ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הוא פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


 

 

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


3700
מרוב סיפורים ששמעתי על חוסר בשלום בית ומקרי גירושין נכנס בי פחד גדול להתחתן. איך מתגברים?
אני מתקרבת לגיל שלושים ושמונה, ועדיין לא זכיתי להינשא. אני חושבת שמרוב סיפורים ששמעתי על חוסר בשלום בית ומקרי גירושין נכנס בי פחד גדול, ואני מפחדת להיקלע למצב דומה. יש מישהו שמעונין בי כבר הרבה זמן, אבל הוא מסתיר ממני הרבה דברים. משהו במידת היושר שלו לא מסתדר לי, וההרגשה איתו היא לא יציבה, מה שמגביר לי את הפחד המדובר.
3699
אני לא מצליח בשום דבר - לא ברוחניות ולא בגשמיות. מדוע?
יש לי הרבה מניעות בחיים - קשה לי לשמור שבת, קשה לי לצום ביום כיפור, קשה לי למצוא פרנסה וקשה לי למצוא זיווג. התפללתי המון על ישועתי הגשמית והרוחנית, אבל אני לא רואה אותה באופק והמצב נשאר כמו שהוא כבר שנים. הנחמה שלי הייתה שהצלחתי לשמור את הברית לתקופות ארוכות, אבל לאחרונה שוב נפלתי לפגם הברית וקשה לי להפסיק עם זה.
3698
האם זה שייך לעשות לבני חלאק'ה ולהשאיר לו פאות למרות שלבעלי אין פאות?
אני מאוד רוצה שבעלי יגדל פאות, אך זה לא מאיר לו כל כך, והוא מאוד מבולבל בעניין זה – פעם הוא רוצה ופעם לא. ברוך השם זכינו לבן, וכשהוא יגיע לגיל שלוש אני מאוד רוצה לעשות לו חלאק'ה ולהשאיר לו פאות, אך אני חוששת שמכיוון שלבעלי אין פאות, הוא גם לא ירצה בכך. מה כדאי לעשות?
3697
חודש אדר הוא חודש של מזל וישועות. מדוע, אם כן, הצירוף שלו מרמז על דינים?
כתוב שחודש אדר הוא חודש של מזל וישועות לעם ישראל, אך הצירוף של החודש שיוצא מהפסוק "עירה ולשרקה בני אתונו" הוא ההי"ו, והרי ידוע שכאשר האות ה' קודמת לאות י' זה רומז על התגברות הדינים. האם זה לא סותר?
3696
אני משודכת, אך חוששת להתקדם לחתונה. מה עליי לעשות?
נפגשתי עם בחור במסגרת שידוך כמה פעמים, ואני לא מצליחה להחליט האם להמשיך או לא. אני חוששת שאחרי החתונה לא אצליח לפתח רגשות כלפיו והוא ירגיש תסכול. מה עליי לעשות?
3695
האם בכל פעם שמבקשים ממני טובה אני מוכרחת לעשות אותה?
יש לי חברה שגרה בעירי, ולפעמים היא מבקשת ממני לקחת אותה ברכבי לכל מיני מקומות. עזרתי לה ולקחתי אותה כבר מספר פעמים, אבל למרות שזה חסד גדול - זה מאוד מעייף אותי. אתמול בערב חזרתי הביתה עייפה מאוד, ואז קיבלתי ממנה הודעה שאמא שלה נמצאת בבית חולים, והיא שאלה אם אני יכולה לקחת אותה לשם. מאז יש לי נקיפות מצפון.
3694
האם זה נכון שכאשר נפטר מישהו בשכונה צריכים לשפוך מים או לפתוח את הברז?
בשכונה שלנו נפטר יהודי מבוגר שהיה חולה, ואמרו לי שיש הלכה או מנהג שכאשר נפטר מישהו באזור צריכים לשפוך מים או לפתוח את הברז ולתת למים לזרום. האם זה נכון?
3693
שיניתי את שמי כבר כמה וכמה פעמים, ואני מבולבלת מאוד. האם תוכל לכוון אותי?
מאז שנולדתי קראו לי 'הדסה מרגלית', ולאחר התייעצות עם רב הוחלט לשנות את שמי. הרב נתן לי אפשרות לבחור את שמי, ובהתחלה שקלתי לשנות את שמי ל'איה', אך לאחר המון התלבטויות החלטתי להיקרא 'לייה'. לבסוף לא התחברתי לשם 'לייה' והחלטתי לחזור לשם 'איה' כמו שהיה בהתחלה. אשמח מאוד אם הרב יוכל לעזור לי ולכוון אותי מה עליי לעשות.
3692
חברי נרצח, ואני מתייסר שלא קירבתי אותו יותר לברסלב
לפני כמה שבועות דיברתי עם אברך אותו אני מכיר וסיפרתי לו על גודל המתנות שקיבלתי אצלכם, ואחרי שדיברנו מה שדיברנו, התנצלתי והסברתי שאני צריך ללכת, אך הוא הפציר בי שאספר עליכם עוד ועוד, אך לא יכולתי להיעתר לבקשתו כי מיהרתי מאוד. לפני כמה ימים הזדעזעתי מאוד, כי שמעתי שאותו אברך שדיבר איתי לפני כמה שבועות נרצח באופן נורא ומבהיל רחמנא ליצלן
3691
אני נכשל בכל יום בפגם הברית, ואני לא מצליח להפסיק עם זה. מה אני יכול לעשות?
3690
האם זה נכון שכדי שאדם יגיע לשלמותו ותיקונו בזה העולם הוא מוכרח להתקרב דווקא לרבי נחמן מברסלב?
האם התקרבות לצדיקים והליכה בדרך עצתם היא תנאי הכרחי כדי להגיע לשלמות הנפש, או שאפשר להגיע לכך גם באמצעות לימוד גמרא, שולחן ערוך ושאר ספרי הקודש?
3689
בחודשים האחרונים נעלמה המשיכה ביני לבין בעלי. איך מחזירים את האהבה?
אני נשואה עשרים ושמונה שנה, ובחודשים האחרונים אני מרגישה שאין משיכה ביני לבין בעלי. אני לא עובדת כבר שבעה חודשים מסיבות בריאותיות, ובעלי הוא המפרנס היחיד - מה שגורם לנו להתווכח על כל מיני הוצאות. מה עושים? ואיך אפשר להחזיר את האהבה הגדולה שהייתה בינינו?
3688
האם יש חיסרון בכך שאדם לומד יום שלם בכולל, ורוב הפרנסה מגיעה דרך אשתו?
כתבתם בכמה וכמה מקומות, שחשוב מאוד לשלום הבית שדווקא הבעל יביא את הפרנסה. האם יש חיסרון בכך שאדם לומד יום שלם בכולל, ורוב הפרנסה מגיעה דרך אשתו?
3687
לאשתי יש טבע רע, ועל כל דבר קטן שקורה בינינו היא מתפרצת בצורה לא נורמלית
לאשתי יש טבע רע והיא אישה קשה מאוד. אני משתדל להעניק לה כל מה שאני יכול, לפנק אותה ולרצות אותה, אבל היא עקשנית גדולה, ועל כל דבר קטן שקורה בינינו היא מתפרצת בצורה לא נורמלית, ועושה איתי ברוגז. אני לא יודע איך להתנהג איתה, ואני מרגיש שהבית שלנו הוא כמו חבית של חומר נפץ שבכל רגע יכולה להתפוצץ. מה עושים?
3686
רבינו גילה לנו את תורת 'אזמרה'. איך מקיימים את דבריו בתורה זו הלכה למעשה?
3685
בננו פרק עול, ואנו חוששים שהוא יגרור אחריו את שאר הילדים. מה עושים?
אנחנו יהודים חרדים, וחינכנו את בנינו ובנותינו בדרך ישראל סבא. והנה, לצערנו הרב, בן אחד פרק עול והוריד את הפיאות, והוא הולך ומתדרדר יותר ויותר. לאשתי ולי יש צער גדול מאוד, ואנחנו לא יודעים מה לעשות איתו, כי חוץ מזה שהוא התרחק בעצמו, אנחנו חוששים ששאר הילדים יתקררו גם כן וילכו חס וחלילה בדרכו.
3684
אבא שלי קיבל צו הרחקה מהבית, ואני חוששת שהוא יחזור הביתה ויפגע באמי
ההורים שלי נמצאים בתהליך גירושין כבר הרבה זמן. היום היה להם דיון, ואבי סרב לתת לה גט. לאחרונה קרה מקרה חמור - אבא שלי דחף את אמא שלי וקיבל צו הרחקה מהבית, ואני מפחדת שמא הוא יחזור הביתה ואולי יפגע בה. מה צריך לעשות? ואיך עליי להתייחס לכל מה שקורה?
3683
מדוע רוב אנשי העולם עדיין לא רואים את האור שבתורתו של רבי נחמן ונמשכים אליו?
עברתי והייתי כבר בכמה חסידויות, ולדעתי אין כמו ברסלב - כי רבי נחמן נותן לנו התחזקות כזאת שנוכל להחזיק מעמד בכל המצבים, והוא לימד אותנו שגם אם נופלים - צריכים לקום ולעשות התחלה חדשה, ואת זה לא שמעתי בשום מקום אחר. ולכן אני לא מבין: איך זה שרוב אנשי העולם לא רואים את האור שבתורתו של רבי נחמן ונמשכים אליו? ואיך זה שעדיין יש אנשים שחולקים על חסידות ברסלב?
3682
אנחנו זוג צעיר, ומאז שנולד לנו בן חולה נעלמה לנו שמחת החיים
אנחנו זוג צעיר, ובמשך מעט שנות הנישואים עברנו משברים וגלים - נולד לנו בן חולה, ובילינו תקופות ארוכות בבתי חולים. המצב הזה שובר אותנו לגמרי, ואנחנו לא יודעים איך להתחזק ולהמשיך לתפקד מתוך שמחת חיים.
3681
חז"ל אמרו 'טוב שברופאים לגיהנום'. מדוע הם התבטאו כך?
חז"ל אמרו "טוב שברופאים לגיהנום". אני מבינה שיש רופאים שעושים הפלות וכו' וזה חמור מאוד כי זה רצח, אך מצד שני רוב הרופאים עוזרים לבני אדם ומסייעים להם להתרפא. אם כן, מדוע חז"ל התבטאו כך, ועוד באופן שכולל את כל הרופאים?
3680
יש שיחה מרבינו בעניין מאמר חז"ל 'כיצד מרקדין לפני הכלה'. האם תוכלו להסביר לי אותה?
מובאת בספר 'חיי מוהר"ן' שיחה, שרבינו אמר לאחד סמוך לחתונתו "כיצד מרקדין לפני הכלה", ורמז לו כיצד מרקדין ומדלגין על מה שהיה לפני הכלה, הינו לפני החתונה. אשמח שתסבירו לי את השיחה הזאת.
3679
כל הצדיקים אמרו שאין עונג בעולם כמתיקות התורה. איך זוכים לכך?
קראתי שהחזון איש כתב ש"אין עונג בעולם כשקידת התורה", וכן כתב האור החיים הקדוש "אם היו בני אדם מרגישים במתיקות התורה, היו משתגעים אחריה ולא ייחשב בעיניהם כסף כלל וכלל", וכן כתב רבי נחמן שיש נעימות בתורה והעיקר להתייגע ולזכות אליה, ואף הגר"א כתב שאי אפשר להינצל מהיצר הרע אלא על ידי מתיקות התורה. והשאלה הנשאלת היא: איך זוכים למתיקות התורה?
3678
יש אנשים הנוהגים לומר או לכתוב על אחד מהוריהם שנפטרו "הריני כפרת משכבו". מה העניין בזה?
3677
האם זה שייך שרב רווק יחזק נשים רווקות?
לאחרונה יצא לי לשמוע על רב רווק שמחזק נשים רווקות ומשוחח איתן בטלפון גם בשעות הערב המאוחרות. הוא קונה להן סידורים, ספרים ותשמישי קדושה, והכל לצורך התחזקות. האם הדבר מותר?
3676
קשה לנו מאוד בעניין הפרנסה. איך מתחזקים למרות המצב?
ברצוני להתייעץ עם הרב לגבי פרנסה ואמונה: ברוך השם יש לנו חמישה ילדים, ומאוד מאוד קשה לנו בפרנסה. אנחנו עושים הכל, אך לא מצליחים. אני מתבודדת בכל יום אל הקדוש ברוך הוא ומבקשת ממנו שישלח לקוחות לעסק שברשותי, אך אני מרגישה כאילו שהוא לא שומע אותי, כי שום דבר לא משתנה, והמצב נשאר מאוד מאוד קשה.
3675
אני מעשן סמים קלים, וזה עוזר לי להירגע. האם זה נכון שרבי נחמן התנגד לכך?
ברוך השם אני חוזר בתשובה כבר כמה שנים, ועוברים עליי הרבה ירידות, גירושין, משבר כלכלי ועוד. אני מעשן סמים קלים, וזה מאוד עוזר לי להגיע ליישוב הדעת ולהירגע קצת מהחיים. לאחרונה חבר אמר לי שהוא שמע שרבינו נחמן דיבר בחומרה בגנות השימוש בסמים, ושיש מקובלים שאמרו שבסמים מעוברים שדים, וכן שזה נחשב לעבודה זרה.
3674
איך משתלבת ההשגחה העליונה עם הנהגת הטבע?
אני קורא הרבה בחוברות שחיברת, ונהנה מאוד, אך יש משהו עיקרי שאינני מבין: פעמים רבות אתה כותב שהכול מושגח בהשגחה עליונה, ושום דבר לא נעשה מעצמו אלא בהשגחת המאציל העליון, ושכול דבר אפילו הקטן ביותר הוכרז בשמים. ואינני מבין: הרי זה דבר ידוע וגדולי הפילוסופים מזכירים את זה כל הזמן שיש דבר כזה שנקרא 'טבע' - כי הרי טבע הציפורים לצייץ, וטבע הרוח לנשוב, טבע העצים להוציא פירות. אם כן איך משתלבת ההשגחה העליונה עם הנהגת הטבע?
3673
לפני שחזרנו בתשובה נולדו לנו שני ילדים וקראנו להם 'נדב' ו'נעמה'. האם השמות טובים?
לפני כשנה אני ואשתי חזרנו בתשובה, וברוך השם יש לנו שלושה ילדים מקסימים. הילד השלישי נולד לאחר שחזרנו בתשובה וקראנו לו 'יוסף חי', אך שני הילדים האחרים נולדו לפני שחזרנו בתשובה וקראנו להם 'נדב' ו'נעמה'. רצינו לשאול את כבוד הרב: האם השמות שלהם טובים? ואם לא, האם להחליף או להוסיף להם שם נוסף?
3672
כתבתם שלימוד התוספתא מקרב את הגאולה. מה מיוחד בלימוד זה יותר משאר הלימודים?
3671
האם אני יכול להעסיק בחנותי אישה כמוכרת?
יש לי חנות למכירת טלפונים סלולריים ואני מעסיק עובד גוי. החלטתי לפטר אותו כי הוא לא עובד טוב, ולאחר שחיפשתי וחיפשתי עובד טוב ולא מצאתי, כעת מצאתי עובדת חדשה ולקחתי אותה לניסיון. שאלתי את אשתי אם זה מפריע לה שעובדת אצלי אישה, והיא אמרה שאין לה בעיה עם זה, אך רציתי לשאול את הצדיק: האם זה נכון עבורי להעסיק עובדת או להמשיך ולחפש עובד גבר?
3670
אני ואשתי רוצים להתקרב אל רבינו וללכת בדרכיו, אך לא מצליחים להבין את מה שכתוב בספריו
אני ואשתי נמצאים בתחילת דרכנו בדרך התשובה, ויש לנו כיסופים גדולים להתקרב לרבינו הקדוש וללכת בדרכיו, הבעיה היא שאנו מתקשים מאוד להבין את רצונו, כי הלשון בה כתובים הספרים שלו יותר מדי גבוהה בשבילנו.
3669
איך הביאו ארצה את הכיסא של רבינו? והאם נשארו עוד מחפציו?
שמעתי שהיה סיפור שלם איך הביאו מאוקראינה את הכיסא המפורסם של רבינו. האם תוכלו לספר לי אותו? והאם נשארו חוץ ממנו עוד חפצים שהיו שייכים לרבינו?
3668
לצערי הרב אני נכשל בפגם הברית. האם עליי להפסיק להיות חזן ולמסור שיעורי תורה?
אני מוסר שיעור בליקוטי מוהר"ן ומשמש כחזן בבית הכנסת, אבל לצערי אני לא מצליח לשמור את עצמי מפגם הברית, ואני נופל בכל פעם מחדש. המצב מתסכל אותי מאוד, אבל אני מנסה להחיות את עצמי עם הדיבורים של הרבי. האם עליי להפסיק למסור שיעורים ולהיות חזן?
3667
האם זוג משודכים יכולים לטייל יחד ברחוב או שיש בזה חשש לעין הרע?
ראיתי שיש זוגות חרדיים, שכאשר הם יוצאים לפגישות שידוכים, הם הולכים לטיול ברחוב, ואני שואל את עצמי - הרי כתוב "אין הברכה שורה אלא בדבר הסמוי מן העין", ובטח שרוצים שתשרה ברכה בשידוך, אם כן, איך הם לא מפחדים שיראו אותם אנשים אחרים?
3666
יש לי רגשות עזים לגבי ידיד שלי, אך הוא לא מעוניין בקשר רציני. מה אני אמורה לעשות?
אני בת עשרים ושתיים, וישנו בחור שאני מיודדת איתו - הוא מחזק אותי מבחינה תורנית, ובעצם הוא הכיר לי את העולם הדתי ואת הקהילה שלך. ברוך השם חזרתי בתשובה, אני שומרת על הצניעות, וזכיתי להיות אצל רבינו הקדוש. בניתי לעצמי אשליה שאותו הידיד הוא יהיה בעלי לעתיד, ואני חשה רגשות כנים ומטרות משותפות איתו, אולם הוא לא מעוניין בי, ואף טוען שהיצר הרע חפץ להכשיל אותנו שכן יש בינינו משיכה כשאנו נפגשים.
3665
לאחר עשר פגישות החלטתי שהשידוך לא מתאים וניתקנו את הקשר. האם עליי לבקש מהבחור 'כתב מחילה'?
אני בחורה מבית חרדי, וברצוני לשאול שאלה לגבי שידוך שהתבטל: נפגשתי עם בחור כעשר פגישות, אך לבסוף נותק הקשר כי הבנתי שאין בינינו התאמה. מישהי מהמשפחה אמרה לי שעליי לבקש ממנו 'כתב מחילה' - כלומר שיכתוב לי במפורש שהוא מוחל וסולח לי ואין לו שום הקפדה עליי. האם זה נכון?
3664
קשה לי לכוון את כל הכוונות בקריאת שמע. מה העיקר שצריכים לכוון?
כשאני קורא קריאת שמע, קשה לי לכוון את כל הכוונות המופיעות בסידורים – כגון שהקדוש ברוך הוא היה הווה ויהיה, והוא מולך על ארבע רוחות השמים וכו'. לכן אני שואל: מה העיקר שצריך לכוון בפסוק הראשון של קריאת שמע?
3663
איך אפשר לאכול זיתים מבלי להינזק משכחה?
חז"ל לימדו אותנו במסכת הוריות שיש חמישה דברים שגורמים לשכחת הלימוד, ואחד מהם הוא 'הרגיל בזיתים', והמפרשים אומרים שכאשר אוכלים שמן זית, זה מבטל את השפעת השכחה של הזיתים. האם צריכים להקפיד לאכול את השמן זית דווקא יחד עם הזיתים, או שאפשר לאכול אותו בנפרד אחר כך וזה יועיל גם כן?
3662
האם יש בעיה לתלות בבית תמונה עם שם הוי"ה או שם אלוקים?
יש הרבה אנשים שתולים בביתם כל מיני סגולות, קמיעות או ברכות ממוסגרות, שכתוב בהם שם הוי"ה או שם אלוקים. האם יש בזה בעיה?
3661
רבינו אמר שאדם צריך להיות עקשן גדול בעבודת השם. כיצד זה מסתדר זה שאסור לדחוק את השעה?
ידוע לנו בשם הגאון מוילנא שאדם צריך להיות עקשן בעבודת השם, וכן רבי נחמן כותב שהאדם צריך להתחזק כל הזמן ברצונות של קדושה. כיצד זה מסתדר עם דברי חז"ל שאמרו שאסור לדחוק את השעה?
3660
כתוב שיש אנשים שהשם יתברך כועס עליהם, ומצד שני כתוב שהשם יתברך אוהב גם את הרשעים. איך זה מסתדר?
בחז"ל ובספרים הקדושים מבואר באריכות בהרבה מקומות שהשם יתברך אוהב את הרשע הגדול יותר ממה שאנחנו אוהבים את הצדיק הגדול וכו', וראיתי שגם הצדיק שליט"א כותב בכמה מקומות שזו שטות גמורה לחשוב שהקדוש ברוך הוא כועס על האדם. איך זה מסתדר עם כל המאמרי חז"ל בש"ס, במדרשים ובזוהר הקדוש על כל מיני אנשים שהקדוש ברוך הוא כועס עליהם או שונא אותם?
3659
האם ללימוד תרגום הזוהר יש אותה חשיבות כמו לימוד ספר הזוהר?
ברוך השם זכיתי לגרוס את כל ספר הזוהר הקדוש. כעת אני רוצה ללמוד אותו שוב, אבל הפעם ללמוד את התרגום של הזוהר ללשון הקודש כדי שאוכל להבין קצת יותר. האם כדי שזה ייחשב לי שסיימתי את הזוהר שוב אני צריך לקרוא גם את לשון הזוהר עצמו?
3658
קיבלתי על עצמי סדר לימוד מלא וגדוש, וקשה לי להחזיק בו לאורך זמן. מה העצה?
קיבלתי על עצמי להתחיל ללמוד בסדר-דרך-הלימוד של רבינו ז"ל, וסידרתי לעצמי סדר הכולל מקרא, משנה, גמרא, מדרשים, זוהר, ליקוטי מוהר"ן, וליקוטי הלכות. החזקתי בזה בערך שבועיים, אבל אני מרגיש שזה לא יחזיק לאורך זמן, כי יהיה קשה לי לעמוד בעומס הזה. מה העצה?
3657
חמי מבקר אותי בצורה משפילה ומסית את אשתי נגדי. מה אפשר לעשות בנידון?
ברוך הוא וברוך שמו זכיתי באישה טובה ויקרה, אני משתדל מאוד לכבד אותה, ובלי עין הרע יש לנו שלום בית. אני לא יודע למה, אבל חמי התלבש עליי והוא מציק לי בכל הזדמנות שיש לו - הוא מבקר אותי בצורה משפילה, מתייחס אליי בזלזול, והדבר הכי גרוע - הוא מנסה להסית את אשתי נגדי. אשתי יודעת שהוא לא בסדר, והיא תמיד נמצאת לצידי. מה אפשר לעשות בנידון?
3656
מאז שחזרתי בשאלה יש בתוכי מלחמה פנימית שלא מניחה לי
גדלתי במשפחה חרדית, ולפני כשנתיים, כשהייתי בגיל תשע-עשרה, ואחרי שעברתי הרבה משברים בבית - עזבתי את הדרך, או כמו שההורים שלי קוראים לזה 'פרקתי עול'. מאז ועד היום עברו יותר משנתיים, ואני חי את חיי כחילוני גמור. בתקופה הזו אני במלחמה פנימית - מצד אחד המשברים והויכוחים שחויתי בבית הותירו בי צלקות כואבות וניכור לכל מה שקשור לדת, ומצד שני המצפון שלי לא שקט ובתוך תוכי אני יודע שעזבתי את האמת ובחרתי בחיי החופש. האם אתה מבין את מה שאני מרגיש? ומה אתה חושב על המצב שבו אני נמצא?
3655
כמה מהאנשים שחשבתי לידידים הפכו את עורם ומדברים עליי מאחורי הגב
אני עוסק בקירוב רחוקים, וברוך השם אני רואה פירות ברוכים בעמלי. אך לצערי, יש כמה כמה אנשים שלמרות שעזרתי להם רבות, הם מדברים עליי מאחורי הגב ומוציאים עליי דיבה שקרית. אני מאמין באמונה שלימה שהכל מלמעלה והכל לטובה, אבל האמת היא שזה מאוד מאוד כואב לי שדווקא אנשים שחשבתי לידידים הפכו את עורם ומתנהגים ככה. אשמח לעצה וחיזוק.
3654
יש לי פתיל קצר, וכשאני כועס אני לא שולט בעצמי. איך מתגברים על מידת הכעס?
יש לי פתיל קצר, אני מתעצבן מהר מאוד, וכשאני כועס - אני לא שולט במילים שלי ובידיים שלי. אני יודע שזה גורם שאנשים יתרחקו ממני, כי כמעט כל מי שסביבי נפגע ממני מתי שהוא, אבל אני לא מצליח לשנות את דרכי. איך מתגברים על מידת הכעס
3653
מה העניין בחלוקת החוברות ברחובות ובצמתים?
אני מאוד מחובר לספריו ועצותיו של רבינו. אני רואה שתלמידיכם מחלקים את החוברות שכתבתם ברחובות ובצמתים, ורציתי לשאול אתכם מתוך כוונה טובה: מה העניין בזה? והאם זה מובא בספרי רבינו?
3652
יש לי הרבה חובות קטנים. האם כדאי לי לקחת הלוואה גדולה כדי לפרוע את כל החובות בבת אחת?
יש לי הרבה חובות קטנים. מה הדבר הנכון לעשות: לקחת הלוואה גדולה ולפרוע את כל החובות בבת אחת, או לשלם לאט לאט את החובות עד שאסיים?
3651
כבר שנים אני סובל מאוד מאשתי, ואני מרגיש שאין מנוס מגירושין
ברצוני להתייעץ עם הצדיק בעניין שלום בית: אני ואשתי נשואים שלוש עשרה שנה, ויש לנו שבעה ילדים בלי עין הרע. הבעיה היא שאף פעם לא הסתדרנו, וכל השנים היו בינינו חיכוכים ומריבות. סבלתי, סבלתי וסבלתי, אבל אני מרגיש שהגיעו מים עד נפש ואין לנו מנוס אלא להתגרש. אני יודע שהרב מדבר תמיד נגד גירושין, אבל מה אעשה שאני סובל מאוד מאשתי ואינני רואה את האור בקצה המנהרה?

 

 

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup