ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - האם עלינו לעזור למתחרים שלנו כאשר הם מתייעצים איתנו?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
האם עלינו לעזור למתחרים שלנו כאשר הם מתייעצים איתנו?

שאלה:

מאת נתנאל:
שלום רב לצדיק.
יש לנו עסק, ולפעמים קורה שהמתחרים שלנו שואלים אותנו איפה קנינו ציוד ועוד שאלות שנועדו לשפר להם את העסק, אך קשה לנו לעזור למתחרים להצליח. השאלה האם זה נחשב חיסרון באמונה ואנחנו צריכים לעזור להם בשמחה ולעודד אותם להצליח או שעלינו להתחמק מתשובות ולא לעזור? תודה רבה על הכל ורפואה שלימה לכם ולרבנית.

תשובה:

בעזה"י יום ד' לסדר בא ראש חודש שבט ה'תשע"ה

שלום וברכה אל נתנאל נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

אדם צריך לדאוג בשביל עצמו ולזכור מה שאמרו חכמינו הקדושים (אבות פרק ד') שאין לך אדם שאין לו שעה, ואין לך דבר שאין לו מקום; ולכן מאחר שהקדוש ברוך הוא נתן לך שביל ועסק וכו' לפרנסה, מה אתה צריך להכניס אחרים לתוך העסק שלך? חכמינו הקדושים אמרו (בבא מציעא ס"ב.) "וחי אחיך עמך" - חייך קודמים לחיי חבירך.

ולכן אל תבלבל את עצמך מאף בריה שבעולם, תקיים מה שאמר רביז"ל על הפסוק (יחזקאל ל"ג) "אחד היה אברהם" - שאברהם עבד השם רק על ידי שהיה אחד, שחשב בדעתו שהוא רק יחידי בעולם, ולא הסתכל כלל על בני העולם שסרים מאחרי השם ומונעים אותו, ולא על אביו ועל אמו ושאר המונעים, רק כאילו הוא אחד בעולם; וכן כל הרוצה להיכנס בעבודת השם, אי אפשר לו להיכנס כי אם על ידי בחינה זו שיחשוב שאין בעולם כי אם הוא לבדו יחידי בעולם, ולא יסתכל על שום אדם המונעו, כגון אביו ואמו או חותנו ואשתו ובניו וכיוצא, או המניעות שיש משאר בני העולם, המלעיגים ומסיתים ומונעים מעבודתו יתברך. וצריך שלא יחוש ויסתכל עליהם כלל, רק יהיה בבחינת: "אחד היה אברהם" כאילו הוא יחיד בעולם.

ואמר מוהרנ"ת ז"ל שדבר זה סובב על כל דבר בחיי האדם, שאדם צריך ללכת לעצמו, שזה מה שאמר הקדוש ברוך הוא אל אברהם (בראשית י"ב א') "לך לך", היינו לך אל עצמך, תמיד תחשוב את טובת עצמך. בוודאי לעזור ליהודי אין עוד מצווה יותר גדולה מזו, אבל לא לתת למתחרה שיוריד לך את הראש וכו'.

 הקדוש ברוך הוא יתן לנו שכל לדעת איך להתנהג בכל פרט ופרט.

המאחל לך חודש מבורך
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup