ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - מדוע נוהגים לערוך יום הילולא לצדיקים?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
מדוע נוהגים לערוך יום הילולא לצדיקים?

שאלה:

מאת שמעון:
שלום כבוד הרב. כתוב בשולחן ערוך שימי פטירת הצדיקים הם ימי צער ויש שנהגו לצום. אז מה המקור שעושים היום הילולות להרבה צדיקים, האם זה נכון לעשות כך?

השאלה הופנתה דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת כ"ק מוהרא"ש שליט"א, הצדיק מיבנאל, אשר השיב במכתב נפלא.

תשובה:

בעזה"י יום ג' לסדר ויקהל פקודי י"ט אדר התשע"ב

 שלום וברכה אל רפאל נ"י

 לנכון קבלתי את מכתבך.

הנה לא מצינו בשולחן ערוך שיהיה יום פטירת הצדיקים ימי אבל [רק בז' אדר יום הסתלקותו של משה רבינו נהגו החברא קדישא להתענות]. והענין הוא שמובא (קהלת ז' א') "טוב יום המוות מיום הוולדו", ודרשו על זה במדרש (קהלת רבה ז' ד') כשנולד בן הכל שמחים, מת - הכל בוכים. והיה צריך להיות בדיוק הפוך, כשנולד אף אחד עדיין לא יודע מה יהיה עם הילד הזה שנולד, הוא יכול להפוך את כל העולם, ולהמריד נגדו יתברך כאשר ראו בחוש שנולדו ילדים שגרמו רעות רבות לכל הדור שלהם ולדור העתיד, מה שאין כן כשנפטר אחד, אז רואים מה הוא פעל בעולם. ולכן אצל צדיקים לא עושים סעודת יום הולדת, מה שאין כן עושים יום הילולא [יום חתונה], כי כשנסתלק הצדיק מהעולם אז רואים בחוש מה הוא פעל בעולם, איך שמילא את העולם עם אלקותו יתברך, וקירב כל כך הרבה אנשים אל הקדוש ברוך הוא וכו'.

ולכן עושים אצל הצדיקים שנסתלקו יום ההילולא [יום החתונה], כי עכשיו בעת הסתלקותו הוא מתעלה מעלה מעלה בכל שנה ושנה על ידי תלמידיו שקירב אל הקדוש ברוך הוא.

עם כל זאת, מצינו צדיקים שגם בימי חייהם כן עשו שמחת יום הולדת, כמו מוהרנ"ת ז"ל שהיה עושה בכל שנה סעודה בט"ו בשבט לכבוד יום הולדת שלו, כי אלו הצדיקים עוד בימי חייהם ראו מה פעלו. שגדלו והצליחו לקרב כל כך הרבה אנשים אליו יתברך ולפרסם אלוקותו יתברך בעולם. ולכן הם יכולים לעשות עוד בחיים חיותם סעודת יום הולדת.

על כל פנים, כל עניין סעודת הילולא של צדיק זה דבר גדול מאד, כי כל צדיק יש אצלו הרבה נשמות שתלויים בו והוא חיזקם ואימצם ושימחם בחיים חיותם, ולכן עכשיו בעת יום ההסתלקות שלהם זה יום שמחתם לכל אלו המקושרים אליו.

הקדוש ברוך הוא השומע בתפלות ישראל ישמע בתפילתי שאני מתפלל בעדך שתצליח בחייך.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'צור קשר' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup