ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.


פרוייקט מיוחד זה ייתן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

450.
מהו הסכום שצריך לתת לפדיון נפש? והאם צריך לתת דווקא לידי הצדיק ממש?

ידוע ומפורסם העניין הגדול לתת פדיון נפש להמתקת הדינים ולבטל גזרות רעות. רציתי לשאול: א. מה הסכום המינימלי הרצוי שצריך לתת? ב. האם צריך לתת דווקא לידיו של הצדיק ממש או שאפשר לתת לקופת הצדקה של מוסדות הצדיק הנקראת "קרן הצדיק" וזה נחשב כאילו נתתי לידו של הצדיק ממש? • להמשך »
449.
אני מרגיש שאין לי יותר כוח לחיות ואין לי חשק לכלום

רציתי להתייעץ בקשר לכך שאני מרגיש שאין לי יותר כח לחיות וקשה לי לקום בבוקר, אין לי חשק ללכת לכולל בבקשה תן לי עצה • להמשך »
448.
המריבות ביני לבין בעלי לא מפסיקות, ולאחרונה עירבתי את המשטרה

אני ובעלי במריבה ובמתיחות המון זמן, והיום לאחר כמה אירועים הוא הרים עלי יד בפני הילדה. יש לציין שקודם לכן שפכתי עליו מים מפני שהוא לא הפסיק לצעוק בשעה שתים עשרה בלילה. המשטרה עיכבה אותו לחקירה וביקשתי שישחררו אותו. היו סימני אלימות קודם לכן, אך לא בצורה בוטה כל כך • להמשך »
447.
מה הוא בעצם חסיד ברסלב? ומה מוטל על חסיד ברסלב בזמננו?

אני מקורב אל רבנו ז"ל כבר כמה שנים וברוך השם אני זוכה גם להיות כל שנה בראש השנה באומן. רציתי לשמוע מהרב מה הוא בעצם חסיד ברסלב? ומה מוטל על חסיד ברסלב ובפרט בזמננו? • להמשך »
446.
רובץ עלי מטען נפשי כבד, ובכל יום עוברים עלי גלים של דיכאון ועצבות

רובץ עלי מטען נפשי כבד, ובכל יום עוברים עלי נסיונות קשים וגלים של דיכאון ועצבות. יש לי קושי גדול להתמודד עם אנשים בחוץ, אני סובל גם מעצמי ומבקר את עצמי על כל דבר. מה עושים? איך מתחילים לתקן את המצב שלי? • להמשך »
445.
האם זה נכון שבברסלב מקפידים להתפלל כמה שיותר מוקדם?

האם זה נכון שבברסלב מקפידים להתפלל כמה שיותר מוקדם? האם זה רק בתפילת שחרית או גם בכל תפילה? • להמשך »
444.
אני מקורב לרבנו ז"ל כבר עשרים וחמש שנה, ולאחרונה התקררתי בעבודת ה'

אני לומד את ספרי רבנו ז"ל למעלה מעשרים וחמש שנים. היום אני בגיל חמישים וחמש. רציתי לדעת איך זה שלאחר יגיעות ועבודות של חצי יובל שנים אבד לי כל החשק בעבודת ה' והתקררתי לגמרי? אודה לכבוד הרב אם הוא יכול לענות לי • להמשך »
443.
בכל פעם אני נופל מחדש בעבודת ה' ואני לא יכול להמשיך ככה

מאוד מאוד קשה לי להשקיע בתורה ויראת שמיים, אני רוצה ללמוד תורה, ומתחיל, ופתאום נופל. וכך זה חוזר על עצמו. אני מרגיש שאני לא יכול להמשיך ככה, אני רוצה להיות חזק בעבודת ה' ולהיות בשמחה • להמשך »
442.
ברצוני להוציא לאור סידור משולב עם ליקוטי תפילות בתפילת העמידה

רציתי לשאול לגבי סידור תפילה שברצוני להוציא לאור, שבתפילת עמידה בכל קטע של ברכה, למשל חונן הדעת, לפני חתימת הברכה לשים תפילה של רבי נתן שמדברת מאותו עניין, ברפאנו גם תפילה מליקוטי תפילות וכן על זה לכל תפילה להוסיף תפילה של רבי נתן. מה דעתו של הרב בעניין? • להמשך »
441.
כתוצאה מהסתת התקשורת זלזלתי בעבר בתלמידי חכמים

יש לי בעיה של לשון הרע על תלמידי חכמים. לא שיש בכלל דברים רעים להגיד עליהם, אלא שבתחילת דרכי האמנתי יותר מדי לתקשורת בשקריה הנבזיים ויצא שדיברתי על רבנים קדושים דברים רעים, ועדיין קשה לי להימנע מליצנות שיוצאת ממני מבלי שליטה • להמשך »
440.
אני לומד בישיבה חסידית והורי חילוניים. כיצד משפיעים עליהם שיחזרו בתשובה?

הורי הם חילונים ואני נמצא בישיבה חסידית בבני ברק. הרבה פעמים יש לי קצר עם הורי בנוגע להלכות וכדומה. רציתי לשאול את מוהרא"ש איך אני אמור להתנהג איתם שכבר יחזרו בתשובה לעבודתו יתברך? • להמשך »
439.
חלמתי כבר ארבע פעמים על מלאך המוות. מה זה אומר?

כבר מספר ימים אני חולמת חלומות מוזרים מאוד. ראיתי בחלום שהייתי בחדר והיו שם הרבה אנשים מסביב ובא אליי מלאך המוות ומראה לי מישהו באצבעו ושואל אותי: "מה את אומרת על זה שאני ייקח את הנשמה שלו"? • להמשך »
438.
קשה לי מאוד להחזיק מעמד במקום עבודה אחד

בתקופה האחרונה עוברים עלי הרבה בלבולים וקשה לי להחליט בדברים מסוימים. בנוסף קשה לי להחזיק מעמד ולהתמיד בעבודות ואני לא מצליח להחזיק מעמד הרבה זמן באותה עבודה • להמשך »
437.
אני לא מצליח לשמור את העיניים. מה לעשות?

אני חוזר בתשובה ומתמיד בלימוד תורה כבר שנה וחצי. אני לא מצליח לשמור על העיניים ולא מצליח למנוע את עצמי מלהסתכל על נשים ולהרהר. תייעץ לי צדיק יקר כיצד לצאת מזה? • להמשך »
436.
הבן שלנו בדיכאון עמוק, ולפעמים הוא אומר שהוא רוצה למות

לפני חמש שנים בננו סיים את הצבא ומאז הוא לא מוצא את מקומו ולא הולך לו בשום דבר, אם זה בעבודה, זיווג ובחברה. הילד נמצא בדיכאון ובמרה שחורה ואין לנו ימים שקטים בבית, לא בשבתות ולא בחגים • להמשך »
435.
מדוע הצדיקים מסתירים את רוח הקודש שלהם בדרך הטבע?
האם יש צדיקים בדור הזה שמסתירים את רוח הקודש שלהם בדרך הטבע ובהעלמה גמורה? ואם אפשר לשאול מדוע? • להמשך »
434.
אני רוצה להתחתן עם חברה שלי, אך לא יודע כיצד נתפרנס
יש לי חברה, שנינו חוזרים בתשובה ביחד. אני עובד בעבודה שהמשכורת שלה לא מספיקה להתחתן ולהקים בית • להמשך »
433.
אח של בעלי עורך בר מצוה לבנו באירוע מעורב, מה לעשות?
אח שלי בעלי עורך בר מצוה לבנו, והאירוע הולך להיות מעורב. מצד אחד ברור וידוע לנו שזה לא טוב, ובעלי ואחיו רוצים לשבת בנפרד, אך מצד שני ישנו את האח בעל השמחה שלא מבין, ולעיתים גם נעלב כשאחיו עושים דברים שנראים לו "קיצונים" • להמשך »
432.
עברתי לידה טראומטית, וקשה לי לחשוב על הריון נוסף

עברתי לצערי לידה טראומטית. אני רוצה להביא עוד ילדים בעזרת ה', אך הפחד מהחויה חוזרת ומשתקת אותי ואינני מוצאת לו מענה, איך אוכל לאזור אומץ ולהיות יותר רגועה ובטוחה בעזרת ה' בהריון ובלידה הבאים? • להמשך »
431.
האם נקבל את ברכת הרב להקמת "היכל הקודש" בטירת הכרמל?
היינו מעוניינים לדעת האם נקבל את ברכת הרב לפתוח מרכז רוחני "היכל הקודש" להפצת תורתו של רבינו בעיר טירת הכרמל? • להמשך »
430.
ידוע שבמעמד ברית מילה נמחלים העוונות. מדוע אינני מרגיש כך?
תמיד הצדיק מעורר את אנ"ש על השתתפות במעמד ברית מילה, שבזה נמחלים העוונות לכל המשתתפים. אני מאמין שבאמת זה ככה. אבל אני לא מבין דבר אחד, למה אני לא מרגיש את מציאות השם יתברך לאחר הברית, הרי העוונות שלנו הם המבדילים בינינו לבין השם יתברך • להמשך »
429.
כבר תקופה ארוכה אני סובל מחלומות מפחידים ומתעורר בבהלה
יש לי חלומות מפחידים כבר תקופה ארוכה ואני מתעורר בבהלה ובצעקות. מה אפשר לעשות בעניין? • להמשך »
428.
על מה חשוב לשים דגש בחינוך בנות בגיל שלוש?

ברצוני לשאול לגבי חינוך בנות קטנות בגיל שלוש. על מה חשוב לשים דגש? • להמשך »
427.
האם כדאי לבדוק אצל רב מקובל האם השידוך מתאים לפי השמות?
ברצוני לדעת האם זה מקובל ונהוג לזוג שנמצא בשידוך לבדוק אצל רב מקובל אם הם מתאימים לפי השמות שלהם? כי היה לי בעבר שידוך שהרגשנו שאנחנו מתאימים, אבל רב מקובל אחד אמר שאין בינינו התאמה וביטלנו את השידוך • להמשך »
426.
אני נשואה שבעה חודשים ועדיין לא נפקדתי בהריון

אני נשואה כבר שבעה חודשים ואני כל יום מתפללת לזכות בזרע של קיימא ועדיין לא נעניתי. אני מרגישה עצבות מזה ומשתדלת להיות בשמחה למרות זאת. אני יודעת שצריך להיות בשמחה כי הכול לטובה ושהקדוש ברוך הוא רוצה אך ורק בטובתי, אבל נורא קשה לי ואני בוכה ונכנסת לעצבות • להמשך »
425.
האם בכל דור יש צדיק אמת אחד או שייתכנו כמה צדיקי אמת?

האם בכל דור יש צדיק אמיתי אחד או ייתכנו כמה צדיקים וכל אחד נחשב לצדיק האמת? ועוד שאלה, אם אני קשור לרב פלוני המחזק אותי, האם לגביי הרב הזה נחשב לצדיק האמת אף על פי שיש רבנים נוספים בחסידות ברסלב שמופלגים ממנו בתורה ובגיל ומפורסמים ממנו אך איני נמשך אחריהם בגלל מרחק גיאוגרפי וכד'. האם עלי להתגבר על עצמי ולהתחבר לרב פלוני מפורסם שכולם נוהרים אליו? • להמשך »
424.
איך זה שהרבה חסידי ברסלב מעשנים למרות שרבנו התנגד לכך?

ידוע שרבינו דיבר מאוד נגד זה, אך מצד שני, כמעט כל החברים שלי מחסידי ברסלב מעשנים קבועים. איך זה מסתדר? שמעתי סיפור שמוהרא״ש הצדיק בעצמו היה מעשן בצעירותו וכשהצדיק קרא שרבינו היה נגד העישון מיד הפסיק לעשן לצמיתות. האם זה נכון? • להמשך »
423.
מרוב טרדות הבית, אינני מספיקה להתפלל 'שמונה עשרה'

אני דואגת תמיד לכל מה שצריך בבית בכל התחומים. האוכל, הכביסות והניקיון בסדר גמור, אך מה שקורה הוא שתמיד אני דוחה את התפילה. על ברכות השחר אני מקפידה, אך בסוף יום אני רואה שלא הספקתי להתפלל אפילו תפילת "שמונה עשרה" אחת • להמשך »
422.
שכנינו הגויים העלילו עלינו שאיימנו להרוג אותם ויש לנו השבוע משפט

אנו גרים בחו"ל והשכנים הגויים שהיו גרים מעלינו עזבו ברוך ה'. אבל בגלל שפעלנו להוציא אותם מביתם, הם החליטו להתנקם בנו והעלילו עלינו שאמרנו שנהרוג אותם. המשטרה זימנה אותנו ליום חמישי הקרוב לתת לנו כתב אישום ללא חקירה • להמשך »
421.
כבר הרבה שנים אני לא מרגישה אהבה כלפי בעלי

אני יודעת שזה נשמע מופרך, אבל כבר הרבה שנים אני לא מרגישה רגשות אהבה כלפי בעלי. יש לנו ילדים ברוך ה' וכל מה שהם שומעים בבית זה ריבים וכעסים. אני מנסה ומתפללת כל הזמן להרגיש, לאהוב להתגעגע ולכבד את בעלי, אך ליבי קר אליו. חשבתי להתגרש אך אני חוששת לנפשם של הילדים • להמשך »
420.
בעלי משתמש בסמים וטוען שלא כתוב בתורה שזה אסור

בעלי משתמש בסמים, הוא טוען שלא כתוב בשום מקום בתורה שאסור להשתמש בסמים. ניסיתי לדבר איתו, לשכנע אותו, אבל אני לא מצליחה לשנות אותו. והאמת, שמרוב הדיבורים שלו התחלתי גם אני להשתכנע שזה לא כל כך רע ואולי באמת זה לא אסור • להמשך »
419.
האם זה טוב שבברסלב מדברים הרבה משמירת העיניים ותיקון הברית?

החבר שלי אומר שבברסלב כל הזמן מדברים על תיקון הברית ושמירת עיניים וכו', עד שמרוב דיבורים על זה, האדם חושב כל הזמן מדברים שקשורים לזה וכל הזמן חושש אולי ראיתי אישה וכו'. ובחסידויות אומרים להתעלם ולא לחשוב על זה בכלל. מהי הדרך הנכונה? • להמשך »
418.
אחותי הקטנה חיה עם ערבים, איך אפשר למשוך אותה משם?

יש לי אחות קטנה ממני שחיה עם בני מיעוטים (ערבים) ויש לה מהם כבר שלוש ילדים וכל אחד מאבא אחר. ניסיתי לדבר איתה ולעזור לה, אבל היא נאטמת בפני כל המשפחה, ואני לא יודעת כיצד אפשר למשוך אותה משם ולעזור לה ללכת בדרך הנכונה? • להמשך »
417.
האם ללימוד תורה מתוך ספר ומתוך מחשב יש אותו ערך?

כיום מצוי שלומדים לפעמים תורה על ידי שקוראים ממסך של מחשב. האם יש לזה אותו ערך כמו לימוד בספר ממש או שיש הבדל? • להמשך »
416.
אני מתפללת ולא רואה ישועות, מדוע התפילות שלי מתעכבות?

זכיתי להתקרב אל רבינו נחמן מברסלב, ואני מתבודדת כל יום ומבקשת להתקרב לקב"ה באמת, אבל אני לא רואה ישועה. מדוע התפילות שלי מתעכבות? • להמשך »
415.
דופקים על דלת ביתי הרבה עניים, האם אני צריך לתת לכולם?

אני גר באזור חרדי, ובכל יום באים כמה עניים ודופקים על פתח ביתי, ואין לי אפשרות לתת לכל אחד. האם אני מחוייב לפתוח את הדלת ולתת לכולם צדקה? • להמשך »
414.
אף על פי שאני מגיד שיעור, עדיין מזלזלים בי ופוגעים בכבודי

חזרתי בתשובה לפני חמש שנים, והיום ב"ה אני כבר מגיד שיעור, ומוסר שיעורים ברבים. אמת שאין לי כל כך עבר נקי בלשון המעטה, עם כל זאת כואב לי למה מזלזלים בי ולא נותנים לי את הכבוד הראוי למגיד שיעור, ולכל הפחות אפילו כבוד מינימלי שלא לפגוע בי • להמשך »
413.
מה עושים כדי להתקרב לרבי נחמן מברסלב?

אולי זאת שאלה קצת פשוטה. אך איני יודע לה תשובה ברורה. כיצד אני יכול להתקרב אל רבי נחמן מברסלב, ולזכות להיות מקורב אליו באמת? • להמשך »
412.
יש לי בעיית שכחה ואני שוכח מהר כל מה שאני לומד

כל מה שאני לומד אני שוכח, וזה מאד קשה לי, אני לפעמים נמצא עם אנשים ומנסה להיזכר בדבר תורה ולא עולה לי כלום. וזה לא רק בלימוד אלא גם בחיי היום יום אני שוכח הרבה דברים. מה עושים כדי לפתור את הבעיה הזאת? • להמשך »
411.
יש לי בעיה בקריאה שוטפת שבגללה איני יכול ללמוד תורה

אני יודע לקרוא את כל האותיות, אבל יש לי בעיה, אני לא מצליח לחבר ביניהם ובגלל זה אני לא יודע לקרוא. אני רוצה ללמוד תורה, אבל לא יכול. מה עלי לעשות? • להמשך »
410.
האם זה נחשב לחוסר ביטחון בה' אם רצוני להתחתן עם בחור שיצא לעבוד?

האם זה נחשב לבררנית או חסרת בטחון ואמונה אם אני מחפשת או רוצה להתחתן עם בחור ישיבה שאחרי חתונה גם יצא לפרנס ולעזור בפרנסה? זה מאוד מלחיץ אותי אם בעלי לעתיד לא יצא לעבודה, ואני לא חושבת שאוכל להתמודד עם זה, אני מאוד מבולבלת בעניין • להמשך »
409.
אני מתוסכלת שלא סיימתי את לימודי התואר ועצרתי באמצע

ברצוני לבקש את עצת הצדיק בעניין שתקוע לי כבר הרבה זמן. למדתי כמה שנים לימודי מקצוע תוך כדי נישואין וילודה. לצערי הרב אין בידי עדיין את תעודת הסיום (התואר) כי יש לי עוד מבחנים, עבודות וקורסים חסרים. אני ממש בצער ואכזבה מעצמי ותסכול גדול מעניין זה • להמשך »
408.
כיצד לעשות נטילת ידיים בדקדוק רב וללא שום חששות?

שאלתי בנושא נטילת ידיים של שחרית, שהרב כתב בסידורו "עת רצון", בשם הבעש"ט שצריך להתאמץ ליטול בשחרית על-יד המיטה דווקא. הייתי עוסק בזה הרבה זמן, והועלו לפני שאלות גדולות בנושא מפי לומדי תורה, ורציתי להפנותם לרב דווקא, אולי יוכל הרב לברר דעתנו ולקיים את התורה מתוך התרת הספקות • להמשך »
407.
האם אני יכולה לעשות הפסקה אחרי שילדתי חמישה ילדים?

מאז שילדתי את ביתי החמישית אני בדילמה בעניין המשך הבאת ילדים לעולם. אני בעלת תשובה בת שלושים ושתיים, ולא גדלתי כמו המשפחות החרדיות. זאת אומרת, כל המציאות הזו של להביא ילד כל שנתיים קשה לי מאוד. המציאות הזו נסבלת אך אני לא חשה בה שמחה • להמשך »
406.
קשה לי גם ללמוד תורה וגם לעבוד

קשה לי לעבוד וללמוד, כי ברגע שאני מתעסק בעבודה ובעסקי העולם הזה אני מרגיש שאני עושה את הטפל עיקר. אני מבחינתי רוצה להיכנס לישיבה מחר, אבל בגלל לחצים כספיים וחוסר אמונה אני לא עושה כן • להמשך »
405.
אני חוזרת בתשובה, אך בכל זאת נופלת כל פעם מחדש

חזרתי בתשובה לפני כמה שנים. אך כל הזמן אני נופלת חזרה להבלים ושטויות של העולם הזה. זה מעגל שנמשך אצלי ואין לי עקביות. האם זה בעיני ה' יתברך חשובות כל ההתחלות מחדש שעשיתי? או בגלל שאני כל הזמן חוזרת זה לא שווה הרבה? וכן האם יש עצה להחזיק מעמד ולא ליפול בכל פעם? • להמשך »
404.
יש לי הרבה רצונות בקדושה, אך למעשה איני עושה כלום

יש לי כיסופים ורצונות לעשות הרבה בעבודת ה', אבל למעשה אני לא עושה כמעט כלום. יש לי כמו איזה אבן על הגב שלא מאפשרת לי לעשות כלום, וכך אני מסתובב עם עצמי בלי מעש. יש עצה בשבילי להתחיל לעשות משהו בעבודת ה'? • להמשך »
403.
מדוע נחוץ לימוד טור ורמב"ם בשעה שאנו פוסקים כשולחן ערוך?

הצדיק מדבר הרבה בספרים על לימוד רמב"ם טור ושולחן ערוך. מה העניין ללמוד גם טור ורמב"ם אם עם ישראל קיבל את ספרו של מרן – השולחן ערוך? וביחוד שאני לא פוסק כמותם • להמשך »
402.
הייתי באומן, אך התאכזבתי שלא חזרתי עם הרגשה של התעלות רוחנית

ברוך ה' זכיתי להיות בציון של רבינו אך הייתה לי אכזבה קלה, שמעתי הרבה אנשים חוזרים מהציון מלאי התרגשות והתעלות רוחנית. אני מאוד מאושרת שה' זיכה אותי להיות בציון, כי לא כל אחד זוכה לכך, אך חשבתי שאחזור עם אנרגיות אחרות, מה הצדיק אומר? • להמשך »
401.
אינני מרוצה ממקום העבודה שלי למרות שהתנאים בו טובים

מוהרא"ש כתב: "אדם צריך להתעסק בעסק שהוא אוהב". לפני שתים עשרה שנים התחלתי לעבוד במחשבים. בהתחלה לא ידעתי כלום ובמשך השנים התקדמתי. לפני כמה שנים החברה נקנתה על ידי חברה גדולה בארצות הברית. מאז הם התחילו לקחת ממני את האחריות והעבודה. ובעקבות זה נגמר לי החשק לעבוד • להמשך »
400.
יש לי ילדה בת 4 עם בעיית נשירת שיער, מה עושים?

יש לי ילדה מקסימה בשם אדל שמאז שהיא נולדה השיער שלה לא אורך. כרגע היא בת ארבע וחצי ולפני פחות משנה התחילו לה קרחות בשיער ואני איתה במעקב בבית חולים. לא יודעים עדיין ממה זה • להמשך »
399.
ברוך ה' אני בהריון, אך אני מרגישה כל הזמן חולשה ועצבות

בשעה טובה נפקדתי ואני בהריון הרוך ה'. אך רוב הזמן כאשר אני בבית אני מאוד חלשה ואין לי כוח לעשות שום דבר, והרבה פעמים אני מרגישה נפילה גם במצב רוח, עצבות וכו'. איך ניתן להתגבר בכל זאת במצב כזה? • להמשך »
398.
חזרתי בתשובה וניתקתי קשר מכל החברים. האם זה מעשה נכון?

מאז שחזרתי בתשובה, התנתקתי מכל החברים שלי שהיו בעבר החילוני שלי וחלקם נפגעו ממני על שאני לא ממשיך לשמור איתם על קשר. הם אמנם לא שומרים שבת, תורה ומצוות, אבל הם יהודים יקרים ואנשים טובים עם לב טוב • להמשך »
397.
מרוב מריבות בבית החלטתי שאני רוצה לברוח או להתגרש

התחתנתי לפני שנה, ומאז אני ואשתי לא מסתדרים, כל יום מתחיל עם מריבות ועם ויכוחים, בגלל שעל כל שטות היא צועקת ומתנפלת עלי. מה שעולה לי במחשבה עכשיו זה או לברוח מהבית או להתגרש • להמשך »
396.
האם ישנה דרך כללית לחזרה בתשובה שכל אדם יכול להצליח בה בעבודת השם?

אני רואה שישנם הרבה דרכים לחזור בתשובה, יש צדיקים שהתענו, ויש צדיקים שהתבודדו, האם ישנה דרך כללית לחזרה בתשובה שכל אדם יכול להצליח בה בעבודת השם? • להמשך »
395.
על אף רצוני הגדול לחזור בתשובה אני נופל יותר ויותר

אני משתוקק וכוסף כבר שנים שאזכה לחזור בתשובה אך למרות הרצון הגדול אני נופל נפילה אחר נפילה. איך זה הגיוני? מה אני לא עושה בסדר? • להמשך »
394.
האם להתפלל בבית כנסת ברסלבי שיש בו דיבורים או להעדיף מקום אחר?

אם יש לי בעיר שני בתי כנסיות, אחד בית מדרש על שם רבינו אבל בלי הנהגה, ולפעמים יש דיבורים שם. או בית כנסת של אחד מגדולי הדור שמאוד מעורר לעבודתו יתברך ויש שם סדר מופתי והרגשה מיוחדת. היכן עדיף להתפלל? • להמשך »
393.
האם חובה לגלות לאדם ששניים מילדיו הם ממזרים?

האם חובה על אנשים לגלות לבעל ששתי ילדיו האחרונים הם לא שלו והם ממזרים, ושאשתו בגדה בו עם חברו הטוב? מצד אחד אנשים מתעלמים ולא מוכנים לספר ולגלות מאחר שההשלכות שיבואו בעקבות כך יהיו על מצפונם • להמשך »
392.
כל בוקר מחדש אני קמה עם רגשות אשמה ואינני מרוצה מעצמי

ברגע שאני קמה בבוקר, אני מתחילה להסתכל על עצמי ומרגישה אשמה בכל חולשות האופי שלי. אני נאבקת בכל יום עם המון כעס, ואני עובדת על האמונה שלי כדי למנוע את זה, אך למרות זאת אני מרגישה שאני עושה המון דברים שהם ההפך מהדרך שבה צריכה אמא יהודית להתנהג • להמשך »
391.
יש לנו קרובי משפחה שהקירבה אליהם מחלישה אותנו רוחנית

יש לנו במשפחה זוג שמאוד קשה לנו בנוכחותו, הם לא מבוררים מספיק בדרכם הדתית ובכל פעם נוצרת עוגמת נפש ממפגש איתם מהמון בחינות. אנו נמנעים ממפגשים בשל כך, אך בכל זאת זו משפחה וישנם עדיין מפגשים • להמשך »
390.
אני רוצה להתחזק באמונה, אך הסביבה מקשה עלי ולועגת לי

לא באתי ממקום חרדי וסביבה דתית ורק השנה אני חוזרת בתשובה. יש בחוץ בלבולים ויצר הרע וחברות שלא אוהבות את זה ואומרות לי שאני מגזימה. וכן אנשים אומרים לי "אין ה׳ והכל זה סיפורים זה הכול מהטבע שפעם כוכב התפוצץ והכל נוצר" • להמשך »
389.
ניסיתי לעזור לנזקקים, ולבסוף נהפכתי אני לנזקק

מאז התחלתי לשמור מצוות, מצבי הכלכלי נהפך לקשה. תמיד הפרשתי מעשר מכספי בכדי להגדיל תורה בישראל. פתחתי מפעל שבכוונתי היה לתמוך בנזקקים מהרווח. התוצאה לא איחרה לבוא, מהר מאוד הפכתי אני לנזקק • להמשך »
388.
אני רוצה לחזור בתשובה, אבל קשה לי מאוד לצאת מהזוהמה

יש לי בעיה גדולה מקטנות, שמה שאני לא עושה וכמה תפילות ששפכתי לא זז כלום. בערך בגיל שמונה מצאתי בבית קלטות וידאו של ניאוף ומאז בוערת בי התאווה כמו אש שורפת. גדלתי בבית שלא היה חסר דבר חוץ מחום ואהבה שלא קיבלתי מעולם מאבי. מה שכן קיבלתי היה הרבה ביזיונות והרבה השפלות וכן מכות • להמשך »
387.
אשתי רגזנית ומפונקת מאד, ומכל טעות קטנה נעשה ריב בבית

אנחנו כבר עשר שנים אחר הנישואין ואשתי היא מפונקת ורגזנית ביותר. וכל פעם שאני עושה איזה טעות נגדה היא מתרגזת ואינה מדברת עמי בלי שום חשבון לפעמים יומיים, שבוע ואף שבועיים. זה קשה מאד לילדים ולי. וכשאני מנסה לפייס אותה היא לא מתפייסת • להמשך »
386.
רבנו ז"ל אמר לא לאכול בצל חי. באיזה אופן כן מותר?

רבנו אמר לא לאכול בצל. האם יש אופן מסויים שאפשר לאכול בצל? האם בצל ירוק גם נחשב? • להמשך »
385.
אני מרגיש בושה שאיני יכול לפרנס את משפחתי כראוי ונתמך על ידי הורי אשתי

אני מתקשה מאוד להתפרנס למרות שיש לי עסק ואני עובד גם כשכיר. אני מרגיש כאילו לא חשוב כמה נעבוד ונשקיע בסוף החודש לא נשאר כלום, ולא מתקדמים לשום מקום. מה גם שההורים של אשתי עוזרים בכסף ומתלוננים ומתערבים לנו בחיים. מאוד מאוד קשה לי עם זה ואני מרגיש בושה גדולה • להמשך »
384.
האם אכילה בריאה היא בגדר חובה או בגדר המלצה טובה?

האם אכילה בריאה היא בגדר חובה או בגדר המלצה טובה? כוונתי בעיקר לפירות וירקות ואוכל כמה שיותר טבעי ולא אוכל תעשייתי. האם להילחם ולאכול רק אוכל בריא או לאכול כמו שרוב העולם נוהג? • להמשך »
383.
איך אפשר לקיים בימינו "צריכין לנסוע להצדיק האמת לשמוע מפיו"?

ברצוני לשאול את הרב על מה שכתוב בליקוטי עצות ערך ברית אות י"ז: "עיקר שלמות לשון הקודש שהוא עיקר תיקון הברית, שכולל תיקון כל התאוות והמידות, אי אפשר לקבל כי אם מפי הצדיקי אמת. ובשביל זה צריכין לנסוע להצדיק האמת לשמע מפיו דייקא". שאלתי היא, איך אפשר לקיים זאת בימינו? • להמשך »
382.
מהי העצה להתמדה בתורה ולהשכמה מוקדם בבוקר?

רציתי לבקש עצה לגבי התמדה בלימוד והקפדה על השכמה בזמן בבוקר על מנת שעבודת השם תהיה מסודרת • להמשך »
381.
מהי הסיבה שהשידוך שלי מתעכב ואין לי שום הצעה באופק?

רציתי לשאול מה הסיבה שאני מעוכב שידוך, אין לי שום הצעה באופק ובין לבין אני רק נופל ונופל ולא מצליח להתרומם בקדושה אפילו קצת. מה עושים? • להמשך »
380.
האם זה נכון שמי שיפתח "אשר בנחל" באקראי יקבל תשובה לשאלתו?

שמעתי שאם יש לאדם איזה שאלה שיקח ספר אשר בנחל והיכן שיפתח שם התשובה. האם זו שמועה נכונה? • להמשך »
379.
האם זה נכון שרבי נחמן מברסלב גדול יותר מכל הצדיקים?

רציתי לדעת אם זה נכון שאמרתם שרבנו נחמן מברסלב זי"ע יותר גדול מכל הצדיקים, והאם הל"ו צדיקים שיש בדור חייבים להיות קשורים אליו? וכן האם שלאחר שיבוא המשיח גם כן נטוס על ראש השנה לאומן? בעניין אומן, אני רוצה מאד לנסוע אבל אשתי מפחדת שאני יסע לבד, היא רוצה לנסוע איתי, ועכשיו לא מתאפשר לה, מה לעשות? • להמשך »
378.
האם יתכן שגבר רווק יתחתן עם גרושה והיא זיווגו הראשון?

אם גבר רווק מתחתן עם גרושה שיש לה ילדים, האם זה נקרא זיווג ראשון שלו או שנגזר עליו להתחתן איתה בגלל מעשיו, ובעצם היה אמור להיות לו זיווג אחר יותר טוב? • להמשך »
377.
יש לי דילמה חינוכית בכיתתי ואני מבקש את עצת הצדיק

לפעמים נעשה מעשה חמור בכיתה, ואני מבקש שמי שעשה את זה יודה בפני. כשהתלמיד שעשה את הבעיה מודה באמת, אני מעניש אותו על מנת שיבין שהמעשה היה חמור. אך מאידך נגרם כאן מצב שבפעם הבאה התלמיד יעדיף לשקר לי כדי לא לקבל עונש. אם כן, איך צריך להתנהג במקרה כזה? • להמשך »
376.
אנו עושים עליה מארה"ב. האם כדאי לנו לגור ביבנאל?

אנו עולים מארה"ב, וזיכנו הקב"ה לארבעה צדיקים וצדיקות קטנים. אנו חוזרים בתשובה על טהרת רבינו הקדוש ורבי נתן זצ"ל. ביקרנו ביבנאל במהלך השנה, ואנו חושבים אולי לעבור ליישוב, אך ישנם חששות. נשמח לקבל את עצת הרב בעניין • להמשך »

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'צור קשר' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup