ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

2950
אני מקורב לרבנו ונוסע לאומן. האם בנוסף לזה יש צורך לעשות 'תיקון כרת'?
האם לחסיד ברסלב שמחובר לרבנו ולספריו הקדושים ונוסע לאומן יש צורך לעשות 'תיקוני כרת'?
2949
אני עובד במפעל שפתוח גם בחול המועד. האם מותר לי ללכת לעבודה בימים אלו?

2948
אמא שלי מלחיצה אותי ואומרת לי שלא כדאי לי להתחתן כי אחרי החתונה יהיה לי קשה מאוד
רציתי לספר לרב כי אני בת שמונה עשרה וחצי, וכבר תקופה ארוכה יש בי רצון עז להתחתן, ולכן יצאתי לפגישה. ביום הפגישה אמא שלי התחילה להכניס אותי ללחץ, ואמרה לי שחתונה זה לא כיף, ושהעול שיש אחרי החתונה הוא גדול מדי ושאני לא יעמוד בו. מאז נכנס בי פחד גדול להתחתן, אני נורא מבולבלת ונבוכה ולא יודעת מה לעשות
2947
בבית הכנסת בו אני מתפלל מתנגדים לברסלב ומשליכים לגניזה את ספרי רבנו. כיצד עליי להתנהג?
בבית הכנסת שבו אנו מתפללים ישנה התנגדות גדולה לברסלב, והם החליטו לשים בגניזה את כל הספרים הקשורים לברסלב, כך שכל ספר כזה שמגיע לבית הכנסת נעלם לאחר כמה ימים מהמדף, ואנו לא יודעים כיצד להתנהג. מה היא עצתו של הצדיק?
2946
האם רבנו הקדוש אמר פעם שיבוא יום והמון אנשים ייסעו אליו לראש השנה?
האם רבנו הקדוש אמר פעם שיבוא יום והמון אנשים ייסעו אליו לראש השנה? ואם כן, איפה?
2945
מה הדבר העיקרי שאני צריך לקבל על עצמי אחרי שחזרתי מאומן?
אף שאני עדיין רחוק מאוד מהיהדות, החברים שלי שכנעו אותי לנסוע איתם השנה לאומן לרבי נחמן. מאוד התרגשתי כשהייתי שם, ובפרט כשהייתי במעמד הנפלא כאשר תקעתם בשופר בבית הכנסת הגדול, ואני מקווה שאצליח להתקדם לאט לאט. רציתי לשאול את כבוד הרב מה הדבר העיקרי שאני צריך לקבל על עצמי אחרי שחזרתי מאומן?
2944
אני בחור רווק, ולמרות שאני לא רוצה, אני נכשל כל הזמן בפגם הברית
אני בחור רווק, ולמרות שאני לא רוצה, אני נכשל כל הזמן בפגם הברית. איך מתגברים על התאווה הבוערת בי ומפסיקים לחטוא? והאם יש לי סיכוי לתקן את כל מה שעשיתי?
2943
האם יש עניין להתלבש בבגדים לבנים ביום הכיפורים?
האם יש עניין להתלבש בבגדים לבנים ביום הכיפורים?
2942
מדוע כל הזמן מכפישים את חסידי ברסלב בכלל ואתכם בפרט?
לאחרונה מתפרסמות באמצעי התקשורת ובעיקר באינטרנט הרבה כתבות שליליות על חסידות ברסלב, ואני מרגיש שיש כתבים 'צמאי דם' שבכל פעם שיש להם הזדמנות לתקוף אותנו, חסידי ברסלב, הם עושים את זה בשמחה וב'הידור'. ולא זאת בלבד, אלא יש אנשים שמשייכים את כל הסיפורים המזעזעים האלו אליכם, כאילו מדובר בקהילה שלכם ומוציאים עליכם שם רע ברבים וכותבים תגובות פוגעות. מדוע כל הזמן מכפישים את חסידי ברסלב בכלל ואתכם בפרט?
2941
למרות שאני רק בכיתה י"א, בשנה האחרונה יש לי רצון חזק להתחתן. האם עליי להדחיק את הרצון הזה?
אני בכיתה י"א ולומדת באולפנא נחשבת. בחצי שנה האחרונה יש לי רצון חזק להתחתן ולהקים בית טהור בישראל, כל הזמן אני חושבת על זה, וזה רק מתגבר. האם עלי 'לרסן' את עצמי ולנסות להדחיק את הרצון והמחשבות האלו?
2940
ברגע האחרון בוטלה הטיסה שלי לאומן, ומאז אני שבור מאוד ונמצא בצער גדול
חברת התעופה עשתה קומבינה - השאירה בארץ נוסעים שקנו כרטיס מראש, מכרה את כרטיסיהם לאנשים אחרים, וכל הניסיונות שלנו למצוא טיסה אחרת עלו בתוהו. אינני מצליח לצאת מהצער העמוק שיש לי מהעובדה שלא אהיה בקיבוץ הקדוש בראש השנה
2939
מדוע ביקש רבנו ז"ל מהאנשים שהיו עמו בספינה בזמן הסופה הגדולה שיפסיקו להתפלל וישתקו?
ידוע הסיפור שכאשר רבנו ז"ל היה בספינה בדרכו לארץ ישראל הייתה סופה עזה עד שהספינה כמעט טבעה, ורבנו ז"ל ביקש מהאנשים בספינה שיפסיקו להתפלל כדי שהסופה תפסיק, ואינני מבין זאת, הרי ידוע שעניינו של רבנו ז"ל הוא רק תפילה, וכל שכן במצב סכנה של סערה בלב ים, ומדוע ביקש מהם שיפסיקו להתפלל?
2938
אני לומדת בתיכון חילוני, ומאז שחזרתי בתשובה נהיה לי קשה מאוד
חזרתי בתשובה לפני שלוש שנים ומאז האופי שלי השתנה - אני הולכת עם גרביונים שחורים עבים וחצאיות וחולצות ארוכות, לא מוותרת על שום מצווה, והנשמה שלי רוצה ללמוד תורה. אני עדיין לומדת בבית הספר החילוני בו למדתי לפני שחזרתי בתשובה, וקשה לי מאוד
2937
למרות כל מה שאני עושה כדי להינצל מתאוות ניאוף - היא רק מתגברת
יש לי רצון עז להתחזק ולהתגבר על תאוות הניאוף, ולכן אני מתמיד בשיעורים כסדרן ובהתבודדות, ובכל יום אני בוכה להשם יתברך במשך שעה שלימה שיעזור לי, אך התאווה רק גוברת, וזה מאוד מייאש אותי. מדוע התאווה מתגברת במקום להיחלש? והאם באמת אפשר לצאת מהתאווה הזאת?
2936
אני רוצה להפיץ את ספריכם באזור מגורי. כיצד לעשות זאת?
אני רוצה להפיץ בעזרת השם את ספרי 'שאלות ותשובות בחסידות ברסלב' וגם את הקונטרסים במקום מגורי - מעלה אדומים. אשמח את תוכלו להדריך אותי כיצד לעשות זאת ולברך אותי שאצליח. תודה רבה על הזכות לשאול שאלה.
2935
האם סופר סת"ם שנכשל בעברה חמורה יכול להמשיך לכתוב?
האם סופר סת"ם שנכשל בעברה חמורה ומיד לאחר מכן עשה תשובה יכול להמשיך לכתוב או שעליו להפסיק לגמרי?
2934
מה עדיף: לקרוא את ה'תיקון הכללי' או לקרוא עשרה מזמורי תהלים לפי הסדר?
מה עדיף: לקרוא בכל יום את עשרת המזמורים של ה'תיקון הכללי' או לקרוא עשרה מזמורי תהילים לפי הסדר, ובכך לסיים את ספר תהילים פעמיים בכל חודש?
2933
אני מכהן כמשגיח בישיבה, ומידי פעם אני אומר לפני הבחורים שיחת מוסר. על מה הכי חשוב לדבר איתם?
אני מכהן כמשגיח בישיבה, ומידי פעם אני צריך לומר לפני הבחורים שיחת מוסר. על איזה נקודות הכי חשוב לדבר עם בחורי הישיבה?
2932
מזה זמן רב אני מצפה לקבל קידום לתפקיד משמעותי, אך הקידום נדחה בכל פעם מסיבות שונות
כבר שנים רבות אני עוסק בצרכי ציבור, ואני מצפה זמן רב לקבל קידום לתפקיד משמעותי, אך הקידום נדחה בכל פעם מסיבות שונות. מדוע יש לי מחסום ואינני מתקדם?
2931
אני רוצה לחזור בתשובה אמיתית ולהתקרב להשם יתברך. אנא הדרך אותי בדרך הנכונה
לפני כמה חודשים התחלתי להתקרב לחסידות ברסלב וללמוד את כתביו של רבנו הקדוש. נכנסה בי תשוקה גדולה לחזור בתשובה אמיתית ולהתקרב להשם יתברך, אבל אני לא יודע איך לעשות את זה, כלומר איך להשתנות באמת מבפנים. אשמח מאוד שתדריך אותי בדרך הנכונה.
2930
איך זה שרובם של גדולי ישראל מהדורות הקודמים לא השאירו אחריהם ספר כלשהו?
אני מתעניין מאוד בשושלות של גדולי הדורות ובפרט בשושלות החסידות, ואני מאוד אוהב לקרוא סיפורים על גדולי ישראל. ופלא גדול הוא בעיני איך שזה שרוב רובם של גדולי ישראל שחיו בדורות הקודמים לא השאירו אחריהם ספר כלשהו. האם הסיבה היא שהם לא כתבו ספרים, או שמא הם כתבו והספרים אבדו בתלאות הגלות?
2929
בדרך לאומן אבדה לי המזוודה עם כל הבגדים והציוד האישי, ויש לי חלישות הדעת גדולה
נסעתי כשבוע לפני ראש השנה לאומן, וכשהגעתי לשדה התעופה בקייב ראיתי שהמזוודה שלי שמכילה את כל הבגדים והציוד האישי - לא הגיעה. חיכיתי וחיכיתי, ניסיתי לשאול נציגים בשדה התעופה, אך אף אחד לא הצליח לעזור לי. יש לי חלישות הדעת גדולה, ואני לא יודע איך אעבור את החג באומן בלי שום דבר. אשמח לדברי חיזוק מהצדיק.
2928
אשתי לא רוצה שאסע לאומן כי היא חוששת מהתגובות של אחיותיה. מה אני אמור לעשות?
למרות שאני מכבד את אשתי כל השנה ואיני מחסיר ממנה כלום, בכל שנה היא מונעת ממני למנסוע לציון רבנו ז"ל לראש השנה, והכל מפני שהיא מתביישת מה יאמרו האחיות שלה והבעלים שלהן שהם מתנגדים לברסלב. מה אני אמור לעשות?
2927
אשתי מאוד אוהבת להכניס אורחים לביתנו, והמצווה הזו מאוד חשובה לה, אך לי זה קשה
אשתי מאוד אוהבת להכניס אורחים לביתנו, והמצווה הזו מאוד חשובה לה, אך לי אין כל כך חשק לזה שיבואו אלינו בכל פעם אנשים. החלטנו לשאול את הרב מה דעתו בעניין, וכפי שיורה לנו - כך נעשה. בברכת שנה טובה ומתוקה
2926
בסיפור של השבעה בעטלירס רבנו מזכיר את קדושת שבעת הנרות, חוץ מקדושת החוטם. מדוע?
בסיפור הנורא של השבעה בעטלריס המובא בספר סיפורי מעשיות, רבנו משבח את הבעלטיר העיוור שלא הסתכל בזה העולם, את הבעטליר החרש שלא שמע את חסרונות העולם, ואת הבעטליר הכבד פה שלא היה לו שום דיבור בזה העולם, וכן הלאה וכו', אבל מהחוטם הוא לא דיבר כלל. מדוע? האם יש הסבר לזה?
2925
האם לאור המצב הביטחוני יש צורך להצטייד בערכות מגן ומסכות אב"כ?
לאור המצב הבטחוני בארץ ישראל והחשש הגדול מהתקפה של טילים כימיים, החלו בחלוקת מוגברת של ערכות מגן ומסכות אב"כ. האם לדעתכם יש צורך אמיתי לקחת ערכות מגן לכל המשפחה? ומה יעשה אדם בעל זקן שאין מסיכה מתאימה עבורו?
2924
שמעתי שגם בתוך חסידות ברסלב יש חילוקי דעות בעניין הנסיעה לאומן. האם זה נכון?
שמעתי שיש חילוקי דעות בין אנשי שלומנו לגבי הנסיעה לאומן: יש כאלו שאומרים שצריכים להיות בציון רבנו רק בערב ראש השנה, אבל בראש השנה עצמו - אין עניין להיות שם כלל וכלל. וכן יש כאלו שאומרים שכל מה שרבנו דיבר שצריכים לבוא אליו בראש השנה, זה רק בחיים חיותו, אבל הוא לא התכוון שנמשיך בזה גם לאחר הסתלקותו. האם זה נכון?
2923
אשתי הודיעה לי שהיא לא רוצה אותי יותר, ושהיא החליטה להתגרש. אנא, עזור לי!
אני נתון בבעיה קשה: אני נשוי ויש לנו שלושה ילדים חמודים בלי עין הרע. יום אחד אשתי הודיעה לי פתאום שהיא לא רוצה אותי יותר, ושהיא החליטה להתגרש, ולא זאת בלבד, היא הוציאה לי צו הרחקה מהבית. המשפחה שלה לא מוכנה לדבר איתי, וגם המשפחה שלי עומדת בצד שלה, כך שנשארתי לבדי, ללא תמיכה מאף אחד, וכנראה שלא יהיה מנוס מגירושין. המצב מאוד כואב לי, ואני לא יודע מה לעשות. אנא, עזור לי!
2922
אחיותיי פוגעות בי מאוד, ואני מרגישה שהקשר שלהן איתי בנוי על אינטרסים. איך עלי להתנהג איתן?
אני נשואה לבעל יקר ואמא לשלושה בנים תלמידי חכמים, ויש לי שתי אחיות שהן ממש כפויות טובה. ניסיתי לרדוף שלום, ולמרות שהושפלתי על ידן והייתי כמו שק חבטות, שתקתי, והכל למען השלום. אף שאני מוחלת וסולחת להן, קשה לי מאוד לדבר איתן כי אני מרגישה שהקשר שלהן בנוי על אינטרסים, ואילו מצידי, הקשר אמיתי ומכל הלב. המצב גורם לי לשברון לב, וקשה לי מאוד, בפרט שכעת אני עוברת טיפולים כימותרפיים קשים, וזו תקופה שאני צריכה את החום המשפחתי. איך עלי להתנהג איתן כדי שלא אפגע ולא אפגע?
2921
פגעתי ברכב חונה, ומרוב הלחץ ברחתי מבלי להשאיר פרטים. איך אפשר לתקן זאת?
לפני תקופה קצרה הייתי מעורב בתאונת דרכים קלה, שלא היה בה שום דבר מלבד נזק קל לרכב חונה. ואף שאני מתבייש לספר, אני מוכרח, כי זה רובץ על לבי - התאונה הייתה באשמתי, ומרוב הלחץ ברחתי מזירת התאונה מבלי להשאיר פרטים. אני יודע שזה מעשה נוראי שיש בו עבירה שבין אדם לחברו וחילול השם, ומאז יש לי ייסורי מצפון. איך אני יכול לתקן את מה שעשיתי?
2920
האם מותר לשמוע מערכונים של בדרנים חילוניים?
בזמן האחרון אני שומע במשך היום מערכונים, אמנם המערכונים הם של בדרנים חילוניים ועוסקים בענייני חול בלבד, אך הם 'נקיים' - כלומר שאין בהם מילים לא יפות או רעיונות לא צנועים. דבר זה מעביר לי את הזמן בעבודה וגורם לי לצחוק הרבה.
2919
איך בחורה יכולה לדעת שהיא כבר בשלה ומוכנה להתחתן ולהקים בית?
איך בחורה יכולה לדעת שהיא כבר בשלה לחתונה ומוכנה להקים בית? מה ההרגשה?
2918
מדוע דווקא אחרי שהחלטנו למסד את הקשר והתחתנו כדת משה וישראל, פתאום נעלמה האהבה?
בעת לימודי באוניברסיטה הכרתי מישהי, התאהבנו אחד בשני והיינו חברים. כך בילינו שנים עד שהחלטנו להתחתן, ועכשיו, אחרי שעברו שמונה חודשים מהחתונה, נעלמה האהבה, נמאס לנו מהזוגיות ואנחנו שוקלים להתגרש. מדוע דווקא עכשיו, אחרי שהחלטנו למסד את הקשר, והתחתנו כדת משה וישראל פתאום נעלמה האהבה?
2917
יש לנו בעיות רציניות בזוגיות, ואיננו יודעים האם להתגרש או להמשיך לחיות יחד רק עבור הילדים
יש לנו בעיות רציניות בזוגיות, ואיננו יודעים האם להתגרש או להמשיך לחיות יחד רק עבור הילדים
2916
מה עלי לעשות כדי שארגיש קירבה להשם יתברך בזמן ההתבודדות?
כשאני מתבודדת, אני לא מרגישה שאני מדברת אל הקדוש-ברוך-הוא. איך ניתן להרגיש ולהפנים שאני מדברת עם מלך מלכי המלכים? ומה אני צריכה לדמיין לעצמי כשאני מתפללת או מתבודדת?
2915
בזמן האחרון אני מרגישה אנרגיות שליליות ושהכל תקוע. מה עלי לעשות כדי שיפתח לי המזל?
בזמן האחרון קורים לי דברים לא טובים - פוטרתי מהעבודה, מישהי מהמשפחה מתערבת לי בחיים, ואני לא מצליחה להשכיר את הדירה שברשותי כבר הרבה זמן. למרות שאני אדם מלאך וטובה לכולם, אני מרגישה אנרגיות שליליות ושהכל תקוע. למה זה קורה לי? ומה עלי לעשות כדי שיפתח לי המזל?
2914
האם יש צורך להצטייד במסכת אב"כ לאור האיומים שנשמעים לאחרונה?
בעקבות האיומים שנשמעו בשבוע האחרון ממשלות סוריה ואיראן, נוצרה בהלה המונית ואלפי אנשים הולכים להצטייד במסכת אב"כ חדשה. האם יהודי מאמין בהשם ובתורתו באמונה שלמה צריך גם הוא להצטייד במסכה מצד "ונשמרתם מאד לנפשותיכם", או שאין צורך בכך ועלינו רק להתחזק באמונה וביטחון שלא יאונה לעם ישראל כל רע?
2913
הכירו לי בחורה שבאה מבית חרדי אך ירדה קצת מהדרך, וכעת היא מתחזקת לאט לאט. האם להמשיך בקשר?
אני חוזר בתשובה כבר שלוש שנים, ולאחרונה הכירו לי מישהי שבאה מבית חרדי, אך עקב בעיות במשפחה היא ירדה קצת מהדרך. נכון להיום היא מתחזקת ומתעלה מחדש, ויש לה רצון להתקדם ולהשתנות בכל המובנים - היא רוצה בית יהודי לכל דבר בלי טלוויזיה, צניעות, תלמודי תורה לילדים, בעל שקובע עיתים לתורה ולתפילות וכו', אך עם זאת היא אומרת שהדברים לוקחים זמן והיא לא רוצה לעשות דברים בפזיזות ולהתחרט עליהם. אשמח לעצה והדרכה נכונה בעניין, וגם לדעת על מה אני צריך להתעקש ועל מה לוותר.
2912
מאיזה סופר סת"ם כדאי לי לקנות תפילין: מקרוב משפחה או מחבר טוב?
אני עומד להזמין לעצמי תפילין דרבנו תם, ואני מתלבט ממי להזמין אותן, כי אני מכיר שני סופרי סת"ם – אחד קרוב משפחה ואחד חבר טוב. ככל הידוע לי שניהם זקוקים לפרנסה, אבל נראה לי שדווקא החבר לחוץ יותר בעניין הפרנסה. האם אני יכול להזמין את התפילין מהחבר ובכך לעזור לו, או שצריך לקיים את מה שנאמר "עניי עירך קודמים" ולהזמין אותן מקרוב המשפחה שלי?
2911
מצד אחד הלימודים חשובים לי מאוד, ומצד שני אני רוצה להתחתן. מה לעשות?
אני בחורה בת תשע-עשרה מבית חרדי, וברוך השם אני מתחזקת. אני לומדת ועובדת כך שאני מממנת את עצמי. הלימודים אמורים להימשך כשלוש שנים, והם מאוד חשובים לי, אך מצד שני אני מרגישה שאני בשלה כבר לחתונה, אני רוצה בן-זוג לחיי וילד משלי. מה דעתו של הרב: האם לחכות לסיום הלימודים? והיכן אני יכולה למצוא בחור טוב?
2910
רבתי עם בעלי והעלבתי אותו מאוד. מה אני יכולה לעשות כדי שהוא יסלח לי ויחזור השלום לביתנו?
היום היה ריב גדול ביני לבין בעלי, והסיבה העיקרית שבגללה אני כועסת עליו היא משום שהוא לא מביא הביתה פרנסה, ומה גם שהוא עומד לנסוע לאומן לראש השנה, ומתכוון להשאיר אותי בלי פרוטה אחת. אחרי שרבנו וצעקתי עליו התחרטתי מאוד, כי אני יודעת שגם ככה הוא בצער גדול בגלל מצב הפרנסה, אבל הוא מאוד נעלב ולא רוצה לסלוח לי. מה אני יכולה לעשות כדי שהוא יסלח לי ויחזור השלום לביתנו?
2909
האם ייתכן שהצדיקים ביטלו את מלחמת גוג ומגוג?
בספר יחזקאל כתוב שהשם יתברך נשבע שתהיה מלחמת גוג ומגוג. האם שבועה זו מוכרחת להתקיים או שייתכן שהצדיקים האמיתיים הצליחו לבטל אותה?
2908
כשהייתי צעיר נטפל אלי אברך נשוי, עשה איתי מעשים מגונים, ועד היום יש לי טראומה
כשהייתי בגיל שלוש עשרה נטפל אלי אברך נשוי ועשה איתי מעשים מגונים, ועד היום יש לי טראומה וקשה לי להשתחרר מזה. אני כבר בגיל עשרים ומפחד מאוד להתחתן. אני מאמין שרפואת הנפש שלי נמצאת אצל הצדיק, ולכן אני כותב לכם ומבקש שתעזרו לי לצאת מהמשבר הזה, כדי שאוכל לשקם את עצמי ולחיות חיים נורמלים
2907
בעלי עזב אותי וגיליתי שהוא בוגד בי. האם יש סיכוי לשקם את הזוגיות שלנו?
ביום בהיר אחד בעלי קם, עזב את הבית ללא הודעה מוקדמת וללא הסבר, והשאיר אותי לבד עם חמישה ילדים. אחרי כמה ימים הוא התקשר, והודיע לי שהוא החליט להתגרש ממני. שלחתי אנשים שיעקבו אחריו, ולצערי הרב התברר לי שהוא בוגד בי ונמצא בקשר עם אישה אחרת. האם לדעתכם עדיין יש תקוה כלשהי לשקם את הזוגיות שלנו?
2906
נולד לי ילד ממישהי, ולכן היא לוחצת עלי שנתחתן, אך אני לא רוצה
הכרתי בחורה שפיתתה אותי להיות איתה, היא נכנסה להריון ונולד לנו בן שכיום הוא בן חצי שנה. אף פעם לא אהבתי אותה ולא חיינו ביחד, אבל היא מאוד אוהבת אותי, ורוצה שנתחתן. אני מאוד אוהב את הבן שלי ולא יודע מה לעשות, ובינתיים אני תומך בהם. אודה לכם מאוד על תשובתכם
2905
יש הרבה ספרים קדושים שאבדו ולא יצאו לאור. האם כשיבוא משיח צדקנו נזכה שהם יתגלו?
קראתי בהרבה ספרים על צדיקים וגדולים שחיברו ספרים קדושים שמשום מה לא נדפסו ולאחר מכן נאבדו, וחבל על דאבדין. מעניין אותי לדעת האם בביאת משיח צדקנו נזכה שיתגלו ויצאו לאור אותם ספרים?
2904
האם בראש השנה מותר לרקוד, לשיר ולשמוח או שצריכים להיות בפחד מאימת הדין?
ראיתי שהרב כתב שאנשי שלומנו נוהגים שלא לרקוד, למעט בדיבור ולהיות בפחד גדול בלילה הראשון של ראש השנה, אך אני מפחד שאם אנהג כך אפול לעצבות, כי בדרך כלל בראש השנה אני מרגיש שמחה גדולה והתעלות, ואני רוקד עם כל החברים במעגל בזמן שאנחנו שרים "אשרינו שיש לנו רבי כזה". אשמח אם הרב יורה לנו כיצד לנהוג.
2903
רב מקובל אמר לי שאם אסע לאומן עלול לקרות לי משהו רע. האם צריך לחשוש מדבריו?
לפני כמה ימים הייתי אצל רב מקובל וביקשתי ממנו ברכה שאזכה להגיע לאומן לראש השנה. כשהוא שמע שאני מתכוון לנסוע לאומן, הוא הזהיר שלא אסע בשום פנים ואופן, כי הוא רואה שיקרה לי משהו לא טוב. האם אני צריך לחשוש מדבריו?
2902
אשתי מאיימת עלי שאם אסע לאומן היא תעזוב אותי. האם להיכנע לאיומים שלה?
בדיוק עכשיו, לפני שאני עומד נוסע לציון רבנו ז"ל לראש השנה, התעוררה עלי מחלוקת גדולה מאוד מצד אשתי, והיא מאיימת עלי שאם אסע לאומן כפי שאני מתכנן - היא תעזוב אותי. האם להיכנע לאיומים שלה?
2901
ההורים שלי מאוד בררנים ואינם מוצאים שידוכים מתאימים לי ולשתי אחיותיי
אני בחורה בגיל עשרים ושש, ומשפחתי היא משפחה חסידית וחרדית מאוד. יש מתחתיי עוד שתי אחיות - אחת בת עשרים וארבע ואחת בת עשרים ושתיים. שלושתנו מאוד רוצות להתחתן, והגענו לפרקנו כבר מזמן, אך לצערנו הרב העיכוב הוא מצד ההורים שלנו - הם מאוד בררנים ומחפשים לנו חתנים כאלו שכנראה עדיין לא נבראו. לשלושתנו יש צער גדול מאוד, והישועה לא נראית באופק. מה אנחנו יכולות לעשות?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup