ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הוא פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

4300
אני במצב נפשי קשה ויש לי מחשבות אובדניות. אנא, עזור לי!
אני במצב נפשי קשה - אני שונאת את עצמי ואת המעשים שלי, אני לא מתפקדת בבית וכל מה שאני רוצה לעשות - לא נעשה כל פעם מסיבה אחרת. אני בייאוש עמוק ולפעמים אני חושבת להתאבד.
4299
קשה לי מאוד לגור במשפחה ובעיר חילונית. מה עליי לעשות?
אני בחור בן עשרים ושלוש, וחי עם המשפחה בעיר שבקושי יש בה תורה. אני מרגיש שאני חי בין גויים ומאוד קשה לי לדור במקום שאין בו תורה.
4298
כיצד אני יכול להינצל מתאוות הניאוף ולעמוד בניסיונות הקשים?
אני סובל מהבעיה הידועה של הפגם הנורא של ניאוף, ואני פשוט מרגיש שזה מעבר לכוחותיי. אני באמת משתדל ובוכה להשם יתברך שיציל אותי מכל הטומאה הזו, ופשוט - כאילו שחס וחלילה השם לא מסייע לי, ומזמין לי עוד ניסיון ועוד ניסיון ואף פעם אני לא מצליח לעמוד בזה.
4297
גדלתי בבית חב"די, ובשנים האחרונות אני נמשך לחסידות ברסלב. מהו עומק ההבדל בין השיטות?
גדלתי בבית חב"די למהדרין, אך בשנים האחרונות אני נמשך מאוד לחסידות ברסלב. מהו עומק ההבדל בין שתי השיטות? והאם יש סתירה ביניהן?
4296
נכשלתי בלשון הרע על רבנים וצדיקים מפורסמים. מה התיקון לזה?
4295
האם זה בסדר לבקש מהשם שאני רוצה להתחתן עם החברה שלי מהעבר?
אני חוזר בתשובה, והייתה לי חברה מבית מסורתי שחיזקה אותי לשמור תורה ומצוות. היום אנחנו כבר לא בקשר, אך ברוך השם אני שומר שבת, מתפלל שלוש תפילות ביום ואפילו מתבודד בכל יום. אני מאוד קשור אליה, ואני יודע שאיתה יהיה לי הרבה יותר קל לשמור תורה ומצוות. האם זה בסדר לבקש מהשם יתברך שאזכה להתחתן איתה?
4294
הכרתי בחורה טובה ונחמדה, אך אני רוצה מישהי יותר יפה
אני רווק בן שלושים ואחת, והכרתי בחורה טובה ונחמדה, אך אני מרגיש שרצוני במישהי יותר יפה שתמצא חן בעיניי. כמה חשובה המשיכה לבת הזוג?
4293
האם לימוד גמרא חשוב יותר מאמירת תהילים?
האם לימוד גמרא חשוב יותר במעלה מאמירת תהילים? ובכלל, האם יש חשוב יותר וחשוב פחות בסוגי הלימוד – גמרא, הלכה, מדרש, חומש, מוסר, חסידות וכדומה, או שישנה עדיפות לסוג הלימוד מצד הנחיצות ולאו דווקא מצד המעלה – למשל לימוד הלכה שזה דבר שצריכים אותו לחיי היום יום?
4292
אני מרגיש שאין לי ברכה בחיים. מה עליי לתקן כדי לשנות את זה?
אני בן שלושים ושש, גרוש ללא ילדים, ואני מרגיש שאין לי ברכה בחיים. חשבתי שאולי מישהו פגוע ממני ולכן אני סובל, ולכן ביקשתי מחילה מכל מי שציערתי, אך עדיין אני מרגיש משהו לא תקין. מה עליי לתקן?
4291
מדוע אין דעתכם נוחה מכך שכמה אנשים הולכים להתבודד יחד בשדה?
כשקראתי את המכתב שכתבתם בעניין הנסיעות המרוכזות בקבוצות לשדה להתבודדות, ראיתי שאין דעתכם נוחה מזה, ורציתי לשאול ולהבין, כי לאחרונה התחלתי לנסוע לשדה עם הסעה מאורגנת, ומאז התחלתי להתבודד באמת ולהרגיש מה זו התבודדות, וכנראה בחוש שיותר קל להגיע לשדה עם הסעה, ובפרט שאני גר במקום שהשדה מאוד רחוק וכמעט בלתי אפשרי להגיע לבד לשדה.
4290
אמא שלי חולה במחלה הידועה והרופאים לא נותנים לה סיכוי להבריא. האם אפשר לעשות משהו?
אמא שלי חולה במחלה הידועה, והרופאים מייאשים אותנו כל הזמן. כרגע היא נמצאת בבית, ואני בנה הגדול מטפל בה ועוזר לה בהכול. זכיתי לתרום למוסדות ביבנאל סכום יפה לפדיון נפש. מה עליי לעשות כדי להמשיך להיות חזק באמונה שיהיה בסדר עם אמא ושבעזרת השם היא תבריא בקרוב?
4289
אני והחברותא שלי מנסים ללמוד יחד ליקוטי מוהר"ן, אך לא מצליחים להבין. מה עושים?
יש לי פעם בשבוע חברותא, חשבנו יחד שאולי כדאי לנו ללמוד במפגש השבועי שלנו רק חסידות, כי בשאר הימים אנחנו לומדים ברוך השם גמרא והלכה במסגרת הכולל, וכן יש לכל אחד סדר בספרי רבינו, וסיכמנו שנלמד יחד תורה מליקוטי מוהר"ן ועליה את ההלכות מליקוטי הלכות השייכות אליה, ואולי אחר כך גם שאר חיבורים של אנשי שלומנו עליה. העניין הוא שהרבה פעם הדברים די סתומים וגבוהים מבינתנו.
4288
אני לא מצליח לקלוט ולזכור את מה שאני לומד. מה העצה?
אני רואה שאתם מרבים לדבר ממעלת לימוד התורה הקדושה, ויש לי חשק גדול ללמוד תורה, אבל לצערי הרב אני לא מצליח לקלוט ולזכור את מה שאני לומד. אני יודע שזה קשור לקדושה, דבר שאני חלש בו ואני צריך להתחזק בו. מה העצה?
4287
איך אפשר לזכות לשלוות נפש גם במצבי לחץ?
יש לי כמה עסקים מאוד מורכבים, וכל הזמן אני נתון בלחצים ופחדים גדולים. איך אפשר לזכות לשלוות נפש גם במצבי לחץ?
4286
לאחרונה אנחנו עדים להסתות פרועות באמצעי התקשורת נגד החרדים. מה דעתו של הרב בעניין?
לאחרונה אנחנו עדים להסתות פרועות באמצעי התקשורת נגד החרדים. מה דעתו של הרב בעניין?ובכלל, למה כל הזמן יש מריבות - בין הדתיים לחילונים, בין החילונים בעצמם, ולצערנו הרב גם בין הדתיים והחרדים בעצמם?
4285
לאחר הרבה עיכובים אחי הכיר בת זוג שמוצאת חן בעיניו. איך אפשר לדעת שהם זיווג משמיים?
אחי בן שלושים ושלוש ואינו שומר תורה ומצוות. לאחר תקופה ארוכה ועיכובים הוא פגש בחורה בת עשרים ושבע ששמה אירנה – היא יהודייה, גרושה ואם לשני ילדים. הקשר ביניהם מתהדק, יש רגשות משני הצדדים ויש חשיבה לגבי העתיד המשותף. רציתי לדעת מה דעתו של הרב: האם זה הזיווג של אחי?
4284
האם יש בעיה לקרוא לבתנו בשם 'רחל'?
האם אפשר לתת את השם 'רחל' לבת שנולדה, או שמא יש בזה בעיה מצד הצרות שעברה רחל אמנו בחייה?
4283
נשמתי נמשכת לעיר חברון. האם אני צריכה ללכת ולגור שם?
שאלתי ובקשתי להתחבר לשורש נשמתי, והנשמה שלי נמשכת להתנחלות העיר העתיקה חברון - לשם הנשמה שלי מתגעגעת... האם צריכה אני להשתדל לגור שם? בנוסף, ידוע שכולם חוזרים בתשובה לזרם החרדי, אך הלב שלי מחפש אחדות ואהבת ישראל, ואני מוצאת את זה יותר בזרם ובהשקפה של המתנחלים שבוער להם יותר על עם ישראל, שלמות הארץ, תיקון עולם ומסירות נפש למען הכלל...
4282
אנו סובלים מכל השכנים בבניין, ואנחנו מרגישים שהגיעו מים עד נפש
אנחנו מרגישים שהגיעו מים עד נפש - יש בבניין שלנו שכנים רשעים שמציקים לנו, וכל אחד מהם מתנכל אלינו בדרכו, השכנים מימין ומשמאל וגם השכנים מלמעלה ומלמטה. עברנו כבר חמש דירות מאז שהתחתנו ואנחנו סובלים בכל מקום שאנחנו גרים. עד מתי נסבול ככה? עד מתי?
4281
האם המעשה של 'איש חסיד היה' שמזמרים בזמירות של מוצאי שבת קרה באמת?
האם המעשה של 'איש חסיד היה' שמזמרים בזמירות של מוצאי שבת קרה באמת? ואם כן, האם יודעים למי זה קרה?
4280
איך מקיימים כיום את מצוות "לא תעשו עול במשפט"?
4279
האם אומרים את 'תיקון רחל' בימי הספירה ובשבוע של 'ספירת הוד'?
האם אומרים את 'תיקון רחל' בימי הספירה ובשבוע של 'ספירת הוד'? ומה הדין לחתן בשבעת ימי המשתה ולאב בלילה של המילה?
4278
האם כשבני זוג מתגרשים זה רצון השם או שזה מעשה הבעל דבר?
רבינו ז"ל אומר "ולפעמים באין לידי נישואין ואחר כך בסמוך נעשה גט ביניהם, ולפעמים אינו נעשה הגט עד אחר איזה זמן, וכיוצא בזה כמה בחינות שיש בענייני השידוכין והזיווגין, שאינם נגמרים אחר כך...". משמע מדברי רבינו ז"ל שהגט הוא מאת השם יתברך, אלא שרבינו ז"ל אומר (שיחות הר"ן סימן רצ"ג): "סיפר לי אחד שהיה משיח עמו זכרונו לברכה מעניין בני הנעורים ששכיח מאוד שנעשה קלקול ביניהם ובין נשותיהם ונפרדים. אמר שזה מעשה בעל דבר שמניח את עצמו על זה מאוד לקלקל השלום של בני הנעורים..." – ומשמע כאן מדברי רבינו ז"ל שהגט הוא מאת היצר הרע. איך זה מסתדר?
4277
האם למקצועות כמו מתמטיקה ואלגברה יש שורש ויסוד בתורה?
האם למקצועות כמו מתמטיקה ואלגברה יש שורש ויסוד בתורה? והאם ראוי לשתף אותם ביחד עם לימוד התורה?
4276
אני עובר תקופה קשה מאוד ברוחניות. האם הדבר הנכון בשבילי הוא לעבור לישיבה או לעבור ליבנאל?
4275
רבנו אומר שלא טוב לשמוע נגינה ממנגן רשע. כיצד אפשר לדעת שהמנגן הוא באמת איש כשר?
רבנו אומר בליקוטי מוהר"ן חלק א' תורה ג': "הנה מי ששומע נגינה ממנגן רשע קשה לו לעבודת הבורא. וכששומע ממנגן כשר והגון, אזי טוב לו". אני מאוד אוהב מוזיקה, ואפילו מנגן, שר, מלחין וכותב בעצמי, ומכיר מוסיקה של העולם החילוני והדתי. השאלה שלי היא איך אפשר לדעת שהמנגן הוא באמת איש כשר והגון?
4274
היחסים ביני לבין בעלי לא תקינים, ואני לא יודעת האם להמשיך בזוגיות איתו
אני נשואה שמונה עשרה שנה. לאחרונה היחסים לא תקינים - עברנו משבר, ובעלי היה עצור בגלל מקרה במשפחה, אך החלטנו לחדש את היחסים ובכללם החלטנו על נתק מוחלט עם אמי שהיא גורם שלילי למערכת היחסים שלנו. רציתי לדעת מה דעתכם לגבי המשך הזוגיות שלנו.
4273
מאז ששמעתי על העונשים שיש בעולם העליון נחלשתי מאוד והתרחקתי מה' יתברך
יצא לי להיחשף בספרי המוסר ובמדרשים לביאור העונשים הנפשיים בעולם העליון, ומאז אני כבוי. לפני כן, כשהתחזקתי והתקרבתי אל השם, הייתי עושה זאת בשמחה ובאהבה, תמיד רציתי בקרבתו - בקרבת אבא שלי שאוהב אותי, וכשהייתי נופל חס וחלילה, הייתי מצטער לא מיראת העונש אלא מזה שהעבירה מרחיקה אותי מהקדוש ברוך הוא, אך עכשיו עבודת השם שלי לוקה בחסר, אני עושה דברים בפחד ובלחץ, ומרגיש שאני ממעט באיכות.
4272
האם כדאי לי לקחת יחד איתי את בני בן השנתיים לאומן?
אני נוסעת לרבנו הקדוש בפעם הראשונה. האם כדאי לקחת את בני בן השנתיים איתי?
4271
יש לי עסק טוב, אך אני שוקל לעשות הסבת מקצוע. מה הצדיק מציע לי לעשות?
יש לי עסק של יבוא קוסמטיקה מחוץ לארץ, ואני גם זכיין של חברה מפורסמת בטלוויזיה. האם כדאי לי לעשות הסבת מקצוע לתחום של העברת כספים בעולם? מה הצדיק מציע לי לעשות בעניין הזה?
4270
לאיזו צדקה אני צריך לתרום כדי שאזכה לקבל את הישועה שלי ואמצא סוף סוף את הזיווג שלי?
אני קורא על הישועות של התורמים לבית התבשיל ולקופת 'קרן הצדיק', וברצוני לשאול: לאיזו צדקה אני צריך לתרום כדי שאזכה לקבל את הישועה שלי ואמצא סוף סוף את הזיווג שלי?
4269
מה אני יכול לעשות כדי לטהר את גופי ונשמתי מהלכלוך הרוחני שדבק בי?
את חטאיי אני מזכיר היום - יש לי מחשבות של כפירה וקושיות על דברי חז"ל, ואני יודע שזה מחמת עוונותי המרובים שפגמתי בנעורי. מה אני יכול לעשות כדי לטהר את גופי ונשמתי מהלכלוך הרוחני שדבק בי?
4268
האם כשאני משתתף בשיעור גמרא אני צריך לומר ביחד עם המגיד שיעור את הדף או שמספיק שאקשיב להסברים?
לאחרונה הצטרפתי לשיעור יומי בגמרא, ויש לי שאלה: האם כשאני בשיעור אני צריך לומר ביחד עם המגיד שיעור את הדף גמרא או שמספיק שאקשיב להסברים שלו?
4267
אני לוקח כדורי הרגעה, ולא יודע מה לעשות בפורים בעניין מצוות שתיית יין. האם לשתות יין או לא?
4266
האם זה נכון שהשמות שהשמות בשורש א.ו.ר הם רוחניים מדי לעולם הזה וגורמים בעיות?
שמי אורי (עם חולם ב-א'), ורציתי לדעת האם יש צורך להוסיף שם נוסף לשמי מאחר ושמעתי שהשמות בשורש א.ו.ר הם רוחניים מדי לעולם הזה ולכן יש עיכובים למי שקוראים בשמות אלו. מה דעת כבוד הרב? ואיזה שם להוסיף?
4265
אני לוקחת כמה סוגים של כדורי הרגעה. האם זה מסוכן להיכנס להריון במצב כזה?
4264
 אני מטופלת נפשית וגם בעלי סובל מהתפרצויות כעס. מה אפשר לעשות?
אני נשואה כבר כמעט שש שנים, וכבר לפני החתונה ראיתי שבעלי נוטה להתפרצויות כעס גם ברחוב, אך העלמתי עין מזה כי רציתי מאוד להתחתן. אני מטופלת נפשית ומאוד קשה לי, וגם עניין הפריון קשה כי יש לבעלי בעיה גנטית וצריכים לעשות טיפולים שגורמים הרבה מתח ולחץ שלא בריאים לי בכלל. מה לעשות?
4263
האם כשאני מדברת עם השם אפילו רק כמה דקות זה גם נקרא התבודדות?
האם כשאני נמצאת במשבר ואני בוכה ומדברת עם השם אפילו רק כמה דקות זה גם נקרא התבודדות?
4262
אמרתם לי שסגולה לבטל את כאבי הראש זה להתמיד במשניות. מה הכוונה?
הייתי אצלכם בקבלת קהל, ואמרתם לי שאלמד משניות וזה יעביר לי כאבי הראש מהם אני סובל, אך לא הבנתי האם התכוונתם שעליי להוסיף על ההספק היומי שלי שהוא ח"י פרקים או להמשיך כך.
4261
מה דעתכם בעניין נסיעה לביקור במחנות ההשמדה כגון אושוויץ וכדומה?
4260
מאז שהתחתנו איננו מסתדרים, ולמרות שיש לנו שמונה ילדים אנו שוקלים להתגרש
אנו נשואים כחמש עשרה שנה, ויש לנו ברוך השם שמונה ילדים. כל השנים לא הסתדרנו והיו בינינו חיכוכים ומריבות, ועד היום אנחנו חיים יחד בלי שמחה. אנחנו שוקלים להתגרש, אך רצינו לשמוע את דעתכם לפני הצעד הזה.
4259
אדמו"ר אחד אמר "על רבינו נחמן אסור לדבר, אבל ממנו והלאה - מותר". מה דעתכם על זה?
4258
בעלי רוצה לטוס יחד עם בני לאומן בשבוע הבא. האם הנסיעה כעת היא בגדר סכנה?
לבני הבכור ימלאו שבע שנים בשבוע הבא. בעלי, שמאוד התקרב לחסידות ברסלב, מעוניין לנסוע איתו לאומן אך אני מאוד מודאגת מהמצב שם. האם הנסיעה לאומן בתקופה זו היא בגדר סכנה?
4257
אשתי הודיעה לי חד משמעית שהיא לא מסכימה שאסע השנה לאומן. מה אני יכול לעשות?
לאחר שכנועים רבים השם זיכה אותי שאשתי תסכים, וזכיתי להיות באומן בראש השנה האחרון בדרך נס. אני רוצה לזכות שוב להיות אצל רבינו גם בשנה הבאה עלינו לטובה, אך אשתי מסרבת בתוקף ואומרת לי לא לדבר על זה יותר.
4256
אני נמצאת בתקופה לחוצה מאוד ומנסה להרגיע את עצמי. איך עושים את זה?
אני נמצאת עכשיו בתקופה מלחיצה מאוד של בגרויות ומבחנים, ואני רוצה לעבור את התקופה הזו בהכי פחות לחץ ובהרבה רגיעה. אני ממש רוצה ומתפללת בכל יום להשם יתברך שייתן לי שלוות נפש, אבל עדיין אין לי שלווה ואני לחוצה מאוד! אני רוצה להיות פשוט רגועה עם ביטחון ואמונה. איך עושים את זה?
4255
יש בכיתתי ילד שמתעסק מינית עם ילדים אחרים. כיצד עליי לפעול בנידון?
אני עובדת במסגרת חינוכית בה לומד ילד שיש לו בעיות קשות של גבולות, וישנה בעיה שהוא מחפש כל הזמן להתעסק מינית עם הילדים. הוא אומנם ילד צעיר, אך הדבר בהחלט פוגע בילדים, הורים רבים מתלוננים והמצב מאוד רגיש. שאלתי: האם בכלל אפשרי ונכון להוציא ילד ממסגרת בעקבות בעיות שכאלו?
4254
האם כדאי לי להכניס עוד שותף לעסק, או להישאר לבד ולהמשיך לעבוד קשה מאוד?
הציעו לי לרכוש עסק מאוד מצליח, אך כדי להפעיל את העסק בצורה טובה וקלה אצטרך להכניס עוד שותף, דבר שאני לא בטוח שהוא כדאי. יש לציין שאפשר להפעיל את העסק לבד, אבל אז אצטרך לעבוד מאוד קשה. מה דעתכם בעניין?
4253
איך מקיימים בדורנו את הפסוק "חושך שבטו שונא בנו"?
לפני כשנה התחלתי לעבוד כמלמד בתלמוד תורה, וברוך השם אני חש סייעתא דשמייא בעבודה הקדושה. איך מקיימים בדורנו את הפסוק "חושך שבטו שונא בנו", הרי בדורנו כבר אסור להכות את התלמידים בשום פנים ואופן אפילו שזה למטרות משמעת וחינוך?
4252
איך זוכים להתחזק ולהתגבר על הכול ולהיות בשמחה תמיד?
אני משתדלת להיות בשמחה תמיד כמו שרבי נחמן אמר, אבל בפועל אני לא מצליחה, וכל הזמן אני נופלת לעצבות ומצב רוח רע. איך זוכים להתחזק ולהתגבר על הכול ולהיות בשמחה תמיד?
4251
התחתנו לפני כחודש. מהן ההנהגות החשובות לבניית בית על אדני התורה והחסידות?
אני ואשתי התחתנו לפני חג הפסח, ונשמח מאוד אם כבודו יכתוב לנו מהן ההנהגות החשובות לבית בישראל, כדי שנוכל לבנות את ביתנו על אדני התורה והחסידות.

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup