ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


 

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


3250
האם אפשר להוכיח שגם היום מתרחשים ניסים?
יש לי שאלה חשובה ואני מאוד מקווה שלא תקפידו עליי: האם אפשר להוכיח שגם היום מתרחשים ניסים?
3249
האם מותר להשמיע לתינוק קטן בן חודשיים שירי ילדים ותינוקות חילוניים?
אני ובעלי חוזרים בתשובה, וברצוננו לשאול: האם מותר להשמיע לתינוק קטן בן חודשיים שירי ילדים ותינוקות חילוניים?
3248
אשתי מתעקשת שניסע יחד לאומן על אף המצב הכלכלי והחובות שלנו. כיצד עליי לנהוג?
אשתי מתעקשת שניסע יחד לאומן על אף המצב הכלכלי והחובות שלנו, ואינני יודע כיצד לנהוג: מצד אחד ידוע שרבינו הקדוש הזהירנו שלא להיות בעלי חוב, ומצד שני הוא גם אמר שאסור להיות עקשן. ראוי לציין שמצב השלום בית הוא רגיש. כיצד עליי לנהוג?
3247
הגעתי לגיל מבוגר ואני עדיין רווק. האם להמתין ולנסות למצוא שידוך או לחזור לגור עם ההורים שלי?
נולדתי, גדלתי וחייתי באיטליה ובשנים האחרונות אני נמצא בארץ ישראל. אני כבר בן שלושים וארבע ועדיין רווק, וזה מאוד מתסכל אותי. האם כדאי לי להישאר בארץ ולחפש שידוך, או שיותר טוב שאחזור לגור עם ההורים שלי באיטליה? בנוסף, אני מרגיש שאני לחוץ בצורה מוגזמת ויש לי פחדים בלתי מוסברים. מה עליי לעשות?
3246
החתן שלי ביטל את החתונה ברגע האחרון, ואני מיואשת לגמרי ושבורה לרסיסים
הייתי אמורה להתחתן בעוד חודש, וברגע האחרון החתן שלי החליט שהוא מתחרט ומבטל את הכל. אני יתומה, אין לי אבא ואמא, וסוף כל סוף כאשר עמדתי לבנות את ביתי שלי - המציאות טפחה על פניי בצורה הכי כואבת שאפשר. איך אני יכולה להרים את עצמי מהמקום הקשה בו אני נמצאת?
3245
אני עובד על תיקון המידות שלי. באיזו מידה כדאי לי להשקיע את עיקר העבודה?
ברוך השם אני משתדל לעסוק בתיקון המידות שלי, שכידוע הן עיקר האדם, ואני מרגיש שהעיקר אצלי כרגע הוא מידת השמחה, כי בתוך תוכי שוכנת עצבות. האם זו הנקודה שאני צריך לעבוד עליה, כלומר להשתדל להיות בשמחה?
3244
האם כשלומדים תורה מוכרחים להוציא את המילים בפה?
רבינו ז"ל עורר אותנו להיות ולטייל בכל הספרים הקדושים, והיות שיש הרבה ספרים כמו שו"תים או מפרשים וספרי חסידות וכו' שאם אצטרך להתעכב ולקרוא בפה כל מילה, זה יהיה טורח גדול ויפריע להבנת רצף העניינים, האם גם בזה צריכים להוציא את הדברים בפה דייקא, או שמספיק לעיין על הסדר ובזה לקיים את דברי רבינו ז"ל שביקשנו להיות בכל הספרים?
3243
האם כדאי לי למשכן את ביתי באשדוד כדי שאוכל לבנות בית להשקעה ביבנאל?
אני עומד לבנות בית ביבנאל להשקעה, וכדי לעשות זאת עליי למשכן את הבית שלי באשדוד. קיבלתי ברכה מאחד מגדולי הדור, אך עדיין אני רוצה לקבל את עצתו וברכתו של הצדיק. האם כדאי לי לעשות זאת? בתודה מראש.
3242
אני בהיריון, ובבדיקת האולטרא-סאונד גילו שיש לעובר נקודה לבנה בלב. האם יש מקום לדאגה?
אני מתקרבת לגיל ארבעים ואחת ונמצאת כעת בהיריון החמישי. לאחר בדיקת האולטרא-סאונד נאמר לי שיש לעובר נקודה לבנה בלב. האם עליי לעשות בדיקות מקיפות? והאם יש מקום לדאגה?
3241
האם רבנו זי"ע נהג במנהגים מיוחדים בליל ה'ניטל נאכט'? ומהי ההנהגה המומלצת עבורנו?
האם רבנו זי"ע נהג במנהגים מיוחדים בליל ה'ניטל נאכט'? ומהי ההנהגה המומלצת עבורנו – מה לעשות ומה לא לעשות?
3240
האם כדאי לי להשקיע את כספי המצומצם בהוצאת רישיון נהיגה?
אני שוקל להתחיל ללמוד נהיגה ולהוציא רישיון, כדי שאוכל להגיע לקברי צדיקים, להתבודד בשדה ולעזור בארגון שיעורים בספרי רבינו, אך מצד שני אין לי כסף מיותר ואני מפחד להיגרר להוצאות חדשות. האם כדאי לי להשקיע את כספי בעניין הרישיון?
3239
לאחרונה בננו התחיל לסבול מפרכוסים. האם כדאי לטפל בזה ברפואה הרגילה או ברפואה הטבעית?
הקדוש-ברוך-הוא זיכה אותנו בארבעה ילדים, ויש לנו ילד בן שבע שלאחרונה התחילו להיות לו פרכוסים מתוך שינה. עשינו בדיקות ואמרו לנו שיש לו בעיה במוח. נתנו לו כדורים, אך שמענו שהכדורים האלה לא טובים. האם כדאי ללכת במקום זה לטיפול טבעי?
3238
כל הזמן אני חוששת שהצניעות שלי לא מספיקה, ואולי אני צריכה להחמיר על עצמי עוד יותר
אני בעלת תשובה, וברוך השם אני הולכת עם כיסוי ראש מלא, שרוולים ארוכים בשתי שכבות ומתאפרת רק בשבת. אני מאוד מבולבלת, כי אני לא יודעת אם הצניעות שלי מספיקה, ואולי אני צריכה להחמיר על עצמי עוד יותר.
3237
למשודך שלי יש מידות טובות והוא לומד תורה, אבל המראה שלו דוחה אותי. האם להמשיך?
נפגשתי עם בחור מסוים ארבע פגישות. הוא נראה עדין ונוח לי במחיצתו, אך מאוד מאוד מפריע לי משהו - הפנים שלו מעוותות קצת, יש לו סגנון פנים שמעולם לא אהבתי, וזה אפילו מבחיל אותי. האם להמשיך איתו את הקשר? והאם צריך להוריד את האגו גם במקרה כזה כשהפנים שלו מבחילות אותי?
3236
מדוע ארץ ישראל הייתה בידי כנען ורק אחר כך נמסרה לעם ישראל? האם יש בזה סוד?
מדוע ארץ ישראל הייתה בידי כנען ורק אחר כך נמסרה לעם ישראל? שמעתי שרבינו הקדוש אמר שמי שיודע את התשובה לכך, יודע מדוע רבינו שהה בעיר קאמיניץ לפני בואו לארץ ישראל. התוכלו לבאר את העניין?
3235
האם זה נכון שאסור לקרוא את התיקון הכללי בשבת?
שמעתי שאסור לאישה לקרוא את התיקון הכללי בימים שאיננה טהורה, וכן שאסור לקרוא את התיקון הכללי בשבת. האם זה נכון?
3234
שמעתי שאמרתם שאסור לאישה לנעול מגפיים כי זה לא צנוע. האם אכן זו דעתכם?
שמעתי שאמרתם שאסור לאישה לנעול מגפיים כי זה לא צנוע. האם אכן זו דעתכם?
3233
אחרי כל מה שעברנו, פתאום המשודך שלי החליט שהוא לא רוצה שנתחתן. מה אעשה?
אני כותבת לך בדמעות ולב נשבר. אני לא מאמינה איך אחרי שנלחמתי מול כולם, כולל המשפחה שלי, כדי שאני והמשודך שלי נוכל לעשות את הצעד ולהתחתן בקדושה, פתאום אחרי הכול הוא לפתע התחרט ולא רוצה שנתחתן! אני שבורה, לא יודעת מה לעשות ואיך להגיב, והדמעות לא מפסיקות לזלוג. מה אעשה?
3232
עצרו אותי במשך חמישה ימים על לא עוול בכפי, ומאז אני סובל מטראומה קשה
לפני כחודש וחצי פתאום הגיעו אליי הביתה שוטרים ולקחו אותי למעצר. ישבתי במעצר ועברתי חקירות, ולמרות שידעתי שלא עשיתי דבר ושאני חף מפשע, היית בפחד איום ונורא. אחרי חמישה ימים שחררו אותי והתברר שהמעצר נבע מטעות אנוש. כמובן שהמשטרה התנצלה, אך אני חוויתי טראומה קשה מאוד. מאז אני סובל מפחדים, חרדות ומועקה קשה שקשה לי להשתחרר ממנה. למה זה קרה דווקא לי? ואיך אני יכול להשתחרר ממה שאני מרגיש?
3231
האם זה נכון שרבינו החשיב את בעל ה'תולדות יעקב יוסף' לרבו המובהק?
האם זה נכון שרבינו החשיב את בעל ה'תולדות יעקב יוסף' לרבו המובהק?
3230
אני סובלת מורידים ברגליים ואם אני גורבת גרביים זה מכאיב לי. מה עליי לעשות?
אני סובלת מורידים ברגליים, וכשאני גורבת גרביים ארוכות הן מכאיבות ומחריפות את הבעיה, ומצד שני ללכת בלי גרביים זה לא צנוע. מה עליי לעשות?
3229
מדוע קברו את רבי יצחק מטולטשין ז"ל סמוך ונראה ליד הבית-יוסף?
שמתי לב שלא רחוק מציונו של הבית-יוסף זי"ע טמון רבי יצחק מטולטשין ז"ל, שכפי שהבנתי הוא היה חסיד ברסלב.האם יש סיבה לכך שקברו אותו שם ליד חלקת גדולי העולם? ואיך ייתכן שעזו זאת, הרי הבית-יוסף היה חי כשלוש מאות שנה לפניו, ואיך קברו אותו על ידו?
3228
האם מותר לבת ללמוד פרקי אבות או פרקי מוסר אחרים בכדי שתדע איך להתנהג עם הבריות?
האם מותר לבת ללמוד פרקי אבות או פרקי מוסר אחרים בכדי שתדע איך להתנהג עם הבריות?
3227
האם כשהולכים לישון צריכים להישאר עם הכיפה?
האם כשהולכים לישון צריכים להישאר עם הכיפה?
3226
השלום בית שלנו רעוע מאוד, והגעתי למסקנה שאני רוצה להתגרש
החיים שלי לא קלים ויש לנו הרבה חובות, אך הדבר שהכי שובר אותי הוא שהשלום בית שלנו רעוע מאוד. בעלי מזלזל בי, וכל מילה שניה שלו היא קללה עסיסית שמכוונת אליי. הגעתי למסקנה שזה הספיק לי, ועכשיו אני רוצה להתגרש ממנו ולהתחיל לחיות חיים חדשים. מה דעתכם?
3225
צמחו לי שערות באזור הלחיים וזה מציק לי מאוד. האם אני יכולה להסיר אותן באמצעות לייזר?
אני בחורה בת עשרים ושתיים, ובגיל ההתבגרות צמחו לי שערות באזור שתי פאות הראש, ומאז אני מתפללת להשם שהבעיה תיפתר והשערות הללו ייעלמו, כי זה לא נעים לי והן מפריעות לי מאוד. ניסיתי טיפול טבעי שהיה אמור לעזור, אך הוא לא הצליח. האם אני יכולה להוריד את השערות הללו באמצעות טיפול קוסמטי על-ידי לייזר, או שלא כדאי לעשות שום פעולה חוץ מלהמשיך להתפלל שזה ירד לבד?
3224
מישהי לקחה סחורה בהקפה מהחנות שלנו ואיננה מוכנה לשלם. כיצד עלינו לנהוג במקרה כזה?
לפני יותר משנה נכנסה לחנות לקוחה חרדית, שבמהלך כמה שבועות קנתה בסכומים גבוהים ורכשה את האמון שלנו. יום אחד עשתה הלקוחה קנייה באלפיים ש"ח ואמרה שתשלם אחר כך, וכשפנינו אליה אודות הכסף היא הייתה מתחמקת ואומרת שהיא תבוא, אך היא לא באה... מה עלינו לעשות במקרים כאלו?
3223
ברצוני להקים "בית ספר להורים" בו יתנו להורים כלים לחינוך נכון. מה דעתכם?
אני אשת חינוך מזה שלושים שנה ומתחזקת בתשובה. אני מבקשת את עצתך וברכתך להקמת בית ספר שבו יוכלו הורים לקבל כלים כדי להתמודד עם בעיות וקשיים בחינוך ילדיהם, על פי דרך התורה וההלכה.
3222
כשהתחתנתי מסרתי את הכתובה שלי למשמרת אצל אמי, וכעת נודע לי שהיא לא מוצאת אותה. מה עליי לעשות?
כשהתחתנתי מסרתי את הכתובה שלי למשמרת אצל אמי, וכעת נודע לי שהיא לא מוצאת אותה. מה עליי לעשות?
3221
במשך שלושת השנים שאנו נשואים יש בינינו מחלוקות ומריבות. האם כדאי לנו להתגרש?
אני נשוי שלוש שנים, אך בגלל בעיות רפואיות שיש לאשתי עדיין לא זכינו לילדים. במהלך כל השנים הללו יש בינינו מחלוקות ומריבות, והגעתי למסקנה שאולי עדיף לי להתגרש. האם לעשות זאת?
3220
האם זה נכון שכל מוסדות הקהילה שלכם ממומנים מתרומות פרטיות, ואין לכם שום עזרה מהמועצה הדתית?
בקיץ האחרון ביקרתי ביבנאל, ומאוד התפעלתי מהקהילה הקדושה שלכם. ראיתי את בית הכנסת החדש, והוא פשוט יפהפה. ראיתי גם את הפעילות המבורכת של בית התבשיל - דבר שלא ראיתי בשום מקום אחר. כשהתעניינתי מהיכן יש לקהילה את הכסף להחזיק את כל המפעלים האלו, אמרו לי שהכל ממומן מכספי תרומות של אנשים פרטיים ואין לכם שום עזרה מהמועצה הדתית. האם זה נכון? ואם כן, מדוע הם לא עוזרים לכם?
3219
אף שאני לומדת רבות על מעלת השמחה והאמונה, אני מרגישה שההתחזקות ממני והלאה
לאחרונה אני עוברת תקופה לא קלה, ואני חשה שקורי העצבות סוגרים עליי. ואף שאני לומדת רבות בספרי רבינו על מעלת השמחה והאמונה, אני מרגישה שההתחזקות ממני והלאה, כאילו שאף פעם לא אצליח להיות בשמחה ולצאת מהעצבות. מה עושים במקרה כזה?
3218
אנחנו מקבלים תלונות רבות על התנהגות הילדים שלנו במוסדות החינוך, וזה מצער אותנו מאוד
המורים בבית הספר ובתלמוד תורה של ילדינו מתלוננים פעמים רבות על ההתנהגות שלהם, וזה גורם לי ולאשתי צער גדול. כמובן שאנחנו מטפלים בזה ומדברים עם הילדים, אך זה לא מועיל, וכמעט בכל יום יש סיפור חדש. אנחנו מותשים מהמצב, ולא יודעים מה לעשות. נשמח לקבל את עצתך וברכתך להצלחה בחינוך הילדים.
3217
האם בדורנו עדיין יש צאצאים של עמלק? ואם כן, האם יכולים לדעת מי הם?
שמעתי בדרשה שהאומה העמלקית עוברת מדור לדור, ואף המן הרשע היה מזרע עמלק. האם בדורנו עדיין יש צאצאים של עמלק? ואם כן, האם יכולים לדעת מי הם?
3216
במהלך עסקה שביצעתי עשיתי טעות חמורה שגרמה נזק כבד למוניטין שלי
אני איש עסקים, ובמהלך אחת העסקאות שביצעתי שגיתי ועשיתי טעות חמורה שנוגעת לאחד מהאנשים שאני עובד עבורם. התוצאות של המהלך שעשיתי גרמו נזק כבד למוניטין שלי, והלחץ שיש עליי כל כך כבד עד כדי כך שאני לא יכול להחזיק מעמד. אשמח לעצתך.
3215
מה התועלת בטבילת מקווה? ומדוע חסידים ואנשי מעשה מקפידים בזה כל-כך?
מה התועלת בטבילת מקווה? ומדוע חסידים ואנשי מעשה מקפידים בזה כל-כך?
3214
האם יש עצה כדי לעורר ולחזק את החשק והרצון ללימוד התורה?
אני יודע שלימוד תורה זה דבר חשוב מאוד, אך אני מרגיש שהלימוד כבד עליי מאוד, ואינני יכול לפתוח שום ספר מרוב הכבידות. האם יש עצה כדי לעורר ולחזק את החשק והרצון ללימוד התורה?
3213
בני התחבר לחברים רעים, וכעת הוא נמצא בירידה רוחנית. איך עוצרים את הנפילה הזאת?
אני זקוקה בדחיפות לעצתכם: בני בן השמונה-עשרה למד בישיבה עד לפני כשנה. הוא היה לומד בהתמדה ובחשק, ממש עלם חמודות, והיה מלא ביראת שמים, אך לצערי הגדול הוא התחבר לחברים לא טובים מהישיבה, והם הכניסו בו קרירות ליהדות עד הוא עזב את הישיבה. איך עוצרים את הנפילה הזאת?
3212
אני רוצה שבעלי יתחיל להניח תפילין ולהתפלל בבית הכנסת. איך אפשר לפעול את זה אצלו?
אני מאוד רוצה שבעלי ילך בדרך השם, יניח תפילין בכל יום ויתפלל בבית הכנסת, אך בינתיים כל זה לא קורה, והוא אינו מתפלל כלל, גם לא ביחידות בבית. מה אני יכולה לעשות כדי לפעול שהוא כן יתחיל לעשות את כל זה?
3211
הלחץ הגדול שרובץ עליי גורם לי לדיכאון עמוק וייאוש טוטאלי
אני עובד בבית-ספר, ובזמן האחרון יש עליי עומס גדול מאוד שכמעט ומכריע אותי, וזה חוץ מהמצב הכלכלי הקשה בו אני נתון. אני מרגיש לחץ גדול שגורם לי ליפול לדיכאון עד שאין לי כח לכלום חוץ מלישון. אבקש מהרב עצה וברכה.
3210
לויתי כסף מהשוק האפור, ומאז חיי הסתבכו עד כדי כך שיש לי מחשבות התאבדות
יש לי בעיה: הסתבכתי עם השוק האפור ואני חייב להם חמישים אלף ש"ח. אשתי לא יודעת מזה כלל, וההורים שלי שכן יודעים מזה - לא מדברים איתי בגלל זה. אין לי כוח לחיות ככה וכבר פעמיים עברה לי מחשבה בראש שאולי עדיף לי להתאבד. בבקשה, אני מתחתן, תעזור לי!
3209
ככל שעובר הזמן ואני והמשודך שלי לא מתחתנים - נעלם לי החשק. האם להמשיך בקשר?
הכרתי בחור ברסלבר למטרת נישואין, ובכל פעם שאני מספרת לאנשים שאני יוצאת עם בחור ברסלבר, כולם אומרים לי שלהתחתן עם בחור שחזר בתשובה ומקורב לחסידות ברסלב זו בעיה, כי רובם של הבחורים האלו הם 'מעופפים', ולא מיושבים בדעתם ובנפשם. בהתחלה הכל היה נראה לי טוב ויפה, אך ככל שהזמן עובר ואנו לא קובעים מועד לחתונה, החשק והרצון נעלמים... האם להמשיך או לבטל את הכל?
3208
אני חוששת להתחתן עם החבר שלי, כי אני מרגישה שאני עושה את זה מתוך לחץ
יש לי חבר בן עשרים ושלוש ואנו יוצאים יחד כבר שנה וחצי, ולמרות שהוא בא מבית חרדי, אנחנו לא שומרים נגיעה. כשדיברנו על התקדמות בקשר לכיוון חתונה, הוא אמר לי שהוא מצפה ממני שאתחזק ואהיה יותר צנועה, ואם נתחתן – שאשים כיסוי ראש מלא, ושהחתונה תהיה נפרדת לגמרי שני דברים שקשה לי לקבל. האם להמשיך את הקשר למרות הוויכוחים הללו או לחתוך?
3207
מה אני יכולה לעשות כדי להשתחרר מהעצבות ומהרגשות השליליים שמונעים ממני להיות שלווה ורגועה?
לאחרונה אופפת אותי עצבות בלתי מוסברת וקשה לי להשתחרר ממנה. אין לי חשק לעשות כלום, אני מרגישה בודדה, וככל שעובר הזמן האמונה שלי נחלשת יותר ויותר. מה אני יכולה לעשות כדי להשתחרר מהעצבות ומהרגשות השליליים שמונעים ממני להיות שלווה ורגועה?
3206
אני קורא הרבה סיפורים על המדרגות הנעלות אליהן זכו הצדיקים. כיצד אוכל גם אני לזכות לכך?
אני קורא הרבה סיפורים על גדולי ישראל, כמו הבעל שם טוב, האר"י הקדוש, רבי נחמן, הבן איש חי וכו', והשאיפה שלי היא להיות כמותם. איך אפשר להגיע למדרגות כאלו? בנוסף, אני שוקל ללמוד רפואה, וברצוני לשאול בעצתכם: האם זה דבר שמתאים ליהודי ירא שמיים?
3205
מה עדיף: להתפלל במהירות עם הציבור או להתפלל במתינות בקצב שלי?
למדתי במשנה ברורה: "טוב מעט תחנונים בכוונה מהרבות בלא כוונה", והיות שאני מתפלל בכוונה, התפילה שלי אורכת זמן רב ואני לא מצליח להספיק את הקצב של הציבור. כיצד עליי לנהוג: האם להתפלל במהירות, אפילו שזה פוגע בכוונה, כדי להספיק להתחיל יחד עם הציבור את תפילת העמידה, או שעדיף שאתפלל לפי הקצב שלי לאט לאט, אך אז אאלץ לדלג על קטעים בתפילה כדי להספיק להתפלל עם הציבור את תפילת העמידה?
3204
שמעתי כל כך הרבה על יבנאל עיר ברסלב, וכבר הרבה זמן אני שוקל לעבור לשם. האם כדאי לי לעשות את הצעד הזה?
שמעתי כל כך הרבה על יבנאל עיר ברסלב, וכבר הרבה זמן אני שוקל לעבור לשם. האם כדאי לי לעשות את הצעד הזה?
3203
לפני מספר חודשים הפכתי לעצמאי ופתחתי עסק. מה העצה לשגשוג העסק?
עבדתי בתחום היין קרוב לחמש-עשרה שנה כשכיר, ולפני מספר חודשים כשנולדה בתי השנייה, עשיתי מעשה והחלטתי לעזוב את מקום עבודתי לטובת הקמת עסק משלי על מנת שאוכל להתקדם ולהתפתח. כמו בכל דבר חדש יש חששות ופחדים, ואשמח לקבל את עצתך וברכתך להצלחת ושגשוג העסק.
3202
אני עובדת במקום מעורב, ואני מרגישה שזה משפיע עליי מאוד בעבודת השם. האם לעזוב את העבודה?
אני עובדת בתמיכה טכנית במקום עבודה מעורב, בו עובדים גברים ונשים יחד, ואני מרגישה שזה משפיע עליי מאוד בעבודת השם. אני שוקלת לעזוב את העבודה כי אני מרגישה שזה כבר יותר מדי. מה עליי לעשות?
3201
אין לי זמן ללמוד גם את התרגום וגם את פירוש רש"י. מה עדיף?
כיצד צריך לנהוג אדם שלומד בכל יום חומש מפרשת השבוע, אך אין לו זמן ללמוד גם את התרגום וגם את פירוש רש"י, ויש לו זמן ללמוד רק את אחד מהם: האם צריך להעדיף את פירוש רש"י משום שרש"י מסביר את החומש וזה נצרך להבנה, או שעדיף ללמוד תרגום משום שיש בו סגולות נפלאות?

 

 

 

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup