ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


 

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


3550
האם עלינו לרשום את בננו לגן החרדי היחיד באזור למרות שהתנאים שלו לא כל-כך טובים?
אנו גרים באזור שרוב האוכלוסייה היא דתית, ויש כאן רק גן אחד חרדי. בחודש אלול הקרוב אנו צריכים להכניס את בננו לגן, והבעיה היא שהתנאים באותו גן חרדי לא כל כך טובים מבחינת הניקיון, ואשתי לא מרוצה מכך כמו כל אם הדואגת לבנה. יש כאן גן אחר - דתי ומופרד, והוא מוצא חן בעיניי אשתי, ואיננו יודעים מה לעשות.
3549
אנו רוצים לעבור לגור ביבנאל. מה לעשות עם העסק שלנו שנמצא באזור המרכז?
זכינו אשתי ואני לשבות ביבנאל ביחד עם הרב שליט״א, והתרשמנו מאוד לטובה. הבנו שאנחנו רוצים לחיות, להשתקע, ולחנך את ילדינו בקהילה הקדושה ביבנאל. אנו מאוד רוצים לעבור ליבנאל, אך מצד שני העסק שלנו נמצא כאן - באזור המרכז, ולא נוכל לנהל אותו מרחוק. מה דעתו של הרב בעניין?
3548
שמעתי פעם שסיפרתם אודות ה'אושווער חבורה'. מי הם היו? ומה הייתה מעלתם?
שמעתי פעם שסיפרתם אודות חבורה פשוטה של עובדי השם שנקראו ה'אושווער חבורה' שנטמנו יחד באותו בית עלמין. האם תוכלו להרחיב בעניין ולספר מה הייתה מעלתם, באיזה זמן הם חיו, והאם נודע מקום מנוחתם?
3547
האם הרמח"ל אכן קבור בטבריה ליד ציונו של רבי עקיבא? 
האם הרמח"ל אכן קבור בטבריה ליד ציונו של רבי עקיבא, או שיש אמת בדעה שקברו נמצא בבית העלמין היהודי בכפר יסיף? ואם קברו אכן בטבריה, כיצד לא נזכר הדבר בספרי רבני טבריה שציינו את קברי הצדיקים בטבריה, ולא הזכירו את ציון הרמח"ל?
3546
צדיק גדול הורה לנו לעבור דירה לעיר אחרת, ואנו זקוקים לחיזוק שנוכל לקיים את עצתו 
זכינו להתייעץ עם צדיק גדול בעניין חינוך ילדינו, והצדיק הורה לנו לעזוב באופן מידי את המקום שבו אנו גרים ולעבור בחזרה לצפון - שם גרנו עד לפני כשלוש שנים. הרב הצדיק חזר על הדברים כמה פעמים, והבנו מדבריו שהדבר חייב לקרות מה שיותר מהר. מאוד חשוב לי שהצדיק יחזק אותי בעניין המדובר, כי זה לא פשוט
3545
בלידה הקודמת הוצרכתי לעבור ניתוח. מה עליי לעשות כדי ללדת הפעם בלידה טבעית? 
אני בחודש התשיעי להיריון. בלידה הקודמת ילדתי בניתוח, ואני רוצה מאוד ללדת כעת באופן טבעי. מה אני יכולה לעשות לשם כך?
3544
יש לי שלושה שמות, וכל אחד מהם בעייתי מסיבה אחרת. מהי המלצתכם בעניין?
יש לי שלושה שמות – 'בן שמעון יעקב', 'שמעון' על שם דוד שלי שהיה חולה במחלת האפילפסיה ונפטר בגיל צעיר מאוד, ו'יעקב' על שם סבא שלי שנפטר בגיל ארבעים ושתיים, והבנתי שזה ממש לא טוב שאני נקרא על שם אנשים שנפטרו מוקדם. לגבי שמי הנוסף 'בן' - בני משפחתי שחזרו בתשובה אמרו לי שזה בכלל לא שם. מה הרב מייעץ לי לעשות? האם כדאי לי לשנות את שמי ל'בנימין'?
3543
לאחרונה קרה לי בבית נזק שגרם לי הפסד כספי גדול מאוד. מה אני צריך להבין ממה שקרה לי? 
לאחרונה קרה לי בבית נזק שגרם לי הפסד כספי גדול מאוד, וחוץ מזה שאני לא יודע מהיכן אשלם את זה, יש לי חלישות הדעת וצער רב. אשמח אם כבוד הרב יחזק אותי, ויגיד לי מה אני צריך להבין ממה שקרה לי.
3542
עברתי בחיים הרבה דברים לא קלים ונפלתי אל השתיה. איך נגמלים מזה? 
עברתי בחיים הרבה דברים לא קלים שגרמו לי ליפול לדיכאון וייאוש ולהתחיל לשתות. מאז, כבר שנים אני בורח בכל פעם אל השתיה, ואף שאני יודע ומבין שאני נמצא בבעיה רצינית - אני לא יכול להיגמל מזה! האם יש לכבוד הרב עצה בשבילי?
3541
מאז שביתנו נכנסה להיריון היא אומרת שהיא רוצה להתאבד. מה עלינו לעשות? 
לצערנו הרב, מאז שביתנו ילדה את בנה הראשון, היא נמצאת במצב נפשי גרוע מאוד ובדיכאון עמוק. עכשיו היא שוב בהיריון, ובשבוע שעבר, כאשר היא ביקרה אותנו היא אמרה שהיא רוצה להתאבד. בהתחלה חשבנו שזה משבר רגעי, אבל מאז היא אומרת זאת שוב ושוב ואנו חוששים מאוד שהיא לא תעשה משהו לעצמה. מה אנחנו יכולים לעשות?
3540
ידוע שכאשר משתתפים בברית - נמחלים כל העוונות. האם זה גם כשמדובר במשפחה חילונית? 
חבר שלי, שהוא תלמיד שלכם, אמר לי שתמיד אתם מעוררים את תלמידיכם להשתדל ללכת ולהשתתף בברית מילה, כי בזה נמחלים כל עוונותיהם. האם זה נכון? ואם כן, תוכלו לכתוב לי מה המקור לזה? ומה לגבי ברית במשפחה חילונית, האם גם אז נמחלים העוונות של כל המשתתפים?
3539
אני יודע שכל הסבל שלי ושל משפחתי נובע מזה שפגמתי בברית. מה עליי לעשות כדי שיפתח לי השפע? 
חזרתי בתשובה לפני עשרים ושתיים שנה וברוך השם יש לי משפחה. אני רוצה שתהיה לי אפשרות להשפיע למשפחתי את כל מה שהם צריכים, אך לצערי אני מובטל כבר כשנה וחצי וסובל מחסרון כיס ששובר אותי מאוד.
3538
הקדוש ברוך הוא הבטיח לאברהם: "ושמתי את זרעך כחול אשר על שפת הים". מתי זה יתקיים? 
ידוע שהקדוש-ברוך-הוא הבטיח לאבותינו אברהם יצחק ויעקב: "ושמתי את זרעך כחול אשר על שפת הים". מה הפירוש בדברים אלו, הלא רואים שאנחנו המעט מן העמים ועוד מעט תהיה הגאולה, אם כן מתי תתקיים הבטחה זו?
3537
איבדתי את האמון בעצמי. איך אפשר לאחד את הקרעים בנפשי ולבנות מחדש אישיות יציבה? 
בשנים האחרונות ההרגשה שלי היא "ואני בתוך הגולה" של עצמי – אני לא מצליח כל כך בחיים, הדברים לא מסתדרים, והשנים עוברות. אני מרגיש תלוש, איבדתי את האמון בעצמי ובייחודיות שלי שממנה שאבתי את הביטחון העצמי שלי, איבדתי את האמון בדרכי ועל הדרך נחלשתי באמונה.
3536
בשני ההריונות האחרונים עברתי הפלה. מה עליי לעשות כדי שאזכה לעוד ילדים? 
לפני שנה עברתי הפלה, או יותר נכון לידת עובר ללא רוח חיים. אחרי חצי שנה, נכנסתי שוב להריון בסייעתא דשמיא אחרי המון התבודדות והתחזקות, אבל בשבוע השביעי להיריון שוב האולטרסאונד הראה שאין דופק, ועברתי הפלה על-ידי גרידה. התחזקתי, ואני מאמינה שהכול לטובה. אני לא מחפשת תשובות לשאלות כמו למה ואיך, כי אני מרגישה שאלו חשבונות שמיים ולא ענייני לעסוק בזה, אבל אני מחכה ומחכה לישועה ואני כבר מתחילה להתייאש שוב...
3535
יש מישהו שמציק לי כל הזמן ומנסה לגרום לי צער. מה אני יכול לעשות כדי שהוא יפסיק? 
יש איזה בן בליעל שמציק לי כל הזמן ומנסה לגרום לי צער בכל דרך אפשרית. מה אני יכול לעשות כדי שהוא יפסיק?
3534
כתבתם שמותר לבקש בשבת גם צרכים פרטיים. האם זו הוראה לרבים? ומה המקור לדבריכם? 
באחת התשובות כבודו כתב שבשבת קודש מותר לבקש גם על צרכים פרטיים, כגון: בריאות, שמחה, שלום בית וכו', ואינני מהרהר אחרי דבריכם חס וחלילה, כי מי אני ומה חיי, אך מכיוון שאני יודע שכל הפוסקים כתבו אחרת - שאסור לבקש ולהתפלל בשבת על צרכים פרטיים, אני נמנע מלעשות זאת אף שלפעמים יש לי דברים דחופים לבקש, וברצוני לשאול: האם מה שכתבתם זו הוראה ליחיד או לרבים?
3533
קשה לי לשלוט על עצמי כשאני מתווכח עם ההורים, ואני פוגע בהם. מה העצה? 
כשהייתי נער, תמיד היו לי ויכוחים עם ההורים, וכל השנים היינו רבים ומשלימים. כשהתבגרתי, הבנתי שאני גורם להם צער גדול, וקיבלתי על עצמי לשנות את דרכי, והחלטתי שגם כשאני נפגע מהם וכועס עליהם - לשתוק, אבל מה אני יכול לעשות, הם שוב מוציאים אותי משיווי משקל, וכשאנחנו רבים אני עונה להם בצורה קשה מאוד. האם יש לכבוד הצדיק עצה בשבילי?
3532
אני ובעלי נכשלנו באיסור נידה. איך אנחנו יכולים לתקן את מה שפגמנו? 
לצערי הרב, אני ובעלי נכשלנו באיסור החמור של נידה. איך אנחנו יכולים לתקן את מה שפגמנו?
3531
האם יש עניין להדליק נרות במוצאי שבת קודש? 
ראיתי שהצדיק כתב תשובה נפלאה על כך שאין שום עניין להדליק בבית נרות לצדיקים, אלא רק בקברי הצדיקים, וברצוני לשאול: ידוע שבמוצאי שבת מתנוצץ אורו של דוד המלך, ואז הוא הזמן להמשיך את האור של שבת לששת ימי החול. האם גם אז אין עניין להדליק נרות?
3530
מה הדרך הנכונה לאזן בין שני סוגי הלימוד – עיון ובקיאות? 
אני אברך כולל, וברוך השם הוספתי לאחרונה לסדר הלימוד שלי גם ח"י פרקים משניות, חומש ורש"י, דף היומי, ליקוטי מוהר"ן והלכות, אך מצד שני אני מרגיש שהלימוד בכולל הצטמצם באיכות. מה הדרך הנכונה לאזן בין שני סוגי הלימוד – עיון ובקיאות?
3529
מאז שהתגרשתי אני מרגישה חסומה בכל מה שקשור לזוגיות. מה עליי לעשות? 
התגרשתי לפני שנתיים וחצי, ומאז אני מרגישה חסומה בכל מה שקשור לזוגיות. אמנם יש הצעות ברוך השם, אך הקשרים לא מצליחים ולא מובילים לחתונה.
3528
האם זה נכון שרבינו לא רצה שתלמידיו יהיו עשירים? ואם כן, מדוע? 
האם זה נכון שרבינו לא רצה שתלמידיו יהיו עשירים? ואם כן, מדוע?
3527
חז"ל אמרו: "כל העוסק בבניין מתמסכן". האם עדיף לקנות בית מוכן מאשר לבנות בית?
כתוב בגמרא ש"כל העוסק בבניין מתמסכן", ו'הפלא יועץ' אומר שזה מדבר על אדם שבונה את ביתו, משום שהוא אף פעם לא מסיים את הבנייה בסכום שהקציב לעצמו, ותמיד הסכום הסופי גדול הרבה יותר ממה שהוא חשב להוציא. ושאלתי היא: האם עדיף לקנות בית מוכן ולהתפשר, או שלמרות זאת אדם יכול לבנות את ביתו לפי רצונו ותוכניתו, והשם יעזור לגבי גדילת ההוצאה?
3526
מאז שנפטר מורנו ורבינו הרב הגאון בנימין בצרי, אנו שבורים ורצוצים. האם תוכלו לחזק אותנו?
אני תלמיד של מורי ורבי הרב הגאון בנימין בצרי עליו השלום. לפני כשבועיים נחתה עלינו מכה גדולה בפטירתו, ומאז, כל תלמידיו ואני בתוכם חשים כאילו איבדנו את הראש שלנו. נשמח מאוד אם הרב שליט"א יוכל לחזק אותנו כי אנו שבורים מאוד, וכן יספר לנו איך היה הקשר ביניכם כי הרבה אנשים רוצים לדעת
3525
האם לגלח את הזקן לטובת השידוכים או להמשיך ולגדל אותו?
אני מגדל זקן ומעולם לא נגעתי בו, ואני יודע שיש בידי זכות גדולה שהחזקתי מעמד עד עכשיו. אבל מה שבאמת מפריע לי זה כל נושא ההיכרויות והשידוכים, כי הזקן מקנה לי מראה מטעה, ולכן קשה לי להתחיל לצאת ולהכיר ולחשוב על חתונה כשאני נראה ככה. מה כבוד הרב אומר: האם לגלח את הזקן לטובת השידוכים או להמשיך ולגדל אותו?
3524
האם תוכלו לכתוב לי כמה עצות יסודיות להנהגת הבית ולשלום-בית בשנה הראשונה?
הבטחתם שמי שיסיים את מסכת תענית מאה ואחת פעמים - ימצא את זיווגו. בסייעתא דשמיא קיימתי את עצתכם, וברוך השם זכיתי לשידוך טוב ובעוד שלושה שבועות אתחתן. האם תוכלו לכתוב לי כמה עצות יסודיות להנהגת הבית ולשלום-בית בשנה הראשונה?
3523
אבי משמש באדמו"רות ואיננו מרוצה מכך שהתקרבתי לברסלב. איך עליי להתנהג איתו?
התקרבתי לרבינו, ויש לי הרבה מניעות מאבי שמשמש באדמו"רות. תמיד הוא אומר לי שאני סוטה מדרך אבותיי שהיו צדיקים גדולים ולא אחזו מדרך זו של ברסלב. איך אני יכול להתחזק? וכיצד אני צריך להתנהג עם אבי מורי שליט"א?
3522
אני סובלת כאבים עצומים, ומכיוון שלא מוצאים את הסיבה לכך אני חושבת להתאבד 
אני סובלת מכאבים בקיבה, בבטן ובצלעות, ובימים האחרונים נוספו לי גם כאבים בגב ובאזור הלב. מצב רק מחמיר, ואני מחזיקה את עצמי לא להתאבד. אני יודעת שהשם לא רוצה בכך, אבל כבר קשה לי לסבול... אנא, עזור לי ותגיד לי מה עליי לעשות.
3521
מהי המעלה של העוסקים בהדפסת והפצת ספרי 'אשר בנחל'?
הגיע לידי ספר 'אשר בנחל', וכשקראתי בו נוכחתי לראות שחלק גדול מהמכתבים עוסקים בעניין ההדפסה וההפצה של ספרי 'אשר בנחל', וכל הזמן אתם מחזקים את ידיהם של המדפיסים והעוסקים במלאכה. האם תוכלו לכתוב לי מה המעלה המיוחדת של הפצת ספרים אלו?
3520
אין לנו הצלחה בפרנסה. האם כדאי לנו לעבור לארה"ב ולנסות שם את מזלנו?
אני ובעלי חוזרים בתשובה וקרובים לרבינו, נשואים כחמש שנים ויש לנו שלושה ילדים. לצערנו, לא כל כך הולך לנו בפרנסה פה בארץ, אך לפני שהתחתנו בעלי עבד בחוץ לארץ בכל מיני דברים, ובכל מה שעסק שם - הוא הצליח. האם כדאי לנו לעבור לארצות הברית לתקופה מסוימת כדי לנסות את מזלנו שם ולאחר מכן לחזור לארץ הקודש?
3519
בשנים האחרונות החל דרדור במצבי הבריאותי. האם ייתכן שזה קשור לבעיות בשלום-בית שלנו?
בשלוש השנים האחרונות החל דרדור במצבי הבריאותי ואני סובל מדילול השרירים בגוף. עד כה, לאחר אין ספור בדיקות ואשפוז בחמישה בתי חולים ברחבי הארץ - אין עדיין אבחנה רפואית שיכולה להסביר ממה נובעת הבעיה שלי. אין לי שום טרוניה על כל מה שעובר עליי, ואני מאמין שבאמת הכול לטובה
3518
רבינו אמר "הריבית מפסיד היראה". האם יש ממה לחשוש כשלוקחים הלוואה מהבנק
הבנתי שכל הבנקים בישראל חתומים על מסמך 'היתר עסקה' שמאפשר להם להלוות בריבית, והיות שלאחרונה לקחתי הלוואה מהבנק, אני חושש שזה יכול להזיק לי ולגרום לי פגם ביראת שמיים כדברי רבינו ז"ל בספר המידות "הריבית מפסיד היראה". האם יש לי ממה לחשוש?
3517
יש מנהג לפתוח ספר באופן אקראי כדי לקבל עצה. האם זה שייך גם לאנשים פשוטים?
יש מנהג נפוץ, שכאשר אדם נתקל בבעיה או בצומת דרכים בחייו ואינו יודע כיצד לנהוג – הוא פותח ספר בצורה אקראית, ומנסה למצוא את התשובה לשאלתו באותו מקום שפתח, האם כל אדם יכול לנהוג כך, או שהעניין הזה נועד רק לגדולי הצדיקים?
3516
בתנו נהייתה מרדנית והיא מוציאה אותנו מדעתנו. האם יש לכם עצה עבורנו?
עזרתך ועצותיך שעוזרות לנו לחיות חיי תורה ומצוות. ברוך השם יש לנו חמישה ילדים. כשנולדה לנו הבת הגדולה, פינקנו אותה מאוד עד גיל שלוש וחצי, כי עד אז לא היו לנו עוד ילדים, ורק כשהיא הייתה בת שלוש וחצי, לאחר טיפולים שעברנו - זכינו לתאומים. מאז שהתאומים נולדו, היא התחילה לדבר כמו תינוקת ונהייתה מרדנית, היא לא מקשיבה והכול הולך איתה בקושי רב. שנה וחצי לאחר לידת התאומים נולדה לנו בת נוספת, ולאחר שנה וחצי נולד לנו עוד בן, ועם כל ילד חדש - המצב איתה הפך לקשה יותר ויותר.
3515
האם זה מספיק שאני לומד בספרי רבינו, או שעליי לחפש דווקא אחר תלמידו המובחר שבדורנו?
רבי אברהם ב"ר נחמן ז"ל כותב בספרו 'ביאור הליקוטים', שגם מהצדיק אי אפשר לקבל, כי אם על-ידי תלמידו שבדור. ושאלתי היא: האם זה מספיק שאני לומד בספרי רבינו הקדוש, או שעליי לחפש דווקא אחר התלמיד הזה?
3514
האם כבודו קשור בקשר משפחתי למהר"ם שיק?
3513
אין לנו ילדים, הפרנסה קשה, ובעלי במצב נפשי לא טוב. למה הכל סגור לנו?
אנחנו מחזיקים מעמד בחסדי שמים, אך אנחנו נמצאים בחובות, קשה לנו מאוד, ואנחנו לא יודעים מה לעשות כי בכל הכיוונים שאנחנו מסתכלים הכול סגור.
3512
בני בן השנתיים וחצי עדיין משתמש במוצץ, ובעלי מתעקש לגמול אותו. האם הוא צודק?
יש לנו בן בגיל שנתיים וחצי, והוא עדיין משתמש במוצץ. בעלי מתעקש לגמול אותו מהמוצץ, ואומר שזה לא יפה לראות ילד כזה גדול עם מוצץ, וגם שזה יכול לגרום לו בעיות בדיבור, אך אני חושבת שהוא עדיין תינוק, וזה עוזר לי שהוא עם מוצץ כי כך הוא רגוע.
3511
רבינו אמר שצריכים להקפיד שתינוק לא ילך בגילוי ראש. מאיזה גיל?
רבינו כותב בספר המידות שצריכים להקפיד שהתינוק לא ילך בגילוי ראש. האם צריכים להקפיד על כך מאז שהוא נולד או רק מאז שהוא מתחיל ללכת?
3510
האם מותר לתת לילדים לנשק תמונות של צדיקים כדי לחנך אותם לאמונת חכמים?
ראיתי שיש אנשים שרוצים להחדיר בילדיהם הקטנים אמונת חכמים, והם מרגילים אותם שכאשר רואים תמונות של צדיקים – מנשקים אותן. האם מותר לנהוג כך?
3509
המציאו עליי שקרים שלא היו ולא נבראו, ומפיצים אותם ברבים. איך מפסיקים את זה?
לצערי הרב, המציאו עליי שקרים שלא היו ולא נבראו, דברים שאפילו לא עלו על דעתי, ועוד מפיצים את זה ברבים, עושים ממני ליצנות ומדברים עליי לשון הרע. מה אני יכול לעשות כדי להפסיק את זה?
3508
הפלגתם מאוד במעלת המדפיסים והמפיצים של 'שו"ת ברסלב". מדוע?
ראיתי שכתבתם: "מי שידפיס כרך אחד מסדרת 'שאלות ותשובות בחסידות ברסלב' - אשרי לו, ובוודאי יראה ישועה ויצא מהצרה שלו. ואשרי ואשרי מי שיזכה להפיצם בין נשמות ישראל". מדוע מעלת ההפצה של ספרים אלו כל-כך גדולה?
3507
אשתי לוחצת עליי שאוריד את הפאות. האם אני צריך לעשות זאת מטעם שלום בית?
כבר זמן רב אשתי הצדיקה לוחצת עליי שאוריד את הפאות. זה מאוד מפריע לה, והיא ממש תשמח שאני אוריד אותן מכיוון שהיא לא אוהבת את המראה הזה, אך אני לא מעוניין בכך, וכבר זמן רב אנו מתווכחים על הנושא
3506
אני בחורה מסורתית שמעוניינת להתחזק. האם תוכל לכוון אותי בדרכי?
אני בחורה מסורתית אך לא דתייה שמעוניינת להתחזק, ויש לי המון שאלות ותהיות לגבי דרך ההתחזקות. האם תוכל לכוון אותי בדרכי?
3505
למרות שאני נשוי היצר הרע בוער בי ואני נכשל בפגם הברית. אנא חזק אותי.
ברוך השם אני נשוי, אבל היות שלא היו לי העצות של רבינו בימי בחרותי - פגמתי הרבה מאוד בברית, עד שכיום בימי ההרחקה אני ממש משתגע ונכשל בהוצאת זרע לבטלה
3504
אני לא יודע מה לעשות עם עצמי: האם להשלים את תעודת הבגרות, ללמוד מקצוע, או ללכת לישיבה?
כרגע אני גר בבית עם הוריי שלא שומרים תורה ומצוות, וקשה לי עם כך – כי הם רבים הרבה בעיקר בשבתות, וזה גורם לי לחץ. בנוסף, יש לי בעיה בקבלת החלטות ואני לא יודע מה לעשות עם עצמי בחיים - האם להשלים את תעודת הבגרות, או ללמוד מקצוע, ואם כן – איזה מקצוע, או שעליי ללכת לישיבה. אני מבולבל מכך ולא יודע מה לעשות.
3503
כיצד אני יכולה להחדיר בתלמידותיי אמונה ולגרום להן להאמין שיש ניסים?
ברוך השם זכיתי, ואני מחנכת בנות בכיתה י' בבית-ספר ממלכתי דתי. אתמול בשיעור חינוך שוחחנו על הכוח של התפילה, השמחה וגדולת הצדיקים. במהלך השיעור היו שתי תלמידות ששיתפו אותנו בקושי שלהן, ושתיהן לא מאמינות שמשהו יכול לשנות את המציאות, והן לגמרי מיואשות. ניסיתי לחזק אותן כמה שאפשר, אך הרגשתי שאני נתקלת בקיר. כיצד אפשר להחדיר בהן אמונה שיש ניסים גלויים?
3502
מהו "רב דקליפה" המוזכר בספרי רבינו?
מהו "רב דקליפה" המוזכר בספרי רבינו? האם תוכלו להרחיב בעניין זה?
3501
יש לי כמה התלבטויות ומניעות להוציא את השבת כשיטת רבנו תם
יש לי כמה התלבטויות בעניין הוצאת השבת לפי שיטת רבנו תם, ואשמח שתבארו לי אותם. והאם רבינו עצמו הוציא את השבת כשיטת רבנו תם?

 

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup