ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הוא פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

4550
אין לי שלום בית תקין, וזה גורם לי להיכשל בראיות אסורות. מה עושים?
אני כותב בבכי גדול ובבלבול עצום. אני אברך, ולפעמים כשלא טוב לי עם אשתי אני פוגם בעיניים (לא בברית), והולך לראות סרטים וכל מיני תכניות של דמיונות ומאבד את המוח בהבלים ובדברים מכוערים. אני מרגיש שהמוח שלי נשרף, יש לי צער ואינני יודע איך לחזור בתשובה ומה אומר בבית דין של מעלה.
4549
האם כדאי לנו לעבור ליבנאל למרות שאיננו יודעים ממה נתפרנס שם?
אנחנו זוג עם ארבע בנות, ואנו שוקלים לעזוב את תל אביב ולעבור ליבנאל. אנחנו דתיים אך לא חסידי ברסלב. כאן יש לנו משפחתון ואנו לא יודעים ממה נתפרנס ביבנאל. האם המעבר ליבנאל הוא צעד נכון?
4548
האם כדאי להפסיק את הטיפול התרופתי שלי כדי שאוכל להיכנס להיריון?
בהיריון האחרון שלי שהיה לפני שש שנים חוויתי לידה מאוד קשה עם הסתבכות, והדבר גרם לי לחרדות שלאחר לידה, ובעקבות זאת התחלתי טיפול תרופתי של לקיחת כדור מסוג סרוקסט פעם ביום עד היום. כעת ברצוני להיכנס שוב להריון, אך אני חוששת להפסיק לקחת את הכדור כדי שלא יחזרו לי החרדות. מה הצדיק מייעץ לנו לעשות?
4547
איך ייתכן ששלושת החטופים נהרגו, הרי הם היו בחורי ישיבה ושומרי תורה ומצוות?
כולנו שמענו בעצב רב על כך שמצאו את הנערים החטופים ללא רוח חיים, ויש לי שאלה שמאוד מכבידה עליי - איך זה יתכן שדווקא הם שהיו בחורי ישיבה שומרי תורה ומצוות - נהרגו, ואילו גלעד שליט שאינו שומר תורה ומצוות כן ניצל וחזר הביתה?
4546
מדוע יש כל כך הרבה מחלוקת על חסידות ברסלב ועל 'היכל הקודש' בפרט?

4545
מה יהיה עם הגזירות הקשות שמאיימות לעקור את התורה בארץ ישראל?   
4544
האם כדאי לנסוע לקבר יוסף בנסיעת נשים מאורגנת?   
מה הרב חושב על נסיעת נשים לציון יוסף הצדיק? היום יש אוטובוסים ממוגנים ואבטחה, אך בכל זאת, האם שייך לנסוע?
4543
איך אנשים מצליחים לשרוד בעולם הזה בלי העצות של רבי נחמן מברסלב?   
בשנים האחרונות התקרבתי לחסידות ברסלב ואני משתדל להשתמש בעצות הקדושות המובאות בספרי רבי נחמן מברסלב ובספרי תלמידיו הקדושים, כגון: התבודדות, גם מעט זה טוב, חיפוש הנקודות הטובות, לחשוב כאילו היום נולדתי, חיה את הרגע וכו' - עצות חשובות, מעשיות ותועלתיות מאוד. ורציתי לשאול: האם יש לרב הסבר איך אנשים חרדים שאינם מקורבים לרבי נחמן שורדים בעולם הזה המלא יגונות וצרות בלי להשתמש בעצות אלו?
4542
בן זוגי הודיע לי שאינו מתכוון לשמור שבת גם בעתיד. האם יש טעם להמשיך בקשר?   
אני בת עשרים ותשע, ויוצאת עם בחור כבר שנה וחצי. הבחור מניח תפילין בכל בוקר אבל אינו שומר שבת, ואומר לי שוב ושוב שהוא לא מתכוון לשמור גם בעתיד. הקשר שלנו כרגע בצומת דרכים כי אין בינינו הסכמה לגבי העתיד בכל הנוגע לשבת וחינוך ילדים וכו', והוא מאוד עיקש ודעתן וקשה להגיע איתו לפשרות בנושאים האלו. כמובן שבתור שומרת שבת אני לא יכולה להתפשר בכלום. האם יש טעם להמשיך לנסות או שהקשר הזה אבוד?
4541
לפני כמה שנים נכשלתי בעוון חמור, ומאז זה רובץ לי על הלב ולא נותן לי מנוחה   
לפני כמה שנים נכשלתי בעוון חמור מאוד, מאז ברוך ה' חזרתי בתשובה והתחזקתי מאוד, אבל העוון הזה רובץ לי על הלב ולא נותן לי מנוחה כי כל הזמן אני נזכר בו ונופל לעצבות. תעזור לי בבקשה להתמודד עם המצב הזה ותן לי עצה איך להשתחרר מהרגשות האלו.
4540
לאחרונה נכנסו בי פחדים שלא אצליח בחיים, וזה גורם לי לחלישות הדעת ועצבות   
לאחרונה נכנסו בי הרבה פחדים שלא תהיה לי הצלחה בחיים, שלא אצליח להתחתן ושלא תהיה לי פרנסה אחרי החתונה, וכל זה גורם לי לחלישות הדעת ועצבות. אשמח לקבל דברי חיזוק מכבוד הרב.
4539
מה דעתכם בעניין חבישת כיפה לבנה עם כיתוב?  
מה דעתכם בעניין חבישת כיפה לבנה עם הכיתוב נ נח נחמ נחמן מאומן? מצד אחד יש עניין לפרסם את שם הצדיק, אך מצד שני יש כאלה שאומרים שזה לא ראוי וגורם לחילול שם רבינו הקדוש. אני שואל את השאלה כי התפללתי בבית כנסת (לא של אנ"ש), והעירו לי על הכיפה עם הכיתוב בטענה "שאין אנו עובדים לבני אדם אלא להקדוש ברוך הוא".
4538
אני מתנגדת למכירת הבית, ולכן כבר שלוש שנים בעלי מעכב את נתינת הגט  
לפני שלוש שנים קיבלתי תשובה מהצדיק לגבי בעלי שעזב את הבית ומעוניין בגירושין. יש לנו חמישה ילדים לא קטנים (12-24), והבעל ממשיך ללחוץ על מכירת הבית. טרם התגרשנו כי קיבלתי עצה מהצדיק לא לוותר לו בכלום. כאמור אני עדיין ללא גט משום שאני לא מוכנה למכירת הבית, אך השנים חולפות והמצב הזה מאוד לא פשוט עבורי ועבור הילדים, בפרט שהוא חי כבר עם אישה אחרת. האם עליי להוסיף להמתין?
4537
מה מביא לאדם את הישועה: התפילה או האמונה?  
התחלתי להתקרב לחסידות ברסלב וקראתי בספר של אחד מרבני ברסלב של דורנו שצריך לפנות לה' כדי להכיר אותו, וצריך לבקש ממנו שיראה לי הוכחות לקיומו. עשיתי את זה, וביקשתי מה' שייתן לי הוכחות לכך שהוא קיים, ובאמת קרו לי ניסים מעל לדרך הטבע. האם הניסים שקרו לי היו באמת הוכחה מה' או שהם קרו לי בגלל כח המחשבה וכח התפילה?
4536
המשפחה של הגרוש שלי מכפישה את שמי, והצער שנגרם לי פוגע לי בבריאות
הגרוש שלי רימה אותי ושיקר בכל דבר אפשרי, ועכשיו הוא וכל המשפחה שלו ממשיכים להפיץ עליי שקרים כדי להגן עליו ושהוא ייצא נקי וטוב. אני רותחת ורועדת מעצבים בכל פעם מחדש. אני יודעת שאסור לי לכעוס ולהתעצבן, אבל אני לא מצליחה לשלוט בזה. מה לעשות כדי להישאר רגועה ולא להתעצבן?
4535
אני עובד על עצמי ומנסה לכבוש את מידת הכעס ללא הצלחה. מה העצה?
אני לומד בספרי מוסר וחסידות ורואה מכולם שהמידה הכי גרועה היא מידת הכעס, ואף כתוב שמי שכועס עליו נאמר "טורף נפשו באפו". הבעיה היא שהניסיון מאוד מאוד קשה לי, כי מטבעי אני אדם עצבני עם פתיל קצר, וכמה שאני מנסה לעבוד על עצמי - אני לא מצליח, ובכל פעם אני נופל מחדש בפרט כשקורים לי דברים לא טובים. מה העצה לכבוש את הכעס?
4534
מה הסיבה לכך שהוספתם בסידור 'עת רצון' כוונות וייחודים?
ידוע שרבנו הזהיר לא לכוון כוונות בתפילה אפילו לאלו שהיו לומדים בכתבי האריז"ל על פי פקודתו, וידועה גם דעת מוהרא"ש באין ספור מכתבים שצריכים להתפלל בפשיטות ובתמימות ולכוון את פירוש המילים בלי שום כוונות כלל. אם כן, רציתי לשאול את הצדיק: האם הכוונות והייחודים שנדפסו בסידור 'עת רצון' נועדו לשם לימוד בלבד או על מנת לכוון בהם בזמן התפילה?
4533
האם יש צורך לומר וידוי בקריאת שמע שעל המיטה אם כבר אמרתי בתיקון חצות?
מובא בסידורים שאם אומרים וידוי בתיקון חצות לא צריכים להתוודות שוב בקריאת שמע שעל המיטה, כי זה דומה לכלב השב על קיאו, והרי ידוע שכל המרבה להתוודות הרי זה משובח. איך מתיישבים הדברים?
4532
כתבתם בשם רבינו שלעתיד לבוא ינהגו כדעת הרמב"ם. מה המקור לשיחה זו?
ראיתי שכתבתם שיש דיבור מרבינו שלעתיד לבוא ההלכה תהיה כפסיקת הרמב"ם. חיפשתי את השיחה הזו בספרי רבינו ובספר כוכבי אור ולא מצאתי. היכן היא נמצאת? כמו כן, למדתי בעבר שלעתיד לבוא ההלכה תהיה כבית שמאי. איך זה מתיישב עם דברי רבינו הנ"ל?
4531
נודע לי שאני מעוברת עם תאומות, ומאז אני שבורה מאוד ומתוסכלת
אני בת שלושים ותשע ולי ארבעה ילדים. אני בשבוע העשרים ואחד להיריון, ולפי הבדיקות נראה שיש לנו שתי תאומות זהות. מעבר לכך שאני כל הזמן עייפה, לא מרגישה טוב וחסרת סבלנות, אני מדוכאת מאוד וכל היום בוכה. הבן הקטן שלי עוד לא בן שנה וחצי, וההיריון הזה, שאני בטוחה שהוא ברכה, מאוד מקשה עליי כי ממש לא רציתי בת, ובטח לא שתי בנות.
4530
יצאתי עם בחור טוב, ומאז שעזבתי אותו אני מרגישה שפספסתי את הזיווג שלי
לפני עשר שנים בערך יצאתי עם מישהו, הוא היה בן אדם טוב, אך אני הייתי צעירה ולא חשבתי הרבה ונתתי לאחותי ולחברות שלי לטפטף לי דברים נגדו עד שחתכתי את הקשר, אבל היום אני מרגישה שהוא הזיווג שלי ושפספסתי אותו
4529
רבינו אמר שהאדם צריך להתייגע ולמצוא את כל האבדות השייכות לשורש נשמתו. למה הכוונה?
כתוב בספר ליקוטי הלכות: "וכל מה שעובר עליו ועל כל העולם כולו, אור וחושך, לילה ואור, חורבן ובניין - יקשר הכול לה' יתברך, ועל ידי זה יזכה שלא יהא נאבד שום יום מימי חייו, ובכל יום יזכה למצוא האבדות השייכים לשורש נשמתו". א. באילו אבדות מדובר כאן? ב. מה הכוונה "האבדות השייכים לשורש נשמתו"?
4528
הגרוש שלי לא מעוניין לראות את הבנות שלנו. האם לפעול נגדו דרך עובדת סוציאלית?
אני גרושה עם שתי בנות קטנות – אחת בת שנתיים וחצי והשנייה בת תשעה חודשים. אביהן לא משלם לי מזונות ולא כל כך מעוניין לראותן, אך לי חשוב שהן כן יכירו אותו. אני יכולה להפעיל עליו לחץ דרך עובדת סוציאלית של בית הדין הרבני כדי שהוא יראה אותן, אך אינני יודעת אם כדאי לי לעשות זאת או שפשוט לוותר
4527
התארסתי והכל מוכן לחתונה, אך פתאום יש לי מועקה ואני לא רוצה להתחתן
התארסתי, יש לי תאריך לחתונה והכל מוכן, אך פתאום הכול מעיק עליי ואני לא רוצה להתחתן. אני ממש לא יודעת מה לעשות. בבקשה, תעזור לי!
4526
יש לי רצונות כבירים להתקרב לה' יתברך, אבל אני מרגישה שאני לא מתקדמת
אני ממש אוהבת את ה' ובוערת בי אש של אהבה אליו בכל נימי נפשי! אני רוצה להתקרב אליו עוד ועוד והתשוקה הזו לא נגמרת! אני כל כך רוצה את קרבת ה', אבל הרי הוא אין סוף וזה קצת מייאש... בחיי היום היום אני מרגישה כמה הוא אוהב אותי ודואג לי ומתחשק לי לבכות מאושר. אני כל כך אוהבת אותו ויש לי כל כך הרבה שאיפות רוחניות שאני שואפת אליהם, אבל אני מרגישה תקועה ושאני לא יכולה להתקדם יותר...
4525
בני גילה לי שהוא עבר התעללות מינית בישיבה. למי עליי לפנות?
ברצוני להתייעץ עם כבודו בקשר לבני: הוא בגיל שמונה עשרה, ולאחרונה הוא לא רוצה ללכת לישיבה. כשביררתי אצלו מדוע פתאום הוא לא רוצה ללכת לישיבה, הוא סיפר לי שהוא עבר פגיעה מינית קשה ביותר מאחד מחשובי הצוות של הישיבה. האם יש מה לעשות? ולמי לפנות אחרי פגיעה כל כך קשה?
4524
התפללתי על עניין מסוים, ובגלל שקרה ההפך נפלתי מהאמונה והפסקתי להתפלל
לאחרונה הייתה לי בדיקה חשובה. התבודדתי, התפללתי וביקשתי מה' שתהיה תוצאה טובה, אך בסוף יצאה תשובה ממש לא טובה. עכשיו אין לי חשק להתבודד יותר וירדה לי האמונה. מה לעשות?
4523
מאז שהתגרשתי אני מרגישה ששורים עלי דינים. מה עליי לתקן?
התגרשתי לפני מספר חודשים, ואני בצער גדול ומיואשת. לפי גודל הצרות שלי אני פוחדת שיש עליי דיני שמים. מה אני צריכה לתקן או לעשות כדי שאזכה להתחתן עם אדם טוב?
4522
האם כשמחפשים שידוך צריכים לחפש דווקא בת תלמיד חכם?
בקונטרס 'זיווג מן השמיים' הרב כותב שלא להסתכל אם המשודכת היא בת תלמיד חכם או לא, ושלא צריך להתבלבל מזה כלל, אבל הרי כתוב שימכור אדם כל מה שיש לו וישתדך עם תלמיד חכם. מה ההסבר לכך?
4521
האם יש בעיה לנשק את האישה על הלחי ליד הילדים?
האם ראוי ונכון לנשק את האישה על הלחי ליד הילדים או שזה מעשה לא חינוכי? בתודה מראש
4520
האם ביום טוב מדליקים אותו מספר נרות כמו בשבת?
אשתי נוהגת בעניין נרות שבת כפי שלימדתם אותנו – היא מדליקה שני נרות בשמן זית כנגד זכור ושמור, ארבעה נרות של שעווה כנגד שם הוי"ה ברוך הוא, ומוסיפה נר שעווה נוסף עבור כל ילד. האם צריכים לנהוג כך גם ביום טוב?
4519
אחותי מבזה אותי ואת בעלי תמיד כשאנו מגיעים להורים. מה לעשות בנושא?
אני נשואה, ותמיד כשאנחנו באים למשפחה שלי אחותי הקטנה בת הארבע עשרה מבזה אותי ואת בעלי. היא לועגת לנו ואומרת שהיא לא תחיה כמוני וכו'. הדיבורים הפוגעים האלו מרגיזים את בעלי. מה עליי לעשות בנושא?
4518
בעלי שתלטן וזה גורם לנו כל הזמן למריבות. איך משנים את זה?
אני נשואה פעם שנייה, ובעלי שאני חיה איתו עכשיו מאוד שתלטן. כרגע אנחנו חיים אצל חמותי כי היא אישה מבוגרת בת תשעים, ואנחנו ומטפלים בה, ונגרמים לנו מזה הרבה מריבות וויכוחים
4517
כבר שנים אני סובלת מביזיונות, לחצים וחרדות
למרות זאת אני משתדל להיות בשמחה במסירות נפש. לא קל לי, ואני לוקח כדורים בעקבות הריבוי אור שהיה לי כשהייתי בחור ישיבה. אני יודע שאם לא הייתי לומד בספר שלכם 'אשר בנחל' לא הייתי מחזיק מעמד. אני רוצה להידבק בבורא עולם ולהרגיש אותו. איך זוכים לזה?
4516
בגלל העלות הגבוהה אשתי לא ערכה בדיקת סקירת מערכות. האם יש ממה לחשוש?
ברוך ה' אשתי נמצאת בחודש הרביעי של ההיריון, והיום היא הייתה אמורה לעבור בדיקת סקירת מערכות, אבל מכיוון שדורשים תשלום עבור הבדיקה וכרגע אין לנו, היא לא עשתה את הבדיקה. אחר כך כבר לא יהיה אפשרי לעשות את הבדיקה, ואשתי קצת לחוצה מזה שהיא לא עשתה את הבדיקה. האם יש ממה לחשוש?
4515
אמי הכירה בן זוג רציני. האם מיסוד הקשר שלהם הוא דבר נכון?
אמי בת חמישים ושלוש, ולצערי הרב עברו עליה חיים מאוד קשים ומרורים - היא הייתה נשואה לאדם עם חולי קשה מאוד ומנישואין אלו אני ואחיי נולדנו. לפני כשש שנים בערך הם התגרשו, ברוך השם אמי פתחה דף חדש בעיר אחרת הרחק מכל העבר הלא נעים, והכירה גבר רציני כבן שישים שמאוד מעוניין למסד את הקשר. האם מיסוד הקשר הוא צעד נכון עבורה?
4514
יש לי קשיי פרנסה ואני נזקק לתמיכתו של אבי. מה עליי לעשות כדי לצאת מהמחנק הזה?
יש לי בעיה של פרנסה אותה אני לא מצליח לפתור - תמיד מפטרים אותי מהעבודה ומעולם לא החזקתי יותר ממספר חודשים בעבודה קבועה, ועקב קשיי הפרנסה המלווים אותי אני נאלץ לבקש כסף מאבי שלא סובל מבעיות כלכליות ומצבו טוב מבחינה כלכלית. בקשות אלו גורמות לחיכוכים ולוויכוחים בכל פעם שאני צריך כסף.
4513
נכשלתי במבחן לשכת עורכי הדין. האם להיבחן שוב או לוותר על המקצוע הזה?
לפני מספר ימים היה לי מבחן של לשכת עורכי דין, בכיתי וביקשתי מה' יתברך שיעזרני, אך את המבחן לא צלחתי. אני מאמינה שה' יתברך עשה לי זאת רק לטובה, אך עתה מה עליי לעשות - לחזור לגן בו עבדתי, לגשת שוב למבחן במועד הבא, או לשלב בין שניהם? ואולי שמא עליי לעזוב את המקצוע הזה?
4512
יש לי בת זוג כבר חמישה חודשים. האם להציע לה נישואין או לחכות?
יש לי בת זוג כבר חמישה חודשים בערך. יש בינינו משיכה ורגש אחד לשני, ורציתי לקבל את עצתך: האם אני צריך להמתין ולהכיר אותה יותר טוב, או שאני יכול להתקדם ולהציע לה כבר נישואים?
4511
לאחרונה הכניסו את תורת האבולוציה לתכנית הלימודים. איך אפשר לבטל את הגזירה הקשה הזו?
הזדעזעתי לשמוע שמשרד החינוך החליט להכניס לתוכנית הלימודים בבתי הספר הממלכתי והממלכתי דתי את תורת האבולוציה הכפרנית, השם ישמור מהגזירה הקשה הזאת. מה עלינו לעשות למען הצלת ילדי העם היהודי מגזירה זו?
4510
בעלי נותן לבננו דוגמא אישית לא טובה. מה אני יכולה לעשות?
אני נשואה למעלה מעשור, ולצערי הרב בעלי קם בשבתות מאוחר מאוד ומפסיד את התפילות במניין. יש לי בן גדול כמעט בן עשר והצער שלי כל כך גדול שהוא רואה שאביו אינו קם למניין וישן עד שעות מאוחרות. מה אני בתור אמא יכולה לעשות כדי שהילד הזה כן יהיה תלמיד חכם ויזכה לאהבת התורה בעוד שאין לו שום דוגמא אישית?
4509
אני לא מרוצה מהמראה החיצוני של בעלי וזה גורם לנו מריבות רבות. מה עושים?
אני ובעלי רבים המון בפרט בעניין מראהו החיצוני שלאחרונה לא נראה טוב בעיניי - אני מבקשת ממנו לשנות את סגנון הלבוש שלו למשהו שיהיה יותר מודרני ומתאים לגילו (24), כי הוא מתלבש כמו אדם מבוגר עם חולצות מכופתרות ומשובצות, וגם בעניין התספורת שלו - אני חושבת שהפאות שלו ממש נראות מצחיק - אך הוא לא מוכן.
4508
אני נשואה בפעם השנייה. עם מי אהיה בעולם הבא - עם הבעל הראשון או השני?
עם הבעל הראשון התחתנתי בגיל שמונה עשרה, חיינו כחילונים לגמרי, והתגרשתי בגיל עשרים וארבע. בגיל שלושים וארבע התחתנתי שוב, חזרתי בתשובה, וגם בעלי חוזר בתשובה. השאלה שלי: עם מי אני אהיה בעולם הבא - עם הבעל הראשון או השני?
4507
החזון איש אמר "שלושה דברים ששייכים לכלל ישראל החסידים חטפו לעצמם". מהם הדברים?
שמעתי שהחזון איש אמר "שלושה דברים ששייכים לכלל ישראל החסידים חטפו לעצמם", אך לא שמעתי את המשך האימרה, כלומר מהם אותם דברים. האם זו אימרה מבוססת? ואם כן, האם יודעים מה ההמשך שלה?
4506
האם גם מי שישן במשך היום צריך ליטול ידיים לפני שיורד מהמיטה?
אני מקפיד ליטול ידיים סמוך למיטה בכל בוקר. האם גם מי שישן במשך היום צריך ליטול ידיים לפני שיורד מהמיטה?
4505
נולדו לנו שלושה ילדים בדרך נס, ואנחנו מקווים לעוד. האם כדאי לעשות טיפולי פוריות?
אני בת ארבעים ואחת, בעלת תשובה מזה שבע עשרה שנה, ויש לי שלושה ילדים בריאים ברוך ה'. לשנינו יש בעיית פוריות והרופאים שאמרו שהיו לנו שלושה ניסים
4504
מדוע אין שום אזכור בתולדות רבינו לגבי גורלו של אביו רבי שמחה?
האם ידוע מה עלה בגורלו של ר' שמחה אביו של רבינו - מי נסתלק קודם מן העולם והיכן מקום קבורתו? ומדוע אין שום אזכור לגבי זה בתולדות רבינו?
4503
הכרתי בחורה נחמדה, אך מאז שהיא סיפרה לי שבעברה הוטרדה מינית אני חושש להמשיך את הקשר
מאז ששמעתי את זה אני לא יודע מה לעשות - מצד אחד אני אוהב אותה, ומצד שני אני חושש ממה שקרה לה. הלכתי לשני רבנים שאמרו לי לעזוב אותה, וכך עשיתי, אבל מאז לא הצלחתי לשכוח אותה
4502
האם כשאדם לומד מבלי להשמיע לאוזניו זה נחשב לו כלימוד?
האם כשאדם לומד - בעיון או בגירסא - ורק מניע את שפתיו אבל לא משמיע לאוזניו זה נחשב לו כלימוד? במידה וזה לא נחשב לימוד, האם צריך לחזור על כל מה שלמד בעבר שוב פעם בכדי שיחשב לו שלמד את זה?
4501
האם מותר לפתוח את ארון הקודש לצורך תפילה אישית?
אם אדם רוצה להתבודד לפני ארון הקודש, האם מותר לו לפתוח את ארון הקודש ולהתפלל?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup