ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

2900
לאחרונה סיימתי שני קשרי זוגיות וכואב לי מאוד. מה עלי לעשות?
הייתי בקשר עם בחור כחמש שנים, ונפרדנו סופית לפני כחצי שנה. לאחר מכן הכרתי את חבר שלו והיינו בקשר למטרת נישואין, אך מכיוון שלחבר שלו היו דעות קדומות עליי - זה השפיע על הקשר שלנו, וניתקנו אותו אחרי שבוע. ואב לי על המצב בו אני שרויה – שניהם זרקו אותי, ואני כועסת ובוכה המון. מה עלי לעשות?
2899
אמרו לי שכדאי לי לשנות את שמי מ'רונית' ל'רוני' כדי שיפתח לי המזל. מה דעתכם?
אני אם חד-הורית לשני ילדים. המצב הכלכלי שלי דחוק מאוד, ואני לא מצליחה לבנות זוגיות חדשה. המליצו לי להוריד את האות ת' משמי, ולשנות את שמי ל'רוני'. האם כדאי לי לעשות זאת? ומה עליי לעשות כדי שמצבי ישתפר?
2898
התמכרתי לשתייה חריפה וקשה לי מאוד להפסיק. מה עושים במצב כזה?
בשנים האחרונות עברתי משברים לא פשוטים בבית ובעבודה, מה שגרם לי להתחיל לשתות שתיה חריפה. לפעמים אני שותה קצת כדי להפיג את הצער, אך קרו כבר כמה פעמים ששתיתי יותר מדי והשתכרתי. אשתי מאוד לא אוהבת את זה שאני שותה, והיא הודיעה לי שאם לא אפסיק מיד - היא תפסיק לדבר איתי. גם אני רוצה להפסיק, אבל זה קשה מאוד. מה עושים במצב כזה?
2897
מאז שהכנסנו את בננו לתלמוד-תורה הוא נעשה אלים הן בהתנהגות והן בדיבור. האם להעביר אותו למסגרת אחרת?
בני מתקרב לגיל חמש, ומכיוון שביישוב שלנו אין תלמוד-תורה ויש רק גנים דתיים, הכנסנו אותו לתלמוד-תורה ביישוב הסמוך. אני מרגישה שמאז שהילד התחיל ללמוד שם, הוא נעשה יותר אלים, גם בהתנהגות וגם בדיבור, והוא אומר מילים שמעולם לא אמר. בגלל כל הסיבות האלו אני שוקלת להוציא אותו משם ולהעביר אותו לגן-חובה דתי ביישוב שלנו. אשמח לעצתכם.
2896
בעברי נכשלתי בעבירות מגונות שהותירו בי צלקת עמוקה, ולכן החלטתי שלעולם לא אתחתן
בעברי נכשלתי בעבירות מגונות שהותירו בליבי צלקת עמוקה. אני מתביישת מאוד במה שעשיתי, ובגלל שעברתי מה שעברתי החלטתי שאינני רוצה להתחתן כלל, כי העבר שלי עלול להשפיע בעתיד על הילדים ועל בעלי, ולכן גמרתי בליבי שאינני מתכוונת להתחתן כלל וכלל. איך אני יכולה להתמודד עם ייסורי המצפון שמקננים בי ולא מניחים לי?
2895
תרמתי להדפסת ספרי 'אשר בנחל' אך עדיין לא נושעתי. למה?
שלום וברכה לצדיק. הצדיק הבטיח שמי שיתרום להוצאות הדפסת ספרי 'אשר בנחל' - יזכה לישועה לה הוא זקוק. עשיתי זאת, ואף תרמתי לבניית בית המדרש, אני בת ארבעים ואחת, גרושה כבר שבע שנים ואמא לילדה אחת. אני לחוצה מאוד להתחתן ולזכות לעוד ילדים לפני ש'אפספס את הרכבת' חס וחלילה, ולכן אני מבקשת מהצדיק שיקיים את הבטחתו
2894
מה דעתו של הצדיק על הטבח ההמוני שמתרחש בסוריה? והאם יש לנו ממה לחשוש?
בשנתיים האחרונות אנו שומעים על טבח מזעזע ומתמשך אותו מבצע אסד נשיא סוריה באזרחי מדינתו – למעלה ממאה וחמישים אלף אנשים נהרגו שם, ובשבוע האחרון כל העולם הזדעזע מההפצצה הכימית שגרמה להרג של מאות אנשים, נשים, זקנים וילדים. מה דעתו של הצדיק על כל המתרחש? האם יש ממה לחשוש? והאם יש משהו שעלינו לעשות?
2893
המצב בבית נהיה בלתי נסבל, ולמרות שאני נשואה כבר שלושים שנה, אני שוקלת להתגרש מבעלי
אני בת חמישים וארבע, נשואה שלושים שנה ויש לי שבעה ילדים. בעלי סובל מסכיזופרניה, אך לא מוכן לקבל טיפול, הוא לא עובד ואף פעם לא דאג לפרנס את המשפחה, ולכן כל השנים אני יצאתי לעבודה כדי שנוכל לחיות. אף פעם הוא לא היה כאן בשביל הילדים, תמיד סבלתי מהשפלות, וכל הזמן היו בינינו מריבות. אני לא יודעת האם להתגרש או לא
2892
אין מי שיקדש ויערוך את שולחן החג לבני משפחתי חוץ מחמי, ולכן אני חושש לנסוע לאומן
כל הילדים של חמי וחמותי חוץ מאשתי גרים בחו"ל, ולכן הם נוהגים להתארח אצלנו בראש השנה. הם לא שומרי תורה ומצוות, אך יש לציין שבמשך כל השנה הם תומכים בנו. יש לי ארבעה ילדים, ואם אסע לאומן לא יהיה מי שיקדש ויערוך את שולחן החג חוץ מחמי – שהוא מחלל שבת ויום-טוב.
2891
חברה של אשתי הסיתה אותה לעזוב אותי, וכבר חמישה חודשים אני לבד
לצערי הרב השטן נכנס אלינו הביתה - אשתי התחברה עם אישה גרושה שהסיתה אותה נגדי, עד שהיא החליטה לעזוב את הבית. מאז עברו חמישה חודשים בהם לא ראיתי את אשתי ואת בתי ואני מרגיש שעולמי נחרב. מה אני יכול לעשות כדי שהכל יסתדר ויחזור לקדמותו?
2890
איך זה שבחסידות ברסלב מתנועעים וקופצים בזמן התפילה, הרי זה נוגד את ההלכה?
יש אנשים שקופצים ועושים כל מיני תנועות מוזרות בתפילה, וכתוב בהלכה שהאנשים הללו אינם מתנהגים כראוי. איך זה שבחסידות ברסלב מתנועעים וקופצים בזמן התפילה, הרי זה נוגד את ההלכה?
2889
אמי רוצה שנעבור לגור ביחידה נפרדת שצמודה לבית הורי. האם כדאי לנו לעשות זאת?
כשהתחתנו, אמי רצתה מאוד שנגור ביחידה נפרדת שנמצאת מתחת לבית שלהם, אך אנחנו לא רצינו בשום אופן, כי רצינו לבנות את עצמנו בלי התערבות כלשהי. כיום אני בהריון, ולאחרונה היא העלתה את הנושא שוב. האם כדאי לנו לקבל את ההצעה?
2888
לאחרונה בני מתנהג בקיצוניות בעניין שמירת המצוות. מה אפשר לעשות?
בני הבכור בן השלוש-עשרה מתנהג לאחרונה בקיצוניות שאיננה מוצאת חן בעיני בשמירת המצוות, למשל: כל השבת הוא ישן מכוסה בסדין כדי שלא ייכשל בחילול שבת כלשהו. מה אפשר לעשות בעניין?
2887
בעלי בוגד בי, והחלטתי להתגרש ממנו. האם אני נוהגת נכון?
בעלי הוא בוגד סדרתי ונמצא בקשר עם אישה נשואה אמא לארבעה ילדים. לאחר שנתתי וסלחתי הרבה למען שלום-הבית החלטתי להתגרש ממנו. האם אני נוהגת נכון?
2886
רבנו אמר שביום הראשון של ראש השנה צריכים למעט מאוד בדיבור. כיצד נוהגים בזה הלכה למעשה?
רבנו ז"ל אמר שביום הראשון של ראש השנה צריכים למעט בדיבור מאוד מאוד, ושאדם גדול צריך לדקדק בזה ביותר. ילמדנו רבנו כיצד צריכים לנהוג בעניין זה הלכה למעשה.
2885
האם יש בעיה ללמוד ב'ספר החינוך' בו מובאות טעמי המצוות?
ידוע שרבנו ז"ל התלוצץ מאד מטעמי המצוות, ומצד שני אני יודע שכבוד הצדיק היה לומד עם הבחורים בישיבתו שיעור קבוע בספר החינוך. אני לא מקשה קושיות חס וחלילה, אלא רוצה לדעת מה ההסבר לכך
2884
בעלי עזב את הבית, עבר לחיות עם אישה אחרת, וכעת הוא מציב תנאים נוקשים לגירושין
לאחר עשרים ושתיים שנות נישואין בעלי עזב את הבית, בטענה שהוא מרגיש איתי חנוק וחסר שמחה. האם לשים כל מבטחי בהשם יתברך ולקבל את הגט עם הסכם גירושין שפוגע בי מאוד מבחינה כלכלית עד כדי מכירת הבית ולקיחת מחצית מהחובות שלו, או להמשיך ולחכות?
2883
רבנו אמר שמי שפגם בברית האמונה שלו פגומה מאוד. איך מתקנים את זה?
רבנו הקדוש אמר שמי שפגם בברית – יש לו ספקות באמונה ויש לו קושיות על השם יתברך ועל הצדיקים האמיתיים. אם כן, איך אדם שיש לו עבר של עוונות ופגמים יכול לזכות לאמונת חכמים, הרי מחמת העוונות הוא מלא ספקות וקושיות? ומדוע הוא עתיד להיענש על כך שאין לו אמונה, הרי הוא לא אשם, כי מרוב הפגמים שפגם הוא בכלל לא מסוגל לקבל את האמונה הקדושה?
2882
הרב כתב שלא לתת צדקה בלילה. ומה לגבי תפילת ערבית והיוצא לדרך?
קראתי באחת התשובות שהרב כתב שלא לתת צדקה בלילה, והיות שתמיד הרב מעורר לתת צדקה לפני התפילה, ברצוני לשאול מה לעשות לפני תפילת ערבית: האם לתת צדקה או לא? ומה לגבי אדם שיוצא לדרך בלילה? ומה לגבי אדם שחס וחלילה נכשל במה שנכשל ורוצה לתת צדקה?
2881
אמי נפטרה מהמחלה, ועכשיו אבי חולה בה. מה עליי לתקן במעשים שלי?
אמי נפטרה מהמחלה, וכעת גם אבי חלה בה. אני מבין שיש כאן עבורי מסר מהקדוש-ברוך-הוא, וברור לי שעלי לתקן משהו במעשים שלי, אך איני יודע מה. האם תוכלו להגיד לי מה עליי לתקן?
2880
ראיתי בדברי חז"ל הרבה דברים תמוהים ולא הגיוניים. איך חז"ל האמינו בדברים האלו?
בעת לימודי ראיתי שכתובים בדברי חז"ל דברים תמוהים מאוד. כל אדם רציונאלי יודע שאין דברים כאלה, ואין יצורים מוזרים כאלו בעולם, ולכן אינני מבין איך חז"ל ורש"י האמינו בדברים האלו. האם מדובר באגדתות כמו של רבה בר בר חנה?
2879
האם מותר להתפלל תפילת שמונה-עשרה עם טלית ותפילין בציון רבנו ז"ל?
הבנתי שההלכה אוסרת להניח תפילין, להתעטף בציצית ולהתפלל תפילת שמונה-עשרה בקברי צדיקים, וזה מותר רק בחדר הסמוך. האם גם בציון של רבי נחמן זה אסור?
2878
אני יוצא להתבודד בשדה בשעות הלילה המאוחרות. איך אפשר להתגבר על הפחד מהחיות הרעות המצויות בסביבה?
אני יוצא להתבודד בשדה בשעות הלילה המאוחרות, ולפעמים אני נתקף בפחד שמא יפגעו בי חיות רעות, כגון תנים ושועלים וכו' שמצויים בסביבה. אני מנסה להתחזק בביטחון, אבל זה עדיין קשה. איך אפשר להתגבר על הפחד?
2877
יש לי קשיים במציאת הזיווג, ולאחרונה יש לי הרבה נפילות, בלבולים ודאגות
אני בחור שמתקרב לגיל שלושים, ויש לי מניעות גדולות במציאת הזיווג, היו לי כמה פגישות, אך לא המשכתי בקשר בגלל שלא הרגשתי משיכה. לאחרונה יש לי נפילות וחלישות הדעת ועוברים עלי הרבה בלבולים ודאגות. אני מנסה ללמוד תורה על פי דעת רבנו, אבל הבלבולים שעוברים עלי מפריעים לי. קראתי ארבעים יום את התפילות המופיעות בקונטרס 'מציאת הזיווג', ובכל זאת המניעות גדולות והישועה עדיין לא הגיעה. מה הצדיק מייעץ לי לעשות?
2876
ההורים של בעלי גרים בקיבוץ דתי, ובגלל שיש לנו ספיקות בכשרות המזון, נגרמת להם עגמת נפש גדולה
חמי וחמותי גרים בקיבוץ דתי, ומאז שהילדים שלהם התחזקו - הילדים לא אוכלים מהאוכל של הקיבוץ בכלל, גם לא דברים שהם פרווה. דבר זה מכעיס את חמי, ומקשה מאוד על חמותי. האם הצדיק יכול לפסוק לנו אחת ולתמיד האם אפשר לאכול את האוכל הפרווה שמכינים שם?
2875
גידלתי זקן, אך יש לי הרבה בלבולים ואני שוקל להתגלח
אני בחור בן שבע-עשרה, אני משתדל להתחזק ואף גידלתי זקן. מצד אחד אני רוצה להשאיר אותו כי זה מוסיף קדושה, אך מצד שני הוא מכביד עלי ומציק לי ואני שוקל להתגלח.
2874
בלידות הקודמות אשתי הייתה בסכנת מוות, ולכן היא לא מוכנה לשמוע על הריון נוסף
אני בן ארבעים וחמש ואשתי בת ארבעים וארבע. אשתי ילדה שני בנים בלידות קשות מאוד, עד כי הגיעה לשערי מוות רחמנא ליצלן. אני רוצה שיהיו לנו גם בנות, אך אשתי לא מעוניינת לחזור שוב לחדר הלידה. אנא ברך אותנו שאשתי תסכים להרחיב את המשפחה ולקיים מצוות פרו רבו בשלמות.
2873
שמעתי בשם המקובלים שמומלץ ללכת לקברי צדיקים רק בערב ראש חודש וביום ההילולא שלהם. האם זה נכון?
שמעתי בשם המקובלים שרק בערבי ראש חודש ובימי השנה של הצדיקים כדאי ללכת לבקש רחמים בציון שלהם. האם זה נכון או שכל יום הוא מתאים ונכון? ואשמח שרבנו ילמדנו כיצד ראוי ונכון להתנהג כשנמצאים בציון של צדיק.
2872
אני רוצה שבעלי יהיה הסנדק של בננו, אך חוששת שאבי ייעלב מאוד
בסייעתא דשמיא נולד לנו בן, ואני מאור רוצה שבעלי יהיה סנדק. הבעיה היא שלדברי אמי ואחותי, אבי מאוד רוצה לשמש כסנדק, בפרט שזה הנכד הראשון שלו. יש לציין שאבי הוא אדם שומר תורה ומצוות. מה הדבר הנכון לעשות, ואיך לעבור את הברית מבלי שאיש יפגע?
2871
האם זה נכון שלא כדאי שבחורה רווקה תענוד טבעות על ידיה?
שמעתי שאמרתם שלא כדאי שבחורה רווקה תענוד טבעות על ידיה משום הסכנה. האם זה נכון? ואם, כן מה הסיבה לכך?
2870
כתבתם שצריכים להתוודות בין התקיעות. האם הכוונה היא בדיבור או במחשבה?
ראיתי שיש מחלוקת גדולה בפוסקים האם מותר להתוודות בתקיעות בין סדר תשר"ת לתש"ת, ובין תש"ת לתר"ת, ובספרכם 'הנהגות ראש השנה' ראיתי שאתם כותבים שיש להתוודות בין התקיעות. האם הכוונה היא בדיבור או במחשבה?
2869
בהרבה תפילות רבי נתן כותב "שאזכה לבוא לארץ ישראל". האם לדלג על התפילות האלו?
שלום לרב הצדיק שליט"א. אני מתפלל הרבה בספר הקדוש 'ליקוטי תפלות', ואני רואה שבהרבה תפילות רבי נתן כותב "שאזכה לבוא לארץ ישראל". מה העניין להתפלל כך, הרי אני גר בארץ ישראל? האם לדלג על התפילות האלו?
2868
גידלתי זקן ופאות, אך לאחרונה התגברו עלי הבלבולים וכמעט קיצצתי אותם
אני ומשפחתי שייכים לזרם החרדי-לאומי, אך אני מאוד מתחבר לחסידות ברסלב. אני משתדל ללמוד בספרי רבנו ולקיים את עצותיו, ואף גידלתי פאות וזקן כמו חסידי ברסלב, אך בגלל שרוב החברים שלי והסובבים אותי לא נראים ככה, אני מרגיש קרוע בין שני עולמות, מבולבל, ולפני כמה ימים כמעט קיצצתי את הזקן והפאות. אשמח לדברי חיזוק מהרב, איך להתגבר על הקשיים והבלבולים האלו.
2867
אני לא רוצה שהבית שלי ייחרב כמו שקרה להוריי. איך זוכים להינצל ממידת הכעס?
בעלי ואני התחתנו לאחר שקיבלנו את ברכת הרב, ואנחנו רוצה לבנות את הבית שלנו על יסודות חזקים של אהבה, כבוד וסבלנות הדדית. אני לא רוצה שהבית שלי יחרב כמו שקרה להוריי, ולכן אני מאוד משתדלת להיות מאופקת ורגועה ולא לכעוס בכלל. אני מתפללת להשם שיציל אותי מהכעס, ולומדת בספרי מוסר רבע שעה בכל יום. מה אוכל לעשות עוד כדי להתחזק בעניין זה?
2866
גם אני וגם הדיירת הקודמת שגרה בבית עברנו כמה הפלות. האם יש בבית משהו לא טוב?
אנחנו מתגוררים במרכז הארץ, ולצערי עברתי לאחרונה שתי הפלות מאחר ובאמצע ההריון הדופק של התינוק עצר. כשאנשים שמעו מה שקרה לי, סיפרו לי שגם בעלת הבית הקודמת של הדירה עברה מספר הפלות, ורק לאחר שהיא עברה מהדירה - היא הצליחה להתעבר וללדת. האם הרב חושב שיש קשר לבית? ואם כן, מה עלינו לעשות?
2865
אנו נשואים כבר חמש שנים אך עדיין לא זכינו לילדים. מה עלינו לעשות?
אנו נשואים כבר חמש שנים אך עדיין לא זכינו לילדים. אשתי נמצאת כל הזמן במרה שחורה ובעצבות, היא לא רוצה לדבר על זה עם אף אחד, ולא מוכנה לשמוע אותי כשאני מציע לה שנתחיל בטיפולי פוריות. מה עלינו לעשות כדי לזכות לפרי בטן?
2864
האם כדאי לי לעשות השתדלות ולנסות לחזור לעבודה ממני פוטרתי ללא סיבה מוצדקת?
הייתה לי עבודה במשרד מכובד, ואני יכול להגיד מבלי להשתחצן חלילה שנחשבתי שם לאיש מאוד מקצועי בתחומי, אך המנהל שהיה שם שנא דתיים ופיטר אותי רק בגלל היותי אדם שומר תורה ומצוות. לאחרונה שמעתי שאותו מנהל שפיטר אותי כבר לא אחראי שם יותר, ושהם מחפשים עובדים נוספים. האם כדאי לי לבקש מחבר שעובד שם שיפנה להנהלה וימליץ להחזיר אותי לעבודה?
2863
האם הנאות חומריות מעכבות את האדם מלהתקדם ברוחניות ולהתעלות בעבודת השם?
האם הנאות חומריות כמו אכילה, שתיה, חיי אישות וכדומה מעכבות את האדם מלהתקדם ברוחניות ולהתעלות בעבודת השם?
2862
קוראים לי 'פייגא'. האם תוכלו לספר לי על מעלתה של מרת פייגא - אמו של רבנו ז"ל?
הורי קראו לי בשני שמות: 'צליל פייגא'. השם 'פייגא' הוא על שם קרובת משפחה שקרויה כך, ואני מאוד שמחה בשם הזה, כי אני יודעת שזהו שמה של אמו של רבנו נחמן מברסלב, ואני שמחה להיקרא בשם של צדקת כזו.אני יודעת קצת על אמו של רבי נחמן, אך עדיין לא מספיק, ואשמח אם הרב ירחיב את ידיעותיי על הצדקת הקדושה מרת פייגא
2861
האם גם נשים צריכות לצאת להפצה? והאם יש הבדל בין נשואות לרווקות?
מאחר שפעם היינו חילוניות ונכשלנו והכשלנו רבים בלי שנדע, אנחנו רוצות לתקן את זה ולצאת להפצה, אך אנחנו חוששות ולא יודעות האם זו הדרך הנכונה. אנחנו רווקות ולמרות שאנחנו הולכות בצניעות גדולה, אנו חוששות להכשיל את הרבים, והיום הרצון שלנו זה דווקא להתחבא בבית כמה שיותר ולהצניע את עצמנו לבל נהיה שוב מכשול חס וחלילה. נשמח מאוד אם הצדיק יאיר את דרכנו באור האמת ויענה לנו: האם גם נשים צריכות לצאת להפצה? והאם יש הבדל בין נשואות לרווקות?
2860
אני רוצה להוציא מהבית את האינטרנט, אך אשתי מתנגדת בתוקף
גיליתי שאשתי גולשת באינטרנט לאתרי הכרויות, והחלטתי להוציא את האינטרנט מהבית. הבעיה היא שהיא לא מסכימה לזה, בפרט שאת לימודי התואר שלה היא עושה דרך האינטרנט. והיא אמרה שאם אוציא את האינטרנט מהבית, היא תעזוב אותי. מה עלי לעשות?
2859
קשה לי מאוד לטבול במקווה כשאני באומן. האם זו חובה?
בשנה שעברה כשהייתי באומן הלכתי לטבול במקווה, וכשהייתי שם נגעלתי מאוד מהלכלוך, הזיעה והדוחק של האנשים במקווה, ולכן אני שואל: א. האם זה נכון שמוכרחים לטבול במקווה מיד כשמגיעים לאומן עוד לפני שנכנסים אל הציון של רבנו הקדוש? ב. האם אוכל לטבול במקווה לפני שאני טס, וככה לא אצטרך להצטער שם, ואוכל לקבל את החג ברוגע ובישוב הדעת?
2858
הפסקתי לעבוד ואני רוצה להתחיל ללמוד, אך אינני יודעת באיזה מקצוע לבחור
אני בעלת תעודת גננות ועד היום עבדתי כגננת במשפחתון שניהלתי בבית, אך לאחרונה כבר אין לי כוחות לעבודה הזו. נרשמתי ללימודים להשלמת תואר בחינוך אך אני מתלבטת האם זהו הכיוון הנכון או שעליי לפנות לתחום אחר? המקצוע שמעניין אותי הוא גרפיקה.
2857
האם אפשר להתפלל עבור חולה אנוש למרות שהרופאים כבר הרימו ידיים?
לאבי מורי גילו גידול בראש שמתפשט לכמה מקומות במוח. האם אפשר להתפלל עבורו גם במצב שהרופאים מיואשים? והם יש עצות וסגולות לרפואה שלמה ממחלות קשות ונוראיות?
2856
בתי רוצה להתלבש בבגדים מודרניים. האם להציב לה גבולות ברורים או להתגמש איתה?
יש לי ילדה בת אחת-עשרה. אני מקפידה שהיא תתלבש בצניעות על-פי ההלכה, אך היא אומרת שהיא רוצה ללבוש חצאיות קצרות יותר, וחולצות בלי צווארון. האם צריכים להציב לה גבולות ברורים מבלי להתייחס לדבריה, או שאפשר להתגמש איתה קצת ולקנות לה את הבגדים שהיא רוצה?
2855
כשאני לומד תורה עולה במחשבתי מקום מסוים בארץ ישראל. מה זה אומר?
במשך שנים קורה לי שלעיתים במהלך הלימוד כשאני חווה התעלות רוחנית, במיוחד בלימוד גמרא בעיון, עולה במחשבתי מקום מסוים בארץ שביקרתי בו שלוש פעמים לפני המון שנים. אין לי שום קשר למקום כעת ולא היה לי בעבר. המחשבה מלווה בתחושה נעימה מאוד, רוחנית מאוד והרגשה של שייכות למקום, כמו משהו ישן, מוכר ושמח. מה זה אומר?
2854
העבירות שעשיתי בבחרותי עולות במחשבתי וגורמות לי חלישות הדעת וייאוש
את חטאי אני מזכיר היום: אני אברך שנחשב לתלמיד חכם גדול מאוד בקהילתנו, ויש לי היתר הוראה מרבנים גדולים. אך לבושתי הרבה, כשהייתי צעיר נכשלתי בדברים מגונים שאני מתבייש להעלות על הכתב. מאז התחתנתי ויש לי כבר ארבעה ילדים, אך המצפון שלי לא מניח לי ומזכיר לי בכל פעם את העבר, ואני נופל לחלישות הדעת ולייאוש. אודה לכם מאוד אם תכתבו לי דברי חיזוק.
2853
אין לנו שלום-בית, ובעלי טוען שאני אשמה בהכל
לצערי, יש בבית שלנו הרבה מתח, אני ובעלי חיים באוירה לא נעימה ורבים כל הזמן. בעלי אומר שאני לא מתייחסת אליו יפה ומזלזלת בו - ולכן יש לנו את כל המריבות, אבל זה לא נכון, כי גם הוא לא מתנהג יפה ואף פעם לא עושה מה שאני מבקשת ממנו. לשנינו לא טוב עם המצב, אבל אנחנו לא מצליחים להגיע לעמק השווה. אשמח לקבל הדרכה מהצדיק איך לזכות לשלום בית.
2852
הצרות שלי מוציאות אותי מדעתי, והרבה פעמים אני מעליב ומצער את אשתי ואת הילדים
אני עובר בחיים קשיים לא פשוטים, יש לי הרבה חובות והרבה צרות, וזה גורם לי להיות מתוסכל ועצבני. כל זמן שזה נוגע רק אלי זה עוד נסבל, הבעיה היא שהמצב פשוט מוציא אותי מדעתי, וכשאני כועס אני מסוגל לצרוח ולהעליב את אשתי ואת הילדים בצורה קשה. כשאני נרגע, אני מצטער ומבקש סליחה, אבל זה רק עד הפעם הבאה... אני מרגיש שאשתי והילדים מרגישים שהפכתי לאויב שלהם, וזה הדבר שהכי שובר אותי. אנא עזור לי!
2851
מה ההורים יכולים לעשות כדי שתהיה לילדיהם שמירה, ושלא יאונה להם כל רע?
מדברים עכשיו בכל הארץ שמוכרחים לחסן את הילדים נגד מחלת הפוליו, ואומרים שמי שלא עושה לילדיו את החיסון - הוא מסכן אותם. מה דעתכם בעניין? ומה אנו ההורים יכולים לעשות כדי שתהיה לילדינו שמירה, ושלא יאונה להם כל רע?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup