ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - מי כתב ומי חתם את הספר חיי מוהר"ן?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
מי כתב ומי חתם את הספר חיי מוהר"ן?

שאלה:

מאת אוריאל:
לכבוד הרב שלום רב! ברצוני לדעת מי בדיוק כתב את הספר חיי מוהר"ן הנמצא לפנינו, מאחר ומובא בו מספר פעמים "אמר המעתיק" וכן "שמענו מר' נתן". אם כן מי הוא המעתיק? מי חתם את הספר כפי שמונח לפנינו?

השאלה הופנתה דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת כ"ק מוהרא"ש שליט"א, הצדיק מיבנאל, אשר השיב במכתב נפלא.

תשובה:

בעזה"י יום א' לסדר תרומה כ"ו שבט ה'תשע"ב

שלום וברכה אל אוריאל נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

הספר חיי מוהר"ן חיבר מוהרנ"ת ז"ל, וזה שהעתיק את הספר והדפיסו בפעם הראשונה היה הרב הקדוש מטשערין ז"ל, ויש הרבה השמטות שבאמצע שיחות כתבו כך וכו', כי לא רצו לעורר מחלוקת בעולם, כי היו שיחות חריפות וכו'.

מוהרנ"ת ז"ל אמר פעם: רביז"ל חי בכל פעם חיים חדשים לגמרי, ולכן קראתי את ספר שיחותיו ותולדותיו בשם "חיי מוהר"ן", ולי זיכה הקדוש ברוך הוא לשמור על הימים, ולכן קראתי את ספר תולדותיי בשם "ימי נתן" (היום קוראים את זה "ימי מוהרנ"ת").

אני מוכרח להגיד לך כי אי אפשר להיות מקורב אל רביז"ל, אלא כשבקיאים קודם טוב טוב בשיחותיו הקדושים שבספרי "חיי מוהר"ן" ו"שיחות הר"ן", כמו שאמר בפירוש רביז"ל (חיי מוהר"ן סימן שנ"ח) שבכל שיחה ושיחה שהיה משיח ומדבר עמנו יכולים להיות על ידה איש כשר, ואפלו צדיק גמור כל ימי חייו כמו שאני רוצה (אזוי וויא איך מיין איין גוטער יהוד) אם ירצה לילך עמה לקיים כפי שיחתו הקדושה.

[וגם אפילו עכשיו כשלומדין דבריו הקדושים יש להם גם כן כח גדול לעורר להשם יתברך לזכות לדרכי השם באמת, למי שישים לבו היטב לדבריו ולשיחותיו הקדושים הנאמרים בספריו הקדושים, כי כל שיחה שלו היא התעוררות נפלא ונורא מאד ודרך ישרה ונכונה מאד לעבודת השם יתברך לכל אחד לפי מדריגתו יהיה באיזה מדריגה שיהיה. אפילו מי שהוא במדריגה עליונה מאד יכול לקבל דרך ישרה ועצות נפלאות מכל שיחה ושיחה שלו. וכן להיפך מי שהוא בתכלית מדריגה התחתונה חס ושלום באיזה מקום שרק לא יהיה, יכול לקבל דרך ישרה ועצות נכונות מכל שיחה ושיחה שלו למלט נפשו מני שחת, ולשוב אל השם יתברך באמת אם ישים לבו לדבריו היטב, ויקיים אותם באמת ובתמימות בלי שום חכמות, אשרי מי שיאחז בהם].

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך תמיד שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפנה תשכיל ותצליח.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'צור קשר' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup