ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הוא פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

4600
מרוב עייפות מעבודת היום, הרבה פעמים אני נרדם מבלי להתפלל ערבית. מה העצה?
אני עובד, ולאחר העבודה אני עוזר לאשתי בבית. בשעות הערב המאוחרות אני הולך לבית המדרש ללמוד תורה, אך הרבה פעמים אני מתעייף ונרדם על הספה בבית בלי ערבית וקריאת שמע שעל המיטה. כמו כן, לפעמים כשאני בבית המדרש אני נרדם על הספר תוך כדי לימוד. איזו עצה מעשית יוכל הרב לתת לי כדי שאהיה חזק במידת הזריזות וניצול הזמן?
4599
האם זה נכון שבחור או בחורה רווקים לא יכולים להיות מקורבים לרבינו?
שמעתי אנשים שאומרים שלרבינו אין עניין עם רווקים, וכל העניין שלו זה רק לאנשים נשואים. אני עושה כל שביכולתי להכיר את האישה שמתאימה לי, ולא פוסל אף אחת, מנסה ומנסה, אך עדיין לא מצאתי את האישה שלי. אני מאוד רוצה להתחתן ולכל שידוך שמציעים לי אני הולך. אני יודע שיש לי עיכובים בזיווג ומאמין שרבינו יפעל עבורי, ואני מקבל את זה בהבנה, אבל מה עושים שיש לי הרהורים רעים שמאוד מצערים ומפריעים לי?
4598
בעלי מתנהג אליי ואל הסביבה בצורה מזעזעת. אני מתחננת, עזור לי!
אני נשואה עם בעלי עשרות שנים. יש בינינו הרבה ויכוחים, ואפילו שאני מנסה להיות טובה, אם יש משהו שלא מוצא חן בעיניו הוא מגיב בקללות, אך תמיד אני מנסה להעלים עין למען הילדים.
4597
איך ראוי להתפלל: שיהיה לי שפע די צרכי, או שתהיה לי עשירות גדולה כדי שאוכל לעזור לאחרים?
יש לי חובות גדולים. באיזה אופן אני צריך להתפלל: שתהיה לי ולמשפחתי פרנסה טובה בשפע ושלא יהיו לנו חובות, או שאני צריך לבקש עשירות כדי שאוכל לעזור גם לאחרים?
4596
אני ובעלי נשואים בנישואים שניים ומתגוררים בשני בתים נפרדים. האם כדאי לעבור להתגורר יחד?
אני ובעלי נשואים בנישואים שניים ומתגוררים בשני בתים - רוב הזמן בעלי איתי ועם בני בביתי שנמצא בעיר, ופעמיים בשבוע הוא עם בנותיו בביתו שבקיבוץ. האם להמשיך במתכונת זו או לעבור להתגורר יחד?
4595
אני מרגישה עצב עצום ואין לי כוח לעשות כלום. איך יוצאים מזה?
אני מרגישה עצב עצום ואין לי כוח לעשות כלום - לא ללמוד בבית ספר, לא לצאת מהבית, לא לחייך, לא לשמוח, ולא לכבד את ההורים - כלום! אני מתפללת ועושה את המצוות שחייבים, אבל לא כמו תמיד, האם אפשר לצאת מהעצב הזה?
4594
המצב הכלכלי שלנו הולך ומחמיר, אך בעלי לא מתייחס לכך ברצינות
בעלי לומד תורה ברוך ה' ועובד בערבים, ואני סטודנטית, יש לנו ילד אחד ועוד אחד בדרך... הבעיה היא שעם רמת ההכנסה שהוא מכניס אנחנו לא יכולים להתקיים כל כך, והוא לא שם לב לזה.
4593
הציעו לי שידוך עם חסיד ברסלב גרוש ואב לחמישה ילדים. מה דעתכם בעניין?
אני רווקה בגיל שלושים ושמונה, והציעו לי שידוך עם גרוש פלוס חמישה ילדים שמקורב לברסלב. אני מודעת לגילי, ולכן הסכמתי. עושה רושם שיש לו יישוב הדעת ולב טוב, אך אני לא מאמינה שיש לי את הכוח הנדרש.
4592
מזה שבע שנים אני סובלת מבעלי עד כדי פגיעה נפשית. מה אפשר לעשות?
מזה שבע שנים אני סובלת מבעלי - הוא לא רוצה לערוך את הקניות לבית, מנסה 'להעניש' אותי ולא מתייחס אליי. כבוד הרב, אני פגועה נפשית. אני עושה הכול בשביל שלום בית, אך בעלי עקשן ואני לא יודעת מה עובר עליו.
4591
מאז שאמי נפטרה אין לי טעם בחיים וקשה לי לאהוב גם את ילדיי
אני בת חמישים ושתיים, גרושה, אם לשלושה ילדים ולא עובדת. מאז שאמי נפטרה כשהייתי בת שתים עשרה, אני נאבקת יום יום כדי למצוא טעם בחיים, אך אני לא אוהבת את החיים וכל יום הוא סבל.
4590
האם יש בעיה או סכנה בכך שמשאירים את התפילין בבית הכנסת?
אני רוצה להתפלל במניין בבית כנסת של אנשי שלומנו, אך מכיוון שבית הכנסת מעט רחוק אני צריך לנסוע לשם עם רכב, וכיוון שאני עובד מיד אחרי התפילה זה אומר שאצטרך להשאיר את התפילין שלי בבית הכנסת. האם יהיה מותר במצב כזה להשאיר את התפילין בבית הכנסת ולקחת אותם בשעות הערב כשאני חוזר מהעבודה?
4589
האם כדאי להעניש את בני בזה שאמנע ממנו לטוס השנה לאומן?
אני סוכן נסיעות ומארגן טיסות לאומן באחת החברות הגדולות, ובגלל תפקידי אני זכאי לשני כרטיסי טיסה נוספים. יש לי בן בגיל שמונה שכבר מגיל חמש מגיע איתי לאומן מדי שנה. בני זה שובב מאוד, ורציתי לשאול את הצדיק: האם זה נכון למנוע ממנו להגיע לאומן השנה כעונש על התנהגותו הלא טובה כדי שיבין שלא הכול מגיע בקלות וברור מאליו?
4588
אני רוצה ללמוד עריכת דין במכללה חרדית, אך הוריי מעדיפים שאתפרנס מהפצה. מה דעתכם?
אני בחור בגיל שמונה עשרה, חסיד ברסלב, ויש לי ויכוח עם אמי שתחיה - אני רוצה ללכת ללמוד במכללה חרדית במגמת עורכי דין, ואמי לא מסכימה בשום פנים ואופן, ואומרת שעדיף שאלך להפיץ את ספרי רבינו ז"ל ואתפרנס מזה. ומכיוון שלא הגענו לעמק השווה אמרנו שנשאל אתכם, ומה שתפסקו יהיה מקובל על שנינו.
4587
הייתי נשואה חצי שנה והתגרשתי, ומאז אני לא מצליחה להמשיך הלאה
שמי מוריה, אני בת שלושים, חוזרת בתשובה, וגרושה שלושה חודשים ללא ילדים. הייתי נשואה חצי שנה, והגרוש שלי טען שהוא לא נמשך אליי ושהוא חסום רגשית, ומסתבר שהוא גם ניסה לחזור לגרושתו. אני רוצה לציין שלפני החתונה שמרנו נגיעה, והוא ממש התלהב ממני והשקיע בי, התחתנו בקדושה וטהרה ואינני יודעת מאיפה באה הגזרה הזאת. אני לא מצליחה להמשיך הלאה ואני שבורה. אשמח לקבל את עצתו של כבוד הרב.
4586
סירבתי להתחתן עם החבר שלי והוא עזב אותי. מאז אני אכולת חרטה. מה ניתן לעשות?
שלום. יצאתי עם בחור במשך שנתיים, אהבתי אותו נורא, ועדיין, אך בזמנו כשהוא רצה להתחתן לא הייתי בשלה נפשית כי עברתי המון שינויים בתחום בחירת הלימודים ובמקום מגוריי, מה גם שסבתי נפטרה והיינו בתוך שנת אבל. מאז שסירבתי להתחתן באותה העת אני אוכלת את עצמי ומאשימה את עצמי בכך שלא נישאתי לו. אני מלאה בכאב, כעס ועצבות ולא יודעת מה לעשות כבר חצי שנה ויותר... מה ניתן לעשות?
4585
האם מותר לי לומר ליקוטי תפילות או תהילים בזמן הלימוד בכולל?
אני לומד בכולל ליטאי, וראשי הכולל מרשים לאברכים ללמוד מה שליבם חפץ. השאלה שלי היא האם מותר לומר ליקוטי תפילות או תהילים בכולל, כי מן הסתם התורמים שמממנים את הכולל לא מעלים על דעתם אפשרות כזאת שיתפללו במקום ללמוד. האם אפשר לומר שאילו הם היו יודעים את המעלה של הדבר היו שמחים ובוודאי לא היו מתנגדים?
4584
כל הזמן מסתובבות בראשי מחשבות לא טובות. מדוע אני כל כך מפוחדת?
כל הזמן מסתובבות בראשי מחשבות לא טובות, וכל דבר שקורה לאחרים אני פוחדת שיקרה גם לי. מכל דבר קטן אני דואגת וזה גורם לי תסכול, ואחת התפילות שלי היא שהמחשבות הרעות שלי לא יתקיימו ולא יתקבלו חס ושלום. מדוע אני כל כך מפוחדת? אולי יש משהו שאני צריכה לעשות כדי שהפחדים האלו יסתלקו?
4583
האם יש עניין שההורים יקראו אחד לשני בנוכחות הילדים אבא ואמא?
רציתי לדעת האם נכון לנהוג שההורים יקראו זה לזה אבא ואמא בנוכחות הילדים או שאפשר לקרוא זה לזו בשמות הפרטיים?
4582
אני עוסק בצרכי ציבור, וכל הזמן יש לאנשים טענות עליי. מה עושים?
אני עובד עם ציבור וקהל (לא בתור גבאי), ואני יודע שמי שעוסק בצרכי ציבור באמונה זו זכות וזה דבר חשוב וטוב, ושמי שעוסק עם ציבור צריך הרבה מידות טובות ודרך ארץ. הבעיה היא שכמה שאני משתדל להיטיב עם הבריות ולעזור לאנשים לפנים משורת הדין ולהגדיל ראש - באים אליי בטענות...
4581
האם האיסור להסתכל על נשים הוא גם בצפייה באמצעות מסך?
רציתי לדעת האם מאמר חז"ל המובא בגמרא (נדרים כ.) 'כל הצופה בנשים סופו בא לידי עבירה', מדבר רק על צפייה בעיניים ממש או גם על צפייה באמצעות מסך? והאם יש איסור הלכתי לצפות בנשים דרך המחשב וכדומה אם זה לא גורם לפגם הברית?
4580
אני מאוד אוהבת לשמוע מוזיקה ערבית והיא משמחת אותי. האם זה בסדר?
הרב כתב לי במכתבו שאדם צריך לשמוע ניגונים שמשמחים אותו. אני מאוד אוהבת לשמוע מוזיקה ערבית והיא משמחת אותי, האם זה בסדר?
4579
'כל שישנו במקרא ובמשנה ובדרך ארץ לא במהרה הוא חוטא'. איך מקיימים משנה זאת הלכה למעשה?
מובא במשנה (קידושין א, י): 'כל שישנו במקרא ובמשנה ובדרך ארץ - לא במהרה הוא חוטא, שנאמר "והחוט המשולש לא במהרה ינתק"'. א. למה הכוונה במילים 'דרך ארץ': האם הכוונה לעבודת כפיים, לנימוסים, או למשהו רוחני כגון תפילה?
4578
האם גם בימים אלו, כאשר כל הארץ מטווחת בטילים, מותר לקיים את מנהג אנשי שלומנו לרקוד אחרי כל תפילה?
האם בימים טרופים כאלו כאשר כל ארץ ישראל מופצצת בטילים שנורים מרצועת עזה והצבא עומד היכון לכניסה רגלית לעזה במסגרת מבצע 'צוק איתן', מותר לקיים את מנהג אנשי שלומנו לרקוד אחרי כל תפילה? ומה עלינו לעשות כדי לבטל את רוע הגזירה?
4577
האם ידוע היכן קבור ר' שמחה אבא של רבינו ז"ל?
4576
השתתפתי בהפגנה והסתבכתי עם המשטרה, ואף אחד לא רוצה לעזור לי
השתתפתי בהפגנה והסתבכתי עם המשטרה. פניתי לכמה עסקנים בבקשה שיעזרו לי אבל כולם דחו אותי בלך ושוב ויש לי תחושה שאף אחד מהם לא מתכוון לעזור לי ברצינות. אנא כבוד הצדיק תעזור לי - מה עושים?
4575
אנו טסים עם בננו בן השבע לאומן. כמה זמן כדאי לשהות שם?
בננו יגיע לגיל שבע בעוד שבועיים, ואנחנו רוצים להגיע איתו לציונו של רבינו הקדוש באומן. האם כדאי לנו לשהות שם ליומיים בלבד או להאריך את השהות לשבוע ויותר?
4574
אני לא מתלבשת בצניעות. האם מותר לי לברך ברכות?
אני בחורה מאוד מאמינה, מתפללת בבוקר, שומרת את החגים ומשתדלת להתקרב ולקיים את המצוות כמה שיותר. רציתי לשאול: האם בתור בחורה שלבושה כחילונית מותר לי לברך ברכות על מזון ושתייה ו'אשר יצר' כאשר אני לא בלבוש צנוע?
4573
למה אסור ללמד זכות על החוטא במשכב זכור?
איך רבינו אמר שאסור ללמד זכות על מי שעבר על משכב זכור, הרי במקום אחר רבינו אמר שצריך ללמד זכות גם על רשע גמור?
4572
הרב אומר שבעל תשובה צריך להתרחק ממנהיגות. אבל הרי רבי עקיבא התחזק והפך לגדול הדור?
כבודו מזהיר אותנו פעמים רבות שעל אף שמעלת בעלי תשובה גדולה מאוד, עם כל זאת בעל תשובה צריך לשבת בין תנור לכיריים ולא להיות מנהיג וכדומה. והנני רוצה לשאול: הרי רואים שהיו גדולי עולם כמו רבי עקיבא, בן בג-בג ובן הא-הא שמתחילה לא היו צדיקים ולבסוף נעשו כל כך גדולים עד שיצאה מהם תורה לכל עם ישראל. מה ההסבר לכך?
4571
האם יש פתרון לגמגום?
4570
איך אפשר לדעת מה התפקיד שלי בעולם?
ברור שהיעוד שלנו בעולם הזה הוא לעשות את רצונו יתברך, אבל הרי יש תפקיד מיוחד לכל אדם, וזה שונה מאדם לאדם, אז איך אפשר לדעת מה התפקיד הספציפי שלי? האם כשאני נמשכת לדבר כלשהו זה אומר ששם תפקידי? והאם כאשר יש לי ניסיונות במשהו מסוים זה אומר שזה התיקון שלי?
4569
ילדתי בת לאחר טיפולים ואני רוצה עוד ילדים. האם להמשיך בטיפולים?
לפני כחצי שנה נולדה בתנו הבכורה, וזאת לאחר שכבוד הרב המליץ לעשות טיפולים. אנו מקווים שהקדוש ברוך הוא יזכה אותנו בעוד ילדים, והיות ואנחנו בשנות הארבעים לחיינו ברצוננו לשאול: האם עלינו להמתין או להתחיל מיד בטיפולים כדי לזכות בזרע קודש בר קיימא?
4568
כל הזמן יש לי הרגשה שבעלי רוצה נשים אחרות. איך יוצאים מהסבך הזה?
בכל פעם שהוא מדבר עם אישה אחרת אני נכנסת לסוג של כעס ומוכיחה אותו על זה, אך הוא מסכן לא מבין מה אני רוצה ממנו, והוא צועק עליי "מה את רוצה ממני? אין לי עסק עם השטויות האלו, תעזבי אותי לנפשי..." אנא תעזור לי לצאת מהסבך הזה.
4567
רב אחד אמר לי על השידוך שהוא מתאים, ורב אחר אמר שלא, ואני מבולבלת מאוד
התייעצתי עם רב מסוים שבדק בשמות שלנו ואמר שאנחנו לא מתאימים ומגיע לי מישהו יותר טוב ממנו בהרבה ושאני לא צריכה להתפשר, ואז אבא שלי שאל רב אחר שבדק לפי ספר הזוהר ואמר שאנחנו ממש מתאימים. עכשיו אני מבולבלת מאוד ולא יודעת מה לעשות... מי משני הרבנים צודק? והאם להמשיך בפגישות או לא?
4566
אשתי הפילה בהריון הקודם ואנחנו מאוד שבורים. מה לעשות כדי שזה לא יקרה שוב?
התחתנתי לפני חמש חודשים ואשתי נקלטה בהריון אבל לצערי אחרי חודש היא הפילה ואנחנו שבורים מאוד מזה. למה הגיע לנו דבר כזה? ומה לעשות כדי שלא יקרה עוד פעם?
4565
עוברים עליי כל כך הרבה צרות ומשברים ופשוט נמאס לי. מה אני יכול לעשות?
עוברים עליי כל כך הרבה משברים. יש לי אשה מאוד קשה, אני מכבד ומייקר אותה אבל היא לא יכולה לדבר בנחת רק בצעקות וקללות והיא משפילה אותי על לא דבר, וכן יש לי ילדים קשים שעושים לי את המוות בבית, מסתבכים עם ילדי השכנים ועושים נזק. מה אני עושה ולמה זה מגיע לי?
4564
הבחורה איתה אני יוצא לא מספיק אינטליגנטית לטעמי, ואני לא יודע מה להחליט לגביה
אני בחור בן שלושים וחמש, ואני יוצא עם בחורה בת עשרים וארבע וחצי. היא בחורה יפה, בעלת אופי מדהים ותכונות טובות. אך בעיה אחת מפריעה לי: הרבה פעמים אני מרגיש שהבחורה לא מספיק אינטילגנטית בשבילי, ולא מעט פעמים אני מרגיש שאני צריך לצמצם את עצמי ולהסביר לה דברים ביתר הרחבה.
4563
האם שייך לעבור לגור בכפר חב"ד לתועלת חינוך ילדינו אף שאיננו חסידי חב"ד?
בעלי פרק עול לפני שנתיים ועברנו למושב דתי לאומי. ילדיי לומדים בכפר חב"ד אבל אחר הצהריים הם מתחברים עם ילדים מהשכונה, אי אפשר למנוע את זה, ואני רואה שאם נמשיך ככה הירידה שלהם לא רחוקה. אני עובדת בכפר חב"ד, ורציתי לדעת האם מתאים שנעבור לגור שם למרות שהבית שלנו לא נחשב חסידי, והאם זה יהיה לתועלת הילדים למרות שאבא שלהם שונה?
4562
אני רוצה לטוס לאומן בט"ו באב, אך אבי מעדיף שאטוס בחורף יחד איתו. מה לעשות?
אני בחורה בת שמונה עשרה, ואבי הוא חסיד ברסלב. כל השנה חסכתי כסף כדי שאוכל לטוס לאומן יחד עם קבוצת נשים בט"ו באב, אך כשדיברתי על זה עם ההורים שלי הם הביעו התנגדות. אבי מעדיף שאסע יחד איתו ועם אחי הקטן בחורף, אך אני רוצה לנסוע דווקא בט"ו באב כי הבנתי שאז זה זמן מסוגל לנשים.
4561
האם מותר לאשה להסתובב בבית ללא כיסוי ראש כשרק הבעל רואה?
רוב זמני אני בבית מטפלת בשני ילדי הקטנים, ולעיתים מרוב ההתעסקות בצרכי הבית כיסוי הראש שלי נופל. אני מרגישה שיותר קל לי לתפקד ברוגע ובצורה מאווררת כשאני ללא הכיסוי, וכמובן שאף אחד מבחוץ לא רואה אותי כך, רק בעלי כשהוא מגיע. מה דעתך על כך?
4560
האם כדאי להכניס הביתה מחשב עם אינטרנט לצורך עבודה?
לאבי יש עמותה לתפילות בקברי צדיקים והוא מעוניין שאעבוד אצלו בתחום ההתרמות, לצורך כך אצטרך להכניס הביתה מחשב שמחובר לאינטרנט, וכמובן שמדובר על אינטרנט עם סינון ברמה הכי גבוהה וקפדנית שאפשר. אני נשואה טרייה (שלושה חודשים), ואני מתלבטת האם כדאי לי לעשות את הצעד הזה לצורך פרנסה או לוותר על העבודה. מה דעתכם?
4559
בתקופה האחרונה אין לי הצלחה בפרנסה. מה יכול לעזור לי?
אני בן עשרים ושש. יש לי קשיים בפרנסה, ובחצי שנה האחרונה עבדתי בשלושה מקומות. אני מאמין שהכול מאתו יתברך, אבל נכנס בי סוג של פחד בלתי מוסבר מהעבודה. אשמח אם הצדיק יעזור לי.
4558
בעלי עזב את הישיבה לצורך פרנסה. האם תהיה לנו הצלחה?
אנחנו נשואים כמעט שנתיים, ועד עכשיו בעלי למד יום שלם בישיבה שסיפקה לנו מגורים וקהילה תומכת. לאחר התלבטות החלטנו לעזוב את הישיבה שבעלי לומד בה, כי בעלי רוצה לשלב לימוד תורה עם עבודה. עד עכשיו אני עבדתי והצלחתי לפרנס אותנו, ועכשיו אנו מצפים ללידה בעוד כמה חודשים כך שכבר לא אוכל לעבוד.
4557
בכל פעם שאני רוצה להתבודד, אני שומעת קול פנימי שמחליש את דעתי
אני מרגישה שמאוד קשה לי לדבר עם ה' יתברך - בכל פעם שאני מנסה לדבר המילים לא יוצאות לי מהפה, ויש לי קול פנימי שאומר לי עד כמה אני לא בסדר, ומה פתאום אני באה לדבר עם ה'... ושאני אינטרסנטית.. ואז אני שותקת. אני מאוד רוצה להתקרב לה' יתברך. איך מתגברים על המחשבות האלו?
4556
מדוע עניין ההפצה הוא דבר כל כך חשוב בחסידות ברסלב?
שמעתי בשמכם שעל כל אחד המקורב לרבינו הקדוש מוטלת החובה לצאת בעצמו ולהפיץ את ספריו הקדושים של רבינו, והוספתם שאשרי ואשרי מי שמפיץ את הקונטרסים שחיברתם. אני התקרבתי לרבינו בשנים האחרונות, והאמת היא שקצת קשה לי לעשות את זה, אולי בגלל שאני לא ממש מבין מה העניין בזה. אשמח לקבל הסבר וחיזוק לעניין.
4555
התגרשתי פעמיים מסיבת אלימות קשה, וגם הילדים שלי סובלים מאוד. למה?
עברתי ועדיין אני עוברת בחיים קשיים. כל הזמן אני נופלת, והנחמה שלי היא שלפחות אני קמה חזקה יותר. התגרשתי פעמיים מסיבת אלימות קשה, וגם הילדים שלי עוברים חיים קשים. אני אישה מאמינה מאוד, הבנות שלי לומדות בבית ספר דתי, ואני לא יודעת למה נגזר גם על הילדים שלי לסבול... אני מרגישה אשמה בכל מה שקורה להם.
4554
הראש שלי מלא בהרהורים רעים ואני נכשל בראיות אסורות. בבקשה, תעזור לי!
אאני נמצא במצב רוחני גרוע מאוד - אני לא יכול להתרכז בכלום, לא בלימוד תורה ולא בתפילה, כל הראש שלי מלא במחשבות והרהורים רעים ואני נכשל בראיות אסורות. אני מיואש ומרגיש שאין לי יכולת להתגבר על זה. בבקשה תעזור לי!
4553
התברכתי בכישרון מוזיקלי טוב. איך אני יכולה לממש את התפקיד שלי בעולם בעזרת הכישרון הזה?
אני יודעת לנגן בגיטרה ובאורגנית, וברוך ה' התברכתי בכישרון מוזיקלי טוב. איך אני יכולה לממש את התפקיד שלי בעולם בעזרת הכישרון הזה?
4552
אני עובד במחשב על הוצאת ספר קודש, אך במקביל נכשלתי בראיות אסורות
אני עובד על הוצאת מהדורה מפוארת של ליקוטי מוהר''ן, אבל לפני כמה זמן נפלתי חזק בקדושת העיניים כשהסתכלתי במחשב באיזה מקום. נמאס לי מעצמי שאני כזה מופקר ויכול להיות תקופה מסוימת בסדר, ואחר כך לפגום בעיניים, אני ממש מבולבל ונמאס לי.
4551
מה דעתו של כבוד הרב בנוגע לאלו שהכריזו שהם הולכים לנקום בערבים בגלל רצח שלושת החטופים?
כולנו עדיין מזועזעים ודואבים מהבשורה המרה על מציאת שלושת הגופות של הנערים החטופים - גלעד שאער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח הי"ד, והלוואי שלא נדע עוד צער כזה מעולם. היום פורסמו הודעות בשם כמה אנשים שהם מתכוונים לנקום בערבים בבחינת מידה כנגד מידה בגלל הרצח הנורא. מה דעתכם בעניין? האם מותר לעשות זאת?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup