ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - אני יוצא הרבה לשידוכים, אך הן אינן מוצאות חן בעיניי
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
אני יוצא הרבה לשידוכים, אך הן אינן מוצאות חן בעיניי

שאלה:

מאת אביגדור:
שלום למוהרא"ש שליט"א. מציעים לי בכל פעם שידוכים אבל זה לא מוצא חן בעיני, ובין כך אני מתבגר, מה עושים?

השאלה הופנתה דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת כ"ק מוהרא"ש שליט"א, הצדיק מיבנאל, אשר השיב במכתב נפלא.

תשובה:

בעזה"י יום ה' לסדר צו ו' ניסן ה'תשע"ב

שלום וברכה אל אביגדור נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

אתה צריך לדעת שמצוה הראשונה מהתורה הוא להתחתן ולהביא ילדים בעולם, שזה מצוות פרו ורבו, מלבד זאת כשאדם מתחתן הוא ניצול מעבירות חמורות וכו' וכו', ואמרו חכמינו הקדושים (יומא עב:) על הפסוק (תהלים י"ט י') "יראת הוי"ה טהורה עומדת לעד" אמר רבי חנינא זה הלומד תורה בטהרה, מאי היא, נושא אשה ואחר כך לומד תורה, וידוע שרביז"ל הקפיד מאד מאד שבחור צריך הדבר הראשון להתחתן, ולא הניח אצלו בחור רווק.

ולכן אל תהיה בררן, אלא השידוך הראשון שמציעים לך תיקח לשם שמים ותתחתן, (אני לא אומר שתיקח איזה בעלת מום, עיוורת או חיגרת וכו' וכו'), מתחתנים לשם שמים ובונים בית נאמן בישראל בלי שום חכמות, ועל ידי זה ניצולים מעבירות חמורות וכו' וכו', ואם אף אחת לא מוצאת חן בעיניך וכו', תסתכל אתה בראי איך שאתה נראה? אתה גם כן לא מלך היופי... חכמינו הקדושים אמרו (יבמות סג.) נחית דרגא נסיב איתתא, אדם צריך לרדת מדריגה אחת, ואחר כך יוכל להתחתן, היינו המניעה שנמנע מאדם למצוא את בת זוגו, הוא מהגיאות והישות שיש בו וכו', אני הכי יפה בעולם, והכי מוצלח בעולם וכו' וכו', מתאים לי לקחת את זאת וכו'?

ולכן הוא אף פעם לא ימצא לעצמו בת זוג מתאימה להישות שלו וכו', אומרים חכמינו הקדושים תרד מדריגה ואז תמצא אשה להתחתן עמה, היינו שאל תחזיק את עצמך כל כך גדול, ואז תמצא בקלות בת זוג.

תתאר לעצמך שאתה כלום שבכלום, ואף על פי כן אומרים חכמינו הקדושים (יבמות סג.) נחית דרגא נסיב איתתא, אדם צריך לרדת מדריגה אחת, ואחר כך יוכל להתחתן, מה כבר יכולים לרדת כשאני כלום שבכלום? עם כל זאת אומרים חכמינו הקדושים שגם מזה תרד מדריגה אחת וכו', זאת אומרת שאתה פחות מכלום שבכלום, ואז בוודאי תמצא בת זוג, כי תהיה שמח שבחורה רוצה אפילו לדבר איתך ומכל שכן להתחתן איתך.

ודבר זה שייך הן לרווק והן לרווקה, למה יש כל כך הרבה רווקים ורווקות שלא מוצאים את בני זוגם? רק מפני שהם בררנים ובררניות וכו' וכו', ועל ידי זה עובר עליהם משברים וגלים, ומסתובבים ממורמרים וכו', שבורים ורצוצים וכו', והכל מחמת הגיאות והישות שיש בהם, אני יקח את זו? אני יקח את זה? וככה מתבגרים עד שתופסים את עצמם הם כבר בגיל שלושים ולמעלה.

ולכן אשרי הרווק או הרווקה שזורקים את השכל והישות והגיאות, ולא בררנים, ואזי תיכף ומיד ימצאו את בני זוגם, העיקר מה שצריכים לחפש אצל בן זוג או בת זוג, זה המידות כי המידות הם עיקר האדם, בהכל יכולים להשלים את עצמם אבל לא עם מידות, כסף תמיד יכולים לעשות וכו', אבל אם לא מתקנים את המידות עוד בעודו צעיר, אזי כשמתבגר כבר מאוחר, והרבי רבי אלימלך מליזענסק זי"ע אמר שעד גיל שמונה עשרה יכולים לתקן את המידות, ואחר כך זה כבר מאד מאד קשה, ובשביל זה רביז"ל נתן לנו מתנה יקרה מאד, והוא "ספר המידות" ואמר שהספר הזה עשה אותו ליהודי, כי המידות זה עיקר האדם.

ולכן רווק ורווקה צריכים רק לחפש אחר מידות טובות, כגון שלא יהיה כעסן וכו', שלא יהיה קמצן וכו', שלא יהיה עצוב וכו', אלא תמיד יהיה שמח ונדיב לב וכו' וכו'.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך תמיד שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפנה תשכיל ותצליח.

המאחל לך חג כשר ושמח
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'צור קשר' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup