ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - האם מותר לי להתפלל במניין לפני הנץ כדי שאספיק ללמוד את הדף היומי בציבור?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
האם מותר לי להתפלל במניין לפני הנץ כדי שאספיק ללמוד את הדף היומי בציבור?

שאלה:

מאת שמואל:
לרבנו מאור הדור שליט''א.
בתחילה אשגר תפילה לבריאות איתנה לרבנו ולרבנית תליט''א.
בתקופה זו של השנה בה זמן הנץ החמה יוצא מאוחר נפוצים בעיר בני ברק הרבה מנייני שחרית לפני הנץ. והיות שאני משתתף קבוע בשיעור דף היומי שנלמד בין השעות שש לשבע בבוקר, ברצוני לשאול: האם זה בסדר שאשתתף במניין הזה שלפני הנץ כדי שאוכל להשתתף בשיעור הדף היומי, אחרת אאלץ לוותר עליו וללמוד את הדף היומי לבד כי אני מוכרח להיות בעבודה?
בהזדמנות זאת אני מודה לרבנו על כך שהשריש בנו את דרך הלימוד הנפלאה, בתיק שלי מלווים אותי תמיד שולחן ערוך קטן, זוהר ומשניות, זה ממש חסדי ה' שזכיתי להכיר את דרך האמת של סדר דרך הלימוד. יישר כח, תזכו למצוות ונחת ובריאות עד בלי די.

תשובה:

בעזה"י יום ב' לסדר בא כ"ח טבת ה'תשע"ה

שלום וברכה אל שמואל נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

אין שום היתר להתפלל את כל תפילת שחרית הרבה לפני הנץ, כי אז פשוט יוצא שהוא לא מניח תפילין ולא ציצית וכו', כי לילה פטור מציצית ותפילין וכו', אמת שיש אנשים שמוכרחים ללכת לעבודה מוקדם בבוקר, ולכן הם מקדימים להתפלל הרבה לפני הנץ וכו', אבל הם לא יצאו לא בכלל תפילה ולא בכלל ציצית ותפילין וכו' וכו', ולכן עדיף להתפלל עם הנץ החמה, היינו שיגיע אז לשמונה עשרה וכו', ואת הלימודים שלו ילמד יותר מאוחר וכו', וזה ברור, כי תפילה יש לה זמן קבוע, הן שחרית הן מנחה הן ערבית וכו'.

הן אמת שזה קשה לאדם שהוא עובד ומוכרח לנסוע מוקדם, אזי יבקש רשות מהבעל הבית שיתן לו לכל הפחות חצי שעה להתפלל וכו', אבל אם מתפללים שלא בזמן התפילה לא יוצאים ידי חובת התפילה וזה פשוט.

אשריך ואשרי חלקך שאתה זוכה ללמוד בכל יום כפי סדר דרך הלימוד של רביז"ל, אשר על ידי זה יכולים להספיק להיות בכל המקומות של התורה הקדושה, תנ"ך, ששה סדרי משנה, ש"ס בבלי ירושלמי תוספתא וכו', וכל המדרשים כולם וכו', וספרי הפוסקים רמב"ם טור ושולחן ערוך וכו', וספרי הזוהר והתיקונים וכו', אשרי מי שאינו מטעה את עצמו בזה העולם כלל ואז טוב לו כל הימים.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

1 תגובות

    • 1.
    • מאת: אשר ישעיהו
      אולי עדיף לבאר את הגדרת "הרבה" כמבואר בפוסקים שהוא לפני זמן משיכיר שמזמן משיכיר מובא באשל אברהם מבוטשאטש בשם הבעש"ט ובעוד פוסקים רבים שהוא כבר זמן תפילה לכתחילה, ורק אינו מצוה מן המובחר.
      בשיעור זמן משיכיר הובא בפסקי תשובות סימן י"ח הערה 38 בשם ספר בירור הלכה שנחלקו האם הוא 52 דקות או שעה או 40 דקות לפני הנץ.
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup