ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

3000
האם כדאי להקשיב לעצת הרופאים וללכת להיבדק בבדיקות שגרתיות בכל שנה?
יש רופאים שאומרים שאדם צריך ללכת להיבדק אצל רופא לכל הפחות פעם בשנה אפילו שהוא מרגיש טוב, כך שאם תתגלה בעיה כלשהי יוכלו לטפל בה בקלות, כי אם מתגלה חס וחלילה בעיה בשלב מאוחר – כבר קשה מאוד לטפל בה. מה דעתכם בעניין?
2999
מה הטעם למנהג לקרוא בשבת חול המועד סוכות את מגילת קהלת?
מה הטעם למנהג שקוראים בשבת חול המועד סוכות את מגילת קהלת?
2998
אני נמשכת לגבר זר וחושבת עליו כל הזמן. איך אפשר להיטהר מהמחשבות האלו?
יש הורה לאחד הילדים בתלמוד-תורה בו לומד בני, שאני חושבת עליו כבר שנתיים, ואינני מצליחה להפסיק זאת. אני יודעת שזה אסור, אך אין לי שליטה על זה. אני זקוקה נואשות לעצת הצדיק: מה עליי לעשות כדי להיטהר מהמחשבות האלו?
2997
האם יש סוגי אנשים שאינם בנויים למסגרת ישיבתית, וטוב להם יותר ללמוד לבד?
הייתי כבר במספר ישיבות, אך לא הצלחתי להתחבר למקום והרגשתי שאני יורד מאוד ביראת שמיים. היה קשה לי להיות בסביבת אנשים שמדברים וחיים רק את העולם הזה, וגם מבחינת הלימוד – הרגשתי שאין חיבור בין הלימוד להשם יתברך. האם יש סוגי אנשים שאינם בנויים למסגרת ישיבתית, וטוב להם יותר ללמוד לבד?
2996
האם כאשר מישהי נכנסת לחדרו של רב כדי להתייעץ איתו, ואין שם אף אחד חוץ מהרב, זה נקרא 'ייחוד'?
האם כאשר מישהי נכנסת לחדרו של רב כדי להתייעץ איתו ולקבל ברכה, ואין שם אף אחד חוץ מהרב, זה נקרא 'ייחוד'?
2995
מאז הלידה של בני הקטן, בני האמצעי לא מפסיק לצרוח ולדרוש תשומת לב. מה עלינו לעשות כדי שהוא ירגע?
מאז הלידה של הבן הקטן לפני כחודש וחצי, הבן האמצעי לא מפסיק לבכות ולצרוח מדי לילה, במשך כל היום הוא רוצה שנחזיק אותו על הידיים, ומאז שבעלי טס לאומן – זה התעצם עוד יותר. אני אובדת עצות ולא מבינה מה קרה לילד השמח והרגוע שלי.
2994
יש לי משפחה טובה ולא חסר לי כלום, אך למרות זאת - כל הזמן אני ממורמר. מדוע?
אני לא יודע מה הסיבה לכך, אבל כל הזמן אני בעצבות. יש לי משפחה טובה, וברוך השם לא חסר לי כלום, אך למרות זאת - כל הזמן אני ממורמר ודיכאוני. מה הסיבה לזה? ואיך זוכים לצאת מהעצבות ולהיות רק בשמחה כמו שרבינו רצה?
2993
איך זה שלעשירים הכי גדולים, שבדרך כלל הם הנואפים הכי גדולים יש כל-כך הרבה כסף?
רבינו אמר שמי שפוגם בברית תמיד יהיו לו חובות. אז איך זה שלעשירים הכי גדולים, שבדרך כלל הם הנואפים הכי גדולים יש כל-כך הרבה כסף?
2992
אמרתם שראוי ללמוד את פרשת בראשית כבר בימי הסוכות. האם הכוונה היא ללימוד המקרא או המדרשים והמפרשים?
שמעתי שאמרתם שראוי להתחיל ללמוד את פרשת בראשית עוד בימי הסוכות ולא להמתין לאחר שמחת תורה, וזאת כדי להספיק ללמוד פרשה יסודית זו, וברצוני לשאול: האם כוונתכם היא לקריאת שניים מקרא ואחד תרגום, או שכוונתכם הייתה רק על לימוד המדרשים והמפרשים על פרשת בראשית.
2991
אין לי תעסוקה מסודרת, כך שרוב היום אני נמצא בבית, וזה גורם להרבה ויכוחים ביני לבין אשתי
אין לי תעסוקה מסודרת, כך שרוב היום אני נמצא בבית, וזה גורם להרבה ויכוחים ביני לבין אשתי. היא לא אוהבת את זה שאני כל הזמן בבית, והיא טוענת שזה גורם לחץ גם לה וגם לילדים, אבל מה אני יכול לעשות שאינני מוצא עבודה?
2990
קשה לנו מאוד לשמור על טהרת המשפחה. כיצד אפשר להתחזק בזה?
אנחנו זוג חוזרים בתשובה, ואנו משתדלים מאוד להתקדם ולקיים את כל המצוות, אך הדבר שהכי קשה לנו הוא לשמור על טהרת המשפחה, ולמרות שאנחנו יודעים שזה יסוד הבית וזה מאוד מאוד חמור, זה ממש קשה בשבילנו. מה אנחנו יכולים לעשות כדי להתחזק בזה?
2989
שמעתי בשמכם כמה וכמה דברים, וברצוני לשאול האם זה נכון
שמעתי בשמכם כמה וכמה דברים, וברצוני לשאול אם זה נכון שאמרתם אותם. חשוב לי מאוד לציין שאני שואל בתום לב, ובלי שום כוונת קנטור, פשוט כדי לברר אם זה נכון.
2988
אני ואחי רוצים להפיץ את ספרי 'שו"ת ברסלב'. האם לבקש עבורם כסף או לחלקם בחינם?
אני ואחי הקטן רכשנו מכספי מעשרות ספרי 'שאלות ותשובות בחסידות ברסלב' חלק ד', ואנו רוצים להפיץ אותם פה בעירנו הרצליה בקרב שומרי המצוות. השאלה היא האם כדאי לבקש עבור הספרים סכום פעוט כגון חמישה שקלים כדי שלאנשים יהיה ערך לספר, או שפשוט לחלק את הספר בחינם כדי שלא להכביד על האנשים ולמנוע חוסר נעימות. בבקשה הרב, תורה לנו דרך בעניין.
2987
הגמרא אומרת שמאז החורבן ננעלו שערי תפילה. ומה העניין להתפלל ולהתבודד, הרי השערים נעולים?
גדלתי בבית ליטאי, וברוך השם זכיתי להתקרב לברסלב. אולם שאלה אחת לא נפתרה: איך מסבירים את הגמרא שמאז שחרב בית המקדש ננעלו שערי תפילה, הרי כל דברי רבינו ז"ל מלאים במעלת הזוכים להתבודד ולהרבות בשיחה בינו לבין קונו?
2986
מאז שבננו נפטר, אחיו הקטן כועס מאוד ולא מוכן לעשות שום דבר שקשור לדת. כיצד עליי להתנהג איתו?
מאז שאיבדנו את בננו הבכור בן העשרים וחמש יש לנו תוהו ובוהו בבית. בגלל האכזבה של כל בני הבית, יש להם כעס רב, והם לא רוצים לשמור שבת ולהתקדם מבחינה רוחנית. מה שהכי כואב לי זה הבן השני: הוא כועס עלי שאני נמצאת עכשיו בעולם אחר, הוא מאוד מתנגד לדרך שלי והוא עושה דברים מאוד קשים – הוא לא צם ביום כיפור כדי 'להחזיר לי' שאני בחרתי בדרך זו. כיצד עליי להתנהג איתו?
2985
אחותי בהריון של תאומים, והרופאים אומרים לה שהיא מוכרחת לבצע דילול עוברים. מה דעתכם בענין?
אחותי בהיריון עם תאומים. עד כה ההיריון היה מלווה בדימומים חוזרים ונשנים, וכעת החלו לה לחצים על האברים הפנימיים כולל שיעול, קוצר נשימה והקאות מרובות. לטענת הרופאים בבית החולים אין לה מקום לסחוב שני עוברים, והם ממליצים לה על דילול עוברים (הפחתה). מצד אחד מדובר בבחורה צדיקה, והיא לא מוכנה לשמוע על האפשרות לבצע פעולה שכזו, אך מצד שני קיים חשש גדול לה ולעוברים, ויש לה רק כמה ימים להחליט. אנא עזרתך!
2984
בני משפחתנו רוצים לחגוג אצלנו את חג הסוכות, אך הם מתכוונים לנסוע אלינו בחג עצמו. מה עושים?
לכבוד החג הקרב ובא, הזמנו את בני משפחתנו לחגוג אתנו את חג הסוכות, והם מאוד רוצים להגיע אלינו, אך חלקם מעוניינים לנסוע בלילה לאחר הסעודה בחזרה לביתם, ולשוב אלינו למחרת בבוקר לסעודת החג. האם למנוע מהם להגיע, או להתעלם מכך ושיעשו כרצונם?
2983
בעבר הכשלתי הרבה בחורים. מה אני יכולה לעשות כדי לתקן את זה?
אני חוזרת בתשובה מזה שלוש שנים. בעבר הכשלתי הרבה בחורים והיו לי ניסיונות קשים. אני משתדלת באמירת תיקון הכללי בכל יום, והייתי באומן כבר שלוש פעמים, אבל הייתי רוצה שתיתן לי עצה מה עוד אפשר לעשות כדי לתקן את אשר עשיתי בעבר, וכן עצה איך לזכות למצוא את זיווגי.
2982
האם אפשר לקרוא לילדים בכל שם שמופיע בספר 'שמות הצדיקים'?
ידוע שכדאי מאוד לקרוא לילדים על שם צדיקים וצדקניות. האם אפשר לבחור בכל שם שאוהבים מתוך ספר 'שמות הצדיקים', למרות שיש שם שמות שהם לא כל כך מקובלים בדורנו?
2981
האם יש בעיה לקנות רכב שהיה מעורב בתאונת דרכים שבה נהרג הולך רגל?
מצאתי רכב שמתאים לצרכיי, והתברר לי שהרכב הזה היה מעורב בתאונה שגרמה למותו של הולך רגל. האם כדאי לי לקנות את הרכב הזה?
2980
לאחי נולדה בת, ולאחר כמה ימים היא נפטרה. מה השם יתברך רוצה ממנו?
לאחי נולדה בת לאחר שתי בנות, ולא עליכם ולא על אף אחד מישראל, הבת נפטרה לאחר כמה ימים. האישה לא יכולה להיכנס להריון יותר. רצינו לבקש מהרב שיחזק אותם, ואם הרב יוכל להסביר מה השם רוצה מהם ולמה קרה מקרה כזה מצער בשעות כאלו לאחר יום כיפור ולפני כניסת חג סוכות.
2979
האם הרב יוכל לכוון אותי בדרך האמת לפי שורש נשמתי, כדי שארגיש סיפוק ושמחה בעבודת השם?
לפני ארבע וחצי שנים התחלתי לחזור בתשובה, והייתי קשור לכמה וכמה רבנים. האמת היא שקיבלתי מהם התחזקות, אבל תמיד בסופו של דבר הרגשתי שאני לבד. הרגשתי מבולבל ושאני לא יודע מה עליי לעשות בעבודת השם. האם הרב יוכל לכוון אותי בדרך האמת לפי שורש נשמתי, כדי שסוף סוף ארגיש סיפוק ושמחה בעבודת השם?
2978
מה הייתה דעתו של רבי נחמן מברסלב בעניין שילוב תורה ועבודה?
לפני כמה ימים הייתה לנו שיחת חברים בענייני עבודת השם, והיה נושא אחד שבו לא הסכימו כולם, ולכן החלטנו לשאול את כבודו: חלק מהחברים אמרו שלפי דברי רבנו מובן שהתורה היא העיקר, ולכן אדם צריך ללמוד תורה כל היום, ואין צורך לדאוג בעניין הפרנסה שתבוא ממילא מהשם יתברך. וחלקם אמרו, שאדרבה, רבנו אמר שהשלמות היא להיות גם למעלה וגם למטה, כלומר לחיות בעולם הזה גם את הרוחניות וגם את הגשמיות, ולכן אדם צריך גם ללמוד וגם לעבוד. מי צודק?
2977
זכיתי לקיים מצווה נדירה מאוד במסירות נפש. האם כדאי לי לפרסם את זה כדי שגם אחרים יתחזקו מהסיפור?
השם יתברך זיכה אותי לעשות מצווה נדירה מאוד במסירות נפש גדולה. אינני מתגאה בכך חלילה, כי מי אני ומה חיי, והכל בזכויות חינם, אבל חשבתי שיהיה כדאי לפרסם את הסיפור המדהים שקרה לי ואת השתלשלות כל העניין שהביא אותי למצווה הזו בספר 'שאלות ותשובות בחסידות ברסלב' כדי שאחרים יראו את זה ויתחזקו מזה, ויתעוררו לכך גם הם. מה דעתכם?
2976
מה עדיף לקנות: אתרוג מזן 'יאנווע' שמקורו באיטליה, או אתרוג מארץ ישראל?
איזה אתרוג עדיף לקנות: אתרוג מזן 'יאנווע' שמקורו באיטליה, או אתרוג מארץ ישראל? ובאיזה אתרוג הצדיק משתמש?
2975
יש לי חלישות הדעת מכך שהאנשים שקירבתי אל הקדושה מתעלים יותר ממני בעבודת השם
מאז שזכיתי להתקרב לברסלב לפני כשתים-עשרה שנה אני עוסק בקירוב רחוקים, ותהילה לאל חי אני רואה הצלחה מרובה וזה נותן לי סיפוק רב. אך יש דבר שמפריע לי מאוד, והוא שאני רואה שאנשים שקירבתי לפני כמה שנים התחזקו מאוד, והם מתמידים מאוד בלימוד תורה, בהתבודדות ובקיום עצותיו הקדושות של רבינו - שמחה, אמונה, כף זכות וכו', בזמן שאני בעצמי לא זוכה לקיים כל-כך את העצות של רבינו
2974
מדוע רבי נחמן הפליג כל-כך במעלת מידת השמחה? האם זה חשוב עד כדי כך?
2973
יש לי תשוקה עצומה להיות איש כשר כפי רצונו של רבינו הקדוש. איך זוכים לזה? ממה להתחיל? ומה הכי חשוב?
לפני כחצי שנה זכיתי בזכויות חינם להתקרב אל רבינו בזכות הקונטרס הנפלא 'אני לא כישלון', ובהזדמנות זו אני רוצה להגיד לכם תודה רבה מעומק הלב לכם על כך ששיניתם לי את החיים. התחלתי ללמוד בספרים 'ליקוטי מוהר"ן' ו'שיחות הר"ן', ומאז בוערת בי תשוקה עצומה להיות איש כשר כפי רצונו של רבינו הקדוש. איך זוכים לזה? ממה להתחיל? ומה הכי חשוב?
2972
אני לא מרגישה שאני בשלה לחתונה, אך הסביבה מאוד מלחיצה אותי להתחתן
אני לא מרגישה בשלה לחתונה, אבל הסביבה מלחיצה אותי, כי כל החברות שלי כבר נשואות, ולחלקן יש כבר ילדים. מה הרב מציע לי לעשות? האם יש תפילה מיוחדת עבורי? והאם אתחתן בקרוב?
2971
אני מרגיש שיש לי נשמה גבוהה מאוד, ולכן היצר הרע מנסה להכשיל אותי
אני מרגיש שיש לי נשמה גבוהה מאוד מאוד, אך היצר הרע מוריד אותי לפעמים למקומות של חושך גדול מאוד. רב גדול אמר לי ששורה עליי קליפה חזקה, והוסיף, שאם אטבול במקווה בכל יום, לאט לאט זה ישפר את המצב. מה דעתו של כבוד הרב בעניין?
2970
שני הבנים שלי גרים ביבנאל, ואני שוקלת לעבור לגור לידם. האם זהו צעד נבון?
אני אמא לשני בנים, שיהיו בריאים, המתגוררים ביבנאל בשנתיים האחרונות. אני עצמי מתגוררת במרכז הארץ, ומדי שבועיים-שלושה אני נוסעת לבקר אותם. אנחנו מאוד קשורים והמרחק הפיזי מהווה קושי, הן בנסיעות התכופות שאני עושה אליהם והן בריחוק היומיומי מבחינה רגשית. לאחרונה עוברות מחשבות בראשי לעבור לגור ביבנאל, ורציתי לשאול את כבוד הרב האם הוא רואה בכך צעד נבון מבחינתי.
2969
ההורים שלנו נמצאים בתהליכי גירושין. איך אנו, הילדים, אמורים להתנהג?
ההורים שלנו נמצאים בתהליכי גירושין, ובגלל המצב אני חוששת שהם יפגעו חלילה ויחשבו שאנחנו מצדדים באחד מהם. איך אנו אמורים להתנהג? ואיך אפשר לעודד את האחים ולשמור שנהיה כולם ביחד באחדות?
2968
במקומות רבים בספרי ברסלב כתוב שצריכים להתקרב לצדיק. מדוע לא מספיק להתקרב להשם יתברך?
אני רואה שהרבה פעמים כתוב בספרי ברסלב ובספריכם משפטים כמו: "צריכים להתקרב לרבינו", "צריכים לציית את רבינו", "צריכים לעשות נחת רוח לרבינו", ואני לא מצליח להבין מה המשמעות של הדיבורים האלו, הרי כל העניין הוא להתקרב להשם יתברך בעצמו? איך צריכים להתייחס לכל הדיבורים על הצדיק?
2967
האם אני חייבת ללכת להתפלל בבית הכנסת ביום כיפור?
בכל שנה כשאני הולכת להתפלל בבית הכנסת ביום כיפור אני לא מצליחה להתרכז בתפילה, ולכן השנה אין לי חשק ללכת לבית הכנסת. האם אני חייבת ללכת?
2966
בננו התינוק איננו מתפתח בהתאם לבני גילו, ואנחנו שבורים ורצוצים. אנא, חזק אותנו!
יש לנו בן בגיל שמונה חודשים, וכשהוא נולד הכל היה בסדר, אך לאחר כמה חודשים הוא התחיל להתרחק מהמשקל הממוצע לגילו, וכעת הוא רחוק מאוד מהמשקל שהוא צריך להיות. כיום הילד מחובר עם צינור לקיבה, ולאחר שהוא אוכל בצורה רגילה מחדירים לו אוכל דרך אותו צינור. הרופאים לא יודעים ממה זה נובע, אנחנו כבר מותשים ואין לנו עצה לנפשנו העייפה.
2965
אני מאוד רוצה לישון בסוכה, אך אשתי פוחדת לישון לבד. מה דעתו של הרב בעניין?
אני מאוד רוצה לישון בסוכה, כי כך ראיתי אצל אבי שיחיה, אך אשתי פוחדת לישון לבד. בשנים הקודמות ישנתי בבית, אך זה מאוד ציער אותי. מה דעתו של הרב בעניין? אני ואשתי סיכמנו לציית את הרב, ומה שיענה – נעשה.
2964
האם מותר למשודכים להיפגש ולדבר בטלפון בין ה'ווארט' לאירוסין?
ברוך השם סגרתי 'ווארט' לאחר ארבע פגישות, והאירוסין צריכים להיערך אם ירצה השם עוד כשלושה שבועות. האם מותר לי להיפגש עם המשודך שלי עד לאירוסין? והאם מותר לדבר איתו בתקופה הזו בטלפון?
2963
המלמד שעתיד ללמד את בננו בתלמוד-תורה שותה מדי פעם אלכוהול. האם יש בעיה שבננו ילמד אצלו?
אנחנו זוג חסידי ברסלב שגרים בראשון-לציון, ויש לנו דילמה: אנו יודעים שהמלמד שאמור ללמד את בננו שותה מדי פעם אלכוהול, והרי רבינו ז"ל דיבר רבות בגנות השתייה. חשבנו לשוחח על כך עם המנהל של התלמוד תורה, אך אנו חוששים שאם נדווח על זה - זה יפגע לאותו מלמד בפרנסה. מה עלינו לעשות? והאם יש בעיה שבננו ילמד אצלו?
2962
בבית הכנסת של אבי מעלים לדוכן חזנים מחללי שבת. האם מותר לי להתפלל שם ביום כיפור?
אבא שלי מאוד מקפיד שאתפלל איתו בבית הכנסת שבו הוא מתפלל גם בשבתות וגם בחגים, והבעיה היא שמעלים שם חזנים מחללי שבת. האם מותר לי להתפלל שם ביום כיפור?
2961
נכשלתי בעבירה חמורה, ומאז אני שבור מאוד עד שאין לי כח לעשות שום דבר בעבודת השם
את חטאי אני מזכיר היום - היצר התגבר עליי ונכשלתי בעבירה חמורה, ומאז אני שבור מאוד ונכנסתי לעצבות עד שאין לי כח לעשות שום דבר בעבודת השם. איך אני יכול להרים את עצמי, לעשות תשובה ולהתחיל התחלה חדשה?
2960
אמרו לי שהרבה צדיקים דיברו נגד לימוד הדף היומי. האם זה נכון? ואם כן, מדוע?
אני רואה במכתביכם שאתם מעוררים מאוד ללמוד את הדף היומי בכל יום, וגם אני רוצה להתחיל ללמוד את הדף היומי, אך יש לי חששות, כי אמרו לי שהרבה צדיקים דיברו נגד לימוד הדף היומי. האם זה נכון? ואם כן, מדוע הם לא הסכימו לרעיון הדף היומי?
2959
הייתי נשוי באושר עשרים וחמש שנה, ועכשיו גיליתי שאשתי בוגדת בי. תעזור לי בבקשה, אני מיואש לחלוטין
אני ואשתי נשואים כבר עשרים וחמש שנה, וברוך השם יש לנו חמישה ילדים מוצלחים מאוד. במשך כל שנות הנישואין כמעט ואף פעם לא היו בינינו מריבות, ושררה בינינו אהבה גדולה, תמיד הייתי מפנק את אשתי ונותן לה כל מה שהיא רוצה. בימים האחרונים התגלה לי שהיא בוגדת בי, ומאז אני מרגיש מושפל מאוד, אני שרוי בדיכאון עמוק ומרגיש שהלב שלי עומד להתפוצץ... איך יכול להיות שהיא עשתה לי דבר כזה? במה הייתי לא בסדר? ולמה זה מגיע לי?
2958
מה המעלה של מי ששובת אצל הצדיק? והאם כשנמצאים באומן בשבת זה נקרא "לשבות אצל הצדיק"?
שמעתי שרבי נחמן אמר שיש מעלה גדולה לשבות אצל הצדיק. מה המעלה בכך? והאם גם בדורנו, לאחר שרבי נחמן כבר נפטר, כאשר אנו שובתים באומן, כמו שיצא השנה שראש השנה ושבת היו מחוברים, זה נקרא "לשבות אצל הצדיק"?
2957
יצאתי עם גבר גרוש למטרת נישואין, אך לאחרונה הוא הודיע לי שאיננו מסוגל להתחתן כרגע. מה עליי לעשות?
אני רווקה בת שלושים, ולאחרונה סיימתי קשר שנמשך ארבעה חודשים עם גבר גרוש, אב לשני ילדים. הוא בחור עם יראת שמיים ומידות טובות, והייתה בינינו מציאת חן גדולה – גם בינינו, גם ביני לבין ילדיו וגם בין המשפחות, אך היו לו חששות להתחתן בשנית ולכן נפרדנו. מה עליי לעשות? האם להמשיך להכיר בחורים אחרים?
2956
שמעתי שר' שמעון תלמיד רבנו ז"ל נהרג על ידי ערבים בצפת. איך זה קרה?
קראתי בספר 'אשר בנחל' שר' שמעון תלמיד רבנו ז"ל נהרג על ידי ערבים בצפת. האם תוכלו לספר לנו איך זה קרה?
2955
אני ובעלי עוסקים בהוראה, ולשנינו כבר אין כח להמשיך בתפקידינו
אני בת חמישים ואחת, מורה במקצועי, ובעלי בן תורה ומורה. אני רוצה מאוד שהרב ידריך אותי בהתנהלותי בחיי, כי מעל הכל אני רוצה למלא את ייעודי כפי שהקדוש-ברוך-הוא רוצה, וכל הזמן יש לי ספיקות אם אני במקום הנכון
2954
הזמנו את הורי אשתי ליום הכיפורים, אך אנו חוששים שהם יחללו בביתנו את היום הקדוש. כיצד לנהוג?
אשתי בהריון וקשה לה מאוד לצום ביום הכיפורים, ומכיוון שגם ככה קשה לה, כנראה שהיא לא תוכל לטפל בשלושת ילדינו ביום הצום ותאלץ לשכב ולנוח, ומכיוון שמרבית היום אני אהיה בתפילה, נאלצנו לבקש מההורים של אשתי שיהיו אצלנו ביום הכיפורים. אני חושש שזה עלול להשפיע לרעה על בננו הגדול, כי חמי או חמותי עלולים להשתמש בטלפון בעיצומו של היום הקדוש, וכן לדבר איתו דברים בניגוד לדעת רבנו הקדוש או בניגוד להלכה
2953
אמרו לי שגם אחרי החתונה יהיו לי ניסיונות בתאוות ניאוף. האם זה נכון?
אני נמצא עכשיו כחודש לפני החתונה שלי, ואני מאוד מקווה שעכשיו כבר אוכל להיות יהודי כשר באמת כפי שרבנו רצה וכו', כי השנים האחרונות היו קשות מאוד עבורי, אך יש אנשים שאומרים לי שגם אחרי החתונה לא יכולים להיות נקי, כי יש זמנים של הרחקות וכו' וזה לא קל. האם זה נכון?
2952
האם ישנן סגולות לקליטה מהירה, ריכוז וזיכרון טוב בלימוד תורה?
יש לי חשק עז ללמוד הרבה שולחן ערוך והלכות כדי לשמור, לעשות ולקיים, וגם ללמוד הרבה ספרי חסידות, אך יש לי בעיה לקלוט מהר את הדברים. האם ישנן סגולות לזכות לחכמה ובינה כך שתהיה לי קליטה מהירה, ריכוז וזיכרון טוב? והאם זה תלוי בשמירת הברית?
2951
אשתי לא מוכנה שאגדל זקן. האם עליי לשמוע לדבריה או לא?
אני בעל תשובה למעלה מעשר שנים, ויש ביני לבין אשתי חילוקי דעות לגבי הזקן - אשתי רוצה שאשאיר זיפים קטנים בלבד, ואילו אני רוצה לגדל את זקני כמו כל יהודי, אך היא אומרת שזה לא יפה בעיניה. האם עליי לשמוע לדבריה או לא?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup