ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הוא פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

4450
בשנה האחרונה קרו מקרים טראגיים בבית הספר בו אני עובדת. מה עלינו לעשות?
אני מורה בבית ספר גדול מאוד בבאר שבע, ובשנה האחרונה רבו בו מקרים טראגיים של מוות ומחלות לא עלינו. החלפנו את המזוזות בבית הספר ואנחנו חסרי אונים. רצינו לשאול מה עלינו לעשות וממה זה בא לנו.
4449
אני פרוד כמעט שנה, ואינני יודע מה להחליט לגבי ההמשך
יש לי ילד בן שנה, אך כבר אחת עשרה חודשים יש לי בעיות בשלום בית ואני פרוד. בעוד כמה ימים יתנהל דיון נוסף, ואני ממש מבולבל ואין לי מושג מה להחליט לגבי ההמשך. אודה לרב אם ייעץ לי ויתפלל עבורי.
4448
האם כשצריכים להתפלל על עניין חשוב ראוי להפסיק את הלימוד ולקרוא תהלים?
בישיבה שלמדתי בבני ברק ראיתי שהיו מקרים שרבני הישיבה היו מפסיקים את הלימוד של כל הבחורים כדי לומר פרקי תהילים לרפואת תלמיד חכם גדול או לצורך השעה כגון ביטול גזרות קשות. האם כך צריך לנהוג או שעדיף להמשיך בלימוד הרגיל של סדר הישיבה ורק לומר שלומדים לרפואת פלוני או להצלחת עם ישראל?
4447
אני המפרנסת היחידה, ובעלי יושב כל היום בבית במקום להביא פרנסה
כבר תקופה ארוכה בעלי לא עובד ואני המפרנסת היחידה. הוא נמצא בבית כל היום ואפילו את התפילות הוא מתפלל בבית. יש לנו שישה ילדים בלי עין הרע, ההוצאות גדלות וכל ילד עם הבעיות שלו, וברגע שאני שואלת "מה יהיה? אולי תמצא עבודה כלשהי?" הוא מסתגר בתוך עצמו. הצעתי לו ללכת לייעוץ, אך הוא סרב, ואני ממש מיואשת. מה אפשר לעשות?
4446
האם זה נכון שהמושג "הר של זבל" המובא בסיפורי מעשיות מתכוון לחסידות מסוימת?
בספר חיי מוהר"ן (בהוצאה בה הודפסו ההשמטות) מובא מסורת בנוגע למושג "הר של זבל" במעשה מהשבעה בעטלירס, המספרת שר' נחמן אמר שהר של זבל מתייחס לחסידות מסוימת. האם הרב יודע מה מקורה של מסורת זו? ומה דעתו עליה?
4445
האם יש ממה לחשוש כשמעסיקים אנשים שאינם שומרי תורה ומצוות?
אני מקווה שאתם בקו הבריאות. יש לי בית חרושת, ועובדים אצלי רק אנשים חרדים, אך לאחרונה קיבלתי הצעה שנראית כטובה לעסק לקבל לעבודה שני אנשי מקצוע שאינם שומרי תורה ומצוות. האם יש ממה לחשוש?
4444
מה ההגדרה של "ריח ניאוף" המוזכר בדברי רבינו?
4443
מדוע יש חסידי ברסלב שלא טסים לאומן בראש השנה ומתקבצים בירושלים?
קשה לי מאוד לקבל את עניין הנסיעה לאומן, שצריכים להיות בראש השנה באומן דווקא, ובכל שנה ושנה. האם זה הכרחי? ומה המקורות לכך בספרי רבינו? ואיך מסבירים את זה שיש קיבוץ גדול של חסידי ברסלב
4442
איך זוכים להרגיש את השם יתברך כל הזמן בבחינת "שויתי השם לנגדי תמיד"?
אני כל כך רוצה להיות דבוק בהשם ולהיות שמח כל הזמן. הרבה שנים אני רוצה לזכות לדבקות בהשם ואני לא מצליח... איך זוכים להרגיש את השם יתברך בבירור מכל דבר ולהבין רמזים מכל מה שקורה לי?
4441
איזה ספר נחשב לעיקרי יותר בקבלה: ה'פרי עץ חיים' או 'שער הכוונות'?
4440
בעלי עזב את הבית ולא מוכן לתת עוד הזדמנות לנישואין שלנו
כעת אנחנו כבר בתהליך משפטי, ובעלי לא מוכן בשום פנים ואופן לחזור הביתה ולתת עוד הזדמנות לנישואים שלנו. אני ממש לא רוצה להתגרש ולפרק את המשפחה אבל את בעלי זה כבר ממש לא מעניין, ומבחינתו אין דרך חזרה וגם לא תהיה כי הוא נעול על עצמו ומבחינתו אין יותר על מה לדבר
4439
יצאתי עם מישהו שלוש שנים, ומאז שנפרדנו אני סובלת מעצבות וחרדות. מה עושים?
המצב הזה גורם לי להיות כל הזמן עצובה עם מצבי רוח משתנים, ולעיתים גם גורם לי התקפי חרדה. אני מאוד רוצה לדעת: האם הוא הזיווג שלי ולבסוף נתחתן? ואם הוא לא הזיווג שלי, מתי אכיר את הזיווג האמיתי שלי ואתחתן בעזרת השם?
4438
אני חוזר בתשובה, ויש לי רק מעט זמן פנוי בכל יום ללימוד תורה. מה עליי ללמוד באותו זמן?
האם 'חוק לישראל' וקצת הלכות זה מספיק?
4437
האם אפשר לסמוך על אנשים שקוראים בקלפים ומתעסקים בקבלה?
מישהי שאני מכיר סיפרה לי שהיא הלכה לאישה שמתעסקת בדברים רוחניים, ואותה אישה קראה לה בקלפים ואמרה שהמזל שלה סגור, ובגלל השם שלה – 'יקטרינה' היא לא מצליחה להתחתן. היא אמרה לה שהיא צריכה ללכת לרב ולשנות את שמה. האם צריכים להקשיב לאנשים כאלו שקוראים בקלפים ואומרים שהם מתעסקים בקבלה?
4436
איני שומר שבת ואני מתגלח בסכין, אבל אני מתבודד, מניח תפילין וקורא תהילים
יש לי הוראת קבע צנועה לבית התבשיל, לישיבת 'דמשק אליעזר' ולקרן ההדפסה, ובזה אני מודה לצדיק שמחזק את נפשי השבורה וליבי הרך. אני מאוד אוהב מוסיקה קלאסית ממש עד עמקי נשמתי. האם יש בעיה לשמוע מוזיקה כזו?
4435
האם כדאי לי להוציא כעת רישיון נהיגה למרות שאשתמש בו רק בעתיד?
אני חושבת שמטעמי צניעות אישה איננה צריכה לעשות רישיון, למרות שאין בכך פגם של ממש בצניעות, אך אם זה לא נצרך - עדיף שלא
4434
התינוק שלנו מוגדר כחרש, וממליצים לנו על טיפול במרכז לילדים חרשים. מה דעתכם?
הצדיק ברך את בננו ואמר לנו שהרופאים לא יודעים כלום, והצדק עם הצדיק שאכן הם לא יודעים מה מקור הבעיה, ואנו בטוחים באמונה שלמה שהכול יהיה תקין. השאלה היא מה לעשות בינתיים: האם ללכת למרכז הזה ולהיות במעקב עד גיל שנה כולל הרכבת מכשירי שמיעה או לא לעשות כלום?
4433
מרגע שהתארסתי אני מאוד מבולבלת וחוששת להתחתן
כל הזמן עולה בי המחשבה שאולי אני יכולה למצוא בחור יותר חזק ממנו, שלומד הרבה יותר וחזק הרבה יותר
4432
אבי ובעלי לא מסתדרים, והמצב הגיע לאלימות פיזית. מה אפשר לעשות?
זה התחיל בוויכוחים מילוליים, ומהר מאוד זה התפרץ והגיע למצב שבעלי התעצבן ושבר את המראה ושולחן הזכוכית בבית הוריי. מיותר לציין שנהיה בלגאן גדול וצעקות, ואני נכנסתי להיסטריה
4431
אינני מסתדר עם אבי. האם עדיף שאשאר בישיבה וכך אנצל מחוסר כיבוד הורים?
יש לי אבא טוב, אבל הוא מחמיר בחומרות יתירות מאוד עד שזה גורם למתח ועצבים, ולכן נאלצתי לעזוב את הבית. אבי רוצה שאחזור הביתה לשבתות, האם עליי ללכת הביתה על אף שיהיו לי קשיים לכבד את האבא כראוי, או שעדיף שאשאר בישיבה וככה אציל את נפשי?
4430
ככל שאני לומד על החומרה של פגם הברית אני נופל לעצבות ודיכאון. איך יוצאים מהמציאות המרה הזאת?
אני בן עשרים ושתיים, מאוד רוצה להתחתן, אך עדיין לא מצאתי את בת זוגי. מגיל צעיר אני נכשל בפגם הברית, וככל שאני לומד על החומרה של העבירה הזו אני נופל יותר ויותר לעצבות ודיכאון שגורמים לי לחטוא שוב ושוב
4429
מדוע הצדיקים האמיתיים לא עושים עצרות תפילה עבור אחדות עם ישראל?
לדעתי היה טוב אם הצדיקים האמיתיים היו עושים עצרות תפילה גדולות כדי שהבריות ילמדו לחיות יחד בדרך של אהבה ולא בבוז ובשנאה. מדוע הם לא עושים זאת?
4428
העלילו עליי במשטרה עלילת שקר שלא הייתה ולא נבראה. מה אני יכול לעשות?
לא עשיתי שום דבר רע, אבל בכל זאת אני מפחד שמא יבחרו להאמין להם ויענישו אותי על לא עוול בכפי. אנא, כבוד הצדיק, ברך אותי ואמור לי מה אני יכול לעשות כדי להינצל מהעלילה הזו?
4427
יש לי מניעות גדולות בעניין המשודך שלי. האם לוותר ולבטל הכול?
הוא הציע לי נישואים לפני כחודש, וקבענו תאריך לעוד חצי שנה, אך עכשיו אני מתחילה לחשוב שאולי אני לא באמת שלמה עם החתונה הזאת
4426
לפני כחודשיים התגלתה אצלי מחלה קשה, והרופאים אומרים שזמני קצוב
מאז חיי אינם חיים, אני לא יכול להירדם בלילה, ואני מרגיש שאני יוצא מדעתי. כל עולמי חרב עליי והמשפחה שלי שבורה ומרוסקת. אנא צדיק רחמן תגזור עליי שתהיה לי רפואה שלימה ותעודד אותי כי אני מרגיש שאין לי תקווה
4425
איך אוכל לדעת מה התפקיד שלי בעולם הזה?
כבוד הרב יש לי שתי שאלות שמטרידות אותי הרבה ביום יום: א. איך אני יודעת מה התפקיד שלי בעולם הזה? ב. אומרים שכאשר אדם הצליח לעמוד בניסיון קשה, הוא עולה בדרגה ואז הקדוש ברוך הוא מביא לי ניסיון יותר קשה. האם זה נכון?
4424
השכנה שלי הותקפה פיזית על ידי בנה. האם צריכים לדווח על כך לשאר הילדים שלה?
בשכנותי גרה אישה די מבוגרת, ובערב שבת האחרון אותה אישה התווכחה עם הבן שלה ובשיא הוויכוח היא באה לחנוק אותו אז הוא דחף אותה בחוזקה, והיא נפלה וקיבלה מכה בראש. הבת הגדולה שלהם נכנסה להיסטריה וסיפרה לי את כל המקרה. היא לא יודעת מה לעשות: מצד אחד היא רוצה לספר את המקרה לשאר האחים שלה, אך מצד שני גם האמא וגם האבא ביקשו ממנה שלא תערב את האחים.
4423
יש לי חובות עצומים. האם אני צריך לעשות בשביל זה השתדלות נוספת בפרנסה?
הייתי אצלכם בקבלת קהל במוצאי שבת פרשת ויקהל, וסיפרתי לרב שאנו מתפרנסים ברווח ברוך השם, אבל יש לנו חובות עצומים שמפריעים לנו מאוד. הרב ביטל את העניין ואמר לי במפורש שהעניין יסתדר. רציתי לשאול: האם אני צריך לעשות בשביל זה השתדלות נוספת בפרנסה?
4422
מאז שהתחתנתי אין לי חשק לכלום ועוברים עליי משברים וגלים. תעזור לי!
אני אברך בן עשרים וארבע, ומאז שהתחתנתי לפני כחצי שנה התחילו לעבור עליי קשיים גדולים - אני מאוד לחוץ, אין לי חשק לכלום, אין לי חשק לאף אחד, ואפילו לבית הכנסת קשה לי ללכת... קשה לי לפרט את כל מה שעובר עליי, אבל אני בטוח שאתם מבינים. אני לא יכול להמשיך ככה, בבקשה כבוד הרב, תעזור לי!
4421
בעלי מאוד מנסה לחזק אותי שאקפיד על תפילת שמונה עשרה. האם זו חובה?
בעלי מאוד מנסה לחזק אותי בעניין תפילת שמונה עשרה, ואומר שכתוב בשולחן ערוך שזו חובת האישה, אך ראיתי בתשובות של הרב שאין זה חובה. האם הבנתי נכון?
4420
אני מתפלל המון על צרות ישראל. האם עליי להפסיק ולהתמקד בצרכים שלי?
בכל פעם שאני מתפלל, אני מוצא את עצמי מדבר עם השם יתברך על צרות ישראל, ולא משנה על איזה עניין אני מתחיל להתבודד ולבקש מהשם, אני ממש נתקע על עניין צרות ישראל שסובלים כל כך, ומאריך בטענות ומענות למה השם שכח מאתנו. האם אני צריך לשנות את מנהגי ולהתפלל דווקא על צרכי הבית וכדומה?
4419
מציעים לי לעבור לחברה מקבילה ואינני יודע האם לקבל את ההצעה. מה דעתכם?
אני עובד בחברת הייטק גדולה כבר שש שנים, וכעת חלק גדול של החברה פוצל ונקנה על ידי חברת הייטק אחרת. גם אני קיבלתי הצעת עבודה בחברה החדשה שמעוניינת בי מאוד, אבל הצדיק ייעץ לי להישאר בחברה שאני עובד בה (הקטנה יותר) ואמר שלא כדאי לעבור כי אני עלול למצוא עצמי נופל בין הכיסאות. כעת לוחצים עליי לעבור לחברה השנייה ואינני יודע מה לעשות.
4418
בצעירותי גנבתי פעמים רבות מספור. האם אוכל לתקן את זה אי פעם?
את עוונותיי אני מזכירה היום. כשהייתי קטנה חטאתי הרבה בגזל, ממש הייתה לי מחלה - הייתי גונבת הרבה ממתקים מחנויות, ובצבא אף גנבתי מתיקים של חיילות. מזה כמה שנים אני מנסה לחזור בתשובה ולא מעזה לגזול. האם הכול אבוד ונועדי לחזור בגלגול לא משנה מה אעשה?
4417
הגיעו אליי זוג שעברו טיפולי פוריות רבים ללא הצלחה, והם על סף ייאוש. מה אפשר לעשות בנידון?
הובא אליי סיפור קשה של זוג נשוי כשלוש שנים שמנסה להיפקד בזרע של קיימא, אך לאחר ניסיונות וטיפולים רבים התברר כי יש בעיה אצל הבעל. יש לציין שהזוג מתחזקים בתורה ומצוות, אך המצב מביא את בני הזוג לדיבורים על גירושין חס וחלילה, וזה כואב מאוד, שהרי הזוג אוהבים מאוד והם נקלעו למשבר עקב אי יכולת להביא ילדים לעולם. מה אפשר לעשות בנידון?
4416
באים לפתחנו אנשים מכל הסוגים והמגזרים כדי לבקש צדקה. איך נדע למי ראוי לתת צדקה?
באים לפתחנו אנשים מכל הסוגים, המגזרים והגילאים, מבוגרים וילדים, וגם בצמתים וברחובות נתקלים מדי יום בכל מיני אנשים שאוספים צדקה. איך נדע למי ראוי לתת צדקה? ואיך ראוי לחנך את הילדים בעניין זה? נשמח לקבל הנהגה לחיים.
4415
כבר שנה אני סובלת מכאבים וכמעט שאני משתגעת. מה יהיה איתי?
כבר קרוב לשנה יש לי כאבי בטן, ולפני כמה חודשים התחלתי לסבול מתחושת חום ודלקת בגב ובמרפקים. אני מחזיקה את עצמי לא להתאבד ולא להשתגע מהמצב הזה. האם תוכל להגיד לי מה יש לי ומה עובר עליי?
4414
מנין לנו שההנהגות שקיבל ר' נתן נאמרו גם עבורנו, הרי כל אחד קיבל הנהגה לפי שורש נשמתו?
ראיתי את תשובתך בעניין ח"י פרקים משניות, שם כתבת שזו הנהגה שנתן רבנו ז"ל לר' נתן ולעוד כמה מאנשי שלומנו, ולכן גם אנחנו נוהגים כך. הבנתי שרבנו ז"ל נהג לחלק לאנשי שלומנו פתקים אישיים עם הנהגות, ומכאן נובעת שאלתי: מנין לנו שההנהגות שקיבל ר' נתן נאמרו גם עבורנו, הרי כל אחד קיבל הנהגה לפי שורש נשמתו?
4413
הכרתי בחור שמוצא חן בעיניי, אך אמא שלי מנסה להניא אותי מהשידוך הזה. האם עליי ללכת עם האמת שלי?
נפגשתי עם בחור חמש פגישות, ומהם הסקתי שלבחור יש אמונה אמיתית וכנה, וכן שהוא ביישן ויודע לכבד מאוד את הזולת. הוא מוצא חן בעיניי אך אמא שלי לא התלהבה ממנו ומנסה להניא אותי מהשידוך הזה.
4412
האם זה בסדר להתפלל גם על דברים גשמיים?
מהי מעלת התפילה והתבודדות בכותל? האם באמת כל אשר מבקשים שם מתגשם? והאם זה בסדר להתפלל באופן כללי גם על דברים גשמיים מאחר ולא כולם יכולים להתפלל רק על מעלות והשגות רוחניות?
4411
אני חושש שהמשודכת שלי לא מספיק צנועה בפנימיות ובחיצוניות. האם להמשיך?
בסייעתא דשמיא הכרתי מישהי בשידוך ונפגשנו כבר פעמיים, אך אני מתלבט האם להמשיך כי לטעמי היא לא מספיק צנועה גם בחיצוניות ואולי גם בפנימיות, והנקודה הזאת מפריעה לי. אשמח לקבל את עצת הרב שליט"א.
4410
חז"ל אמרו: 'לעולם יהיו דבריו של אדם מועטין'. איך זה מסתדר עם עניין ההתבודדות?
ראיתי במסכת ברכות (בדף ס"א.): "אמר רב הונא אמר רב משום רבי מאיר: לעולם יהיו דבריו של אדם מועטין לפני הקדוש ברוך הוא, שנאמר "אל תבהל על פיך ולבך אל ימהר להוציא דבר לפני האלוקים כי האולקים בשמים ואתה על הארץ על כן יהיו דבריך מועטין". לכאורה רואים מזה שצריכים למעט בדברים עם הקדוש ברוך הוא, ואיך זה עם מסתדר עם עניין ההתבודדות שלימד אותנו רבינו – שצריכים להרבות בדיבורים עם הקדוש ברוך הוא בכל יום ויום?
4409
האם אפשר ללמוד בספרי הרמח"ל למרות שיש לו שיטה ייחודית בקבלה?
ראיתי דברים פלאיים על דמותו ועל חייו של הרמח"ל. האם אפשר ללמוד בספריו, שכן יש לו שיטה ייחודית בקבלה? והאם אין חשש ללמוד גם בספריו וגם בספרי רבנו?
4408
למרות שאני משתדל להתקדש, אני נופל שוב ושוב בראיות אסורות. מה העצה?
כל הזמן אני נופל בראיות אסורות, ואף שאני לומד ומתבודד וקם בחצות וכו', תמיד בסוף אני נופל. גם כשטוב לי אני נופל. אני צועק להשם שאני חולה ושיעזור לי, ואז אני מרגיש קצת עליה ויישוב הדעת, אך שוב נופל... אנא, תן לי עצה!
4407
אני כל הזמן לחוצה. איך זוכים לשלוות נפש אמיתית ופנימית?
אני כל הזמן לחוצה - מהמבחנים, מהמשפחה, מהחברות ובכלל מכל החיים המלחיצים האלו. איך זוכים לשלוות נפש אמיתית ופנימית? ואיך אפשר ליהנות מההווה ולא לדאוג ממה שיקרה בעתיד?
4406
הכרתי בחורה טובה, אך אני חושש שהעבר שלנו יפריע לזוגיות שלנו. מה דעתכם?
אני כרגע בשידוכים, ויצאתי עם בחורה שעברה הרבה דברים לא פשוטים בחיים. גם אני בעצמי עברתי דברים בחיים, ועדיין עובר, השם יעזור... המידות שלה טובות ויש בינינו חיבור, אבל אני מפחד שכל הרקע הקשה מהעבר שלה ושלי יפריע לזוגיות שלנו. אני מאוד רוצה להתחתן, ולא יודע מה לעשות. אבקש מהרב עצה וברכה.
4405
נוצרה לנו בעיה לגבי המשך ייבוא הסחורה לעסק שלנו. כיצד אתם ממליצים לנו לנהוג?
ייבאנו לעסק שלנו רהיטים מסין. לפני כשבוע הסחורה הגיעה אלינו בשלום, אך קיבלנו מידע שהמפעל שממנו הזמנו את הסחורה לא מוכן לספק לנו יותר סחורה, מכיוון שיש יבואן אחר בארץ שמזמין ממנו הרבה סחורה, ואותו יבואן ביקש מהם בלעדיות. דיברנו עם הסוכן שלנו בסין, והוא שוחח עם מנכ"ל המפעל והצליח לשכנע אותו לספק לנו סחורה, אך הסוכן שלנו מבקש מאיתנו להזמין את הסחורה באופן מידי לפני שבעל המפעל יתחרט. האם אתם ממליצים לנו להתאמץ ולהשיג את הכסף כדי לעשות את הצעד הזה?
4404
מה הדרך הנכונה ללמוד את הש"ס על פי סדר דרך הלימוד של רבינו ז"ל?
בסימן ע"ו בספר שיחות הר"ן מובא שרבינו ז"ל ציווה שלא לחזור על הלימוד תיכף ומיד, רק לסיים עד סוף הספר ואז להתחיל וללמוד אותו מחדש. איך צריכים להתנהג בלימוד הש"ס: האם הכוונה היא להתחיל ממסכת ברכות וללמוד עד סוף הש"ס, או שהכוונה היא ללמוד את כל המסכת ולחזור עליה שוב ושוב?
4403
עברתי לידה קשה, ומאז אני מפוחדת מאוד ושבורה נפשית ופיזית
ברוך ה' לפני חמישה חודשים ילדתי בן בלידה טבעית אבל קשה מאוד. עברו עליי עשרים ושמונה שעות צירים כואבים, בכאב שאין להסביר אותו. מאז אני נמצאת בירידה רוחנית ומפחדת מאוד ללדת שוב פעם
4402
האם כדאי לקנות כרטיס טיסה לראש השנה באומן במבצע או שעדיף לחכות ולראות מה יתפתח באוקראינה?
יש כעת דיל מצוין לאומן לראש השנה תשע"ה במחיר 500 דולר דרך סוכנות נסיעות מחו"ל. האם כדאי לקנות כרטיס במצב של אוקראינה כיום כשהיא על סף מלחמת אזרחים ויש בה סכנה ליהודים, או שעדיף לחכות לראש השנה ולראות איך יסתדרו העניינים באוקראינה ואז לקנות במחיר של 850 דולר? והאם כדאי לסמוך על הנס שהכול יסתדר?
4401
האם גם הספרים פרקי דרבי אליעזר, מדרש שוחר טוב, ספרא וספרי הם ספרים עיקריים שצריכים ללמוד בהם?
יש לי בבית את ספרי הקודש העיקריים - תנ"ך, משניות, בבלי ירושלמי ותוספתא, מדרש רבה ותנחומא, זוהר ותיקונים, רמב"ם טור ושולחן ערוך. האם גם הספרים פרקי דרבי אליעזר, מדרש שוחר טוב, ספרא וספרי הם ספרים עיקריים שצריכים ללמוד בהם?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup