ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הוא פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

4500
הפסקתי להאמין במורי ורבי, ולצערי גם זלזלתי בו. איך מתקנים את זה?
אני מקורב לצדיק גדול ומפורסם ומחשיב אותו כמורי ורבי. הוא עזר לי הרבה מאוד בחיים, הקים אותי על הרגליים ואף עזר לי להתחתן, אך בשנים האחרונות נחלשתי ופשוט הפסקתי להאמין בו. אני מרגיש לא טוב עם עצמי ורוצה לתקן את אשר שיחתתי. מה עליי לעשות?
4499
מדוע גרמו מהשמיים שחלק מהצדיקים יפטרו בגיל צעיר מאוד, האם לא חששו שירננו אחריהם?
מדוע משמיים גרמו שיסתלקו מהעולם צדיקים גדולים כמו רבינו ז"ל והאריז"ל בגיל צעיר מאוד, האם לא חששו בשמיים שיהרהרו אחרי אותם צדיקים שמא עבירה הייתה בהם?
4498
האם זה נכון שהאיסור לשקר הוא רק בדיבור אבל בכתב זה מותר?
אני עורכת לבנות בחינות על הלימודים, הן צריכות לעשות אותן בבית ולהחזיר אותן בחתימת הוריהם, אבל אני רואה שיש תלמידות שחותמות בעצמן במקום ההורים, וכשאני שואלת אותם על זה, הן משיבות שלמדו בספר המידות ששקר אסור רק בדיבור אבל בכתב מותר. האם זה נכון? וכיצד עליי לנהוג במקרה זה?
4497
האם באמת הייתה מחלוקת בין הגאון מווילנא והבעש"ט? וכיצד זה נוגע אלינו?
לאחרונה שמעתי שהגאון מווילנא חלק על הבעל שם טוב, וזה גורם לי קצת בלבול מאחר שאני די מחובר לבעל שם טוב ותלמידיו ולחסידות ברסלב. האם באמת הייתה מחלוקת ביניהם?
4496
האם רבינו ז"ל השאיר לנו עצה לימים הטרופים והקשים שלפני ביאת המשיח?
אנחנו רואים שקורים לאחרונה הרבה דברים משונים וייסורים לכל מיני אנשים (ברוך ה' לא לנו), וזה גורם לנו צער לראות אותם סובלים. האם יש משהו שאפשר לעשות או איזו עצה מרבינו ז"ל לזמנים האלו שלפני ביאת משיח צדקנו לישועה כללית ופרטית לכלל עם ישראל?
4495
האם יש עניין לפתוח גם את ספר התורה בעת פתיחת ההיכל?
שמעתי שיש מנהג בעדות המזרח שמקורו מהאריז"ל, שבשעת פתיחת ההיכל פותחים גם את ספר התורה עצמו בכדי שקדושת האותיות תחול על הציבור, וכן ראיתי בספר 'כתר מלכות' לבן איש חי שצריכים לומר את ה'בריך שמיה' כשהספר תורה פתוח. מה דעת כבודו בעניין?
4494
במה עלינו להתחזק כדי שהנערים החטופים יחזרו הביתה בשלום?
בשעות אלו עם ישראל חרד ודואג לשלומם של שלושת הבחורים החטופים, כל עם ישראל מאוחד בתפילה ובהתחזקות לשלומם ולהחזרתם למשפחותיהם בריאים ושלמים. במה עלינו להתחזק כדי שלנערים אלו לא יאונה כל רע ויחזרו הביתה בשלום?
4493
כבר שבועיים וחצי אני הולך בתחושה ששורים עליי דינים. איך ממתיקים אותם?
כבר שבועיים וחצי אני הולך בתחושה מתוחה ששורים עליי דינים, וכאילו בכל רגע עומד לנחות עליי אסון. איך ממתיקים את הדינים ומשתחררים מהפחדים הללו?
4492
יש לי חלישות הדעת כשאני רואה שחבריי זוכים להתקדם ברוחניות, ואילו אני נופל בכל פעם מחדש
אני רואה שחבריי זכו לדברים גדולים בעבודת ה' יתברך - הם לומדים ומתפללים ומקיימים את המצוות בשלמות, ואני עדיין עומד בחוץ ונופל בכל פעם מחדש אל הטומאה. זה גורם לי חלישות הדעת וייאוש.
4491
כבר תקופה ארוכה אני הולך עם חששות שיקרה לי משהו לא טוב. איך מתגברים על החששות האלו?
כבר תקופה ארוכה אני הולך עם חששות שיקרה לי משהו לא טוב או נזק, וחשוב לי להדגיש שזו רק הרגשה ואין סיבה נראית לעין שבאמת יקרה דבר כזה חס וחלילה. זה גורם לי מועקה ולוקח לי את כל שמחת החיים. איך מתגברים על החששות האלו?
4490
מדוע לחלק מהאנשים הספרים של הרב לא מאירים כלל, ולחלק כן?
אינני מבין מדוע יש אנשים שלא מתחברים ולא מתלהבים מהספרים שלכם - איך זה ייתכן שלאחד כמוני זה מאיר את הנשמה ולאדם אחר זה לא מדבר כלל?
4489
 למרות שאני מקפיד על קלה כבחמורה, משמיים עוצרים לי את השפע. מדוע?
אני נתון במצב כלכלי קשה מאוד שגורם לי לעצבות גדולה ולחוסר יישוב הדעת. אני מקפיד על קלה כבחמורה, לומד ומתפלל ומתנהג כמו יהודי ירא שמים, אך אני מרגיש שהשפע שלי סגור מלמעלה.
4488
אשתי לא מוצאת את מקומה, ובכל פעם רוצה לעבור דירה. האם אני צריך להיכנע לה?
בעשר השנים האחרונות אנחנו גרים בקרבתו של הרב שלי, וזאת לאחר שעברנו כבר כמה דירות כי אשתי לא הסתדרה בשום מקום. מגיל צעיר אני מחובר לרב שלי, הוא גידל אותי וחיתן אותי ואני חב לו את חיי, ועכשיו אשתי מתעקשת לעבור דירה שוב למקום אחר בלי שום סיבה. אני לא מסכים איתה, ונמאס לי לעבור דירה בכל פעם בגלל שהיא לא מסתדרת, ועכשיו היא לקחה את הדברים שלה ונסעה לאחותה עד להודעה חדשה. האם אני צריך להיכנע לה גם הפעם?
4487
בעלי התקרב לברסלב, אך אין לו קביעות ללימוד תורה, וזה גורם לנו למריבות רבות
אין לבעלי קביעות בתורה, וכל שני וחמישי יש לנו ריבים בעניין. אני לא מתכוונת להמשיך לחיות בלי דעת תורה בבית, ובעלי לא מעוניין שנלך יחד לייעוץ זוגי, זה פשוט ממוטט אותי נפשית וקשה לי מאוד. מה הרב מייעץ לעשות?
4486
רבנית אחת אמרה לי שהשידוך שלי מתעכב בגלל שבגלגול הקודם הייתי נשואה לגוי. מה התיקון לזה?
אני מחפשת את הזיווג שלי כבר הרבה מאוד זמן, ולא יודעת מה מעכב אותי. פעם אמרה לי רבנית שבגלגול הקודם התחתנתי עם גויים בתקופת האינקוויזיציה, אני לא יודעת איך היא ידעה דבר כזה, אבל לו זה נכון, האם יש תיקון לזה? האם הרב יכול לומר לי מדוע לי זה כל כך מסובך, ולאחרים זה פשוט? מה השם רוצה ממני?
4485
באיזה גיל התקרב ר' נחמן טולטשינער לרבי נתן?
בספר אבניה ברזל בסימן מ"א כתוב שרבי נחמן טולטשינער התקרב לרבי נתן בגיל עשרים, אך ידוע וגם כתוב בהמשך הספר כוכבי אור ובעוד כמה מקומות, וגם שמעתי את הצדיק אומר שרבי נחמן טולטשינער התאכסן אצל דודו ושימש את רבי נתן, ואז שמע את הדיבור "את העולם הזה אי אפשר להשיג, את העולם הבא כן", ואז נקשר אליו ושינן לעצמו הרבה את הדיבור הזה וזה היה כשהיה בגיל שמונה. איך זה מסתדר?
4484
אני משודך עם בחורה מצוינת ובעלת מידות טובות, אך המראה שלה מרתיע אותי. האם להתקדם או לא?
הכירו לי בחורה בעלת תשובה ואנחנו נפגשים. יש כימיה ושפה משותפת, אנחנו מדברים הרבה מרבינו, הולכים יחד למקומות הקדושים, ואני מתפלל שה' יזכה אותה להגיע גם לרבינו. יש לה אופי מצוין, שכל בריא, מידות טובות, ואפילו יחס מעולה לילדים, העניין הוא שאני לא נמשך אליה בכלל ואפילו מרגיש טיפה דחיה מהמראה החיצוני.
4483
האם יש עניין שגם מקווה לגברים יהיה עם השקה למי גשמים?
4482
אני עובדת בפנימייה טיפולית של נערים מתבגרים. האם יש עוד סיכוי לתקן את החינוך שלהם?
אני עובדת בפנימייה טיפולית, ורוב האוכלוסייה היא עולים מאתיופיה. העבודה מולם מאוד לא פשוטה וישנם מקרים קשים של אלימות וסיכון. לפעמים אני יוצאת מדעתי וקשה לי לקבל את ההתנהגות שלהם.
4481
אני מרגיש מבולבל ומתוסכל ואין לי מרגוע נפשי
4480
אשתי פוגעת בי במילים דוקרות ומכאיבות וקשה לי לחיות ככה
אשתי פוגעת בי במילים דוקרות ומכאיבות, קשה לי כבר לחיות ככה ולא לזה ציפיתי כשהתחתנתי. אשמח לקבל ממך עצה בעניין.
4479
אני רוצה להתחתן רק עם חסיד ברסלב. לאן או למי לפנות?
ברוך השם אני מאוד מתחזקת, מתפללת המון, ואני רוצה להשתדך רק עם חסיד ברסלב. הבעיה היא שאני לא יודעת בדיוק לאן לפנות, ומייאש אותי שתמיד אומרים לי שקשה למצוא חסיד אמיתי. מה הרב ממליץ?
4478
רבינו מדבר רבות על דביקות בה' יתברך ועל מעלת הייחודים. האם כל אדם יכול לזכות לזה?
רואים הרבה פעמים בספרים של רבינו שהוא מדבר על דביקות בה' יתברך, ועל ייחודים ושמות שמאירים לאדם. האם אלו מדרגות שכל אחד יכול להגיע אליהן או שמדובר רק על הצדיקים שבדור שזוכים לכך? ואם כן, איך זוכים למדרגות כאלו?
4477
האם יש בעיה ללמוד ח"י פרקי משנה באמצעות הסמארטפון?
ברצוני להתחיל ללמוד ח"י פרקים משניות בכל יום, אבל זה קשה מאוד כי קשה לי לייחד זמן מיוחד ללימוד זה, מה שכן, במשך היום אני יכול למצוא פה ושם כמה דקות פנויות שיצטרפו יחד לזמן שיספיק לי ללימוד ח"י פרקים. הבעיה היא שלא תמיד יש בידי משניות. חשבתי על רעיון להכניס את כל השישה סדרי משנה בתוך הטלפון הנייד שלי וכך אוכל לנצל את כל הזמנים הפנויים ללימוד הנ"ל.
4476
לאחרונה עוברים עליי הרבה ייסורים. איך ממתיקים את הדינים?
לאחרונה עוברים עליי הרבה ייסורים כמו בעיות בשיניים וביזיונות שאני סופג מאנשים, גם הייתי עד היום לתאונה שקרתה ממש מול העיניים שלי. אני לא יודע במה להתחזק.
4475
בעוד חודש אני מתחתן, ומשום מה נפלתי לדיכאון ואין לי חשק לשום דבר
אני חתן שעומד להתחתן בעוד כחודש, ומשום מה נפלתי לדיכאון, אני ישן כל הזמן ולא בא לי לקום מהמיטה. מה אני אמור לעשות כדי לצאת מהמצב הזה?
4474
אני ובן זוגי מרגישים שאנחנו זיווג משמיים ורוצים להתחתן, אך ההורים שלי מתנגדים
אני יוצאת עם מישהו במשך חצי שנה, אני בת תשע עשרה וחצי והוא בן עשרים ואחת וחצי, ושנינו חיילים. הוריי מתנגדים מאוד לקשר שלנו ורוצים שניפרד, הם אומרים שהוא לא רציני ושהוא לא בשבילי מבחינה כלכלית ומבחינת החיבור שלהם איתו.
4473
מה נקרא מציאת חן בשידוך? ואיך בודקים שיש לבחורה מידות טובות ויראת שמיים?
יש לי כמה שאלות לגבי שידוכים: א. מה נקרא מציאת חן? ב. איך בודקים שיש לבחורה מידות טובות ויראת שמיים? ג. איך יודעים על מה להתפשר ועל מה לא? למשל פגשתי בחורה שאמרה לי שהיא לא מוכנה לוותר על האייפון והאינטרנט והיא לא מוכנה ללבוש כיסוי ראש. האם צריכים להתפשר בדברים כאלו או שצריכים להבין שזה לא מתאים ולהמשיך הלאה?
4472
כתבתם ש"תפילה בכוח" פירושו שצריכים לקשר את המחשבה אל הדיבור. מה המקור לזה?
כתבתם באחת התשובות שמה שרבינו אמר שצריכים "תפילה בכוח" פירושו שצריכים להשקיע את כל הכוח לקשר את המחשבה אל הדיבור. מה המקור לזה בספרי רבינו?
4471
בעוד כמה שנים בעלי ישתחרר מהכלא, ואני חוששת מאוד שהוא יצור קשר עם בתי
ברצוני לשאול את כבוד הצדיק איך לנהוג בעניין בתי: היא בת שש וחצי, ובעוד שלוש שנים, אביה, הגרוש שלי, אמור להשתחרר מהכלא. מה עליי לעשות במידה והוא יבקש להיפגש עמה - האם להסכים או להתנגד?
4470
מדוע ה' כעס על בקשתם של ישראל למנות עליהם מלך, הרי זו מצווה בתורה?
למדתי שלפני שעם ישראל נכנסו לארץ הם נצטוו למנות עליהם מלך, ומצד שני, קראתי בתנ"ך שעם ישראל ביקשו שיהיה להם מלך ככל העמים, והקדוש ברוך הוא הקפיד עליהם מאוד. איך זה מסתדר?
4469
אחי ואחותי מסיתים את כל המשפחה נגד אמנו. האם עשיתי טוב שניתקתי איתם את הקשר?
אבי נפטר לפני קרוב לשלושים שנה ואמי גידלה אותנו לבדה. בשנים האחרונות אחותי הסיתה חלק מהאחים שלנו נגד האמא בצורה ממש לא יפה – הם מחפשים דברים קטנים ועושים מהם עניין גדול, ומתנהגים בחוצפה ובכפיות טובה. לאחר שהבנתי את תמונת המצב, ולאחר שראיתי שפני האנשים האלה לא לשלום רק לריב ומדנים החלטתי לא לדבר איתם יותר ולנתק את הקשר איתם. האם אני נוהג נכון?
4468
אני עוסק בקירוב בני נוער נושרים. מה האופן הטוב ביותר לקרב אותם?
אני עוסק בקירוב בני נוער נושרים, ויש לי קבוצה של חמישים בני נוער שקשורים אליי בלב ונפש. ממש רחמנות גדולה עליהם - הם מבולבלים מאוד בין שני העולמות ורובם שרויים במצב רוח שלילי. היות ואני יודע שכבוד הרב עוסק רבות בשנים בקירוב רחוקים, גם בציבור החילוני וגם בציבור החרדי אשמח לקבל את עצתו הנבונה של הרב: על אילו נקודות הכי חשוב לעבוד איתם? ומה האופן הטוב ביותר לקרב אותם ולהחזיר אותם לתלם של חיים נורמליים וחיי קדושה?
4467
אני עוסק בהדפסת הקונטרסים הקדושים שלכם וצריך הרבה התחזקות
בחסדי ה' יתברך זכיתי בזכויות חינם ואני מדפיס את הקונטרסים שלכם בשלוש שפות - באידיש, בלשון קודש ובאנגלית ברבבות עותקים, עם כל זאת אני נמצא בעצבות ודיכאון חזק וצריך הרבה התחזקות. ממה נובעת העצבות הזו? אשמח לחיזוק.
4466
איך אפשר לפעול אצל אשתי שהיא תדאג שהבית יהיה מסודר?
התחתנתי עם אשה טובה ויש לנו ארבעה ילדים, הבעיה היא שהיא בכלל לא מסודרת - אני חוזר הביתה ורואה מהפכה, כביסה וכלים ולא נעים לי לחיות בבית כזה. אני בוכה ומבקש ממנה שתשתדל לשמור על הסדר כדי שיהיה נעים בבית, אבל היא לא מתייחסת למה שאני מבקש. איך אפשר לפעול אצלה שהיא תשתנה בדבר הזה?
4465
אין לי אף חברה אמיתית ואני מרגישה בודדה מאוד
אין לי אף חברה אמיתית ואני מרגישה בודדה מאוד. נכון שיש לי את בעלי, והבעל הוא החבר הכי טוב של האשה, אבל קשה לי להבין למה כל השכנות שלי והנשים שעובדות איתי מסתייגות ממני ולא נותנות לי לפתח איתן קשר. המצב מייאש ומצער אותי, ואשמח לחיזוק מכבוד הרב. תודה!
4464
אני שבורה לרסיסים מההמתנה לפרי בטן. מתי תגיע הישועה שלי?
יש לי עניין שמאוד מטריד אותי, וברצוני לקבל את עצת וברכת הרב: אני נשואה כבר שנתיים ושבעה חודשים, אך עדיין לא זכינו לפרי בטן. כבודו בירך אותנו ואמר שיהיו לנו ילדים, ועליי להתאזר בסבלנות, אך נורא קשה לי. בבקשה כבוד הרב, מתי תגיע הישועה שלנו ונזכה לזרע של קיימא?
4463
כבר ארבע שנים אני מנסה לתקן את היחסים שלי עם אשתי ללא הצלחה
אני נשוי עשרים ושתיים שנה, ועד לפני ארבע שנים הייתי מעט מכונס בעצמי, לא חלילה אינטרסנט, אולם כנראה לא נתתי מספיק תשומת לב ועזרה. נתתי, אולם לא מספיק. לפני ארבע שנים אשתי אמרה שהיא רוצה להתגרש, והבנתי שיש לה קשר חזק אך לא פיזי עם גבר זר. הלכתי לטיפולים לבד כי היא לא רצתה ולא רוצה עד היום, הלכתי לרבנים, למדתי זוגיות, נתתי ונתתי מעל ומעבר, אבל זה לא עוזר.
4462
כבר חצי שנה הבן שלי לא מוכן ללכת לבית הספר או למסגרת אחרת. מה ניתן לעשות?
יש לי בן בגיל 10, והוא ילד בעל צרכים מיוחדים ומשכל נורמלי. עד עכשיו הוא השתלב בבית ספר יסודי ממלכתי דתי ולמד באופן יחידני, אך לפני כחצי שנה לערך חלה אצלו נסיגה ומאז הוא לא חזר לעצמו - הוא לא רוצה ללכת לבית הספר הזה, ולא לשום בית ספר אחר. ניסינו לברר גם לגבי מסגרות אחרות אך אף אחת לא מתאימה לו.
4461
אני והמשודך שלי נפרדנו וחזרנו כמה פעמים ואני מבולבלת מאוד. מה הדבר הנכון לעשות?
פני כשנה וחצי נפגשתי עם בחור שגדל במשפחה חילונית לגמרי והוא חוזר בתשובה חמש שנים. כשנפגשנו לפני שנה וחצי, לאחר הפגישה הבחור החזיר תשובה חיובית, אך אחרי יום הבחור שינה את דעתו ואמר שזה לא מתאים. לאחר חצי שנה הבחור ביקש לנסות שוב, ולאחר לבטים רבים ניסינו שוב והבחור החזיר תשובה חיובית, אך שוב שינה את דעתו אחרי יום. היום הבחור רוצה לנסות שוב, מה עליי לעשות?
4460
עברתי טראומה בעבודה וכבר שנתיים אני בבית, אך כעת מלחיצים אותי לחזור לעבודה
בעבר הרב ייעץ לי להישאר בבית ולא לצאת לעבוד, וכך עשיתי, אך כיום מופעל עליי לחץ אדיר לצאת לעבוד מאחר והורי בעיצומו של תהליך גירושין, ועלינו לעזוב את בית הוריי עקב מכירת הבית. מצבי הנפשי לא טוב וקשה לי המחשבה על חזרה לעבודה. אבקש את עצתך.
4459
האם להמשיך לשמוע שיעורים מהרב שמחזק אותי למרות שהוא תוקף ציבור שלם בעם ישראל?
יש רב (שאינו חסיד ברסלב) שאני נורא אוהב לשמוע אותו ואני מאוד מתחזק ממנו, אבל הוא משתלח ותוקף בצורה קשה את הציבור הדתי לאומי והדרך שלהם. רציתי לדעת: האם זו הדרך של ברסלב? והאם אתה ממליץ לי להמשיך לשמוע אותו, כי למרות הכול הוא שינה לי המון דברים לטובה?
4458
הבעיות הרפואיות שפקדו אותי לאחרונה משבשות את חיי וגורמות לי חוסר יציבות בעבודה
רציתי להתייעץ עם הרב בנושא לימודים, פרנסה ובריאות. בנושא הבריאות: קרוב לשנה שמופיעים לי שטפי דם בברכיים, עברתי בדיקות, אך למרות זאת הרופאים אינם יודעים מה זה. תמיד הייתי בריאה, אבל כבר תקופה ארוכה שבכל פעם משהו חדש נוצר. בנושא הפרנסה: אני לא מצליחה למצוא עבודה יציבה - או שמפטרים אותי או שעקב בעיה רפואית איני יכולה להמשיך. ובנושא הלימודים: אינני יודעת אם אצליח בלימודים שבחרתי - פסיכולוגיה. אשמח מאוד לקבל תשובה וייעוץ בשלושת הנושאים הללו.
4457
כבר שנתיים אני סובלת מבעיה של חוסר שיווי משקל וחרדות
כבר שנתיים אני סובלת מבעיה של חוסר שיווי משקל - אני מרגישה כאילו שאני על אוניה והכול מסביבי זז, ובחצי שנה האחרונה היו לי גם המון חרדות. ברוך השם זכיתי למצוא טיפול מתאים, אבל החוסר שיווי משקל לא עובר כל כך והרופאים לא יודעים מה יש לי.
4456
המנהל של בעלי מנסה להכשיל אותו ולגרום לפיטוריו. מה עושים?
בעלי עובד כנהג משאית בחברה מסוימת מזה כשמונה שנים, ובכל פעם יש מנהל אחר שמאיים על הפרנסה שלנו. דיברתי עם המנהל שלו על מנת להשכין רוגע מסוים, אך למרות זאת אותו מנהל מנסה להכשיל ולפטר את בעלי. מה עושים?
4455
האם לוותר על דרישותיי ולתת לאשתי גט או שעליי להתעקש על שלי?
אני מסוכסך עם אשתי כבר כמה שנים, ובכל פעם שהיא כועסת עליי היא מוסרת אותי למשטרה, ואני עובר את תהליך הסבל של מעצר, חקירה והרחקה. יש לי בגללה כבר כמה תיקים פליליים ואף ישבתי בכלא לשתי תקופות קצרות. היא דורשת ממני גט, אבל אני לא מוכן לתת לה אותו עד שתסכים לחלק את ערך הבית שווה בשווה, אך היא מתנגדת לכך. האם לוותר על הכל ולתת לה גט?
4454
כבר עשרים שנה אשתי יורדת לחיי ושופכת את דמי, ואני לא רואה פתרון חוץ מגירושין
אני נשוי לאשתי כמעט עשרים שנה וברוך ה' יש לנו שמונה ילדים, אך כל השנים היו לנו בעיות חמורות בשלום בית. אשתי יורדת עליי ומבזה אותי בנוכחות הילדים, היא שופכת את דמי ומוציאה את העצבים שלה עליי עד שהגיעו מים עד נפש, ואני כבר לא יכול לסבול את ההשפלות האלו. אני לא רואה ברירה אחרת אלא להתגרש, ואשמח לקבל את עצתכם בעניין.
4453
בנותיי לא מוכנות לפגוש את אשתי החדשה. מה אפשר לעשות?
אני נשוי בנישואים שניים, יש לי שתי בנות בגילאי תשע ועשר מהנישואים הראשונים, וגם לאשתי יש שני בנים מהנישואים הראשונים. בנותיי לא רוצות בשום אופן לפגוש את אשתי ובוכות בגלל שהתחתנתי איתה, ואני מצדי לא יכול להכריח אותן לפגוש אותה ולקבל אותה. מה עליי לעשות כדי לשפר את המצב?
4452
בתנו מתגוררת לבדה בארצות הברית ולא מוכנה לחזור ארצה. מה אפשר לעשות?
מזה כשנתיים ימים בתי מתגוררת לסירוגין בהוואי שבארצות הברית. אנו ההורים מנסים לשכנע אותה לחזור לארץ, אבל היא לא מוכנה להקשיב, ולמרות שאנו מנסים לדבר על ליבה בדרכי נועם, בכל שיחת טלפון מתעורר בינינו ויכוח.
4451
אני רוצה לטוס בט"ו באב לאומן, אך הוריי לא מסכימים בגלל המצב הביטחוני השורר שם
אני מאוד רוצה לטוס השנה בט"ו באב לאומן, אך הוריי לא מסכימים כל כך משום המצב הביטחוני השורר שם, ובגלל שכדי לטוס בתאריך הזה צריכים כבר להירשם ולשריין מקום בטיסה, אני אובדת עצות. מה עליי לעשות?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup