ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הוא פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

4650
איך מסבירים את הסתירה בדברי רבי נחמן מברסלב בעניין כף זכות על רשע גמור?
רבי נחמן כתב בליקוטי מוהר"ן בתורה רפ"ב שצריך לדון לכף זכות אפילו רשע גמור, ובספר המידות כתב שמי שמלמד זכות על רשע - גם הוא נקרא רשע. איך מסבירים את הסתירה?
4649
האם יש עניין שאדם צדיק יגזור את השיער של הילד כשהוא מגיע לגיל שלוש?
יש לנו ילד בגיל שלוש ויש לי כמה שאלות בעניין התספורת: א. האם יש עניין שאדם צדיק יגזור את השיער של הילד או שמספיק לקחת את הילד לספר? ב. האם צריכים לעשות באותו יום סעודה? ג. והאם מותר לעשות חלאק'ה בשלושת השבועות?
4648
האם מותר לחקות את הנהגות רבינו בעניין שבירת התאוות?
ידוע שרבינו לא רצה שנחקה אותו בעניין התעניות שלו. ומה לגבי שאר ההנהגות של פרישות מרבינו כגון שבירת תאוות אכילה ושאר כל התאוות והמידות הרעות, האם בזה כן צריכים להשתדל לחקות את רבינו?
4647
חטאתי, ואני יודעת שהקדוש ברוך הוא כועס עליי. איך חוזרים בתשובה שלימה?
לצערי עשיתי טעות חמורה, ואני יודעת שהקדוש ברוך הוא וכבוד הצדיק מאוד כועסים עליי. אני חוזרת בתשובה ובאמת מצטערת שהגעתי לטעות הזאת. איך אני יכולה לדעת שהקדוש ברוך הוא וגם אתם סלחתם לי? ואיך אני יכולה לדעת שתשובתי התקבלה?
4646
האם זה נכון שבציונו של הצדיק משטפנשט אפשר להתפלל רק על דבר אחד?
היות והיום הוא יום ההילולה של האדמו"ר משטפנשט זי"ע, ברצוני לשאול שאלה: שמעתי שאומרים שכאשר מגיעים להתפלל בציונו אפשר להתפלל רק על דבר אחד. האם זה נכון?
4645
בימים האחרונים הופל באוקראינה מטוס ונהרגו כ-300 איש. האם לא מסוכן לטוס לשם עכשיו?
שמענו שלפני שלושה ימים הרוסים שיגרו טיל והפילו באוקראינה מטוס אזרחי מלזי ללא שום סיבה ידועה, ונהרגו 295 איש. האם לאור זה אפשר לטוס לאומן בתקופה הקרובה? בתודה מראש
4644
מאז שהתחיל מבצע 'צוק איתן' נתקפתי בחרדות ופחדים. איך מתחזקים במצב הזה?
בעקבות המצב הביטחוני והמלחמה שמתנהלת כרגע ברצועת עזה במסגרת מבצע 'צוק איתן' אני מרגיש פחדים. אני גר באזור המרכז ומדי פעם יש כאן אזעקות שמפחידות ומלחיצות אותי נורא. אני לא מצליח להתחזק באמונה, ואשמח אם תוכל להדריך אותי כיצד להתחזק במצב הזה.
4643
בעלי כועס כשאני מעירה לו ומאיים עליי בגירושין
אני נשואה לבעלי שש שנים ויש לנו בן מתוק. לצערי, בכל פעם שבעלי כועס הוא מאיים בגירושין וכן מדבר אליי בזלזול גדול, הוא אומר שהוא לא אוהב אותי וקשה לו עם ההערות שלי, ולעיתים אני מרגישה שהוא ממש שונא אותי. אני מרגישה שהבקשות שלי לא מעניינות אותו והוא לא מתאמץ עבור השלום בית.
4642
לפני שנה אשתי עזבה את הבית עם בתנו היחידה. מה אפשר לעשות כדי שהן יחזרו?
אני עובר תקופה לא קלה – יש לנו בעיות בשלום בית, וחברה רעה יעצה לזוגתי לברוח מהבית עם בתי היחידה. עברה כבר כמעט שנה מהסיפור, ומאז אין לי מנוח יומם ולילה. עשיתי כל מה שביכולתי - הלכתי לטיפול אצל יועץ נישואין וברוך ה' אני מרגיש שיפור גדול, ואני מתפלל בכל יום שזוגתי תחזור בקרוב ממש ויהיה אך שלום ושלווה בביתנו, ויש גם עסקנים טובים שעוזרים לי בזה, אבל יש כל מיני עיכובים בדרך.
4641
כבר כמה פעמים לא הנחתי תפילין. אנא תן לי דרך תשובה!
אני שבור מאוד כבר הרבה זמן מכך שכמה פעמים בשוגג הקרוב למזיד לא הנחתי תפילין רחמנא ליצלן. אנא תן לי דרך תשובה שלא אקרא חס וחלילה פושעי ישראל בגופם, ושאתקן את אשר פגמתי.
4640
בעלי מנהל אתר בנייה ועובד מול ערבים, ואני מאוד מודאגת מכך
העבודה של בעלי כרוכה בעבודה מול פועלים ערבים כי בעלי מנהל עבודה באתר בניה בעפולה. הדבר מדאיג אותי מאוד גם בגלל טראומה אישית שאבי ז"ל הי"ד נרצח על ידי פועליו הערבים. חשוב לציין שבתחום הבניין תמיד העבודה היא מול ערבים, ולכן מאוד קשה להימנע מכך.
4639
אני אמורה לטוס לאומן, אך חוששת בגלל הטילים שמשוגרים מעזה. האם יש ממה לחשוש?
אני אמורה לטוס בשבוע הבא לאומן, אך יש לי חשש בגלל כל הטילים שמשוגרים מעזה, בפרט שחלקם עברו מעל שדה התעופה. האם כדאי לדחות את הטיסה או שלא צריכים לחשוש?
4638
בעלי שוקד בתורה, אך מצב הפרנסה שלנו קשה מאוד. מה עושים?
אני ובעלי נשואים שנה ועדיין לא זכינו לילדים. בעלי אברך ברוך ה', ובקרוב הוא מסיים את הש"ס ורוצה להתחיל את הפוסקים והטור וכו'. הוא מאוד שקדן ולומד לשם שמיים ואני שמחה בכך, אבל מאוד קשה לנו כי אנחנו גרים אצל חמותי בגלל שאין לנו אפשרות להשכיר דירה, וכרגע אין משכורות בישיבה. בעלי אומר שהוא לא מוכן לצאת לעבוד בשום פנים ואופן כי מטרתו היא לעבוד את הקדוש ברוך הוא. אשמח לקבל את עצת הצדיק.
4637
אני בת ארבעים ושש ועדיין רווקה. למה אני מעוכבת נישואים כל כך הרבה שנים?
אני בת ארבעים ושש ויש לי ילדה בת ארבע וחצי. אני רווקה ואינני מבינה למה אני מעוכבת נישואים כל כך הרבה שנים. אשמח לעזרה.
4636
כיצד אפשר להתגבר על הגעגועים שיש לנו למרן הרב עובדיה יוסף זצוק''ל?
כיצד אפשר להתגבר על הגעגועים שיש לנו למרן הרב עובדיה יוסף זצוק''ל? ומה אפשר לעשות בשביל להחזיר לו טובה על כל מה שעשה בשבילנו בחיים חיותו?
4635
הייתי בקשר רציני עם בחור, אבל החברים שלו גרמו לכך שניפרד. מה עושים?
הייתי בקשר עם בחור, שנינו מאוד רצינו אחד את השנייה והיינו מאד רציניים בקשר. רצינו להתחזק ואז להתחתן בעזרת ה' תוך שנה בערך, אבל צצו לי כל מיני בעיות וצרות שממש הקשו עליי מלקיים את ההבטחה שאתחזק, וזה גרם להרבה סכסוכים ומריבות, ולשנינו ירד החשק מלהתחתן. לבסוף הקשר הזה הסתיים בצורה לא נעימה בכלל - הוא הפסיק לדבר איתי, והחברים שלו התערבו בעניין ושלחו לי הודעות ממש פוגעות שרצחו לי את הנשמה. האם יהיה לנו סיכוי להתחתן? ומה עושים כדי לחזק את האמונה?
4634
ביקשנו לגור אצל בננו עד שיפסק מבול הטילים על אשקלון, ונפגענו מאוד שהוא סירב
אנחנו גרים באשקלון ובני גר באחת המושבות בצפון. אני ואשתי ביקשנו ממנו לעבור לביתו לתקופה מסויימת עד שהמצב באשקלון יירגע - אך הוא מסרב בתירוצים שונים, ואנחנו פגועים עד עמקי נשמתנו מהתשובה השלילית, ולא מצליחים להבין מאיפה הוא למד את ההתנהגות הזו, בשעה שמסרנו את נפשנו עבורו, והוא יודע שאנחנו נמצאים בטווח האש של הטילים שנורים מעזה. נשמח לקבל כמה מילות נחמה מכבוד הצדיק.
4633
אני נער בן שש עשרה. האם זה אומר שעד גיל עשרים אני יכול לחטוא מבלי לחשוש מבית דין של מעלה?
אני נער בן שש עשרה, וראיתי שכתוב בחז"ל שאדם לא חייב בדיני שמיים עד גיל עשרים. האם זה אומר שעד גיל עשרים לא אקבל שכר על המצוות שלי? והאם זה אומר שעד גיל עשרים אני יכול לחטוא מבלי לחשוש מבית דין של מעלה?
4632
כשהייתי נער התעללו בי מינית, ומאז אני נמשך רק לגברים. אנא עזור לי!
אני בחור ישיבה שירד מהדרך, אך אני משתדל להניח תפילין בכל יום. כשהייתי בגיל ארבע עשרה אחד אנשי הצוות עשה בי מעשים מגונים, ומאז ועד היום אני נמשך רק לגברים. אני לא יודע מה לעשות וכבר ניסיתי להתאבד כמה פעמים. אנא עזור לי!
4631
אני כועסת המון, ואני יודעת שבכך אני מאבדת הכול. איך ניצלים מהכעס?
אני אמא לשלושה ילדים קטנים ואין לי עזרה פיזית מאף אחד כי אין לי הורים, וגם הכול סגור לנו בפרנסה, ולכן כל הזמן אני עצבנית וכועסת כי קשה לי. אני מוסרת נפש ושולחת את בעלי אחרי שכל היום עבד להשתתף בשיעור גמרא שנמשך שעה במקום לעזור לי, ואין לי בעיה כי זה שכרי, אבל הכול יורד לטמיון כשאני כועסת. בבקשה תן לי עצה, אני ממש בוכה על זה. איך ניצלים ממידה רעה שכזאת?
4630
שיתפתי את הוריי בתחושותיי, ולצערי הם נפגעו. איך אוכל לתקן את זה?
לפני ליל הסדר האחרון הייתה לי שיחה עם הוריי - לראשונה שיתפתי אותם בכך שבחגים אני מרגישה חצויה, מאחר ואני רוצה לחוות קדושה ויהדות ולעלות ברוחניות וקשה לי להרגיש את זה במשפחתי המסורתית. מאז שיחה זו יש לי כבדות בלב וצער על דבריי, כי אני חושבת שציערתי אותם, ואולי נתתי להם לחשוב שאני מעדיפה "משפחה אחרת"... איך אני יכולה לתקן את זה?
4629
איך אפשר לדעת האם המניעות שלי הם מה' יתברך או מהיצר הרע?
אם אדם רוצה לעשות משהו כגון מצווה או כל דבר אחר, ויש לו מניעות בדבר, איך אפשר לדעת האם המניעה היא מהשם יתברך שלא רוצה שהאדם יעשה דבר זה כיוון שזה לא טוב בשבילו ולא היעוד שלו או שהמניעה היא מהיצר הרע שרוצה למנוע אותו להשיג דבר טוב?
4628
אני אישה לחוצה ולעיתים חרדתית. כיצד אוכל לשנות את הרגליי?
אני ובעלי נשואים כשנתיים וברוך ה' יש לנו שני ילדים. בעלי מרגיש המון פעמים שהוא הגיע לקצה בעניין הנישואים, כי אני אישה לחוצה ולעיתים חרדתית בכל מיני נושאים עד שזה מגיע למצב שאני לא סומכת עליו ומרימה עליו את קולי. כיצד אוכל לשנות את הרגליי כדי שנחייה בנחת?
4627
האם כדאי לאמי להתחיל בהקרנות למרות שלדברי הרופאים זה יאריך את חייה רק לתקופה קצרה?
גילו לאמי בת השבעים ואחת את המחלה הממארת מהסוג הרע לא עלינו בקיבה. המחלה התפשטה לריאות, ובנוסף היא סובלת מנוזלים בריאות, חוסר חמצן בדם, סכרת ואנמיה קשה. לדברי הרופא האפשרות היחידה לטפל במצבה היא לעשות הקרנות שיוסיפו לה עוד זמן קצר לחיות, אבל גם סבל רב.
4626
מסרתי את נפשי עבור העובד שלי, ולבסוף הוא בגד בי בצורה קשה
ברוך ה' יש לי עסק גדול, ולקחתי כפועל מישהו שאהבתי ורציתי לעזור לו. טיפחתי אותו באופן אישי, ובכל פעם קידמתי אותו והעליתי לו את המשכורת. בנוסף לכל זה עזרתי לו גם למצוא בת זוג, ואף שהתגרש עודדתי אותו עד שמצא אישה אחרת. מה לא עשיתי בשבילו, ולבסוף אחרי כל זה הוא בגד בי בצורה קשה, ועכשיו הוא מלכלך עליי ומספר לכולם שקרים שבדה מליבו.
4625
הציעו לי להיות שד"ר עבור מוסדות חינוך שנמצאים על סף סגירה. האם כדאי לי לעשות זאת?
הציעו לי להיות שד"ר עבור תלמוד תורה ובית ספר שנמצאים על סף סגירה כי מצבם דחוק מאוד מאז הגזירות שיש עכשיו על התלמודי תורה ועל הבתי ספר בארץ ישראל, שלדעתי זו רשעות מאוד גדולה שמונעים מילדיהם מה שמגיע להם בפרט שהם משלמים מיסים כמו כולם. מה דעתו של הרב: האם כדאי לי להירתם לנושא הזה?
4624
הדפסתי את אחד הספרים שלכם מבלי לקבל את אישורכם. האם יש בזה בעיה?
הדפסתי את הסידור עם פירוש "עת רצון", הן בנוסח עדות המזרח והן בנוסח ספרד, ולא שאלתי אתכם. אני בטוח שאתם שמחים בכך, אך אחד החברים אמר לי שהייתי צריך להתייעץ אתכם קודם. האם יש בעיה במה שעשיתי?
4623
לאחרונה קרו לנו כמה מקרים מסוכנים וברוך ה' ניצלנו מהם. מה עלינו לתקן?
לאחרונה קרו לנו כמה מקרים מסוכנים וברוך ה' ניצלנו מהם – נסענו בכביש שכמה דקות לפני כן בוצע בו פיגוע ירי, וגם נשרף לנו המחסן. אנו מבקשים ברכה ותיקון. מה עלינו לעשות?
4622
אני לא מאושרת עם בעלי, ואני רוצה להתגרש ממנו ולפנות לדרך אחרת
בעלי משפיל אותי ליד משפחתו ובאופן כללי, מרביץ לי, ומשאיר אותי עם שלושה ילדים ללא עזרה. הוא לא מתקשר מהעבודה ובא הביתה בשעות מאוחרות בסביבות שתים עשרה בלילה. לפני שלושה שבועות ילדתי בת, וכבר חודש אני לא בקו הבריאות, ובמקום שהוא יעזור לי כשהוא חוזר סוף סוף מהעבודה - הוא עייף, לא משוחח איתי וישר ניגש למחשב.
4621
אחי דיבר נגדכם, ובעלי גירש אותו מהבית. האם בעלי נהג כשורה?
השבוע הגיעו אליי לביקור אחי ואמי, ובעלי ניסה לדבר עם אחי שיחתום על הוראת קבע עבור הצלת הנוער, אך בגלל שאחי (המסורתי) הוא נגד כל מה שקשור להתקרבות לצדיקים וכו', הוא דיבר דיבורים לא טובים על הצדיק. כשבעלי שמע זאת הוא גירש אותו מהבית והחליט שהוא לא מדבר איתו יותר עד שהוא חוזר בו מדבריו. איך עלינו להתנהג? והאם בעלי נוהג נכון שאינו רוצה לדבר איתו?
4620
החבר שלי רוצה שנתחתן, אך בגלל מה שאמר לי רב מקובל אני חוששת מאוד
אני יוצאת עם מישהו כבר שנתיים וחצי, אני בת עשרים והוא בן עשרים ושש. הוא מאוד רוצה להתחתן אך אני לא יודעת אם הוא הזיווג שלי. הייתי אצל רב מקובל שביקש לראות את התמונה שלו ואמר שאנחנו זיווג חלש, וביקש ממני שאקח תמונה שלי לבד ושלו לבד ואשים את התמונה שלי מעל התמונה שלו במשך ארבעים יום, ובכל יום לומר את התיקון הכללי ולהדליק נר לכבוד רבי שמעון בר יוחאי. והוסיף שאם ניפרד בארבעת החודשים הקרובים אז לעולם לא נחזור להיות יחד, ואם לא ניפרד בתקופה הזו זה סימן שאנחנו צריכים להתחתן. בן זוגי לא מקבל את דעותיו ורצינו לשמוע את דעתך.
4619
כל קשר שמתחיל אצלי באהבה גדולה נגמר ומרסק אותי בכל פעם מחדש
אני בת עשרים ושבע, ואני בחורה חילונית. כל קשר שמתחיל יפה באהבה גדולה נגמר ומרסק אותי בכל פעם מחדש. אני רוצה להתחתן ולזכות לילדים עוד השנה. מה אני צריכה לעשות כדי לזכות לזה?
4618
אני רווקה בת שלושים ושמונה, ואני מרגישה שאין לי יותר סיכוי להתחתן
אני בת שלושים ושמונה ולא מוצאת את בן הזוג שלי. אני מפחדת שמפאת הגיל ולאור אירועי העבר שלא הלך לי אף פעם בתחום הזוגי - אין לי יותר סיכוי לזיווג הגון ולהקמת בית בישראל. מה עליי לעשות?
4617
הבית שלנו מתנהל באלימות פיזית ומילולית, ולאחרונה בננו ניסה להתאבד
שמי ברכה, ואני נשואה מזה עשרים שנה לבעלי, לנו שלושה ילדים ועדיין אין לנו בית משלנו, מה שגורם לי להרגישה בושה גדולה. אנו נודדים הרבה מדירה לדירה, יש בינינו המון ויכוחים ואני כבר על סף ייאוש.
4616
איבדתי את התכלית בחיים שלי, ומר לי עד כדי כך שאני חושב להתאבד
אני בא ממשפחה חרדית, אך בעוונותי הרבים נפלתי מאוד לתאוות ניאוף ואני מרגיש שאין לי סיכוי לצאת ממנה. איבדתי את התכלית בחיים שלי ומר לי עד כדי כך שאני חושב להתאבד. אני מרגיש ריקנות גדולה ולא יודע מה יהיה איתי. בבקשה, תעזור לי.
4615
מאוד קשה לי להגיע לפשיטות ולב נשבר, ואשמח לקבל את עצתך
לפני שה' הוציא אותי מאפילה לאורה למדתי הרבה מתמטיקה ופיסיקה וכו' ועד היום המוח שלי עובד בצורה של נוסחאות ותבניות, מה שמקשה עליי מאוד להגיע לפשיטות ולב נשבר, ואפילו בהתבודדות בחצות לילה אני מרגיש בלי לב. הדבר מצער אותי מאוד ואשמח לשמוע את עצתך בנושא.
4614
האם כדאי לנו להיכנס לכפרים ערביים כדי לשווק את הסחורה שלנו?
לאחר התייעצות עם הצדיק ייבאנו סחורה מסין. כעת, לאחר שהגיעה הסחורה, אנו משווקים אותה לחנויות, והיות וגם המגזר הערבי קונה סחורה מאיתנו, רצינו לדעת: האם זה בטוח להיכנס לכפרים שלהם ולספק להם סחורה או שעדיף לא למכור להם בכלל?
4613
אני מרגיש שהמראה החיצוני שלי לא תואם את מצבי הרוחני, ולכן אני שוקל לקצץ את הזקן. מה דעתכם?
מזה שמונה שנים אני נמצא בתהליך תשובה, ולפני מספר שנים החלטתי לגדל זקן. ברוך ה' גדל לי זקן לבן מלא הדר המקנה הוד לפנים שלי, אך לאחרונה אני מרגיש לא טוב איתו כאילו אני מתהדר בנוצות שלא שייכות לי, כי אין קשר בין הדרת הפנים אותה מקנה לי הזקן ובין הפנימיות והמדרגה הרוחנית שלי.
4612
מהי "השכינה"?
הרבה פעמים משתמשים בביטויים "השראת השכינה", "לאוקמי שכינתא מעפרא" או "יחוד קודשא ושכינתיה". מהי בדיוק "השכינה"?
4611
מה דעתכם בעניין 'תיקון אלף השופרות' בעמוקה?
מה דעתכם על 'תיקון אלף השופרות' בעמוקה בו מתקבצים יחד יהודים הזקוקים לישועה, מתפללים, זועקים ותוקעים יחד באלף שופרות?
4610
כשאני שובת עם הצדיק ביבנאל אני מתמלא ברוחניות, אך ההוצאה גדולה. מה עושים?
כשאני נוסע לשבות עם הצדיק ביבנאל אני מרגיש שזה עוזר לי מאוד ברוחניות, וגם אני ומשפחתי מאוד נהנים כל השבת, אך הבעיה שכל נסיעה כזו עם כל המשפחה עולה לנו כ-1200 ש"ח שזה סכום גדול בשבילנו. האם צריך להסתכל על ההוצאה הזו, או שלא צריכים לחשוש אלא לסמוך על זה שלא נפסיד מנסיעה לצדיק גם כשזו הוצאה כבידה בשבילנו?
4609
כבר מספר שנים יש לי כתמים שחורים בראייה. האם יש לזה פתרון?
כבר מספר שנים שיש לי בעיית כתמים שחורים בראייה, והכל התחיל בתקופה של חרדות ופחדים. במהלך השנים הייתי אצל מספר מטפלים, אך דרך אף אחד מהם לא הגיעה הישועה. אני משתדל לעשות התבודדות ולבקש מה' שאבין מה הוא מרמז לי, ואודה לך אם תאיר לי את הדרך במה עליי להתחזק.
4608
לפני כמה ימים מישהו צעק עליי וביזה אותי, ומאז אני שרוי בפחד גדול
לפני כמה ימים אדם מסוים צעק וביזה אותי מסיבה לא מוצדקת, ומאז אני בפחד והמחשבות עליו לא יוצאות לי מהראש. אני לא יודע מה לעשות ואיך לשכוח אותו מליבי ולהפיג את החששות.
4607
כבר חודש וחצי אני אוסף צדקה בחו"ל, אך עדיין לא השגתי מספיק כסף. האם לחזור לארץ או להישאר?
אני נמצא בחובות גדולים והוצרכתי לנסוע לאחינו בני ישראל הנדיבים בגלות כדי לקבל את עזרתם. אני נמצא כבר כמעט חודש וחצי מחוץ לבית, ועדיין חסר לי עוד הרבה. האם אני צריך להישאר עוד זמן בגלות כדי להסדיר את החובות או שכדאי לי לחזור לארץ ולפחות להקל מעומס החובות?
4606
ההורים שלי מתנגדים מכמה סיבות שאתחתן עם החבר שלי. האם לשמוע בקולם?
שלום! אני יוצאת עם החבר שלי כבר שנה וחצי. הוא חולה בסוכרת נעורים, וההורים שלי לא רוצים אותו בשום פנים ואופן, בניגוד להורים שלו שלהם אין בעיה איתי. הוא קצת ילדותי אבל הוא בחור עם לב טוב. האם לקדם את החתונה או לשמוע בקולם? ומה לעשות עם זה שהוא קצת ילדותי?
4605
האם זמן חצות לדעת רבינו נאמר גם לגבי קיום מצוות דאורייתא או דרבנן?
האם זמן חצות לדעת רבי נחמן זצ"ל נאמר גם לגבי קיום מצוות דאורייתא או דרבנן כגון אכילת אפיקומן בליל הסדר שנאכל עד חצות או אמירת סליחות הנאמרות לאחר חצות?
4604
קראתי שמי שפוגם בעיניים תפילתו לא מתקבלת. איך אפשר לא ליפול לייאוש?
קראתי שמי שפוגם בעיניים שלו תפילתו לא מתקבלת תשעים יום ומקבל עוד הרבה עונשים. איך אפשר אחרי שקוראים את כל העונשים האלו לא ליפול לייאוש? בפרט שכבר תקופה ארוכה הרגשתי בתפילה שלי שאני מדבר ממש לפני השם, ועכשיו כשאני קורא את כל העונשים האלו אני מרגיש שהפסדתי הכול וזה ממש מייאש אותי.
4603
מאז שהייתי בלוויה של בן דודי התחלתי להרגיש הרגשות מוזרות בזמן השינה
לפני כחמישה חודשים הייתי בלוויה של בן דודה שלי, וביציאתי מבית הקברות שכחתי ליטול את ידיי, וכבר ביום שלאחר מכן הרגשתי בשנתי שמישהו נוגע בי ומוריד מעליי את השמיכה, וכאילו שמישהו הולך עליי. יש ימים שאני מרגיש חולשה רצינית בגופי ואף כאבים חזקים בחזה.
4602
כיצד עלינו לנהוג בעניין המפגשים עם משפחתנו החילונית?
לאמא שלי מאוד חשוב שניפגש עם אחי ואחותי וילדיהם, אבל אנחנו מתחמקים, כי כשהיו מפגשים הם דיברו דברים בעייתיים, וכן אחי ואחותי נוגעים בבני זוגם ליד כולם, הילדים שלהם עם אייפונים ומחשבים ואנחנו חוששים מאוד לטהרה ויראת השמים של ילדינו. מה עלינו לעשות? האם להיפגש איתם? באילו תנאים? ואיך לדבר עם ההורים על כך?
4601
אנחנו נוסעות השבוע לאומן. האם תוכלו לכתוב לנו הדרכה מה לעשות שם?
בעזרת ה' אני נוסעת השבוע עם קבוצה גדולה מנשות אנ"ש לציון רבינו, ונשמח מאוד אם תוכלו לכתוב לנו הדרכה מפורטת כיצד כדאי לנצל את השהות באומן ובציון הקדוש לתועלת כל הנשים הנוסעות השבוע לאומן.

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup