ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


 

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


3450
מאז שהעסק שלנו פשט את הרגל אין לנו שלום בית ונחלשנו ברוחניות. מה עלינו לעשות כדי שהמצב ישתפר?
בעבר הייתי בעל עסק מצליח מאוד, אך כעבור כמה שנים העסק נקלע לקשיים ונאלצתי לפשוט רגל. לאחרונה אני מחפש עבודה כי מצבנו הכלכלי לא טוב. אנחנו שומרים שבת ומנסים לקיים את המצוות, אך כתוצאה מהלחץ, לעיתים אשתי מחללת את השבת, ולצערי הרב אנחנו רבים ומתעצבנים המון. מה עלינו לעשות כדי שהמצב ישתפר?
3449
מה אני יכול לעשות כדי להשתחרר מהלחצים והפחדים שמעיקים עליי?
לפעמים יש לאדם בחיים לחצים, פחדים ודברים שמטרידים אותו. מה אפשר לעשות כדי להשתחרר מאותם דברים מעיקים?
3448
למה הקדוש ברוך הוא מעניש אותי? ומה הוא רוצה ממני?
יש לי הרבה צרות, ואני מרגיש שבזמן האחרון אני מקבל מכות מכל הכיוונים. אני לא מבין מה הקדוש ברוך הוא רוצה ממני, ולמה הוא מעניש אותי, והבלבולים האלו גורמים לי להיחלש באמונה.
3447
האם כדאי לי לגדל זקן ופאות, או שעדיף שאתחזק בדברים אחרים?
אני בעל תשובה למעלה משנתיים. ומאז שחזרתי בתשובה יש לי רצון פנימי לגדל זקן ופאות, אך הסובבים אותי אומרים לי שכרגע זה לא דבר חשוב בשבילי, ושעדיף שאתחזק בדברים אחרים. האם הם צודקים?
3446
אני גר צדק. האם עליי לברך את הברכה "שלא עשני גוי"?
אני גר צדק, ואני שש ושמח מאוד על הזכות שנפלה בחלקי - להיכנס תחת כנפי השכינה ולהיות חלק מעם ישראל. כבר זמן רב אני מתחבט בשאלה, ואקווה שתוכלו לענות לי עליה: האם עליי לברך את הברכה "שלא עשני גוי"?
3445
עוברים עליי ניסיונות קשים. איך אפשר להתחזק ולשמור על גחלת האמונה?
לאחרונה עוברים עליי הרבה משברים - אבא חלה במחלה, הילד שלי עבר ניתוח ונראה שזה לא כל-כך עזר כי כל הזמן הוא לא מרגיש טוב, ועכשיו גילו לאשתי משהו לא טוב ברחם. אני משתדל להאמין שאת הכול השם עושה לטובה, אבל מאד קשה לי
3444
האם מותר לבנותיי הבוגרות לשיר יחד איתי את זמירות השבת?
אני נוהג לשיר בשולחן השבת זמירות וניגונים לכבוד שבת קודש יחד עם הילדים, והיות שיש לי כמה בנות מתבגרות, ברצוני לשאול: האם זה בסדר שגם הן ישירו יחד עם כולם? כמובן שמדובר רק כשלא נמצאים איתנו אורחים אחרים.
3443
הייתי רגילה להתפלל, אך בזמן האחרון הפסקתי, וזה גורם לי צער גדול ועצבות
בזמן האחרון היצר הרע מונע ממני להתפלל, ולצערי הרב עובר לי כל היום בלי תפילה. על ההתבודדות אני לא מוותרת, ואני מקפידה להתבודד כעשר דקות לפני השינה, אך עדיין יש לי צער גדול ועצבות מזה שאינני מתפללת כמו בעבר
3442
בעלי ירא שמים גדול, ואני חוששת מאוד מזה שהוא מחזיק מחשב לצורך עבודתו
בעלי הוא אברך מתמיד שלומד לילות כימים, מתבודד רבות ואף מקפיד להגיד בכל יום תיקון חצות, אך דבר אחד מפריע לי – מכיוון שהוא עובד כסוחר בשוק ההון באמצעות המחשב, אנו נאלצים להחזיק בביתנו מחשב ואינטרנט.
3441
יש לי ייסורי מצפון שלא התעקשתי שיחברו את אבי למכונת הנשמה לפני שהוא נפטר
אבי היה חולה בלוקמיה, ובמקביל הייתה לו פטריה קשה באזור האף, ולצערי הוא נפטר לפני אחד-עשר חודשים. יומיים לפני מותו אמרו לנו שאין מה לעשות מבחינה רפואית, והם ממליצים שלא להנשימו יותר מכיוון שהפטרייה ממשיכה להתפשט, והכימותרפיה לא הצליחה להכניע את הלוקמיה. מאז שהוא נפטר קשה לי מאוד ואני כועסת על עצמי איך הסכמתי להמלצת הרופאים שלא להנשים אותו יותר
3440
הבחור שאיתו עמדתי להתחתן משך אותי שנה שלימה, ולבסוף גיליתי שהוא התחתן עם מישהי אחרת
הכרתי למטרת שידוכין תלמיד חכם גדול מאוד, נפגשנו פעמיים והייתה בינינו כימיה מצוינת, אך מכיוון שהיה קשה לו להחליט, לא התקדמנו לחתונה, וכך זה נגרר ונגרר במשך שנה תמימה. לפתע פתאום וכרעם ביום בהיר נחתה עליי השמועה שהוא התחתן עם מישהי אחרת!
3439
מדוע רבי נחמן מברסלב שם דגש כל כך חזק על עניין השמחה? האם מידה זו חשובה יותר ממידות אחרות?
ידוע שאחד הדברים שעליהם שם רבי נחמן מברסלב את הדגש הוא מידת השמחה. וגם תמיד כשאומרים "חסיד ברסלב" - תמיד עולה בראש דמות של אדם שמח ומשמח את האחרים. וברצוני לשאול: מדוע רבי נחמן מברסלב שם דגש כל כך חזק על עניין השמחה?

3438
הסתבכתי עם אדם בעייתי ואני מפחד שהוא יפגע בי. מה אני יכול לעשות כדי לתקן את המצב?
עשיתי טעות חמורה, והסתבכתי עם אדם בעייתי. אני מאוד מתחרט שבכלל היה לי קשר איתו, וכעת אני גם חושש ומפחד שהוא יפגע בי. אנא כבוד הרב, עזור לי
3437
פיטרו אותי מהעבודה ללא סיבה מוצדקת, וגרמו לי עוול גדול, צער וכאב
נפצעתי ונאלצתי להיות בבית שלושה שבועות. במהלך כל השבועות האלו המנהל והאחראית שלי לחצו עליי לחזור לעבודה למרות מצבי, ודיברו אליי לא יפה, עד שנאלצתי להתלונן בכתב להנהלה. לאחר שחזרתי לעבודה, המנהל החליט שהוא רוצה להעביר אותי לבית ספר לחינוך רגיל, דבר שאינני רוצה. המנהל השהה אותי מהעבודה, ובעקבות כך כתבתי עוד מכתבים להנהלה על כך שהמנהל פוגע בי, ואף יזמתי שיחה עם המנהל הבכיר של החברה. הוזמנתי לשיחה בכדי שישמעו את העוול שנעשה לי ויעזרו לי, אבל נוכחתי לדעת שיש כבר החלטה לגביי: או שאני עוברת לחינוך הרגיל או שאני מפוטרת!
3436
הכלב שבביתנו מאוד מפריע לי, אך בעלי מאוד קשור אליו. מה עושים?
לבעלי היה כלב עוד מלפני הנישואים, וגם הוא עבר יחד אתנו לבית החדש, העניין הוא שקשה לי מאוד עם הכלב מבחינת הניקיון והוא גורם לי לחוסר ישוב הדעת. אני רוצה להוציא את הכלב מהבית, אך מצד שני בעלי מאוד קשור אליו ואני לא רוצה לגרום לו צער. מה עושים?
3435
בשבוע האחרון נולד לי בן, ולהבדיל, לאחותי נפטר בן. איך הרב מסביר את זה?
ברוך השם ובשעה טובה נולד לי בן בכור שגרם שמחה גדולה במשפחה, אבל כמה שעות אחר כך נהיה עצב גדול – אחותי וגיסי היקרים איבדו את בנם הקטן שסבל ממחלה קשה ועוד לא הגיע לגיל שלוש.
3434
אני פרוד מאישתי כבר חמישה-עשר חודשים, ואינני יודע מה לעשות. אנא, עזור לי!
אני אלמן לשעבר ואב לשני ילדים. נישאתי בשנית עם אלמנה, והבאנו יחד חמישה ילדים. רוב הזמן סבלתי מהאישה צרות, ובכל פעם שדיברתי איתה על גירושין – היא סירבה. עכשיו אני פרוד כבר חמישה-עשר חודשים, ואני לא יודע מה לעשות, ממש אובד עצות. אנא, עזור לי!
3433
יש לי חברה שמשדרת לי קנאה וצביעות. איך אפשר לאהוב אותה למרות זאת?
ישנה אישה שמאוד קשה לי במחיצתה, וההימצאות איתה מחלישה אותי מכל הבחינות. ניתן בהחלט לראות שזאת חברה לא טובה בשבילי, ואני חשה המון קינאה וצביעות מצידה. איך אפשר למרות ההרגשה הזו ללמד עליה זכות?
3432
בכל לילה בתי הקטנה מתעוררת כמה פעמים ובאה לחדר השינה שלי. מה אפשר לעשות בעניין?
עד עכשיו בתנו ישנה אתנו באותו החדר והמיטה, אך עכשיו יש לה חדר משלה והיא ישנה שם. הבעיה היא, שבכל לילה היא מתעוררת כמה פעמים, באה אליי ורוצה שאישן איתה, ואני נאלצת לקום ולהחזיר אותה למיטתה, יוצא שכל הלילה אני לא ישנה, כי כל הזמן הילדה מתעוררת ואני צריכה להרדים אותה מחדש בחדרה.
3431
ראש הכולל שלי נזף בי ואמר לי שאסור ללמוד בספרי חב"ד. האם זה נכון?
אני לומד בכולל להוראה במרכז הארץ. בשבוע שעבר ישבתי בהפסקה ללמוד בספר שקיבלתי במתנה – 'תורת מנחם התוועדויות', שהוא ספר נפלא בעמקות ובבקיאות בכל התורה כולה. כאשר ראש הכולל ראה אותי עם הספר, קיבלתי ממנו נזיפה חריפה מאוד בלשון המעטה - הוא התחיל לדבר על כפירה וכו׳, ואני הייתי המום, כי בכלל לא הבנתי מה הבעיה ומה זה שייך לאדמו״ר מחב״ד וספריו. האם אכן יש בעיה ללמוד בספרים אלו?
3430
יש לי רצון עז לחדש חידושי תורה כפי הבנתי ודעתי. האם זה מותר?
יש לי רצון עז לחדש חידושי תורה כפי הבנתי ודעתי. האם זה מותר? והאם מותר לי להדפיס את החידושים כדי לזכות בהם את הרבים?
3429
אנחנו רוצים לגור ביבנאל, אך נאלץ לעזוב את מקום העבודה שלנו. האם לעשות זאת?
אני עומד להתחתן בקרוב מאוד, ולפני כמה שבועות הרב בירך אותי ואת ארוסתי על המעבר ליבנאל אחרי החתונה. אני רוצה להודיע בעבודה שאני עוזב על מנת שיהיה לי מחליף, אך מצד שני אני זוכר את הדיבור שאמרתם ש"לא זורקים פרנסה", ואיני יודע כיצד לנהוג בעניין. האם לעזוב את העבודה על מנת שנוכל לעבור ליבנאל?
3428
האם זה נכון שכל המחלות מגיעות בגלל הקליפות הסובבות את האדם?
חבר שלי קרא בספר כלשהו שכל המחלות שבאות לאדם לא עלינו, מגיעות בגלל שהוא התרחק מהקדוש ברוך הוא ולכן מקיפות אותו קליפות שפוגעות בו. האם זה נכון?
3427
אני משתדל להתחזק באמונה, ללכת לשיעורים ולקיים מצוות, אבל היצר הרע לא מרפה ממני
אני משתדל להתחזק באמונה, ללכת לשיעורים ולקיים מצוות, אבל היצר הרע לא מרפה ממני. בזכות רבנו זכיתי להרגיש את הרע שיש בתאוות, וזה גורם לי בלבולים גדולים, כי אומרים שהדבר הכי גרוע לאדם זה שהוא נמצא בין שני עולמות... אני רוצה לזכות לגאולה פרטית ואני צועק על כך להשם יתברך. אשמח לקבל מכבוד הרב תפילה יומית ועצה שתעזור לי להתגבר על היצר הרע.
3426
יש לי בלבולים ומחסומים בנפש בעניין שמירת השבת. איך זוכים לשמירת שבת מתוך שמחה ואמונה אמיתית?
לא מזמן הייתי באומן אצל רבינו הקדוש, וזכיתי להרגשה נפלאה שאין כמוה - קיבלתי המון אורות, וכל העצבות שהייתה לי תכף ומיד נעלמה. התחלתי לציית את הצדיק ולהיות בשמחה רבה ועצומה, ואף החלטתי להתחיל לשמור שבת, ובכל פעם לקחת על עצמי עוד משהו. הבעיה היא שיש לי בלבולים ומחסומים בנפש בעניין שמירת השבת. מה אני יכולה לעשות כדי שאוכל לשמור את השבת בלי שום בלבול ומתוך שמחה ואמונה אמיתית?
3425
כשאני מדברת עם בורא עולם, אני מרגישה שהוא עונה לי. האם זה אמיתי או שזה רק פרי דמיוני?
כשאני מדברת עם בורא עולם, אני מרגישה שהוא עונה לי, אך אני מבולבלת כי אינני יודעת אם זה אמיתי או שהתשובות הן פרי דמיוני. מה דעתכם?
3424
לאחרונה אני סובל מבעיות בעצבים. על איזה עוון זה בא? ואיך אוכל לתקן זאת ולבטל את הייסורים הללו?
לאחרונה אני סובל מבעיות בעצבים, דהיינו חוסר תחושה בחלק מן הגוף, וכן תחושות לא רגילות. על איזה עוון זה בא? ואיך אוכל לתקן זאת ולבטל את הייסורים הללו?
3423
אשתי לעתיד סיפרה לי שבעבר נכשלה בעבירה, ומאז זה מפריע לי מאוד ולא יוצא לי מהראש
אשתי לעתיד סיפרה לי על עבירה חמורה שעשתה עם גבר בעברה. היא אומרת שהיא מאוד מצטערת על כך, ושהיא בכתה על זה הרבה, אבל אני לא מצליח להוציא את זה מהראש וזה מציק לי מאוד. אנא הרב עזור לי, כי קשה לי, ובבקשה תראה לי דרך כיצד להתמודד עם זה.
3422
האם צריכים להגיד את התיקון הכללי דווקא באותו היום שבו קרה המקרה?
האם צריכים לומר את התיקון דווקא באותו יום שקרה מה שקרה, או שאפשר לאומרו גם בלילה שאחרי זה? אני שואל מפני שלא עלינו, לפעמים קורה לאדם מקרה לפני השקיעה, ועד שיאמר את התיקון הכללי יהיה כבר לילה. ואם יש עניין לאומרו דווקא באותו היום - נמצא שלא זכה והפסיד את התיקון.
3421
השבוע קיבלתי אחת מהחוברות שחיברתם, וברצוני להודות לכם, כי היא חיזקה אותי מאוד
אין לי שאלה, אך ברצוני להודות לכם: השבוע הגיעה לידי אחת מהחוברות שלכם, וקיבלתי ממנה תועלת עצומה, פשוט הצלת נפשות. אני לא ברסלבר, ובעזרת השם לעולם גם לא אהיה, אבל לא יכולתי שלא להודות לכם על הפעולות שאתם עושים. תודה רבה!
3420
מצד אחד אני נמשך לעצבות ומצד שני אני רוצה להיות בשמחה. מה עושים?
עוד מגיל צעיר יש לי משיכה להזדהות עם העצב שבעולם ועם האנשים הבודדים, ואני מטופל בתרופות נגד דיכאון וחרדות בעקבות 'טיניטוס' – מחלה של צלצולים באוזניים שאין לה תרופה. מצד שני, יש לי כיסופים לא ממומשים כבר זמן רב לעבוד את השם בשמחה, אבל זה דבר שהוא ההפך מהטבע שלי
3419
החיים שלי מתנהלים בבלגאן ואי-סדר. איך יוצאים מהמערבולת הזו ומתחילים לחיות בסדר נכון?
כל החיים שלי מתנהלים בבלגאן - אין לי סדר בשום דבר שאני עושה, וזה גורם לי להיות מאוד מבולבל. קשה לי לחיות ככה, אבל אני לא יודע איך יוצאים מהמערבולת הזו ומתחילים לחיות בסדר נכון. אשמח אם תעזור לי.
3418
ויתרתי לבעלי על הזכות לקבל דמי מזונות, וכעת נשארתי בחוסר כל
גיליתי שבעלי בוגד בי, ומאז עשיתי כל שביכולתי לזרז את הגירושין, ואף הסכמתי לוותר על תשלום המזונות כדי שהגירושין יתבצעו מהר. כעת, אני לבד עם הילדים, ואין לי איך לגמור את השבוע. אתה היחיד שיכול לחזק אותי. תעזור לי בבקשה!
3417
היכן מוזכר בספרי ברסלב העניין של סדר-דרך-הלימוד?
אני קורא בספריכם ושומע בדרשותיכם שתמיד אתם מדברים בעניין סדר-דרך-הלימוד של רבי נחמן מברסלב. כששוחחתי על כך עם חבר שהוא חסיד ברסלב, הוא אמר לי שאין לזה מקור בספרי ברסלב, ולא זאת בלבד, אלא שגם בתוך חסידות ברסלב יש הרבה מתנגדים לעניין הזה. האם תוכלו לכוון אותי למקור לדבריכם אלו?
3416
בננו המבוגר עושה לנו בבית טרור, ונעשינו חולים בגללו. אנא עזור לנו!
יש לנו בן מבוגר שלא התחתן והוא גר איתנו בבית. לצערנו, היחסים איתו לא כל-כך טובים, והוא עושה לנו בבית פשוט טרור, עד כדי כך שאני ואשתי כמעט ומשתגעים, חוץ מזה שהבריאות שלנו נעשתה רופפת בגללו. אנחנו מרחמים עליו, ויודעים שהוא סובל מאוד, אבל מצד שני הוא הפך לבלתי נסבל. אנא עזור לנו ותן לנו עצה.
3415
אני לא נמשך לאשתי ולכן אני רוצה להתגרש. מה דעתו של הרב?
התחתנתי עם אשתי לפני כשנתיים, וברוך ה' נולד לנו בן, אך לצערי אני לא נמשך אליה בכלל, ואין לי חשק להמשיך לחיות איתה. אני מרגיש שזה לא ישתנה אף פעם ולכן אני רוצה להתגרש. מה דעתו של הרב, האם אני צודק?
3414
רבי נחמן מדבר פעמים רבות על עניין השמחה. מדוע זה כל-כך חשוב?
לאחרונה התחלתי ללמוד בספרי רבי נחמן, ואני רואה שהרבה פעמים הוא דיבר על עניין השמחה, וכמה זה חשוב ביהדות. מדוע זה כל-כך חשוב?
3413
ההתעללות של בעלי גרמה לי משבר נפשי חמור וסבל רב. מה עליי לעשות?
עברתי התעללות נפשית, פיזית ומילולית מבעלי, ובעקבות כך, לפני שנה נפלתי נפשית, הגעתי למחשבות אובדניות וניסיתי להתאבד כמה פעמים. הייתי בטיפול פסיכיאטרי, אך עדיין המחשבה להתאבד עוברת בראשי כל הזמן. לפני עשרה חודשים חזרתי בתשובה מלאה ועכשיו אני בתהליכי גירושין. היום הייתי אמורה לחתום על הגט, אך מסיבות טכניות זה נדחה. מה עליי לעשות? ולאן פניי מועדות?
3412
האם צריכים לברך את ברכת המזון דווקא מתוך סידור, או שאפשר לברך גם מתוך ברכון?
תמיד אתם אומרים שהסגולה לעשירות היא לברך ברכת המזון מתוך הסידור. האם כוונתכם היא שלא לברך בעל-פה ושצריכים לקרוא מתוך הכתוב כגון מסידור או ברכון וכו', או שצריכים לברך מתוך סידור דווקא כי ברכון זה לא מספיק?
3411
מציעים לי ליטול כדור מיוחד שיעזור לי להיגמל מהסמים. האם לעשות זאת?
מזה כשלושים שנה אני מכור לסמים קשים, וכמה תחינות, בקשות ודמעות כמים שאני שופך – עדיין אני לא מצליח להיגמל. במרכז בו אני מטופל הציעו לי כדור חדש המנטרל את החשק לצרוך את הסם לגמרי, אך אני חושש לקחת אותו, ולכן אני מבקש את דעתכם וברכתכם
3410
שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. מה העניין בזה?
שמעתי שיש עניין גדול להדליק נר לכבוד רבי מנחם מנדל מרימינוב. א. מה העניין בזה? ב. האם יש להדליק דווקא בשמן זית? ג. האם יש עניין להדליק את הנר דווקא ביום שלישי?
3409
יש לי בעיה רפואית, ואינני הולך לרופא כי אני לא מאמין שהוא יכול לעזור לי
בימים האחרונים חלה החמרה בבעיה רפואית ממנה אני סובל כבר תקופה ארוכה – כשאני אוכל, זה מפיל אותי לעייפות כבדה, ולפעמים זה גורם לי לכאבים כה גדולים עד שאני ממש חושש לאכול, אפילו לחם. אני לא יודע מה לעשות, וגם אשתי מפחדת מכך שאינני אוכל ואני סובל מחוסר איזון. הסיבה שאני לא הולך לרופא היא משום שאני לא מאמין שהוא יוכל לעזור לי. אשמח לקבל עצה וברכה מהצדיק.
3408
קשה לי להתבטל לרבנים אשכנזיים, ולכן קשה לי להתקרב לרבינו. מה עושים?
אני מתבייש להגיד את זה, אבל אני מוכרח לומר את האמת כדי לתקן את זה: קשה לי לקבל מרבנים אשכנזיים בגלל שאני ספרדי, ואני מרגיש שהרבנים הספרדיים יותר עדינים ואכפתיים, וזה גורם שקשה לי להתבטל לרבינו ויש לי קושיות עליו רחמנא ליצלן. מה עושים?
3407
בחודש האחרון מצאתי כמה מציאות יקרות ערך. האם יש בזה רמז משמים עבורי? ואם כן, מהו?
בחודש האחרון מצאתי בכמה מקרים שונים דברים יקרי ערך – במקרה אחד מצאתי כרטיס אשראי, ובמקרה אחר מצאתי עגיל עם יהלומים בשווי רב. אחרי שקיימתי מצוות השבת אבדה, נודע לי שכל שלושת הדברים היו של יהודים, ושמחתי מאוד שזכיתי לקיים בשלימות את המצווה הזו. האם יש בזה רמז משמים עבורי? ואם כן, מה מרמזים לי?
3406
יש לנו כמה בנות, ואנחנו מאוד רוצים לזכות גם בבנים. האם יש עצה בשבילנו?
השם יתברך זיכה אותנו בכמה בנות, ואנחנו מאוד מאוד רוצים לזכות גם בבנים. האם יש לאדמו"ר עצה בשבילנו?
3405
לאחרונה משווקים מכשיר סמארטפון המותאם לציבור החרדי. האם אפשר לקנות מכשיר כזה?
לפני כמה שבועות יצא לשוק על ידי אחת מחברות התקשורת טלפון נייד מסוג 'סמארטפון' שמותאם למגזר החרדי. אמנם יש בו גישה לאינטרנט, אבל הגלישה היא מוגבלת מאוד ומאפשרת כניסה רק לאתרים נצרכים כמו בנקים, אתרי ממשלה וכו' שאושרו על ידי הרבנים. יש בו אפשרות להודעות טקסט ודואר אלקטרוני, וגם אפשרות להיכנס לספרי קודש, תפילות וברכות. האם אפשר לקנות מכשיר כזה או עדיף להימנע ולהישאר עם המכשיר הכשר שיש לי?
3404
בספר 'ימי מוהרנ"ת' נראה שיש זלזול בעדות המזרח. מדוע?
קראתי את הספר 'ימי מוהרנ"ת' וקיבלתי מלוא חופניים חיזוק והתלהבות לעבודתו יתברך, אך כשהגעתי לאמצע הספר קראתי שם כמה קטעים בהם הרגשתי שרבי נתן זצ"ל מאוד מזלזל ביהודים מעדות המזרח שפגש וזה הפריע לי מאוד. האם ידוע למה הוא התייחס ודיבר אליהם בצורה הזאת?
3403
אני מרגיש שהגיעו מים עד נפש, ואין לי ברירה אלא להתגרש
לצערי הרב, בכל שנות הנישואין שלנו, אני ואשתי לא הסתדרנו. כמה פעמים כבר החלטתי להתגרש, אבל ברגע האחרון הסכמתי לעשות שלו-בית ולתת לנישואין עוד צ'אנס. יש לנו חמישה ילדים, והם סובלים מכל המריבות שיש בינינו, ואני מרגיש שעכשיו הגיעו מים עד נפש, וכבר ממש אין ברירה, אלא להתגרש. מה דעתכם?
3402
אני שוקל להשקיע את כל כספי ברכישת מגרש ליד חוף הים. מה דעתכם?
יש לי סכום כסף גדול שחסכתי, וכעת אני שוקל להשקיע את כל הכסף ברכישת מגרש ליד חוף הים, אך לפני שאעשה צעד כלשהו, ברצוני לקבל את עצתכם וברכתכם. מה דעתכם?
3401
מה עדיף: להפיץ ספרי אמונה או סרטי אמונה?
ראיתי שכתבתם פעמים רבות מגודל חשיבות הדפסת ספרי רבינו ז"ל ותלמידיו הממלאים את העולם כולו באמונה ברורה, וברצוני לשאול: האם גם היום, כשהטכנולוגיה כל כך מפותחת ואפשר לעשות סרטים שמדברים מאמונה, עדיין העיקר הוא להדפיס ולהפיץ ספרים, או שמכיוון שרוב האנשים צופים בסרטים כדאי להשקיע יותר בתחום הזה?

 

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup