ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הוא פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

אומן ראש השנה 5000
האם הירידה במכירת הכרטיסים לאומן נובעת מהמלחמה שיש באוקראינה?
אני סוכן נסיעות, ומדי שנה אני מוכר מאות כרטיסים לנוסעים לאומן לראש השנה. עד עכשיו אני רואה שהמכירות ירדו בצורה די משמעותית בהשוואה לשנה שעברה. האם זה קשור למלחמה שיש באוקראינה?
ברסלב 4999
אנחנו מחוברים לברסלב ומתלבטים בין מעבר לנתיבות או ליבנאל. היכן תהיה לנו הצלחה?
בעלי ואני נשואים כמעט שנה, עדיין בלי ילדים. אנחנו גרים בבאר שבע, ומכיוון שתכף מסתיימת לנו השכירות, חשבנו לעבור לגור במקום יותר חרדי כדי שלבעלי יהיה כולל מסודר ללמוד בו. אנחנו מחוברים לברסלב, ומצאנו כולל של ברסלב בנתיבות. ההתלבטות שלנו היא האם לעבור לנתיבות או לעבור ליבנאל
רבי נחמן 4998
האם בזה שמסתכלים על ציונו של רבי נחמן מברסלב זוכים למעלה של המתבונן בפני הצדיק?
האם יש עניין להסתכל על הציון של רבי נחמן מברסלב ובזה לקיים את מה שרבינו אמר בתורה ד' שיש מעלה גדולה בהסתכלות על הצדיק?
4997
מדוע נוהגים לעמוד במשך כל מעמד ברית המילה?
א. האם יש עניין לעמוד במשך כל הברית? ואם כן, מדוע? ב. האם אותו אחד שכיבדו אותו לברך 'אשר קידש ידיד מבטן' צריך לשתות מהיין? ג. ראיתי שכאשר כבוד הרב מכובד בברכה זו הוא נוהג לשתות מיושב וטועם מהיין ולא שותה רביעית. מה הטעם לזה?
4996
אין לי חשק לכלום ואני מרגישה שאין טעם לחיי. איך זוכים לסיפוק נפשי?
רציתי לדעת איך אפשר להגיע למצב של סיפוק מהחיים, כי אני מרגישה שאין לי חשק לכלום ואין לי טעם לחיות. ברוך ה' אני חיה באמונה, ומאמינה שה' מביא את כל הניסיונות, אבל עדיין אני מרגישה מאוד מדוכדכת ועצובה ולא מוצאת עניין בשום דבר. מה אפשר לעשות?
חסידי ברסלב 4995
מדוע אצל חלק מחסידי ברסלב יש תופעה של הזנחה חיצונית?
ברוך ה' אני ובעלי באים ממשפחות דתיות, והתחזקנו עוד יותר - בעלי התחיל ללבוש כובע ומעיל, לומד תורה, גמרא ומשנה, וברוך ה' אני מרוצה מההתקדמות, אך יש עניין שקצת מציק לי מאחר ואנחנו מוצאים את עצמנו קרובים לחסידות ברסלב - פעמים רבות אני רואה משפחות ברסלביות שניכרת בהם ההזנחה בלבוש מרופט או קרוע ובלוי.
4994
לפעמים אני מתפלל בכוונה גדולה ולפעמים אני מאוד מבולבל בזמן התפילה. למה?
לפעמים אני מתפלל באריכות ויוצא עם הרגשה מצוינת, ולפעמים קשה לי לומר את המילים עם כוונה פשוטה. אני יודע שזו עצת היצר ושאסור להתייאש. אשמח אם הרב ייתן לי עצות איך לזכות ליישוב הדעת בתפילה.
4993
בבדיקת סקירת המערכות שאשתי עשתה התגלה מום רציני בעובר. מה עלינו לעשות?
אשתי נמצאת כעת בהיריון הראשון שלה, ובטעות עשינו בדיקת סקירת מערכות כי חשבנו שמדובר באולטרסאונד רגיל. הרופא אמר שהמשקל והגודל תקינים, אך לעובר אין מוח. אשתי מרגישה תזוזות של העובר אך היא בלחץ גדול מאוד ממה שהרופא אמר. מה עלינו לעשות?
4992
האם כשאדם נפטר הוא נותן את הדין על כל העבירות בחייו או רק על העבירות של השנה האחרונה?
יש לי שאלה שמעניינת אותי: כתוב על יום הכיפורים "כי ביום הזה יכפר עליכם", כלומר שבכל שנה מתכפרים לאדם כל עוונותיו פרט לעוונות שבין אדם לחברו. אם כך יוצא שבשנה בה נפטר האדם הוא אמור לתת את הדין רק על השנה האחרונה ועל העבירות שבין אדם לחברו שלא עשה עליהן תשובה
4991
כבר כמה פעמים שלחתי לרב שאלה, ואף פעם לא נעניתי. מדוע?
רציתי לשאול את כבודו דבר שמציק לי מאוד: הפניתי אליך מספר פעמים שאלה - הן דרך האתר והן דרך הגבאי, נאמר לי שקראת את המכתב אך לא ענית לי תשובה. האם זה אומר שאני צריכה להבין שהתשובה על בקשתי היא שלילית וכנראה זה לא יתממש, או שמא משמים אוסרים לתת תשובה על בקשתי הספציפית?
חסידות ברסלב 4990
אני חסיד נדבורנה ולאחרונה התקרבתי מאוד לחסידות ברסלב. האם יש בכך בעיה?
אני שייך לחצירו של האדמו"ר מנדבורנה זצ"ל, וכפי הידוע לי אף פעם הצדיק לא נפגש עם האדמו"ר זצ"ל, אבל ראיתי דבר מופלא - הרבה עצות שהצדיק כותב במכתביו דומות מאוד לדברי האדמו''ר מנדבורנה. האם כן נפגשתם פעם? ואם כן, מתי?
4989
לבננו יש קשיי התפתחות והמליצו לנו לרשום אותו לגן חינוך מיוחד. האם לעשות זאת?
בננו כבר בן שלוש, וכמעט אינו מדבר. בבדיקות אצל רופאים הם הציעו לרשום אותו לגן חובה של חינוך מיוחד, אך אשתי ואני קצת חוששים לגבי ההמשך שלא תהיה פגיעה במסגרת הלימודים בגלל המסגרת הזו, ולכן חשבנו לרשום אותו לגן רגיל עם גננת שילוב ונקווה שהוא יתאקלם בהדרגה. מה אומר כבוד הרב?
4988
האם להמשיך בתפקידי למרות הקשיים או לספר את תחושתי לממונים עליי?
אני עובד בחברת ביטוח, לאחרונה הציעו לי תפקיד ניהולי במוקד מכירות, ונעניתי להצעה בחיוב לפני כשבועיים. בזמן חפיפת התפקיד הבנתי שהעומס רב מאוד, הדרישות והשעות רבות ושאני מאוד לא מתחבר לתחום של ביטוחי הבריאות. מצד שני, אני חושש לפנות לממונים עלי ולשתף אותם ברגשותיי הקשים בעיקר בגלל שאולי לא יהיה תפקיד אחר בשבילי ואאלץ להיות מובטל.
אדל בתו של הבעל שם טוב 4987
מה משמעות השם 'אדל'? ומי הן הצדקניות שהיו קרויות כך?
זכינו לקרוא לבת שלנו אדל, ונשמח מאוד אם הרב יסביר לנו את משמעות השם ויספר על הצדיקות שהיו קרויות כך
רבינו נחמן מברסלב 4986
רבינו אמר שמי שמקטין את עצמו בפני רבו זוכה לבן שיותר גדול מרבו. למה הכוונה?
רבינו אומר בספר המידות (אות בנים סימן ס"ו): "מי שהוא מקטין את עצמו בפני רבו, ושואל ממנו כל הספיקות אף על פי שרבו מבייש אותו - על ידי זה זוכה שיוצא ממנו בן שהוא גדול בתורה יותר מרבו". האם תוכלו להסביר מאמר זה?
4985
האם התיקון הכללי מועיל גם למי שפגם בברית במזיד?
שמעתי בשם רב אחד שהתיקון הכללי הוא תיקון רק למקרה לילה אבל לא למי שפוגם במזיד, וכן שמעתי ממישהו אחר שרק התיקון הכללי שנאמר על ציונו של רבינו עוזר גם למזיד. ומכיוון שזה נקרא "התיקון הכללי" שניהם מסכימים שזה כן עוזר לכול דבר, גם מזיד, אבל רק עוזר בלבד ולא מתקן. מה היא האמת?
4984
אני רוצה להרחיב את עסק ציוד ההגברה שלי ושוקל להכניס שותף. מה דעתכם בעניין?
יש לי עסק של השכרת ציוד הגברה לאירועים, ואני שוקל להכניס שותף לעבוד איתי כדי שאוכל להרחיב את העסק. האם כדאי לי לעשות את הצעד הזה?
4983
עשיתי הסכם פרטי עם אחד הסוחרים שמוכרים למנהל שלי סחורה. האם יש בזה בעיה?
אני עובד כשכיר אצל סוחר גדול והוא משלם לי משכורת חודשית. אני רואה שהוא מוכר כמויות אדירות של סחורה ושהוא עושה הרבה כסף. עשיתי הסכם עם אחד האנשים שמוכרים למנהל שלי סחורה שהוא שהוא יגדיל את הסכום של המכירה בחשבונית ואחר כך הוא יתן לי את ההפרש. הרי לא גנבתי ממש אלא גרמתי לכך שיעלו את סכום המכירה, והמנהל שלי הסכים למחיר, אך לא ידע שהמחיר עלה בגללי. האם יש בזה בעיה?
4982
הבוס שלי מלחיץ אותי מאוד ומתנהג איתי ביד קשה. האם להתפטר?
אני עובד במקום מסודר כבר שלוש שנים, וכל הזמן אני מרגיש קיפוח - הבוס נותן לאחרים הטבות ומתחשב בהם, ורק איתי הוא הולך ביד קשה ובחומרת הדין. כל זה חוץ מזה שמלחיצים אותי שם מאוד ומתישים אותי. האם אני צריך לקבל את המציאות ולהמשיך לעבוד ככה או שעליי להתפטר?
4981
מדוע חלק מהנשים ההונגריות לובשות צעיף לבן וסינר בעת הדלקת הנרות?
מה מקור המנהג של חלק מנשות יוצאי הונגריה לכסות את הראש עם צעיף לבן ולקשור סינר?
4980
האם שמי 'ארין' טוב עבורי? והאם יש צורך בהוספת שם?
4979
מאז שעברתי התקפת לב נוצרו לי המון חובות. איך יוצאים מהמצב הזה?
לפני כשמונה שנים קיבלתי דום לב שנקרא VF, ראיתי אור לבן עוצמתי, ולבסוף הקדוש ברוך הוא החזיר לי את הנשמה. מאז אני בחובות ולא מצליח לצאת מהמצב הזה - אני עובד משש בבוקר עד חמש בערב בעבודה פיזית, וכל מה שאני מרוויח נעלם. אנא כבודו האם תוכל לכוון אותי מה עליי לעשות ולברך אותי?
4978
בגלל שאני מתקרבת לגיל חמישים קופת החולים הציעה לי לעשות בדיקות ממוגרפיות. האם לעשות זאת?
אני בסביבות גיל החמישים, ומטעם קופת חולים מפנים באופן גורף כל אישה בגיל הזה לערוך בדיקות ממוגרפיות כלליות. האם צריך לבצע את זה או שאפשר להימנע כדי לא לחקור ולבדוק סתם בזמן שלא כואב כלום וסתם הם שולחים את כולן לבדיקות?
4977
אני משתדל לשמור על שלום בית תקין אך לא מצליח. מה עושים?
אני נשוי כבר כמה שנים, ובשנים האלו חוויתי עליות וירידות בשלום בית. קיבלתי על עצמי להשתנות ולשמור במסירות נפש על השלום בית שלנו, אבל למרות זאת מדי פעם אני נופל לכעסים ומתחים, אנחנו רבים ומפסיקים לדבר עד שעוברים כמה ימים ואנחנו משלימים. כך זה קורה שוב ושוב וזה הורס לנו את האוירה הטובה בבית. איך מונעים עוד מריבו כאלו בעתיד?
4976
אני גרושה כבר 13 שנה ולא מצליחה להתחתן בשנית. איך אפשר לפתוח את המזל?
לצערי אני גרושה כבר 13 שנה. ילדיי נשואים ברוך ה'. אני יוצאת לשידוכים, אך אף אחד לא מתאים לי וגם אין לי הרבה הצעות, ובעקבות כך בתקופה האחרונה אני נמצאת במצב נפשי קשה. אני מבקשת שהצדיק יאיר לי מה ניתן לעשות כדי לפתוח את המזל. האם יש עליי איזו הקפדה?
4975
מאז שחזרתי מאומן אני לא מפסיקה להתגעגע לשם עד כדי עצבות. איך משתחררים ממנה?
לאחרונה חזרתי מביקורי השני אצל רבי נחמן מברסלב באומן, וכמו בפעם הראשונה חזרתי עם געגועים לאומן עד כדי כך שאני בוכה מרוב געגועים שאני רוצה לחזור לאומן, לחזור להיות במקום הקדוש הזה. מה אני יכולה לעשות על מנת שלא תהיה לי את העצבות הזו?
4974
אני בן שלושים ושלוש ומחפש את זיווגי. איך מתמודדים עם היצר הבוער בי?
אני בן שלושים ושלוש, ולצערי אני עדיין לא נשוי. כמובן שאני לא מתייאש חס וחלילה ואני ממשיך לחפש את זיווגי ולהתפלל על כך, אבל היצר בוער בקרבי ואני מרבה להרהר בהרהורים הקשורים לנשים ולפעמים גם נכשל בהסתכלויות אסורות. איך להתמודד עם המציאות הזו?
4973
בני היה מעורב בתאונת דרכים עם נהג שיכור, וכעת תובעים אותו בתביעת ענק. מה עושים?
אני זקוקה לישועה עבור הבן שלי: לפני שנתיים הוא נסע ברכב לבסיס שבו שירת ופגע ברוכב אופניים שנסע על הכביש. המשטרה חקרה את המקרה והתברר שכנראה אותו רוכב אופניים היה שתוי בזמן התאונה, ובגלל שבין כה וכה אותו אחד היה משולל רישיון בגלל נהיגה בשכרות בפעם אחרת - המשטרה הזהירה אותו שלא יתבע את בני, והתיק נסגר. לפני מספר חודשים אותו רוכב אופניים תבע את בני בתביעת ענק. איך יוצאים מהצרה הזו?
4972
אחד הרבנים הגדולים אמר ששנת תשע"ה תהיה שנה קשה מאוד. האם זה נכון?
היום פורסם בשם אחד הרבנים הגדולים שהשנה הקרובה אלינו - תשע''ה - תהיה שנה קריטית ועוד יותר גרועה חס וחלילה מהשנה הזאת. האם זה נכון?
4971
ההורים שלי דוחקים בי לצאת לעבודה ולא מתייחסים לקושי שייגרם לי בשמירת העיניים
ההורים שלי רוצים שאעבוד בתקופת בין הזמנים באולם שמחות כלשהו, אך אני קצת חושש מכיוון שכבר עבדתי שם ויש שם פריצות. כשאמרתי את זה להורים שלי הם אמרו שהם חושבים שאני רק מחפש תירוצים, ואמרו "פשוט אל תסתכל", אך כולנו יודעים שזה לא כזה פשוט.
4970
האם מותר להתוודות כשנמצאים בציונו של רבי נחמן מברסלב בראש השנה?
ידוע מהאריז"ל שלא טוב להתוודות בראש השנה. מה הדין לגבי ציון רבינו נחמן מברסלב - האם שם כן יכולים להתוודות בראש השנה?
4969
אין לנו ילדים ואנחנו לא מסתדרים יחד. האם כדאי לנו להתגרש?
אנו נשואים קרוב לשבע שנים ועדיין אין לנו ילדים. אני ובעלי ממש לא מסתדרים וחושבים להתגרש. פתחנו תיק ברבנות לפניי כשנתיים, וכל המאמצים שעשיתי כדי לשנות את המצב בבית לא צלחו.
4968
רבי נחמן מברסלב אמר שהספר 'עץ חיים' הוא ספר מוסר גדול. למה הכוונה?
רביז"ל אמר שהספר עץ חיים הוא ספר מוסר גדול. האם כבודו יכול להסביר לי כיצד לראות את המוסר שבו?
4967
שני ילדיי החמודים נמצאים איתי בבית. האם עליי לשלוח אותם למשפחתון?
רציתי לשמוע את עצתך בנוגע לבני: יש לי בן בגיל שנה וחצי ובן בגיל חצי שנה. שניהם איתי בבית ואני מאד מתלבטת האם להמשיך להשאיר את בני הגדול איתי בבית או שהוא כבר צריך ללכת למשפחתון ולשחק עם ילדים וכו'. אני מאוד נהנית איתו ונראה שגם הוא, אף שהבית נהיה כמו 'מגרש משחקים' לפעמים. האם זה חשוב שילך כבר בגיל כזה למסגרת של משפחתון?
4966
חברה שלי רוצה שאבקר אותה, אך בגלל שהיא גרה בתל-אביב קשה לי לעשות זאת והיא נעלבת
אני לומדת כרגע במדרשיה ויש לי חברה שמשכירה דירה באזור תל אביב, שנינו רווקות וחוזרות בתשובה. היא נעלבת מזה שאני לא מגיעה לבקר אותה הרבה, אך קשה לי לבקר אותה כי אני לא מתחברת למקום בו היא גרה כי זה אזור בעייתי ולא צנוע. לאחרונה היא הרגישה לא טוב ולא ידעתי מה לעשות, לבסוף הלכתי לבקרה כי הרגשתי ייסורי מצפון, ושוב חזרתי עם כאב ראש ועצבנית כי לא טוב לי להסתובב שם. מה אעשה?
4965
האם כשלומדים את ספר תיקוני הזוהר צריכים ללמוד גם את ההקדמה?
יש לי שאלה ואודה לצדיק באם יענה לי: ברוך ה' זכיתי לסיים כמה פעמים את ספר התיקוני זוהר יחד עם ההקדמה ועכשיו שאני רוצה להתחיל שוב. האם אני צריך ללמוד עוד פעם את ההקדמה או שאפשר לדלג עליה?
4964
קוראים לי אופק. האם עליי לשנות את שמי?
השם שלי הוא אופק, ואני רוצה לשנות אותו או להוסיף עוד שם מכיוון שהשם הזה לא מתאים לי מבחינה השקפתית כיוון שאני חרדית והוא מאוד לא מקובל בציבור החרדי, ומה גם שרוב הקרואים כך הם זכרים. ההורים שלי חזרו בתשובה אחרי שנולדתי, ולכן הם קראו לי בשם החילוני הזה. התייעצתי עם כמה רבנים ולא קיבלתי תשובות מספקות, כך שאני עדיין לא יודעת איזה שם טוב בשבילי
4963
נפלתי לעצבות והדבר היחיד שמחייה אותי זה ספרי רבינו. באיזה ספרים כדאי לי ללמוד?
אני בעצבות כבר כמה זמן, והדבר היחיד שממש מחייה אותי ומשמח את נשמתי הוא ספרי רבינו - ליקוטי מוהר"ן, משיבת נפש, עלים לתרופה, אשר בנחל שלכם וכל הקונטרסים. חשבתי לעשות לי איזשהו סדר של לימוד בכל יום. האם תוכלו לייעץ לי מה ללמוד? ולגבי קריאת תהלים בכל יום - האם מוכרחים לקרוא בכל יום 'יום תהלים' שלם או שגם כמה פרקים זה בסדר?
4962
האם זה נכון שבט"ו בשבט אפשר לקבל תיקון מיוחד מרבי נחמן מברסלב?
אני ובעלי החלטנו לנסוע יחד עם כל המשפחה אל ציונו הקדוש של רבינו נחמן מברסלב באומן. חשבנו לערוך את הנסיעה בחנוכה, אך לאחרונה שמעתי כי יש עניין לנסוע דווקא בט"ו בשבט כי אז אפשר לזכות לתיקון מיוחד מרבינו. האם יש אמת בדבר ועלינו לדחות את הנסיעה לט"ו בשבט?
4961
אני ומשפחתי נמצאים בדחקות גדולה, אנו עוברים מדירה לדירה, ויש לנו צער רב
אני ומשפחתי נמצאים בדחקות גדולה, אני מתפרנס משמירה על מבנים חדשים ואנחנו גרים בשכירות. כבר הרבה פעמים עברנו דירות משכירות לשכירות, וצערנו גדול מאוד. כעת ברצוני להיכנס לעסק של תיווך נדל"ן, ורציתי לשאול: כיצד ניתן לעשות עסקים בתיווך בצורה ישרה והוגנת ויחד עם זאת לשלב את זה בעבודת ה'?
4960
שני ילדיי הבוגרים עדיין רווקים. מה אפשר לעשות כדי שיתחתנו?
שני ילדיי בני השלושים וארבע והשלושים ושש עדיין רווקים ומתקשים במציאת זיווג הגון. הייתי בהילולה של רבי שמעון בר יוחאי ובקברי צדיקים, ואני אף תורמת צדקה מדי חודש. אודה לברכה ועצה.
4959
האם זה נכון שהנסיעה לאומן בראש השנה שייכת רק למבוגרים ולא לנערים?
אני נער בן חמש עשרה, הורי אינם דתיים, אך אני חוזר בתשובה ומתקרב מאוד לחסידות ברסלב. השנה ברוך ה' החלטתי שאני נוסע לאומן בראש השנה עם עוד חברים מהשכונה, והוריי קנו לי כרטיס, אך יש כאלו שאומרים לי שנסיעה לאומן לראש השנה לא מתאימה לנערים בגילי אלא לאנשים גדולים ממני. האם זה נכון?
4958
ניסינו להכניס את בננו החולה למוסד שיקומי ללא הצלחה, ואנחנו קורסים תחת העומס והצער
יש לנו בבית בן חולה במצב לא פשוט, וכבר שנתיים מאז שהוא חלה אנחנו מטפלים בו במסירות נפש עשרים וארבע שעות ביממה. עם כל הכאב הגדול שבדבר, ניסינו להכניס אותו למוסד שיקומי, אך מכמה סיבות זה לא הסתדר ולכן הוא שוהה בבית. אני ואשתי פשוט קורסים תחת העומס והצער, וכמעט שאין לנו כלים להכיל את המצב הזה. אנא חזק אותנו בבקשה!
4957
כמה אנשים הציעו לי במקביל את אותו הבחור, ואני מבולבלת ולא יודעת מה לעשות
יש בחור שהציעו לי אותו כבר הרבה אנשים, ואני לא יודעת מה לעשות ואם הוא הזיווג שלי באמת. ביקשתי מהקדוש ברוך הוא שירמוז לי בדרך כלשהי מי הזיווג שלי, ועכשיו כשקראתי את שני המכתבים הללו אני מרגישה שקיבלתי את התשובה הברורה של הרב ואני צריכה ללכת על זה, אך עדיין אני רוצה להיות בטוחה שהוא מתאים לי. לי אישית אין שום החלטה לא לטוב ולא למוטב, ולכן אני דוחה את זה בכל פעם.
4956
אבי לוחץ עליי למצוא עבודה, והמצב גורם לי לחוסר כיבוד הורים. מה עושים?
לאחרונה היה לי ניסיון - אבי נכנס ללחץ וביקש ממני בפתאומיות שאראה לו את תלוש המשכורת שלי מאחר ואינו מאמין שאני מסתדר. נלחצתי מזה ומלמלתי שבעזרת ה' יהיה טוב, אבל אחר כך החלטתי לומר את האמת שאין לי תלוש כרגע. אבי נכנס ללחץ יותר גדול מזה והתחיל לדחוק בי ולנסות להשפיע עליי שאעבוד בעבודה מסודרת
4955
נודע לנו שאבינו בוגד באמנו. האם עלינו להתערב או להחריש?
בתקופה האחרונה נודע לנו שאבינו בוגד באמנו עם אישה אחרת, ואף לא מתבייש להצהיר על כך בפומבי. אבינו מתנהג כאילו הכל כשורה, ומתעלם מכל הסיפור, אך אמנו שבורת לב, ואנו פוחדים שלא יארע לה אסון. אנו רצוצים מכך, ולא יודעים מה לעשות.
4954
האם מותר להתבודד בזמן שטובלים במקווה והגוף מכוסה במים?
4953
אני מצטערת על כל העוונות שלי ומאוד רוצה להתחתן. אנא עזור לי!
אני חוזרת בתשובה עכשיו על החטאים, ואני רוצה לחזור להיות בחורה כשרה, בחורה שרוצה אך ורק את רצונו יתברך. אני רוצה שתאמינו בי שבאמת אני חוזרת בתשובה ולא אחזור למעשים הרעים. הבטחתם לי שאנשא בקרוב, בבקשה, אני רוצה להקים בית נאמן, אני כבר כמעט בת עשרים וחמש, אנא תעזרו לי, ומה שתגידו לי אעשה.
4952
אני חולה במחלת מעיים קשה ומרגישה שאני חיה בגיהנום. למה אני צריכה לסבול כל כך הרבה?
אני אישה בת חמישים ושתיים, ואני גרה בהולנד לבד עם הבן שלי בן השמונה עשרה. אני חולה במחלת מעיים שקשה לטפל בה, אני לא יכולה לאכול וקשה לי עם הייסורים שאני עוברת. מה עליי לשנות לעשות כדי שהכאבים האלה יפסיקו? והאם יש פתרון לבעיה?
4951
האם לרבי נחמן מברסלב יש עצה איך להעצים את הביטחון העצמי?
אני נערה ביישנית ואני לא כל כך אוהבת את עצמי ככה. רציתי לדעת: האם רבי נחמן דיבר פעם על ביישנות? והאם יש לו עצה איך להעלות את הביטחון העצמי למישהי שהיא ביישנית?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup