ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

2800
לחצו עלי מאוד להתחתן עם אשתי, והיום אני מצטער מאוד ונמצא בדיכאון
כשהכרתי את אשתי, ערכנו שתי פגישות בלבד, ועד החתונה לא היה בינינו שום קשר למעט כמה מכתבים. אחרי הפגישה הראשונה, היה לי ספק גדול, ואחרי הפגישה השנייה כבר ידעתי שאני לא רוצה אותה, אבל אותו רב - שהיה הרב שלי, ואשתו - שהייתה הרבנית שלה לחצו מאוד שלא אבטל את השידוך. ניסיתי לבטל את השידוך המון פעמים, אך בכל פעם הם לחצו עליי וביקשו שאסמוך עליהם שיהיה בסדר. אחרי החתונה התברר לי שכול החששות שלי היו מוצדקים, ורציתי מאוד להתגרש, אבל אז אשתי אמרה לי שהיא בהריון. מאז נפלתי לדיכאון גדול ואני לא יודע מה לעשות עם עצמי.
2799
מה עדיף לעשות כשנמצאים בטיול: להתפלל במניין בלי סידור או לחכות שיהיה לי סידור אף שאפסיד את המניין?
פעמים, ובדרך כלל בימי החופשה כשנמצאים בפארקים עם המשפחה, מזדמן שמתאספים יחד כמה אנשים ומארגנים מניין לתפילת מנחה או ערבית, אך בדרך כלל אין שם סידור בהישג יד, וכאן מתעוררת השאלה - מה עדיף לעשות במקרה כזה: להתפלל במניין אך בלי סידור, או להתפלל ביחיד בבית בסיום הטיול כשיש סידור בהישג יד?
2798
כבר כמה חודשים אני סובל מפחדים, והמצב הפך להיות בלתי נסבל
כבר כמה חודשים אני סובל מפחדים שלא עוזבים אותי לרגע, ואני מבין שזה משהו נפשי, כי אין שום סיבה אחרת לפחדים האלו. אנא עזור לי, כי המצב הפך להיות בלתי נסבל.
2797
מי זה "הזקן" המוזכר פעמים רבות בספרי ברסלב?
בלומדי בספרי ברסלב ובפרט בספר הנפלא 'פעולת הצדיק', ראיתי שמוזכר פעמים רבות "הזקן". למי הכוונה? והאם מותר ללמוד בספריו במידה וחיבר ספרים?
2796
אני מקורב לחסידות ברסלב כבר שמונה שנים, אך בתוכי אני עדיין מרגיש ריקנות. מדוע?
ברוך השם אני מקורב לחסידות ברסלב כבר שמונה שנים, אך בתוכי אני עדיין מרגיש ריקנות. מדוע אני מרגיש ככה? וברשותכם אשאל עוד שאלה: ראיתי שרבי נחמן שיבח את עצמו הרבה פעמים בשבחים מופלגים. מדוע?
2795
האם צריכים לסיים את הלימוד של השניים מקרא ואחד תרגום עד יום שישי?
קודם כל, ברצוני להודות לכם שבזכות ההתעוררות שקיבלתי מדיבוריכם אני זוכה ללמוד את פרשת השבוע שניים מקרא ואחד תרגום כבר כמה שנים. ברצוני לשאול שתי שאלות בנושא: א. כשאני לומד, אני לומד קודם את כל פסוקי החומש של אותו יום, ואחר כך התרגום והרש"י שעל הפסוקים. האם זה בסדר? ב. האם צריכים לסיים את הלימוד עד יום שישי או שאפשר לסיים אותו גם בשבת?
2794
מה הדרך הנכונה לבקש העלאה במשכורת מהמעסיק שלי?
כבר הרבה זמן אני רוצה לבקש מהמעסיק שלי העלאה במשכורת, אך יש לי הרבה חששות ואני לא יודע איך לבקש את זה ממנו. מה הדרך הנכונה לעשות את זה?
2793
הציעו לי לעבור ניתוח שיכול לפתור את בעיית כאבי הגב שלי, אך מצד שני, הוא יכול גם להזיק. מה לעשות?
קרתה לי תאונת עבודה - בקע דיסק קשה בגב והֵצֵרוּת תעלה שמחמירה את המצב. כיום אני לא עובדת בשל אי-יכולת, ואני נוטלת משככי כאבים רבים שעוזרים לי לתפקד פחות או יותר. הרופאים אומרים שניתן לעזור לי רק על-ידי ניתוח שסיכוייו להצלחה הם רק חמישים אחוז, אך לעומת זאת, הניתוח יכול להחמיר את המצב, כך שהם לא יכולים להתחייב למצבי.
2792
האם כדאי לאפשר לבני לצאת להפצה כדי שיהיה לו כסף כדי לטוס לאומן?
אני חסיד ברסלב, ובני הוא בחור בגיל חמש-עשרה. הוא רוצה לטוס לאומן לראש השנה, אך אין לו כסף, וגם לי אין אפשרות לממן את הטיסה שלו. האם מותר לו לצאת להפצה כדי שיוכל לקנות כרטיס טיסה בכסף שיקבל?
2791
מאז שחזרתי בתשובה אמי לא מפסיקה לצער אותי ולגדף את השם יתברך
קשה לי לומר זאת, אבל אמי היא כופרת, היא מקללת אותי בשם השם ומאחלת לי מיתה. כל הזמן היא מגדפת את השם ואת התורה, וגם כאשר אני מנסה לדבר איתה בנועם ובחביבות, היא משיבה לי בתלונות ובכעס ואנו גומרים במריבה. כאשר אני שומע את הדיבורים שלה, אני מוחה עליהם, ואני לא עושה זאת לכבודי, אלא לכבוד התורה הקדושה והשם יתברך, כי קשה לי לשמוע דיבורים נוראיים כמו שהיא מדברת. אני יודע שהכל מאת השם, אך מצד שני יש לאדם בחירה, ואני רוצה לדעת מה ההלכה אומרת במקרה כזה, וכן לקבל את עצתכם בעניין
2790
אני נכשלת בהסתכלויות אסורות באינטרנט, ואני מרגישה מיואשת לגמרי
יש לי בבית מחשב עם אינטרנט, ואני נכשלת ומסתכלת על דברים לא צנועים. אני מאוד מיואשת מעצמי, מפני שכבר כמה פעמים ניסיתי להתחזק, אך נפלתי שוב... אני מרגישה מיואשת לגמרי
2789
בניגוד לשנים קודמות, השנה אין לי שום התעוררות כראוי לחודש אלול
הנה נכנס כבר חודש אלול, ואני מרגיש לראשונה שונה ממה שהרגשתי בחודש אלול בחמש השנים האחרונות מאז שחזרתי בתשובה. עד השנה, תמיד כשנכנס אלול, רעדתי מפחד מיום ראש השנה, חששתי מעונשים כבדים, ושיקרו לי דברים לא טובים חס ושלום, והייתה לי התעוררות גדולה, סליחות ובכיות וכו'. והנה השנה, שאני לא מרגיש צורך פנימי לעשות תשובה, ואין לי שום התעוררות מיוחדת כראוי לחודש אלול
2788
האם צריכים להגיד את תפילת הדרך בשם ומלכות? והאם לאומרה בתוך העיר או מחוצה לה?
מה דעתו של הצדיק לגבי אמירת תפילת הדרך: האם צריך לאומרה בשם ומלכות? ומתי יש לאומרה: בתוך העיר, או לאחר שיוצאים מהעיר לגמרי?
2787
מובא בתורה רנ"ז: "על פי מעשה שהניחה לו אמו צואה". היכן מבואר המעשה הזה?
מובא בליקוטי מוהר"ן (חלק א, סימן רנז): "כִּי תָבא בְּכֶרֶם רֵעֶך" וְכוּ' עַל פִּי מַעֲשֶׂה וְכוּ' שֶׁהִנִּיחָה לוֹ אִמּוֹ צַוָּאָה, שֶׁמִּי שֶׁאֵינוֹ יָכוֹל לְסָבְלוֹ לא יַנִּיחֶנּוּ לִהְיוֹת אֶצְלוֹ, וְאִם לָאו יִצְטָרֵך לְעֵזֶר מֵהָרְחוֹקִים עַל הַקְּרוֹבִים אֶצְלוֹ" וְכוּ'. היכן מבואר המעשה הזה ומה פשרו?
2786
האם יש בעיה בכך שקבוצת נשים נוסעת באוטובוס מקייב לאומן עם נהג גוי?
רכשתי כרטיס טיסה לאומן במסגרת קבוצת נשים מאורגנת, שאמורה לטוס בעוד כשבוע. התחלתי להתכונן לנסיעה, אך לפתע מישהי אמרה לי שבנסיעה שלנו יש בעיה רצינית – מפני שכולנו נשים והנהג שאמור להסיע אותנו משדה התעופה לאומן הוא גוי, יש כאן בעיה חמורה של איסור ייחוד, ולכן אסור לנו לנסוע בצורה כזו. האם יש צדק בדבריה?
2785
בתי חולה בתסמונת-דאון, וההתנהגות שלה מוציאה אותי מדעתי. האם לשלוח אותה לפנימייה?
יש לי בת בגיל עשרים ושש, שחולה בתסמונת דאון, היא חיה איתי בביתי ואני קשורה אליה מאוד. היא נוטלת כדורים שאמורים למנוע חרדה, אך הם לא ממש עוזרים, ולעיתים קרובות היא משמיעה כל מיני קולות שהופכים לצעקות שמוציאות אותי מדעתי. לאחרונה כל מיני גורמים הציעו לי לשלוח אותה למסגרת בפנימייה, אך קשה לי לחשוב על זה שהיא לא תהיה לידי. רצינו לשמוע את דעתכם: האם לשלוח אותה לפנימייה? והאם עליה להמשיך ליטול את הכדורים אף שהם לא כל-כך עוזרים לה?
2784
בחצי השנה האחרונה אירעו לנו שלוש תאונות דרכים. מה עלינו להבין מכך?
בחצי השנה האחרונה אירעו לנו שלוש תאונות דרכים, כאשר יש מכנה משותף בין כל התאונות - הנהגים הפוגעים פגעו בנו מאחורה, אך רמת הפגיעה נהייתה קשה מתאונה לתאונה. בתאונה הראשונה נגרם לרכבנו נזק של אלפי שקלים בודדים, בתאונה השנייה הסכום של הנזק הכפיל את עצמו פי ארבע, ואילו בפעם השלישית הנזק היה עוד יותר משמעותי, ומה גם שנאצלנו להתפנות לחדר מיון בשל הכאבים שנגרמו לנו עקב המכה החזקה. הדבר תמוה בעיניי, וידוע שאין מקרה בעולם. אשמח לעצתו של הצדיק: מה עלינו לעשות כדי שחס וחלילה לא יקרה דבר כזה שוב?
2783
אנשים אומרים שהיום אין צדיקים גדולים כמו בדורות הקודמים. האם זה נכון?
הרבה פעמים אני שומע אנשים שאומרים שהיום אין צדיקים גדולים וקדושים כמו שהיו בדורות הקודמים. האם זה נכון?
2782
אני עומד להתחיל עבודה חדשה כשבוע לפני הנסיעה לאומן. האם עלי להודיע לבעל הבית מראש על הנסיעה?
התקבלתי לעבודה בחנות מכולת, ואני צריך להתחיל אותה בדיוק שבוע לפני ראש השנה. האם אני צריך להודיע מראש לבעל הבית שאני עומד לנסוע לאומן לימי ראש השנה ולהיעדר כשבוע?
2781
האם זה נכון שלאישה אסור ללמוד תורה?
אני בת עשרים ושתיים, ומאז גיל חמש עשרה - שש עשרה אני נמשכת מאוד ללימוד תורה. במשך השנים האלו למדתי תנ"ך, תלמוד ושאר ספרי קודש, עד שהיום אני די בקיאה במדרשים ובהלכות. אני רוצה להמשיך ללמוד, אך לאחרונה אמרו לי שלאישה אסור ללמוד תורה. האם זה נכון? ואם כן, מדוע?
2780
מה עלי לעשות כאשר אני גורס גמרא ומגיע לראשי תיבות שאני לא מבין?
קיבלתי על עצמי את סדר דרך הלימוד של רביז"ל ורציתי לדעת מה עלי לעשות כאשר אני גורס גמרא ומגיע לראשי תיבות שאני לא מכיר?
2779
בחוג שלנו ההורים לא מערבים את הילדים בהחלטות השידוכים. האם מוכרחים להסכים לשידוך שהם רוצים?
אני קורא המון בספרי 'שאלות ותשובות בחסידות ברסלב', ואני שם לב שתמיד כאשר אתם עונים לשאלות בענייני שידוכים, אתם כותבים שאסור להיות בררנים, ושברוב הפעמים זו הסיבה לעיכוב במציאת הזיווג, ואתם ממליצים שאם הכל בסדר - כדאי להתחתן עם השידוך הראשון שמציעים. זה מובן כאשר באים מחוגים שבהם הבחור והבחורה נפגשים ויוצאים זה עם זה, אבל האם גם בחוג שלנו, שההורים לא מערבים את הילדים בהחלטות השידוכים, שייך מושג של בררנות?
2778
רבנו אמר: "כשיש לאדם לב ישראלי - אין שייך מקום". מה הכוונה?
בשיחות הר"ן בסימן קל"ט מסופר שאיש אחד סיפר לרבנו שהציעו לו שידוך, ואמר לפני רבנו "ששם אין מקום לפניו". רבנו השיב לו: "כשיש לאדם לב ישראלי - אין שייך מקום, כי הלב הוא אלקות" וכו'. למה התכוון האיש שאמר "ששם אין מקום לפניו"? ומה הכוונה במה שענה לו רבנו?
2777
לפעמים באים לצדיק ושואלים אותו שאלה חשובה, אך לא מבינים את תשובתו. כיצד צריכים לנהוג במקרה כזה?
לפעמים באים לצדיק ושואלים אותו שאלה חשובה, אך לא מבינים את תשובתו. כיצד צריכים לנהוג במקרה כזה?
2776
יש ברשותי דירה למכירה, ובתי וחתני מעוניינים לקנות אותה בתשלומים. מה דעתכם בעניין?
יש ברשותי דירה שאני מנסה למכור במשך עשר שנים ללא הצלחה. חתני, שגם הוא במצב דחוק רוצה לקנות את הדירה שלי, אבל חסר לו הרבה כסף, ולכן הוא הציע לשלם לי חצי מהסכום עכשיו, ואת היתרה בתשלומים למשך חמש שנים, במקום לקחת הלוואה עם ריבית מהבנק. מה דעתכם בעניין?
2775
אני רוצה מאוד שגם בני משפחתי יחזרו בתשובה שלימה. איך אפשר לפעול זאת?
בחסדי השם המרובים זכיתי לחזור בתשובה, ואני מאוד רוצה שגם בני המשפחה שלי – ההורים והאחים, יזכו לחזור בתשובה שלימה. מה אפשר לעשות כדי שגם הם יזכו לכך?
2774
מישהו ממשפחתי התחתן לאחרונה, וכבר יש לו בעיות שלום-בית. מה עלינו לעשות בנידון?
ברצוני לקבל את עצתכם בעניין שלא קשור בי, אלא באדם קרוב מאוד אלי במשפחה. הוא נשוי טרי מאוד, וכבר יש אצלו בעיות שלום-בית, ואנו כמשפחתו מודאגים מאוד כי האישה מתגלה כאדם מאוד לא פשוט, היא מפונקת, מאוד לא יציבה ומתנהגת כלפיו בזלזול.
2773
בגלל שאני חס על זמני היקר ורוצה לעסוק בתורה, קשה לי להקדיש לאשתי זמן ותשומת לב
ברוך השם זכיתי שבתורה כל מהותי, והתמדה בתורה היא חיותי, זה עסקי -"ובהם נהגה יומם ולילה". אשתי שתחיה רוצה שאבטל הרבה מזמני עבורה, והיות שאני יודע את ערך הזמן, קשה לי לקיים את רצונה בזה
2772
העובדה שאני שמנה גורמת לי לדימוי עצמי נמוך ולבעיות בשלום-בית
לי ולבעלי יש המון בעיות בשלום-בית, ולדעתי חלק מהן נובעות מכך שמפריע לו שאני שמנה, והעובדה שפעם אחת הוא אמר לי את זה כבדרך אגב... אני מתוסכלת מהמון דברים עוד מהילדות, זה משפיע עלי וגורם לי לאכול למרות שאני לא רוצה, ובכל פעם שאני מתחילה לעשות דיאטה, אני נשברת ומפסיקה.
2771
בליקוטי מוהר"ן מוזכר מעשה שקרה עם הבעל-שם-טוב על הים. מהו?
כתוב בליקוטי מוהר"ן (חלק שני, סימן מ"ח): "אף אם נפל למה שנפל, רחמנא לצלן, אף-על-פי-כן יחזק עצמו במעט דמעט טוב שמוצא בעצמו עדין, עד אשר יזכה לשוב על-ידי-זה להשם יתברך, וכל הזדונות יהיו נעשין זכויות. ומה עשה הבעל-שם-טוב, זכר צדיק לברכה, על הים, כשהסיתו הבעל דבר". מה קרה עם הבעל-שם-טוב?
2770
איך יכולים להתעלות על הקשיים ולהתחזק באמונה גם כשקשה?
בן-זוגי עובר כרגע תקופה קשה מבחינת הפרנסה - הוא לא מצליח למצוא את עצמו בשום מקום עבודה וההרגשה הזו קשה לו מאוד. אני מנסה לחזק אותו בכל מיני דרכים, ומדברת איתו בדברי חיזוק ועידוד. איך יכולים להתעלות על הקשיים ולחזק את האמונה גם כשקשה?
2769
כבר כמה שנים אני נכשל בפגם הברית. אנא, עזור לי לצאת מהפח יקוש הזה!
אני לא יודע מה לעשות עם החיים שלי, אני מרגיש מיואש לגמרי כי אני נכשל בהסתכלויות אסורות ובפגם הברית. אני רווק, וכבר שלוש שנים אני מנסה להפסיק עם זה ולא מצליח. אני מרגיש שהנפש שלי עייפה, אין לי כח לחיות ואין לי חשק לכלום, לא ברוחניות ולא בגשמיות. אנא, עזור לי לצאת מהפח יקוש הזה!
2768
האם כדאי לי להשתתף ב'יום תיקונים' שעורכים בישיבת המקובלים לרגל חודש אלול?
הציעו לי להצטרף ל'יום תיקונים' שעורכים באחת מישיבות המקובלים בירושלים לרגל חודש הרחמים והסליחות, והמנהג הוא שבאותו יום צריכים להתענות, אך אני יודע שרבנו ז"ל הקפיד שלא יתענו חוץ מהתעניות שקבעו רבותינו ז"ל. מה דעתכם בעניין?
2767
היכן בספרי ברסלב מצוי המאמר הנפלא על הפסוק "אל נא רפא נא לה"?
למדתי באחד מספרי ברסלב מאמר נפלא מאוד על הפסוק "אל נא רפא נא לה", אך כעת אינני מצליחה למצוא אותו שוב. האם תוכלו לעזור לי לאתר את מיקומו?
2766
קשה לי מאוד לשמור על העיניים. איך מתגברים על היצר הרע?
בכל מקום שאני הולך אני רואה נשים, וקשה לי מאוד לשמור על העיניים. ובנוסף, יש לי מכשיר אייפון, ולמרות שכל הזמן אני אומר לעצמי שאשתמש בו רק לדברים טובים, אני לא עומד בפיתוי ונכשל בהסתכלויות אסורות שמביאות אותי לפגם הברית. איך מתגברים על היצר הרע?
2765
רבנו ציווה לגמור את כל התנ"ך מראש חודש אלול עד הושענא רבא. מה העניין בזה?
קראתי שרבנו ז"ל ציווה לאנשי שלומנו לגמור את כל התנ"ך מראש חודש אלול עד הושענא רבא. מה העניין בזה? והאם זו הנהגה כללית שראוי לנהוג בה גם בדורנו? בנוסף, אשמח אם הצדיק יוכל לכתוב לי הנהגות ישרות לחודש אלול.
2764
האם עלי לספר לשדכנית שאני חסיד ברסלב, או שעדיף להסתיר את זה?
ברצוני לקבל מכבוד הרב עצה והכוונה בעניין שידוכים. לאחרונה התחלתי לצאת ופניתי לשדכנית, ויש נושא שאני מאוד מבולבל בו: האם אני צריך להעלות את זה שאני מקורב לחסידות ברסלב וזה הכיוון שלי בחיים?
2763
בעלי עובד כמחלק דואר, ובין הדברים שהוא מחלק יש דברים בעייתיים. האם זו בעיה?
לאחר תקופה ארוכה שבעלי חיפש עבודה ללא הצלחה, הוא מצא עבודה כמחלק דואר, אך ישנה בעיה, כי בין הדברים שעליו לחלק נמצאים עלונים לא צנועים, או עלונים שמפרסמים מקומות שלא כהלכה, מיסיון וכדומה. האם מחמת דוחק הפרנסה מותר לו לעשות את זה?
2762
אבי ציווה אותי לפני מותו שאשתדל לפעול שילמדו בתלמודי תורה הלכות לשון-הרע. מה באפשרותי לעשות?
הנה אדוני אבי זצללה"ה אמר לי, שאלך מחיידר לחיידר ואפעל שילמדו שם הלכות שמירת הלשון. התחלתי לעסוק בזה, ועד מהרה התייאשתי, כי הרגשתי שהמנהלים מתחמקים, וטוענים שאין להם זמן וכדומה, או שגילו רצון באופן עקרוני, ורק טענו שצריך חומר שמתאים ללמד ממנו. מה דעת כבוד תורתו שליט"א בעניין? ואיך באפשרותי לקיים את רצונו של אבי?
2761
אני יודע שהצדיק אסר לילדים ביבנאל לרכב על אופניים. ומה לגבי קורקינט וסקטים?
אני יודע שהצדיק אסר לילדי הקהילה ביבנאל לרכב על אופניים, בגלל אסון נורא שקרה בעבר. העניין הוא שהבן שלי כל הזמן מבקש ממני שאקנה לו אופניים, ואני לא מסכים, לכן ברצוני לשאול: האם אפשר לקנות לו קורקינט, סקטים או רולר-בליידס (נעליים עם גלגלים)?
2760
האם יש בעיה להתבודד סמוך לבית קברות?
מאחר וחיפשתי מקום להתבודדות אליו בני אדם לא מרבים להגיע, מצאתי לי פינה באזור בית העלמין המקומי, ועלי לציין כי המקום הוא חורשה סמוכה מאוד, אך לא בבית הקברות ממש. לאחרונה קראתי בשולחן ערוך ובילקוט יוסף בהלכות נטילת ידיים, שלא טוב לנשים להגיע לעיתים קרובות לבית קברות משום שזה מקום שהקליפות מצויות ונדבקים בהם החיצוניים, ולכן אני שואלת: האם יש בעיה להתבודד שם?
2759
הודיעו לנו שהתינוקת שלנו סובלת מתסמונת-דאון. האם כדאי לעשות בדיקה נוספת בבית-חולים אחר?
תודה לאל יתברך נולדה לנו בתאריך י"ח בתמוז תינוקת מקסימה. היא נולדה בניתוח קיסרי, וכשעה אחרי לידתה הרופאים הודיעו לבעלי שהם חושדים שהילדה סובלת מתסמונת דאון, וזאת על-פי מספר סממנים חיצוניים, וכעבור מספר ימים קיבלנו את תוצאות הבדיקה שמוכיחה שאכן היא סובלת מתסמונת דאון. ברצוננו לקבל עצה טובה מהצדיק: האם לשמוע בעצת הרופאים בבית החולים רמב"ם ולקבל את חוות דעתם המקצועית, או להתעקש על חוות דעת של מומחה גנטי בבית חולים אחר?
2758
אני רוצה לחזור בתשובה, אבל בגלל שבעבר נכשלתי בהמון עבירות, אני מאוד מבולבלת
כבר כמה חודשים יש לי רצון אמיתי לעזוב את עולם החומריות ולחזור בתשובה, אבל בגלל שבעברי לפני שהתחלתי להתקרב ליהדות נכשלתי בהמון עבירות חמורות, אני מאוד מבולבלת, ואינני יודעת מאיפה להתחיל ומה לעשות. אשמח להכוונתו המאירה של כבוד הרב. תודה רבה מעומק הלב.
2757
יש לי שונא שרודף אותי ומנסה לפגוע בי בכל דרך אפשרית. מה אני יכול לעשות בעניין?
יש לי שונא שרודף אותי, מנסה לפגוע בי בכל דרך אפשרית, ואני לא יודע איך להפטר ממנו. מה אני יכול לעשות בעניין?
2756
בכל פעם שאני מתבודד, נופלות עלי עצבות וחלישות הדעת שגורמות לי להפסיק באמצע
בכל פעם שאני מתחיל להתבודד ולהתפלל להשם יתברך, נופלת עלי עצבות ואני נכנס לחלישות הדעת ומפסיק באמצע. איך אפשר להתגבר על זה?
2755
כשנולדתי קראו לי 'עמית', וכשבגרתי הוסיפו לי את השם 'נועה'. האם אלו שמות טובים?
כשנולדתי, נתנו לי הוריי את השם 'עמית'. בגיל עשרים לערך פגשתי ברב העוסק ב'תיקונים', והוא שלח את הגבאי שלו לומר לי שאני זקוקה לתיקון, ועלי להוסיף לשמי שם נוסף – 'נועה'. ואכן, הוסיפו לי את השם בבית הכנסת, אך כמו שהצדיק תמיד אומר – גם 'עמית' וגם 'נועה' אינם שמות... אשמח אם תאמרו לי איזה שם עלי להוסיף לשמי, והאם עלי להסיר לגמרי את השם 'נועה'.
2754
האם כדאי לאפשר לבחורי הישיבה לצאת להפצה בימי בין-הזמנים כדי שיהיה להם כסף עבור הנסיעה לאומן?
יש בחורים אשר הוגים בתורה במשך כל השנה, וכשמגיעים סמוך ונראה לראש השנה הם משתוקקים לנסוע אל רבנו ז"ל אלא שאין להם פרוטה לפורטה. האם בכגון דא כדאי לאפשר להם לצאת להפצה במהלך חופשת בין הזמנים כדי שיוכלו לחסוך כסף עבור הנסיעה?
2753
מה דעתכם לגבי המנהג שהמוהל נותן לאב לקיים את מצוות המילה בעצמו?
ידוע מה שכתב רבינו הקדוש בספר המידות, על כך שצריכים לחזר אחר מוהל ירא שמיים וכו', אך מצד שני יש מצווה שהאב ימול את בנו, והרבה מוהלים צדיקים ומקצועיים נותנים לאב לבצע את החיתוך בעצמו בכדי לזכות את האב במצווה, וכמובן שהם עומדים בסמוך, רואים שהכל עובר כשורה וממשיכים את שאר העניינים. בעלי שיחיה נהג כך אצל כמה מבנינו שיחיו, ומאד חשוב לי לדעת את דעתכם: האם דבר זה הוא מנהג נכון?
2752
פגעתי בחברתי, ולמרות שביקשתי סליחה פעמים רבות, היא לא מוכנה לסלוח לי. מה עלי לעשות?
טעיתי ופגעתי בחברתי. ביקשתי ממנה סליחה, ואמרתי שאני מצטערת כבר ארבע פעמים. יום אחד ראיתי אותה ברחוב אך היא לא אמרה לי שלום, ויום לאחר מכן נהייתי חולה מאוד. יש לי הרגשה שמאז שרבנו היא מקפידה עלי. מה עלי לעשות?
2751
לפני כשנה חזרתי בתשובה והתעליתי מאוד, אך פתאום נעלמה לי הרגשת הקדושה. מדוע?
אני בן תשע-עשרה וחייל בצבא. עד לפני כשנה הייתי שקוע בכל שערי הטומאה, מכור לכל התאוות, והשם ברחמיו המרובים החזירני בתשובה. עזבתי הכל, עברתי תהליך פנימי, וכבר כמה חודשים אני מחזק את כל המשפחה ולומד תורה באופן קבוע. זכיתי לקדושה וטהרה נפלאים בעניין שמירת הפה והעיניים. כך זה המשיך כמה חודשים, אך בשבוע האחרון הכל נעלם, אני לא מצליח לכוון בתפילה ועולות בדעתי שאלות כפירה. אני מרגיש שהשם עזב אותי, ואני לא מצליח להתפלל. מדוע זה קרה לי פתאום?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup