ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


 

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


3600
בעלי סובל מבעיות שינה הפוגעות בתפקוד היומיומי. האם יש מה לעשות בעניין?
בשנה האחרונה בעלי שיחיה מתקשה מאוד להירדם – בלילות הוא לא ישן טוב, וגם כשהוא מנסה לנוח בצהריים הוא לא מצליח. הדבר מפריע לו מאוד בלימוד התורה הקדושה שזה עיסוקו היחיד, ובימים האחרונים המצב החריף, וקשה לו אפילו לפתוח ספר. לדעתי זה נובע מלחץ. האם יש מה לעשות בעניין?
3599
מאז הלידה הטראומתית שעברתי אני מפוחדת מאוד, ואינני מוכנה נפשית להיריון נוסף
ברוך השם זכיתי להביא לעולם ארבעה ילדים מתוקים – שתי בנות ושני בנים. הלידה האחרונה שהייתה לפני שלושה חודשים הייתה לידה קשה מאוד, ובגלל שהתינוק היה במצוקה ובסכנת חיים הוצרכו להכניס אותי לניתוח בהול.
3598
קשה לי להתמיד בלימוד תורה ובהתבודדות. מה העצה?
ברוך השם אני מתחזק, אבל אני זקוק להכוונה בכמה נושאים: א. כעת אני בן שמונה-עשרה, ומצער אותי שלא למדתי הרבה תורה בילדותי, כי אני באמת רוצה לגדול בתורה. יש לי מניעות גדולות ללמוד תורה - קשה לי לשבת וללמוד כמה שעות ברציפות, וכשאני כבר יושב ללמוד, פתאום אני מרגיש חולשה גדולה ומפסיק. ב. ברוך השם אני מתבודד בכל יום, אבל רק קצת. איך זוכים לדבר עם השם יתברך הרבה זמן?
3597
אני רוצה להתחיל ללמוד בספר 'ליקוטי מוהר"ן'. מה הדרך הנכונה ללמוד אותו?
אני רוצה להתחיל ללמוד בספר 'ליקוטי מוהר"ן', ואשמח מאוד אם הרב יוכל לכתוב לי הקדמה כללית איך עליי ללמוד את הספר כדי שאזכה להבין אותו.
3596
האם זה נכון שכל היהודים שנספו בשואה היו גלגולים של אנשי דור המדבר?
חבר אמר לי שהוא שמע שכל היהודים שנספו בשואה היו גלגולים של אנשי דור המדבר, והם הוצרכו לרדת שוב לעולם הזה לפרק זמן קצוב כדי לתקן את מה שחטאו במדבר. האם זה נכון?
3595
בבתים אחרים יש שמחת חיים ושלווה, ואילו אצלנו - עצבות, מריבות ומצב רוח רע. למה?
אני נשואה לבעלי כבר ארבע-עשרה שנה, ויש לנו חמישה ילדים. לצערי הרב, אני ובעלי לא מסתדרים, ותמיד יש בבית שלנו אוירה לחוצה וקודרת. אני רואה איך שבבתים אחרים יש שמחת חיים ושלווה, ואילו אצלנו זה ההפך - עצבות, מריבות ומצב רוח רע. אני מודה שאני לא טלית שכולה תכלת, ואני מודעת לזה שסף העצבים שלי נמוך מאוד, ומטבעי אני מתעצבנת מהר... אבל גם בעלי הוא לא כבשה תמימה... האם כבוד הרב חושב שיש פתרון למצב הזה?
3594
אני שקוע בחובות עד הצוואר, וקשה לי להאמין שיש אור בקצה המנהרה
אני שקוע בחובות עד הצוואר וקשה לי להאמין שיש אור בקצה המנהרה ואי פעם אצליח לשקם את עצמי. מה חטאתי שנגזרו עליי כל החובות האלו? והאם פעם אשתחרר מהעול המציק הזה?
3593
כתבתם שלפעמים כאשר מנשאים אדם יותר מדי, גורמים לו בזה ביזיון. למה התכוונתם?
ראיתי שהרב כתב באחת מתשובותיו שלפעמים כאשר מנשאים אדם יותר מדי, גורמים לו בזה ביזיון. למה התכוון הרב?
3592
אחי הגדול נפל לאמונות כוזביות. האם אני צריך לענות לו על שאלות הכפירה?
אחי הגדול אינו שומר תורה ומצוות, ולצערי הוא נפל לכל מיני אמונות כוזביות. הוא מלגלג על סיפורים שכתובים בתורה, ועל צדיקים, ובכלל - על מציאות השם בעולם. איך עליי לנהוג איתו: האם לנסות לענות לו על שאלות הכפירה? והאם להוכיח אותו? חשוב לציין שהוא אחי הבכור ואני חייב בכבודו.
3591
רבינו אמר שאסור לאדם לתת לחברו סכין במתנה. מה הסיבה? והאם הוא הדין לגבי סט סכו"ם?
ידוע שרבינו אמר בשם הבעל שם טוב זיע"א שאסור להביא לחברו סכין במתנה, ונפשי בשאלתי: א. מה הטעם למנהג זה? ב. האם מותר להביא למישהו במתנה סט של סכו"ם שכולל גם מזלגות וכפות?
3590
האם לכבודו היה קשר עם הרב מרדכי אליהו זצ"ל?
3589
איך מקיימים את העצה של 'מילי דשטותא' הלכה למעשה?
היום למדתי בליקוטי הלכות, הלכות נפילת אפיים הלכה ד', שם מבואר באריכות גדולה שאי אפשר בשום אופן להיות בשמחה רק על ידי מילי דשטותא, ורציתי לשאול את כבוד תורתו: א. איך מקיימים זאת הלכה למעשה? ב. האם צריכים לעשות זאת בציבור או רק בינו לבין עצמו? ג. האם גם גדולי אנשי שלומנו בדורות הקודמים היו מקיימים עצה זו?
3588
אני סובל מבעיות שקשורות לעיכול ולמעיים. האם זה בגלל עוונות מסוימים?
לאחרונה אני סובל מבעיות שקשורות לעיכול ולמעיים. אני משתדל להתחזק ביראת השם, בתורה ומצוות, אבל מאז שהתחילו לי הכאבים הללו אני מפחד שאולי יש לי בעיה או חולי רציני. האם יש עוונות מסוימים שגורמים לי את הבעיות הללו?
3587
האם אפשר לקיים את עניין וידוי הדברים לפני התלמיד חכם גם באמצעות מכתב?
רבינו ז"ל לימד אותנו את עניין וידוי הדברים לפני התלמיד חכם, ואמר שבזה יוצאים העוונות החקוקים על העצמות. האם אפשר לקיים זאת גם באמצעות מכתב, כלומר לכתוב לצדיק את כל מה שבליבי, או שזה פועל רק כאשר מדברים עם הצדיק פנים אל פנים?
3586
שברתי את האצבע, והרופאים חלוקים בדעתם האם לבצע ניתוח או לא. מה לעשות?
שמי אליהו, ואשמח אם תוכל לעזור ולסייע לי ולתת לי את ברכתך. אתמול שברתי את מפרק האצבע הרביעית, והדעות בין הרופאים לגבי ניתוח אפשרי חלוקות מאוד. הבעיה היא שהזמן משחק לרעתי, היות ומדברי הרופאים עולה שאחרי שלושה ימים מהפציעה כבר לא ניתן להחזיר את המצב לקדמותו.
3585
האם אביו של הרמב"ם - רבי מימון, אכן קבור על יד הרמב"ם בטבריה?
3584
מה צריכה לעשות אישה כדי להיות מקורבת לרבינו?
אני סובלת בחיי המון בגלל העבר השפל שלי, אני שונאת את עצמי ומוכנה להסתגף ולהתענות כדי לתקן את מעשיי. רק אלוקים יודע שכאשר כולם שמחים – לי כל כך קשה, אך בכל זאת אני מוסרת את נפשי להיות בשמחה.
3583
אני רוצה ללמוד את כל הש"ס, אך מתלבט באיזה אופן לעשות זאת
מאז ששמעתי את דיבוריו הקדושים של מורנו ורבינו בעניין מעלת לימוד הש"ס, התעורר אצלי רצון עז וחשק גדול לקיים זאת, אך אני מתלבט מה יותר נכון לעשות: האם כדאי לי לקבל על עצמי לסיים את הש"ס בכל שנה, או שכדאי לי לקחת מסכת אחת ולחזור עליה מאה ואחת פעמים, ואז לעבור למסכת הבאה עד שאסיים בעזרתו יתברך את כל הש"ס?
3582
שמעתי שתיקנתם את 'לימוד התוספתא היומי'. מה העניין בלימוד תוספתא?
שמעתי שכבודו תיקן לתלמידיו את 'לימוד התוספתא היומי' - במסגרתו לומדים פרק תוספתא בכל יום. מה העניין בלימוד תוספתא?
3581
מישהו הציע לי הלוואה לכיסוי החובות שלי, אך אני חושש שאסתבך עם השוק האפור
בשנים האחרונות הצטברו לי חובות גדולים שמגיעים יחד לסכום של מאתיים ושלושים אלף ש"ח. יש נגדי כמה תביעות הוצאה לפועל, וכל הזמן החובות והריביות טופחים וגדלים. חבר הציע לי לקחת הלוואה ממישהו פרטי שהוא מכיר, אבל אני מפחד שהוא יסבך אותי עם השוק האפור. מה אתם מציעים לי לעשות?
3580
אמרו לי שיש הרבה אנשים שהשתגעו אחרי שקראו בכתבי ברסלב. האם זה נכון?
שמי גיא, ואני לומד בישיבה לחוזרים בתשובה. לאחרונה נחשפתי לחוברות הנפלאות שכתבתם, וגיליתי עולם שלא הכרתי - התחזקות עצומה ודיבורים המאירים את הנפש, ומה שהכי מצא חן בעיני זה שהכול כתוב בשפה עממית ומובנת לכולם. יישר כח ותזכו למצוות. כמה חברים שלי מהישיבה ראו שאני קורא בחוברות שלכם, ואמרו לי להיזהר כי יש הרבה אנשים שהשתגעו אחרי שקראו בכתבי ברסלב. האם יש אמת בדבריהם?
3579
אני מרגישה שאינני ראויה למסור שיעורי חיזוק לנשים. האם להפסיק?
בשנים האחרונות אני מוסרת שיעורי חיזוק לנשים צעירות, וברוך השם יש לי הצלחה. אבל האמת היא שאני מאוד מבולבלת, כי גם לי יש ניסיונות וגם אני כושלת לפעמים, ואיך אני יכולה למסור שיעורים בתורה ויראת שמיים בשעה שאני צריכה רחמים? כבר כמה פעמים החלטתי להפסיק עם השיעורים, אבל הנשים לא מניחות לי ומתחננות אליי שאמשיך. כיצד עליי לנהוג?
3578
יש לי קשיים בפרנסה ואני לא מצליחה למצוא את בן-זוגי. מה עליי לתקן?
אני חסידת ברסלב ומאוד מאמינה בדרך לההתבודדות, אני מדברת המון עם השם יתברך ועושה תשובה, ובכל פעם מחפשת מה הדבר שחוסם אותי ומפיל אותי לחובות, אך אינני מצליחה להבין. מדוע באים עליי הניסיונות האלו בפרנסה ולא עוזבים אותי? האם ייתכן שזה בגלל שיש עליי דינים בשמים? ומה אני צריכה לתקן כדי שמצבי ישתפר?
3577
האם יש עניין שלא לכרוך את הגרטל על השרוול של החליפה בזמן שמניחים תפילין?
שמעתי שיש חסידים שמקפידים שלא לכרוך בגרטל את השרוול שמפשילים לאחור בזמן שמניחים את התפילין. האם יש לזה מקור?
3576
רבנו הפליג במעלת מחיאות הכפיים בזמן התפילה. למה בדיוק הכוונה?
רבנו ז"ל גילה לנו נוראות נפלאות מעניין מחיאת כפיים בתפילה. האם זה מדובר בזמן שההתעוררות למחוא כפיים באה לאדם פתאום בעת שמתפלל, או גם במקרה שהוא עצמו מעורר את עצמו לכך?
3575
מישהי שעובדת איתי מציקה לי ופוגעת בתדמית שלי. האם כדאי לי לעזוב את העבודה?
זכיתי לקבל מהצדיק ברכה לגבי עבודתי בנדל"ן, וברוך השם אני רואה הצלחה, אך במשרד בו אני עובדת יש אישה שמקנאה בי, מורידה לי שלטים של מכירת בתים שאני משווקת, ובנוסף, מלכלכת את שמי אצל בעלי הנכסים. האם עליי לעזוב את המשרד בו אני עובדת ולעבור למשרד תיווך אחר?
3574
הילדים שלי מאוד משועממים. האם אני יכולה לתת להם לצפות בסרטים חרדיים?
זכיתי ברוך השם להיות אשת אברך, ובגלל שכרגע אני לא עובדת, אין באפשרותי להכניס את הילדים לגן ואני שומרת עליהם מבוקר ועד לילה. ומכיוון שהבית שלנו הוא בית חרדי, אין לנו את כל המכשירים הטמאים כגון טלוויזיה או די.וי.די, ובגלל זה הילדים מאוד משועממים. כעת אני בהיריון, וקשה לי מאוד לרדוף אחריהם כל היום. חברות שלי אומרות שאפשר להשיג סרטים חרדיים בפיקוח של רבנים. מה דעתו של הרב בעניין?
3573
איך זוכים לקדושת האכילה? ולמה זוכים על ידי אכילה בקדושה?
שלום. לאחרונה נפלתי לתאוות אכילה ואני אוכל יותר מדי, גם מאכלים לא בריאים. האם כבודו יכול לתת לי עצות והנהגות איך לזכות לקדושת האכילה?
3572
האם אדם שחטא וחזר בתשובה שלימה יכול להיות מהל"ו צדיקים שבדור?
קראתי בספרים הקדושים שבכל דור ודור יש שלושים וששה צדיקים עליהם עומד העולם. האם מדובר בצדיקים שמעולם לא חטאו, או שיכול להיות שחלקם חטאו אך תיקנו את כל מה שפגמו?
3571
בעיר שאני גר יש 'רב' שמדבר בגלוי נגד רבינו הקדוש ונגד חסידות ברסלב. מה אפשר לעשות?
בעיר שאני גר יש 'רב' מקומי שמדבר בגלוי נגד רבינו הקדוש ונגד אנשיו, ועושה צחוק וליצנות מחסידות ברסלב. ואם לא די בכך, הוא מסית את אבי נגד חסידות ברסלב, מה שגורם לי מניעות גדולות. האם יש משהו שאפשר לעשות בעניין?
3570
אני מלא במחשבות כפירה שמציקות לי מאוד ולא נותנות לי מנוח. איך נפטרים מהמחשבות הטורדות הללו?
את חטאי אני מזכיר היום - אני בחור ממשפחה חסידית, אך בעוונותי הרבים אני מלא במחשבות כפירה שמציקות לי מאוד, ולא נותנות לי מנוח. על מה ולמה זה בא לי? וכיצד אוכל להיפטר מהמחשבות הטורדות הללו?
3569
אני ובת-זוגי רוצים להתחתן, אך ההורים רוצים שנחכה עד שישיגו את הוצאות החתונה. מה עושים?
הכרתי בחורה נחמדה מאוד, יצאנו יחד כמה חודשים, וגילינו שיש בינינו כימיה מצוינת. ערכנו היכרות בין המשפחות ועשינו אירוסין, אך עדיין לא קבענו תאריך לחתונה. אני ובת-זוגי רוצים להתחתן מה שיותר מהר, אך ההורים לא רוצים לקדם את זה כרצוננו, כי כרגע אין להם מספיק כסף להוצאות החתונה. מה עושים?
3568
מדוע אם רבינו סרגה כיפה עבורו כשהייתה בהיריון, הרי נהוג שלא מכינים לתינוק דברים מראש?
ראיתי שכבודו כתב באחת התשובות שלא נוהגים לקנות שום דבר לתינוק לפני שהוא נולד, ומצד שני, ראיתי שמובא בספר 'פעולת הצדיק' שאמא של רבינו סרגה לו כיפה בעת שהייתה בהיריון, ותכף ומיד כשרבינו יצא לעולם היא חבשה על ראשו את הכיפה שסרגה. איך זה מסתדר?
3567
הלכתי להתבודד בלילה, ובסיום ההתבודדות ראיתי חתול. האם יש בזה סימן רע?
במהלך משמרת לילה בעבודה יצאתי לערוך שעת התבודדות על עניין מסוים. ממש לקראת סוף ההתבודדות ראיתי חתול, שהוא חיה טמאה, ומשום מה זה הפריע לי נורא. האם יש בזה סימן רע או שאלו סתם דמיונות שלי?
3566
בכל פעם עולות בי מחשבות שמזכירות לי את העבר שלי. איך מתגברים על המחשבות האלו?
אני אברך כולל, וברוך השם אני לומד בהתמדה, אך יש דבר שמאוד מציק לי - בכל פעם עולות לי מחשבות שמזכירות לי את העבר שלי - הן מה שסבלתי מהסביבה כשהייתי בחור, והן מחשבות שמזכירות לי את העבירות שעשיתי לפני שחזרתי בתשובה. איך מתגברים על המחשבות האלו?
3565
שמעתי שציון רבינו המוכר לנו היום לא נמצא על קברו האמיתי של רבינו. האם זה נכון?
לאחרונה מישהו אמר לי שהציון של רבינו ז"ל באומן נהרס במלחמת העולם, ושהמצבה הקיימת כיום איננה עומדת היכן שעמד הציון הראשון. האם זה נכון?
3564
יש לנו בעיות רבות בשלום-בית, וכעת אנחנו פרודים. האם יש טעם לנסות לחזור להיות ביחד?
יש ביני לבין בעלי הרבה בעיות, וגם אמא שלו מוסיפה לזה כי היא מדברת עליי רע ומפריעה לנו. כעת אנחנו פרודים אחד מהשני, ויש לו צו הרחקה מהבית בעקבות מריבה שהייתה לנו, אמנם לא היה בה אלימות, אבל היו בה הרבה דברים לא טובים. האם כדאי לנו לנסות ולחזור אחד לשני או שעלינו להיפרד לגמרי?
3563
רבינו דיבר בגנות התעניות והסיגופים, אך צדיקים אחרים כן נהגו כך. מהי הדרך הנכונה?
למדתי וקראתי בהרבה מקומות שעניין הסיגופים והתעניות לא שייך לדורנו כלל, וגם רבינו הקדוש האריך בזה, ואמר, שאם היה יודע את מעלת ההתבודדות – לא היה מזיק לגופו בכל כך הרבה תעניות. אבל למעשה, מפורסם וידוע שיש הרבה צדיקים שחיו בדור הזה ובדור הקודם שזכו לדרגות גבוהות בזכות התעניות שנהגו להתענות. אם כן, מהי הדרך הנכונה?
3562
האם המקור לפתגם "אם לא רוצים לסבול קצת - אזי סובלים הרבה" נמצא בדברי רבינו?
שמעתי פתגם נפלא: "אם לא רוצים לסבול קצת - אזי סובלים הרבה". האם המקור לזה נמצא בדברי רבינו?
3561
לאחרונה יש לי קשיים בפרנסה ואני מרגיש שהכול תקוע. מה השם רוצה ממני?
יש לי חנות כבר שמונה-עשרה שנה, ועד לפני חצי שנה הכול היה בסדר, אך פתאום התחילו קשיים בפרנסה, התעוררו כמה בעיות עם הסחורות בחנות, ונפלתי לחובות גדולים. אני משתדל להתפלל להשם, אך אני מרגיש שהכול תקוע, והתחלתי להיכנס לעצבות. אני בטוח שכל זה בא לי רק בגלל העוונות שלי, ואני מנסה להבין מה השם דורש ממני כדי שאוכל לתקן את מעשי. אשמח מאוד לקבל את עצתך, כי הייסורים והלחצים שיש לי גורמים לי סבל רב.
3560
מהי הדרך הנכונה להשתמש עם מידת ה'עזות דקדושה'?
רבינו ז"ל אמר, שעם עזי פנים וחוצפנים אי אפשר להתמודד - אלא עם עזות דקדושה, אחרת בוודאי יבטלו אותו. לצערי, ביטלו אותי כל כך הרבה פעמים בחיי, עד שגרמו לי לשבת בפינה ולא להיות מעורה בחברה. איך צריכים להשתמש עם העזות דקדושה כדי שיפסיקו לבטל אותי ותהיה לי חירות חברתית?
3559
האם לימוד מתוך ספר 'קיצור ליקוטי מוהר"ן' גם נחשב ללימוד 'ליקוטי מוהר"ן'?
אני משתדל ללמוד בכל יום בספר הקדוש 'ליקוטי מוהר"ן', ורציתי לשאול: האם לימוד מתוך ספר 'קיצור ליקוטי מוהר"ן' גם נחשב ללימוד ליקוטי מוהר"ן, או שעיקר תכלית ספר זה הוא לזכור את עיקרי הדברים המופיעים בליקוטי מוהר"ן?
3558
אני מקנאה בכל הסובבים אותי. איך אני יכולה לעקור מעצמי את המידה הרעה הזו?
יש לי בעיה רצינית: מידת הקנאה שלי מוגברת מאוד ואני מקנאה בכולם – בחברות שלי, במשפחה שלי, ובכל מי שמסביבי. איך אני יכולה לעקור מעצמי את המידה הרעה הזו?
3557
מה אפשר לעשות עם אנשים שמפריעים בבית הכנסת בזמן התפילה וקריאת התורה?
מה אפשר לעשות עם אנשים שמפריעים בבית הכנסת בזמן התפילה וקריאת התורה, וכמה שהגבאים מבקשים מהם, מתחננים אליהם וצועקים עליהם שיפסיקו - הם ממשיכים להפריע?
3556
איך זוכים לריכוז וכוונת הלב בתפילה?
בחצי השנה האחרונה קיבלתי על עצמי להתפלל את התפילות הקבועות בכוונה, ולהשתדל להיות כמה שיותר מרוכז בתפילה, אך לצערי, אני לא מצליח, ובמשך כל התפילה אני מהרהר בדברים שמטרידים אותי. איך זוכים לריכוז וכוונת הלב בתפילה?
3555
אני ובעלי סובלים מבעיות בריאותיות, וגם השלום-בית שלנו מעורער. מה עושים?
אני חולה בדלקת פרקים קשה מאוד המלווה בהמון המון כאבים, וגם הוא סובל מבעיות בריאותיות קשות – סכרת, בעיות בלב ואי ספיקת כליות. אני מנסה להבין אותו ולהתחשב בו – אך אין הדדיות מצדו, והוא אף פעם לא מבין אותי!
3554
האם יש מקורות בספרי ברסלב לחשיבות לימוד התלמוד הירושלמי?
במסגרת הלימודים אני צריך להכין עבודה בנושא "התלמוד הירושלמי בתורת ברסלב". אהיה אסיר תודה אם הרב יוכל בבקשה להפנות אותי למקורות בספרי רבינו בעניין לימוד התלמוד הירושלמי, לסיפורים בנושא, וכן לכתוב לי מה מעלת הלימוד בתלמוד הירושלמי. תודה רבה!
3553
יש לי חלישות הדעת, האמונה שלי נחלשה, ונמאס לי לצאת לשידוכים
תמיד שמרתי נגיעה, אבל בתקופה האחרונה יש לי נפילה חזקה - לא בגלל שקשה לי לשמור, אלא בגלל שיש לי חלישות הדעת ונמאס לי כבר מהשידוכים, בפרט שבשידוך האחרון הכול היה כבר כמעט סגור, ואז המשודך פיצץ הכול.
3552
יש לי בכל יום סדר גדוש ללימוד תורה. האם עליי להוסיף עוד סדר גמרא בגירסא?
אני תלמיד ישיבה, ויש לי בכל יום סדר קבוע וגדוש ללימוד תורה. אני יודע שהרב אומר שצריכים לגרוס הרבה גמרא, אך לי זה קשה. האם סדר הלימוד שלי מספיק, או שעליי להתעקש ולהוסיף עוד סדר גמרא בגירסא?
3551
אני יוצאת עם בחור כבר חמש פגישות. כיצד אני יכולה לדעת שהוא באמת הזיווג שלי?
אני יוצאת עם בחור כבר חמש פגישות. כיצד אני יכולה לדעת שהוא באמת הזיווג שלי ובעלי העתידי? וכיצד אוכל לדעת שהוא באמת טוב כמו שהוא מתנהג עכשיו?

 

 

 

 

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup