ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - בכל פעם שאני שומע מנהג חסידי חדש אני מקבל אותו על עצמי. האם זה בסדר?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
בכל פעם שאני שומע מנהג חסידי חדש אני מקבל אותו על עצמי. האם זה בסדר?

שאלה:

מאת דניאל:
ברוך ה' אני מתקרב בזמן האחרון לרבינו, וכשאני רואה או קורא על מנהגי חסידים או דברי קבלה חדשים אני מיד מקבל אותם על עצמי – דבר שמכביד עליי. איך עליי להתנהג? ומה כדאי ללמוד שיכוון אותי קצת בעבודת ה' שלי?
אשמח לקבל תשובה כי אני מאוד מבולבל בגלל זה וזה מציק לי מאוד, תודה רבה.

תשובה:

בעזה"י יום א' לסדר בא ה' שבט ה'תשע"ה

שלום וברכה אל דניאל נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

לנו יש שולחן ערוך, ולכן עלינו להתנהג רק כמו שכתוב בשולחן ערוך, ורביז"ל הקפיד על דבר זה מאוד מאוד, ולא צריכים לקחת כל מנהג וכל הנהגה מפה ומשם וכו' כי זה ישגע אותך לגמרי וכו', אין לנו אלא מה שכתוב בשולחן ערוך שאמר החזון איש זי"ע "שהשולחן ערוך זה האורים ותומים שלנו", ולכן מה אתה צריך לבלבל את עצמך עם כל מנהג וכל הנהגה של שטות שאין לזה שום מקור בשולחן ערוך?

העיקר שבכל העיקרים אתה צריך למסור את נפשך להיות רק בשמחה, ולשמוח עם כל נקודה ונקודה טובה שיש בך מנקודת יהדותך, ותהילה לאל יש בך הרבה טוב, כמאמרם ז"ל (ירושלמי ברכות פרק ט' הלכה ה') תני בשם רבי מאיר: אין לך אחד מישראל שאינו עושה מאה מצוות בכל יום - קורא את שמע ומברך לפניה ולאחריה, ואוכל את פתו ומברך לפניה ולאחריה, ומתפלל שלושה פעמים של שמונה עשרה, וחוזר ועושה שאר מצוות ומברך עליהן. וכן היה רבי מאיר אומר: אין לך אדם בישראל שאין המצוות מקיפות אותו - תפילין בראשו ותפילין בזרועו, ומזוזה בפתחו, מילה בבשרו, ארבע ציציות בטליתו מקיפין אותו. הוא שדוד אמר (תהלים קי"ט) "שבע ביום הללתיך על משפטי צדקך", וכן הוא אומר (תהלים ל"ד) "חונה מלאך הוי"ה סביב ליראיו ויחלצם".

ולכן אני מאוד מבקש אותך שתעשה כל מה שביכולתך להיות רק בשמחה, אשר אין למעלה מזה, ומוהרנ"ת ז"ל הבטיח לאחד מתלמידיו "אם תהיה תמיד שמח לא תראה פני גיהנום", ויכולים להבין את זה בפשיטות, כי רביז"ל אמר (ליקוטי מוהר"ן חלק ב' סימן קי"ט) אין עולם הזה, יש או גיהנום או גן עדן, ולכן כשאדם מסתובב בזה העולם ממורמר ומדוכא וכו' אזי הוא טועם את טעם הגיהנום בזה העולם רחמנא לישזבן, כי אין עוד קללה יותר מזו שאדם מסתובב ממורמר ומדוכא ועצוב ומיואש וכו' וכו', וזה בעצמו הגיהנום שאדם מסתובב בעצבות ובדיכאון ולא מוצא את מקומו וכו'.

ולכן תעשה כל מה שביכולתך רק להיות בשמחה, ואל תדחה את השמחה ליום מחרת, כי כך אמרו חכמינו הקדושים (תנחומא שמיני) לפי שאין השמחה ממתנת לאדם, לא כל מי ששמח היום שמח למחר, ולא כל מי שמיצר היום מיצר למחר, לפי שאין השמחה ממתנת לאדם; ולכן תהיה היום בשמחה, ותגאל את עצמך מהגיהנום שאתה נמצא בו וכו'.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup