ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


 

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


3400
אני גבאי צדקה של מוסד מסויים, ואני מקבל אחוזים מכספי הצדקה שאני אוסף. האם יש בכך בעיה?
בזמן הפנוי שלי אני עובד כעסקן עבור מוסד גדול, וחלק מהעבודה הוא לקבץ נדבות לקיום המוסד. יש לי איתם הסכם שהם נותנים לי אחוזים על התרומות שאני מביא, אך בתוך תוכי אני מלא בחששות וייסורי מצפון. האם באמת יש לי ממה לחשוש או שאין בכך שום בעיה?
3399
ראיתי שמוזכר בספר 'פעולת הצדיק' הצדיק רבי שלום מפרוהוביטש. מי הוא היה?
ראיתי בספר 'פעולת הצדיק' שאחד מהצדיקים שרבינו הכיר היה רבי שלום מפרוהוביטש. מעולם לא שמעתי על צדיק זה, האם תוכלו לכתוב לנו מי היה הצדיק הזה?
3398
רבנו אמר שצריכים למסור בידי השם יתברך את כל מה שיקרה במשך היום. מה הנוסח המדויק שצריכים להגיד?
הייתי באומן, ושם לימדו אותנו להגיד בכל בוקר נוסח מיוחד שבו אנו מקשרות את כל מעשינו ומצוותינו להשם יתברך ולצדיקים. אשמח אם תוכלו לכתוב לי את הנוסח המדויק שצריכים להגיד, ולהסביר לי מה העניין בזה
3397
מה המעלה של זמירות השבת?
מה המעלה של זמירות השבת? והאם זה נכון שהדבר הכי חשוב בשולחן השבת הן הזמירות?
3396
לאחרונה נחלשתי בלימוד תורה ובתפילה, ואני חושש שהשם יתברך כועס עליי בגלל זה
אני בן שלושים ושתיים, ובחודשים האחרונים עברתי משברים גדולים יותר ממה שעברתי בכל ימי חיי. ובגלל התקופה הקשה שאני עובר כוחות הנפש שלי נחלשו, ואני לא לומד יותר את שיעורי הקבועים שלמדתי קודם, וגם לא מתפלל כל כך. יש לי ייסורי מצפון, ואני חושש שהקדוש-ברוך-הוא כועס עליי שאינני עושה יותר, אבל מה אני יכול לעשות שממש אין לי כוחות לעשות שום דבר?
3395
האם זה נכון שתורה פ"ג בליקוטי מוהר"ן תנינא היא חלק מ'הספר הנשרף'?
בליקוטי מוהר"ן תנינא בסימן פ"ג איתא: "וּשְׂאוֹר וְחָמֵץ שֶׁבְּלֵב הָאָדָם הוּא הַמֵּסִית אֶת הָאָדָם שֶׁיְּהַרְהֵר אַחַר תַּלְמִידֵי חֲכָמִים שֶׁבַּדּוֹר וְלוֹמַר זֶה נָאֶה וְזֶה לא נָאֶה, בִּבְחִינַת: "חָלַק לִבָּם", לִבָּם הֵם עַיִ"ו בֵּי"ת צַדִּיקִים שֶׁבַּדּוֹר". ושאלתי: האם יש מקור נוסף או הסבר על ע"ב הצדיקים הללו, כי לא מצאתי שהם מוזכרים בספרים, כי ידוע שיש ל"ו צדיקים אבל לא ע"ב. ושמעתי, שהתורה הנ"ל היא חלק מהספר הנשרף האם זה נכון?
3394
אני עוסק בצרכי הרבים כבר שנים, וכעת אני מרגיש שאין לי יותר כוחות להמשיך
אני עוסק בצרכי הרבים כבר שנים רבות, וכעת אני מרגיש שכשל כח הסבל ואין לי יותר את הכוחות להמשיך. האם אני צריך להקשיב לתחושותיי ולהפסיק?
3393
אחרי עשרים וחמש שנות סבל בנישואין, החלטתי שהגיע הזמן להתגרש. מה דעתכם בעניין?
אני נשוי עשרים וחמש שנה, ומכיוון שאשתי חולה בדיכאון, מצב הזוגיות שלנו רע מאוד ואני סובל סבל גדול. עד עכשיו נמנעתי מגירושין כדי שהילדים לא יפגעו, אך כעת הילדים גדלו - הגדולה בת עשרים ושתיים, האמצעית בת שמונה עשרה והקטן בן שלוש עשרה, אני מרגיש שהגיע הזמן לעשות את הצעד הזה ולהפסיק לסבול. מה דעתכם בעניין?
3392
בעלי מצא אישה אחרת והתגרש ממני. האם אני צריכה להתחתן שוב?
לצערי הרב, לאחר למעלה מעשרים שנות נישואין וחמישה ילדים טובים, חכמים ומוצלחים, בעלי עזב את הבית. הוא מצא לעצמו אישה אחרת, כל תחנוני לשלום בית לא הועילו, והוא התגרש ממני. האם אני צריכה להתחתן שוב?
3391
כתוב שמי שפוגם בברית קופצת עליו זקנה. האם זה נאמר גם למי שחי עם אשתו בקדושה?
ראיתי שכתוב בפוסקים על מי שפוגם בברית, שזקנה קופצת עליו, וריח רע נודף ממנו וכו' וכו'. האם כל הדברים האלו נאמרו גם לגבי מי שחי עם אשתו בקדושה? וכיצד הגוף יודע להבחין בין מצווה לעבירה?
3390
האם צריך לצום בימי השובבי"ם? והאם בשנה מעוברת נוספים לימי השובבי"ם עוד שבועיים?
3389
רבינו אומר שכשנוסעים לצדיק החשק מתגבר, ובמקום אחר כתוב שככל שמתקרבים לצדיק החשק אובד. האין זו סתירה?
רבינו כתב בתורה ע', שכאשר נוסעים לצדיק, ככל שמתקרבים יותר אליו - החשק מתגבר יותר, כי מתקרבים יותר לכוח המושך. אך בתורה ע"ב כתב רבינו שלפעמים כשנוסעים אל הצדיק, ככל שמתקרבים אליו יותר - החשק אובד. האין זו סתירה?
3388
רבינו רצה שאנשי שלומנו יהיו מעורבים עם העולם. מדוע חסידי ברסלב מקפידים להתפלל דווקא בבית המדרש שלהם?
ידוע שבקיבוץ הראשון של ראש השנה אחרי הסתלקותו של רבינו הקדוש, ברח מוהרנ"ת ז"ל מבית המדרש של הקיבוץ ורץ להתפלל ביחד עם כל אנשי העיר, באומרו שרצון רבינו הקדוש היה להיות מעורב עם כולם. ומדוע עד ימינו אנו, חסידי ברסלב מתפללים בבית מדרש משלהם? מדוע לא לקיים את ציווי רבינו ולהיות מעורבים עם כולם?
3387
האם כשאני טובל אני יכול להוציא ולהכניס רק את האצבע וזה ייחשב לי להרבה טבילות?
יש אנשים שנוהגים בעת שהם תחת המים במקווה להוציא ולהכניס את האצבע מהמים פעמים רבות בזריזות, כדי שזה ייחשב להם לטבילות רבות, במקום לעלות ולרדת בכל פעם. האם זה באמת מועיל? והאם יש ענין לטבול פעמים רבות פרט למה שאמר רבנו ז"ל לגבי ש"י טבילות?
3386
בננו סובל ממחלת נפש, ואנו חשים כי לא נותרו לנו כוחות להתמודד איתו
יש לנו בן מבוגר שגר איתנו בבית. לצערנו הרב הוא סובל ממחלת נפש, ואנו סובלים ממנו מאוד - הוא עושה לנו את המוות ומצער אותנו, וכל כך קשה לנו עד שכמעט ואנו משתגעים. אנחנו לא יודעים מה הקדוש-ברוך-הוא רוצה מאיתנו, ואנו חשים כי לא נותרו לנו כוחות להתמודד איתו. נשמח מאוד לדברי חיזוק וניחום מכבוד הרב
3385
כואב לי מאוד שאינני מצליחה לתפקד בבית כמו שצריך. איך זוכים לכך?
אני מרגישה שאינני מספיקה לעשות בבית כל מה שצריך - ארוחה, ניקיונות וכו', וזה כואב לי, כי אני כל כך רוצה בשביל בעלי שהכול יהיה מושלם, ואפילו שהוא לא מבקש ממני כלום ומעריך אותי כפי שאני, אני מרגישה שזה מגיע לו, כי הוא עושה הכול בשבילי. קראתי בספר המידות שרבנו כותב: "מי שהוא מוצלח - הזמן בידו". איך זוכים להגיע לזה?
3384
בכל פעם יש לי בעיות בריאותיות אחרות - פעם כאבי בטן, פעם כאבי ראש ופעם חרדות ולחצים קשים. אשמח לעצתך
עוברת עליי תקופה לא קלה ובכל פעם אני עובר ניסיונות חדשים עם הבריאות - פעם כאבי בטן, פעם כאבי ראש ופעם חרדות ולחצים קשים. לאחרונה התחילו לי גם כאבים בקודקוד. קשה לי להחזיק מעמד, אני רוצה להיות דבוק בהשם יתברך, ובגלל המצב אני לא כל כך מצליח. אשמח לעצתך.
3383
אני מרגישה שהזיווג והפרנסה שלי חסומים. מה אני יכולה לעשות בעניין?
אני אישה חילונית, בת שלושים ושתיים ועדיין רווקה. אני מרגישה שעניין הזיווג חסום לי ואני שבורה מאוד מכך. דבר נוסף ומשמעותי בו אני מרגישה חסימה הוא הפרנסה - אני חיה עם אמא שלי ומפרנסת איתה את הבית בקושי ובדוחק רב
3382
ברצוני לקבל עבודה מלשכת התעסוקה, ומתנים זאת בכך שאעבור ייעוץ עם הפסיכולוגית שלהם. האם לעשות זאת?
אני לא מוצאת עבודה כבר הרבה זמן, וכרגע אני מנסה לגשת לקבל קורס מקצועי דרך לשכת התעסוקה, העניין הוא שהם מתנים את זה בהפניה לפסיכולוגית שמשמשת כיועצת תעסוקתית בלשכתם. הם אומרים שזה רק כדי לכוון אותי, אך אני נרתעת מכל מה שקשור לפסיכולוגיה. האם הרב חושב שבאמת תצא לי תועלת אם אלך לפסיכולוגית שלהם?
3381
אני בן עשרים וארבע ועדיין רווק. האם להיכנס לישיבה או להתחיל לעבוד?
אני בן עשרים וארבע ועוד לא התחתנתי. יש לי הרבה בלבולים ואינני יודע האם ללכת לישיבה או לעבוד, ואני נבוך מאוד כבר כמה שנים. השנה זכיתי להיות אצל רבינו ועדיין מצבי קשה. מה עליי לעשות?
3380
לאחרונה אנו שומעים על טרגדיות קשות בעיר אשדוד. בעוון מי מגיעות כל אלו הצרות?
אנו המומים, כואבים ומזועזעים מהמצב הנורא שקורה לאחרונה בעיר אשדוד - כמעט בכל יום מתקיימת הלוויה של גברים, נשים או ילדים צדיקים, חסידים וישרים. מה קורה פה? מה צריכה העיר לתקן? ובעוון מי מגיעות כל אלו הצרות?
3379
רבינו אמר שטוב שיהיה לאדם עסק בפרנסה. האם כשאדם עובד שבע-שמונה שעות ביום זה יותר מדי?
רבינו זצ"ל אמר שטוב שיהיה לאדם עסק קטן של פרנסה ומשם תבוא לו הברכה, כי קשה מאוד לבן אדם להתחזק תמיד במידת הביטחון. האם כשאדם עובד שבע-שמונה שעות ביום זה נחשב עסק קטן בפרנסה, או שזה יותר מדי?
3378
אני רוצה להתחתן ולחיות את חיי, אך מכיוון שאני מטפלת בהוריי החולים אני כבולה לבית
יש לי שני הורים חולים שלא מתפקדים, וכבר מגיל שלוש-עשרה אני עוזרת להם בהכל - ניקיון הבית, קניות, וכל מה שבית צריך, ובגלל שאני נותנת את כל כולי לעזור להם – אני לא יכולה לעבוד. בקרוב אהיה בת עשרים ושמונה, ואני רוצה כבר להקים את ביתי ולחיות חיים שלווים בלי ביקורות וירידות על חשבוני, ואני מתפללת להשם שיעשה לי נס, יושיע אותי, ויביא לי חתן.
3377
האם מותר לאדם שקם בחצות לילה כדי להגיד תיקון חצות לחזור לישון אחר כך?
רבינו אומר בתורה קמ"ט שצריך לקום בחצות. האם אדם שקם בחצות ואמר תיקון חצות יכול לחזור ולישון עד הבוקר, או מאחר ושעת הרצון של חצות נמשכת שעתיים, יש לחזור ולישון רק אחרי אותן שעתיים?
3376
בן-זוגי הציע לי נישואין לפני כשנה, אך מאז, בכל פעם שאני שואלת מה עם החתונה - הוא מתחמק
אני בת עשרים וחמש ובן-זוגי בן עשרים ושמונה. אנו יוצאים יחד יותר מחמש שנים, ולפני שנתיים הוא הציע לי נישואין. הלכנו לרב והוא אמר שאנחנו מתאימים וזה זיווג טוב. בשנה האחרונה אנחנו גרים יחד, ובתקופה האחרונה כשאני מעלה את נושא החתונה הוא תמיד מנסה לדחות את החתונה בתירוצים שונים. מה עליי לעשות?
3375
אחי עומד להתחתן עם גויה. כיצד אני צריכה להתנהג אליו?
אחי עומד להתחתן בשבוע הבא עם גויה, וכל בני המשפחה נסעו יחד לחוץ לארץ כדי להשתתף בחתונה. אחי מבקש ממני שאסביר לו איך עורכים חופה וקידושין כדת משה וישראל, דבר שברור שאסור לעשות... אני לא יודעת מה נכון לעשות, ורק דעת של צדיק גדול יכולה לעזור במקרה הזה
3374
התפילות שלי לא מניבות פירות, ואני מרגישה שכל מה שהתפללתי הלך לריק
הייתה תקופה שכאשר הייתי צריכה משהו, הייתי מבקשת אותו בשפת האם שלי ממנו יתברך ומתחננת כל-כך הרבה, עד שהייתי מרגישה שהתפילה פעלה לי ישועה. יום אחד אמרתי לעצמי שכדאי להיות מציאותית ולבדוק האם באמת זכיתי לישועות בזכות התפילות, ואז המציאות טפחה על פני והבנתי שכל התפילות שלי לא הניבו פירות, ואולי הכול היה דמיון.
3373
האם זה נכון שכאישה בהיריון מתאווה למאכל מסוים היא מוכרחת לאכול אותו?
שמעתי שכתוב בגמרא שכל מה שמתחשק או שבא במחשבה של אישה הרה היא חייבת לאכול. האם זה נכון, או שזו סתם הגזמה ואין צורך להשתגע ולמלאת את כל התאוות והחשקים? והאם מה שנאמר בגמרא זה בשביל הנימוס והכבוד או שזה נצרך מבחינה רוחנית ובריאותית?
3372
אף שאני מרגיש בשל, ההורים שלי לא מסכימים לחתן אותי עד שאחיותיי הגדולות יתחתנו
אני בחור בן עשרים וארבע ממשפחה חרדית, ואני מרגיש שאני בשל לחתונה, אך מכיוון שיש לי אחיות גדולות ממני שעדיין לא התחתנו, ההורים שלי לא מוכנים לחתן אותי לפניהן בשום פנים ואופן, כי לטענתם זה יכול לפגוע להן בשידוכים. אני מבין את זה, אבל מה אני אשם שהן בררניות מאוד, האם עליי לחכות עד שהן יחליטו שהגיע הזמן להתחתן?
3371
בגלל שיש לי בעיות במשפחה, מציעים לי בחורים פחות טובים. האם עליי לוותר על הרצונות שלי בגלל המשפחה?
כשהגעתי לשלב השידוכים והתחלתי לשמוע הצעות, שמתי לב שמציעים לי בחורים ממשפחות בעייתיות. כשהתענייתי למה זה ככה, אמרו לי שאין מה לעשות, ובגלל שהמשפחה שלי בעייתית - זה מה שאפשר להציע לי. האם עליי לוותר על העקרונות שלי ועל הרצונות שלי רק בגלל המשפחה שלי, או שעליי להתעקש שמגיע לי הכי טוב כמו כל בחורה אחרת?
3370
מנכ"ל החברה שבה אני עובד הוא אדם קשה מאוד, וכל הזמן הוא צועק על העובדים. מה עושים?
מנכ"ל החברה שבה אני עובד הוא אדם קשה מאוד, אין לו טיפת יחסי אנוש, וכל הזמן הוא צועק וצורח על העובדים, ואני בתוכם. אני מבין שהוא המנהל והוא הבוס, אבל הזילזול שלו בעובדים עובר כל גבול. מצד אחד אני סובל מאוד, ומצד שני אינני יכול לעזוב את העבודה, והמצב הזה מוציא אותי מדעתי. מה עושים?
3369
הלוויתי כסף שחסכתי לכמה מקרוביי, וכעת הם מתחמקים מלהחזיר את החוב. מה עליי לעשות?
כמה מקרובי המשפחה שלי ביקשו ממני הלוואה, ובלי לחשוב הרבה - הסכמתי מיד. עכשיו כשעברה כבר תקופה ארוכה, ועדיין לא קיבלתי את הכסף בתירוצים שונים, אני מתחיל להצטער שסמכתי עליהם. מצד אחד - אני צריך את הכסף, ואני יודע שככל שעובר הזמן יהיה לי יותר קשה להוציא מהם את החוב, אך מצד שני - זו משפחה, וקשה לי להיות תקיף איתם. מה עליי לעשות במקרה כזה?
3368
האם מותר לי לוותר על התפילות כדי שאספיק ללמוד יותר תורה?
כבר תקופה ארוכה השם יתברך מראה לי רמזים שונים שבגלל שאני לומד תורה אני פטור מן התפילה. בהתחלה לא הייתי בטוח שזו הדרך הנכונה וחששתי שזו עצת היצר, אך בכל פעם ראיתי שהשם מכוון אותי כך, ולכן אני חושב ומרגיש שכך אני צריך לעשות, ורוצה שתתנו לי היתר לכך
3367
אמרו לי שיש סגולה לזיווג לקחת שבעים מטבעות ולזרוק אותם לדלי מים. האם זה נכון?
חברה שלי השתתפה בערב הפרשת חלה, ושם סיפרו לה שיש סגולה לשחרר את כל העיכובים במציאת הזיווג - לקחת שבעים מטבעות של עשר אגורות, ולזרוק בכל פעם מטבע אחד לתוך דלי מים ולומר פרקי תהילים. אחרי שהיא סיפרה לי את זה, אני והיא עשינו את הסגולה הזו יחד. האם הסגולה הזו באמת יכולה להועיל?
3366
גילו אצלי את המחלה הממארת, והרופא אומר שעליי לבצע ניתוח מיידי. האם לעשות זאת?
לצערי הרב, בימים האחרונים קיבלתי בשורה לא טובה - הרופא הודיע לי שהבדיקות שלי מראות שיש לי את המחלה הממארת במקום צנוע. הרופא אומר שעליי לעשות ניתוח תכף ומיד, כי אם לא אעשה זאת, המחלה עלולה להתפשט חלילה לאזורים אחרים. האם לעשות את הניתוח?
3365
מאז שחזרתי מאומן, נפלתי ונכשלתי בעבירות חמורות. איך יוצאים מהמצב הזה?
הייתי בראש השנה באומן, ומאז שחזרתי נפלתי יותר ויותר ונכשלתי בעבירות חמורות שלא חלמתי עליהן. מה שהכי כואב לי, שאני הוא זה שתמיד מעורר את אשתי לצניעות, ולבסוף אני הוא זה שנפלתי ונכשלתי ואף הכשלתי אותה. כבוד הרב, אנא עזור לי, איך יוצאים מהמצב הזה?
3364
אנו גרים בקרוואן רעוע ואיננו עוברים למקום אחר כי יש בינינו חילוקי דעות. אנא עזור לנו.
אנחנו גרים כרגע ביישוב דתי לאומי בקרוואן שמיועד להריסה, קרוואן שנמצא בשימוש רצוף במשך כשלושים שנה מאז הקמת הישוב, ומצבו רעוע ביותר. בעלי רוצה שנגור במקום דתי, ואומר שאם לא נמצא מקום כזה - נמשיך לגור בקרוואן ביישוב שבו אנחנו גרים. אנחנו לא יודעים כיצד לפתור את הבעיה, ומתפללים על כך רבות.
3363
בננו כבר בן חמש, אך עדיין איננו מדבר. מה אנו יכולים לעשות?
יש לנו ילד בגיל חמש, אך לצערנו הרב הוא עדיין איננו מדבר, ולמרות שכל הבדיקות הרפואיות שערכנו לו יצאו תקינות, הוא מביע את עצמו רק באמצעות בכיות וצעקות. לאחרונה, אני ואשתי קיבלנו על עצמנו קבלות רבות והתחזקנו במצוות, ואנו מוכנים לעשות הכול כדי שיניב יתרפא ויתחיל לדבר.
3362
מאז שבננו ז"ל נפטר אנחנו שבורים לרסיסים. למה הקדוש-ברוך-הוא עשה לנו את זה?
בעוונותינו הרבים בננו היקר והחמוד נפטר בגיל שנתיים מהמחלה הממארת, ואת גודל הצער ועגמת הנפש שהייתה לנו במשך השנתיים הללו בהן בילינו בבתי חולים ובטיפולים - אי אפשר להסביר במילים. מאז שבננו ז"ל נפטר - אנחנו שבורים לרסיסים. למה הקדוש-ברוך-הוא עשה לנו את זה? ומה הוא רוצה מאיתנו?
3361
יש לי שני חברים טובים שתמיד רבים ביניהם. האם כדאי לי להתערב ולנסות לעשות שלום?
3360
יש לנו ילד שחולה במחלה מולדת. למה מגיע לנו לסבול כל-כך? ומה התועלת בכל הייסורים הללו?
אני ואשתי עוברים ייסורים קשים ומרים שקשה להעלותם על הכתב, והמצב שובר אותנו לגמרי ומוציא אותנו מדעתנו. למה מגיע לנו לסבול כל-כך? מה התועלת בכל הייסורים הללו? ומתי יהיה הסוף?
3359
בננו עקשן גדול, וכל העונשים שאנו נותנים לו - לא עוזרים. איפה אנחנו טועים?
יש לנו בן בגיל שש, וברוך השם הוא חמוד, אך יש בו עקשנות נוראה והוא מתעקש על כל דבר. אני לא מרביץ לו על דברים שהוא עושה נגד רצוני, אבל אני מעניש אותו – לדוגמא, כשכולם מקבלים דבר טוב - הוא לא מקבל. האמת היא שכבר נמאס לי להעניש אותו, בפרט שאני רואה שזה כמעט ולא עוזר. איפה אני טועה?
3358
ראיתי בחור שמוצא חן בעיניי, אך הוא לא מוכן להיפגש איתי. מה דעתכם בעניין?
לפני שנה בערך, ראיתי בחור דתי לאומי באוניברסיטה למספר רגעים והרגשתי בתוך תוכי שהוא זיווגי האמיתי. בדרך לא דרך הגעתי אליו, אך הבחור לא מעוניין להיפגש בטענה שזה לא נראה לו מתאים מבחינה חיצונית. אני מרגישה, על אף ההבדל הרב שיש בינינו מבחינה השקפתית, שאיתו אני צריכה להקים בית בישראל, אך אני אובדת עצות. מה הצדיק חושב בעניין?
3357
כבר חודש אני ובעלי פרודים, ומשפחתו משכנעת אותו להתגרש ממני. מה עליי לעשות?
אני ובעלי נשואים כשמונה חודשים, ובמשך נישואינו היו המון מריבות. לצערי, לא כיבדתי את בעלי בכלל, ובדיוק כשקיבלתי על עצמי להשתנות הוא החל להתנהג כלפיי בצורה שנהגתי בו בעבר. כבר חודש ימים אנחנו פרודים והוא מבולבל, כי משפחתו משכנעת אותו להתגרש ממני. מה עליי לעשות?
3356
אני עוסק בהדפסת והפצת ספרי רביז"ל, אך כמה מאנשי שלומנו מחלישים את דעתי
בזכויות חינם אני זוכה כבר כמה שנים לעסוק בהדפסת והפצת ספרי רביז"ל, אך לצערי הרב, יש כמה מאנשי שלומנו שמחלישים את דעתי בכל פעם ואומרים לי להפסיק. איך אזכה להיות חזק בדעתי?
3355
אני יוצא עם בחורה שהתחילה לחזור בתשובה, ויש בינינו פער גדול ברוחניות. מה דעתכם בעניין?
אני מתקרב לגיל עשרים ושמונה, ואני מאוד רוצה למצוא אישה ולבנות בית של תורה וקדושה. לאחרונה יצאתי לפגישות עם בחורה שהתחילה לחזור בתשובה בחודש אלול האחרון, ואני מתלבט מה לעשות, כי יש בינינו פער גדול יחסית ברוחניות. מה כבוד הרב מציע לעשות?
3354
ראיתי שאינכם אומרים 'ברכי נפשי' בתפילת ראש חודש. מדוע?
אני אברך המקושר אליכם שנים רבות ואף למדתי אצלכם בישיבה במשך כמה שנים. ברצוני לשאול לגבי אמירת 'ברכי נפשי' בתפילת ראש חודש: הסתכלתי עליכם הרבה פעמים בתפילות ראש חודש ולא ראיתי שאתם אומרים את המזמור הזה. האם צריכים לומר אותו?
3353
למרות שכל חיי חונכתי במוסדות חרדיים, לאחרונה התחילו לעלות אצלי שאלות באמונה
אני נערה בת שבע-עשרה, וכל חיי חונכתי במוסדות חינוך חרדיים. לאחרונה התחילו לעלות אצלי שאלות באמונה, ופתאום התחלתי להתפלל בלי כוונה ולרדת ברוחניות. האם כבוד הרב יכול לתת לי עצות איך לשוב להיות כמו שהייתי?
3352
איך זוכים שתהיה לי אמונה פשוטה וברורה בלי שום פקפוק? 
אני יודע שכל היהדות מבוססת על אמונה, ושאחד העיקרים בתורתו של רבי נחמן מברסלב הוא להאמין באמונה פשוטה בהשם יתברך. השאלה הגדולה היא: איך זוכים שתהיה לי אמונה כזו פשוטה וברורה בלי שום פקפוק?
3351
לצערנו הרב ילדינו מתקלקלים ומתרחקים מהיהדות אחד אחרי השני. מה אנו יכולים לעשות?
לצערנו הרב אנחנו רואים בעיניים כלות ובלב שבור איך ילדינו מתקלקלים ומתרחקים מהיהדות אחד אחרי השני, וקשה לתאר את עגמת הנפש שיש לנו מזה. מה אנו יכולים לעשות כדי למנוע את המשך ההידרדרות, וכדי שהם יחזרו לתלם?

 

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup