ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הוא פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

3800
אין לי תקשורת טובה עם בעלי, ואני לא מרגישה שמחה איתו
אני ובעלי נשואים יותר מעשר שנים ובזכותכם יש לנו ילדים מקסימים, אבל קשה לומר שיש לנו נחת מהם. אני מנסה ליצור עם בעלי תקשורת טובה, אבל הוא מתקשה לעמוד במה שהוא מקבל על עצמו ויש לכך השלכות בחיי היום. אני לא מרגישה שאני שמחה איתו וכמעט שאני מרימה ידיים. מה עושים?
3799
נכשלתי בהסתכלויות אסורות באינטרנט ונפלתי לפגם הברית. מה עושים?
בעבר נכשלתי בהסתכלויות אסורות באינטרנט ונפלתי חזק מאוד לחטא של פגם הברית. אני יודע שזה חטא חמור מאוד, וכבר תקופה ארוכה שאני נשמר מזה ומשתדל בכל דרך לשמור את הברית. אני שומר שבת, מניח תפילין ומתפלל, אבל למרות שלא חסר לי כלום יש לי מין עצבות ומרירות לא מובנים.
3798
בעלי סילק אותי מהבית, ומאז אני מתלבטת מה לעשות. מה דעתכם?
אני נשואה לבעלי עשרים וארבע שנה ויש לנו שלוש בנות. בשבוע האחרון היו כמה ימי נתק ארוכים בהם בעלי התעלם ממני ולא רצה להשלים איתי. במהלך השבת גם לא דיברנו, והמצב גרר אותי להקניט אותו, אז הוא קם וקילל אותי, תפס אותי בכוח וזרק אותי כמה פעמים לכיוון הדלת ודרש שאסתלק מהבית. הרגשתי מאוימת מאוד ובהלם, והזמנתי לו משטרה מרוב פחד.
3797
האם חייבים להתבודד דווקא שעה שלימה? והאם זה מוכרח להיות בשדה או ביער?
אני מאוד רוצה לזכות להתבודד בכל יום להשם יתברך שעה שלימה, אך מאוד קשה לי להתמיד בכך. האם חייבים להתבודד דווקא שעה או שאפשר גם פחות?
3796
חבר שלי רוצה לתת לבתו את השם 'נויה'. האם זה שם טוב עבורה?
במזל טוב נולדה בת לחבר טוב שלי, והוא ביקש ממני לשאול אתכם בעניין השם: הוא ואשתו פנו לרב מסוים שאני לא יודע מי הוא, ושאלו אותו מה דעתו בעניין השם 'נויה'. הרב ענה שהשם טוב, רק לא מתאים לתאריך שבו היא נולדה, ואני לא מבין איך תאריך הלידה קשור לשם של הילד.
3795
הייתי בקשר זוגי במשך שבעה חודשים, ומאז שנפרדנו אינני יודע האם לחזור אליה ולהתחתן או להמשיך הלאה
אני בן שלושים ושתיים, גרוש כבר חמש שנים ועדיין ללא ילדים. הייתי בקשר זוגי של שבעה חודשים עם אישה גרושה עם ילדה, ולאחרונה נפרדנו משיקול אישי. אני שוקל לחזור אליה ולהתחתן איתה למרות שיש לה ילדה, אך אני מאוד מבולבל ולא יודע מה לעשות
3794
האם יש דרך צנועה ונאותה שבה מותר לבחורה לפנות לבחור שבו היא מעוניינת?
רציתי לשאול את דעתך, כי רק לפיה אפעל: האם יש דרך צנועה ונאותה שבה מותר לבחורה לפנות לבחור שבו היא מעוניינת? ובנוסף, איך אפשר לזכות לביטחון עצמי?
3793
יש לי שאלה לגבי נוסח ה'לשם יחוד' שלפני הנחת תפילין
בסידור "עת רצון" ישנו 'לשם יחוד' לפני הנחת התפילין שהנוסח שלו מעורר שאלה, וזהו הנוסח: "יהי רצון מלפניך ה' אלוקינו ואלוקי אבותינו שתהא חשובה מצות הנחת תפילין לפני הקדוש ברוך הוא כאילו קיימתיה בכל פרטיה ודקדוקיה". ולכאורה, זה נשמע שיש כביכול שני אלוקים! האם זו בעיה בנוסח או שיש הסבר לדבר?
3792
אני סובל מרדיפה עצמית שמפילה אותי לייאוש ועבירות. מה העצה?
אני סובל מבעיה של הקפדה יתירה על דברים שאף אחד לא מתייחס אליהם - העצבים שלי גורמים לי לחשוב שנפלתי בעבירה, ואז הרדיפה העצמית מביאה אותי לכעס על הסביבה ומתוך כך להגיע לנפילות אמיתיות, ואז הייאוש והעצבות גורמים לי ליפול בלי הפסקה.
3791
כל הזמן אני נמצא במלחמה על שמירת הברית. מה עושים?
אני מתחזק כבר המון זמן, והייתי בציון של רבינו הקדוש כבר פעמיים, אך קשה לי מאוד לשמור את הברית, ולמרות שאני קורא את התיקון הכללי עדיין קשה לי ואני נכשל.
3790
לאחרונה התחלתי ללמוד על פי סדר דרך הלימוד, ויש לי כמה שאלות בעניין
אני בעל תשובה כשנתיים, מתקרב בתחילת דרכו לרבינו נחמן מברסלב, ומשתדל ללמוד את תורתו וליישם את עצותיו. נתקלתי אתמול בקונטרס הנפלא 'סדר דרך הלימוד', ואגיד את האמת שבהתחלה זה די הרתיע אותי, כי לא הסתדר לי איך אפשר לסיים כל כך הרבה ספרים בשנה אחת, אך בכל זאת החלטתי לנסות להתחיל, ויש לי כמה שאלות
3789
אני מאוד אוהבת את המראה והמנטליות של האשכנזים. האם עליי להתפשר על מישהו מסגנון אחר?
עוד כמה חודשים אהיה בת עשרים ושלוש, והתחלתי לשמוע הצעות ולצאת לפגישות. אני אוהבת את המראה האשכנזי עם הלחיים הוורודות-אדומות והפנים העדינות, ואת התרבות האשכנזית – ההשקעה בחינוך הילדים ובמשפחה, אך הבעיה שההצעות שאני מקבלת לא תואמות את הציפיות שלי – או שמציעים לי בחורים בהירים שאינם עדינים, או שמציעים לי בחורים כהים שמתגלים כביישנים.
3788
לאחרונה יש לי חולשה גדולה באמונה, ואני מאוד מבולבל. למה זה קורה לי?
3787
יש ברשותי סכום כסף שייעדתי לצדקה מסוימת. האם מותר לי לשנות את הייעוד ולמסור אותו לכלה יתומה?
יש בידי כספי צדקה שייעדתי עבור דבר מסויים, והנה הגיע לפתחי סיפור מצער מאוד של בחורה יתומה ללא אמצעים שעומדת לפני חתונתה בחוסר כל, והסיפור שלה נגע מאוד לליבי. האם מותר לי לשנות את הייעוד של הכסף שברשותי ולמסור אותו כצדקה להכנסת כלה לבחורה היתומה הזו?
3786
לדעתי כל עניין ההפצה הוא בכלל לא צנוע וגורם חילול השם גדול. הלא כן?
מדוע אתם מדגישים כל כך את עניין ההפצה? והאם יש בספרי ברסלב מקור לכך שצריכים להפיץ ברחובות לכל עובר ושב? לדעתי זה לא כל כך צנוע וזה גורם חילול השם, ושמעתי שגם החסידים אין רוחם נוחה מזה. אשמח שתסבירו לי את העניין.
3785
אני חושש שאם אמנע מאחותי לגלוש באינטרנט היא תיפול לדיכאון. מה עושים במקרה כזה?
אני נמצא עכשיו בתקופה של התחזקות אחרי נפילה גדולה שהייתה לי בעבודת השם. אני עדיין גולש באינטרנט ורואה טלוויזיה, אך מתפלל להשם יתברך להפסיק גם עם זה. העניין הוא שגם אחותי גולשת דרך האינטרנט שלי, ואני לא מרגיש טוב עם זה – מצד אחד אינני רוצה להיות מחטיא הרבים, אך מצד שני אחותי מאוד רגישה ועצובה, ואף ניסתה להתאבד מספר פעמים, ואני חושש שאם אמנע ממנה לגלוש באינטרנט שלי אולי היא תיכנס לדיכאון ותפגע בעצמה. כיצד עליי לנהוג במקרה זה?
3784
מה דעתכם לגבי סדנאות 'קבוצת תמיכה' המיועדות לציבור החרדי?
לאחרונה קמו כמה וכמה ארגונים חרדיים, ובתוכם ארגונים של חסידי ברסלב, שמארגנים סדנאות שמתבצעות בסגנון 'קבוצת תמיכה' – קבוצת התלמידים יושבת מול המנחה ושומעת הרצאה בנושאים חשובים כגון זוגיות, חינוך הילדים, שמחה וכו' וכו', וכחלק מהסדנה כל אחד מהמשתתפים מספר מה שעובר עליו בבית, מה עבר עליו בילדותו. מה דעתכם בעניין?
3783
אני עוזר רבות לקהילה ביבנאל. האם ראוי שאספר לכם את כל מה שאני עושה?
יש דבר שאני מתחבט בו רבות: מצד אחד אני רוצה לספר לצדיק את הדברים הטובים שאני זוכה לעשות למען הקהילה כדי לשמח אותו, וגם כדי לקבל את ברכתו ואת הישועות, ומצד שני אולי אני צריך לשמור על זה בסוד, שכן הקדוש ברוך כבר הוא יודע הכול... אבל אז אני חושש שאפסיד את ברכותיו של הצדיק. מה הדבר הנכון לעשות?
3782
האם זה נכון שמי שפגם בברית לא יכול לקלוט את לימוד התורה?
אני בחור חוזר בתשובה, וכבר חצי שנה אני לומד בישיבה. יש לי חשק גדול ללמוד תורה, אבל אני לא מצליח לקלוט את החומר, ואני מרגיש שהראש שלי אטום. קראתי בחוברת אחת שאינני זוכר את שמה, שמי שחטא בפגם הברית זה מטמטם לו את המוח והתורה לא יכולה להיקלט בו. האם זה נכון? ומה עושים כדי לתקן את זה?
3781
הקמנו בית כנסת על שם רבינו, אך לא תמיד יש לנו מניין. האם להמשיך להתפלל יחד למרות זאת?
אני גר בדימונה, ואנחנו מנסים להקים כאן בית כנסת על שם רבינו. בתור התחלה אנחנו מתפללים יחד ערבית ולומדים שיעור בדברי רבינו, אך לצערנו הרב הרבה פעמים חסרים לנו אנשים למניין, ולבסוף אנו מתפללים יחד למרות שאין לנו מניין. אני מרגיש שהתפילה כאן שונה מתפילה במקום אחר - היא יותר בכוונה, ועם ניגונים, ואני מרגיש כאן דביקות להשם הרבה יותר מאשר במקום אחר.
3780
לפעמים אדם מרגיש ששורים עליו דינים. איך ממתיקים אותם?
3779
אני בת שלושים וחמש ועדיין רווקה. מה עשיתי שאלוקים שכח אותי?
שמי צאלה ואני בת שלושים וחמש. אני חיה כיום בקנדה, יש לי עבודה מספקת, ולא חסר לי כלום מלבד אהבה. אני לא מבינה מה אני עושה לא נכון שגברים לא נמשכים אליי. יש לי שתי אחיות שצעירות ממני - אחת נשואה עם ארבעה ילדים והשנייה בדרך להינשא, ואילו אצלי אין שום שינוי.
3778
אני דתי, אבל לאחרונה נעלמה לי האמונה. איך מחזירים אותי לחיי?
אני דתי, והילדים שלי לומדים בבית ספר חרדי, אבל משום מה נעלמה לי כל האמונה. מה אני צריך לעשות כדי להחזיר את האמונה לחיי?
3777
עברתי לבית ספר חדש, קשה לי מאוד להתאקלם שם, ושאר הבנות לא מתחברות איתי
אני ילדה בת אחת עשרה, ולפני שנה התחלתי ללמוד בבית ספר חדש, כי עברנו לעיר אחרת. מאז אני מנסה למצוא את עצמי בכיתה, ואני מרגישה ממש בודדה וחסרת תכלית, וזה מאוד משפיע עליי נפשית ורוחנית וגורם לי חוסר חיות ושמחה. עשיתי מאמצים רבים על מנת לשנות את המצב, הלכתי ליועצת בית הספר, ניסיתי להתחבר עם בנות, ומשום מה לא קורה כלום, ואני לא מוצאת את עצמי. אחי הגיע גם הוא באותו זמן לבית ספר חדש, אך בשונה ממני - הוא השתלב נפלא.
3776
מתי גם אני אהיה צדיק וקדוש וקרוב להשם יתברך, מלא בתורה ויראה?
יש לי רצונות חזקים אל הקדושה, אך תמיד כשאני מתחיל להתקדם בתורה ותפילה, לפתע יש לי נפילה בהסתכלויות מכוערות. אני לא מצליח לצאת מהתאוות והקשיים והמידות הרעות שיש לי, עד שלפעמים אני מרגיש חסר אונים עד כדי כך שאני נלחם להישאר שפוי... אני רוצה את השם יתברך, אך אני מאוד מבולבל ומרגיש כמו גלגל החוזר שחוזר בכל פעם לנקודת ההתחלה. מתי גם אני אהיה צדיק וקדוש וקרוב להשם יתברך, מלא בתורה ויראה?
3775
אחד מהחניכים שלי בפנימייה זרק אבנים על הבית שלי. כיצד עליי להתנהג במקרה כזה?
אני עובדת בפנימייה דתית עם בנים בוגרים לקראת צבא, אני שומרת ומקפידה על צניעות ונגיעה כפי שהרב הסביר לי, ואף קיבלתי את ברכתכם כשהתחלתי לעבוד פה. מדובר בנוער קשה ודי בודד, עם הרבה בעיות אלימות ותסכולים, ואם הם לא יהיו פה - אז כנראה שהם יתדרדרו לפשע ברחובות. לאחרונה היה לי מקרה עם חניך שדיבר לא יפה והענשתי אותו על כך, ובתגובה הוא ניסה להתנקם בי וזרק מתוך עצבים שלוש אבנים על הבית שלי. כיצד עליי להתנהג במקרה כזה?
3774
אנחנו רוצים לעבור לעיר בה נוכל להתקדש יותר, אך חוששים שזה יגרום צער להורים
אני ואשתי מאוד רוצים לעבור מהמרכז לצפת על מנת להתחזק ולהקים בית על יסודות התורה הקדושה, כי בעיר מגורינו די קשה לנו להתחזק, בפרט ששנינו באים מרקע חילוני. למרות הרצון לעבור, הקרבה להורים חשובה מאד לשנינו.
3773
האסונות הקשים שקרו לאחרונה גרמו לי צער רב. מה אפשר לעשות כדי לקרב את הגאולה?
אני מרגיש מיואש מכל האסונות והמצב הקשה שעובר עליי ועל עם ישראל בגשמיות וברוחניות, ומרגיש בחסרון ענק מאז הסתלקות מרן הרב עובדיה יוסף זצוק"ל. מה עליי לעשות כדי להתחזק ולקרב את הגאולה?
3772
אשתי בהריונה הראשון, ואנו שוקלים לאמץ ילד נוסף. האם יש בזה בעיה?
אשתי ואני נשואים כשנתיים וחצי, ותודה לאל, אחרי הרבה תפילות, השתדלויות וטיפולים אשתי נמצאת כרגע בחודשים הראשונים להריונה. בלי קשר לזה, אנו חושבים כבר הרבה זמן לאמץ ילד או להיות משפחה אומנת כדי לעשות חסד לילדים נזקקים, בפרט שאשתי במקצועה עובדת סוציאלית ויש לה רצון חזק לתרום מהכיוון הזה. השאלה היא: האם זה טוב לאמץ ילד עוד לפני שיש לנו ילדים משלנו?
3771
חזרתי בתשובה, אבל היצר הרע מתגבר עליי שוב ושוב. איך מתמודדים עם מצב כזה?
אני חוזרת בתשובה, ולצערי הרב בעברי נכשלתי בעבירות חמורות. קיבלתי על עצמי לא לחזור את השטויות, אבל היצר מתגבר עליי ומכשיל אותי שוב. איך מתמודדים עם מצב כזה?
3770
מדוע לא הסכים רבינו ז"ל שמוהרנ"ת ימונה לרב?
זיכני הקדוש ברוך הוא ולאחר לימוד ממושך ומבחנים קיבלתי סמיכה לרבנות. אני שוקל להגיש מועמדות להיות רב באזור מגורי, אך מכיוון ששמעתי שרבנו ז"ל לא הסכים למוהרנ"ת ז"ל להיות רב כאשר חמיו של מוהרנ"ת רצה למסור לו את הרבנות - אני חושש. מה הטעם לסירובו של רבינו ז"ל בעניין? והאם זה שייך גם אליי?
3769
יש לי בן זוג כבר שלוש שנים, ואנחנו עומדים להיפרד. האם לנסות להציל את המצב או להמשיך בדרכי?
אני רווקה בת ארבעים ושש, ויש לי יש בן זוג גרוש ואבא לשני ילדים. אנחנו בזוגיות כבר שלוש שנים, במהלכן היו כמה פרידות. בתקופה זו, אני שוב מרגישה שאחרי אהבה מאוד גדולה שהייתה בינינו אנחנו עומדים לפני פרידה, וזה מאוד קשה וכואב לי. האם להמשיך ולהשקיע באהבה הזאת, או להמשיך בדרכי ולחפש את הזיווג החדש?
3768
מה צריך לענות לתלמידים כשהם שואלים איך השם נראה, מי ברא את השם ושאלות כיוצא באלו?
אני מלמד בתלמוד תורה. לאחרונה, התלמידים, שהינם בגיל שבע, שואלים אותי איך השם נראה, מי ברא את השם ושאלות כיוצא באלו. מה עליי לעשות? ומה צריך לענות לתלמידים על שאלות כאלו?
3767
הציעו לי בחורה פחות חרדית ממני. האם אני יכול לסמוך על הבטחתה שבהמשך היא תתקדם בקדושה ויראת שמיים?
אני בחור חרדי, והבחורות שמציעים לי הן פחות חרדיות ממני. האם אני יכול לסמוך על הבטחה של בחורה שאומרת שבהמשך הדרך יהיה אצלה שינוי והתקדמות מבחינת קדושה ויראת שמיים?
3766
האם מותר לעלות לקבר של צדיק בשנה הראשונה לפטירתו?
שמעתי כי ישנם תאריכים שבהם כדאי יותר ללכת לקברי צדיקים, כגון: ערב ראש חודש, ט"ו לחודש, וביום היארצייט של הצדיק. האם זה נכון? ומה לגבי עליה לקבר של צדיק בשנה הראשונה לפטירתו - האם עולים?
3765
אני בהיריון, יש לי מיעוט מי שפיר והתינוק במצב עכוז. האם כדאי לבצע התערבות רפואית?
ברוך השם אני נמצאת כעת בתחילת החודש השמיני להריוני הראשון, יש לי מיעוט מי שפיר והתינוק במצב עכוז. האם יש מה לעשות כדי לגרום להיפוכו של התינוק? האם יש תפילות או סגולות לשם כך? האם כדאי לבצע התערבות רפואית לשם היפוך התינוק?
3764
אנו מאוד מחוברים לרבי נחמן, ועדיין לא מצאנו את מקום המגורים שבו אנו מרגישים בבית
אנחנו זוג בעלי תשובה, נשואים כשנה וחצי, עדיין ללא ילדים, וגרים בצפת. חזרנו בתשובה לפני שבע שנים, ואנו מאוד מחוברים לרבי נחמן, ספריו ועצותיו, ובכל שנה בעלי נוסע לאומן לראש השנה. כבר תקופה אנו מחפשים את המקום שבו נרגיש בבית, כי כרגע אנחנו מרגישים לבד ומעט 'תלושים'. אנו רוצים לקבל המלצה ועצה מהרב הצדיק לאן פונים ומה עושים.
3763
האם כדאי לי לעזוב את העבודה לגמרי לטובת לימוד התורה, ולסמוך על השם שיפרנס אותנו?
מחד - יש לי רצון ללמוד ולעסוק בתורה ולמלא את הפער של כל השנים בהם לא למדתי, ובכלל, כי טוב לעסוק בתורה כידוע, ומאידך - עליי לעסוק בפרנסה. כיום אני עובד כשכיר ואינני מספיק כמעט ללמוד, ואני חושב הרבה להקים עסק משלי, אז אקבע בעצמי את סדר היום שלי בתקווה שאוכל לעסוק כמה שעות ביום בפרנסה גשמית וכמה שעות בפרנסה רוחנית, אך כרגע אין לי את הממון הנדרש להקמת עסק זה. האם כדאי לי לעסוק רק בתורה והפרנסה תגיע ממילא מאיתו יתברך?
3762
קרוב משפחתנו עובר משבר בחיי הנישואין, ורב גדול הורה לו להתגרש. האם לעודד אותו לכך?
אחד מבני משפחתנו עובר משבר גדול בחיי הזוגיות שלו, צדיק גדול מעורב בעניין כבר הרבה זמן, והוא הורה בכל מיני דרכים, לרבות טיפול פסיכאטרי, לנסות ולהציל את הזוגיות, אך מכיוון שאין שיתוף פעולה מצידה והמצב רק הולך ומחמיר, לאחרונה אותו צדיק הורה לבעל חד משמעית להתגרש. האם עלינו לעודד אותו לקיים את הוראת הרב ולהתגרש, או שאסור לנו להתערב?
3761
קשה לי לראות שיש ארגונים שמפיצים כפירה ומטעים אנשים תמימים. למה אנחנו לא מצילים אותם?
די, כבר אין לי כוח לראות אנשים טועים ותועים, ושיש ארגונים שמפיצים כפירה לעם ישראל. למה אנחנו לא מצילים אותם? למה אין מישהו שיעמוד ויחלק להם דברי תורה כדי לקרב אותם? למה כל אחד מאתנו אדיש ולא מעורר את הסביבה שלו?
3760
בעלי בגד בי ועזב אותי, ועכשיו הוא רוצה למכור את הבית שלנו. האם להילחם או לוותר?
זה קרוב לשלוש שנים מאז עזב בעלי את הבית לאחר עשרים ושתיים שנות נישואין וחמישה ילדים. לאחר שהוא עזב, התברר שיש לו קשר עם אישה אחרת. הוא החלטי להתגרש, והוא עומד על כך שבהסכם הגירושין הדירה שלנו תימכר. אינני יודעת מה נכון לעשות: האם להמשיך ולהיאבק למרות שככל הנראה הבית יימכר בכל מקרה או להיכנע כבר עכשיו ולסיים? ואולי יש עצה אחרת?
3759
היה לי בעבודה ניסיון גדול במידת הכעס ובקושי הצלחתי לעמוד בו. מה אעשה בפעמים הבאות?
לפני כמה ימים קרה לי מקרה בעבודה: צחקתי עם מישהו בעבודה, באמת בתמימות מבלי לתכנן לפגוע בו, וכנראה שעברתי את הקו האדום שלו. הוא נפגע, ובחדר האוכל מול כולם הוא שפך לי קנקן פטל בפנים. בדרך כלל התגובה שלי היא ישר לתקוף בחזרה, ואין לי מעצורים, אך משום מה לא הגבתי. אשמח לקבל חיזוק בעניין וגם עצה מה לעשות אם חס ושלום שוב יהיה ניסיון של כעס.
3758
בדור הקודם היו המון צדיקים וגאונים שהתנגדו בתקיפות ללימוד הדף היומי. מה נשתנה הדור הזה מהדור הקודם?
אני רואה שאתם מעוררים מאוד את המון העם ובפרט את תלמידיכם ללמוד בכל יום את הדף היומי, ואתם מפליגים מאוד בחשיבות העניין, ואני מתפלא מאוד, שהרי בדור הקודם היו המון צדיקים מפורסמים וגאונים שהתנגדו בריש גלי ובתקיפות לעניין לימוד הדף היומי. ומה נשתנה הדור הזה מהדור הקודם?
3757
הבן שלי נפל להימורים, והמצב שלו הפך לכדור שלג שאי אפשר להחזיר אחורה. מה אפשר לעשות?
הבן שלי נשוי ויש לו חמישה ילדים מתוקים. לפני כשנה הוא נכנס לעניין ההימורים, ומאז הוא הפסיד והפסיד עד שנותר ללא כלום - ממש עני ורש. בניסיון להציל את המצב הוא מלווה עוד ועוד כספים, אך המצב הפך לכדור שלג שקשה מאוד להחזיר אחורה. אני מתסכלת מהצד בתור אמא וליבי מתפלץ, כי אני רואה מה יקרה בסוף, ומי יודע אם הוא לא יסתבך עם רשויות החוק או עם השוק האפור, ואני מאוד מפחדת מזה.
3756
אשתי טוענת שלא רק שתפילותיה לא נענות, אלא היא מקבלת בדיוק ההפך ממה שביקשה. איך מחזקים אותה?
אשתי אומרת שכל מה שהיא מבקשת מהשם יתברך היא מקבלת בדיוק ההפך. אני מאמין שבוודאי הכל לטובה, אבל השאלה היא איך אני יכול לחזק אותה? דבר שני, לא כיף לה עם דרך התשובה. איך אני יכול לעזור לה?
3755
קיבלתי על עצמי המון קבלות, ואני חושש שמרוב עומס לבסוף אעזוב את הכול. מה עושים?
לפני כחודש השם זיכה אותי להתקרב, ועוד פעם קיבלתי על עצמי המון דברים. אני בן אדם של שחור או לבן, או הכול או כלום, ואני פוחד שיקרה לי אותו דבר כמו לפני שלוש שנים, ולכן אני חושב שאולי אני צריך להאט את הקצב ולקחת על עצמי בינתיים רק תפילין ושבת, ואת נושא שמירת הברית לעזוב כרגע, כי הוא מאוד קשה לי ומייאש אותי, כך אוכל להתקדם לאט לאט ולא יקרה לי עוד פעם מקרה כזה שאעזוב את הכול מרוב עומס.
3754
בכמה מקומות מזכיר מוהרנ"ת ז"ל שהיו לו פחדים. איך יתכן שאדם בדרגתו יפחד מבשר ודם?
ידוע, שמי ששם מבטחו בבורא עולם אינו צריך לפחד משום אדם ומשום דבר. קראתי בספר 'עלים לתרופה' מרבי נתן מברסלב זצ"ל, וראיתי שמספר פעמים הוא רושם שם בעניין פחדים שהיו לו, ואצטט לדוגמא: "עוצם הפחדים שעברו עליי עד עתה אי אפשר לבאר" וכו'. כיצד יתכן שגם לרבי נתן זצ"ל היו פחדים?
3753
אני ואשתי התחתנו בנישואים שניים, וכל הזמן יש מריבות בין הילדים שלי לילדים שלה. מה עושים?
לפני שש שנים התאלמנתי מאשתי שנפטרה בפתאומיות. הקדוש ברוך הוא עזר לי לשקם את עצמי ולקום על הרגליים, ולפני כארבע שנים התחתנתי עם אשתי השנייה, שהייתה גרושה עם שבעה ילדים. ברוך השם אני ואשתי מסתדרים טוב מאוד, יש בינינו אהבה ושפה משותפת, ונולדו לנו שני ילדים משותפים, הבעיה היא שהילדים שלה והילדים שלי לא מסתדרים ורבים ביניהם כל הזמן. האם יש לכבודו עצה מה עושים במצב כזה?
3752
אני עומד לחתן את בתי, ואין בידי פרוטה לפורטה עבור הוצאות החתונה
אני עומד לחתן את בתי, ואין בידי פרוטה לפורטה עבור הוצאות החתונה. הכל כבר סגור - האולם, הצלם, התזמורת וכו', והלחץ הכספי מחליש אותי מאוד. אשמח לדברי חיזוק מכבוד הרב.
3751
איך משלבים בין הרצונות והכיסופים בעבודת השם לבין המציאות מבלי להישבר?
הלב שלי בוער מאוד לעבודת השם, ואני רוצה לעסוק בתורה, להתבודד ולהתקדש, אבל לצערי הרוב נשאר בגדר רצונות ולא יוצא מהכוח אל הפועל. אני מתוסכל מאוד שאני לא מצליח לעשות את כל מה שאני רוצה. איך משלבים בין הרצונות והכיסופים בעבודת השם לבין המציאות מבלי להישבר?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup