ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


 

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


3500
כשאני יוצא מבית הכנסת אני הולך אחורנית עם הפנים כלפי ארון הקודש. האם יש בעיה במנהגי זה?
כשאני יוצא מבית הכנסת אני הולך אחורנית עם הפנים כלפי ארון הקודש, ושמתי לב שיש אנשים שלועגים לי. האם יש בעיה במנהגי זה? ובכלל - איך אני צריך להתייחס להערות שאנשים מעירים לי, למשל שאני מוחא כפים בשקט בתפילה?
3499
אני ואחי לא לומדים בישיבה, אלא בבית. האם הרב יכול לתת לנו סדר יום לתורה ותפילה?
אני ואחי לא לומדים בישיבה, ואנחנו לומדים בבית עם אבא. ברוך השם אנו קמים לאמירת תיקון חצות, מקפידים לעשות שעה התבודדות ולומדים בספרי רבינו, אך אין לנו סדר יום מסודר - כך שיש גם הרבה בזבוז זמן. נשמח שהרב ידריך אותנו בדרך ישרה וייתן לנו סדר יום לתורה ולתפילה כדי שנזכה להיות כמו שרבינו רוצה מאיתנו
3498
מאז ששניתי את שמי בהוראת אחד מגדולי הדור - קורים לי דברים לא טובים. מה דעתכם בעניין?
לפני כמה חודשים חבר שלי היה אצל אחד מגדולי הדור, ביקש ברכה עבורי והזכיר את שמי. כשהרב שמע את שמי, הוא אמר ש'דרור' זה לא שם. נסעתי אליו בעצמי, והוא חזר ואמר בפניי שאין שם כזה 'דרור', וייעץ לי להחליף את שמי ל'דוב'. נהגתי כדבריו והחלפתי את שמי, אך תקופה קצרה לאחר שינוי השם התחילו אצלי כמה בעיות. מה לעשות בעניין השם?
3497
כולם מכירים את הארגון הנפלא 'אבות ובנים'. מדוע לא מייסדים גם ארגון 'אימהות ובנות'?
ידוע לכולם המנהג הנפלא שנקרא "אבות ובנים" – בו יושבים האבות יחד עם הבנים ולומדים. ובימינו, כבר ידוע שמעבר ללימוד עצמו זהו זמן איכות המקשר בין ההורה לילד. ומאחר שכך, מדוע יגרע חלקן של הבנות ומדוע לא מתקנים גם "אימהות ובנות", ובפרט שבנות צריכות שמירה וחיבור להורים יותר מהבנים?
3496
בתנו סובלת ממחלת גנבות, ולכן הענשנו אותה בכך שלא נחגוג לה בת-מצווה. האם זה יעזור?
יש לי ילדה שעוד מעט תחגוג בת-מצוה. כבר מקטנותה היא סובלת ממחלת גנבות והיא נוגעת בכל כסף אפשרי - אם זה בקופות צדקה, ואם זה בכספים שאנו אוספים עבור המשכנתא וכדומה. עוד מעט תהיה לה בת-מצוה ותיכננו לחגוג לה אירוע יפה, אלא שעכשיו תפסנו אותה בעוד גנבה, והחלטנו להעניש אותה ולא לעשות לה את האירוע מדאגה לעתידה. האם הצדיק חושב שזה יעזור או שיש עצה אחרת?
3495
כיצד מסתדר העניין של "הניעור בלילה" עם אזהרת חז"ל שלא ללכת בלילה יחידי?
רבינו ז"ל אומר (לקוטי מוהר"ן, חלק א' תורה נ"ב): "על כן, צריך שילך לבדו בלילה בדרך יחידי, במקום שאין שם אדם, ושם ילך ויתבודד...", ומצד שני מובא בדברי חז"ל שיש איסור ללכת לבדו בלילה, בפרט לתלמיד חכם, ויש בזה סכנה. אם כן, איך דברי רבינו ז"ל עולים בקנה אחד עם אזהרת חכמינו הקדושים?
3494
האם כדאי לנסוע לאומן ולשהות שם בל"ג בעומר, או שנשמת רבינו נמצאת אז גם היא במירון?
אני מארגנת נסיעת נשים לציונו של רבינו הקדוש זי"ע באומן, ומכיוון שבל"ג בעומר אנו אמורות להיות באומן ובעוד קברי צדיקים, עלתה שאלה בין נשות הקבוצה: האם ביום ההילולא של התנא הקדוש רבי שמעון בר יוחאי זי"ע רבי נחמן נמצא בציונו הקדוש שבאומן או שהוא נמצא במירון? ומה לגבי הבעל-שם-טוב הקדוש זי"ע ושאר הצדיקים – האם גם הם כולם נמצאים בל"ג בעומר במירון
3493
רבנו ציווה ללמוד שולחן-ערוך. האם אפשר לקיים את רצונו בכך שלומדים את ספרי פוסקי דורנו?
האם מה שרבינו אמר ללמוד בכל יום שולחן-ערוך הכוונה היא ללמוד דווקא בספר 'שולחן-ערוך', או שכוונתו הייתה שצריכים ללמוד בכל יום הלכה למעשה, ואפשר לקיים את רצונו בכך שלומדים מתוך ספרי ההלכה של האחרונים ופוסקי דורנו?
3492
בעל התניא אמר: "זה שיאחז ב'ידית' שלי - אעשה לו טובה בשני העולמות". מה הכוונה?
קראתי שהאדמו"ר הזקן לבית חב"ד אמר לפני פטירתו (ספר השיחות לאדמו"ר הריי"צ, תרצ"ט): "זה שיאחז ב'ידית' שלי אעשה לו טובה בעלמא דין ובעלמא דאתי", ורציתי לשאול: למה התכוון האדמו"ר הזקן?
3491
כשאני באה לבקר את הוריי, אחי מקלקל את ילדיי ומחדיר בהם כפירה. כיצד עליי לפעול?
כאשר אני צריכה לנסוע להוריי לשבת כדי לכבד אותם, יש לי בעיה עם אחי - הוא נפל מהדת ומחלל שבת, מתנהג להורים שלי בצורה חצופה וגסה, מדבר דברי כפירה עם הילדים שלי ומקרר אותם. מצד אחד יש עניין של כיבוד הורים, ומצד שני - חינוך הילדים, ואני לא יודעת מה עליי לעשות. אני מתחננת שהצדיק יענה לי ויאמר לי כיצד לפעול.
3490
אחי סובל מדיכאון עמוק, וכל הפסיכולוגים לא הצליחו לעזור לו. מה ניתן לעשות?
יש לי אח בן עשרים ושבע, שיושב כבר כמה שנים בבית של ההורים בדיכאון ובלי לחפש עבודה, הוא מבולבל, ישן רוב היום, ואין לו חשק לכלום. יש לו קשיים רבים באישיות וכל הפסיכיאטרים והפסיכולוגים לא עזרו לו. אנא כבוד הצדיק, עזור לנו ואמור לנו מה עלינו לעשות: האם להמשיך לשלוח אותו לטיפולים, או לחכות לישועה מבלי לעשות שום דבר?
3489
אני יוצאת עם בחור טוב לב ובעל מידות טובות, אך המראה שלו לא כל-כך מוצא חן בעיניי. האם להתפשר?
אני יוצאת עם מישהו – הוא בחור טוב לב, יש לו מידות מעולות והכול מתאים, חוץ מהמראה שלו. אני יודעת שגם אני לא מושלמת. האם עליי להתפשר?
3488
אני מוסר שיעורי תורה לנשים, ובתקופה האחרונה אני נכשל בהרהורים ובהסתכלויות אסורות בזמן השיעורים
כבר כמה וכמה שנים אני מוסר הרצאות לנשים, וברוך השם אני מצליח מאוד. לצערי הרב, בתקופה האחרונה נכנס בי יצר הרע גדול, ואני מוצא את עצמי מסתכל עליהן ומהרהר בהן, ואני מאוד חושש שלא אכשל בעבירה. מדוע זה בא לי פתאום? ומה עליי לעשות כדי להינצל מזה?
3487
אני נמשך לגברים, והבנתי שלפי הדת זה אסור. מה כל-כך רע בזה?
מאז שאני נער אני נמשך רק לגברים. הבנתי שלפי הדת זה אסור, אבל אני לא מבין מה כל-כך רע בזה. אשמח להסבר.
3486
בן-זוגי לא רוצה להתחתן עד שהוא יסיים את הלימודים ויתבסס כלכלית, אך לי קשה מאוד להמתין
אני נמצאת בקשר זוגי כמעט שלוש שנים. בפסח הקרוב אהיה בת שלושים, ובן-זוגי יהיה השנה בן שלושים ושתיים. אני רוצה למסד את הקשר ולהתחתן כבר, אך בן-זוגי טוען שזה לא הזמן המתאים עכשיו, כי הוא לומד ולא עובד, וכשתהיה תקופה פחות לחוצה והוא יהיה לקראת סיום התואר - אז זה יהיה הזמן המתאים, אך הוא לא מוכן להתחייב על תאריך. אני זקוקה להכוונה. מה עליי לעשות?
3485
שמתי לב שאצל משפחות אחרות יש הרבה יותר רוגע בבית. איך זוכים לכך?
אני רואה שאצל משפחות דתיות אחרות יש בבית שלווה ורוגע, אין צעקות, עונשים ואיומים, ואילו אצלי בבית המצב לא רגוע – כל היום אני צריכה להגיד "אל תעשה כך... אל תצעקו... אל תרביצו..." וכו'. איך לומדים לחיות יחד ברוגע, בשלווה וללא כעסים?
3484
אנו נשואים כשנתיים ועדיין לא זכינו לילדים. אנו מיואשים, אנא עזור לנו!
אני ואשתי נשואים מזה כשנתיים, ולצערנו הרב עדיין לא זכינו להיפקד בהיריון. קראתי את כל ספר הזוהר בתקווה שזה יעזור, וכל חודש אני אומר לאשתי מחדש "הכול לטובה", אך לאט לאט אנחנו מתייאשים ולא יודעים מה לעשות. אנא, עזור לנו!
3483
אני רוצה לבקש מחילה מכל מי שפגעתי בו, ולהשיב את כל הגזלות שבידי, אך נראה שזה בלתי אפשרי
ידוע שכאשר אדם חוזר בתשובה אמיתית, הוא צריך להשתדל לעשות כל מה שביכולתו כדי לתקן את כל מה שפגם בעברו, אך לעיתים זה קשה מאוד לביצוע. א. לגבי מצוות שבין אדם לחברו - מה יעשה אדם שאינו זוכר את כל מה שפגם, או שאין לו כוח נפשי להתעסק בתיקון? ב. לגבי איסור גזל - מה יעשה אדם שהשתדל להשיב את כל הגזלות שגזל, אך בכל פעם נזכר בעוד ועוד גזלות שעליו להחזיר, ואין כוח בנפשו לתקן את הכול?
3482
חמותי מחזיקה אצלה כספי ירושה שמגיעים לנו ולא מוכנה להעביר אותם. מה ניתן לעשות?
חמותי מחזיקה אצלה ירושה שמגיעה לנו, ובכל פעם מעכבת את העברת הכספים בתירוץ אחר - פעם היא אומרת שבקרוב תעביר לנו את הכסף, ופעם היא מתנה את העברת הכספים בכך שנתחיל לחסוך. פנינו לעורך דין כדי להתחיל בהליך משפטי לקבלת הכספים, אך אנו מאוד מבולבלים וכואבים. אנא, כבוד הרב, עזור לנו!
3481
מהם מ"ט שערי הקדושה ומ"ט שערי הטומאה? והאם יודעים את שמותיהם?
במסגרת לימודי בפרשת השבוע, ראיתי שבעניין הירידה למצרים הוזכרו מ"ט שערי טומאה ובמקביל גם מ"ט שערי קדושה. לפי הבנתי, שערים פירושם מידות. האם אני צודק? והאם מוזכר במקורות מה הם שמותיהם של השערים הללו?
3480
בעלי נטש אותי ולא מוכן לתת לי גט. האם להתעקש על זכויותיי או לוותר?
מזה שנה שאני עגונה, ובמכתבים קודמים שכתבתי לרב תיארתי את התלאות הכואבות מאז נטש הבעל אותי ואת בתנו. מצדו, הוא נוקט בכל הליך אפשרי כדי להתיש אותי, ולצערי הוא מצליח. אני רוצה למצוא את האיזון הנכון שבין הצורך לעמוד על זכויותיי לבין הצורך לבוא בוויתורים כלפיו ולו רק כדי לקבל את הגט. אודה לרב מאוד על עצתו וברכתו.
3479
יש לי מניעות על כל צעד וצעד בעבודת השם, ובכל דבר אני מרגיש מלחמה. מדוע זה ככה?
כל דבר שבקדושה שאני רוצה לעשות בא לי בכבידות גדולה ובקושי רב. יש לי מניעות על כל צעד וצעד בעבודת השם - קשה לי לקום בבוקר, קשה לי להניח תפילין ולהתפלל במניין, ובכל דבר אני מרגיש מלחמה. מדוע זה ככה? והאם תמיד זה יהיה ככה?
3478
אשתי רוצה להוסיף לנו זכויות. מה עדיף: שתחליף מפאה לכיסוי ראש, או שתעשה תגלחת?
אשתי רוצה להוסיף לנו זכויות כדי שנזכה לנחת מהילדים המתוקים שלנו. מה עדיף: שתחליף מפאה לכיסוי ראש, או שתעשה תגלחת?
3477
בכל פעם שאשתי כועסת עליי - היא פורשת ממני לתקופה ארוכה. מה עליי לעשות?
במשך חמש השנים האחרונות, בכל פעם שיש ביני לבין אשתי מריבה ואנחנו מתווכחים, היא מחליטה לא ללכת למקווה, ולפעמים אף לפרק זמן ממושך של שלושה חודשים. המצב הזה מצער אותי מאוד וגורם לי הרבה בלבולים, מאוד קשה לי לפייס אותה, ונמאס לי לקבל אותה בתור 'תיקון'. מה עליי לעשות?
3476
בזמן האחרון עולות בדעתי המון קושיות, וביניהם קושיות עליכם. איך מתמודדים עם זה?
בתקופה האחרונה אני מאוד מבולבל, ועולות בדעתי המון קושיות על הקדוש-ברוך-הוא, על רבינו, ואני מתבייש לומר, אבל גם עליכם. אני מאוד מתבייש בזה, כי הרי קיבלתי אצלכם כל-כך הרבה טובות ברוחניות ובגשמיות, התחזקות בעבודת השם וסיוע בשלום-בית, אבל מה אעשה שאני לא מצליח להשתלט על הרגשות והמחשבות שלי? אני כל-כך עצוב ומבולבל, ואני מרגיש שאני שונא גם את עצמי. איך מתמודדים עם כל הקושיות הללו?
3475
שמעתי שרבינו אמר: "הבעל-דבר מדביק באיש הכשר שיגעון כמו דיבוק". מה הכוונה?
שמעתי מחבר שלי שרבינו אמר: "הבעל-דבר מדביק באיש הכשר שיגעון כמו דיבוק". איפה מודפסת השיחה הזאת? ומה פירושה? תודה רבה.
3474
האם יש עניין להקדיש את לימוד התורה שלי לעילוי נשמת צדיקים?
האם יש עניין ומשמעות להקדיש את הלימוד תורה שלי לעילוי נשמת צדיקים ולהזכיר את שמותיהם לפני הלימוד? האם בזכות זה הם יהיו מליצי יושר עבורי בשמים?
3473
האם מותר לי לומר קדיש עבור אישה ערירית שנפטרה למרות שהוריי בחיים?
בעבודתי הקודמת הייתה עובדת זקנה שהייתה מתנדבת המון למען עניים וקשי יום. לפני יומיים היא נפטרה ערירית בלי ילדים, והמשפחה שלה מחפשת מישהו שיגיד עליה קדיש. שאלתי את הוריי אם יש להם התנגדות שאני אעשה זאת, ולא רק שהם הסכימו, אלא גם עודדו אותי לכך מכיוון שגם הם מכירים אותה. מה דעתו של הצדיק בעניין: האם זה בסדר או לא?
3472
אנו סובלים מדוחק בפרנסה וצער גידול בנים. מה הסיבה לכך? ומה אנו צריכים לתקן?
לצערי, אני עובר תקופה קשה מאוד בעניין הפרנסה ויש לי חובות גדולים. גם בחינוך הילדים אנו סובלים, ויש לנו צער גידול בנים. מה הסיבה לכך שאנחנו סובלים כל-כך הרבה? ומה אני צריך לתקן?
3471
היחסים שלנו עלו על שרטון, ובעלי נחוש להתגרש. מה אפשר לעשות כדי למנוע את הגירושין?
אני ובעלי נשואים כשמונה חודשים, ויחסינו עלו על שרטון. אנו פרודים כחודשיים וחצי, נמצאים על סף גירושין, ובעוד כשלושה שבועות אני אמורה לקבל גט. אני יודעת שלא הייתי בסדר במהלך הנישואים, אך גם הוא תרם הרבה למריבות שלנו. מה עליי לעשות בכדי למנוע את הגירושין ולעבור את המשבר הזה בשלום?
3470
בחודש האחרון נפטרו כמה נשים בשעת לידתן. מה הסיבה לטרגדיות הנוראות האלו?
בשבועות האחרונים אנו שומעים כאן בארץ על צרות משונות שלא ידענו ולא הכרנו, בפרט על נשים שמתות בשעת לידתן, והשמחה נהפכת לתוגה רחמנא ליצלן. בחודש האחרון היו ארבעה סיפורים מזעזעים כאלו. מה עלינו לעשות? ומה הסיבה לטרגדיות הנוראות האלו?
3469
אשתי עברה ילדות קשה והיא נמצאת במצב של פוסט-טראומה. האם זה ניתן לריפוי?
אשת מקצוע המטפלת באשתי אומרת שמכיוון שאשתי עברה ילדות קשה עם אמא חולת נפש - היא נמצאת במצב של פוסט-טראומה, וזו הסיבה שהיא מאוד רגישה, נפגעת בקלות ללא פרופורציה, כועסת רבות ומנתקת קשר לזמן רב. האם זה ניתן לריפוי? ומה עליי לעשות כדי שהשמחה והנחת, השלום והשכינה ישררו בביתנו?
3468
האם הסיפורים שמודפסים בסוף ה'סיפורי מעשיות' הם בדרגה נמוכה יותר מהשלוש-עשרה מעשיות עצמן?
3467
הילדים שלי התנגדו נחרצות שאתחתן שוב אחרי שהתאלמנתי, ומאז שהתחתנתי הם ניתקו איתי כל קשר
הייתי אלמנה מזה עשר שנים, ולאחר עשר שנים הכרתי את בעלי שגם הוא היה אלמן. כשהכרתי אותו, ילדיי מאוד התנגדו לקשר שלנו, וגם כשראו שאני דבקה בקשר ואנו עומדים להתחתן - הם המשיכו בהתנגדותם ואמרו "או הוא או אנחנו!". התחתנו ואנחנו חיים ביחד באושר, אך עד היום, למרות כל הניסיונות שלי לחזור לקשר תקין עם הילדים, הם לא מוכנים לשמוע. מה עליי לעשות?
3466
בעלי הוא אדם אלים וכעסן, ופעמים רבות הוא מכה אותי. מה עליי לעשות?
יש לי בעיה רצינית עם בעלי - הוא אדם אלים וכעסן, וכשהוא עובר את סף העצבים הוא מתחיל להשתמש עם הידיים שלו, וכבר כמה וכמה פעמים הוא נתן לי מכות רצח. המשטרה עצרה אותו כמה פעמים בעקבות האלימות שלו, והוא אף ישב בכלא תקופה קצרה, אך בכל פעם שהוא חוזר הביתה, אחרי כמה חודשים הוא מפסיק להיות רגוע וחוזר לסורו. כבוד הרב, אני אובדת עצות לחלוטין. מה עליי לעשות?
3465
אנחנו נשואים כבר שנה ועדיין לא זכינו להיפקד בהיריון. מה עלינו לעשות כדי לזכות לכך?
אני ואשתי נשואים כבר שנה, ועדיין לא זכינו להיפקד בהיריון. הציעו לנו להתחיל בטיפולי פוריות, אך איננו רוצים לעשות זאת כי אמרו לנו שזה כרוך בכאבים ובצער רב. אנחנו מתפללים להשם יתברך שיזכה אותנו לזרע של קיימא בדרך הטבעית, אך אנחנו מרגישים שאנו מתחילים להתייאש. נשמח לעצתו וברכתו של הצדיק.
3464
אני רוצה לפתוח עסק עצמאי, אך יש לי פחד שהעסק ייכשל. האם יש לי ממה לחשוש?
כבר הרבה זמן אני רוצה לפתוח עסק עצמאי, אך יש לי חששות ופחדים שזה לא יצליח והעסק ייכשל. האם יש לי ממה לחשוש? אשמח לעצה וברכה
3463
קצתי בחיי, החיים שלי משעממים ומתסכלים, ואין לי שום רצון לחיות יותר
קצתי בחיי, ואין לי שום רצון לחיות יותר. אני לא מצליח בשום דבר, והחיים שלי משעממים ומתסכלים. אני רואה מסביבי אנשים שמחים ומאושרים, אך ממני האושר והשמחה נעלמו כבר מזמן. האם תוכלו לכתוב לי כמה שורות כדי לחזק אותי?
3462
אני משתדלת לחנך את אחיי הקטנים ולזרזם לקיום המצוות. האם אני נוהגת כשורה?
כשאני מגיעה הביתה בשבתות, אני משתדלת ללמד את אחיי הקטנים ליטול ידיים ולברך את ברכת המזון. האם אני נוהגת כשורה?
3461
אני שוקלת לרכוש די.וי.די כדי שבני יוכל לצפות בסרטים ושירים לילדים, כך שלא ישעמם לו. מה דעתכם?
ברוך השם זכינו לזרע של קיימא, וכעת בננו בן חודשיים. הוא בוכה הרבה, ואני שוקלת לרכוש די.וי.די כדי שהוא יוכל לצפות בסרטים ושירים לילדים, כך שלא ישעמם לו. מה דעתכם?
3460
מה המקור למנהג להקיף את קבריהם של רבי יהודה בר אילעי ורבי פנחס בן יאיר?
3459
האם יש עניין להדליק נרות בשביל כל נשמות ישראל הזקוקות לתיקון?
מדי פעם אני מדליק נרות לזכות הצדיקים. האם יש עניין להדליק נרות גם בשביל כל נשמות ישראל הזקוקות לתיקון?
3458
האם כדאי ללמוד עם בני עוד תורה חוץ ממה שהוא לומד בחיידר?
בני בן השבע הוא ילד מוכשר מאוד, וברוך השם יש לו גם זיכרון מצוין. הוא לומד בכל יום בחיידר עד השעה ארבע, ובלי עין הרע מצליח מאוד, אך אני מרגיש שאני לא מנצל את יכולותיו, ואני צריך ללמד אותו עוד תורה ועוד משניות גם מחוץ לחיידר, ולדעתי הוא יהנה מזה. האם כדאי וצריך להוסיף לו עוד מעבר למה שהוא לומד בכיתה?
3457
במסגרת עבודתי כמזכירה עליי להשתמש באינטרנט. האם כדאי לחפש עבודה אחרת?
אני עובדת כמזכירה בישיבה, ואני נאלצת להשתמש באינטרנט לצרכי העבודה. אני בטוחה שאם ארצה מאוד, השם יתברך יזמן לי עבודה אחרת. האם עליי לעשות מאמצים ולחפש עבודה אחרת ללא גישה לאינטרנט, למרות שהמקצוע שלי הוא מקצוע משרדי וכמעט שלא קיימת היום עבודה ללא אינטרנט?
3456
אני נפגש עם מישהי, אך יש לי חששות משום שהיא יותר דומיננטית ממני. מה דעתכם?
אני נפגש עם בחורה במסגרת שידוך כבר קרוב לחודש. אני בן אדם שקט, ביישן ופחות דומיננטי, ואילו היא דומיננטית ולא ביישנית, אבל כן עדינה, מקשיבה ומכילה. היא דואגת ומתלבטת יותר בנקודה של האחריות ועול הפרנסה, ומפחדת שבגלל הדומיננטיות זה ייפול עליה, ואילו אני, פחות דואג מהפרנסה ויותר דואג מהקשר עצמו - שהיא תהיה הדומיננטית בינינו ושאולי יווצרו מזה בעיות חס וחלילה. מה דעתו של הרב?
3455
האם יש אמת בחכמת "ראייה במזוזות"?
מצאתי שידוך לאחותי הצעירה, וכאשר דיברתי עם האבא של הבחור, הוא אמר לי: "אני לא צריך לברר על אחותך, מספיק שתביא לי את המזוזה של החדר בו היא ישנה, ואני כבר אדע אם יש התאמה בין בני הזוג, כי הכול כתוב במזוזה". ואני שואל: א. האם באמת יש חכמה כזו – "ראייה במזוזות"? ב. האם ניתן לקבל החלטות בחיים על פי חכמה זו? ג. האם כל אחד יכול לזכות בחכמה הזו?
3454
קשה לי מאוד להתפלל את שלושת התפילות מדי יום. איך מתמודדים עם זה?
אני מאוד רוצה להתפלל את שלושת התפילות במניין, אך מפני שאני מאוד עסוק ומפני שאין לי את כוחות הנפש בשביל זה – זה מאוד קשה לי, ובפרט לפי מה שכותב מורנו שליט"א, שצריכים להתפלל מתוך הסידור ובכוונת המילות, זה עוד יותר מרחיק את התפילה ממני. איך מתמודדים?
3453
בעלי חוזר מהעבודה עייף מאוד, ואין לו כוח וסבלנות להתייחס אליי
בעלי עובד קשה מאוד בשביל להחזיר חובות, וכשהוא בא הביתה, הוא עייף מאוד ורוצה רק לישון. בזמן האחרון הוא כמעט ולא מתייחס אליי, אין לו סבלנות, וזה מתסכל אותי מאוד. איך אני אמורה להתמודד עם המציאות הזו?
3452
הוריי התחתנו ברוסיה שלא כדת משה וישראל. האם כשארצה להתחתן זה יכול להוות בעיה עבורי?
המשפחה שלי עלתה מרוסיה כשהייתי ילד קטן, וכשההורים שלי התחתנו ברוסיה זה לא היה כדת משה וישראל. אני בעצמי בעל תשובה, אבל להורים שלי מאוד קשה להתחזק, ואני לא יכול להכריח אותם שיעשו כעת חופה וקידושין כמו שצריך. אני בגיל שלושים, ועדיין לא זכיתי להתחתן. האם העניין הזה של ההורים יכול לגרום לי עיכובים כלשהם?
3451
הקמנו בית נאמן וכשר לפני ארבע שנים, אך עדיין לא זכינו לזרע של קיימא. מה עלינו לעשות?
אני ואשתי נשואים כבר יותר מארבע שנים, ועדיין לא זכינו להיפקד בזרע של קיימא. ברוך השם זכינו להקים בית נאמן וכשר, ואנו משתדלים להתחזק יותר ויותר, אך לא רואים ישועות. נשמח לעצה וברכה מהצדיק.

 

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup