ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

3050
באיזה סידור מופיע נוסח התפילה הנכון והמדויק ביותר?
ראיתי שכתבתם בספר 'אשר בנחל' שהסידור 'חמדת ישראל' הוא מדויק מאוד, ומצד שני בסידור עם הפירוש שלכם 'עת רצון' מופיע נוסח אחר, ושמעתי שאמרתם שזהו הנוסח שרבנו ז"ל היה מתפלל בו. האם תוכלו לעשות סדר בדברים למען נדע מהו הנוסח העיקרי?
3049
האם יש סגולה בכך שאדם נושא עליו את ה'תיקון הכללי'?
אני עוסקת בעיצוב תכשיטים, וכעת אני חפצה לעצב צמיד או שרשרת מזהב שמחובר אליהם מיכל קטן וסגור בו כתובים עשרת המזמורים של ה'תיקון הכללי' בכתב זעיר שנכתב על-ידי סופר סת"ם. האם זה מותר? והאם יש סגולה בכך שאדם נושא עליו את ה'תיקון הכללי'?
3048
אמא שלי נרצחה ואני מרוסק לרסיסים. אנא חזקו אותי!

3047
קשה לי לשמור את הלשון ולהפסיק לרכל. מה העצה?
לעתים קרובות אני מוצאת את עצמי מרכלת עם אמא שלי על כל מיני אנשים, ובמיוחד על חמותי ועל המשפחה של בעלי. אני מתפללת הרבה להשם יתברך שיעזור לי להפסיק עם זה, אבל אינני מצליחה להתגבר על היצר ולשמור על הלשון. מה העצה?
3046
מהי נקודת המחלוקת בין שיטת הגר"א ובין שיטת הבעש"ט בעניין החלל הפנוי?
אתמול, בשיעור שמסר לנו אחד הרבנים, הוא אמר שהשם יתברך הוא מנהיג את העולם, ושולט ומשגיח, אבל העולם הוא דבר נפרד ממנו. ואני בשומעי את דבריו הזדעזעתי, כי אני יודעת שהבעל-שם-טוב אמר: "הכל זה אלוקות ואלוקות זה הכל". האם תוכלו להסביר לי מהי האמת בעניין זה?
3045
כיצד ייתכן שצדיק מבטיח שחולה מסוים יבריא, אך לבסוף הוא נפטר?
בחודש האחרון אביה בן השמונים של קרובה שלי עבר אירוע מוחי ואושפז במחלקה לטיפול נמרץ. בהמלצה שלי הלכה בתו לאחד הרבנים הקדושים שבדור, שכפי ששמעתי הינו בעל רוח הקודש, על מנת לשאול מה יהיה עם אביה, וכשהיא מסרה לו את שמו של החולה, הוא אמר לה שיהיה בסדר, אך קרה בדיוק ההפך ואביה נפטר. איך זה ייתכן?
3044
האם יש עניין להתפלל במחשבה בזמן הטבילה במקווה?
ברצוני לשאול כמה שאלות לגבי מקווה: א. האם בימינו, שטבילת מקווה לגברים היא ממידת חסידות, יש בעיה להתקלח אחרי הטבילה? ב. האם יש עניין להתפלל מתחת למים במחשבה? ג. מה עיקר הכוונה שצריכים לכוון כשטובלים במקווה?
3043
בתנו טבעה למוות ומאז אנו שבורים ורצוצים. אנא חזקו אותנו!
ביום כיפור האחרון נפטרה בתנו בת הארבע וחצי שרה ע"ה לאחר שטבעה במקווה העירוני ביום הקדוש. אנו שבורים ורצוצים אך מקבלים דין שמים באהבה ולא מהרהרים אחריו יתברך חס וחלילה. כבר היו אצלנו חלק מגדולי ישראל וניחמו וברכו אותנו, אך היינו שמחים אם כבוד קדושת מוהרא"ש שליט"א יכתוב לנו מכתב חיזוק
3042
אומרים שבעולם העליון יש לרבי נחמן בית דין נפרד, וכל מי שדנים אותו שם יוצא זכאי. האם זה נכון?
שמעתי בשיעור בו השתתפתי, שאם יהודי נמצא באומן ומבקש שם מהקדוש ברוך הוא שאחרי פטירתו הוא מבקש להישפט בבית הדין העליון של רבי נחמן מברסלב, אזי נענים לבקשתו. ואמרו גם שבבית דינו של רבי נחמן תמיד יוצאים זכאים בדין, כי הוא דן את כולם לכף זכות. האם כל זה נכון?
3041
אני מרגיש אבוד משני העולמות, ואין מי שיחזק את נפשי
אני אברך, ויש לי כמה וכמה קשיים - הן בענייני פרנסה והן בעניינים אחרים. ברוך השם אני מתייגע עבור דברים שבקדושה - הן על תורה והן על תפילה וכו', אבל בענייני קדושה המצב מר מאוד, כי פעמים רבות קורה לי מקרה לילה באונס, ואיני יודע לשית עצות בנפשי. למשל, ביום כיפור שעבר, אחרי כל עבודת היום בבכי ובהשתפכות הנפש, בלילה קרה מה שקרה... ואני שבור מאוד.
3040
חזרתי לגור עם הגרוש שלי, אך הוא לא מעוניין להתחתן שוב. מה עליי לעשות?
בשנה האחרונה חזרתי לחיות עם הגרוש שלי, התגוררנו ביחד כשמונה חודשים, וקיוויתי שנצליח לשקם את הקשר ונוכל לחזור ולחיות יחד כדת משה וישראל, אך הוא החליט לעזוב אותי. האם עליי לוותר על הרצון שלי להיות איתו ולהמשיך הלאה, או שיש תקווה שנחזור לחיות יחד?
3039
רבנו עובדיה יוסף זצ״ל הלך למנוחות, ואנו נשארנו יתומים. מי ינהיג אותנו וישמור עלינו?
מה עושים עכשיו אחרי שאבא שלנו רבנו עובדיה יוסף זצ״ל הלך למנוחות ואנו נשארנו יתומים?! מי ינהיג אותנו וישמור עלינו?!
3038
הזקן שלי ארוך ועבה וגורם לי הרבה אי-נוחות. האם מותר לי לסדר אותו?
בית הוריי מקפידים מאוד על גידול הזקן, ואילו אני גר בחוץ לארץ ורוב האנשים בקהילתי לא מגדלים זקן. ברצוני להבין: מה העניין הגדול לגדל זקן? האם אי אפשר להיות יהודי כשר בלי זקן? והאם אפילו מי שמצטער מאוד כמוני, שאני צעיר וגדל לי זקן ארוך ועבה, וזה גורם לי הרבה אי נוחות, גם לי אסור לגעת בזקן?
3037
במה עלינו להתעורר בימים קשים אלו לאחר פטירתו של מרן הרב עובדיה יוסף?
היום, ג' במרחשוון תשע"ד נפלה עטרת ראשנו, ונסתלק לבית עולמו פאר הדור והדרו מרן הגאון הרב חיים עובדיה יוסף זצוק"ל. על מה עלינו לחזור בתשובה בימים קשים אלו, ובמה ניתן להחזיר טובה לגדול הדור שלנו שעשה רבות למען עם ישראל והלך כעת לעולם שכולו טוב?
3036
אני חילונית ובן-זוגי דתי. האם זה שייך שנתחתן?
אני מאמינה בבורא עולם, אבל עדיין חיה כחילונית. אני יוצאת עם בן-זוגי כבר ארבעה חודשים ואני מרגישה שאנחנו מאוד מתאימים ומשלימים אחד את השני. דיברנו כמה פעמים לגבי חתונה, והוא מאוד רוצה להתחתן, אך לי יש חששות - בגלל שהוא דתי ואני חילונית. האם קשר כזה יכול להצליח?
3035
ברצוני להוסיף לשמי שם תנכ"י, ואמי מעדיפה שאבחר שם שהיא אוהבת. באיזה שם לבחור?
אחי גר ביבנאל ומשתייך לקהילתכם. הוא אמר לי שאמרתם ש'עומר' זה לא שם, ולכן אני שוקל להוסיף שם, ובגלל שאימי נתנה לי את השם שנולדתי ביקשתי ממנה שהיא תבחר את השם הנוסף. היא בחרה את השם 'רפאל'
3034
למורת רוחי אני נכשל בעבירות חמורות שגורמות לי לשנוא את עצמי. מה אעשה?
למרות שאני לא רוצה את זה אני נופל בחטאים חמורים, וזה גורם לי לשנוא את עצמי. מה אעשה?
3033
איך זוכים לשמור על הרגשת החיות בעבודת השם?
רבינו ז"ל אמר שהמידות אהבה ויראה הן החיות בעבודת השם, ובאמת במהלך כל חזרתי בתשובה היו תקופות שהייתה לי הרבה חיות והיו תקופות שהיה ממש יבש. איך אפשר לשמור תמיד על חיות בעבודת השם ושלא אתקרר לעולם?
3032
אני רוצה להתחתן אך ורק עם בחור חסיד ברסלב. כיצד אוכל להכיר בחור כזה?
אני בחורה חרדית בת עשרים וארבע ממשפחה חרדית מעולה. לאחר כמה הצעות שידוכים מכל מיני סוגים, הבנתי מה הכיוון שלי - אני מעוניינת בעזרת השם להשתדך עם בחור חרדי חסיד ברסלב, אך אינני יודעת כיצד להגיע להצעות כאלו.
3031
עד לאיזה אורך צריכים לגדל את הפאות?
מה השיעור של הפאות שצריכים לגדל? כמה ארוכות הן צריכות להיות?
3030
מה דעתכם לגבי קבוצת היהודים שהתאבדה במצדה? והאם כדאי לבקר שם?
מה דעתכם בנוגע למה שאירע במצדה שבדרום ארץ ישראל: האם אותם יהודים שהתבצרו שם מאימת הגויים ולבסוף הרגו את עצמם עשו את הדבר הנכון? והאם כדאי לבקר שם באתר הארכיאולוגי?
3029
האם כדאי לעשות ביטוח בריאות נוסף חוץ מהביטוח של קופת-החולים?
לאחרונה פנו אלינו מספר חברות של 'ביטוח בריאות' בהצעה לבטח את המשפחה. מצד אחד יש לנו ביטוח רגיל של קופת-חולים, אך מצד שני הביטוחים האלו באמת עוזרים במקרים מסוימים. אני מאוד מבולבלת בעניין: האם כדאי לנו לעשות ביטוח בריאות פרטי או להישאר רק עם הביטוח של קופת החולים?
3028
קוראים לי 'אבירם אברהם'. האם שמי 'אבירם', שהוא שם של רשע, מזיק לי?
כשנולדתי נתנו לי שני שמות: 'אבירם אברהם'. 'אבירם' הוא שם של רשע, ו'אברהם' הוא שם של צדיק. האם יש עניין להגיד לכולם שיקראו לי רק 'אברהם' כי השם השני פוגע לי בשפע ומזיק לי?
3027
קראנו לבננו 'אליעזר שלמה'. האם אנו צריכים לקרוא לו תמיד בשני השמות?
אתמול זכינו להכניס את בננו בבריתו של אברהם אבינו, וקראנו לו על שמכם – 'אליעזר שלמה'. האם אנו צריכים לקרוא לו תמיד בשני השמות?
3026
האם יש מקור למנהג לכתוב פתק ולהטמינו בין אבני הכותל?
יש מנהג לכתוב בקשה בפתק ולהטמין את הפתק בין אבני הכותל. אמנם רבים נוהגים לעשות כך, אך האם יש מקור למנהג זה?
3025
אחרי ששמרתי את עצמי במשך ארבע שנים, נכשלתי בפגם הברית. האם הרסתי את כל מה שבניתי עד כה?
אני שומר את הברית כבר ארבע שנים, וגם כשהייתה לי חברה השם ריחם עליי והציל אותי שלא אכשל. אך לצערי, בחול המועד האחרון נפלתי בפעם הראשונה לאחר ארבע שנים ונכשלתי בהוצאת זרע לבטלה. האם הרסתי את כל מה שבניתי עד כה?
3024
אני מאוד רוצה להתחיל לצאת לשידוכים, אך בישיבה שלנו משדכים רק בחור שהוא 'עובד השם במאה אחוז'
בקרוב אהיה בן עשרים ושמונה, ועדיין אני רווק. אני מאוד רוצה לצאת כבר לשידוכים ולהתחתן כי קשה מאוד לחיות ככה, אך הנוהג אצלנו בישיבה שמוציאים לשידוך רק בחור שהוא עובד השם במאה אחוז והוא ירא שמיים. מצד אחד אני יודע שאני עדיין לא כזה, אך מצד שני אולי אישה כשרה וצדיקה תחזק אותי בעבודת השם... מה אני אמור לעשות?
3023
קשה לנו מאוד בפרנסה, ואנו מרגישים שמנסים אותנו באמונה
אני וזוגתי זקוקים לחיזוק: קשה לנו מאוד בפרנסה, ועוברים עלינו עוד דברים לא קלים. אנו מרגישים שמנסים אותנו באמונה בצורה מאוד קשה, ואנו צריכים חיזוק.
3022
האם מותר לאישה שהרופאים אומרים שאסור לה להיכנס להיריון לסמוך על הנס ולהסתכן בהיריון נוסף?
יש לי שאלה לגבי אישה שלא עלינו עברה ניתוח והורידו לה את החצוצרות ברחם, והרופאים אומרים שאם היא תיכנס שוב להריון זה סיכון גדול: האם עליה להקשיב בקול הרופאים או שעליה לסמוך על הנס ולהאמין שהקדוש-ברוך-הוא ישמור עליה? ועם מי ניתן להתייעץ בעניין ההלכתי שכרוך בהמשך הזוגיות?
3021
ידוע שמוהרנ"ת ז"ל אמר שלא זורקים פרנסה. האם זה נאמר גם לגבי מקרה שמוצאים משרה יותר טובה?
ידוע שמוהרנ"ת ז"ל אמר שמישרת פרנסה לא עוזבים, רק אם המשרה 'זורקת אותו'. ומה עושים במקרה שמוצאים עבודה יותר טובה ונוחה הן מבחינת המשכורת והן מבחינת אופן העבודה, האם גם אז לא כדאי להחליף עבודה?
3020
קראתי לבתי 'רומי'. האם השם הזה טוב ומתאים לה?
קראתי לבתי 'רומי', מלשון המילה 'מרום', 'רם ונישא'. האם השם הזה טוב ומתאים לה?
3019
התגלה לי שלמשודך שלי הייתה חברה במשך שלוש שנים. האם יש ממה לחשוש?
אני נמצאת כרגע בשלב מתקדם מאוד בשידוך, ממש לפני האירוסין. הבחור חוזר בתשובה בערך כשנה, וגם אני חוזרת בתשובה, אך בניגוד אליו חזרתי בתשובה בגיל צעיר מאוד ותמיד שמרתי נגיעה. עכשיו נודע לי שעד לפני שנה הוא היה בקשר עם מישהי במשך שלוש שנים, והם לא שמרו נגיעה. מאז ששמעתי את זה יש לי המון חששות כי אני מפחדת שאחרי שנתחתן הוא ימשיך לחשוב עליה
3018
יש לנו חנות גלידות שלא מצליחה. האם כדאי לנו לפתוח במקומה מסעדה בשרית?
יש לנו עסק של גלידות בבת-ים. בקיץ העסק לא עבד כל-כך טוב, ובחורף הוא עובד עוד פחות ואינו מפיק רווח. בעלי הוא אברך כולל, ומדי יום הוא הולך בשעות אחר הצהריים לעסק ועובד שם עד שעה מאוחרת, וזה משפיע מאוד על הזוגיות שלנו. עכשיו הוא רוצה לסגור את העסק ולפתוח במקומו עסק של אוכל בשרי, וברצוננו לשאול: האם כדאי לנו לפתוח את העסק הזה או להישאר עם העסק של הגלידה?
3017
בכל ערב אני מתכונן לקריאה בתורה. האם מותר לי לקרוא גם את התרגום למרות שזה בלילה?
בימי החורף אני מסיים לעבוד לאחר השקיעה, ואני יודע שיש בעיה לקרוא תרגום בלילה, אך מכיוון שאני קורא בתורה בציבור מדי שבת, וממילא אני צריך להכין ולהתכונן לקריאת הפרשה מדי ערב, האם יש היתר לקרוא אז גם את התרגום, כך שאצא ידי חובת שניים מקרא ואחד תרגום?
3016
מה עלינו לעשות כדי שיהיו בביתנו רוגע ושלווה ותהיה לנו נחת מהילדים?
אספר כי עליי ועל רעייתי עוברים צער ועוגמת נפש מילדינו שיחיו. שני הבנים הגדולים שלנו, האחד בן תשע והשני בן שש גורמים לנו צער רב - אחד צועק על כל דבר שאיננו לשביעות רצונו, והשני משתמש באלימות קשה כלפי אחיו ולפעמים על גבול סכנה בגוף. הבן הגדול גם אומר שהוא לא מרגיש מחובר ליהדות, וכשאנו שומעים את הדיבורים האלו זה מפחיד אותנו וגורם לנו חלישות הדעת גדולה. האם יש עצה עבורנו כדי להפוך את היגון לשמחה תכף ומיד? ומה עלינו לעשות כדי שיהיו רוגע ושלווה בבית ולא ימשיכו המאבקים המתישים והמבזים להיות מנת חלקנו?
3015
אף שהייתי באומן בראש השנה, וביום כיפור התפללתי בשיברון לב - יש לי ייסורי מצפון על העבירות שלי
אני רוצה לקיים את דברי רבנו ז"ל ולהתוודות לפני תלמיד חכם: עברתי בחיי משברים רבים ונכשלתי בעבירות חמורות. ואף שהייתי בראש השנה אצל רבנו ז"ל באומן, וגם ביום כיפור התפללתי בשברון לב והתוודתי על כל החטאים - אני עדיין מרגיש יסורי מצפון גדול
3014
בעלי מקרקר כל הזמן סביב אמא שלו, ואני מרגישה שתמיד היא הראשונה ואני מספר שתיים
התחנתי לפני חצי שנה, ויש דבר אחד בהתנהגות של בעלי שמאוד פוגע בי - כל הזמן הוא מקרקר סביב אמא שלו ומתעניין בה, הוא דואג לה יותר ממני, ואני מרגישה שאני מספר שתיים והיא מספר אחד. אני מבינה שזה חשוב לכבד את ההורים ולדאוג לשלומם, אבל אני מצפה שאני אהיה הכי חשובה אצלו, ולא אמא שלו. איך מסבירים לו את זה?
3013
איך אני יכול להציל את הנשמה שלי ולהפסיק לפגום בברית?
שלום לרב. אני מקווה שהרב יענה לי, כי אני מרגיש מיואש לגמרי. מגיל צעיר נחשפתי לפורנוגרפיה, ומאז ועד היום אני שקוע עמוק מאוד בטומאה הזו, שגורמת לי לפגום בברית ולהוציא זרע לבטלה. אני מנסה שוב ושוב להפסיק עם זה, אבל אני לא מצליח, וזה מצער אותי מאוד שאני נכשל. איך אני יכול להציל את הנשמה שלי ולהפסיק לפגום בברית?
3012
ראיתי שלפעמים כבודו כותב מכתבים ומשיב לשואלים גם בחול המועד. מה ההיתר לכתיבה בחול המועד?
ראיתי שלפעמים כבודו כותב מכתבים ומשיב לשואלים גם בחול המועד, וברצוני לשאול במחילת כבודכם ואקווה שלא תקפידו עליי: מה ההיתר לכתיבה בחול המועד?
3011
לפני החתונה בעלי היה עדין ושקט, אך לאחר החתונה הוא הפך להיות בלתי נסבל
כשהכרתי את בעלי הוא היה בעל אופי שקט ועדין, אך זמן קצר לאחר שהתחתנו הוא התחיל לרדת עליי ולבזות אותי, עד שהגעתי למצב בלתי נסבל. האם עליי להתגרש ממנו?
3010
שמעתי דרשה של רב שדיבר ברבים נגד רבי נחמן, ומאז אני מבולבל לגמרי
מאז שזכיתי להתקרב לרבינו, זכיתי בסייעתא דשמייא לדברים נפלאים. לאחרונה שמעתי דרשה של מישהו שנחשב רב גדול, והזדעזעתי לשמוע שהוא עושה צחוק ברבים מעצותיו של רבי נחמן, ובפרט מהנסיעה לאומן. האמת שבהתחלה הייתי מזועזע לגמרי, אבל כנראה שהדיבורים שלו חילחלו אלי והוא הצליח לבלבל אותי.אשמח מאוד אם הרב יחזק אותי.
3009
איך זה שגם בתוך חסידות ברסלב יש מחלוקת פנימית?
זכיתי להתקרב לברסלב לפני כחמש שנים, וברוך השם קיבלתי הרבה טובות מרבנו הקדוש, ברוחניות ובגשמיות. אבל לאחרונה אני שומע המון מחלוקת בתוך החסידות עצמה - רב זה מדבר נגד רב זה, וקבוצה זו מדברת נגד קבוצה זו, וזה גורם לי חלישות הדעת גדולה מאוד. איך זה ייתכן שבמקום כזה קדוש יש כל-כך הרבה מחלוקת?
3008
ההורים שלנו חילוניים, ואנו נתקלים איתם בהרבה מצבים לא נעימים. איך עלינו לנהוג?
אני גרה במושב באזור הערבה וגם ההורים של בעלי גרים כאן. הם לא שומרי מצוות, ולעיתים תכופות אני מגיעה למצב שאני לא יודעת איך להתנהג. למשל, כשאנחנו הולכים אליהם בשבת עם הילד, לפעמים הם מצלמים אותו או נותנים לו לצפות בטלוויזיה, ואני לא יודעת איך להעיר להם מבלי לפגוע, ולכן רוב הזמן אני שותקת. ביום כיפור הם היו אצלנו בבית, ולצערי הרב הם המשיכו לאכול גם אחרי שהדלקתי נרות. איך אנחנו אמורים להתנהג במצב כזה? ואיך מסבירים להם את זה מבלי לקלקל את היחסים?
3007
אני מורַה בבית-ספר לבנות, וברצוני לשאול כמה שאלות לגבי חינוך הבנות בעניין צניעות
אני מורַה בבית הספר 'בית פייגא' בוויליאמסבורג, וברצוני לשאול כמה שאלות לגבי חינוך הבנות בעניין צניעות
3006
בערב יום כיפור קרה לי מקרה לילה, ואני חושש מאוד, כי אומרים שזה סימן רע
בערב יום כיפורים ראיתי קרי לילה שבא ממחשבות זרות, ואני מאוד חושש, כי שמעתי שאדם שראה קרי ביום הכיפורים לא יגמור את שנתו. זכיתי להיות בראש השנה באומן אצל רבינו, אך אני עדיין חושש שחס וחלילה זה יתקיים בי ולא אגמור את שנתי – מה שגורם לי להיות שבור ומתוסכל. איך אפשר לתקן את זה?
3005
ניסיתי ללמוד על-פי סדר-דרך-הלימוד, אך זה גרם לי לחץ נפשי והרבה מתחים
ניסיתי ללמוד בעבר על-פי סדר-דרך-הלימוד, אבל ראיתי שאני נכנס ללחץ לסיים ולהספיק, וזה דחה אותי לגמרי מהלימוד, כי הייתי גורס ללא חיות. עד היום, לפעמים אני זוכה ליישוב הדעת, ואז אני גורס לאט לאט בקול רם ובנעימות ומרגיש חיות בכל תיבה ותיבה, וברור לי כשמש שאילו הייתי הולך בדרך זו, הייתי מספיק לעבור כבר כמה פעמים על כל התורה ואולי גם זוכר את מה שלמדתי, אבל הבעיה היא שברגע שאני מתחיל ללכת בדרך זו, אני נכנס ללחץ לגמור ולסיים. אקווה לקבל בסייעתא דשמיא תרופה למכתי, כי זה כבר שנים שאני סובל מזה, וברוך השם לאט לאט אני מתרפא, אבל עדיין אני צריך הרבה חיזוק והדרכה.
3004
בתנו ירדה מהדרך, ולמרות שאנו מתפללים עליה רבות - אין שינוי. מה עלינו לעשות?
יש לנו בת בגיל שמונה-עשרה שירדה מהדרך, ולמרות שביתנו נקי מטומאת האינטרנט והמכשירים הטמאים היה מוצאת דרכים לגלוש למקומות לא טובים. בתשעת החודשים האחרונים השקענו מאות שעות של תפילות – ורובן בחצות לילה שאז הוא עת רצון כידוע, שהקדוש-ברוך-הוא יערה עליה רוח טהרה ממרום ושהיא תחזור למוטב, אך לא רק שמצבה לא משתפר, אלא עוד ממשיך להידרדר. נשמח אם תוכל להמליץ לנו מה לעשות בהמשך הדרך.
3003
אני רוצה מאוד להתחתן, אבל אבי מונע אותי ואומר לי לחכות עוד ועוד
אני כבר בת שמונה-עשרה וחצי, ומאוד רוצה להתחתן, אבל אבי מורי לא מאפשר לי - הוא אומר כל הזמן "עוד קצת... עוד קצת..." ולא נענה לבקשתי. אני מתחננת אליו שיעזור לי במציאת החתן, אך הוא לא מעוניין, וכתוצאה מכך אני מפתחת כעסים כלפיו כיוון שהוא לא מקשיב לצרכיי, אני מרגישה בשלה להתחתן ואני לא רוצה שהוא ימנע ממני לעשות זאת. מה עליי לעשות: האם עלי לחפש שידוך בעצמי באמצעות פנייה לשדכנים, או שעליי להמתין שאבי יחליט שהגיע הזמן?
3002
זכיתי להתקרב לחסידות ברסלב. האם עליי לשנות את סגנון הלבוש ואת הישיבה בה אני לומד?
י
ברוך השם זכיתי לחזור בתשובה מזה ארבע שנים. במהלך התשובה זכיתי להיכנס לישיבה ליטאית שבה אני נמצא כבר קרוב לשלוש שנים, ובזמן האחרון התקרבתי לדרכה של חסידות ברסלב והתחברתי אליה מאוד, ועם זאת התעוררו לי מספר שאלות
3001
כיצד הרב אמר שאפשר להתחיל ללמוד את פרשת בראשית עוד לפני חג הסוכות, הרי להלכה נפסק אחרת?
שמעתי שבכל שנה אתם מעוררים את אנשיכם ומצווים אותם להם שתיכף ומיד אחרי שקראו במנחה של שבת שאחרי ראש השנה את פרשת וזאת הברכה, שכבר ביום ראשון יתחילו ללמוד את פרשת השבוע שנים מקרא ואחד תרגום מפרשת וזאת הברכה, וכשגומרים, שיתחילו כבר ללמוד את פרשת בראשית, אפילו עוד לפני חג הסוכות, ועד שבת, במשך כל חול המועד יגמרו את פרשת בראשית. והרי הלא מבואר בפוסקים אחרת?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup