ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - מה הכוונה בדברי רבינו שאמר "התענית של יום חמישי מסוגל לגידול הילדים"?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
מה הכוונה בדברי רבינו שאמר "התענית של יום חמישי מסוגל לגידול הילדים"?

שאלה:

מאת יוסף:
לכבוד הצדיק היקר, שלום וברכה. רציתי לשאול לגבי מה שרבינו הקדוש כתב בספר המידות "התענית של יום חמישי מסוגל לגידול הילדים". מה הכוונה ואיך מבצעים זאת? כי נושא התענית לא מבורר מספיק, כי מצד אחד רבינו מדבר על מעלת התענית ומצד השני ידוע שהוא ציווה לאנשיו שלא להתענות. כמו כן, מה דעת הרב לגבי תענית דיבור?

השאלה הופנתה דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת כ"ק מוהרא"ש שליט"א, הצדיק מיבנאל, אשר השיב במכתב נפלא.

תשובה:

בעזה"י יום ו' עש"ק לסדר תולדות ב' כסליו התשע"ג

שלום וברכה אל יוסף נ"י 

לנכון קבלתי את מכתבך.

זה שאמר רביז"ל (ספר המדות אות בנים סימן ח') התענית של חמישי בשבת מסוגל לגידול בנים, זה גמרא מפורשת (תענית כ"ז) אנשי משמר היו מתפללין וכו', בחמישי על עוברות ומיניקות עוברות שלא יפילו מיניקות שיניקו את בניהם; עיין שם.

והנה ידוע שרביז"ל הזהירנו מאד מאד לא לקחת על עצמינו שום תעניות לבד, אלא מה שתיקנו חכמינו הקדושים, היינו הד' תעניות, אבל סתם ככה הקפיד על זה רביז"ל לא להתענות, ולכן מה טוב ומה נעים אם אדם יכול ללמוד מסכת תענית, ויהיה חשוב כאילו התענה, וזה סגולה לכפר על כל עוונותיו, וכן שיזכה לגדל את בניו שיהיו יראי השם וחושבי שמו.

ענין תענית דיבור הוא דבר גדול מאד, ואמר הגר"א זי"ע שתענית דיבור הוא יותר מהכל, ויכול לזכות על ידי זה שיאיר עליו אור הקדוש ברוך הוא בקביעות. אבל גם בזה צריכים להיות חכם, כי מוהרנ"ת ז"ל אמר שדבר רביז"ל הוא כן לדבר, אבל צריכים לדעת איך לדבר, בפרט עם האשה והילדים מצד חינוך, צריכים לדבר איתם דיבורי אמונה והשגחה פרטיית, הלכות ודיני התורה וכו' וכו'.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפנה תשכיל ותצליח.

המאחל לך שבת שלום
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup