ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - רוב הזמן אני נמצא במרה שחורה. איך אפשר להגיע לשמחה אמיתית?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
רוב הזמן אני נמצא במרה שחורה. איך אפשר להגיע לשמחה אמיתית?

שאלה:

מאת שלומי:
שלום וברכה לרב הגאון עטרת ראשינו מוהרא"ש הי"ו.
אני בחור רווק בן 40, אולם שומר את הברית בתכלית השלימות כבר 12 שנה. שאלתי היא איך מגיעים לשמחה אמיתית על פי משנתו של רבי נחמן, היות ורוב היום אני נמצא במרה שחורה? אשמח לתשובה כנה ואמיתית. תודה ובריאות איתנה לך ולבני ביתך.

תשובה:

בעזה"י יום א' לסדר בא ה' שבט ה'תשע"ה

שלום וברכה אל שלומי נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

חכמינו הקדושים אמרו (בראשית רבה פרשה י"ז סימן ב') תני רבי יעקב: כל שאין לו אישה שרוי בלא טובה, בלא עזר, בלא שמחה, בלא ברכה, בלא כפרה, בלא טובה, לא טוב היות האדם לבדו. בלא עזר, שנאמר (בראשית ב' י"ח) "אעשה לו עזר כנגדו". בלא שמחה, שנאמר (דברים י"ז) "ושמחת אתה וביתך". בלא כפרה, שנאמר (ויקרא ט"ו) "וכפר בעדו ובעד ביתו". בלא ברכה, שנאמר (יחזקאל מ"ד) "להניח ברכה אל ביתך". רבי סימון בשם רבי יהושע בן לוי אמר: אף בלא שלום, שנאמר (שמואל א' כ"ה) "ואתה שלום וביתך שלום". רבי יהושע דסכנין בשם רבי לוי אמר: אף בלא חיים, שנאמר (קהלת ט') "ראה חיים עם האשה אשר אהבת". רבי חייא בר גמדא אמר: אף אינו אדם שלם, שנאמר (בראשית ה' ב') "ויברך אותם ויקרא את שמם אדם" - שניהם כאחד קרויים אדם.

ולכן אתה צריך לעשות כל מיני פעולות שבעולם להתחתן, וכך כתב מוהרנ"ת ז"ל (ליקוטי הלכות יום הכיפורים הלכה א' אות א') מי שאינו נשוי הוא פגום בברית, וכן כתב (לקוטי הלכות נחלות הלכה ג' אות ב') מבואר בדברי רבנו ז"ל שחתונה הוא תיקון הברית, כי כל הנישואין של ישראל על פי דת תורתנו הקדושה כולם הם בבחינת תיקון הברית; ולכן צריכים להיזהר להתחתן מה שיותר מהר שזה בעצמו תיקון הברית, כי מי שהוא פלג גוף (חצי גוף, זאת אומרת שאינו נשוי) הוא פגום בברית, ולכן אשרי מי שמתחתן מה שיותר מהר.

ועל כן איך אתה יכול להיות בשמחה כשאתה עדיין רווק? אל תהיה בררן כי יש המון בנות להתחתן איתן, הבעיה של רווקים ורווקות שהגיעו כבר בגיל ארבעים ויותר שלא יכולים למצוא את זיווגם, זה רק מחמת שאיבדו את השכל וכו' ולא יודעים מה הם רוצים וכו', ולכן לא יכולים למצוא את בני זוגם מפני שהם בררנים, ושוכחים מה שאמרו חכמינו הקדושים (יבמות ס"ג.) נחית דרגא נסיב איתתא - צריכים לרדת מדריגה ואז מוצאים את הזיווג, כי בדרך כלל בחור או בחורה הם גאוותנים וכו', ולא מתאים להם לקחת את זאת או את זה וכו', וחושבים לעצמם: "אני הכי חכם והכי יפה וכו', אקח את זו? או "אני הכי חכמה והכי יפה והכי משכילה וכו', אקח את זה?", והם מסתובבים ומחפשים את הזיווג שלהם כפי הדמיון שנכנס בכל אחד ואחת כאילו מי יודע מה הוא, והם מחוייבים שיבוא להם זיווג משהו שעדיין לא נברא וכו', ועל ידי זה מחפשים וכו', ומסתובבים ויוצאים לפגישות פן ואולי ימצאו את בחיר לבבם שיבוא אליהם על סוס לבן עם שקים מלאים כסף וכו'.

ובשביל זה הבחור או הבחורה מחכים עד שיוולד בן-זוג כזה, ובין כך הם לא קולטים שהזמן לא מחכה, כמאמר החכם "היזהר מן הזמן כי הוא אויב רע מאוד", ועד שתופסים את עצמם רואים שהם כבר בגיל שלושים, ומה עושים עכשיו? על זה באים חכמינו הקדושים ונותנים לנו עצה (יבמות סג.) נחית דרגא נסיב איתתא - תרדו מדריגה ואל תחזיקו מעצמכם כל כך בגדול וכו', ואז תמצאו בקלות בן-זוג שיתאים לכם.

הקדוש ברוך הוא הנותן חכמה בינה ודעת ושכל, יתן גם לך ותזכה להתחתן מה שיותר מהר, ואז תצא מהעצבות והמרירות שאתה נמצא בהם.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup