ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


 

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


3350
רבנו אומר שם שיש עצים שגורמים להולדה, וכאלו שמונעים את ההולדה. האם יודעים באיזה סוג עצים מדובר?
רבנו אומר שם שיש עצים שגורמים להולדה וגידול הבנים, וכאלו שמונעים ההולדה והגידול. א. האם תוכלו לומר לנו אילו עצים הם שמונעים ואילו הם שגורמים להולדה? ב. מהי כוונת רבנו במילים "שמונעים גידול הבנים": האם הכוונה היא שלא יזכה לגדלם בנחת, או שמא לא יזכה לגדלם והם ימותו חס ושלום?
3349
מה הרמז המסתתר בראשי התיבות של שנת ה'תשע''ד?
אני יודע שבכל שנה אתם מפרשים את הראשי תיבות של השנה בדרך רמז. מה הרמז המסתתר בראשי התיבות של שנת ה'תשע''ד?
3348
המשפחה שלי גרה בבית שבבעלותי ומתנגדת בתוקף שאמכור אותו. איך פותרים את הבעיה הזו?
לפני כארבע שנים רכשתי בית גדול בתוספת משכנתא של שבע-מאות אלף ש"ח. מדובר בבית בו הייתה גרה משפחתי - הוריי, אני ושלושת האחים שלי. רציתי לעזור למשפחתי שנמצאת במצב כלכלי ונפשי לא טוב לכמה שנים עד שיסתדרו קצת, וסוכם בינינו שביום שסוף סוף אצטרך וארצה את הבית לשיקום חיי – אקבל אותו בחזרה. כעת הם מתנגדים בתוקף שאמכור אותו.
3347
לפעמים ילדים ערבים מבקשים ממני צדקה. האם עליי לתת להם?
מזדמן לי לפעמים לנסוע בוואדי-ערה, ולעיתים ניגש אליי ברמזור ילד ערבי ומבקש צדקה. ישנו מעשה במדרש בו מסופר על רבי אלעזר בן שמוע שריחם על גוי מזרע עשיו שניצל מספינה טובעת, והלבישו כי נשאר ערום, ולבסוף הגוי החזיר לו טובה. האם לפי זה כדאי לתת צדקה לאותם ילדים ערבים?
3346
מדוע לחג פורים יש מסכת בגמרא ולחג החנוכה אין?
מדוע לחג פורים יש מסכת - מגילה, ואילו לחג החנוכה אין מסכת בש"ס?
3345
הייתי בהלוויה והזדעזעתי מאוד. איזה מוסר לחיים אפשר לקחת מזה?
אחיו של מור אבי נפטר לפני זמן מה, וזו הייתה הפעם הראשונה שנוכחתי בהלוויה. ראיתי שכיסו אותו עם פרוכת כמו של ספר תורה, ואחר כך כשהתקרבתי לראות את הקבורה, ראיתי איך שמכניסים את הנפטר שהיה עטוף בתכריכים לבור, ומכסים אותו עם חול. איזה מוסר לחיים אפשר לקחת מזה? ואיך אפשר לקחת מזה מוסר מבלי להיות בצער יתר על המידה?
3344
האם זה נכון שאסור לכסוס ציפורניים?
מאז שאני זוכרת את עצמי אני כוססת ציפורניים בפה. כשבעלי ראה זאת הוא הזדעזע ואמר שזה אסור כי הציפורניים הן טמאות. האם הוא צודק שאסור לכסוס ציפורניים?
3343
אומרים שהשנה יש בצורת כמו שלא הייתה שבעים שנה. מה עלינו לעשות?
אנחנו נמצאים כעת בראש חודש טבת, ועד עכשיו כמעט ולא ירד גשם בארץ ישראל. אומרים שבצורת כזו לא הייתה כבר שבעים שנה. האם יש משהו שעם ישראל יכולים לעשות כדי שהמצב הזה ישתנה וירד גשם?
3342
מה דעתכם לגבי הקמת מניין בו מתפללים שחרית לפי זמני שיטת קאמרנא?
אני מתפלל בבית מדרש של חסידי ברסלב, ולאחרונה ייסדו כמה מהמתפללים בחדר צדדי מניין שבת-קודש בבוקר שבו מתפללים לפי זמן קריאת שמע לשיטת קאמארנא. מאז התחילו בבית המדרש ויכוחים: חלק מהמתפללים כועסים מאוד וטוענים שזה נוגד את דעת רבינו שציווה אותנו לשמור על ההלכה. אשמח לשמוע את דעתכם בעניין
3341
אני לומדת במדרשה טובה מאוד, אך לא טוב לי שם. האם לעזוב?
אני נמצאת במדרשה טובה מאוד, אבל למרות הכול אני מרגישה שחסר לי שם משהו ושלא טוב לי שם. האם כדאי לי לעזוב?
3340
האם צריכים לחלוק כבוד לכל מי שנקרא 'רבי'?
כתוב בספר המידות: "מי שהוא מפורסם בדורו, צריך לקרות אותו רבי, אפילו שאתה גדול ממנו", ואילו בליקוטי מוהר"ן, חלק א' סימן ס"א כתוב: "ויש מנהיגים שנקראים בשם רבי, שלימודם מאלו המותרות וכו', כי אלו הנותנים להם תוקף ועוז ונסמכים על ידם שיהיו נקראים בשם רבי, הם עתידין לתן דין וחשבון". האם אין זו סתירה?
3339
מה התכלית בעולם הזה אם גם לצדיקים יש ניסיונות קשים?
לפני כשבועיים קרה מקרה שמאוד החליש אותי: הרב שלנו הטוב והצנוע איבד את אשתו וזה החליש אותי רוחנית. אני יודעת שאסור לשאול "למה?", אבל מה התכלית בעולם הזה ומה תכלית השאיפה לעלות מעלה מעלה אם גם לצדיקים יש ניסיונות?
3338
קשה לארוסתי לשמור נגיעה, וכמה שאני מסביר לה - זה לא עוזר. מה עושים?
ארוסתי היא בעלת תשובה, והיא קיבלה על עצמה תשובה שלימה - היא הולכת בצניעות, ואחרי החתונה היא תלך עם כיסוי ראש מלא. הבעיה היא שהיא נוגעת בי כל הזמן בלי כוונה, וכמה שאני מתפלל על זה ומסביר לה שלפני החתונה זה אסור – זה לא עוזר. מה עליי לעשות?
3337
אדם רע העליל עליי עלילות שקר ודורש ממני פיצויים. מה ניתן לעשות?
יש אדם רע שהעליל עליי עלילה במשטרה על דברים שמעולם לא עשיתי לו. מאז חרב עליי עולמי וכבר שנים אני נמצא בהליכים משפטיים על דברים שלא עשיתי ומעולם לא קרו, וכאילו לא די בכל הצער הזה שעברתי ושאני עדיין עובר, אותו בן אדם הגיש נגדי גם תביעה אזרחית, כלומר שאני צריך 'לפצות אותו' בסכומי כסף גדולים על כל 'הצער' שהוא עבר כביכול. אנא, כבוד הרב, תעזור לי.
3336
הייתה מריבה חריפה בין בעלי להורים שלי, ומאז הם עושים לי שטיפת מוח שאתגרש ממנו
אני ובעלי נשואים כבר עשרים שנה ויש לנו שלוש בנות. כמו כל זוג, במהלך שנות נישואינו היו לנו עליות ומורדות, אך לאחרונה הייתה מריבה חריפה בין בעלי לבין ההורים שלי, ומאז ההורים שלי עושים לי שטיפת מוח שאני מוכרחת להתגרש ממנו ושיש לו אופי לא טוב וכו' וכו'. אני מרגישה מאוד מבולבלת, וזקוקה לעזרתך.
3335
מה צריך לעשות כדי להיות תלמיד אמיתי של רבינו?
3334
החיים שלי בתוהו ובוהו. האם יש דרך לצאת מהמצב הזה?
אני אדם דתי, גר בדימונה, ועובד כמציל בבריכה. אני גרוש פעמיים ויש לי שני ילדים. השתחררתי מהכלא שם ישבתי בעקבות סכסוך עם האישה, וכעת אני ללא בית וללא עבודה. בקיצור - החיים בתוהו, ואני מבקש שכבודו יורה לי דרך לצאת מהמצב הזה.
3333
מאז שפוטרתי מעבודתי אני מרגיש תקוע, ואינני מצליח למצוא עבודה אחרת
עד לפני שנתיים וחצי עבדתי במקום מסודר, ופוטרתי. מאז אני מנסה לעשות הכול על מנת להתקבל לעבודה במקום מסודר, אך למרות שאני מגיע לראיונות עבודה ועובר את המבחנים – משהו תקוע וכלום לא זז. מה כבוד הרב מייעץ לעשות?
3332
בזמן האחרון אני חולמת שבעלי בוגד בי. מה החלומות האלו אומרים?
אני נשואה, יש ביני לבין בעלי אהבה גדולה, וברוך השם כיף לנו ביחד, אך בזמן האחרון יש לי מדי פעם חלומות מוזרים – אני חולמת שהוא בוגד בי, ואני מרגישה כאילו שזה ממש אמיתי, וכשאני מתעוררת, אני מוצאת את עצמי טעונה וכעוסה עליו עד שאני מתעשתת ומבינה שאלו רק חלומות שווא. אשמח שתעזרו לי להבין מה החלומות האלו אומרים.
3331
התחלתי להתקרב לחסידות ברסלב. באיזה ספר מספרי רבינו כדאי לי להתחיל ללמוד בשלב הראשון?
אני בחור רווק בגיל שמונה עשרה, ולאחרונה התחלתי להתקרב לחסידות ברסלב. באיזה ספר מספרי רבינו כדאי לי להתחיל ללמוד בשלב הראשון? 
3330
בעלי לא מוצא עבודה נורמלית, ובשנה האחרונה הוא החליף שמונה מקומות עבודה. מה עושים?
בעלי עובד כנהג משאית, ובשנה האחרונה הוא לא הסתדר בשום עבודה והוצרך להחליף כשמונה מקומות עבודה. ובאמת שזה לא באשמתו - או שרצו שהוא יעבוד מעל שתים-עשרה שעות או שנתנו לו משאית לא ראויה וכו'. בעלי ממש מיואש ולא מבין מה השם רוצה ממנו. האם כדאי לו להפסיק לעבוד ולשבת ללמוד תורה? 
3329
אומרים שרק רבי נחמן הוא 'הצדיק האמת'. האם זה נכון?
אני אוהב את רבינו, ואוהב גם צדיקים אחרים, וכשאני שומע שאומרים שרק רבינו הוא 'צדיק האמת', זה גורם לי בלבולים גדולים, בפרט שרוב העולם לא סוברים כך. אשמח להסבר מורחב בעניין, כי אני פשוט חייב עזרה! 
3328
אשתי מאיימת שאם אמשיך לא לספק את רצונותיה וצרכיה - היא תתנתק ממני רגשית ומעשית
אשתי מאיימת שאם אמשיך לא לספק את רצונותיה וצרכיה היא תתנתק ממני רגשית ומעשית. לצערי הרב, דווקא בשבתות, בהם הרב מזהיר לשמור על השלום והשמחה בבית, בביתנו שוררת העצבות, המתח והכאב. אנא תן לי עצה טובה וברכה. 
3327
אני לומד תורה, וכמעט לא נשאר לי זמן להתבודדות. האם זו עצת היצר?
אני לומד בכולל חצות. כחלק מסדר הכולל מאפשרים לנו לצאת להתבודדות, אך היות ואני לומד בסדר-דרך-הלימוד של רבינו ז"ל, כמעט ולא נשאר לי זמן ללכת ולהתבודד. האם זו עצת היצר שלא רוצה שאתבודד ומלביש את זה בלימוד תורה?
3326
מדוע נשותיו של רבינו כמעט ולא מוזכרות בספר 'פעולת הצדיק'?
בחסדי השם זכיתי לקרוא את הספר 'פעולת הצדיק' ושמתי לב לעובדה מעניינת: אמו של רבינו - מרת פייגא, מוזכרת פעמים רבות בספר, ואילו נשותיו של רבינו כמעט ולא מוזכרות. אשתו הראשונה של רבינו מוזכרת פה ושם, ואשתו השנייה של רבינו מוזכרת רק בעניין הפטירה. מה הסיבה לכך? ומה היה המקום שלהן בחסידות? 
3325
אני מרגיש עצבות גדולה מאוד בתוך תוכי. איך משתחררים מההרגשה הזו?
התחלתי להתחזק לפני חצי שנה ואני מרגיש הרגשה נפלאה, אך למרות הכל אני מרגיש עצבות גדולה מאוד בתוך תוכי. איך משתחררים מההרגשה הזו?
3324
לאחרונה קורים לנו דברים מוזרים. האם ייתכן שזה נובע מעין הרע שיש עלינו?
3323
הסתבכתי עם אדם אלים ומסוכן מאוד, ומאז אני מפחד לצאת לרחוב
הסתבכתי עם מישהו, והתברר לי שהוא אדם אלים ומסוכן מאוד. מאז אני מפחד לצאת לרחוב שמא הוא יפגע בי. אנא, כבוד הצדיק, מה אני יכול לעשות? אני נמצא בלחץ גדול וחושש מאוד.
3322
אני עומד להתחתן בקרוב, ואשמח מאוד אם תכתבו לי דברי התעוררות והנהגות ליום החופה
אני עומד להתחתן בקרוב, ואשמח מאוד אם כבודו יוכל לכתוב לי דברי התעוררות והנהגות ליום החופה, ויברך אותנו שנזכה לבנות בית נאמן בישראל. תודה רבה וחנוכה שמח.
3321
איך הצדיק משפיע לתלמידיו "פי שניים" בזמן הסתלקותו, הרי "אין שלטון ביום המוות"?
כתוב בתורה ו' בליקוטי מוהר"ן, שביום הפטירה של הצדיק אין לו כוח להאיר, כי "אין שלטון ביום המוות". אך קראתי בספר 'פעולת הצדיק' שרבנו אמר לרבי נתן שביום הפטירה של הצדיקים הם יכולים לגלות לתלמידיהם סודות וגילויים נפלאים. איך זה מתיישב?
3320
שמעתי שיש דבר שנקרא 'תיקון כרת'. איך עושים אותו?
אני וארוסתי נכשלנו בעברנו עוד לפני שהכרנו באיסור כרת, ואנו רוצים לעשות תיקון. שמענו שיש מושג כזה תיקון כרת. מה זה אומר? ואיך עושים זאת?
3319
מדוע רבנו התפאר שלקח את ילדיו מעולם האצילות, הרי כל נשמות ישראל חצובות מעולם האצילות?
אני רואה שהצדיק אומר הרבה פעמים שנשמות ישראל לקוחות מעולם האצילות, אם כן מדוע התפאר רבנו כל-כך בזה שלקח את נשמות ילדיו מעולם האצילות?
3318
האם כשמביטים בתמונה של צדיק יש בכוחה להשפיע קדושה על המתבונן?
ידוע הדבר שיש עניין גדול להביט בפני הצדיקים. והנה, מאז שהחלו לצלם צדיקים וגדולי תורה, נוהגים לכתוב תחת תמונתם "והיו עיניך רואות את מוריך". ומכאן נובעת שאלתי: האם גם כשמביטים בתמונה מצולמת של צדיק יש בכוחה להשפיע קדושה על המתבונן?
3317
אנשים קיררו את חבר שלי ולאחרונה הוא הפסיק לבוא אליכם. האם עליי לדבר איתו בעניין?
יש לי שכן טוב שהיה מקורב אל רבינו, אבל כשהגיעו אליו אנשים מבפנים, והתחילו להגיד לו "זה לא דבר רבינו" וכו' וכו' - הוא נעשה מקורר ולאחרונה הוא הפסיק לגמרי לבוא אליכם. האם עליי לדבר איתו ולהתעניין מה קרה לו שכבר איננו בא?
3316
שמעתי שכבודו מקפיד מאוד שתלמידיו לא יסעו בשבת חנוכה לאומן או למירון. מדוע?
3315
נתתי לאשתי סטירה, ביישתי אותה מאוד והיא עזבה את הבית. אנא עזור לי לתקן את מה שקילקלתי
עשיתי טעות איומה, ובעת מריבה שהייתה לי עם אשתי נתתי לה סטירה והורדתי לה את כיסוי הראש, וכל זאת ליד הילדים. למחרת היא ארזה תיק ועזבה את הבית לאחר שהודיעה לי שהיא לא חוזרת. אנא כבוד הרב, תעזור לי בבקשה לתקן את מה שקילקלתי ולהחזיר את השלום לבית.
3314
שמעתי שבחסידות ברסלב מקפידים שהילדים לא ילבשו חליפה קצרה. האם זה נכון?
3313
אני יוצא עם בחורה שקוראים לה 'עירית'. האם היא בת-זוגי האמיתית?
3312
בעלי מקלל ומבזה אותי, וכשהוא נרגע, הוא מתחנף אליי ומצפה שאשכח הכול. האם אני אמורה לסלוח לו?
בעלי הוא אדם הפכפך מאוד - הרבה פעמים הוא מתנהג אליי באכזריות גדולה, מקלל ומבזה אותי, ואחר כך כשהוא נרגע, הוא בא ומתחיל להתחנף וחושב שאני יכולה לשכוח הכל בשנייה. האם אני אמורה לסלוח לו ולתת לו עוד הזדמנות בכל פעם מחדש?
3311
אנו נשואים כבר חמש שנים, ועדיין לא נפקדנו בזרע של קיימא. האם ייתכן שהעיכוב קשור לדירה שבה אנו גרים?
אני ובעלי נשואים כבר חמש שנים, ועדיין לא נפקדנו בזרע של קיימא. האם ייתכן שהעיכוב בפוריות קשור לדירה שבה אנו גרים? יש לנו אפשרות לעבור לדירה אחרת בבניין אחר ואנו לחוצים משום שבעוד כמה ימים אנחנו צריכים לחדש את חוזה השכירות ואיננו יודעים מה לעשות.
3310
אומרים שהמשיח יבוא אחרי שכל עם ישראל יחזור בתשובה. האם זה בכלל אפשרי?
אומרים שהמשיח יבוא אחרי שכל עם ישראל יחזור בתשובה. האם זה בכלל אפשרי, הרי תמיד יש כאלו שיוצאים מן הכלל?
3309
האם עליי לעורר את בעלי ללימוד תורה ולשאול אותו "האם למדת היום"?
בעלי עובד כמעט כל היום והוא חוזר מותש מאוד. בכל יום כשהוא חוזר הביתה, הוא משתדל ללמוד במסירות נפש בספרי רבינו וכן את הדף היומי, אך יש ימים שהוא שוכח או שמרוב טרדות לא יוצא לו ללמוד. האם זהו תפקידי להזכיר לו ולשאול אותו בכל יום "האם למדת היום?"
3308
הבנתי שרבי נחמן מברסלב דיבר נגד העישון. מה המקור לכך?
אני סטודנטית ללימודי אחיות הכותבת עבודה בנושא עישון והיבטיו ההלכתיים. קראתי שהצדיק מתנגד לעישון, ואף מזכיר שרבי נחמן אסר זאת. רציתי לשאול: מה המקור לכך בדברי רבי נחמן? ואשמח אם הצדיק יוכל להרחיב בנושא.
3307
מה דעתכם בעניין אכילת חלב נוכרי, האם זה מותר?
3306
אחד השכנים שלי מציק לי בכל דרך אפשרית. מה אפשר לעשות כדי שהוא יניח לי?
יש בשכונה שלי איש רע ואכזרי, ומאז שהיה בינינו ויכוח, הוא החליט להתנקם בי ולהציק לי בכל דרך אפשרית. לאחרונה הוא הסית עוד כמה שכנים נגדי ועכשיו הם יד אחת נגדי ונגד משפחתי. מה אני יכול לעשות כדי שהם יעזבו אותי לנפשי?
3305
אני מקורב לרבינו כבר כמה שנים, אך אינני מרגיש שום התעלות רוחנית. מדוע?
אני מקורב לרבינו כבר כמה שנים. חשבתי שעם הזמן תהיה לי התעלות ברוחניות, וככל שאתבודד יותר אזכה לעלות בדרגות, אבל אני לא מרגיש שום שינוי ונשארתי אותו דבר. מדוע?
3304
אני עובד בחנות של אבי, ויש לנו חילוקי דעות לגבי ניהול החנות. כיצד עליי לנהוג?
אני עובד בחנות של אבי, ויש לנו כמה חילוקי דעות בעניין החנות, אך הוא לא מקשיב לי ורוצה שהכל יתנהל כפי שהוא חושב. אני יודע שמצוות כיבוד אב היא חמורה מאוד וצריכים להיזהר בה ביותר, אך מצד שני תועלת החנות עומדת לנגד עיניי ואינני יודע כיצד לנהוג.
3303
האם מותר לאיים על בתנו שאם היא תמשיך לגנוב, יכולים להכניס אותה למוסד סגור?
לנו יש ילדה בת שמונה שמרבה להתעצבן, לצעוק ולהציק ואף גנבה כמה וכמה פעמים. אנו מרבים לשוחח איתה ללא תועלת. האם שייך ליידע אותה שיש דבר כזה מוסד סגור לילדים שגונבים, ואז בקושי רואים את ההורים וכו' וכו', וכל זה רק כדי להכניס בה יראה כדי שתשנה את דרכה?
3302
האם עליי להמשיך להפריש מעשר כספים למרות מצבי הדחוק?
בשנה האחרונה אני עובד קשה, והקפדנו להפריש מעשרות בכל חודש, אך כעת נאלצתי להפסיק לעשר משום שהכספים הללו באים ישירות מהחוב בבנק, ואני לא בטוח שהדבר נכון. האם אני צריך להמשיך לעשר למרות המצב?
3301
אני מרגישה הידרדרות רוחנית גדולה. איך נפטרים מהיצר הרע שנכנס בי?
אני ובעלי חוזרים בתשובה מזה שלוש שנים, ועברנו עליות וירידות רבות בדרך. אני נמצאת כרגע במצוקה גדולה מבחינה רוחנית, ואני רוצה שתכוונו אותי מה לעשות וכיצד להיפטר מכל המחשבות והיצר הרע

 

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup