ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הוא פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

4200
אני נשואה ארבע שנים ועדיין אין לנו ילדים. מה עליי לעשות כדי להיפקד?
אני עושה טיפולים קשים כדי להיפקד. מאוד קשה לי כשנולדים אחיינים ולי עדיין אין ילדים, אני מנסה להבין שהכול מאת השם, אבל בכל פעם אני נופלת מהאמונה וזה קשה לי ולבעלי שאני חושבת מחשבות לא טובות. תן לי דברים לחיזוק האמונה, ותגיד לי בבקשה מה עליי לעשות כדי שניפקד
4199
האם אפשר לשלב בין דרך המוסר לדרך החסידות?
מה ההבדל בין תנועת החסידות לתנועת המוסר? והאם אפשר ללכת בדרך החסידות והמוסר ביחד?
4198
לקרובה שלנו יש בן זוג, אך אינם נשואים, ולאחרונה נולדה להם תינוקת. כיצד עלינו להתנהג איתם?
זה מביך, כי היא ציפתה שנבוא ונשמח עמה, אך גם אנו נבוכים. אמש, בהשגחה ראינו אותה עם התינוק בפארק, ולמרות שהיא לא הבחינה בנו, ניגשנו ובירכנו במזל טוב והרמנו את התינוקת. מה הדבר הנכון באמת לעשות במצב מביך כזה? ואיך לנהוג בהמשך?
4197
מישהו ביקש ממני שאלמד איתו בחברותא, אך אינני רוצה. כיצד עליי לנהוג?
ישנו אדם שמעוניין להיות חברותא שלי, אך אני אינני יכול להיענות לו מכיוון שאני מעוניין ללמוד עם מישהו אחר שיותר מתאים לי. מה עליי לעשות וכיצד עליי לנהוג כדי שהראשון לא יפגע?
4196
חבר המליץ לי להפסיק ללמוד בגירסא ולהתחיל ללמוד בעיון, ומאז אין לי חשק לפתוח ספר
התחלתי ללמוד משניות בגירסה בלי ביאור כלל, והרגשתי טוב מאוד עם זה, אך שאלתי איזה בחור מבית כנסת והוא אמר לי שזה לא מספיק טוב שאני גורס מבלי להבין. מאז הפסקתי לגרוס, אבל אני מרגיש שאין לי חשק לפתוח משניות יותר. מה עליי לעשות?
4195
הגעתי לגיל שלושים וחמש, אך עדיין לא התחתנתי כי אני מחפש בחורה שמורה
אני רווק, וקשה לי להתפשר בשידוכים כי אני רוצה רק בחורה שמורה. ניסיתי כמה פעמים להתקדם עם שידוכים רגילים אך אני לא מצליח, ואני לא מסוגל להתחתן עם בחורה לא שמורה. אני מאוד רוצה להתחתן, ניסיתי להתפשר, אבל ללא הצלחה. מה כבוד הרב מציע לעשות?
4194
אני ובעלי החלטנו שאנו רוצים להתייעץ עם יועץ זוגי. על מי כבוד הרב ממליץ?

4193
אנו גרים אצל הוריי כבר שלוש שנים, ולא נראה שבקרוב נוכל לעבור לדירה משלנו. מה אפשר לעשות?
בעלי ואני גרים אצל הוריי קרוב לשלוש שנים. אנו הורים לארבעה ילדים שיהיו בריאים, פרנסתנו דחוקה, ולא נראה כי יש אור בקצה המנהרה לצאת ולגור בדירה משלנו. מה נוכל לעשות כדי שבעזרת השם יסתדרו העניינים?
4192
האם כשאומרים תיקון חצות צריכים לשבת דווקא על הרצפה?
ראיתי באחד הספרים של הרב שכתוב בספרי האר"י שבזמן אמירת תיקון חצות יש לשבת על הארץ. האם יש להקפיד על כך או שאפשר גם לשבת על כיסא?
4191
אשתי לא מסכימה שאטוס לארץ ישראל כדי להיות בל"ג בעומר במירון. מה אעשה?
אני גר בארצות הברית, ואני משתוקק מאוד מאוד לנסוע למירון על ל״ג בעומר, אבל אשתי אינה מסכימה שאעזוב אותה שתי פעמים בשנה - בראש השנה ובל״ג בעומר. מה אעשה?
4190
האם צריכים לבקש מהשם יתברך גם דברים שנראים כקשים מאוד להשגה?
ראיתי בתשובותיך שיש לדבר תמיד עם השם יתברך ולבקש ממנו על הכול - הן ברוחניות והן בגשמיות, אך לפעמים קשה לפתוח את הפה ולדבר עם אבא שבשמיים כי זקוקים למשהו ממנו יתברך ומרגישים שזה בלתי אפשרי לקבל מה שאנו רוצים, אז מה יועיל לי לדבר עם השם על זה?
4189
שמעתי מאחד מרבני ברסלב שלימוד בגירסא נוגד את דעת רבינו. האם זה נכון?
כבר חצי שנה שאני מתקרב לאור של רבי נחמן דרך הקונטרסים שלך, אך אמש הייתי בשיעור של אחד מרבני ברסלב המפורסמים, והוא אמר שלפי דעת רבינו לגרוס תורה בלי להבין זה ביטול תורה. מצד שני אתה כתבת לגרוס הרבה משניות, ובכל יום אני קורא שמונה עשרה פרקים, אך עכשיו התבלבלתי לגמרי... אז מה עושים כבודו?
4188
אני סובל מחלומות מפחידים. מה עליי לעשות כדי שהם יפסיקו?
כמעט בכל לילה אני מתעורר בבהלה אחרי שחלמתי חלום מפחיד, אני קם כולי מזיע ומפוחד וקשה לי להירדם שוב. המצב נמשך כבר כמה חודשים, ואני לא מוצא מנוח לנפשי. מה עליי לעשות כדי שהם יפסיקו?
4187
אני רואה שכולם חיים בשלווה ורק אני סובל. למה זה ככה?
אני מסתכל על החברים שלי, ואני רואה שהם חיים בשלווה וכמעט ואין להם בעיות, לעומתי שאין לי עבודה מסודרת, אין לי זוגיות ויש לי המון חובות. למה דווקא אני סובל כל כך?
4186
מה הדרך הנכונה לשאת בעול צרכי הציבור אך לא להיפגע מזה באופן אישי?
אני עוסק בצרכי ציבור כבר כמה שנים, וכתוצאה מהעבודה אני סובל מהרבה לחצים ופחדים. מה הדרך הנכונה לשאת בעול צרכי הציבור אך לא להיפגע מזה באופן אישי?
4185
בעלי רודה בנו ומטיל פחד ואימה על כל בני הבית. מה עליי לעשות?
אני נשואה לבעלי עשרים וחמש שנה, אך מאז ומעולם אין לנו שלום בית כי בעלי הוא אדם שתלטן והוא רודה בנו ומטיל פחד ואימה על כל בני הבית. קרובי המשפחה שלי מודעים למצב בבית, והם ממליצים לי לחכות עד שהילדים יתחתנו ורק אז להתגרש ממנו. אודה לכבוד הרב אם יכוון אותי בדרך הנכונה.
4184
בעלי מתעלל בי נפשית ואני לא יכולה לסבול את המצב יותר. האם יש פתרון אחר חוץ מגירושין?
בעלי מתעלל בי נפשית - הוא יורד עליי כל הזמן ומשפיל אותי לפני הילדים. אני לא יכולה לסבול את המצב יותר והחלטתי להתגרש. האם יש פיתרון אחר?
4183
אשתי חושבת שהיא שמנה והיא פשוט מרעיבה את עצמה. איך אני יכול לעזור לה?
אשתי חושבת שהיא שמנה, ונכנסה לתסביך עם עצמה - היא פשוט מרעיבה את עצמה והיא הגיעה למצב שהיא רזה מאוד כמו מקל. כל הדיבורים שלי ושל ההורים שלה נופלים על אוזניים אטומות ויש לי תחושה שזה משהו פסיכולוגי יותר מאשר מציאותי. איך אני יכול לעזור לה?
4182
כל ההשתדלות שאני עושה כדי למצוא את בן זוגי ולהתחתן - עולים בתוהו. מה אני יכולה לעשות?
אני בת שלושים ושתיים וכל ההשתדלות שאני עושה כדי למצוא את בן זוגי ולהתחתן - עולים בתוהו. אני מיואשת לגמרי ולא יודעת מה לעשות עם עצמי. מה אני יכולה לעשות כדי שיפתח לי המזל סוף סוף?
4181
יש לנו שני ילדים חולים, וילד אחר שהסתבך עם החוק. האם תוכלו לחזק אותנו?
לצערנו הרב שנינו לא יודעים מה זה טוב, וסובלים כל השנים - יש לנו שני ילדים חולים, וילד אחר שהסתבך עם החוק. הכול הולך לנו הפוך ואין לנו במה לנחם את עצמנו. האם תוכלו לכתוב לנו כמה מילים לחזק אותנו ולהדריך אותנו מה לעשות?
4180
בעלי מעשן חשיש ולא מוכן להפסיק. מה אני יכולה לעשות?
בעלי עובד כשוחט במפעל בשר וברוך השם מפרנס אותנו יפה, הבעיה היא שהוא מעשן חשיש כמעט מדי יום. כנראה שזה הופך אותו לעצבני, הוא יורד הרבה על הילדים, ולפעמים גם מכה אותם. האמת היא, שכבר עלו בראשי מחשבות להתגרש ממנו, כי כמה שאני מבקשת ממנו שיפסיק לעשן הוא לא מקשיב לי ועושה את זה מאחורי הגב שלי כשאני לא יודעת. כואב לי מאוד, מה אני יכולה לעשות?
4179
מאז שגיליתי שאחת מקרובות משפחתי נמשכת לבנות, אני מנסה לנתק איתה את הקשר ללא הצלחה
יש לי קרובת משפחה שגרה לידינו שלצערי לא נמשכת לבנים, אם הרב מבין כוונתי. למרות שהסברתי לה שקשה לי להיות איתה בקשר, לפעמים היא שולחת לי הודעות בטלפון כאילו הכול רגיל, או שהיא באה במפתיע לבקר אצל משפחתי כאילו כלום לא קרה, ואז אין לי ברירה
4178
בתי נשואה עשרה חודשים, וכל הזמן יש ריבים וכעס בינה לבין בעלה. מה אפשר לעשות?
הבת שלי נשואה מזה עשרה חודשים, וכיום ברוך השם היא בהיריון מתקדם. החתן לומד בכולל, והבת שלי עובדת, והנישואין שלהם שיעזור השם ממש קשים - הם רבים המון ואין הבנה. שניהם לא בסדר, אך יש צדדים של אלימות נפשית מצד הבעל ושתלטנות קיצונית וכו'. רב שמכיר אותו ואותה ניסה לדבר איתם ולייעץ להם במשך כמה פגישות, אך זה לא הסתדר והם עדיין לא מצאו את היועץ שלהם.
4177
מי ייסד את סדר 'דף היומי ירושלמי'? ובאיזה פירוש על הירושלמי אתם ממליצים ללמוד?
לאור התחלת המחזור החדש ללימוד הירושלמי, אני רוצה להתחיל ולהצטרף ללומדים. רציתי לדעת: מי ייסד את סדר הלימוד הזה? ובאיזה פירוש אתם ממליצים ללמוד?
4176
בתי בת השנתיים וחצי מאוד מופנמת וסגורה. איך אני יכולה לעזור לה להיפתח חברתית?
4175
איך אדם יכול לדעת שהוא אוחז במדרגת הפרישות של 'עונת תלמידי חכמים'?
ידוע מה שכתוב בזוהר הקדוש ובשולחן ערוך שעונתם של תלמידי חכמים היא משבת לשבת, וכמובן שמדובר רק בתלמיד חכם אמיתי שכבר יצא מתאוותיו וכו'. איך אדם יכול לדעת שהוא כבר ראוי להתנהג כך? וכיצד ראוי לנהוג אם האדם כן ראוי לדרגה זו אך האישה אינה מסכימה לזה?
4174
האם מותר להתבודד עם מוזיקה ברקע?
4173
האם אפשר ללמוד בספר 'מורה נבוכים'? ומאיזה גיל אפשר להתחיל ללמוד קבלה?
מאיזה גיל הרב ממליץ ללמוד קבלה? שמעתי כמה דעות בעניין, אך ברצוני לשמוע מה דעתו של הרב
4172
יש לי ארבע בנות שהגיעו לפרקן, אך אני לא מצליח לשדך אותן. מה הסיבה לעיכוב?
אני אב למשפחה חרדית, ויש לי ארבע בנות שהגיעו לפרקן, הגדולה מכולן בת עשרים וחמש. כל הבנות שלי מוצלחות מאוד ברוך השם, אבל אני לא מצליח לשדך אותן. מה הסיבה לעיכוב?
4171
בכל פעם יש לי קשיים אחרים להתקבל ללימודים שאני רוצה. מה עושים?
אני בהריון שני ברוך השם, ורוצה להתחיל להתקדם בלימודים ובעבודה, אבל אני מרגישה שיש לי מניעות גדולות על זה, ורציתי לבקש מהרב שייתן לי עצה, יברך אותי ויישא תפילה בעבורי שאצליח לקבל את כל הציונים שצריך, ואוכל ללמוד את התואר ולהצליח בלימודים
4170
כבר כמה פעמים אבדה לי טבעת הנישואין. האם עליי לקנות טבעת נישואין חדשה בכל פעם?
באופן די פלאי אבדה לי טבעת הנישואין כבר כמה פעמים, ודבר זה חוזר על עצמו כל פעם באופן אחר. כרגע, טבעת הנישואין כבר תקופה ארוכה לא בנמצא, ואמרו לי שיש כאלה שאומרים שיש צורך לקנות טבעת אחרת. האם זה נכון?
4169
לאחרונה אני מרגישה בודדה ותקועה בחיי האישיים. מה לעשות?
אף על פי שנראה שאני מתקדמת בחיי באופן מעשי – בעבודה ובלימודים, אני לא מצליחה להתנער מהתחושה שבחיי האישיים – אהבה, זוגיות וחברים אני תקועה, ולעיתים מרגישה בודדה, כל זאת אף שעל פי חוץ הכול נראה בסדר... מה לעשות?
4168
האם זה נכון שרבי נחמן אסר ללמוד שפות זרות?
אני חוזר בתשובה כבר עשר שנים, ומשתדל ללכת בדרכי רבינו הקדוש. לאחרונה אני נצרך להשתמש בשפה האנגלית לצורך העבודה, ושוקל גם לקחת קורסים לשיפור השפה, אך הבנתי מחברים שרבינו ורבי נתן אסרו ללמוד שפות. האם זה נכון?
4167
כבר שנה אין לי עבודה ועברתי משבר בזוגיות. מה יהיה איתי?
לפני כשנה שלחתי אליכם שאלה, וקיבלתי תשובה שכל מילה הייתה חקוקה בסלע, ומה שהצדיק אמר - כך היה, בעיקר בנוגע לפרנסה. עבדתי בעבודה שרציתי והצלחתי, אולם השנה אני בבית ללא פרנסה והמצב מאוד קשה, מה גם שעברנו משבר קשה בזוגיות
4166
האם יש מציאות כזו ששולחים שאלה לצדיק, ולמרות שהוא לא ענה הדברים מסתדרים מאליהם?
האם יש דבר כזה שלפעמים שולחים שאלה לצדיקים, ובלי לקבל תשובה, לאחר זמן, פתאום הכול הופך להיות ברור ובהיר? והאם ייתכן שזה בא מכוח הצדיק או שזה רק דמיון?
4165
כואב לי מאוד שהגרוש שלי לא משלם לי דמי מזונות ולא בא לראות את הבנות. איך מתמודדים?
אני גרושה עם שתי בנות קטנות. בית הדין פסק דמי מזונות בסך אלפיים וארבע מאות ש"ח, אך הגרוש לא משלם לי כלל וגם לא מעוניין לראות את בנותיו. איך מתמודדים עם המצב הזה?
4164
אין לנו מזל בבית שלנו. האם כדאי לנו לעשות 'טיהור' לבית?
אמרו לנו שצריך לעשות טיהור בבית כי מי שגר בו בעבר היה עושה עבודה זרה, ושעדיף לנו למכור את הבית או להרוס אותו מן היסוד. אנא ייעץ לנו מה אפשר לעשות בשביל לפתוח את המזל שלנו
4163
האם יש יסוד למנהג שכאשר קונים או מקבלים נעליים ממישהו צריכים לתת לו שקל?
4162
האם יש בעיה לכתוב צוואה בזמן שהאדם בריא או שזה פותח פה לשטן?
כיצד יש לנהוג בחלוקת הירושה לבנים ולבנות כך שלא יהיו מריבות בין בני המשפחה? והאם יש בעיה לכתוב צוואה בזמן שהאבא עדיין מתפקד באופן תקין או שזה פותח פה לשטן וכאילו מקרב את יום מותו?
4161
לצערי הרב, בהיותי בן תשע עשרה חטאתי עם גויה. האם אני יכול לתקן את זה?
חטאתי עם יצאנית ואני חושב שהיא הייתה גויה. אני ממש מוטרד מהנושא ורוצה לדעת: האם יש איזה שהוא תיקון שאני יכול לעשות?
4160
איך זוכים ליישוב וצלילות הדעת בזמן התפילה?
כל התפילות שלי מלאות מחשבות חולין, וקשה לי לכוון בתפילה אפילו לזמן קצר. איך זוכים ליישוב וצלילות הדעת בזמן התפילה?
4159
אני מלא ברגשות אשמה ובעצבות. איך משתחררים מהעול המעיק הזה?
אני מלא ברגשות אשמה ובעצבות. לא טוב לי עם עצמי, וכמעט אף פעם אין לי מצב רוח טוב. איך משתחררים מהעול המעיק הזה?
4158
עדיין לא מצאתי את בן זוגי, וכמעט שנפלתי לייאוש גמור
לא מזמן הייתי אצלכם בקבלת פנים, ואמרתי לכם שמאוד קשה לי ללא הזיווג שלי, ושאני כבר רוצה להתחתן ולבנות בית. עניתם לי שאני צריכה לשמור על עצמי, וזה הכי חשוב. ובאמת, אני שומרת על עצמי מכל הבחינות, והקשבתי לכם ואני לא בררנית, ותמיד אני מתפללת להשם על כל אחד שאני מכירה שאם הוא שלי - שיתקרב, ואם לא - אז שירחיקו אותו ממני, אבל כל אחד שאני מכירה איכשהו זה מתרחק, וזה מכניס אותי לעצבות.
4157
אני רוצה שהבית שאקים יהיה מושתת על יסודות חסידות ברסלב. איך זוכים לזה?
אני רוצה שלבית שלי שאקים בעזרת השם יהיו את היסודות של ברסלב - כלומר הדרך הנפלאה של אמונה וביטחון ולדעת שהכול לטובה, ואני רוצה שכל הילדים שלי ידעו כבר מגיל קטן שאצלנו בבית יש אהבת חינם ואהבת השם תמיד!
4156
חזרתי מהודו, ומאז אני מבולבלת ולא יודעת מה לעשות עם עצמי
חזרתי מהודו לפני כחודש, ומאז אני מבולבלת בכל המישורים ומרגישה שאף אחד לא מבין אותי. אני לא יודעת מה לחפש ומה לעשות – זוגיות, עבודה או משהו אחר... אשמח אם תעזור לי.
4155
כתוב שהתורה מצילה את האדם ושומרת עליו. האם זה רק בזמן שהוא עוסק בה ממש או כל הזמן?
יש סוגיא בגמרא שם נאמר שתורה מגנא ומצלא, ושאלו חז"ל: הרי דואג ואחיתופל למדו תורה, ואיך חטאו? והשיב רבא: שתורה מצלת דווקא כשלומד אותה, אך כשמפסיק מלימודה אינה מצלת מיצר הרע, ולכן הם חטאו. האם אכן נפסק כך לבסוף, כלומר שהתורה מצילה את האדם רק בזמן שהוא עוסק בה ממש?
4154
אני ביישנית מאוד וזה נורא מפריע לי. כיצד אוכל לתקן את זה?
כולם אומרים עלי שאני ענוותנית וביישנית, אבל לי הביישנות הזו ממש מפריעה. האם ביישנות היא דבר טוב או רע? ואיך אפשר להתפטר ממנה?
4153
אני נכשל הרבה בפגם הברית. כיצד אוכל לתקן את זה ולבטל את המקטרגים שבראתי?
אני נער בן ארבע עשרה, מתחזק ומתקרב לחסידות ברסלב. בזמן האחרון אני נכשל המון בהוצאת זרע לבטלה על ידי שאני רואה באינטרנט סרטונים לא צנועים וזה גורם לי להיכשל. כבוד הרב, איך אני יכול לתקן את זה ולבטל את כל המקטרגים שבראתי?
4152
אני אמורה לטוס לאומן, אך מפחדת בגלל המצב הביטחוני באוקראינה. האם לדחות את הטיסה?
בעזרת השם בעוד כשבוע אני עתידה לטוס לאומן עם קבוצת בנות. הבנתי שכרגע המצב באוקראינה מאוד מסוכן, ויחד עם הרצון העז לטוס לשם, כך גם הפחד שלי להיות במקום שבו שוררת מלחמה בין גויים שונאי יהודים גובר.
4151
הייתי במערכת יחסים עם בחור והוא עזב אותי בלי שום סיבה. האם הוא ישוב אליי?
הייתי במערכת יחסים עם בחור והוא עזב אותי בלי שום סיבה. האם הוא ישוב אליי? והאם יכול להיות שמישהי גרמה לנו שניפרד בעזרת כישופים?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup