ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - איך אפשר להתגבר על הפחד מחיות רעות ואנשים רעים בזמן ההתבודדות?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
איך אפשר להתגבר על הפחד מחיות רעות ואנשים רעים בזמן ההתבודדות?

שאלה:

מאת נתי:
בעבר ערכתי התבודדות, אבל יש לי בעיה שאני סובל מפחד ומאוד קשה לי לצאת בלילה לשדה או ליער כי יש לי פחדים מחיות ואנשים רעים. אמנם אני יכול להתבודד בביתי, אבל אני יודע שרבינו אמר שעדיף לעשות זאת בלילה ובמקום שאין הולכים שם אפילו ביום, דהיינו בשדי יער. אני גר במקום מבודד ואין לי עם מי לצאת ביחד. האם יש לכבוד הרב איזו עצה טובה עבורי איך להתגבר על הפחד?

תשובה:

בעזה"י יום ב' לסדר בא כ"ח טבת ה'תשע"ה

שלום וברכה אל נתי נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

צריך שתדע שאין דבר יותר גדול מהתבודדות - שיחה בינו לבין קונו, ובוודאי אין למעלה מזה כשאדם זוכה לצאת לשדה או ליער ולהתבודד אל הקדוש ברוך הוא, עם כל זאת עליך לדעת אשר כל העניין של התבודדות שגילה רביז"ל צריך להיות עם אמת, היינו לדעת שאין לו אף אחד בעולם שיבין אותו, ואין לו אף אחד בעולם שיכול לעזור לו, ואין לו אף אחד בעולם שישמע אותו, כי אם הקדוש ברוך הוא בעצמו, שמלא כל הארץ כבודו, ואיהו ממלא כל עלמין וסובב כל עלמין, ובתוך כל עלמין, אין בלעדיו יתברך כלל, ובכל תנועה ותנועה שם אלופו של עולם, ודומם צומח חי מדבר זה לבוש לגבי האין סוף ברוך הוא, ואז כשיגיע אל מדריגה זו שירגיש רק את אמיתת מציאותו יתברך, אז כבר יוכל להתבודד בכל מקום שרק הולך, ואמר רביז"ל (ליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן נ"ב) שלזכות להגיע לביטול כזה עד שירגיש שכל העולם כולו הוא מחוייב המציאות, היינו שהבריאה כולה זה עצם עצמיות אלקותו יתברך בלבוש הזה לפי מראה עיניו, על זה צריכים ללכת בלילה בשדה במקום שאין שמה שום בני אדם, ויבקש ויתחנן אליו יתברך עד שיזכה לנקות את עצמו מכל מיני מידות רעות ותאוות רעות, עד שיהיה נכלל לגמרי באין סוף ברוך הוא.

עם כל זאת, עליך לדעת שאם יש לך פחדים וכו', ובצדק, שיש היום כל מיני מחבלים למיניהם, אז עדיף לקיים מה שאמר רבי חיים ויטאל ז"ל (בהקדמת ספרו שער הקדושה) שיש שהתחבאו בביתם ושם התבודדו בדמיון הולכי מדבריות וכו', או בנקיקי סלעים וכו'; היינו שיכולים ללכת למקום שאין שמה בני אדם, כגון באיזה מרתף וכו' או באיזה בנין מבודד וכו', או על איזה גג מבודד וכו', העיקר שאין שמה בני אדם, ושם יכולים להתבודד להקדוש ברוך הוא בלי שום פחד של חיות רעות או מחבלים, ובפרט עכשיו כשיש לנו כבר את ההקדמות של רביז"ל, שאין שום מציאות בלעדיו יתברך כלל, והכל לכל אלוקות גמור הוא, שזה הביטול האמת, אזי יכולים להתבודד בכל מקום שרק הולכים וכו', וכבר לא מבלבלים את עצמם משום דבר בעולם, העיקר ללכת במקום שאין שמה בני אדם, שזו נקראת התבודדות עם אמת, כי העיקר הוא להשיח ולספר את כל אשר עם לבבו אליו יתברך, ומאחר שאין שום בריה שבעולם יודעת איפה הוא, כי הוא מתחבא מכולם, על ידי זה הוא מדבר עם לב אמת לב נכון, מה שאין כן כשהולך בשדה או ביער עם עוד אחד וכו', אזי ההתבודדות כבר לא בשלימות וכו', כי ההתבודדות בשלימות צריכה להיות שיהיה מבודד לגמרי ושאף אחד לא ישמע אותו איך שמדבר אל הקדוש ברוך הוא, וזה דיבור אמת שמדבר עמו יתברך, שגילה לנו רביז"ל (ליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן ט' וסימן קי"ב) שדיבור אמת יכול להאיר לו בתוך החושך שלו.

ולכן אתה יכול להתבודד באיזה חדר מיוחד שאין שמה בני אדם, או באיזה מרתף, או על איזה גג, או באיזה מקום פנוי שאין שמה בני אדם, אשר אין למעלה מזה, אשרי מי שמקיים את זה בתמימות ובפשיטות גמורה.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup