ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


2700
בננו הצעיר נמצא בקשר עם אישה גרושה שמבוגרת ממנו בחמש-עשרה שנה, ולא מוכן לשמוע בקולנו
הבן שלי הוא חייל בגיל תשע-עשרה, ונמצא בקשר כבר למעלה משנה עם אישה גרושה בת שלושים וארבע, שהיא אמא לילדה בת שמונה. דיברנו איתו והסברנו לו שזה לא מתאים ולא הגיוני, אך הוא לא מוכן לשמוע. דיברנו גם איתה, אך היא אמרה שהיא לא מוכנה לנתק את הקשר בטענה שהם מתאימים ואנחנו צריכים להשלים עם העובדה הזו. מה עלינו לעשות?
2699
אני רוצה להכניס אורחים, אך זה פוגע בשלום-בית שלי. מה עושים?
אחי רוצה לבוא להתארח אצלנו בשבת מדי פעם, אך בזמן האחרון זה מפריע מאוד לאשתי כי אין לה שפה משותפת עם אשתו של אחי. הדבר גורם שבכל פעם שהם מבקשים להגיע, נוצר אצלנו בבית ויכוח סוער ואוירה לא נעימה. האם אני צריך להסביר לה את גודל וזכות מצוות הכנסת אורחים ולנסות לשכנע אותה, או שפשוט לשמוע בקולה ולומר לאחי שאי אפשר להתארח אצלנו יותר?
2698
כבר תשע שנים אני מחפש את עצמי, ולא יודע במה לעסוק. מה עלי לעשות?
כבר תשע שנים מאז השחרור מהצבא אני מחפש את עצמי ולא יודע באיזה כיוון מקצועי עליי ללכת. העניין הזה מציק לי מאוד. לאן עליי לפנות ומה עליי לעשות עם עצמי?
2697
מה הטעם למנהג החסידי שהכלה מכסה את עיניה בהינומה לבנה ואטומה בזמן החופה?
מה הטעם למנהג המקובל בחסידות שהכלה מכסה את עיניה בהינומה לבנה ואטומה, כך שאינה רואה את רוב החופה?
2696
בעלי מתרחק ממני ולא נותן לי חום ואהבה. איך אפשר לגרום לו להתקרב אלי?
מתחילת הנישואין חיפשתי בכל דרך את קרבתו, הייתי מבקשת ממנו להגיע מוקדם ומכינה סעודה לכבודו וכו', אך אף פעם לא הצלחתי לזכות בקרבתו. אבקש דרך ועצה איך לצאת ממצבי, איך לגרום לבעלי להתקרב אלי, ואיך לתקן את חיי
2695
איך אדם יכול להזיק לחברו על-ידי עין-הרע, הרי הכל בחשבון צדק מלמעלה?
אני יודע שעין הרע זה דבר אמיתי, וכאשר בן אדם חושב רע על מישהו אחר - הוא יכול להזיק לו. אבל אינני מבין איך זה מסתדר עם האמונה, כי הרי אנחנו מאמינים שהכל בחשבון צדק ובהשגחה פרטית מאת הקדוש-ברוך-הוא, ואם כן, איך ייתכן שאדם יכול להזיק לחברו?
2694
אני לא מסתפק באשתי ואני חושב על נשים אחרות. איך יוצאים מהבעיה הקשה הזו?
ברוך השם יש לי אישה וילדים, אבל מה לעשות, אני לא מסתפק באשתי ואני חושב על נשים אחרות. זו בושה אבל זו המציאות - היצר הרע לא נותן לי מנוח ומסית אותי פעם אחר פעם. איך יוצאים מהבעיה הקשה הזו?
2693
אין לי שום חברה, אף אחת לא מתעניינת בי, ואני מרגישה כמו עלה נידף ברוח
כל פעם שאני מתקשרת לאחר החברות שלי כדי לשוחח איתן, אף אחת מהן לא עונה לי, והן אפילו לא חוזרות אלי אחר כך, פשוט אין לי חברות, ואני מרגישה כמו שחז"ל אמרו: 'או חברותא או מיתותא'. אני מרגישה שהמקום שלי הוא מתחת לאדמה, ושאיני שווה להיות בין בני אדם בכלל, כמעט אף אחת לא מסתכלת עלי, ואני מרגישה כמו עלה שדוף שנרקב ורק מפריע לנוף
2692
האם כדאי לי לעבוד בחברא קדישא?
אני בחור בן עשרים ושלוש, שומר תורה ומצוות. אני שוקל להתחיל לעבוד בחברת קדישא בטהרת המת, כי הבנתי שזו מצווה גדולה וגם השכר גדול בגשמיות וברוחניות, אך אני יודע שהעבודה לא קלה ולא כל אחד יכול לעבוד בה. האם כדאי לי לעסוק בזה?
2691
כל הזמן אשתי מבקרת אותי, ואף פעם היא לא נותנת לי מחמאות
אשתי ממררת לי את החיים, וכל הזמן יש לה רק ביקורת עלי, מהבוקר עד הלילה בלי הפסקה. דיברתי איתה, אמרתי לה שזה מפריע לי מאוד, וביקשתי ממנה שתתחיל לתת לי מחמאות, ואז אני בטוח שיהיה שינוי גם אצלי בכל התחומים, אבל היא לא מפסיקה. אנא עזור לי!
2690
אני משתדל לחזק את כולם, אבל בתוך תוכי אני מלא ספיקות באמונה
אני בן ארבעים וחמש, שומר מצוות, ומנסה להתחזק בספרי רבינו בשלוש-עשרה השנים האחרונות, אך מכיוון שחוויתי בילדותי משברים רגשיים קשים מאוד, עד היום יש לי קשיים רגשיים קשים מאוד, ולמרות שמבחוץ אני מחייך לכל העולם ומצטט כמו תוּכּי דיבורי אמונה והתחזקות מרבנו, מבפנים אני אכול בספיקות קשים באמונה
2689
מה נקרא 'גדלות המוחין'? ואיך מחזיקים במצב זה כל הזמן?
אני אברך וקראתי את התשובה של כבוד הרב שכתב‏ לאדם עם חובות - שידבר עם השם ויגיע לגדלות המוחין, ואז יבקש על ממון‏. אשמח אם כבוד הרב יוכל להסביר מה זה 'גדלות המוחין', ואיך מחזיקים במצב זה כל הזמן.
2688
אני ובעלי עומדים להתגרש, ואני רוצה לקבל הכוונה להמשך החיים
אני ובעלי עומדים להתגרש וכבר פתחנו ברבנות תיק גירושין. אני רוצה לקבל הכוונה לגבי המשך החיים שלי, וברכה שהכל יעבור בשלום ובלי בעיות מיותרות.
2687
נסעתי לאומן שש-עשרה שנה ברציפות, אך מאז שהתחתנתי אשתי לא מוכנה שאסע
כשהייתי רווק, זכיתי לנסוע לאומן ולהשתתף בקיבוץ הקדוש ביחד אתכם בראש השנה שש עשרה שנים ברציפות, אך מאז שזכיתי להתחתן, אשתי לא מוכנה לשמוע על נסיעה בראש השנה, ולא רוצה לשמוע שום דבר שקשור לחסידות. קשה לי להיות בארץ ישראל בראש השנה, ולא להיות אצל רבינו אתכם ביחד. אשמח לקבל עצה.
2686
האם כדאי לי לנסוע לאומן לשלוש שעות בלבד, כדי להשתטח על הציון ולהגיד את התיקון הכללי?
עוד לא זכיתי להיות באומן, ובכלל אף פעם עוד לא יצאתי מארץ הקודש, ונפשי חשקה מאוד להשתטח על ציון רבינו הנחל נובע מקור חכמה. הבעיה היא שאינני יכול לנסוע לאומן בראש השנה כי אני משמש כגבאי בית מדרש של חסידות גדולה. עלה בדעתי רעיון לנסוע הלוך וחזור (במשך השנה ולא בראש השנה), ולהיות אצל רבנו ז''ל שלוש שעות ולחזור באותו יום מבלי להתעכב. האם יש לזה חשיבות, או שעדיף שלא לצאת מהארץ כלל? איני יודע מה לעשות.
2685
יצאתי לשידוך עם בחורה שהרמה הרוחנית שלה נמוכה משלי, ואני מאוד מבולבל
יש לי בעיה שמעיקה עלי: יצאתי לשידוך עם בחורה שהרמה הרוחנית שלה נמוכה משלי, אנחנו בקשר כבר חודשיים ולאט לאט הדברים התפתחו. אני מבולבל כי נוצרו בינינו רגשות מאוד חזקים - אני אוהב אותה, והיא אוהבת אותי, אך מצד שני אני יודע מהי התכלית של החיים ואני רוצה לעבוד את השם כמו שצריך. מה עליי לעשות במקרה כזה?
2684
כואב לי לראות את ההורים שלי צופים בטלוויזיה, ולכן חיבלתי בה. האם נהגתי כשורה?
מאוד קשה לי לראות את ההורים שלי צופים בטלוויזיה ורואים שם בין השאר דברים לא כל-כך צנועים, ולכן לקחתי מספריים וגזרתי את כבל האנטנה של הטלוויזיה שלהם. האם נהגתי כשורה?
2683
בני הגיע לגיל שידוכים לפני כמה שנים, אך אני מרגיש שעדיין הוא לא בשל להתחתן
שלום לכבוד הרב. בני הגיע כבר לפני כמה שנים לגיל שידוכים, אך אני מרגיש שהוא עדיין ילד והוא לא בשל להתחתן. מה אפשר לעשות כדי להכין אותו לחיי הנישואין?
2682
הבן שלי יוצא מכליו, צורח ומשתולל, וכל מה שאנחנו עושים כדי להרגיע אותו - לא עוזר
אני צריך עצה בקשר לבני בן האחת-עשרה: הוא יוצא מכליו במהירות, צורח ומשתולל, ומאיים על אחיותיו "אני אשחט אתכן, אפרק אתכן", וכל ההסברים, השיחות והעונשים לא עוזרים. מה אפשר לעשות?
2681
אני סובל מחרדות ופחדים. האם יש לרבי נחמן עצה בשביל הבעיה שלי?
2680
האם אפשר לסמוך ולהעביר הלאה את כל מה שאומרים בשמכם?
לאחרונה מפרסמים בשמכם דברים שאמרתם על כל מיני אנשים. האם אפשר לסמוך על מי שאומר שהוא שמע את הדיבורים בעצמו, ולהעביר אותם הלאה?
2679
מה החידוש הגדול ב'תיקון הכללי', הרי יש עוד עצות רבות לתיקון הברית?
מדוע אומרים שהתיקון הכללי שגילה רבי נחמן הוא חידוש שלא היה מעולם, הרי כל המטרה שלו היא תיקון הברית קודש, וכבר מובא בספר התניא (בפרק ז') בשם האר"י שהתיקון לפגם הברית – הוא לקרוא קריאת שמע בכוונה גדולה, וכמובן לחזור בתשובה מאהבה, ומה גם שרבי נחמן נותן עוד הרבה עצות לתיקון הברית, כגון צדקה וכו', אם כן מה החידוש הגדול בתיקון הכללי?
2678
בעלי טס לאומן ויש לי דילמה קשה: האם לחגוג בבית לבדי, או ללכת להורי החילוניים?
בכל שנה טרם התקדש ראש השנה, אני ניצבת בפני דילמה קשה מאוד, ולא יודעת היכן לשבות ביום הדין. מפאת שבעלי נוסע לרבנו לאומן, אני נוסעת להוריי עם ילדיי. הוריי חילוניים ואינם מקפידים על שמירת החג, וגם הכשרות בספק, ועל אף הרצון שלהם לרצותני מבחינת ההכשרים, בעיות הכשרות רבות מאוד. אחיי מחללים את החג לעיני ילדיי, ונגרם לי צער עמוק מכך עד כדי בכי בכל ימות החג. מה עליי לעשות?
2677
איך אני יכול לדעת באיזו מדרגה בעבודת השם אני נמצא כרגע?
איך אני יכול לדעת באיזו מדרגה בעבודת השם אני נמצא כרגע? ואיך אני יכול להתעלות יותר ויותר בקדושה ובטהרה?
2676
הקשר שלי ושל בעלי מאוד לחוץ וחונק, ובגלל שהוא מחמיר מאוד, נוצרות בינינו המון מריבות
התחתנתי בשנית עם אברך, והקשר בינינו מאוד לחוץ וחונק. אני חוזרת בתשובה ויש לנו הרבה מריבות שמלוות בקללות ואף בהרמת ידיים, ורובן בגלל ההחמרות שלו כלפי. מבחינת המשפחה שלי אין לו דרך חזרה אחרי מה שעשה לי, ולכן עכשיו אנחנו נפגשים בסתר.
2675
אני משמש בתפקיד בכיר באחת הערים החרדיות, וחושש שאודח מתפקידי בבחירות הקרובות
ברצוני לקבל את ברכת קדשו ועצתו של הרב שליט"א: אני איש ציבור כבר הרבה שנים, ומשמש בתפקיד בכיר באחת הערים החרדיות. כעת אנו עומדים זמן קצר לפני הבחירות המוניציפליות, ויש לי חששות כבדים לגבי המשך תפקידי בקדנציה הבאה, כי יש לי הרבה שונאים והרבה אנשים שרוצים את התפקיד שלי. אשמח לעצתכם וברכתכם.
2674
יש לי רצון חזק ללמוד ולהתעלות בתורה, אך אינני מצליח לממש זאת
יש לי רצון עז ללמוד ולהתעלות בתורה, אך לצערי אני לא מצליח לממש את הרצון הזה, ולמעשה כמעט ואיני לומד כלום.
2673
כל דבר שאני רוצה לעשות משתבש, ואין לי הצלחה בשום דבר 
כל דבר שאני רוצה לעשות משתבש ולא מצליח, וקורים לי דברים מוזרים שלפי השכל הם לא אמורים לקרות. אני משתדל ללכת בדרך השם ככל יכולתי, אבל אין לי הצלחה בשום דבר. מדוע? ומה עלי לתקן כדי שהדברים יסתדרו?
2672
מדוע הקדוש-ברוך-הוא מאפשר לגויים לפגוע ולהרוג יהודים?
אם אנחנו העם הנבחר, והקדוש-ברוך-הוא בחר בנו להיות לו בנים ועבדים, אז מדוע הוא איפשר לגויים בכל הדורות וגם בדורנו לפגוע ולהרוג יהודים חפים מפשע, גברים נשים וילדים שלא חטאו? האם יש לכך הסבר הגיוני?
2671
בעלי שרוי תמיד בדיכאון וייאוש, וקשה לי לחיות איתו ככה. מה אפשר לעשות בעניין?
לבעלי יש לב טוב, הבעיה היא שהוא תמיד שרוי בדיכאון וייאוש, ומכל דבר קטן שקורה הוא נשבר ומתכנס בעצמו. חשבתי שזו תקופה עוברת, אבל זה נמשך כבר שנים, וקשה לי להמשיך לחיות בצורה כזאת. אני מרגישה כמו אמא שלו וכמו הפסיכולוגית שלו.
2670
אין לי שום תעסוקה, ואני שורף את הזמן היקר ללא תכלית ומטרה
אין לי מסגרת כלשהי או עבודה מסודרת, ולכן אין לי סיבה לקום בבוקר. עד שאני מתעורר זה כבר צהריים, ואז אני מתחיל את היום שלי לאט לאט, וזה כמו כדור - בגלל שקמתי מאוחר אני גם הולך לישון מאוחר וחוזר חלילה. אני מרגיש שאין לי שום מטרה בחיים ושהזמן שלי נשרף לחינם, נמאס לי מהמצב הזה, ואני רוצה לעשות התחלה חדשה גם ברוחניות וגם בגשמיות, אבל כל-כך התרגלתי לחיות ככה, שאני לא יודע מהיכן להתחיל.
2669
אני זקוק לפרנסה, אך בכל מקומות העבודה שהתקבלתי אליהם יש בעיית צניעות. מה עלי לעשות?
עד עכשיו זכיתי לקבל כמה עצות מהרב, וברוך השם קיימתי אותן והכל היה לטובה. נכון לעכשיו אני עובר לחיפה, ואני צריך למצוא עבודה. הלכתי לכמה ראיונות עבודה, והתקבלתי, אך יש במקומות העבודה האלו בעיה חמורה של צניעות.
2668
האם מותר לי לומר להורי שאם הם לא יוציאו את הטלוויזיה מביתם, לא אביא את הנכדים לבקר אותם?
האם מותר לי לומר להורים שאם הם לא מוציאים את הטלוויזיה מביתם, לא אביא את הילדים לבקר אותם, או שזה נקרא לעבור על מצוות כיבוד אב ואם?
2667
האם רבנו אכן שומע את כל מה שמדברים אליו כשבאים לציונו באומן?
יש לי קושי ובלבול עצום בכל פעם שאני מגיע לציון הקדוש של רבינו ז"ל, כי יש לי מחשבות תקיפות שלא עוזבות אותי: איך אפשר לדעת שהשם יתברך באמת שמח מזה שמגיעים לציון? והאם רבנו באמת שומע כל מה שמדברים אליו? הרי מובא בגמרא (שבת קנו) שהמת שומע רק עד שיתעכל הבשר
2666
בעלי התדרדר מאוד ברוחניות, ואני חושדת שיש לו קשר עם מישהי אחרת
אני נשואה מזה כשנה, ובעלי ואני חוזרים בתשובה. בעלי למד כארבע שנים בישיבה, ולאחר החתונה עבר לכולל, אך מאז נדד בין מוסד למוסד ולא מצא את מקומו עקב בעיות כאלו ואחרות בפרט עם בעלי הישיבה, ואז הוא התייאש ויצא. מזה כחמישה חודשים בעלי עזב לגמרי את עולם התורה, ואינו מתחזק כלל. גיליתי שהוא מתכתב בטלפון עם מישהי אחרת, ואני חוששת שברגע שאדע שזה וודאי ולא חשד, לא אוכל לשאת דבר זה ואאלץ לפרק את הבית.
2665
ראש הישיבה והמשגיח שלנו מאיימים שבחור שיטוס לאומן - יסולק מהישיבה. מה עושים במצב כזה?
אנחנו שלושה בחורים שלומדים בישיבה ליטאית ומקורבים אל רבנו הקדוש. בכל שנה יש לנו צרות צרורות הן מצד הראש ישיבה והן מצד המשגיח - כי הם מתנגדים מאוד שניסע לקיבוץ בראש השנה באומן, ובכל שנה מאיימים עלינו שיזרקו אותנו מהישיבה אם ניסע. מה אנחנו אמורים לעשות במצב כזה?
2664
מדוע אני לא חשה שום התעוררות מיוחדת כשאני בקברי צדיקים?
אני מבינה שיש מעלה גדולה להתפלל בקברות צדיקים, אולם כשאני מגיעה לקברות צדיקים אני לא חשה דבר, ולא תמיד מצליחה להתעורר לתפילה בכוונה. רציתי לשאול לגבי התפילות בקברי צדיקים: מה צריכים להתפלל שם? ואיך מבקשים ישועה בזכות הצדיק? והאם יותר טוב להתפלל בהרבה קברות צדיקים או שמספיק להיות בציון אחד?
2663
בתי היא בחורה מאוד ביקורתית, ולכן אין לה חברים וכולם מתרחקים ממנה
יש לי בת בגיל שבע עשרה, היא מוכשרת מאוד ומצטיינת בלימודים, אך היא מאוד עצבנית, והרבה פעמים גם כועסת ומקללת. אין לה חברים והיא לא מבלה, היא מאוד ביקורתית וכל התלמידים בכיתה מתרחקים ממנה. יש לציין שקוראים לה 'נעמי' על שם אמי זיכרונה לברכה, שכל חייה הייתה עוסקת בהשכנת שלום-בית ומרבה אחווה ורעות בין בני אדם. מה הרב ממליץ ומציע לנו לעשות?
2662
בננו בן השש משתולל בתלמוד-תורה ומקשה מאוד על הרב. מה ניתן לעשות?
אני כותבת בלב מלא צער: בני השני, בן השש, בתוך תוכו הוא טהור ועדין נפש, אך אינו ממושמע כמעט לחלוטין, והבעיה מורגשת גם בתלמוד תורה וגם בבית. לצערי יש לו מלמד נוקשה מאוד, אולם בבית אנו משתדלים מאוד שהכל יתנהל ברוח טובה. כמה דמעות שאני שופכת וכמה שאני מתפללת – זה לא עוזר, ואם המצב לא ישתפר תהיה לו בעיה רצינית. נודה מאוד לעצה ולברכה מכבוד הצדיק
2661
לאחרונה בעלי התחיל ללכת למסיבות ולשתות אלכוהול. תעזרו לי!
אנחנו עוברים תקופה קשה מאוד עם הפרנסה, בעלי לחוץ מזה מאוד, ולכן אני משתדלת לעזור לו ולצאת לעבודה למרות שהיא קשה לי מאוד, ואני לא רואה מהכסף הזה כלום. לאחרונה הוא רוצה ללכת להשתחרר במסיבות של גברים, שבהן שותים אלכוהול וזה מאוד מצער אותי. אני לא רוצה שהוא ילך, אבל הוא לא מקשיב לי ועושה מה שהוא רוצה... אני על סף ייאוש, תעזרו לי!!
2660
רבנו אמר: "כשמקורב לצדיק, אף על פי שאינו מקבל ממנו כלל הוא גם כן טוב מאוד". מה הכוונה?
יש לי שאלה לגבי התורה "ארץ אוכלת יושביה" המופיעה בליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן קכ"ט: למה התכוון רבנו הקדוש בזה שכתב: "כשמקורב לצדיק, אף על פי שאינו מקבל ממנו כלל הוא גם כן טוב מאוד"? מי נחשב "מקורב לצדיק"? ומה הפירוש "שאינו מקבל ממנו כלל"? האם הכוונה היא לאדם שמקורב אל רבנו אך לא מקיים את עצותיו?
2659
יצאתי לשידוך עם בחורה טובה מאוד, אך מכיוון שהסגנון של אביה שונה מאוד משלי, יש לי חששות
יצאתי לשידוך עם בחורה נהדרת, צנועה ויקרה מאוד, שרוצה להקים בית של תורה ויראת שמים, ושבעלה יזכה ללמוד תורה. היא יתומה מאב, ואביה החורג הוא אדם פשוט מאוד, אמנם הוא שומר שבת וכשרות, אך הוא שונה מהסגנון ומהרקע שממנו אני בא. העובדה הזאת גורמת לי קצת חששות לגבי השידוך, ואני מאוד רוצה לדעת מה דעתכם בעניין. תודה רבה ותזכו למצוות.
2658
האם יש מקור למנהג לפקוד את ציונו של התנא יונתן בן עוזיאל ביום ט"ו באב?
עוד מעט יגיע יום ט"ו באב, וברצוני לשאול: האם יש מקור למנהג לפקוד את ציונו של יהונתן בן עוזיאל דווקא ביום זה? ואם כן, האם יש נוסח תפילה מסוים שיש לאומרו על ציונו ביום זה כסגולה למצוא את הזיווג?
2657
התגלה לנו שלכלה של בננו יש חובות עצומים, ואנו לא יודעים מה לעשות
בני אמור להתחתן בחודש הבא בעזרת השם, ורוב ההכנות לחתונה כבר נעשו. בשבוע שעבר התברר לנו שלבחורה יש חובות בשווי של כמאתיים אלף ש"ח, ורובם בגלל קרובת משפחה שניצלה את תמימותה וסיבכה אותה בחובות. הבחורה הסדירה את פריסת החוב שאמור להימשך עשרות שנים, ובעלי ואני לא יודעים מה לעשות, כי לכזאת נדוניה לא ציפינו. נשמח לשמוע את דעתכם.
2656
אמי לוחצת עלי לקצץ מעט את השפם במספריים. האם יש היתר לכך?
ברוך השם זכיתי לגדל זקן, אך אמי לוחצת עליי מאוד לקצץ מעט את השפם במספריים. האם יש היתר לכך?
2655
מה נשים צריכות לעשות כדי להתנקות מהעבר השלילי שלהן?
חטאתי, פשעתי פגמתי וקלקלתי, ואני מקנאה במי שלא פשע ופגם. אבל זה כבר היה, ועכשיו באמת חזרתי בתשובה אמיתית, ואני מתחרטת, מתביישת ומצטערת על העבר. אך למרות שחזרתי בתשובה, עדיין אני לא מרגישה שנעשיתי כבריה חדשה, ואני מרגישה שעדיין מסבבות אותי קליפות, ויש לי פחדים, דמיונות וקשיים. הרב המליץ לגברים ללמוד את מסכת תענית מאה ואחת פעמים כדי לתקן את כל החטאים. ומה לגבי הנשים, כלומר מה הנשים צריכות לעשות כדי להתנקות מהעבר השחור?
2654
בשנים האחרונות הקדשתי את כל זמני ללימוד תורה, והזנחתי את משפחתי לגמרי
התחלתי ללמד שיעור בדף היומי. לצערי, לא ויתרתי אף פעם על זמני השיעור שלי ולא התחשבתי בכל מי שנקרה בדרכי, כולל אשתי והילדים, ובגלל שלא הייתי מוכן לוותר על השיעור, אין לי זמן לילדים שגדלים, כל היום אני רובץ סביב הדף היומי שאני צריך להעביר, אבל בשורה התחתונה אני מותש נפשית. היום, אני לומד ומלמד בכח וללא חשק, מכיוון שאני מבין שכל עבודתי הייתה בדרך לא נכונה
2653
אני מרגישה שהמשפחה של בעלי עושה לי עין רעה, וזה גורם למריבות ביני לבין בעלי
אני נשואה כמעט שנה, וברוך השם אני בהיריון מתקדם. אני מרגישה שהמשפחה של בעלי עושים לי עין רעה, כי בכל פעם שאנחנו נפגשים איתם אני חוזרת הביתה חולה או לא מרגישה טוב. בכל פעם מחדש הם פותחים עליי את העיניים, שברוך השם אני כבר בהיריון, על הלבוש הצנוע שלי וכו', ואני מפחדת להראות להם את הילד אחרי הלידה. גם כשגיסי מביא את הילדים שלו אליהם, בכל פעם הם חוזרים הביתה חולים. יש להם עין רעה וזו הסיבה למריבות רבות שיש לי עם בעלי. אני לא יודעת מה לעשות. אשמח לתשובה.
2652
הורי מתנגדים שאסע לאומן. האם אני מחויב לשמוע בקולם בעניין זה?
כתבתם לי במכתב שאראה לכבד ולייקר מאד את ההורים. זכיתי וברוך השם אני נוסע לאומן לראש השנה כבר כמה שנים, וגם השנה ברוך השם כבר קניתי כרטיס, יעזור השם ואזכה לנסוע, אך ההורים שלי מאוד מתנגדים לזה, וברצוני לשאול מה עלי לעשות: האם להימנע מלנסוע משום כיבוד הורים, או לנסוע למרות התנגדותם? אשמח ואודה מאוד לצדיק אם יוכל לענות לי ולהורות לי את הדרך הישרה.
2651
המצב הכלכלי שלנו לא טוב, ואין לנו פרוטה לקנות לחם. מה עלינו לעשות?
המצב הכלכלי שלנו לא טוב בכלל, ואנו מגיעים למצב שאין לנו פרוטה לקנות לחם... בעלי לא מוצא עבודה מסודרת ואני מפחדת מאוד שבעל הדירה יזרוק אותנו מהבית. בעלי מניח בכל יום תפילין וברוך השם אנחנו מתחזקים ושומרים שבת כבר כמה חודשים, וממשיכים להאמין, אך המצב עדיין לא משתפר. מה הצדיק ממליץ לנו לעשות?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup