ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הוא פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

4950
שמעתי רבנים שממליצים לומר את התיקון הכללי שלוש פעמים ברציפות. מה העניין בזה?
שמעתי שרבי נתן אמר שכשאומרים את התיקון הכללי זה נחשב כאילו גמרו את כל ספר התהלים. האם זה נכון? כמו כן, שמעתי שיש רבנים בברסלב שממליצים לומר את התיקון הכללי שלוש פעמים ברציפות מדי יום. האם יש עניין כזה?
4949
הנהלת הישיבה הזהירה את בני שאם הוא יטוס לאומן יסלקו אותו. כיצד לנהוג במקרה כזה?
הבן שלי מאוד מקורב לחסידות ברסלב והוא רוצה לנסוע השנה לאומן לימי ראש השנה, אבל הנהלת הישיבה שלו מתנגדת לזה בכל תוקף, והודיעה לו שאם הוא יטוס נגד רצונם - שיחפש אחרי ראש השנה ישיבה אחרת. כיצד צריכים לנהוג במקרה כזה?
4948
אני נותנת הרצאות משותפות לנשים וגברים. איך אפשר לגרום לדיסטנס ביני לבין הגברים שמשתתפים בשיעור?
אני נותנת הרצאות משותפות לנשים וגברים בענייני זוגיות וברוך ה' רואה הצלחה רבה, אך לפעמים אני נתקלת במצבים שגברים מדברים איתי דיבורים לא מתאימים ואני מרגישה שהם מנסים להתחיל איתי. איך אפשר לגרום לדיסטנס ביני לבין הגברים שמשתתפים בשיעור?
4947
אני רואה רק את הרע שבי ונופל לעצבות. איך מתחילים לראות את הטוב?
אני משתדל להתקרב אל רבינו הקדוש אך אני רודף את עצמי הרבה ורואה רק עד כמה אני לא בסדר וזה גורם לי לדיכאון רציני. איך אפשר לראות את הטוב שבי ולהיות בשמחה?
4946
מדוע יצחק אבינו היה צריך את 'סוד כוונת אלול', הרי הוא היה קדוש בקדושת הברית?
כתב רבי נחמן מברסלב בלקוטי מוהר"ן חלק שני סימן פ"ז – שעל ידי פגם הברית אדם מאבד את זיווגו, ואם כבר מצא אז תהיה מתנגדת לו, ועל ידי כוונות אלול אפשר לתקן את כל זה. ומביא שם שאת הסוד הזה מסר אברהם אבינו לאליעזר עבדו על מנת למצוא את הזיווג של יצחק. למה יצחק צריך את 'סוד כוונת אלול' כדי למצוא את זיווגו, הרי הוא היה קדוש בקדושת הברית ובוודאי לא איבד זיווגו בגלל פגמי הברית?
4945
נקלענו למשבר זוגי ובעלי רוצה שנתגרש. האם להילחם או לשחרר?
אני נשואה שנה ושלושה חודשים, אך בגלל משבר זוגי אני ובעלי לא גרים יחד כבר מספר חודשים. בעלי פתח ברבנות תיק לגירושין, הוא טוען שאני גורמת לו לחץ בחיים, שאינו מוכן לנישואים, ושהוא מעוניין להתגרש. הדיון בתיק שלנו אמור להיות בעוד חודשיים. מה עליי לעשות: האם להילחם או לשחרר?
4944
היכן כדאי לי לחגוג את ראש השנה: במחיצת משפחתי החילונית או יחד עם חברותיי?
השנה יש לי שתי אפשרויות: או לנסוע לחברה שם נאספות כמה חברות שבעליהן באומן ולחגוג איתן את ראש השנה, או לנסוע להוריי, ולדעת שאמנם אני בצער על אווירת החול, אך לפחות אני מזכה את אמי בהתקדשות ביום החשוב בשנה, ואולי קצת את אבי. אציין גם שיש לי תינוקת ראשונה בת עשרה חודשים, ואני לא יודעת כמה זמן אוכל להיות בבית הכנסת וכמה בבית, ולכן חשוב לי לדעת: איפה הרב חושב שכדאי לי להיות?
4943
בעלי מטיל עליי אימה ומנסה להכתיב לי איך להתנהג. אנא עזור לי!
במשך ארבע שנות הנישואים שלנו, כל הזמן בעלי מטיל עליי אימה ופחד. אני מרגישה שהוא מנסה להכתיב לי איך להתנהג, ובכל יום כשהוא מגיע הביתה יש לו מה להעיר לי ולהוכיח אותי למרות שאני מאוד מבקשת ממנו לא לעשות זאת ליד הילדים. הגעתי כבר למצב של מירמור ואני מבקשת את עזרת הצדיק בעניין.
4942
היכן ניתן לאכול את סעודות החג באומן ללא שום חשש של בעיות כשרות?
בקרוב נזכה להגיע בסייעתא דשמיא לאומן בראש השנה, ויש במקום הכנסת אורחים של הנגיד ר' שיינר ועוד ארגונים נוספים שיש להם הסכמות של רבנים יראים ושלמים שהאוכל הינו כשר למהדרין. בכל זאת, בכל שנה וגם השנה יש גם שמועות שיש שם בעיות של כשרות, והיות שאנחנו לא מבינים בכל ענייני הכשרות אנו ממש מבולבלים ולא יודעים על מי לסמוך בעניין הכשרות באומן.
4941
מה ההבדל בין עזות פנים לבין עזות דקדושה?
מה ההבדל בין דיבור בחוצפה לבין דיבור בעזות דקדושה? ובאיזה מקרים צריכים להיות תקיפים, אסרטיבים והחלטיים?
4940
כיצד ניתן להשתפר ולחזור בתשובה בזמן שנותר עד ראש השנה?
כיצד ניתן להשתפר ולחזור בתשובה על כל כך הרבה דברים בזמן שנותר עד ראש השנה? ומה הדבר הכי חשוב שממנו צריך להתחיל?
4939
בן-זוגי התחזק בדת בצורה לא נכונה, ולכן נפרדנו ואני נחלשתי מאוד ברוחניות
היה לי בן זוג במשך שלוש וחצי שנים, שנינו שומרים שבת וחגים, מתפללים ומאמינים מאוד. לפני כשנה הוא התחיל להתחזק יותר והפך לקיצוני, הוא עשה את זה בצורה שאני לא מאמינה שכך צריך להיות, ואף ניסה לכפות גם עליי את הדרך החדשה שלו. הוא השתנה בפתאומיות מבחינת אורח החיים שלו, הלבוש שלו בשבתות, המנהגים שלו, וצורת הדיבור שלו.
4938
לאחר הפסקה של חמש שנים חזרו לי התקפי החרדה. האם יש דרך לצאת מזה ללא כדורים?
אני סובל כבר חמש עשרה שנה מחרדות, ובחודשים האחרונים, לאחר רגיעה של חמש שנים, חזרו לי התקפי החרדה והפעם בצורה חסרת פשרות. כבר מעל שבוע אני לא מצליח ללכת על הרגליים מבחינה פיזית ונפשית, ובתור אדם נשוי אני צריך לתפקד, בעיקר מכיוון שאוטוטו תהיה לי ילדה בעזרת ה'.
4937
האם מסקנות הפסיכולוגיה המודרנית נכונות גם עבור יהודים?
הפסיכולוגיה המודרנית מתיימרת לטפל בתחלואי הנפש של האדם, ורוב רובה של תורת הפסיכולוגיה מבוססת על ראיונות ושיחות נפש מעמיקות שקיימו בעלי מקצוע עם מטופלים, וכן תצפיות על התנהגויות של בני אדם במצבי רגיעה או במצבי חרדה, לעומת זאת ישנם מטפלים יהודים שחולקים רבות על תורת הפסיכולוגיה המודרנית, מה דעתו של הצדיק בנדון?
4936
האם אני צריך להזהיר את הצדיק כשאני חושב שמטעים אותו ועלול להיגרם לו נזק?
האם כשאני רואה דבר שלדעתי מטעים את הצדיק אני צריך לומר לו ולהזהיר אותו או שעדיף לשתוק כדי שלא יכעס או יקפיד עליי?
4935
לאחרונה אשתי הפילה פעמיים, ואנחנו חוששים שזה בגלל הלחץ שיש לה בעבודה
ברוך ה' אני נשוי ויש לנו ילדה חמודה ובריאה בת שלוש. אנו רוצים לזכות לעוד ילדים, אך בתקופה האחרונה אשתי עברה שתי הפלות רצופות בשלב מוקדם של ההיריון בהפרש של חודש ביניהן.
4934
שכר מי גדול יותר: התבודדות או לימוד תורה?
הן ידוע לכל המשנה שקובעת "תלמוד תורה כנגד כולם", וכולנו יודעים את דברי קודשו שאין דבר גבוה מהתבודדות, כמו שאמר הארי הקדוש על הפסוק "ואני תפילה" - שבדור האחרון יש חשיבות רבה מאוד לתפילה. ובכן שכר מי גדול יותר: התבודדות או לימוד התורה?
4933
אני שוקלת לעבור דירה בחזרה מנתיבות לפתח תקווה. האם זה צעד נכון בשבילי?
4932
למרות שאני משתדל לעזור לאשתי ולכבד אותה, היא מתאכזרת אליי ומצערת אותי
יש לי הרבה צער ועוגמת נפש מאשתי, ואני לא יודע למה מגיע לי יחס כזה ממני, כי אני משתדל מאוד לעזור לה ולכבד אותה, ואילו היא מצידה מתאכזרת אליי ומצערת אותי. מה הסיבה לכל זה?
4931
לאחרונה התפרסמו כמה מקרים מזעזעים שנעשו על ידי חסידי ברסלב. איך זה ייתכן?
אני מאוד אוהבת את חסידות ברסלב ואת האמונה הפשוטה והתמימה ואת השמחה של ר' נחמן, וכואב לי מאוד שלאחרונה התפרסמו כמה מקרים מזעזעים שאין כאן המקום להזכירם, שאותם האנשים שעשו אותם היו חסידי ברסלב, או לכל הפחות קשורים לחסידות ברסלב. איך יכול להיות שיש אנשים כאלו פחותים בחסידות הנפלאה הזו?
4930
למרות שעסק הצעצועים של בעלי ואמו לא רווחי הם מתעקשים להמשיך להפעיל אותו. מה עושים?
לבעלי ולאמא שלו יש חנות לצעצועים, העסק על שמו וכרגע לא ריווחי במיוחד. אמא שלו אומרת שיהיה טוב והעסק יסתדר, אך אני לא חושבת כמוה ואני חושבת שצריך לסגור את העסק לאלתר גם משום שהוא מביא הרבה מתח, עצב ולחץ לבעלי, וכיוון בגלל שהחשבון והצ'קים על שמו וזה לא מוצא חן בעיני כי זה עלול לסבך אותנו בעוד חובות. מה הרב ממליץ לעשות? וכיצד להתגבר על העניין הזה?
4929
מה חידש רבי נחמן מברסלב יותר מהבעל שם טוב?
רבי נחמן מברסלב אמר: "מן האריז"ל עד הבעל שם טוב לא היה חדשות, ומן הבעל שם טוב עד אליי גם כן לא היה חדשות". מה היה הגילוי של הבעל שם טוב? ומה חידש רבי נחמן יותר מן הבעל שם טוב?
4928
בחסידות שלי לא מחזיקים מחסידות ברסלב ולכן אינני יכול לטוס לאומן. איך אהיה מקושר לצדיק למרות זאת?
אני חסיד מחסידות אחרת, ובחסדי ה' זכיתי להכיר את תורת הצדיק ולהיקשר בקשר של צדקה למוסדות הקדושים של הצדיק. בחסידות שלנו ברסלב לא תופס מקום של כבוד, ומפאת זה איני יכול לנסוע לרבי נחמן מברסלב בראש השנה. אני משתוקק לראות את הצדיק ולהידבק בדרכיו. איך אני יכול להיות מקושר לצדיק? אנא כוון אותי.
4927
אני סובל מחרדות, ולכן אני חושש לטוס לאומן לימי ראש השנה. אשמח לעצה וחיזוק.
כבוד הרב, אני עובר תקופה מאוד קשה של חרדות, אך למרות זאת אני רוצה גם השנה להגיע לרבנו כמו בכל שנה, אך מכיוון שיש לי פחד להיות במקומות רחוקים אני לא יודע האם כדאי לי לטוס כי זו הרגשה מאוד לא נעימה שיש התקף חרדה, ואני מפחד שאטוס ופתאום יהיה לי התקף חרדה באומן.
4926
בני מעדיף ללמוד לבד שלא במסגרת הישיבה וטוען שכך יותר טוב לו. מה דעתכם בעניין?
לטענתו של בני המבחנים בישיבה קשים מאוד והוא צריך הרבה זמן להתייגע כדי להצליח בהם. לעומת זאת בבית הכנסת השכונתי הוא מספיק עשרה דפים ליום בהבנה, ולכן הוא מעדיף ללמוד בבית הכנסת או ללמוד בישיבה קלילה שאין שם מבחנים. מה דעתו של הרב: האם לתת לו ללמוד במקום אחר לפי רצונו או לעמוד על כך שילמד בישיבה רגילה?
4925
דודה שלי תומכת בנו כלכלית והיא תיפגע מאוד אם בעלי יטוס לאומן. מה עושים?
בעלי היקר מחזיק בנסיעה לאומן לרבי נחמן בכל ראש השנה כבר כמה שנים טובות מהרגע שה' יתברך גילה לנו ברוב חסדו את האור הגדול הזה, אך השנה נתקלנו בדילמה קשה: אנחנו נמצאים מבחינה כלכלית בחובות לא פשוטים בגלל קניית בית, זה כשלעצמו לא מהווה מניעה מבחינתנו כי אפשר בכל זאת למצוא את הדרך ולהגיע לצדיק. הבעיה היא שיש לי דודה יקרה שתומכת בנו כלכלית מאוד גם בכל חודש וחודש וגם מעבר לכך, והיא חשה כעס רב על הנסיעה לאומן
4924
מה עדיף: להתפלל תפילה שלימה ביחידות או להתפלל תפילה חלקית במניין?
מה עדיף: להתפלל תפילת שחרית מלאה מ"ותתפלל חנה" עד "עלינו לשבח" ביחיד או להתפלל בבית הכנסת במניין אך שם מתחילים את התפילה מ"הודו"?
4923
בכל דבר שאני עושה יש לי חסימה וקושי גדול. איך אפשר לשנות ולפתוח את המזל?
אני בת עשרים וחמש ומרגישה שדברים לא מסתדרים לי ויש לי קושי רב בכל העניינים - זיווג, עבודה, פרנסה ולימודים. בכל דבר יש קושי גדול מין חסימה כל שהיא. איך אפשר לשנות ולפתוח את המזל?
4922
האם מומלץ לצפות בתמונות מתקופת השואה?
כשאני מסתכל בתמונות ממלחמת העולם השנייה זה מזכיר לי כמה קצרים הם החיים ושצריכים לזכור שבכל יום יכול לבוא יומו של כל אדם חס ושלום, אך זה גם מעורר בי עצבות ודיכאון גדול. האם להסתכל בתמונות כאלו זה דבר טוב בגלל שהן מעוררות יראת שמים, או שזה לא טוב בגלל שהן מביאות את האדם לדיכאון?
4921
אני נמשך מאוד לגור בארצות הברית, אך יש לי הרבה חששות. מה דעתכם?
ברצוני לעבור מארץ ישראל ולנסות את מזלי בארצות הברית, אך הבנתי שאדם יכול לצאת לחו"ל רק עבור שלוש מטרות מסוימות. הבנתי שאחת מהמטרות שלשמן מותר לעזוב את הארץ היא מציאת הזיווג, והיות ואני רווק ובארצות הברית יש קהילות יהודיות רבות – אולי אמצא שם את זיווגי. כבוד הרב, מה עליי לעשות? אולי כדאי לנסות לגור שם לתקופה קצרה?
4920
הלכתי להתבודדות בקצה היישוב, וכמעט קיבלתי התקפת לב כששוטרים סמויים הפתיעו אותי
לפני כמה ימים יצאתי להתבודדות בפינה שקטה בסוף המושב בו אני גרה. כעבור חצי שעה הגיח רכב מאחורה וחסם אותי במהירות. ראיתי שליד הנהג יושב בחור שנראה ערבי ונבהלתי מאוד. מיד הנעתי את הרכב, ונסעתי במהירות. הם דלקו אחריי וזה היה מאוד מפחיד. כשהגעתי לאזור של בתים עצרתי, הבחור שנהג ברכב יצא ואני שאלתי "אתם יהודים?" והוא אמר "כן, אנחנו מהמשטרה".
4919
מכר שלי טס לעבוד בגרמניה ויש חשש כבד שהוא יתבולל שם. האם עליי לפעול כדי למנוע זאת?
יש לי מכר שטס לעבוד בגרמניה, הוא אדם טוב מאוד ומוכשר, ומאידך אין לו הרבה קשר לדת, ויש חשש שיתבולל שם. האם כדאי לנסות לדבר איתו ולשלוח לו ספר של הצדיק?
4918
האם כדאי לערוך לתלמידים בתלמוד תורה מסיבות למרות שזה בא על חשבון ההספק הלימודי?
היות ואני עוסק בחינוך ועכשיו אנו נמצאים בסוף שנת הלימודים ברצוני לשאול: האם מן הראוי לערוך מסיבות כעין אלו אף שאצלנו זה יכול לבוא על חשבון ההספק השנתי של הלימודים? ובהזדמנות זאת ברצוני לשאול: מה עוד ניתן כדי לחזק את הביטחון העצמי של התלמידים כבר בגיל הרך?
4917
אחרי קשר בן שבע שנים שנגמר הכרתי בחור חדש שנראה רציני. האם הוא זיווג טוב בשבילי?
הייתי בזוגיות במשך שבע שנים, ומאז שהיא הגיעה לסופה אני מרגישה מעט חסומה וכל קשר חדש שאני מתחילה נגמר די מהר ולא מסתדר. לאחרונה הכרתי בחור חדש שמרגיש לי שונה מכולם, ולפי דבריו הוא מעוניין בקשר רציני, אבל הוא מאוד חסר ביטחון.
4916
אני מתלבטת מאוד לאיזה בית ספר לרשום את בתי, ואשמח לעצתכם
ברצוני לקבל את עצת הצדיק בעניין חינוכה של בתי: בעזרת ה' היא אמורה לעלות לכיתה א' בשנה הבאה, ויש לי התלבטות להיכן לשלוח אותה. ישנם כמה מקומות שאני מתלבטת לגביהם
4915
מחוץ לבית אשתי מאוד סבלנית, אבל בבית היא משפילה אותי ובכלל לא רגועה
אני נשוי ויש לי חמישה ילדים. מבחינה חברתית אשתי מאוד מקובלת - כולם אוהבים אותה והיא תמיד סבלנית, רגועה ונדיבה פשוט למופת, אבל לצערי הרב בבית היא ממש לא כך - היא תמיד צועקת ובכלל לא רגועה, תמיד משפילה אותי, בכלל לא נדיבה ואני סובל ממנה קשות. אם אני אומר משהו שמפריע לי זה עולה לי ביוקר ולכן אני פשוט לא מצייץ ונאלץ להשלים עם דברים שבכלל לא מתאימים ולא הגיוניים.
4914
אני נוהגת לקלח את ילדיי הקטנים יחד כדי לחסוך בזמן. האם אני נוהגת כשורה?
אני נוהגת לקלח את ילדיי הקטנים הבנים והבנות ביחד כדי לקצר את זמן המקלחות, ולפעמים אני גם ממלאת להם את האמבטיה ואז הם משחקים ביחד. העירו את תשומת ליבי לכך שזה לא צנוע ולכן אני רוצה לשאול: מאיזה גיל כבר לא ראוי לקלח את הקטנים ביחד?
4913
בגלל שהשנה בננו נפטר, לאשתי יש חלישות הדעת מרבינו וקשה לה לשלוח אותי לאומן
בשנה האחרונה לא על אף אחד מישראל שיכלנו בן לאחר מחלה קשה. אשתי שולחת אותי לאומן בכל שנה במסירות נפש, וגם בשנתיים האחרונות בהם הילד עבר את הטיפולים לא החסרתי, אך מאוד קשה לה לקבל את המציאות שהיא שלחה אותי באמונה תמימה שנזכה לשנה טובה ומתוקה, והיא שואלת למה רבינו רבי נחמן מברסלב לא פעל בראש השנה שאז יש לו כוח יותר גדול שהילד יהיה בריא?
4912
האם יש ערך לתורה שאדם למד לפני שחלק על רבו ועזב אותו?
כמה פעמים שמעתי שאמרתם שכל אלו שעזבו אתכם לפחות זכו לסיים את החומש, הש"ס משניות והש"ס גמרא לפני שעזבו. ולא הבנתי מה תועיל להם התורה שלמדו אם העזו פניהם כנגד רבם אשר בזה הם נחשבים לאפיקורסים וחולקים על השכינה. האם יש ערך לתורה הזו?
4911
בתי לא מוכנה לעזור בבית ויש לה מידות רעות, דבר שגורם להרבה מריבות בינינו. איך עלינו להתנהג איתה?
יש לי בת בגיל שתים עשרה, היא ילדה קצת קשה ויש לה מידות רעות. היא מודעת לזה ואינה יודעת בעצמה איך לצאת מזה. היא לא רוצה לעזור בבית כמעט כלום
4910
מאז שתרמתי לבעלי כליה יש לי רק צרות ממנו. איך אני אמורה להתנהג איתו?
לפני כחמש עשרה שנה תרמתי לבעלי כליה, ומאז יש רק צרות - בעלי מתנהג אליי בזלזול, מקלל אותי ומשפיל אותי בפני כולם. בנוסף הוא החל לדמיין שאני מכניסה הביתה גברים ובוגדת בו.
4909
מאז שהתגרשתי אני מיואשת ואין לי כוח לגדל את שתי הבנות. איך מתחזקים?
אני גרושה מזה שמונה חודשים, וברוך ה' יש לי שתי בנות קטנות. כבוד הרב, אני מרגישה לפעמים שפשוט אין לי כוח, אני נכנסת לייאוש ומפחדת שאפול. אני צריכה כוחות למען שתי הקטנות. מה עצתך? איך אוכל לשאוב כוחות ולא ליפול מהמצב שאליו נכנסתי?
4908
בננו לא מוכן לישון בחדרו ובכל לילה הוא בא לישון בחדר השינה שלנו. ממה זה נובע?
בני בן הארבע הוא ילד טוב וחכם, ובזמן האחרון הוא לא מוכן לישון בחדרו ורוצה לישון אך ורק איתנו בחדר ההורים. אנחנו אובדי עצות ולא יודעים מה לעשות, כי ברגע שהוא בוכה הוא מעיר את אחיו הקטנים. האם זה נובע מפחד כלשהו או שזה סוג של פינוק?
4907
כבר שנים אני מרגיש כישלון גמור. איך יוצאים מהמצב הזה?
אני מרגיש בדיכאון גדול - כל דבר שאני מנסה לא הולך לי, וכבר שנים אני סוחב את עצמי בתקווה שאי פעם יהיה לי טוב, אך כל דבר נראה לי קשה כמו הר ואיני יודע מה לעשות כי עברו כבר ימים ושנים ועדיין תחושת המרירות והדיכאון לא עוזבים אותי. האם הרב יכול לייעץ לי איך לצאת מהמצב הקשה הזה?
4906
אחרי הלידה התפטרתי מעבודתי ומאז אני לא מוצאת עבודה. מה אני יכולה לעשות?
עבדתי כשנתיים בתור קופאית בסופר גדול, אך אחרי הלידה התפטרתי, וכעת אני מחפשת עבודה אך לא מוצאת משהו קבוע, ולכל מקום שאני הולכת לראיון עבודה אני מקבלת תשובה שלילית. בינתיים אני עובדת כגננת מחליפה. מה אני אמורה לעשות?
4905
אין לי רצון להתחתן או ללמוד עכשיו ואני לא רואה שום עתיד לחיי
רציתי לקבל עצה מהרב מה לעשות בחיים - עוד לא למדתי משהו ולא עסקתי במשהו מיוחד, וקשה לי לראות מה יהיה בעתיד כי אני לא כשרונית במיוחד, אין לי רצון ללמוד, ואני לא רוצה להתחתן עכשיו. מה הרב מציע?
4904
אני אשכנזייה אך בכיתה אני מתפללת בנוסח עדות המזרח. האם אני יכולה להמשיך כך גם כשאהיה בת-מצווה?
אני אשכנזיה, ובכיתה שלי הבנות מתפללות בנוסח עדות המזרח. גם אני התרגלתי להתפלל בנוסח הזה, למרות שבכל שאר המנהגים וההלכות אני נוהגת כמנהג אשכנז, כפי שנוהגים בביתי. האם אני יכולה להמשיך להתפלל בנוסח עדות המזרח גם אחרי שאחגוג בת מצווה?
4903
כבר עשר שנים אני טס לאומן, ובכל שנה יש לי התנגדות בלתי מוסברת מצד אשתי. מה עושים?
ברוך ה' כבר עשר שנים אני טס לאומן בראש השנה, ובכל שנה יש לי התנגדות לא מוסברת מאשתי. גם היא אומרת לי שהיא לא יודעת למה בכל פעם שמגיע הזמן של הטיסה או כשאנחנו מדברים על זה היא נתקפת בהתנגדות חריפה וממש מצטערת ומצערת אותי ולא מסכימה לי לטוס.
4902
איך צריך להתנהג עם ילדים חוצפנים בצורה לא רגילה?
אני מלמד תינוקות של בית רבן, ולצערי אני נפגש בילדים עם חוצפה שלא ראיתי מעולם. איך צריך להתנהג עם ילדים כאלו?
4901
האם יש סכנה לנסוע כעת לטיול בקברות צדיקים באוקראינה?
אני וחבריי רכשנו כרטיסי טיסה לאומן הכוללים גם טיול לקברות צדיקים באוקראינה. אני יודע שהרב כתב כבר כמה פעמים שאין מה לחשוש מהנסיעה לאומן, אך רציתי לשאול מה לגבי הטיול לקברי הצדיקים - האם יש ממה לחשוש?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup