ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

3150
כתבתם שיש סכנה גדולה בבניית מקווה בתוך הבית. האם הוא הדין גם לסופר סת"ם?
אני אברך שלומד בכולל חצי יום, לאחר מכן אני עוזר לאשה עם הילדים, ורק בערב כשהילדים הולכים לישון יש לי זמן לעסוק במלאכתי – כתיבת סת"ם. האם במקרה כמו שלי מותר לי לבנות מקווה בתוך הבית, כמובן לגברים בלבד, או שאני יכול לסמוך על טבילת השחרית?
3149
מה עליי לעשות כשאני שומע אנשים שחולקים ומדברים נגד צדיק כלשהו?
מה עליי לעשות כשאני שומע אנשים שחולקים ומדברים נגד צדיק כלשהו? האם לענות ולהשיב להם?
3148
אני גר בבית הורי ומתמודד שם עם ניסיונות קשים. האם כדאי לי להיכנס לישיבה או להתחתן?
אני בן עשרים ושלוש, השתחררתי לא מזמן מהצבא, ואני רוצה לעבוד חצי יום וללמוד תורה חצי יום. הבעיה היא שבינתיים אני גר בבית הורי, ויש לי שם ניסיונות לא פשוטים.אני מרגיש שאני מוכן לחתונה, אך אני מתלבט מה לעשות עכשיו: האם להתחיל ללמוד בישיבה או להתחתן?
3147
כיצד יש לנהוג עם תלמיד שמשפיע לרעה על תלמידים אחרים?
אחד הנערים במסגרת שאני עובד משפיע מאוד לרעה על נערים אחרים. אנו חוששים מאוד מההשפעה שיש לו על נערים אחרים, אך מצד שני אנו יודעים שאם נעיף אותו מהמסגרת, אולי נגרם לו להידרדר למקומות גרועים יותר. מה הרב חושב שיש לעשות?
3146
גיליתי שהבחור שאני יוצאת איתו היה נמשך לגברים לפני שחזר בתשובה. כיצד עליי לנהוג?
הכרתי בחור ויצאנו פעמיים, מאוד התחברנו ואני מרגישה שיש בינינו כימייה טובה. הוא חוזר בתשובה, וגליתי שלפני שהוא חזר בתשובה הוא היה נמשך לגברים. מאז אני מאוד מבולבלת: מצד אחד אני ממש רוצה להמשיך להיפגש איתו ואולי בעזרת השם זה יוביל לחתונה, אבל מצד שני אני מפחדת שהוא עדיין נמשך לגברים. כיצד עליי לנהוג?
3145
בננו מעדיף ללבוש ציצית מכותנה ולא מצמר. האם צריכים להתעקש איתו בעניין?
בננו שיחיה לומד בישיבה חסידית. הוא מעדיף ללבוש ציצית מכותנה ולא מצמר, ואיננו אוהב לשים את הציצית מעל לחולצה כמנהג החסידים אלא מתחתיה. האם אנו צריכים להתעקש שילבש ציצית מצמר דווקא ומעל לבגד, או להניח לו?
3144
האם כשלומדים בספרי 'ליקוטי הלכות' זוכים לברר את הטוב מהרע כמו בלימוד שולחן-ערוך?
רבינו אומר שצריכים ללמוד שולחן-ערוך כדי לברר את הטוב מהרע ולהגיע למידת היראה. האם גם לימוד בספרי 'ליקוטי הלכות' של מוהרנ"ת ז"ל פועל את אותה הפעולה, כלומר מברר את הטוב מהרע ומביא למידת היראה?
3143
האם תוכלו לתת לי עצה מבריקה כדי שאצליח להתקבל לעבוד בנמל חיפה?
אני רוצה להיכנס לעבוד בנמל חיפה, כי אני יודע שמרוויחים שם טוב, אבל בשביל להיכנס לעבוד שם צריכים פרוטקציות וקשרים, ואני לא מספיק מקושר בין אנשים. אני יודע שקודם כל צריכים תפילה, אך בכל זאת צריכים גם להתפלל וגם לעשות השתדלות, ולכן אשמח מאוד אם הרב יוכל לתת לי עצה מבריקה וגאונית כדי שאצליח להיכנס לעבוד שם
3142
מדוע מצוות הצדקה היא גדולה וחשובה כל-כך?
אני שומע שמדברים ומפליגים מאוד במעלת מצוות הצדקה. מדוע מצוות הצדקה היא גדולה וחשובה כל-כך? והאם צריכים לחפש דווקא עני הגון כדי לתת לו את הצדקה, או שאפשר לתת את הצדקה בכל קופת צדקה שמוצאים?
3141
כואב לנו מאוד שילדינו לא מכבדים אותנו כראוי. מה ניתן לעשות?
מאוד מפריע לי ולבעלי שאין בבית שלנו כיבוד הורים. הדבר נוגע בפרט לילדה הבכורה ולילד הצעיר שלנו שלא מתנהגים כראוי לאביהם אשר טורח למענם ומשתדל מאוד לעזור להם, ואני חוששת שיהיה פירוד ביניהם וזה כואב לי מאוד. מה ניתן לעשות?
3140
אני אברך כולל, ועול החובות רובץ על צווארי ומוציא אותי מדעתי
אני אברך כולל, ותהילה להשם יתברך אני שמח מאוד שאני זוכה לעסוק בתורת חיים. אך לצערי הרב, עול החובות רובץ על צווארי בצורה קשה, וממש מוציא אותי מדעתי. אשמח לדברי חיזוק מכבודו.
3139
כבודו כותב פעמים רבות שראוי לכל יהודי לומר תהלים בכל יום. מדוע אמירת תהלים כל כך חשובה?
כבודו כותב פעמים רבות, ובפרט לנשים, שראוי לכל יהודי לומר תהלים בכל יום, ואשרי מי שמסיים את ספר התהלים בכל שבוע. מדוע אמירת תהלים כל כך חשובה?
3138
המצב הירוד של הדור משפיע עליי מאוד, עד כדי כך שקשה לי לתפקד כרגיל
אני מאוד מאוד מודאג בגלל המצב של הדור ובגלל שנפטרו לאחרונה הרבה צדיקים, וזה משפיע עליי עד כדי כך שאני מאוד לחוץ ובקושי אוכל, וגם בלילות קשה לי להירדם. בנוסף, קשה לי מאוד לראות אנשים חילוניים וקשה לי לאהוב אותם. אשמח לעצות.
3137
איך אפשר להרגיש את הצרות של הזולת מבלי להיכנס לחרדות ופחדים מיותרים?
צערי, אני נמצא הרבה זמן בבית חולים עם בני. עברתי הרבה, וגם מסביבי ראיתי מה שעובר על אחרים רחמנא ליצלן. רבינו כותב שצריך להרגיש בצרה של השני כאילו היא שלו, השאלה היא איך ליישם את זה מבלי לצאת מהדעת חס וחלילה ולהיכנס לחרדות ופחדים
3136
יש לי רצון עז ללמוד תורה כל היום, והעובדה שאני צריך להיות בעבודה גורמת לי צער גדול
אני עובד כבר שנתיים במקום מעורב, כך שאני נצרך לדבר עם נשים בשעות העבודה, וזה קשה לי מאוד. רצוני האמיתי הוא ללמוד כל היום, אך הבעיה הקשה היא שכמעט ואין אפשרות בדורנו לחיות ביישוב הדעת בלי לעבוד, וגם כמעט ואין עבודות צנועות, וכשאני בעבודה אני מרגיש שאני מבזבז את מתנת הבורא שנתן לי על דברים שלא באמת נצרכים
3135
כשאני מתעצבן אני מתפרץ על מי שבסביבה, וברוב הפעמים זו אשתי. מה עושים?
אני בטבעי אדם עצבני, וכל דבר קטן יכול להרתיח אותי. כולם אומרים שיש לי פתיל קצר, ואני יודע שהם צודקים, אבל מה אני יכול לעשות שזה לא נשלט, וכשאני כועס אני מתפרץ על מי שבסביבה באותו זמן, וברוב הפעמים זו אשתי - שנפגעת ממני מאוד. אני יודע שזו מידה רעה מאוד, אבל קשה לי להאמין שאוכל להשתנות. מה עושים?
3134
האם זה נכון שמי שסובל מחולי מעיים לא יראה פני גיהנום?
כבר חמש שנים אני סובל ממעי רגיש ובעיות במעיים שמפריעות לי מאוד לאורח החיים. קראתי שמי שסובל מחולי מעיים לא רואה פני גיהנום. האם זה נכון? והאם זה כפשוטו?
3133
איך מסבירים לילדים שדרך החיים החילונית היא טעות?
מה מסבירים לילדים כאשר הם שואלים למה אנחנו אומרים שהחילונים טועים ואנחנו צודקים? ומה עונים להם כאשר הם שואלים למה מה שאסור לנו, להם מותר?
3132
בעלי לא תומך בי רגשית, ולעיתים קרובות הוא לועג לי ומזלזל בי
יש עניין שמאוד מצער אותי -הקשר והחיבור שלי ושל בעלי ברמה הרגשית-תקשורתית לוקה מאוד בחסר עוד מתחילת הנישואין, ולעיתים קרובות הוא לועג לי, מזלזל בי ומחקה אותי. קשה לי וצר לי מאוד. אינני יודעת מה לעשות, ואני מבקשת את עצתך וברכתך
3131
האם מותר לקרוא ספרי אוטוביוגרפיה על גדולי ישראל שנכתבו על ידי אנשים חילוניים?
לאחרונה הדפיסו כמה וכמה ספרי אוטוביוגרפיה על גדולי ישראל - על הרבי האחרון מחב"ד זי"ע, על מרן הרב עובדיה יוסף זי"ע ועל עוד כמה מגדולי ישראל. בספרים אלו כתובים קורות חייהם, עובדות ומעשיות, אף הספרים לא נכתבו על ידי תלמידיהם, אלא על ידי סופרים שאינם שומרי תורה ומצוות. האם מותר לקרוא בספרים אלו?
3130
גרושתי רזתה מאוד, מצבה הבריאותי לא תקין, ונודע לי שהיא ניסתה להתאבד
בתקופה האחרונה גרושתי סובלת מהרגשה כללית רעה ורעידות בגוף, וכאשר התלוויתי אליה לבית החולים נודע לי שהיא ניסתה להתאבד. יש לציין שהמצב שלה רק מחמיר - היא רזתה מאוד ולא הולכת למקום העבודה יותר בגלל המצב הבריאותי שלה. מה הצדיק מייעץ לעשות?
3129
אני יודע שאינטרנט זה דבר מסוכן. אך מה יעשו אנשים שזקוקים לזה עבור העסק שלהם?
אני רואה שכבודו מזהיר פעמים רבות להוציא מהבית את האינטרנט כי זה יכול להחריב את הבית, אבל מה נעשה שהיום העולם כל-כך התקדם וכל מי שיש לו עסק מוכרח להשתמש באינטרנט?
3128
מדוע יש על כריכות סט הספרים שחיברתם על פרקי אבות את המילים 'מנחת זאב'?
רכשתי את סט הספרים שחיברתם על פרקי אבות, ואני נהנה מזה מאוד. שמתי לב שעל כל כרך יש אות אחרת שיחד יוצרות את המילים מנחת זאב. מה זה אומר?
3127
אני משתוקקת לשים כיסוי ראש, אך בעלי מתנגד בתוקף. כיצד עליי לנהוג?
אני בת שישים ושלוש, וזכיתי לחזור בתשובה לפני שש שנים לאחר ביקור באומן אצל רבינו הקדוש. כעת אני משתוקקת לשים כיסוי ראש, אך בעלי חילוני ומתנגד בתוקף. אני רוצה לשמור על שלום-בית ואינני יודעת כיצד לנהוג
3126
יש לי הרבה בעיות ואין לי חשק לחיות יותר. אנא כבוד הרב תאיר לי את החיים!
יש לי הרבה בעיות ואני מרגיש שאף פעם לא אצא מהן, וכבר אף פעם לא יהיה לי טוב, ממש אין לי חזק לחיות יותר. האם יש לי תקווה? אנא כבוד הרב תאיר לי את החיים!
3125
בננו עושה הרבה שטויות, פוגע ברכוש של אחרים, ולאחרונה הוא התחיל לגנוב. מה עושים איתו?
יש לנו בן בגיל שלוש-עשרה, שלצערנו הרב עושה המון שטויות והזיקות לרכוש השכנים שגרים בסביבה. לאחרונה הוא התחיל לגנוב והוא גורם לנו בושות גדולות ועגמת נפש, וכבר היו כמה מקרים שהוא נתפס בגניבה, ואנו נאלצנו להחזיר את הכסף שהוא גנב. מה עושים איתו?
3124
מדוע הצדיק לא משתמש בכוחו הגדול כדי לרפא את כל החולים ולבטל מעם ישראל את כל הצרות?
ראיתי שכתוב באחד הספרים שלכם שהצדיק הוא הצינור שדרכו יורדות כל ההשפעות לעולם. אם כן, מדוע הצדיק לא משתמש בכוח הזה כדי לרפא את כל החולים ולבטל מעם ישראל את כל הצרות?
3123
אני גרוש, אין לי פרנסה ואין לי זוגיות, ואני חושש שבסוף אעשה את הגרוע מכל
אני גרוש כשנתיים, מצבי הכלכלי קשה מאוד ויש לי המון חובות, אין לי פרנסה ואין לי זוגיות. קשה לי מאוד ואני זקוק לעזרה דחופה, כי אני נורא מפחד שאחליט לעשות את הגרוע מכל... תעזרו לי בבקשה!
3122
יש לי בעיות בביטחון העצמי, ואני מעוניין ללכת למכון שעוסק ב'אימון תת-הכרתי'. מה דעתכם בעניין?
יש לי בעיות בביטחון העצמי, ואני מעוניין ללכת למכון שעוסק ב'אימון תת-הכרתי' לצורך טיפול בבעיות נפשיות והתמכרויות. הבנתי שיש באימון בין שמונים לתשעים אחוזי הצלחה. מה דעתכם בעניין?
3121
הילדים שלי סובלים מבעיות בגרון והרופאים ממליצים לכרות להם את השקדים והפוליפים. האם לעשות זאת?
בראש השנה האחרון באומן פניתי אליך בעניין הילדים שלי שסובלים מדלקות גרון ובעיות נשימה, ואמרתם לי לבדוק את המזוזות בבית. בדקתי את המזוזות וברוך השם הכל בסדר. הרופאים ממליצים לכרות את השקדים והפוליפים שיש להם בגרון בניתוח, ואני זקוק מאוד להדרכתכם בנושא, וכל שתאמרו לעשות - אעשה בלי נדר ובעזרת השם יתברך.
3120
מצב הפרנסה שלנו קשה מאוד, ובעלי טוען שאני אשמה והכל בגללי
מאוד קשה לי בפרנסה ואין לי הצלחה במקצוע שלי. גם בעלי לא מצליח למצוא עבודה ולהחזיק בה לאורך זמן – בכל פעם הוא מתחיל עבודה חדשה, ואחרי חודש או שהוא עוזב או שמפטרים אותו, כך שעול הכלכלה ושכר הדירה נופל עליי. הוא מאוד שאנן לגבי המצב, ועוד מאשים אותי ואומר שהכל בגללי.
3119
אנו שוקלים לבנות בתוך ביתנו מקווה טהרה. האם זה מותר?
ברוך השם קנינו שטח, ואנחנו מתכוננים לקראת בניית ביתנו. שמענו על אברך שבנה בביתו מקווה טהרה כשר על-פי ההלכה, וחשבנו לעשות זאת גם. האם מותר ורצוי הדבר? אני שואלת משום שחבר של בעלי אמר ששמע בשם צדיקים שזה לא רצוי.
3118
אני שוקל לייבא עניבות מסין בכסף שחסכתי. האם הרב ממליץ לי לעשות זאת?
אני בחור צעיר בן עשרים וארבע, רווק. לפני כחודש חזרתי מארצות-הברית לאחר כשנה בה עבדתי בנדל"ן. זכיתי להיות אצל הרב בברוקלין ולהתברך. כרגע אינני עובד, ואני שוקל להתחיל לעבוד כעצמאי ולייבא עניבות מסין בסכום הכסף שחסכתי בעבודתי הקודמת. אשמח לשמוע מה דעתו והמלצתו של הרב בעניין מאחר ואני כבר אובד עצות.
3117
אמרו לי ששמי 'עדן' הוא שם ממין זכר ועליי לשנותו. האם זה נכון?
שמי עדן, אני נשואה כשנה וחצי ולא מצליחה להיכנס להריון. אמרו לי ש'עדן' זהו שם ממין זכר ושעלי לשנות את שמי ל'עדנה', אך אני לא אוהבת את השם הזה. האם כדאי לשנות את שמי ל'עדינה' או ל'עדי'? והאם אפשר שאשנה את שמי ל'עדינה' אבל אמשיך לקרוא לעצמי 'עדי' ומשפחתי תקרא לי 'עדינה'?
3116
מה המקור לכך שנוהגים לנשק את ידיהם של הצדיקים כאשר רוצים להתברך מהם?
מה המקור לכך שנוהגים לנשק את ידיהם של הצדיקים כאשר רוצים להתברך מהם, ולפעמים הצדיק מחזיק בידו של המתברך או מניח ידו על ראשו? והאם הדבר נצרך כדי שברכתו של הצדיק תחול ותתקיים?
3115
אני שואפת להיות צדיקה ולתקן את המידות. עם איזו מידה אני צריכה להתחיל?
יש לי רצונות טובים ואני שואפת להיות צדיקה. הבעיה היא, שיש הרבה מידות לתקן ואיני יודעת במה להתחיל, וגם אם אתחיל לעבוד על מידה אחת - עדיין אכשל במידות אחרות, וזה כמו לעשות טוב ורע ביחד ולפסוח על שני הסעיפים. על איזו מידה כדאי לי להתחיל לעבוד?
3114
אומרים שיש עניין גדול להדליק נר תמיד בשמן זית לכבוד הצדיקים. מה העניין בזה?
אומרים שיש עניין גדול להדליק נר תמיד בשמן זית לכבוד הצדיקים. מה העניין בזה? והאם הכוונה היא לכל הצדיקים או דווקא לרבנו הקדוש?
3113
קשה לי ללמוד תורה בחברותא ואני אוהב ללמוד לבד. האם יש בזה בעיה?
כשאני לומד תורה לבד עם עצמי אני מספיק המון, אני יותר מרוכז ויש לי סיפוק גדול, וכשאני לומד עם חברותא אני מרגיש קושי גדול. הבעיה היא שאני חושש מדברי חז"ל שאמרו: "חרב על שונאיהם של תלמידי חכמים שיושבים בד בבד ועוסקים בתורה", כלומר שזה לא טוב ללמוד לבד. האם באמת יש לחשוש בעניין הזה?
3112
בזמן האחרון התעורר בי רצון ללמוד קבלה. האם כל אחד ראוי ללמוד חכמה זו?
היות ובזמן האחרון התעוררתי ללימוד בחלק הסוד של תורתנו הקדושה, כלומר בחכמת הקבלה, ואני יודע שמובא מרבנו ז״ל שקבל״ה זה גימטריא נוא״ף, ולאו כל אחד ראוי ללמוד חכמה זו, ברצוני לשאול: מי הוא הראוי ללמוד קבלה על פי דעת רביז״ל? ואיזה ספר מומלץ למתחיל להיכנס בשערי לימוד זה?
3111
בכל פעם שאני מתקשרת לאמי, היא מספרת לי לשון הרע ורכילות על אחרים
מדי יום אני מצלצלת לאמי לשאול לשלומה, אך כמעט בכל שיחה שאנו מנהלות אני נאלצת לשמוע לשון הרע ורכילות על המשפחה. זה מאוד מציק לי, אך אני לא יודעת מה לעשות, כי אמי היא אישה אלמנה ואני לא רוצה לפגוע בה. מה עצת הצדיק בנושא?
3110
אם כל מה שקורה במשך השנה נגזר כבר בראש השנה, איפה הבחירה החופשית?
קראתי שכתבתם שכל מה שקורה במשך השנה נכתב בראש השנה ונחתם ביום כיפור, ומתחיל לקרות אחרי הושענא רבה. האם הכוונה היא רק לדברים שקשורים לכלל ישראל, או שמדובר גם על כל אחד ואחד מאיתנו? ואם הכל כבר נגזר מראש, איפה הבחירה החופשית של האדם?
3109
אני רוצה לדבר עם השם יתברך ולספר לו כל מה שעובר עליי, אך זה קשה לי מאוד
יש לי רצון עז להתבודד ולהרבות בתפילה להשם יתברך על כל מה שאני צריך, אני יודע שזה חשוב ושזה מחזק את האמונה והביטחון בהשם, אך למעשה קשה לי להתבודד אפילו חמש דקות. אנא חזק אותי בנושא.
3108
שמתי לב בזמן ההפצה שחלק מהאנשים משליכים את הקונטרסים לפח. כיצד עליי לנהוג?
אני משתדלת לזכות את הרבים ולהפיץ בבית חולים באזור מגוריי. הבעיה היא שנודע לי שחלק מהאנשים או עובדי הניקיון משליכים את הקונטרסים לפח, כך שנגרם ביזיון לספרי קודש. מצד אחד אני מאוד רוצה לזכות את הרבים בהפצת הקונטרסים הנפלאים, אך מצד שני בעקיפין זה גורם לביזיון הספרים. כיצד עליי לנהוג?
3107
אני חסיד ויז'ניץ, ומאז שהתקרבתי לברסלב קשה לי עם החברה והמשפחה. כיצד עליי לנהוג?
אני חסיד ויז'ניץ ואני גר בשכונה שכל דייריה הם חסידי ויז'ניץ, ומאז שהתקרבתי לברסלב קשה לי עם החברה והמשפחה. האם אני צריך לעשות שינוי בהכל, או שעליי להמשיך להתנהג כרגיל ולהמשיך לגור שם אף שקשה לי?
3106
התבקשתי למסור שיעורים בדברי רבינו. באיזה אופן כדאי להעביר את השיעור?
לאחרונה התבקשתי למסור שיעורים בדברי רבינו לציבורים מגוונים, לכל קבוצה פעם בשבוע, וברצוני לשאול באיזה אופן כדאי למסור את השיעור: האם ללמוד מתוך ספר מסוים או ללמוד כפי שמאיר לי באותו הזמן? וכן האם ללמוד אותו הדבר עם כל קבוצה או עם כל קבוצה משהו אחר?
3105
מי נקרא "מפורסם של שקר"? והאם מותר לבזות אחד כזה?
ידוע גודל חומרת העוון של ביזיון תלמיד חכם - הן מדברי רבותינו, הן מדברי הפוסקים, והן מדברי רבנו ז"ל, אך לצערי הרב אני רואה אנשים שמבזים רבנים על ימין ועל שמאל וקוראים להם "מפורסמים של שקר" מבלי לחשוש לחומרת העוון. ולכן ברצוני להבין: מי נקרא "מפורסם של שקר"? והאם מותר לבזות אחד כזה?
3104
הבחור שיצאתי איתו החליט לסיים את הקשר, אך אני עדיין חושבת עליו. האם שייך לחדש את הקשר?
לפני כמה חודשים יצאתי עם מישהו במשך כחודש וחצי. אחרי כמה פגישות, פתאום הוא החליט שהוא לא רוצה להמשיך בקשר, התאכזבתי לשמוע שהוא לא מעוניין להמשיך, ונותק הקשר. האם להמשיך להתעקש ולנסות לפנות אליו שוב, או להרפות ממנו?
3103
לפני כשנה התחילו לי כאבים בכל מיני מקומות בגוף, ומאז אני נתון בחרדות ובפחדים
לפני כשנה התחילו לי כאבים בכל מיני מקומות בגוף, והרופאים אמרו שזה נובע מלחץ נפשי וחרדות. אני מרגיש שהשם יתברך מעניש אותי ואני נופל באמונה. קשה לי לצאת מהמעגל הזה ולהיות בשמחה, אני נופל כל הזמן לדיכאונות, ולא מוצא דרך להרגיע את הנפש והגוף. אני מבקש את עצתך וברכתך, כי החששות מציקים לי מאוד, הבדיקות לא נותנות לי מרגוע, והכאבים גורמים לי לפחדים. מה עליי לעשות?
3102
האם מותר לכרות עץ פרי שלא נהנים ממנו והוא מלכלך את הגינה?
האם מותר לכרות עץ פרי שלא נהנים ממנו, לא משתמשים בפירותיו והוא מזיק בכך שהוא מלכלך את הגינה?
3101
הילדים שלנו מצערים אותנו מאוד וממררים לנו את החיים. למה זה מגיע לנו?
אנו נשואים כמעט שלושים שנה ויש לנו שמונה ילדים. שלושה מהם כבר התחתנו. לצערנו הרב אנחנו לא רווים מהם שום נחת - הן מהילדים הנשואים והן מהילדים שבבית, הם מצערים אותנו מאוד וממררים לנו את החיים. למה זה מגיע לנו? ומה עלינו לעשות כדי שהמצב ישתפר?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup