ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

3100
אין לי כוחות נפש לשום דבר ואני שקועה בייאוש טוטאלי. אנא רבי, עזור לי!
אין לי כוחות נפש לשום דבר ואני שקועה בייאוש טוטאלי, אני מרוסקת לשברים ואין לי כח לחיות יותר. אנא רבי, עזור לי!
3099
רבנו נפטר לפני צדי"ק שנים. האם יש לשנה זו משמעות מיוחדת?
האם ישנה משמעות כלשהי לכך שאנחנו נכנסים עתה לשנת צדי"ק מפטירתו של הצדיק רבינו ז"ל שנפטר לפני מאתיים וארבע שנים?
3098
אנו רוצים לזכות את הרבים ביום חתונתנו. איזה קונטרס כדאי לנו לתת לאורחים כמתנה?
ברצוננו להפיץ ביום חתונתנו כהודאה להקדוש-ברוך-הוא, לרבינו הקדוש, ולכם, קונטרסים שמדברים מעניין חיזוק וקירוב רחוקים. האם יש קונטרס מסוים שאתם ממליצים עליו?
3097
אני נמשך מאוד למוזיקה. האם זה אומר שזהו ייעודי ועליי להתחיל בקריירה מוזיקלית?
המקצוע שמהווה את מקור פרנסתי היום הוא סופר סת"ם, ובנוסף לזה, זיכני השם גם לנגן ולכתוב שירים. האם עניין המוסיקה הוא ייעוד שהשם נתן לי ועליי לממש אותו ולנסות לפנות לקריירה מוסיקלית?
3096
לאחרונה אני מקבל ציונים נמוכים בבית-הספר. מה עליי לעשות?
בזמן האחרון הציונים שלי ירדו באופן משמעותי, משהו שלא הייתי רגיל אליו, ואף שקיבלתי על עצמי לקום יותר מוקדם בבוקר כדי להניח תפילין - עדיין אינני רואה שום שינוי. אשמח אם תוכל לעזור לי ולהגיד לי מה לעשות או מה עליי לשנות.
3095
מה דעתו של הרב בעניין בדיקת 'דור ישרים'?
בשנים האחרונות נפוץ בציבור החרדי המנהג לבצע לפני היציאה לשידוכים בדיקת "דור ישרים", שהיא בדיקה גנטית בה בודקים את הבחור והבחורה עוד לפני שיוצאים לשידוך על מנת לוודא מראש שאין סיכון בלידת ילדים משותפים. מה דעתכם על כך?
3094
אני מלמד את תלמידי לעצום את העיניים ולצייר בדעתם את שם השם. האם יש בזה בעיה?
נכון להיום אני מתנדב ומוסר שיעורי תורה לילדים יתומים וילדים מבתים הרוסים שיש להם בעיות ריכוז ומשמעת קשות. לפני השיעור אני מבקש מהם לעצום את העיניים ולצייר את שם השם אות אחר אות. האם יש בזה בעיה הלכתית?
3093
למרות כל ההשתדלות שלי אינני מוצא את הזיווג והיצר הרע מתגבר עליי
אני בן עשרים וארבע, וברוך השם הייתי אצל רבינו כבר שלוש פעמים. אני טובל בכל יום פעם או פעמיים, משתדל לקבוע בכל יום עיתים לתורה ולקרוא את ה'תיקון הכללי'. לפני השינה אני קורא קריאת שמע שעל המיטה ולומד ליקוטי מוהר"ן, אך עדיין היצר מתגבר עלי מדי לילה כשאני ישן.
3092
רבנו אמר: "אילו היו שומעין תורה אחת שלי עם הניגון והריקוד שלה, היו כולם בטלים". מה הכוונה?
מובא בספר 'חיי מוהר"ן' בחלק מעלת תורתו אות א': "אָמַר: הָעוֹלָם לא טָעֲמוּ אוֹתִי כְּלוּם עֲדַיִן. אִלּוּ הָיוּ שׁוֹמְעִין רַק תּוֹרָה אַחַת שֶׁאֲנִי אוֹמֵר עִם הַנִּגּוּן וְהָרִקּוּד שֶׁלָּהּ, הָיוּ כֻּלָּם בְּטֵלִים בְּבִּיטּוּל גָּמוּר. הַיְנוּ כָּל הָעוֹלָם כֻּלּוֹ אֲפִילּוּ חַיּוֹת וַעֲשָׂבִים וְכָל מַה שֶּׁיֵּשׁ בָּעוֹלָם הַכּל הָיוּ מִתְבַּטְּלִין בִּכְלוֹת הַנֶּפֶשׁ מִגּדֶל עצֶם הַתַּעֲנוּג הַמֻּפְלָא וְהַמֻּפְלָג מְאד מְאד. מה הכוונה? ואיזה ניגון וריקוד יש לתורה?
3091
בגלל שאינני מרגיש שום עליה והתקדמות בעבודת השם, נעלם לי החשק והרצון ללמוד ולהתפלל
כבר שנים רבות אני מקורב לרבינו הקדוש, והיו זמנים שלמדתי הרבה מאוד בהתמדה רבה והתבודדתי בכל יום, אך מכיוון שלא הרגשתי שום עליה והתקדמות בעבודת השם יתברך נפלתי בדעתי, ולאט לאט ברחה לי כל הרגש וההתלהבות שהיו לי בתחילת ההתקרבות. היום, לצערי הרב, אני כבר לא לומד ובקושי מתפלל ואני מרגיש שבור לרסיסים. אשמח אם הרב הצדיק יחזק את נפשי האומללה כדי שאוכל לעשות התחלה חדשה.
3090
אני ואשתי מעוניינים ללמוד יחד בספר שיחזק אותנו. על איזה ספר הרב ממליץ?
אנחנו זוג נשוי טרי, ובסייעתא דשמיא אנו מתחילים לבנות את ביתנו. באיזה ספר ממליץ הרב ללמוד יחד עם האישה?
3089
רבנו אמר שבעבודת השם צריך להיות עקשן גדול. האין זו 'דחיקת השעה'?
מצד אחד כותב רבנו שאסור להניח אף פעם את הרצון, וצריכים להיות עקשן גדול בעבודת השם יתברך, ומצד שני אמרו חז"ל שאסור לדחוק את השעה. כיצד מסתדרים שני הרעיונות האלו יחד? כלומר מתי צריכים להתעקש בעבודת השם, ומתי יש להרפות ולא לדחוק את השעה?
3088
אני רוצה להתחתן עם בחור ברסלב'ר, אבל יש לי כמה חששות
אני בחורה ברסלבית מהבית, ולאחרונה יצא לי לראות הרבה בחורים שהיו חסידי ברסלב חזקים אך לבסוף חזרו בשאלה, ופתאום נכנס בי פחד נוראי להתחתן עם בחור חסיד ברסלב. מצד אחד, עם בחור ברסלב'ר אני מרגישה בבית ויש לנו אותה השקפה, אך המקרים שראיתי לאחרונה מערערים לי את הביטחון.
3087
אני רוצה להחליף את הפלאפון שלי למכשיר כשר, אך חוששת מתגובת הוריי
יש ברשותי מכשיר פלאפון לא כשר, ואני מאד רוצה להתחזק באמונת חכמים ולעשות מה שחכמי הדור וגם הצדיק מורים לעשות - להחליף את המכשיר למכשיר כשר, אך יש לי קצת מניעות בנושא מכיוון שאני חוששת שההורים שלי מאוד יתנגדו אם אחליף את המכשיר, ואף ייתכן שיתחילו להתנגד לדרכי. מה אני יכולה להימנע ממחלוקת עם הוריי?
3086
כיצד ניתן לחנך ילדים ותלמידים לתפילה? והאם צריכים לחייב אותם להתפלל?
אני עובד במוסד חינוכי שמחייב את התלמידים להגיע לתפילות, וחלק מהתלמידים טוענים שהם מרגישים ריחוק מהתפילה מכיוון שמחייבים אותם להתפלל. כיצד ניתן לחנך ילדים ותלמידים לתפילה? כיצד ניתן לעזור לנער מתבגר להרגיש רצון להתפלל ולדבר עם הקדוש ברוך הוא?
3085
אומרים שיש סגולה גדולה מאוד לגעת בידית דלת הציון של הצדיק מוילעדניק. האם זה נכון?
שמעתי שהצדיק מוילדניק הבטיח שמי שיבוא לקברו ויחזיק בידית הדלת של אוהל ציונו ויבקש בקשה אחת – היא תתקבל, ואף שמעתי על מקרה ניסי שאדם נכה קם על רגליו לאחר שעשה זאת. האם זה נכון שהצדיק הזה הבטיח הבטחה כזו? והאם זה כתוב במקום כלשהו?
3084
האם מותר לתת 'פדיון נפש' מכספי מעשרות?
האם מותר לתת פדיון נפש מכספי מעשרות?
3083
בכל השנה הייתי שמור מעבירות, אך דווקא בימי החגים הקדושים נכשלתי. מדוע?
רוב המלחמות שלי הן בעניין תיקון הברית. בכל ימות השנה הצלחתי להישמר מהחטא הזה, אך משום מה דווקא בימי חג הסוכות וחג הפסח היצר התגבר עליי ונכשלתי במה שנכשלתי. מדוע היצר התגבר עליי דווקא בימים הקדושים האלו? איך אוכל להתגבר על היצר מכאן ולהבא? ואיך אפשר לתקן את מה שקלקלתי?
3082
אני רואה שבתוך חסידות ברסלב יש כמה וכמה פלגים. מה ההבדל ביניהם?
אני רואה שבתוך חסידות ברסלב יש כמה וכמה פלגים. מה ההבדל ביניהם?
3081
הגעתי לגיל שלושים ושתיים, ואני מתלבט בין לימודים בישיבה לבין חתונה
בחודש אדר הקרוב ימלאו לי בעזרת השם שלושים ושתיים שנים, ואני עדיין רווק. אני משתדל ללמוד מדי יום בעקשנות רבה לפי סדר-דרך-הלימוד של רבינו הקדוש, ומשתדל לצאת להפצה מדי יום יחד עם אנשי שלומינו היקרים. יש לי חלוקת העצה ואני לא יודע מה עליי לעשות: האם כדאי לי להתחיל ללמוד בישיבה, או שמא עליי להתחתן בהקדם האפשרי ולשלב לימוד תורה ועבודה?
3080
למה השם נותן לי לסבול עוד אחרי כל הייסורים שעברתי בחיים?
עברתי הרבה בחיים שלי וכל חיי סבלתי מאנשים שפגעו בי מילולית ופיזית. בחצי שנה האחרונה התחלתי לסבול ממחשבות טורדניות המלוות בחרדה, בושה מאנשים וחרדה חברתית. אני פשוט לא יודע מה לעשות, ולפעמים אני מרגיש שאני משתגע - למה השם נותן לי לסבול אחרי כל הייסורים שעברתי?! למה?!
3079
בגלל החומרות היתרות שלימדו אותי נפלתי מאוד ברוחניות, ופרקתי מעליי את עול המצוות
אני אברך מחסידות ידועה בה מדריכים את האברכים ללכת בדרך הפרישות מן האישה, ומלמדים אותם שאסור וכו' רק פעם בחודש. לצערי הרב לא יכולתי לעמוד בזה, עד שנפלתי ונכשלתי והלכתי לרעות בשדות זרים וכו', ואחרי שנכשלתי במה שנכשלתי נפלתי בדעתי ופרקתי מעליי את עול המצוות, האם תוכלו להדריך אותי בדרך הישר ולעזור לי לחזור בתשובה שלימה?
3078
אשתי הוציאה לי צו הרחקה מהבית ותובעת אותי למשפטים. איך יוצאים מהסבך הזה?
לצערי הרב נקלעתי לבעיה גדולה מאוד - אני ואשתי בקצר רציני כבר כמה שנים, ולאחרונה היא הוציאה לי צו הרחקה מהבית. בד בבד היא לקחה אותי למשפט הן רבני והן אזרחי, וכולם חייבו אותי ותלו את האשמה רק בי. אני סובל מרורים, הולך נע ונד ולא מוצא מנוח. איך יוצאים מהסבך הזה?
3077
בגלל שהעובר שלי הפוך, הרופאים ממליצים שאעשה היפוך וזירוז. האם לעשות זאת?
אני בחודש התשיעי של ההיריון, ובגלל שהראש של התינוק לא במקום הנכון, הרופא רוצה שנעשה היפוך של התינוק ואולי זירוז ללידה, כדי לא לקחת סיכונים, אך אני לא יודעת אם אני באמת צריכה לעשות את ההיפוך המבוקש
3076
אני רוצה לקרב אנשים לצדיק האמת, אך אינני יודע מה הדרך הנכונה לעשות זאת
יש בי רצון גדול לחזק, לתרום ולקרב אנשים לצדיק האמת, ובמקום שאני גר יש מספר דרכים לעשות זאת: אני יכול לקרב בני נוער שהידרדרו לסמים, להקים בית מדרש לכל הנוער שרוצה ללמוד תורה, או למסור שיעור פעם בשבוע למי שרוצה. בינתיים זכיתי לקרב כמה אנשים שפגשתי באקראי, ואף להביאם אל הצדיק, אך האמת היא שהרצון האמיתי שלי הוא להקים פה בית מדרש 'היכל הקודש'. כיצד עליי לפעול?
3075
העניות והצמצום שעוברים עלינו מכלים את כוחותינו
אנו נשואים שבע-עשרה שנה, והורים לארבעה ילדים. כל השנים חיינו בקשיים כלכליים גדולים מאוד, אפשר להגיד ממש בעוני. אין לנו עזרה מהמשפחות, אין לנו בית משלנו, ואנו חיים בצמצום רב שגורם לנו גם לדאגה ומועקה, אנו משתדלים מאוד לחיות בשמחה ולהודות לקדוש-ברוך-הוא שאלו הניסיונות שלנו ולא דברים אחרים חס ושלום, אבל הדאגה לעתיד מכלה את כוחותינו.
3074
האם מותר לחסיד ברסלב לענוד צמיד או שרשרת?
פיתחתי צמיד אלקטרוני, שרשרת ושעון מנגנים שמשמיעים שיר ברסלבי. האם מותר לחסיד ברסלב לענוד את זה עליו?
3073
קשה לי לסבול את אחד התלמידים שלי בגלל שאני מסוכסך עם ההורים שלו
אני עובד כמלמד בתלמוד תורה, ובדרך כלל אני מאוד מאוד קשור לתלמידים ומוסר את נפשי עבורם, אבל יש לי תלמיד אחד שיש לי איתו בעיה רצינית - המשפחה שלו גרה בסמוך לביתי, ואני סובל מהם כל התנכלויות והפרעות, ולכן אני לא יכול לסבול את אותו. אני יודע שזה לא טוב, אך אינני מצליח לנתק את הרגש מהשכל. מה עליי לעשות?
3072
חברתי לשעבר חזרה גם היא בתשובה. האם שייך שנחדש את הקשר והפעם למטרת נישואין?
לפני שחזרתי בתשובה הייתה לי חברה והיינו גרים יחד תקופה ארוכה. אחרי שחזרתי בתשובה נפרדנו, כי זה לא היה שייך להמשיך ככה. מאז עברו כמה שנים, ולאחרונה שמעתי שגם היא התחזקה ומתחילה לחזור בתשובה. האם שייך שאצור איתה קשר ונחזור להיות יחד, והפעם למטרת נישואין?
3071
אנחנו מאוד רוצים לעבור ליבנאל, אך בני משפחתנו מערערים לנו את הביטחון
אנו מתגוררים בבאר-שבע. בפעם האחרונה שהייתי באומן אצל רבנו החלטתי שעלינו לגדל את ילדינו במקום של תורה, ומיד הבנתי שיבנאל מאוד יכולה להתאים. הבעיה היא שאמא שלי מתנגדת שנעבור בטענה שלא שייך לגור במרחק שלוש שעות נסיעה, ולדבריה יהיה לי שם מאוד קשה. אני לא מסכימה איתה, אך היא מצליחה לערער לי את הביטחון.
3070
עצרתי באמצע הלילה כדי לעזור לגבר זר שנתקע עם רכבו בצידי הכביש. האם נהגתי כשורה?
נהגתי לבדי בלילה, ולפתע שמתי לב שמישהו בצד הכביש מאותת לעזרה. חששתי לעצור, אך הבנתי שאותו אדם זקוק לכלי מסוים כדי לתקן את הפנצ'ר שברכבו. אחרי שעצרתי בצד הכביש שמתי לב שאותו אדם הוא ישמעאלי, אך בגלל שעצרתי לא היה לי נעים לנסוע מבלי לעזור לו, ולכן אפשרתי לו להשתמש בכלי שהיה נחוץ לו. לאחר שהוא תיקן את רכבו הוא נסע מיד. האם נהגתי כשורה?
3069
למרות כל ההשתדלות שלנו איננו מצליחים לחתן את בתנו. מה עלינו לעשות?
הבת שלנו בת עשרים וארבע, ולמרות כל ההשתדלות שלנו יש לה קשיים במציאת הזיווג ובמציאת פרנסה, מה שגורם לנו עוגמת נפש, אכזבה ומרירות. בזמנו הרב אמר לנו: "כל הצעה שיורדת מהפרק - מקרבת את הזיווג הנכון", אך בינתיים אנו מותשים מהחיפושים ומהבירורים. האם כדאי להפסיק את ההשתדלות בדרך הטבע ולהתמקד רק בתפילה תשובה וצדקה, או שעלינו להמשיך ולהשתדל?
3068
קשה לי לגור בישראל, ואני שוקלת לרדת לחו"ל וללמוד ולהתחתן שם. מה דעתכם?
לצערי הרב, בזמן האחרון עוברת עליי תקופה מאוד קשה - העיפו אותי מלימודיי בתחום הרפואה בשל דרישות מחמירות מאוד של התקנון ואי-צדק, ובנוסף אני מתוסכלת מהמצב בארץ – מהצורה שהממשלה מחלקת את התקציבים, מהמשכורות הדלות, מהמחלות, ומאנשים ממורמרים שאני פוגשת בכל מקום בחיי שמספרים לי כמה רע להם פה במדינה. אני מבקשת מהרב שינחה אותי וייתן לי עצה.
3067
אני בדיכאון כבר תקופה ארוכה ואינני מצליח להרים את עצמי ולהתחזק. איך יוצאים מהחושך וזוכים לשמחה?
אני מונח בחושך ובדיכאון וסובל ממצב רוח רע כבר תקופה ארוכה. אני מנסה להרים את עצמי ולהתחזק, אבל לא מצליח. פעם הייתי בא מדי פעם לבית המדרש של חסידי ברסלב ושומע שם דברי חיזוק ושיעורי תורה, אבל עכשיו גם את זה אין לי כוח לעשות, וממש נפלה עליי כבדות. מה אני יכול לעשות כדי לצאת מהחושך הזה ולזכות לשמחה?
3066
האם מעלתו של אדם שמת על קידוש השם מגיעה למעלת אברהם אבינו?
ידוע שאחד מהנסיונות הקשים ביותר בהם נתנסה אברהם אבינו היה עקידת יצחק, שאברהם אבינו הלך בלב שלם ובשמחה לשחוט את יצחק בנו אהובו כפי שציווה אותו הבורא יתברך שמו, ובכך זכה למעלה מיוחדת ונפלאה. ואני תמה, הרי במשך הדורות ריבי רבבות מאחינו בני ישראל מסרו את נפשם על קידוש השם בפועל ממש, ונהרגו במיתות משונות, האם זו לא מעלה גבוהה יותר?
3065
חברתי הטובה ניתקה איתי את הקשר ונפגעתי מאוד. איך אני יכולה להרים את עצמי?
לכבוד הרב, שלום וברכה ובשורות טובות. שמי רותי ואני בת עשרים וחמש. היתה לי חברה קרובה מאוד והיינו ממש כמו אחיות, תמיד הייתי מתייעצת איתה בכל דבר והיינו מבלות הרבה ביחד, אך לפני חודש בערך היא ניתקה איתי את הקשר בלי שום סיבה. זה פגע בי מאוד, ומאז אני מדוכדכת כי קשה לי לקבל את זה שאנחנו כבר לא בקשר. איך אני יכולה להרים את עצמי?
3064
אנו עומדים להתחתן בקרוב, אך לצערי יש אווירה לחוצה מאוד בין המשפחות. אנא חזק אותנו!
אני עומד להתחתן בעוד פחות משלושה חודשים, ולדאבוני יש אווירה של לחץ בעקבות הרבה דיבורים על כסף משני הצדדים. יש לנו חששות ופחדים ואנו זקוקים למילה חמה מצדיק אמיתי. אנא חזק אותנו בבקשה, וברך אותי ואת זוגתי לעתיד.
3063
האם יש מקור לאמונה העממית שמי שהולך עם חוט אדום על היד ניצל מעין הרע?
3062
אני מרגיש שמשהו בנפש שלי התערער ושאינני מאוזן. כיצד אוכל לאזן את עצמי?
אני בן עשרים ושתיים, סטודנט, ובתקופה האחרונה אני מרגיש שינויים חזקים במצב רוחי - לפעמים אני ב'דַאוּן' חזק מאוד, ולפעמים נכנס בי מרץ מוזר. אני לא יודע איך להתמודד עם זה ואני מרגיש שמשהו בנפש שלי התערער. מה אפשר לעשות כדי לאזן את עצמי? 
3061
בחלומי ראיתי את רבנו ז"ל ומוהרנ"ת ז"ל והרגשתי שהם לא מרוצים ממני. מה פשר החלום?
לפני כמה ימים חלמתי חלום בו רבי נחמן ורבי נתן באו אליי, וכשראיתי אותם אמרתי להם: "אני לא מתנגד, אל תדאגו", אך הם הסתכלו עליי בצורה כזו שהבנתי שהם לא מרוצים ממני. כיום ברוך השם חזרתי לדרך של ברסלב, אך החלום עדיין מטריד אותי מאוד. האם הרב יוכל לפרש לי את החלום? 
3060
רב מוכר אמר לי שעליי לשנות את שמי 'ריקה', אך קשה לי לקבל את דבריו
קוראים לי 'ריקה', ונקראתי כך על שם סבתי זיכרונה לברכה. הייתי אצל רב מוכר בבני-ברק והוא אמר לי שעליי לשנות את שמי באופן דחוף. אני מאוד מאמינה, אך יחד עם זאת קשה לי מאוד עם המחשבה שאצטרך לשנות את השם שאתו נולדתי וגדלתי. האם אני חייבת לשנות את השם שלי? ואם לא אעשה זאת, מה יקרה לי?
  
3059
רבנו ז"ל אמר שהתורה שלו היא אתחלתא דגאולה. מה הכוונה?
ידוע שרבנו ז"ל אמר שהתורה שלו היא אתחלתא דגאולה, וברצוני לשאול: באיזה מובן תורתו של רבנו ז"ל היא הכלי והאמצעי לקירוב הגאולה? והאם יש ספר או ספרים או קונטרסים מסוימים בהם כתב כבודו בהרחבה על נושא זה?
  
3058
האם מותר לשמוע שיעורים של 'מדיטציה יהודית' שמועברים על ידי אנשים חילוניים?
בשנים האחרונות ישנם הרבה דוקטורים ומתַקְשֵרים שהוציאו דיסקים של 'מדיטציה יהודית' שאמורה להשפיע באופן חיובי על האדם ולתת לו חיבור נקי ומואר לבורא. האם מותר לשמוע את הדיסקים האלו למרות שאותם אנשים אינם שומרי תורה ומצוות, או שלא כדאי לשמוע את דבריהם משום שאולי זה לא בא ממקום של קדושה?  
3057
אשתי גורמת לי מניעות בעבודת השם. במה עליי להשתפר כדי שהמצב ישתנה?
אשתי שתחיה נמצאת הרבה פעמים בעצבות, ולעיתים מצב הרוח הרע שלה מופנה כלפיי ופוגע בי, ואף מתבטא במניעות שהיא גורמת לי בעבודת השם. מה אני צריך לעשות ובמה עליי להשתפר כדי שהמצב ישתנה לטובה?
3056
מה יעשה אדם כשהתלכלכה לו החליפה הלבנה בשבת קודש?
ידוע עד כמה שהקפיד רבנו ז"ל ללכת עם בגדים נקיים. ומה יעשה אדם שהחליפה הלבנה של שבת התלכלכה לו במהלך השבת ואין לו אחרת: האם עדיף שילך איתה כך מחמת שרבנו ז"ל הקפיד על בגדים לבנים דייקא בשבת, או שמחמת הלכלוך עדיף שילבש חליפה שחורה?
 
3055
אני רוצה להתחתן, אך מרגישה לא מוכנה ולא בטוחה. מה עליי לעשות?
אני מעוניינת להקים את ביתי עם בחור מחסידות ברסלב, וכבר יצאתי לפגישה אחת, אך אני מרגישה לא מוכנה ולא בטוחה. מדי פעם מציעים לי בחורים, אך אני לא יודעת אם לצאת או לא. מה עליי לעשות?
3054
אני שבורה ורצוצה, ומרגישה תלושה גם מהעולם הזה וגם מהעולם הבא
בזמן האחרון אני מאוד עצובה והחיים שלי תקועים – אני כבר בת שלושים ושבע ועדיין אין לי שידוך, אני לא בריאה כל כך וסובלת מאוד מכאבים לאחר תאונה שעברתי לפני כשנתיים. יש לי הרבה בעיות בעבודה עם המנהלים שלי שמתעללים בי בכל דרך אפשרית. אנא רבי, תתפללו עבורי ותתנו לו עצה, כי אני בפאניקה ולא יודעת מה יהיה איתי, אני שבורה ורצוצה ומרגישה תלושה גם מהעולם הזה וגם מהעולם הבא.
3053
איך זוכים להרגיש חיות בלימוד תורה, בתפילה ובשמירת השבת?
ברוך השם זכינו אני ואשתי לחזור בתשובה לפני כעשר שנים, וזכינו לארבע בנות והרבה שמחה בבית. אבל בעניין לימוד תורה, תפילות במניין וקדושת השבת - אני מרגיש שפספסתי, כי אני לא מרגיש חיות בדברים האלו. איך זוכים להרגיש חיות בלימוד תורה, בתפילה ובשבת?
3052
האם יש בעיה להשתתף בחוגים ללימוד קבלה שמיועדים לשומרי תורה ומצוות?
יש היום הרבה חוגים שבהם לומדים קבלה ברבים, ויש ביניהם שמיועדים לאנשים שאינם שומרי מצוות, אולם לא על כת זו סובבת שאלתי, אלא דווקא על חוגים כאלו שמיועדים לשומרי תורה: האם יש בעיה להשתתף בשיעורים כאלו שמתקיימים ברבים?
3051
מדוע קוראים למזמורים שגילה רבנו 'התיקון הכללי'? והאם זה תיקון גם למזיד?
ברצוני לשאול בעניין התיקון הכללי שגילה רביז"ל: א. מה המקור לכך שהצמידו את השם 'תיקון הכללי' לעשרת המזמורים הידועים, כי לכאורה אין קשר בין הדברים? ב. רביז"ל מביא שעשרת המזמורים הם תיקון למקרה לילה דווקא. האם הם תיקון גם למי שנכשל במזיד?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup