ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הוא פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


 

 

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


3750
יש לי ספקות באמונה. איך זוכים להאמין במאת האחוזים ובלי שום שכל?
יש לי ספקות באמונה, ובכל פעם שאני קורא חומר מסוים או שומע שיעור ומשתכנע שזו האמת - שיש אלוקים ושהתורה ניתנה משמים וכו' ומקבל קצת מוטיבציה ללכת לכיוון הזה, איך שאני סוגר את הספר או שמסתיים השיעור, חמש דקות אחר כך כבר חוזרים לי הספקות כאילו לא קראתי או שמעתי כלום.
3749
מהי המעלה של כתיבת סיפורי צדיקים?
זכיתי ואני כותב סיפורים על צדיקים ועל הישועות שהם עושים, וכן סיפורים על השגחה פרטית. מהי בעצם המעלה של כתיבת סיפורי צדיקים? והאם יש לכתיבה הזאת אותה מעלה של חידושי תורה שבכוחם לתקן את פגם הברית כפי שמובא בספרים הקדושים?
3748
הפרנסה שלי קשה ואני מרגיש שאינני ממצה את עצמי. האם יש צורך לשנות את שמי?
שמי יוסף, אני בן ארבעים, נשוי ואב לשלושה ילדים. אני עובד בעבודה מסודרת אולם הפרנסה לא מספיקה לנו, וכמו-כן אינני מרגיש שאני ממצה עצמי מבחינה אישית.
3747
יש הנוהגים לומר אחרי תפילת ערבית של שבת את המזמור "יגדל אלוקים חי". מה דעתכם על מנהג זה?
3746
רואים שלפעמים הצדיק בבחינת 'דין' ולפעמים בבחינת 'עת רצון'. מה ההסבר לכך?
ראיתי שמובא בהרבה סיפורי צדיקים שלפעמים הצדיק הוא מאוים מאוד ונמצא בבחינת 'דין', וזה נראה כאילו הוא כועס ומקפיד, ויש זמנים בהם הצדיק נמצא בבדיחות הדעת ובבחינת 'עת רצון', ואז הוא נוח יותר. וכן מובא גם בתנ"ך ובגמרא ובמדרשים סיפורים על תנאים וגדולי עולם שלפעמים היו בבחינת 'דין' והקפידו על מישהו וגרמו לו נזק, ולפעמים היו בבחינת 'עת רצון' ופעלו ישועות לכל מי שבא אליהם.
3745
אני מורה לחינוך מיוחד, ולעיתים התלמידים מקללים אותי. האם יש לי ממה לחשוש?
אני מלמד בכיתה של תלמידי חינוך מיוחד, לתלמידים אלו יש בעיות רגשיות ולימודיות וחלקם אף לוקחים טיפול תרופתי. לעיתים קורה שתלמידים אלו בשעת כעס מקללים אותי. האם אני צריך לחשוש לקללות אלו?
3744
אשתי התאהבה בגבר אחר ורוצה להתגרש ממני. האם להילחם או לוותר?
אני נשוי עם אשתי שתים עשרה שנה, וברוך השם יש לנו ארבעה ילדים. לפני כחצי שנה אני ואשתי סעדנו במסעדה, ולידינו ישב גבר שסיפר לנו שכרגע הוא חזר מאומן והמליץ לנו בחום לנסוע גם. למפרע התברר לי שמאותו יום אשתי התאהבה בו לגמרי והחל להתפתח בניהם קשר הדוק.
3743
רבינו אמר שלפעמים מפילים משמיים את האדם ממדרגתו. למה הכוונה?
מובא בספרי רבינו, שלפעמים משמיים מפילים את האדם ממדרגתו. האם הכוונה היא שמפילים אותו לעבירה ממש, או שהכוונה היא שמפילים אותו לירידה רוחנית גדולה?
3742
מה המקור למשפט "הכל תלוי במזל אפילו ספר תורה שבהיכל"? ומה ההסבר שלו?
שמעתי באחת הדרשות את המשפט: "הכל תלוי במזל אפילו ספר תורה שבהיכל". האם זה מאמר חז"ל? אם כן, היכן הוא מופיע? ומה ההסבר שלו?
3741
מדוע מברכים את החתן בברכת 'בסימן טוב ובמזל טוב'?
בכל תפוצות ישראל נהוג לברך את החתן ב'סימן טוב ומזל טוב', ואינני מבין: מילא 'מזל טוב' - מברכים את החתן שיהיה לו מזל טוב כל החיים, אבל מה פירוש הברכה 'סימן טוב'? אשמח אם תסבירו לי את זה.
3740
גיליתי שלבעלי יש קשר עם אישה אחרת, ומאז אני מרוסקת לגמרי
לאחרונה שמתי לב שבעלי מדבר בטלפון שלו מאוד מוקדם בבוקר, וכששאלתי אותו עם מי הוא מדבר בשעה כל כך מוקדמת, הוא ענה לי שזה קשור לעבודה. אני לא הייתי רגועה, וכשהוא לא שם לב בדקתי את הטלפון שלו וראיתי שם התכתבות עם אישה אחרת, וממה שהיה כתוב שם היה מובן שהם בקשר ונפגשים מתחת הגב שלי. מאז שראיתי את זה חרב עליי עולמי והתרסקתי לגמרי, וכעת החלטתי להתגרש ממנו כי אני לא מסוגלת להמשיך לחיות איתו. מה דעתכם בעניין?
3739
אני בהיריון, ואני רוצה לזכות לבן צדיק. מה עליי לעשות כדי לזכות לכך?
זיכני הקדוש ברוך הוא ואני בהיריון, ואני מאוד רוצה לזכות לבן צדיק עם נשמה קדושה. מה עליי לעשות כדי לזכות לכך? האם יש תפילות או סגולות מיוחדות?
3738
לצערנו, מצב היהדות בארצות הברית הוא בכי רע, והרבנים אדישים. מה דעתכם בעניין?
אני גר בארצות הברית, ובשנים האחרונות אני עובד בעבודה שמצריכה אותי לנסוע ולבקר בהרבה עיירות וכפרים ברחבי המדינה. אינני רוצה לקטרג חס וחלילה על עם ישראל, אבל אני רואה שמצב היהדות בהרבה מקומות פשוט מזעזע, כל חומת היהדות נפרצה, ודווקא הרבנים, שאמורים לדאוג לטפח את היהדות, לא עושים כלום בעניין, ומתעסקים בדברים אחרים. מה דעתכם בעניין?
3737
המחשבות הרעות מתגברות עליי וגורמות לי למקרה לילה. איך מתגברים על המחשבות הללו?
אני נמצא במצב לא פשוט בכלל - אני בן עשרים, עוד לא התחתנתי, ופעמים רבות אני נכשל בעוון קרי לילה שבא בעקבות חלומות לא טובים. ברחמי שמיים אני מצליח לשמור על העיניים, אבל ההרהורים לא מניחים לי ומתגברים עליי.
3736
הבנתי מדבריכם שלא כדאי ללכת לשדכנים. האם התכוונתם באופן גורף, כלומר לא ללכת לשדכנים בשום מצב?
3735
מדוע החסידים עושים עניין גדול מהשיריים של הרבי ומשתדלים לאכול מהם?
השתתפתי בכמה טישים חסידיים, וראיתי שהחסידים עושים עניין גדול מהשיריים של הרבי, ומשתדלים מאוד לקבל חלק מהמאכלים שיש על שולחנו. מה העניין בזה?
3734
בתנו נדרסה וניצלה בנס גלוי. האם עלינו לערוך סעודת הודיה? והאם כדאי לנו לתבוע את הביטוח?
לפני כמה ימים היה לנו נס גלוי - חזרתי עם אשתי מנסיעה ארוכה, וכשבאנו הביתה הלכתי לנוח מעט. לפתע שמענו צעקות מכיוון החצר, וכשיצאנו החוצה בריצה נחרדנו לראות שבתנו בת השנתיים וחצי, שעליה השגיחה בתנו הגדולה באותו זמן, נפגעה מרכב שעבר בשביל הסמוך לביתנו. אנחנו שוקלים לתבוע את הביטוח כי לכאורה מגיע לנו פיצוי כספי. האם כדאי לנו לעשות זאת?
3733
אני פרוד מאשתי כבר הרבה שנים, ואני חי עם אישה אחרת. האם לתת לאשתי גט או לא?
במשך כל שנות הנישואין שלי עם אשתי היו לנו מריבות קשות וחריפות מאוד, ממש ללא הפסקה, ולפני כשלוש עשרה שנה אשתי נשברה והחליטה לעזוב את הבית. אני מצדי התחננתי אליה שתחזור ונעשה שלום-בית, אבל היא לא הייתה מוכנה לשמוע, ומאז אנחנו פרודים. במהלך השנים רציתי לתת לה גט ולהתחיל פרק חדש בחיים, אך היא סירבה בטענה שהילדים עדיין לא התחתנו, ואחרי שכולם יתחתנו – נתגרש, ומאז אני תומך בה כלכלית כמה שמתאפשר לי.
3732
לאחרונה העסק שלי לא מצליח והפרנסה התדלדלה מאוד. מה הגורם לכל זה?
יש לי עסק קרוב לשמונה עשרה שנה, ולאחרונה הפרנסה הצטמצמה באופן משמעותי ומאוד קשה לי. אני יודע שהשם הוא צדיק והכל בחשבון צדק, אך אינני מבין באיזה עוון נגזר עליי כך. האם תוכלו להסביר לי מה הגורם לכל זה כדי שאוכל לתקן?
3731
חלק גדול מהיום שלי עובר בלי כלום ומתבזבז. איך זוכים לשמור ולנצל את הזמן?
מדי פעם אני עושה חשבון נפש, ושמתי לב שחלק גדול מהיום שלי עובר בלי כלום ומתבזבז. איך זוכים לשמור ולנצל את הזמן?
3730
פעם היו לי רצונות וכיסופים של קדושה, ולאחרונה הכל נעלם. איך מתחדשים?
קראתי באחד הקונטרסים שכתבתם על מעלת הרצון - שאפילו אם אדם רחוק מהקדושה, העיקר הוא הרצון, ושאפילו אם קיימתי רק מצווה אחת במשך כל היום – ראוי לי לשמוח כל היום. מצד שני ראיתי שכתבתם שנכון שהעיקר הוא להיות בשמחה ולהתחזק ברצונות טובים, אבל צריך להיזהר מאוד שלא לצאת מהשולחן ערוך, ומאז שקראתי את זה, היצר הרע הכניס בי עצבות, ואני לא מצליח להיות בשמחה. איך עולים שני הדיבורים הללו בקנה אחד?
3729
אני רוצה להתחתן שוב עם גרושתי, אך היא לא מוכנה אפילו לשמוע את קולי
לפני כארבע שנים הייתי אצלכם וסיפרתי לכם שאני ואשתי התגרשנו, והרב אמר לי שהוא יתפלל עבורי שנחזור להיות יחד ונתחתן שוב, אך בפועל יש בינינו נתק גדול מאוד וגרושתי לא מוכנה אפילו לשמוע את קולי. אני לא יודע מה לעשות, בפרט שקשה לי מאוד להתחבר לאשה אחרת.
3728
חברה שלי ראתה את דמות אביה שנפטר משוטטת בחנות שלה. מה צריכים לעשות במקרה כזה?
לחברה שלי יש חנות לבגדי נשים. לפני מספר ימים היא יצאה מהחנות, והשאירה את בתה להשגיח על החנות עד שתחזור, ולפתע התקשרה אליה הבת בבכיות, וסיפרה שהיא רואה את דמות הסבא שלהם, שנפטר לפני שש שנים, משוטטת על קירות החנות. ובאמת, בבדיקה שערכו בסרט שהוקלט על ידי מצלמות האבטחה של החנות, רואים בבירור את דמות הסבא מסתובבת על קירות החנות.
3727
אני רוצה ללמוד במכללה חרדית, אך לא מקבלים אותי מכיוון שאני חוזרת בתשובה
בעבר למדתי תואר ראשון בפסיכולוגיה, אך אינני עוסקת בכך כיום. אני שוקלת ללמוד כעת תואר שני בטיפול באמנות במכללה חרדית, אך לא מקבלים אותי מכיוון שלא למדתי בתיכון בית יעקב, ולמרות שכיום אני חרדית - לא מאשרים למכללה לקבל חוזרות בתשובה.
3726
אני עושה הכל כדי להתחתן, אך השם מונע ממני את זה. למה?
עוד מעט אגיע לגיל עשרים ותשע, ועדיין לא זכיתי להתחתן. אני לא מבינה למה אני צריכה להתחנן כל כך הרבה כדי לזכות להקים בית, בזמן שאני רואה חילונים רבים וגויים רבים אשר בשם השם לא קראו מעולם, ובכל זאת זכו מזמן להקים בית עם ילדים, ויש להם פרנסה ושמחה...
3725
אבי נפטר לפני כמה חודשים. האם מותר לי לבקר בקברו בתוך שנת האבל?
לצערי, אבא שלי נפטר השנה בחודש אלול. לאחרונה ילדתי בן, ואני מאוד רוצה לבוא עם התינוק או אפילו לבד לקבר של אבא שלי, אבל הרבה אנשים אמרו לי שזה לא טוב לנשמה של הנפטר כשבאים לקברו בשנה הראשונה. עוד אמרו לי, שגם אחרי השנה הראשונה זה לא טוב שאישה או תינוק באים לבית הקברות.
3724
הרופאים ממליצים לבננו לעבור ניתוח להסרת השקדים, ואנו מאוד מבולבלים
התייעצנו איתך לפני כמה חודשים לגבי ניתוח להסרת השקדים שבננו צריך לעבור, והשבת לנו לעשות את הניתוח. הודיעו לנו בבית החולים שיש אפשרות לבצע את הניתוח רק ביום מסוים בחודש, וכבר פעמיים קרה שבדיוק ביום הניתוח הילד לא הרגיש טוב והניתוח בוטל. בנוסף, אני מאוד מבולבל, כי בפעם הראשונה שהתייעצתי איתך בעניין אמרת שלא לעשות את הניתוח, ובפעם השנייה ששאלתי, אמרת שכן לעשות אותו, וקראתי, שמה שהצדיק אומר בפעם הראשונה - זו האמת לאמיתה, ומה שהצדיק אומר אחר כך – זה כבר מה שהאדם רוצה לשמוע.
3723
קשה לי להסתדר בלי הסיגריות ולכן אינני שומר שבת. איך זוכים לסייעתא דשמיא?
במכתבי הקודם סיפרתי לך שיש לי הרבה מניעות בחיים, ואתה אמרת לי שאשמור שבת ואראה איך שהכול יסתדר. הבעיה היא שקשה לי להחזיק מעמד בלי הסיגריות, כי בלעדיהן אני הופך למטורף בדעת ממש וסובל ייסורי נפש קשים מאוד. לשמור שבת אחת זה יהיה פרויקט גדול מאוד שספק אם אצליח בו, מכל שכן לשמור שבתות בקביעות.
3722
יש לי ניסיונות במקום העבודה, ואני מושפעת שם לרעה מבחינה רוחנית. להישאר או לעזוב?
אני מרגישה שיש לי ניסיונות במקום העבודה שלי, ואני מושפעת שם לרעה מבחינה רוחנית, אך מצד שני מבחינה גשמית-כלכלית זה נותן לנו יציבות כלשהי, וזו הסיבה שנשארתי כאן עד עכשיו, כי יש לי אחריות למשפחה וזה מקל הפרנסה שלנו, ולמדתי שלא כדאי לשבור את מקל הפרנסה...
3721
איך אני, בתור מחנכת, אמורה להתמודד עם האלימות הפיזית והמילולית של התלמידים?
אני מחנכת כתה, ואני נצבת בשנה זו בבעיה קשה שלא הייתה קודם. לצערנו הרב, המצב הוא פשוט כמאמרם ז"ל "פני הדור כפני הכלב" - האלימות הפיזית והמילולית בכתה הורסת כל חלקה טובה, וכל היום אני עסוקה בלעשות שלום, לתווך, להעניש, ולתת מוסר לתלמידים. הם אלימים ותוקפנים ואין לי עצה, כי מעולם לא נתקלתי בתופעות אלו במינון כל כך גבוה.
3720
רבינו ז"ל אמר שסעודת ראש חודש מסוגלת לבנים. מה ההסבר לכך?
רבנו ז"ל אמר שסעודת ראש חודש מסוגל לבנים, ואולי אפשר לומר על-פי מה שכתבתם בספר 'אוצר חינוך הילדים' שכל הורה מוכרח לשבת עם ילדיו לפחות חצי שעה בשבוע, אחרת הוא רוצח, והנה אנשים רבים לא זוכים לקיים את זה ואין בינם ובין ילדם כלום, ופתאום, בראש חודש, עושים סעודה יפה, שרים ומדברים יחד, וזה קושר את הילדים להורים. אולי גם לזה התכוון רבנו ז"ל?
3719
הכרתי בחורה בעלת חן ומידות טובות, אך יש בינינו הבדל השקפתי. האם להתקדם?
אני בחור חוזר בתשובה מזה כחמש שנים, התקרבתי לרבינו, וברוך השם אני נוסע בכל שנה לאומן. כרגע אני משרת בצה''ל עקב התחייבות לפני החזרה בתשובה. במהלך השירות הכרתי בבסיס מישהי מהמגזר הדתי-לאומי, ואנחנו מדברים על אפשרות להתחתן. היא בעלת חן ומידות טובות, אך השוני במידת האמונה ואורח החיים שלנו הוא די גדול - אני מאמין בהשם מאוד, וגם היא, אך לה חשוב מאוד גם נושא העבודה, והיא לא מבינה את חשיבות הצניעות ואת זה שאסור לדבר עם גברים יותר מדי.
3718
בעלי משמש בתפקיד רב, ולמרות זאת הוא מתעלל בי. מה עושים?
שמי אושרית ואני נשואה לבעלי כבר חמש-עשרה שנה, יש לנו שבעה ילדים, וכרגע אני בהריון. במשך כל השנים הללו סבלתי קשות, ומצב השלום-בית שלנו היה לא טוב. היינו אצל ארבעה יועצי נישואין, ובכל פעם כשהדברים היו מגיעים אל בעלי - הוא היה מחליף יועץ, כי הוא לא מוכן לעשות שינוי והוא חושב שהוא יכול ללמד את כולם.
3717
אני נשוי בפעם הרביעית, וכנראה שגם הפעם איאלץ להתגרש. מדוע נגזר עליי לסבול כל כך הרבה?
לצערי הרב, אין לי הצלחה בחיים, והתגרשתי כבר שלוש פעמים. כעת אני נשוי בפעם הרביעית, ויש לנו ארבעה ילדים משותפים, אך לצערי הרב אני רואה שגם עם האישה הזו יש לי בעיות קשות ואנחנו לא מסתדרים, וכנראה שניאלץ להתגרש. אני לא יודע מה חטאתי כל כך שנגזר עליי ליפול בפח ארבע פעמים - ולעבור מסכת ייסורים של גירושין כל כך הרבה פעמים. מה התיקון שלי, ומדוע אני סובל כל כך?
3716
אני רוצה להתחתן עם בת-זוגי, אך אין לי עבודה מסודרת. מה עליי לעשות?
אני בן שלושים ושלוש, עובד מעט, אך לא מצליח למצוא עבודה מסודרת עם תלוש קבוע. אני רוצה להתחתן עם בת הזוג שלי, אפילו ברבנות, אך יש לי מעט חובות ובעיות שיניים. מה עליי לעשות כדי שאוכל לזכות לפרנסה בשפע ולהתחתן כבר?
3715
מובא בספר המידות: "על ידי התבודדות ומפנה לבו לבטלה בא לכעס". מה הכוונה?
ברוך השם אני זוכה ללמוד בקביעות בספר המידות, וראיתי שבאות 'התבודדות' כתוב כך: "עַל יְדֵי הִתְבּוֹדְדוּת וּמַפְנֶה לִבּוֹ לְבַטָּלָה בָּא לְכַעַס". מה הכוונה שעל ידי התבודדות באים לכעס?
3714
עולות בדעתי מחשבות של כפירה וקושיות על צדיקים. איך מסלקים אותן?
לפעמים נכנסות בי מחשבות אסורות של כפירה ומינות, ולצערי יש לי מחשבות לא טובות גם על תלמיד חכם גדול מאוד שאני הולך לשיעוריו. זה מאוד מצער אותי ומעצבן אותי שאני לא יכול להסיר ולסלק אותן לגמרי. מה כבוד הרב מציע לי לעשות?
3713
אני עורכת דין במקצועי. האם לפתוח משרד פרטי או להמשיך לעבוד כשכירה?
לאחרונה פוטרתי מעבודתי כעוזרת משפטית לאחר חמש וחצי שנים. אני עורכת דין במקצועי, ואני שוקלת מה לעשות בהמשך: האם לפתוח משרד פרטי או להמשיך לעבוד כשכירה? שאלה נוספת: יש לי ברוך השם שלושה ילדים. ההיריון השלישי היה קשה, הייתי בשמירה ורוב הזמן מאושפזת בבית חולים. ילדתי את בתי בתחילת חודש שביעי, וברוך השם היא מרגישה טוב. האם אתם ממליצים לי להיכנס להיריון שוב או להמתין?
3712
התלוננתי במשטרה על בחור אלים שתקף אותי פיזית, ומאז אני חוששת לשלום משפחתי
לפני שבועיים אני ומספר חברים וחברות יצאנו לבלות, ובחור שפגשנו ביציאה מהבילוי תקף אותנו. בניסיון להרגיע את הבחור התוקף, הוא חתך אותי בפנים עם סכין ואיים על אחי הקטן. הגשנו תלונה במשטרה, אך מאז ליבי אינו שקט שמא הבחור ינסה לחזור ולנקום בנו כי התלוננו עליו.
3711
אבא שלי נפטר השנה. האם מותר לתת את התפילין שלו לנכדו שחוגג בר-מצווה?
3710
אנחנו עוברים בבית הרבה בעיות, וכל הילדים שלי סובלים מבעיות נפשיות
אנחנו עוברים המון בעיות - כל רכב שאנחנו קונים תמיד מתקלקל, אנחנו לא מצליחים למצוא עבודה מסודרת, ובנוסף, לכל הבנים שלי יש בעיות נפשיות והם סיפרו לי שהם שומעים קולות מוזרים. לדעתי יש לנו מזיקים בבית, ואני מאוד מודאגת ולא יודעת מה לעשות.
3709
האם צריכים לדבר עם הילדים מעניין יום המיתה?
האם צריכים לדבר עם ילדים קטנים מעניין יום המיתה? ואם כן, מה לומר ומה לא? ואם לא, איך מתמודדים עם שאלות שעולות להם בעניין?
3708
האם מותר לקלח את שתי בנותינו הקטנות יחד?
יש לנו שתי בנות קטנות - אחת בת שנתיים וחצי והשנייה בת שנה. האם יש בעיה לקלח אותן יחד?
3707
אין לנו כסף כדי לערוך לבננו בר-מצווה. האם כדאי לקחת הלוואה לשם כך?
בעוד כמה ימים יחגוג בננו בר-מצוה. כרגע אני ואשתי לא עובדים, ואין לנו קרובים שיכולים לעזור לנו בהוצאות אירוע הבר-מצוה. האם כדאי לקחת הלוואה חוץ בנקאית עבור הוצאות האירוע?
3706
היצר הרע מתגבר עליי ומפיל אותי למעשים רעים. איך זוכים לחזור בתשובה שלימה?
בכל פעם היצר הרע מתגבר עליי מחדש ומפיל אותי למעשים רעים. אני מאוד מתביישת במעשים שלי וכועסת על עצמי, אך נופלת שוב ושוב.
3705
היה לי שידוך מצויין, אך בגלל שנכשלנו בנגיעה הבחורה החליטה להפסיק את הקשר. מה עושים?
הכרתי בחורה והיה בינינו קשר נפלא, ונוכחתי לראות שיש בינינו משיכה עצומה, ושיש לה את כל המידות הטובות שהרב מונה - חום ואהבה, כבוד, הבנה, מידות טובות ויראת שמים. לצערי הרב, היצר הרע התגבר עלינו, ואחרי חודשיים נכשלנו בנגיעה. אני מצטער על כך מעומק הלב ויודע ששנינו אשמים בכך, אני מודע לכך שעשינו טעות, וכבר קיבלתי על עצמי לא לחזור על כך לעולם. לפני כמה ימים היא הודיעה לי על הפסקת הקשר מצידה, ומאז אני שבור לרסיסים ולא יכול להרים את עצמי.
3704
איך יתכן שבעולם העשיה מאיר שם ב"ן, ובעולם היצירה שם מ"ה, הרי ב"ן זה יותר ממ"ה?
ברצוני לשאול שאלה בעניין סדר ארבעת העולמות - אצילות בריאה יצירה עשיה: איך יכול להיות שעולם העשיה זה כנגד שם ב"ן, ועולם היצירה זה כנגד שם מ"ה, הרי בגימטריא ב"ן זה יותר ממ"ה?
3703
אני רוצה לקיים את עצת רבינו ולהתוודות לפני הצדיק, אך אני מתבייש מאוד
השתתפתי בשיעור של תלמיד חכם שמתמיד המון בספרי רבינו הקדוש, ולומד גם בספריכם הרבה. דיברתי איתו על העניין של וידוי דברים לפני תלמיד חכם, וסיפרתי לו שקשה לי מאוד לקיים את זה מחמת הבושה. הוא אמר לי שכאשר אדם מדבר עם הצדיק, הצדיק יכול להבין מתוך דבריו כל מה שעבר ועובר עליו, וזה בעצמו נחשב לווידוי לפני התלמיד חכם.
3702
האם זה נכון שלפי התורה חיים של בן יותר חשובים מחיים של בת?
שמעתי סיפור על רב גדול שנסע בספינה יחד עם בנו ובתו, וכשהייתה סופה חזקה, הוא היה יכול להציל רק אחד מהם, והוא בחר להציל את הבן. אני לא מבינה למה - וכי החיים של בן יותר חשובים מחיים של בת? נכון שיש להם יותר מצוות, אבל גם לנו הנשים יש דברים ומצוות חשובות, ואנחנו גם כן בנות של מלך?!
3701
בשבועות האחרונים פקדו את מחננו אסונות נוראיים. מה רומזים לנו משמים?
בשבועות האחרונים פקדו את מחננו אסונות נוראיים, בהם ילדים וילדות רכים מתו במיתות משונות רחמנא ליצלן. האם יש באסונות אלו מסר מהשמיים? והאם יש נושאים מסוימים בהם עלינו להתחזק?

 

 

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup