ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

2850
הציעו לי לעבוד כמלמד בתלמוד-תורה ואני מאוד מתלבט
אני בקשר טוב עם מנהל התלמוד-תורה באזור מגורי, תמיד הוא אמר לי שלדעתו אני מאוד מתאים לעבוד עם ילדים, ולפני כחודש הוא הציע לי להתחיל לעבוד כמלמד בתלמוד-תורה שלו. מצד אחד אני רוצה, כי אני יודע שזו שליחות חשובה מאוד ששכרה בצידה, ומצד שני אני חושש, כי אני יודע שרבנו לא המליץ לחסידיו להיות מלמדים. אשמח לקבל את עצתו של הרב שליט"א.
2849
אני מנסה לשרש מעצמי את מידת הקנאה, אך מרגישה שזה יותר חזק ממני
אני משתדלת לעבוד על המידות שלי, ובמיוחד על מידת הקנאה - שלא אקנה באף אחת בעולם, ותמיד אזכור שמה שמגיע לי אקבל בין כה וכה, אך זה מאוד קשה, ואני מרגישה שזה יותר חזק ממני וקשה לי להתגבר על הניסיונות. איך זוכים להתגבר על מידת מגונה זו?
2848
כשעברתי לגור ביבנאל הרגשתי טעם גן עדן ממש, אך לאחר זמן נעלם לי כל האור. מדוע?
כשעברתי לגור ביבנאל הרגשתי טעם גן עדן ממש, אך אחרי כמה שנים פתאום הרגשתי שאני לא מתחבר בכלל לאנשים ולמקום - ועזבתי לעיר אחרת. איך זה יתכן שמאיר לאדם דבר מסוים בעבודת השם, ואחרי כמה זמן כל ההתלהבות נעלמת?
2847
עד עכשיו הייתי מתפלל בקול ובשמחה, אך מאז שאמרו לי שזה נובע מגאווה - נחלשתי מאוד
למדתי שאדם צריך להתגבר על חמימות ליבו ועל היצר שבוער בו על-ידי דברים שבקדושה, למשל קריאת תהלים, תפילה ולימוד תורה בקול, כמו שכתוב: "חם ליבי בקרבי בהגיגי תבער אש דיברתי בלשוני". אני משתדל לקיים זאת, אך לאחרונה מישהו אמר לי שאם אני מתפלל בקול ובבכי זה נובע מגאווה. מאז ששמעתי ממנו את הדיבורים האלו נחלשתי, ואני מבולבל: האם הוא צודק?
2846
מציעים לי לרכוש חנות של מפעל הפיס שיכולה להכניס לי הרבה כסף. האם כדאי לי לעשות זאת?
הציעו לי לרכוש חנות של מפעל הפיס למכירת טוטו ולוטו שקיימת בבני-ברק כבר שלושים שנה - עסק שיכניס לי כמה עשרות אלפים בחודש. נתתי את כל הנתונים לרואה חשבון שאמר לי שהעסק הזה כדאי מאוד. האם כדאי לי לרכוש את החנות?
2845
כתוב בספר המידות: "אין שותים מים בפני רבים". מה הסיבה?
באות אכילה בסעיף ט' כתוב: "אין שותין מים בפני רבים", ולמעשה זה דבר שקשה לקיים, כי ברוב הפעמים ששותים נמצאים בסביבה עוד אנשים ונמצא ששותים "ברבים". האם הדברים כפשוטם? ומה הטעם בדבר?
2844
האם כאשר ידיו של האדם אינן טהורות מותר לו להתבודד ולהוציא תפילתו בפיו?
האם כאשר ידיו של האדם אינן טהורות, כגון שנגע במקומות המכוסים, או בנעליו, או יצא מהשירותים, או התעורר משנתו ואין מים בנמצא לנטילת ידיים - מותר לו להתבודד ולהוציא תפילתו בפיו?
2843
בבית של סבי וסבתי לא מקפידים בכשרות. איך אני יכולה להתחמק מלאכול אצלם?
בבית של סבא וסבתא שלי יש בעיית כשרות - הם משתמשים באותם סירים לבישול מאכלי חלב ובשר (לא ביחד), והסכו"ם שלהם, הצלחות והכוסות הכל מעורבב. כשאני מבקרת אותם והם מגישים אוכל, אני לא אוכלת. הבעיה היא שמדי שנה בערב יום כיפור כל המשפחה נוסעת אליהם כדי לאכול סעודה מפסקת, ואז כשכולם נמצאים ואוכלים, אני לא יודעת כיצד להתחמק ולא להיכשל באכילת מאכלים שאינם כשרים.
2842
איך ייתכן שאישה תגיע למצב של חובות, הרי לא שייך אצלה פגם הברית, שהוא הגורם לחובות?
יש לי חובות של כמאתיים וחמישים אלף ש"ח בהוצאה לפועל עוד מהיותי רווקה לפני שחזרתי בתשובה, וכרגע אני בתהליך של פשיטת רגל. הצדיק כתב פעמים רבות שרבנו גילה לנו שהעוון שבגינו אדם הופך לבעל חוב הוא עוון פגם הברית, ואם כן, איך ייתכן שאישה תגיע למצב של חובות, הרי לא שייך אצלה פגם הברית?
2841
שמעתי שבברסלב אומרים: "אין גדולים ואין קטנים - כולנו חברים". מה המקור לפתגם זה?
שמעתי שבברסלב אומרים: "אין גדולים ואין קטנים - כולנו חברים". מה המקור לפתגם זה? ומה כוונתו?
2840
התחתנתי בזכות ברכתכם. כעת אני בהריון ואני מבקשת ברכה ועצה ללידה קלה ועובר בריא
לפני כשנה הייתי אצלכם כדי לקבל ברכה לזיווג, ואמרתם לי בזו הלשון: "בקרוב מאוד תכירי מישהו, ומיד תהיה מציאת חן ביניכם, אז תדעי שזה החתן שלך". ואכן, בסיעתא דשמייא ברכתכם התגשמה במלואה - כחודש לאחר שבירכתם אותי הכרתי את בעלי וזכיתי להתחתן. ברוך הוא וברוך שמו בימים האחרונים התבשרתי שאני בהריון, ואני רוצה שתברכו אותי ותגידו לי האם יש משהו שאני צריכה לעשות כדי שאזכה ללידה קלה ולעובר בריא ושלם.
2839
למי עדיף לתרום כרטיס לאומן: לחבר שקירב אותי לרבנו או למישהו אחר?
יש לי רצון לעשות בכל שנה חסד עם יהודי אחד ולעזור לו בהוצאות כרטיס הטיסה לאומן, אך אני מתלבט: האם עדיף לעזור לחבר שלי, שקירב אותי לברסלב ואני חייב לו מצד הכרת הטוב, אף שהוא היה כבר פעמים רבות באומן, או ליהודי אחר שלא היה אף פעם באומן?
2838
אמרתם לי להפסיק עם טיפולי ההפריה, אך קשה לי לקבל את זה שלא יהיה לי עוד ילד
ברוך השם יש לנו בת אחת, ואני רוצה מאוד עוד ילד. בעבר פניתי לצדיק וסיפרתי שעברתי שמונה טיפולי הפריה שלא צלחו, ועצתך הייתה שאפסיק את הטיפולים. לאחר התייעצות עם הרופאים הם הרימו ידיים וטענו שרק תרומת ביצית תאפשר הריון - מה שלא מקובל עלי ועל בעלי, אך אני עדיין מתעקשת ורוצה ילד והולכת לקבל חוות דעת מרופא פרטי.
2837
כשחזרתי בתשובה הייתה לי התעוררות גדולה, אך לפתע הכל נעלם. מדוע?
בעבר הייתי מתפללת בדביקות והייתה לי התעוררות פנימית, אך היום הכל נעלם, ואני מרגישה שחזרתי לאותו מצב שהייתי בתחילת התשובה שלי. הכל קשה לי, יש לי מלחמה עם עצמי, ולמרות שאני יודעת שאני צריכה להיות בשמחה – אני שבורה ונמצאת בדיכאון. מדוע זה ככה?
2836
בעלי סבל בצעירותו מניצול מיני ולכן הוא מופנם וסגור. איך אפשר לעזור לו להשתחרר מהמועקה הזו?
בעלי הוא טיפוס מאוד מופנם וסגור בעצמו. הוא היה בטיפול אצל פיסיכאטר, וכאשר הוא נפתח וסיפר את אשר על ליבו, התברר שבצעירותו הוא חווה טראומה קשה בעקבות ניצול מיני. מה הדרך הנכונה לעזור לבעלי להשתחרר מהמועקה הזו שמקננת בו וגורמת לו את כל ההסתגרות שבה הוא חי?
2835
האם אשה חייבת להתפלל את כל התפילות של ראש השנה בבית הכנסת?
האם אשה חייבת להתפלל את כל התפילות של ראש השנה בבית הכנסת, או שהיא יכולה לבוא לבית הכנסת כדי לשמוע תקיעות שופר, ובזמן שנותר לה לקרוא תהילים ולהתבודד להשם יתברך בבית?
2834
האם רק מי שזוכה לציית את רבנו ז"ל בשלמות יכול להפיץ את תורתו?
ברוך השם אני עוסק בהפצת אורו של רבנו ז"ל, אך הרבה פעמים אני שואל את עצמי האם אני בכלל ראוי להפיץ את תורתו, משום שאני לא זוכה להתפלל במניין וללמוד תורה. האם רק מי שזוכה לציית את רבנו ז"ל בשלמות יכול להפיץ את תורתו?
2833
אני והחברה שלי רוצים להתחתן, אך ההורים שלי מתנגדים מכמה סיבות. מה לעשות?
אני והחברה שלי רוצים להתחתן, אך לצערי המשפחה שלי מתנגדת שנתחתן מכמה סיבות: א. המשפחה שלה חילונית ושלי חרדית. ב. בגלל שמצבה המשפחתי לא היה טוב, היא גדלה מחוץ לבית. ג. אמא שלה גרושה. החברה שלי מכבדת את הדת ומאוד רוצה שנתחתן, אך אני לא רוצה לצער את הורי. מה לעשות?
2832
אשמח לקבל הנהגות ועצות טובות כיצד להתנהג בימי ראש השנה
הנה ממשמשים ובאים ימי ראש השנה – ימי הדין, ואשמח לקבל הנהגות ועצות טובות כיצד להתנהג בימי ראש השנה: האם מותר לבכות בימים אלו? האם צריכים להתפלל תפילות מיוחדות חוץ מתהילים? האם מותר לבקש בקשות אישיות? ואיזה דברים אסור לעשות?
2831
בגלל שאשתי לא מצליחה להיפקד שוב, ממליצים לנו על תרומת ביצית מגויה. מה דעתכם?
ברוך השם יש לנו בן בגיל חמש וחצי. אשתי בגיל ארבעים וארבע, והיא עברה טיפולי פוריות במשך שנתיים ללא הצלחה, ולכן הרופאים ממליצים על תרומת ביצית מגויה. אני יודע שהנושא שנוי במחלוקת, כי יש ספק מי אמו של הילד - התורמת או האישה היולדת, ויש גם ספק לגבי יהדותו של הרך הנולד והאם יש לגיירו. אנו מאוד מבולבלים, לא יודעים מה לעשות ומבקשים את עצת הצדיק
2830
אני מנסה לשכנע את בעלי שיטוס לאומן, אך בגלל שאין לי איפה להיות בחג - הוא לא רוצה
אני מאוד רוצה שבעלי יטוס לרבנו, ובפרט שזו תהיה הפעם הראשונה שלו, אך בגלל שאין לי סידור מוצלח לחג, בעלי חושש לנסוע ולהשאיר אותי ככה, חוץ מהוצאות הטיסה שגם ככה לא קלות עבורנו... בעלי חושש לנסוע, ואני מנסה לשכנע אותו שזה בסדר, ושאני אסתדר. מה דעתכם בעניין?
2829
לפעמים אני מתעורר מאוחר, ואם אלך להתפלל שחרית - אאחר לעבודה. מה עושים?
לפעמים קורה שאדם מתעורר בבוקר מאוחר, ונוצר מצב שאם הוא יתפלל שחרית הוא לא יספיק להגיע לעבודה. מה עדיף: לוותר על התפילה וללכת לעבודה, או להתפלל ולקוות שלא יכעסו עליו בעבודה?
2828
למרות שעברתי גיור כהלכה ואני שומרת מצוות, בעלי רודף אותי ומזכיר לי את עברי
התחתנתי לפני חמש שנים, וקשה לי מאוד בשלום-בית. עברתי גיור, וכל הזמן בעלי מאשים אותי שאני מאמינה בעבודה זרה – דבר שהוא לגמרי לא נכון, ולמרות שאני משתדלת להקפיד על ההלכות ובכל מה שקשור לדת - הוא מאשים אותי שאני עדיין קשורה לעבודה זרה. ביקשתי ממנו שיפסיק, ואמרתי לו שאף שהיה לי קשר לעבודה זרה לפני שהתגיירתי, כיום אין לי שום קשר לזה ואני מאמינה רק בהשם יתברך, אבל זה לא עוזר.
2827
אני מוסר שיעורי תורה לנשים, ולצערי הרב נכשלתי בעבירות כבר כמה פעמים
אף שאני מתבייש לכתוב לצדיק את מה שעובר עלי, אני לא יכול להתאפק כי יש לי ייסורי מצפון: אני נחשב לאברך חשוב מאוד, ופעמיים בשבוע אני מוסר שיעור מוסר והתחזקות לנשים, ולצערי הרב אני מוכרח להתוודות שכבר פעמיים נכשלתי עם נשים נשואות, ופעם אחת עם בחורה רווקה. אני שבור מאוד, מתחרט ומתבייש על העבר, ואני מתחנן לצדיק שייתן לי תיקון ויחזק אותי.
2826
אני ובעלי מרגישים שהכל מת - אין אהבה, אין תקשורת ואין שום רגש בינינו
אני מרגישה שהכל מת - אין אהבה (אף פעם לא הייתה), אין רגש, אין דו שיח, הכל רדום. הבית באווירה קודרת ונוראית כל היום – ואפילו מריבות כבר אין, כי אין בינינו תקשורת. האם עדיף שהילדים יגדלו בבית כזה שהאמא והאבא מדוכאים ועצובים כל היום? אין דבר שלא ניסינו! אני מרגישה שכבר תשש כח הסבל, ואנחנו ממש בלי כוחות וחשק להמשיך להתאמץ
2825
אחותי סובלת מאוד מבעלה. מה ניתן לעשות לפני שיהיה מאוחר מדי?
יש לי אחות נשואה עם שלושה ילדים, ויש בינה לבין בעלה בעיות גדולות בשלום-בית: תמיד יש צעקות בבית, בעלה כמעט ולא חוזר הביתה, ואם הוא חוזר - זה רק לישון כמה שעות, ואין שיתוף מצדו בשום דבר. מצד אחד אני דן אותו לכף זכות, אך מצד שני זה קשה לראות אחות שסובלת כל-כך, ואנחנו לא רוצים להגיע לדברים לא נעימים. מה ניתן לעשות בכדי לתקן את המקולקל לפני שזה יהיה מאוחר?
2824
בגלל שאני עסוק במכירת כרטיסים לאומן, אינני יכול להתכונן כראוי לראש השנה
ברוך השם, כבר כמה שנים אני עוסק במכירת כרטיסי טיסה לאומן לראש השנה, והשם מזכה אותי להביא לציון רבנו הקדוש בכל שנה הרבה יהודים שאף פעם לא היו שם. אני שמח מאוד במצווה החשובה הזו, אך יש לי צער שבגלל שאני עסוק מאוד במכירת הכרטיסים אני לא מספיק להתכונן לראש השנה כראוי.
2823
אבי עצור ומואשם בהלבנת הון והעלמת מיסים. מה אפשר לעשות כדי לבטל את הגזירה הזו?
אבא שלי עצור מזה כחודשיים בכלא רמלה. מאשימים אותו בעבירות של הלבנת הון והעלמת מיסים וכן בסחר בזהב בלתי חוקי. לקחו לו את כל הכסף והזהב שהיו ברשותו, עיקלו לו את כל הבתים והמכוניות ורוצים למכור אותם. לא מוכנים לשחרר אותו ורוצים שיישאר בבית הכלא עד תום ההליכים, דבר שיכול לקחת כשנתיים. מה ניתן לעשות כדי לבטל את הגזירה הנוראית הזאת?
2822
התחתנתי לפני חודשיים, אך אני לא מסוגלת להפסיק לחשוב על החבר הקודם שלי
אני חוזרת בתשובה, ולפני שהתחתנתי היה לי חבר במשך שש שנים. עמדנו להתחתן, אך מכיוון שאביו נפטר הכל בוטל בדקה התשעים. לאחר מכן הכירו לי מישהו בשידוך ומהר מאוד התחתנו. אני נשואה לבעלי כבר חודשיים, ולצערי הרב אני לא אוהבת אותו, אני לא נמשכת אליו, ואפשר לומר שאני ממש נגעלת ממנו. כל הזמן אני חושבת על החבר שהיה לי לפני הנישואים וכל לילה אני בוכה, אני מרגישה שאני חייבת להתגרש
2821
אני נוהג כדעת האר"י וקורא את ה'שניים מקרא ואחד תרגום' ביום שישי. האם יש בכך חיסרון?
אני יודע שהרב ממליץ לחלק את קריאת ה'שניים מקרא ואחד תרגום' לימות השבוע, בכל יום ללמוד קצת, כך שעד ערב שבת קודש כבר מסיימים את כל הפרשה, אך אני נוהג לקרוא את הכל ביום שישי כמנהג האר"י. האם יש בכך חיסרון כלשהו?
2820
גיליתי שחבר שלי מתכתב עם נשים בפייסבוק. האם לספר לאשתו או לאביו?
יש לי חבר טוב, חסיד ברסלב, שנשוי למישהי ממשפחה חשובה מאוד של חסידי ברסלב מירושלים. בזמן האחרון הוא נמצא בדיוטא התחתונה ממש ומחפש בפייסבוק קשרים עם נשים, ולאחרונה נודע לי שהוא בקשר עם אישה נשואה מבני-ברק. צר לי עליו מאוד, אך אין לי מושג איך אני יכול לעזור לו. האם לספר לאשתו? או לאביו?
2819
אני רוצה ללכת עם כיסוי ראש, אבל יש לי הרבה בלבולים
לפני כעשר שנים קיבלתי על עצמי ללכת עם כיסוי ראש. כמה שנים אחר-כך בעלי אמר לי שהוא מעדיף שאלך עם פאה, ולאחר שקיבלתי היתר מרב – התחלתי ללכת עם פאה. לאחר תקופה מסוימת התחיל להיות לי קשה מאוד ללכת עם פאה, והורדתי את כיסוי הראש לגמרי. כעת אני רוצה לחזור וללבוש כיסוי ראש, אפילו חלקי, אבל אני חוששת ששוב יהיה לי קשה ושבעלי לא יאהב את זה. מה עלי לעשות?
2818
כיצד אדם יכול לזכות למדרגה שיוכל לייחד ייחודים קדושים?
למדתי בשיחות מוהרא"ש חלק ו' באות 'כוונות', ומשמע משם שאדם צריך להשתדל מעצמו ולהתאמץ לייחד שמות קודש, ולעומת זאת, במקום אחר ראיתי שכתבתם שכל עניין הייחודים זו מדריגה שמגיעה מעצמה אחרי התבודדות ועבודת השם של שנים על גבי שנים. אשמח שתסבירו לי את העניין.
2817
אני נכשל בפגם הברית ובתוך תוכי אני מלא ספיקות באמונה. אנא תנו רפואה לנפשי!
זכיתי להתקרב לרבנו הקדוש לפני שלוש שנים ואני לומד בספריו. אני מתבייש להגיד את האמת, אבל עדיין אני נכשל לפעמים ולא מצליח לשמור על קדושת הברית, ובתוך תוכי אני מלא ספיקות באמונה. אנא תנו רפואה לנפשי!
2816
רבנו סיפר לנו הרבה סיפורים סתומים ולא מובנים. איזה לימוד למעשה אפשר להוציא מהם?
בספר 'חיי מוהר"ן' בחלק הנקרא 'סיפורים חדשים' ישנם הרבה סיפורים שסיפר רבנו שראה בחלום או בהקיץ, והם סיפורים סתומים ולא מובנים, כך שקשה להוציא מהם לימוד ומוסר. איזה לימוד למעשה אפשר להוציא מהם?
2815
האם מותר להרחיב ספרייה של ספרי קודש מכספי מעשר?
קיבלתי סכום של כסף מחברת ביטוח, הפרשתי מעשר, ומכספי המעשר לקחתי את אשתי היקרה ואת הבן הקטן לאומן. כעת, נותר לי מכספי המעשר סכום כסף לא גדול, והיות ואני מרבה לקנות ספרי קודש כי אני לומד המון, הספרייה שלי בבית כבר לא מספיקה לספרים. האם אני יכול להזמין נגר כדי שירחיב את הספרייה ולשלם לו מכספי המעשר?
2814
האם כשרבנו ציווה שיבואו אליו לראש השנה הוא התכוון שיבואו גם לאחר הסתלקותו?
לאחרונה כמה רבנים יצאו בריש גלי נגד הנסיעה לאומן בראש השנה, ועיקר הטענה שלהם היא שמה שרבי נחמן זי"ע כתב שצריכים לבוא אליו בראש השנה - הכוונה הייתה רק בחייו, אבל לאחר הסתלקותו - לא התכוון כלל. האם יש צדק בדבריהם?
2813
האם זה נכון שאסור לתת צדקה בלילה?
שמעתי שיש מקור בדברי חז"ל שלומדים ממנו שאסור לתת צדקה בלילה. היכן נמצא המקור הזה? והאם נוהגים כך הלכה למעשה?
2812
בבחרותי נכשלתי בעוון משכב זכר, ומאז ועד היום אני מרגיש מחיצה ביני לבין הקדוש-ברוך-הוא
בצעירותי עבר עלי מה שעבר, ונגררתי לחטא משכב זכר. כיום אני כבר אברך ואב לארבעה ילדים בלי עין הרע, בריאים ושלמים ברוך השם, ואני נקרא מחשובי האברכים שבסביבתי. מאז ועד עתה זכיתי להתקרב לדרכי רבנו הקדוש ולהיות על ציונו הקדוש בראש השנה שש פעמים, ולמרות הכל, דבר זה אינו נותן לי מנוח ואני מרגיש בפועל ממש כמין מחיצה מפסקת ביני לבין קוני, ובכל פעם שאני מנסה מחדש להיכנס בעבודת השם, נתעורר עלי גל של מניעות וכבר כשל כח הסבל, והנני שבור ורצוץ ואיני מוצא מנוח לנפשי.
2811
אני והחבר שלי התחלנו לדבר על חתונה. איך אני יכולה לדעת שאנחנו באמת שייכים אחד לשני?
אני יוצאת עם החבר שלי כבר שלוש שנים, והוא הבחור הראשון שאני יוצאת איתו. לאחרונה התחלנו לדבר על חתונה, אך אני לא יודעת אם הוא הזיווג האמיתי שלי משורש נשמתי, וקשה לי לקבל את ההחלטה. איך יודעים אם אנחנו באמת מתאימים ושייכים אחד לשני?
2810
האם מותר לחרוט על מצבת הנפטר את התמונה שלו?
לאשתי יש קרובי משפחה חילוניים, ושמעתי שהם מעוניינים לחדש מצבה של אחד מבני המשפחה שנפטר, ולחרוט עליה את התמונה שלו. האם יש בזה בעיה?
2809
האם כשמתפללים בציון הקדוש באומן אפשר לדבר עם רבנו ז"ל בלשון נוכח?
איך צריכים להתפלל בציון הקדוש: האם לפנות לרבנו ולבקש ממנו שיפעל אצל השם יתברך כל מה שצריכים, או לבקש מהקדוש-ברוך-הוא שימלא את משאלותינו לטובה בזכות הצדיק הקדוש השוכן כאן?
2808
כבר הרבה שנים אני רוצה לעזוב את העבודה שלי. האם כדאי לי לעשות את הצעד הזה?
אני עובדת כמזכירה בבית-ספר הרבה שנים, ובמשך כל שנות עבודתי הרגשתי רצון לעזוב את העבודה, כי כל הזמן הייתי נמצאת בלחץ, וכל נטל עבודות הבית, הקניות, וגידול הילדים רבצו עלי. האם עלי להמשיך לעבוד כעצת המשפחה, או שזהו סימן מהשמים שהגיע זמני לעשות שינוי?
2807
מפריע לי מאוד שבעלי לא קונה לי מתנות אף פעם ולא חושב איך לשמח אותי
בעלי גדול ממני בשלוש שנים ויש לו יום הולדת שבוע לפני. ביום ההולדת שלו השקעתי מחשבה רבה כיצד לשמח אותו במתנה מקורית, ובאמת הכנתי לו מתנה שהוא הופתע ונהנה ממנה, אך כשהגיע יום ההולדת שלי, הוא לא טרח לחשוב כיצד לשמח אותי במתנה קטנה. אני מרגישה שקבלת מתנה מהבעל זה סוג של תמריץ, ואין אותו - הכל נהיה מובן מאליו, אין הפתעות טובות כאלה מצידו, וזה מפריע לי, כי אני כן מפתיעה אותו הרבה פעמים.
2806
העבירות שעשיתי צפות ועולות בזיכרוני. איך אני יכול לתקן את העבר שלי?
אני בחור רווק בגיל עשרים ושמונה, וכשהייתי בצבא עבר היה לי קשר עם כמה בחורות ונכשלתי. אחרי שהשתחררתי התחלתי להתחזק ולהתקרב לרבנו, ואני מאוד רוצה להתחתן, אך העבירות שעשיתי בעבר צפות ועולות בזיכרוני וגורמות לי צער גדול. איך אני יכול לתקן את העבר שלי, ולזכות להתחתן עם בת-זוגי משורש נשמתי?
2805
אני שרויה בדיכאון, ואינני מסוגלת לתפקד כמו אמא ולהאיר פנים לבני משפחתי
אני אשה נשואה ואמא לארבעה ילדים חמודים - שני בנים ושתי בנות. ברוך השם אצלנו בבית הכל בסדר, ולא חסר לנו כלום, אך ישנה בעיה אחת שמעיקה מאוד על כל בני הבית - אני סובלת כבר תקופה ארוכה מדיכאון עמוק ללא שום סיבה הגיונית. האוירה בבית ביני לבין הילדים, וביני לבין בעלי מושפעת לרעה ממצב הרוח שלי, אך אינני מסוגלת להרים את עצמי מהמקום שבו אני מונחת, להאיר להם פנים ולתפקד כמו שאמא אמורה לתפקד. תעזור לי בבקשה ותן לי עצה וברכה
2804
משרד הבריאות הודיע שצריכים לחסן את כל הילדים נגד מחלת הפוליו. האם לעשות זאת?
בימים האחרונים מדברים בכלי התקשורת על חיסון נגד מחלת הפוליו - ישנן דעות בעד וישנן דעות נגד. יש לציין שכל הילדים מחוסנים בגיל הינקות נגד מחלה זו, אך כרגע משרד הבריאות דורש לחסן שוב. החיסון הזה הוא בנגיף מוחלש ולא מומת, ולכן יש בו סיכונים רבים. כיצד עלינו לנהוג?
2803
מה דעתכם בעניין עסקת שחרור המחבלים הפלסטינים שבוצעה השבוע?
השבוע התבשרנו בצער רב שעשרות מרצחים פלסטינים שידיהם מלאות דם ובכוונת זדון טבחו בעמנו בילדים - נשים, גברים, זקנים ללא אנושיות ובאכזריות נוראה, שוחררו לחופשי לאחר שהספיקו לעשות תואר אוניברסיטאי בזמן שהיו בכלא... וזאת לשם מחוות שלום... זה הפוך מההיגיון וזוהי סכנה ממשית וברורה, ומה גם שהמשפחות השכולות חשות בתסכול רב כאשר משחררים לחופשי את הרוצחים השפלים שהרגו את יקיריהם. מה דעתכם בעניין?
2802
אני משתדל לנהל את הוצאות הבית בחכמה, אך למרות זאת הצטברו לי חובות גדולים. מדוע זה קורה לי?
אני משתדל לנהל את הוצאות הבית בחכמה, ולפני כל דבר שאני קונה אני חושב כמה פעמים, אך למרות זאת הצטברו לי חובות גדולים, ואני לא יודע איך להתחיל לשלם אותם. מדוע זה קורה לי?
2801
אני חושש שאם אשאר ער כל הלילה האחרון של השנה, אהיה עייף ומותש בראש השנה. עד כמה זה חשוב?
בספר 'הנהגות ראש השנה' כתוב שביום ובלילה האחרונים של השנה צריכים להישאר ערים בלי לישון כלל. עד כמה זה חשוב? אני שואל כי אני חושש שאם אקיים זאת, אכנס לראש השנה עייף ומותש

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup