ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


2650
איך אפשר להתחמק ולהימנע מדיבורי לשון הרע?
מדי פעם קורה שאנשים או חברים מדברים איתי לשון הרע, ואני ממש לא רוצה להיות שותף בעוון הנורא הזה. איך אפשר להימנע מדיבורי לשון הרע בצורה חכמה, מבלי שאראה כאדם שמתנהג ביהירות ובחסידות יתירה?
2649
כשהייתי קטנה מישהו מהמשפחה ניצל אותי, ומאז אני מלאה ברגשות אשמה
כשהייתי קטנה, מישהו מהמשפחה פגע בי וניצל אותי. כשהתבגרתי הלכתי לטיפולים שיעזרו לי להתמודד עם מה שעברתי, אבל עד היום קשה לי מאוד. בטיפשותי לא שמרתי את זה בסוד, וכשסיפרתי להורים שלי מה שקרה, נגרם להם צער גדול מאוד. אני מתחרטת שלא שמרתי על הפה שלי וייסורי המצפון אוכלים אותי מבפנים. אני זקוקה לחיזוק ולדיבורים שיתנו לי תקווה ושמחה
2648
האם זה נכון שהציווי של רבנו לבוא לציונו בראש השנה נאמר רק למי שגר באוקראינה?
יש לי חבירה טובה שבלבלו אותה בעניין הנסיעה לאומן בראש השנה: אמרו לה שאסור לצאת מארץ ישראל, ושכל מה שרבנו ז"ל אמר לגבי העניין של הקיבוץ בראש השנה באומן, הוא אמר רק לאנשים שגרים בקרבת מקום, כלומר באוקראינה, והוא לא התכוון שיגיעו אליו אנשים מכל רחבי העולם כמו שנוהגים היום.
2647
התחתנתי עם חסידת חב"ד, ובגלל שאני חסיד ברסלב, אני לא מרגיש בנוח
לפני החתונה הייתי חסיד ברסלב, אבל משום מה הקדוש-ברוך-הוא זימן לי שידוך עם חסידת חב"ד. ומאז שהתחתנו, הוצרכתי להתלבש ולהתנהג כמותם, אך בליבי אני עדיין חסיד ברסלב. היום כבר יש לנו ילדים ברוך השם, וכולם מתחנכים במוסדות של חב"ד. הבעיה היא שאני לא מרגיש נוח לדבר בצורה פתוחה מהדיבורים של רבנו כי אני מתבייש. כיצד עלי לנהוג?
2646
קיבלתי סכום כסף במתנה, ואני מתלבט: האם לרכוש כרטיס טיסה לאומן או לכסות את החוב בבנק?
ברוך השם זכיתי לעשות שידוך, והמשודכים נתנו לי מתנה - כסף לרכישת כרטיס טיסה לאומן לימי ראש השנה הבאים עלינו לטובה. אמרתי להם שאני לא מתחייב להשתמש בכסף הזה דווקא עבור הנסיעה לאומן מפני החובות שיש לי בבנק, והם אמרו שהכסף הזה הוא מתנה ואני יכול להשתמש בו כרצוני. ובאמת, אני לא יודע מה לעשות: מצד אחד זכיתי להיות על ציונו של רבנו בראש השנה כשבע שנים ברציפות ואני רוצה לזכות לכך גם השנה, אך מצד שני יש לי חוב בבנק, ובכסף שקיבלתי אני יכול לשלם את החוב.
2645
שמעתי רבנים שאומרים שהאישה והילדים הם מניעות בעבודת השם. האם גם אתם סוברים כך?
שמעתי כבר כמה מרבני ברסלב שמלמדים את תלמידיהם שהעיקר זה להיות דבוק בהשם יתברך, ולהתבודד בשדות וביערות כמו שרבנו ציווה, ולא צריכים להשגיח ולהסתכל על האישה והילדים - כי הם רק מניעות בעבודת השם. האם גם אתם סוברים כך?
2644
גיסי חולה במחלה הארורה, וכל המשפחה שבורה ומרוסקת. מה אנחנו יכולים לעשות לרפואתו?
לצערנו הרב גילו גילו שגיסי חולה במחלה הארורה, וכל המשפחה שבורה ומרוסקת. אנו מתחננים שתתפללו עבורו לרפואה שלימה, ורוצים לדעת: מה אנחנו יכולים לעשות כדי להמתיק ממנו את הדינים ולפעול שתהיה לו רפואה שלימה?
2643
אני מתפלל על דבר מסוים כבר זמן רב, אך אינני רואה שום התקדמות. מדוע?
יש משהו שאני מתפלל עליו כבר הרבה זמן, ולמרות שאני מתעקש מאוד בתפילה, עדיין שום דבר לא זז, ואינני רואה התקדמות בנושא. מדוע?
2642
שמעתי שאמרתם שמי שנמצא בברית מילה - נמחלים לו כל עוונותיו. האם זה נכון? ומה המקור לכך?
שמעתי שאמרתם שמי שנמצא בברית מילה - נמחלים לו כל עוונותיו. האם זה נכון? ומה המקור לכך?
2641
איך אני יכול לזכות לאמונה ברורה וחזקה ולשכוח את כל דיבורי הכפירה ששמעתי?
לפני שחזרתי בתשובה, למדתי באוניברסיטה, ושם היה לנו מרצה כופר גמור ואתאיסט מושבע, שתמיד היה מדבר איתנו דיבורי כפירה ואפיקורסות ומילא לכל הסטודנטים את הראש עם דעות נפסדות, ולמרות שאני מתחזק באמונה מיום ליום, הדיבורים ששמעתי ממנו עדיין קיימים עמוק בפנים, וכל הזמן הם צפים לי במחשבה ומבלבלים אותי . איך אני יכול לזכות לאמונה ברורה וחזקה ולשכוח את כל דיבורי הכפירה ששמעתי?

2640
בעלי התגרש ממני, נשארתי בודדה עם חמישה ילדים והחיים שלי נהיו שחורים. אנא, עזור לי!
בשנה האחרונה אני עוברת טלטלאות כואבות מאוד: בעלי התגרש ממני בגלל השפעתו של איש רע ואכזרי, שבלבל לו את המוח והסית אותו נגדי, ונשארתי בבית בודדה עם חמשה ילדים, ובלי אגורה שחוקה, כי הוא לא מוכן לעזור לפרנס את הילדים. כאילו שכל זה לא מספיק, עכשיו הודיעו לי שרוצים להוציא אותי מהדירה... אף אחד לא עוזר לי, ואין לי למי לפנות. החיים שלי נהיו שחורים, וכבר חשבתי לא פעם לסיים אותם... אנא, עזור לי!

2639
אבי רוצה שאזמין לחתונתי את אשתו השנייה, אך אמי מתנגדת. מה עלי לעשות?
נקלעתי לצרה גדולה: הורי התגרשו, ואבי התחתן עם אשה אחרת. לא מזמן התארסתי, ואבי רוצה שאזמין לחתונה את אשתו השנייה. הבעיה היא שאמי מתנגדת לכך, אך אם אשמע בקולה אבי יפגע מאוד. מה עלי לעשות?
2638
התארסתי עם בת זוגתי, אך בגלל שיש בעיות עם המשפחה שלה, אני לא יודע האם להתקדם לחתונה
הכרתי בחורה צעירה בת שמונה עשרה וחצי. כשהכרנו, היא לא שמרה שבת, אך מאז שאנחנו בקשר היא התחילה לשמור שבת, יש לה רצונות טובים והיא משתדלת ללכת לבית הכנסת. התארסנו, אך לצערי יש בעיות עם המשפחה שלה, ורציתי לדעת מה דעתו של כבודו בקשר לזיווג: אם זה זיווג משמים - אשמח לקבל את ברכתו של הרב לברכה ולהצלחה, ואם זה לא בשבילי – אנתק איתה את הקשר. מחילה מכבודו, אבל אני מוכרח לספר שהבחורה חושבת שהיא בהריון.
2637
האם כדאי שבננו הקטן יצטרף לבעלי לנסיעה לאומן לראש השנה?
האם לשלוח את בני הגדול, שהיה באומן לפני כשנה, עם בעלי? מצד אחד בני הוא ילד אנרגטי ומלא שמחת חיים, ואני לא יודעת כמה בעלי יוכל להתפלל ולכוון את כל הכוונת הראויות בראש השנה אם הילד יהיה איתו, וגם השיקול הכלכלי והגעגוע שלי לילד הם חלק מהשיקול, ומצד שני אני יודעת שיהיה קשה לבני בלי בעלי, ואני לא יודעת כמה סבלנות תהיה לי להישאר איתו שבוע שלם לבד.

2636
אני חושב על העתיד הכלכלי שלי, ומתלבט מאוד מה כדאי לי לעשות
אני שוקל להתחיל ללמוד באוניברסיטה מקצוע, כדי שבסופו של דבר אוכל להתקבל לחברה ממשלתית מסוימת, מה שיאפשר לי רוב הזמן ללמוד תורה. הבעיה היא שאני חושש בגלל הכפירות, האפיקורסות והניאוף שיש באוניברסיטה, מה גם שהלימודים מתקיימים בכיתה מעורבת, והם כוללים בין השאר לימודי מתמטיקה, הנדסה ופיזיקה, שכידוע הם מהחכמות שרבנו אמר שיש בהן אבן נגף של עמלק.

2635
לפני שנה התפרצה אצלי מחלת הספחת, ומאז אבד לי הביטחון העצמי
לפני שנה בערך התפרצה אצלי מחלת הספחת, ואני חושבת שזה מה שגרם לי לאבד הכל. אני מרגישה תקועה ולא מאושרת מהמראה שלי, ואני הולכת תמיד בתחושת נידוי, למרות שמסביב כולם מחבקים ואוהבים. בבקשה ממך, תעזור לי לעזור לעצמי ולמצוא את המקום שלי בעולם הזה.
2634
לאיזה ארגון עדיף לתת את כספי הצדקה שבידי: לבית התבשיל או לקרן ההדפסה?
יש לי מעות מעשר שהפרשתי לצדקה, למי עדיף לתת את הכסף: לקרן ההדפסה, לבית התבשיל או לשניהם?
2633
אני רוצה להיות בקי בש"ס. כיצד עלי ללמוד כדי להצליח?
אני בחור ישיבה שלומד בישיבה ליטאית. אין לי מילים לתאר את גודל אהבתי אליכם, כי בזכות העצות שלכם, ובפרט העצות המופיעות בקונטרס 'הצלחה לבחור ישיבה' השתניתי מהקצה אל הקצה, וברוך השם נכנס בי חשק גדול ללימוד התורה, מה שלא היה לפני כן, כי ראיתי שגם אני יכול ללמוד, והחדרתם בי ביטחון עצמי. אני מאוד רוצה ללמוד גמרא בעומק העיון ולהיות בקי בש"ס, אך אני לא יודע איך לעשות זאת ובאיזו צורה ללמוד על מנת להצליח. אודה מעומקא דליבא למורנו ורבנו אם ינחה אותי בדרך האמת.
2632
ביקשו ממני למסור שיעור תורה לנשים משכילות, ואני חוששת שהן לא יתחברו למה שאני מלמדת בשיעורים שלי
אני מוסרת מדי שבוע שיעור תורה לנשים, ולאחרונה אחת המשתתפות הקבועות בשיעור פנתה אלי בבקשה למסור שיעור חד-פעמי לנשים מאזור מגוריה. העניין הוא שאותן נשים הן נשים מאוד משכילות, ובטח הן מצפות לשמוע דיבורים גבוהים בהתאם לרמה שלהן, ואני לא יודעת אם אני מתאימה לזה, כי בשיעורים שלי אני מדברת דיבורים פשוטים, מחזקת את הנשים באמונה ובצניעות. מה דעתו של הצדיק: האם לקיים את השיעור, או להימנע מכך?
2631
מאז שהתחתנתי החיים שלי הפכו לגיהנום, ואני מתחרט שבכלל התחתנתי
אני ואשתי לא מסתדרים, וכל הזמן יש בינינו מריבות וויכוחים. אני מרגיש שמאז שהתחתנתי החיים שלי הפכו לגיהנום, ואני מתחיל להתחרט שבכלל התחתנתי. אני רוצה שיהיה לנו שלום-בית, אבל כל הזמן אשתי מתפרצת עלי, ונמאס לי מהכל. מה עושים?
2630
חמותי לא מרוצה מהשם שנתנו לבננו, והיא רוצה שנחליף אותו. מה דעתכם בעניין?
לפני כמה שבועות נולד לנו בן בשעה טובה ומוצלחת לאחר שהתברכנו מצדיק גדול, ובגלל שאנחנו מאמינים שבזכות הברכה של אותו צדיק זכינו לפרי בטן, קראנו לבננו בשמו של הצדיק. חמותי היא חילונית לגמרי, ומאז שהיא שמעה את השם היא התחילה להשתולל ולהציק לנו מאוד, היא טוענת שזה שם מיושן, וכל הזמן מנסה לשכנע את אשתי שנחליף אם השם. מה דעתכם בעניין?
2629
כיצד ראוי לנצל את ימי 'בין הזמנים'?
בימים הקרובים יצאו כל התלמידים, הבחורים ואברכי הכוללים לימי 'בין הזמנים'. כיצד ראוי לנצל את הימים האלו שבהם לא נמצאים בין כותלי בית המדרש?
2628
איך זוכים למידת הסדר ושמירת הזמן?
אני יודע שמידת הסדר היא מידה מאוד חשובה בעבודת השם, וכל ספרי המוסר מלאים בדיבורים על מעלת האדם שיש לו סדר בחיים, והוא שומר את הזמן. הבעיה היא שאני בטבעי לא כל-כך מסודר, וקשה לי להתמיד בדברים מסויימים. למשל, קשה לי לקום בכל בוקר לתפילת שחרית בזמן קבוע, ובכל יום אני קם בשעה אחרת, וכן קשה לי להגיע בזמן לשיעור היומי שלי, ולעיתים רבות אני מאחר. איך זוכים למידת הסדר ושמירת הזמן?
2627
האם זה נכון שכדי שהתפילות יפעלו בשמים, צריכים להתבודד דווקא שעה שלימה?
האם יש עניין להתבודד דווקא שעה, כלומר שישים דקות ברציפות, או שאפשר להתבודד גם פחות מכך? אני שואל מפני שזה לא קל לשבת מדי יום שעה שלימה ולהתפלל, בפרט למי שזה חדש בשבילו, ושמעתי כמה אנשים שאמרו שכדי שהתפילות יפעלו בשמים, צריכים להתבודד דווקא שעה שלימה. אשמח להבהרת הדברים, תודה.
2626
מה העניין והמקור לאכול שיריים מהמאכלים של הצדיק?
מה העניין והמקור לאכול שיריים מהמאכלים של הצדיק? והאם יש עניין להתאמץ מאוד כדי לקבל את השיריים או שעדיף להיות מהצנועים המושכים את ידיהם?

2625
אני מבולבלת מאוד לגבי המשך עבודתי כמורה, וזקוקה להכוונה
הגעתי לחינוך כי בחמש השנים שהייתי סייעת הרגשתי שליחות עצומה, אך כעת איני מוצאת את מקומי. האם הרב יוכל להאיר לי את הדרך בה עליי ללכת?

2624
כבר חצי שנה אני במצב נפשי רעוע וקשה לי לתפקד. האם יש מזור ורפואה לבעייתי?
כבר חצי שנה אני סובל מחרדות וצפצופים שמציקים לי מאוד. יש לי אישה ושלושה ילדים חמודים, ומאז שהתחילה הבעיה, קשה לי לתפקד בבית, אני שוכב הרבה במיטה, ונהייתי חלש מאוד. המצב גורם לי גם מתח נפשי שמתבטא בעצבות ובעצבים. האם יש מזור ורפואה לבעייתי?
2623
שמעתי שקיימות דעות מחמירות ביותר לגבי חיי הזוגיות של הבעל והאישה. מה דעתכם בנושא?
שמעתי שקיימות דעות מחמירות ביותר לגבי חיי הזוגיות של הבעל והאישה, וברצוני לשאול: מה דעתכם בנושא? האם זו דעת תורה?
2622
זרקתי את הטלפון עם האינטרנט, ומאז היצר הרע לא מניח לי
עד לא מזמן היה לי מכשיר בלקברי עם אינטרנט, ומחמת הדיבורים הקדושים שלכם זרקתי אותו, אף שזה היה לי מאוד קשה, אבל הבנתי את הכיעור והביזיון של התאווה הזאת, ושלא יתכנו חיים טובים אם מסתכלים בכל הלכלוך. זה היה צעד מאוד קשה עבורי, אבל ידעתי שאני מוכרח לעשות את זה. הבעיה היא שאני לא מרגיש שפעלתי משהו בזה, כי עדיין הראש שלי מבולבל כל היום במחשבות מגונות, ואני מחזיק את עצמי בכוח לא לרוץ ולקנות מכשיר חדש. 
2621
האם צריכים לחנך את הילדים שיעזרו בבית? ומה עושים אם הם לא מוכנים לעזור?

 
2620
החברה שלי יצרה קשר עם מישהו מהעבר, ולכן נפרדנו. האם שייך לחזור אליה?
לפני כשנה התחלתי לצאת עם בחורה שלפני כן הייתה חברה של חבר שלי. אחרי שהיא נפרדה ממנו היא יצאה איתי במשך כשנה, ובגלל זה אני והוא ניתקנו את הקשר. למרות שהיו קצת בעיות ביני לבינה, בסך הכל הקשר היה בסדר, אך לפני כחודש נפרדנו כי הבנתי שהיא דיברה עם החבר הקודם שלה בטלפון ולכן היה קשה לי לסמוך עליה. לאחרונה היא יצרה איתי שוב קשר, והיא ממש רוצה לחזור אלי, אך אני לא יודע מה לעשות: האם לחזור אליה או לא? 
2619
אני מרגיש שהגיע הזמן להתחתן. איך זוכים למצוא את הזיווג האמיתי?
גיליתי את חסידות ברסלב דרך קונטרס שקיבלתי לפני שלוש וחצי שנים, הוא חיזק אותי מאוד, וכך לאט לאט התחלתי להתקרב לרבנו. ברוך השם התחזקתי מאוד, ואני מרגיש שהגיע הזמן להתחתן. אבל אני לא יודע איך זוכים למצוא את הזיווג האמיתי ששייך לי. אודה לך מאוד אם תענו לי ותכוונו אותי. 
2618
בעלי הוא איש מאמין ובעל חסד, אך למרות הכל, אין לו הצלחה בפרנסה. מדוע?
אנחנו משפחה מאמינה, ובעלי היקר הוא איש בעל מידות טובות. יש לו לב רחום והוא עוזר לכולם, הוא נותן צדקה לכל מי שמבקש ומעשר ממשכורתו. משום מה, כל מה שהוא עשה וניסה כדי להתפרנס במשך השנים האחרונות לא הצליח לו, והכל הולך קשה מאוד - כאילו הכל סגור. מה עלינו לעשות בכדי לשנות את מצב הפרנסה הגרוע שלנו? מדוע שום דבר לא מתקדם או מתפתח? 
2617
אני רוצה לתת צדקה עבור בני החולה. כמה צדקה אני צריך לתת? והאם זה יועיל כמו פדיון?
אני רוצה לתת צדקה עבור בני החולה. כמה צדקה אני צריך לתת? והאם יש תפילה מיוחדת לרפואתו שכדאי להגיד בזמן שאני נותן את הצדקה? והאם כשאני אומר "מעות אלו יהיו פדיון עבור בני" ושם את הכסף בקופה, זה מועיל כמו פדיון? 
2616
אדם מבוגר התעלל בי מינית. האם מותר לי לדווח על כך למשטרה? ואיך אני יכול להתחזק?
אני בחור בגיל שבע עשרה, ולצערי הרב, אדם מבוגר ושומר מצוות שהוא כבר סבא לנכדים התעלל בי מינית, והרס לי את כל החיים, כי מאז אני שרוי בדיכאון עצום וחיי השתנו לבלי הכר. ברצוני לשאול מה דעת הצדיק: א. האם מותר לי לדווח על כך למשטרה? ב. איך אני יכול להתחזק, כי אני מרגיש שעולמי נחרב ואני נמצא במצוקה נפשית גדולה מאוד. 
2615
אני אוסף צדקה למשפחות במצוקה, חלק מהכסף אני מעביר להן ואת הרוב אני לוקח לעצמי. האם זה נקרא גזל?
לפני כשנתיים הקמתי ארגון שנועד לעזור למשפחות עם בעיות חריגות ולמשפחות שנמצאות במצוקה כספית גדולה. אני אוסף תרומות, ומעביר למשפחות חלק מהכסף, אך את רוב הכסף אני לוקח עבורי. האם זה נחשב גזל, הרי בסופו של דבר אני עוזר למשפחות האלו, ואם לא הייתי אוסף את הכסף, גם את זה לא היה להם? 
2614
האם כשאדם משוחח עם אשתו בשבת, והיא מספרת לו את חוויות השבוע, זו נקראת 'שיחה בטלה'?
מרן השולחן-ערוך פוסק שאסור להרבות בשיחה בטלה בשבת, ושאלתי היא: מהו הגדר לשיחה בטלה? האם לשמוע את האישה מספרת על חוויות שהיו לה השבוע בעבודה, זו שיחה בטלה?
2613
ההנהלה במקום עבודתי מתנהגת בצורה רעה ופוגעת מאוד. מה עלי לעשות?
אני מורה במקצועי, ובשנתיים האחרונות אני מלמדת בבית-ספר יסודי ממלכתי-דתי. קשה לי מאוד עם האופן שבו מתנהלים הדברים בבית-הספר: ההנהלה מתנהגת בצורה קשה, רעה, ואף מפחידה, ומאוד קשה לי לעבוד תחת פחד, איומים ושליטה בכוח, שגורמים לי חוסר נעימות וחוסר אונים. מה עלי לעשות: האם עלי לעזוב את המקום שכל-כך רע לי ולנשמתי, ולהתחיל הכל מהתחלה, או להמשיך בבית-הספר בו עבדתי עד עכשיו בתקווה שבחסדי שמים הדברים יסתדרו ויהיה לי טוב יותר?
2612
כשאני ובעלי רבים, אני עוברת את הגבול, ועושה דברים שאחר-כך אני מצטערת עליהם מאוד
כשאני ובעלי רבים, הרבה פעמים בשיא המריבה אני מגיעה למצב שאני מאבדת את השפיות שלי ומתפרצת עליו בצורה קשה. בעלי נפגע ממני מאוד וכועס עלי, וזה גורם שאנחנו נהיים 'ברוגז' ומפסיקים לדבר לתקופה ארוכה. אני יודעת שגם במריבות צריכים גבול, ושכל הזמן אני עוברת אותו, אבל מה אני יכולה לעשות, כי בזמן המריבה אני לא שולטת בעצמי, ועושה דברים שאחר-כך אני מצטערת עליהם מאוד? אשמח מאוד לקבל תשובה מהרב.
2611
מאז שעזבנו את יבנאל, בעלי התדרדר מאוד מבחינה רוחנית ואין לנו שלום-בית
זכינו להיות מקורבים אליכם ולגור בקהילה שלכם חמש שנים, אך עבר עלינו מה שעבר, ועזבנו את יבנאל. מאז שעזבנו, בעלי הדרדר מאוד מבחינה רוחנית, הוא הוריד את הזקן והפאות ומתלבש כחילוני גמור, הוא לא מתפלל בבית הכנסת ולא מוכן להקשיב לשום רב. הוא מתחבר לחברים לא טובים, והשלום-בית במצב קשה, כל הזמן יש לנו וויכוחים ומריבות קשות. הוא לא מוכן לחזור ליבנאל, ואני ממש אובדת עצות.
2610
עברנו בבית משבר, וברוך השם התגברנו עליו, אך מאז התחלתי להקל במצוות
לפני שנה היה לנו בבית משבר, ובעלי פרק עול. ברוך השם התגברנו ונשארנו ביחד, ויש שלום, אהבה ושמחה בבית. הבעיה היא שאני מרגישה שקשה לי לקיים את המצוות כמו שהייתי מקיימת אותן לפני המשבר, ואני מתחילה להקל בדברים שבעבר הייתי מאוד מקפידה עליהם. מה עלי לעשות?
2609
אני ובן-זוגי עומדים להתחתן, אך לצערי נוצרה מריבה גדולה בינו לבין ההורים שלי
אני ובן זוגי עומדים להתחתן, אבל יש לנו בעיה גדולה - הוא וההורים שלי לא מסתדרים ולא מדברים, והוא לא מוכן לבוא אלינו. בהתחלה הכל היה בסדר, אך ההורים שלי אומרים שהוא לא מכבד אותם, שהוא אדם מתלהם וקיצוני ולדעתם הוא לא בשבילי. אני מתייעצת דווקא אתכם כי הוא חסיד ברסלב, ואולי אם אתם תסבירו לו, הוא ישתכנע ויבין שהוא לא יכול להרחיק אותי ממשפחתי. אני מאוד אוהבת אותו ורואה אותו כבעלי לעתיד, אבל לא יודעת איך לתקן את היחסים בינו לבין משפחתי.
2608
נקלעתי למערבולת של חובות גדולים, ואני לא מצליח להיחלץ ממנה
נקלעתי לחובות גדולים מאוד ואני לא מצליח לצאת מהמערבולת הזו, כי בכל מקום החובות צוברות ריביות וקנסות, והמצב מחמיר מיום ליום. איך אני יכול לצאת מכל החובות הכבדים שרובצים עלי? ואיך אוכל להישמר שלא אגיע למצב כזה פעם נוספת?
2607
אשתי מתדרדרת מבחינה רוחנית והבית נגרר בעקבותיה. כיצד עלי לנהוג איתה?
לאחרונה אשתי לא קשובה לדעת התורה וחכמיה, ופורצת גדרות של צניעות, היא הולכת עם כיסוי ראש חלקי, ויוצאת החוצה עם כפכפים או סנדלים בלי גרביים. לא אכפת לה להיום במקומות מעורבים, וכל הראש שלה חושב רק על עצמה, היא מנבלת את הפה, לא מקשיבה בקולי ומזלזלת בי. עכשיו היא הודיעה לי שהיא רוצה לנסוע לבד לשבוע ולעזוב את הבית, פשוט כי מתחשק לה! כאילו אין לה ילדים ובעל... ואין מי שיעצור בעדה.
2606
אני מתוסכלת מאוד ומרגישה שהחיים שלי הם דרך ללא מוצא
אני מרגישה שהחיים שלי הם דרך ללא מוצא, שמובילה לייאוש טוטאלי וחוסר הצלחה בכל התחומים, אין אפילו נקודה אחת שאני יכולה להגיד שבה הצלחתי. ההרגשה הזו גורמת לי תסכול גדול וחוסר רצון להמשיך לחיות. אני לא יודעת איך לשנות את המציאות ואיך להתמודד עם הרגשות האלו. אשמח לעידוד והכוונה מכבוד הרב
2605
יש לי הרבה בלבולים בענייני אמונה. איך זוכים לאמונה חזקה, ברורה ומוחשית?
יש לי הרבה בלבולים בענייני אמונה. בתוך תוכי אני מאמין שיש בורא לעולם והוא משגיח עלינו מלמעלה, אבל אני לא מרגיש שזו אמונה טוטאלית, ובכל פעם שאני שומע אנשים אתאיסטים מדברים - זה מבלבל אותי מחדש. איך זוכים לאמונה חזקה, ברורה ומוחשת בבורא עולם?
2604
מה שורש ומקור המנהג לשבירת כוס בזמן החופה?

2603
במקום שבעלי יחזק אותי, הוא מקלל אותי ומוריד לי את הביטחון העצמי
אני מרגישה אנרגיה לא טובה מצד בעלי: מצד אחד בערב שבת הוא שר לי "אשת חיל", אך בפועל הוא לא נותן לי את ההרגשה הזו, כי במשך השבוע הוא מנבל את פיו ומדבר אלי מאוד לא יפה. הוא מקלל אותי ומוריד לי את הביטחון העצמי, ואני לא יודעת מה לעשות. לפעמים מתחשק לי לפרק את החבילה, כי במקום לקבל ממנו חיזוקים, הוא עושה את ההפך ומחליש אותי מאוד.
2602
גיסי נתפס כשברשותו כמות גדולה של סמים, וכל המשפחה חרדה לגורלו
גיסי הסתבך בצורה קשה ביותר, הוא נתפס כשברשותו כמות גדולה של סמים קשים שהיו מיועדים למכירה. כעת הוא עצור וממתין לדיון ומשפט, ואינני צריך להגיד לכם שבית המשפט מחמיר מאוד במקרים כמו שלו, ויכול לגזור עליו הרבה שנים בכלא חס וחלילה. האם יש משהו שניתן לעשות כדי שיהיה לו נס?
2601
מאז שאני ילד אני נכשל בפגם הברית, ומרוב ההרגל קשה לי להאמין שאוכל להפסיק
עוד כשהייתי ילד נכשלתי בפגם הברית, ומאז ועד עכשיו אני לא מצליח להתנתק מהתאווה הזו. ברוך השם לפני כשנה התחלתי להתחזק, והבנתי שפגם הברית זה חטא חמור מאוד, ואולי אפילו הכי חמור בתורה. לא ידעתי את החומרה של המעשים שלי, ועכשיו, כשאני יודע, אני מאוד רוצה להפסיק עם זה, ולהתחיל לשמור על הקדושה. הבעיה היא שאני מרגיש שזה ממש בלתי אפשרי, ומרוב שהתרגלתי לזה, קשה לי להאמין שאי-פעם אוכל להפסיק. האם תוכלו לתת לי עצה בעניין?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup