ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


2600
אשתי מתדרדרת מבחינה רוחנית, ואני מפחד שהיא תפרוק מעליה את עול המצוות
אשתי מחוברת כל היום לאינטרנט, וטוענת שלעולם לא תוציא את המחשב מהבית, ובנוסף, היא טוענת שהיא מרגישה שהלבוש הצנוע וכיסוי הראש הם כמו תחפושת בשבילה. אני מפחד שהיא תפרוק מעליה את עול המצוות וזה ישפיע על כל הבית. מה עלי לעשות?
2599
מה ההגדרה של 'אמונת חכמים'? ואיך אני יכול לדעת שיש לי 'אמונת חכמים'?
מה ההגדרה של אמונת חכמים? ואיך אני יכול לדעת שיש לי אמונת חכמים? אני מאמין בחכמים ואוהב אותם, האם זה נקרא שיש לי אמונת חכמים?
2598
אני רוצה להתחיל לחיות עם מטרה, אבל אינני מוצא את הכיוון שלי בחיים
כל הזמן אני חושבת על חזרה בתשובה, אבל אני שקועה עמוק עמוק בתוך הטומאה, ולא מאמינה שאוכל לצאת מכאן ולחזור בתשובה אי פעם. לפני כשבוע קיבלתי כמה חוברות של ברסלב, וראיתי שכתוב שם שלכל אחד יש תקווה אפילו אם נפל למקום הכי אפל, ולכן אני פונה אליך כדי לשאול: איך אני יכולה לשקם את עצמי ולהתחיל לחיות כמו בת אדם נורמלית, ואחר כך גם לחזור בתשובה?
2597
אנחנו רוצים לעבור לעיר שבה נוכל לחנך את ילדינו כראוי, אך חוששים מכיוון שגיסתי גרה שם
אשתי ואני החלטנו שהכי מתאים לילדינו שנדור בעיר מסויימת עם תלמודי תורה טובים, כדי שילדינו יוכלו להתחנך שם בצורה הטובה ביותר, אך הבעיה היא שאחות של אשתי גרה באותה עיר, והיא משפיעה על אשתי בצורה לא טובה, ואז נוצרת לנו בעיה בשלום-בית. אשתי טוענת שהיא כבר לא מושפעת ממנה, אבל אני לא בטוח בזה ומפחד לסכן את השלום בית. אני מתפלל על זה הרבה. האם לעבור לשם ולקוות שבזכות התפילות המצב ישתנה לטובה, או שלא כדאי לעבור לשם?
2596
שמעתי שאינכם אומרים תחנון בתפילת מנחה. האם גם אני יכול לנהוג כך?
שמעתי שאינכם נוהגים לומר תחנון במנחה. האם אפשר ללמוד מזה הוראה לכולם?
2595
המשפחה של בעלי לא שומרת כשרות. איך מסבירים להם שאינני יכולה לאכול אצלם?
אני אשה דתייה, והתחתנתי עם אדם שבא ממשפחה חילונית. המשפחה שלו עדיין לא שומרת שבת וכשרות, ולצערי, לא הייתי מספיק חזקה כשהתחתנו לעמוד על שלי ולא לאכול מהאוכל ומהכלים שלהם. יש לנו תינוק בן עשרה חודשים שעכשיו מתחיל לאכול אוכל מבושל, ואני לא רוצה להחטיא גם אותו. העניין הוא שהם כבר רגילים לזה שאני אוכלת שם, ואני לא יודעת איך לפנות אל בעלי ואליהם ולומר להם שאני לא יכולה לאכול שם יותר, וכל זאת בלי שהם יפגעו או שזה יפגע בשלום בית שלי. אשמח לעצתו של הצדיק.
2594
אנו גרים במקום חילוני, ומאוד קשה לנו לגדל כאן את הילדים
מאוד קשה לנו לגדל את הילדים באזור חילוני, ולכן אנחנו רוצים לעבור דירה ולקנות בית במקום חרדי, אך לא מוצאים משהו שמתאים לנו. האם הרב יכול להגיד לנו מה לעשות ולברך אותנו?
2593
למרות שאני מתפלל הרבה שאזכה לשמחה, עדיין אני מונח בעצבות וביאוש
אני מבקש הרבה מהשם יתברך שאזכה להתקרב אליו ולהיות רק בשמחה, אך בינתיים אני לא רואה שום התקרבות, ולהפך אני נשאר בעצבות ולייאוש. למה אני לא רואה שום התקדמות?
2592
התחלתי לסבול מלחץ דם. האם לטפל בזה ברפואה הרגילה או ברפואה האלטרנטיבית?
לאחרונה התחלתי לסבול מלחץ דם. האם כדאי להתחיל לקחת כדורים ללחץ דם או שעדיף לנסות רפואה אלטרנטיבית או צומות וכדומה?
2591
איך אני יכולה לצאת מהטומאה, לשקם את עצמי, ולחזור בתשובה
כל הזמן אני חושבת על חזרה בתשובה, אבל אני שקועה עמוק עמוק בתוך הטומאה, ולא מאמינה שאוכל לצאת מכאן ולחזור בתשובה אי פעם. לפני כשבוע קיבלתי כמה חוברות של ברסלב, וראיתי שכתוב שם שלכל אחד יש תקווה אפילו אם נפל למקום הכי אפל, ולכן אני פונה אליך כדי לשאול: איך אני יכולה לשקם את עצמי ולהתחיל לחיות כמו בת אדם נורמלית, ואחר כך גם לחזור בתשובה?
2590
מדוע תמיד כבוד הרב מצדיק דווקא את הבעל ולא את האישה?
חברה שלי הציעה לי להיכנס לאתר שלכם - 'ברסלב סיטי' כדי לראות את השאלות והתשובות של כבוד הרב, ואכן נכנסתי לאתר וקראתי שאלות ותשובות רבות, ומאוד התרשמתי. יש לציין שאני חילונית לגמרי, אבל אולי באחד הימים אחזור גם אני בתשובה. רוב השאלות והתשובות שקראתי עסקו בענייני זוגיות ושלום-בית, ואינני מבינה מדוע תמיד כבוד הרב מצדיק דווקא את הבעל ולא את האישה? אשמח אם תענו לי.
2589
בעלי נופל לסמים שוב ושוב, ואני שבורה ורצוצה ומיואשת לגמרי
שלום לצדיק היקר. כבר חמש שנים יש לנו בעיה רצינית בבית ואני סובלת ממש ייסורי גיהנום. בעלי נפל לסמים קשים והיה מכור כמה שנים, כמובן שבשנים האלו סבלתי סבל רב שאי אפשר להסביר. לבסוף הוא החליט לקחת את עצמו בידיים, נכנס לתוכנית גמילה, והתנקה מהסמים. הבעיה היא שמאז הוא נופל שוב ושוב ולא מצליח להיפטר מזה. אני שבורה ורצוצה ומיואשת לחלוטין. האם יש משהו שאפשר לעשות כדי לעזור לו?
2588
בגלל שעדיין לא התחתנתי, יש לי הרבה צער ואני נמצא בייאוש עמוק
אני חוזר בתשובה כבר שלוש שנים, זכיתי להתקרב לרבנו ואף להיות פעם אחת באומן. ברוך השם אני מתמיד בהתבודדות, טובל במקווה ונוסע לקברי צדיקים. אני קובע עיתים לתורה, אך מרגיש שהתורה לא נכנסת בי, וכל מה שאני לומד- נשכח ממני. בגלל שעדיין לא התחתנתי, יש לי הרבה צער ואני נמצא בייאוש עמוק, ולכן כבר שנתיים אני לוקח כדורים נגד דיכאון וחרדה. בנוסף, אני סובל מעייפות כרונית וקם בכל יום בשעה מאוחרת. קשה לי עם המצב הזה ואני לא יודע מה לעשות. אולי כדאי לי לעבור לישיבה? אשמח לעצה.
2587
איך אני יכול לגרום לבני לבוא לבית הכנסת מתוך שמחה וחשק?
יש לי בן בגיל שבע, ואני מאוד מקפיד לקחת אותו איתי בשבת קודש לבית הכנסת, אך אני מרגיש שממש קשה לו לשבת לידי במשך שעה ויותר, ובכל פעם הוא מבקש לצאת החוצה לשחק. מצד אחד אני רוצה מאוד שיתפלל איתי, אבל אני לא רוצה להעמיס עליו יותר מדי כי אני מאוד מפחד שבסוף הוא ישנא את הבית הכנסת. איך גורמים לו לבוא לבית הכנסת מתוך שמחה וחשק? וכן האם מותר לי לדבר איתו באמצע התפילה כדי להסביר לו על סדר התפילה, כלומר מה אומרים עכשיו ומה עושים עכשיו וכו'?
2586
מדוע רבנו משתמש במילים "דע והאמן" – הרי אם אני יודע, אין צורך להאמין?
רבנו כותב בתורה קס"ז: "דע והאמן כי השבתים ששובתים אצל התלמיד חכם האמת הם כמו תענית. מדוע רבנו משתמש במילה "דע"? ומה הכוונה במילים "דע והאמן" – הרי אם אני יודע אין צורך להאמין?
2585
למדתי בליקוטי מוהר"ן את התורה שמדברת ממעלת השמחה בשבת קודש, ולא הבנתי את החלק האחרון
כתבתם ואמרתם הרבה פעמים, שבשבת קודש יש ללמוד בליקוטי מוהר"ן את התורה שמדברת ממעלת השמחה בשבת קודש (חלק ב' סימן י"ז). בסוף התורה הזו יש קטע נוסף שמתחיל כך: "דרך השם יתברך להביט על הטובות שעושין" וכו'. האם יש קשר בין שני הקטעים האלו? ואם כן, מהו?
2584
מאז שהתחברנו לאינטרנט, אני ובעלי התדרדרנו מאוד, וקשה לנו להתנתק מזה
כבר כמה שנים יש לנו בבית מחשב עם אינטרנט, ולפני כשנה אני ובעלי רכשנו שני מכשירי אייפון, אחד לי ואחד לא. אנחנו מרגישים שבלי לשים לה התדרדרנו מאוד, ושיש לנו בבית אוירה לא טובה, אך קשה לנו לעשות את הצעד ולהיפטר מהמחשב ומהאייפונים. איך מתחזקים ועושים את הצעד הזה?
2583
כבר שנים אני סובלת מייסורים נוראיים, דיכאון וחרדות. איך אני יכולה לעזור לעצמי?
אני סובלת שנים ארוכות מייסורים נוראיים, דכאון וחרדות. רציתי לשאול את הרב אם יש משהו שאני יכולה לעשות כדי לעזור לעצמי, או להוסיף שם וכדומה? יש לציין שאני אישה יראת שמיים ויש ברשותי גמ"ח לנזקקים, וכן אני תורמת לחסידות ברסלב באופן קבוע.
2582
אני בת שלושים ושתיים ובן-זוגי בן עשרים וחמש. מה דעתכם לגבי הפרש הגילאים?
אני בת שלושים ושתיים, ובן זוגי בן עשרים וחמש, אנו מכירים שלושה חודשים ועברנו לגור ביחד. אני מרגישה שהוא הזיווג שלי משורש נשמתי ורציתי להתייעץ עם הצדיק מה דעתו לגבי הפרש הגילאים. האם זה בסדר?
2581
האם צריכים להשאיר בקיר הבית מקום פנוי ללא סיד כזכר לחורבן?
האם יש עניין מצד ההלכה להשאיר בקיר הבית מקום פנוי ללא סיד כזכר לחורבן? והאם מנהג זה שייך גם לימינו?
2580
האם ראוי להימנע מאכילת דגים משום שהם מרבים את התאווה?
רבינו כותב בספר המידות שדגים מרבים תאווה. איך זה עולה בקנה אחד עם זה שיש מצווה לאכול דגים בשבת? והאם ראוי להימנע מלאכול דגים? והאם יש חילוק בין דגים גדולים לדגים קטנים?
2579
כשאני לחוץ, אני מקלל ואומר מילים שאחר כך אני מצטער עליהן
אבי נפטר, ואני גר עם אמא שלי. הרבה פעמים קללתי בשם השם הן את עצמי, הן את אחרים והן את אמא שלי, ואחרי שקראתי חוברת של הרב מאד התחזקתי, והפסקתי עם זה, אך אחר-כך שוב נפלתי וקיללתי. אני רוצה להיות יותר רגוע, ולא להיכנס ללחץ מכל דבר, כי הלחץ גורם לי להתחיל לקלל ולהוציא מהפה מילים שיותר מאוחר אני מצטער עליהן.
2578
כשאשתי כועסת, היא עושה איתי 'ברוגז' ומפסיקה לדבר איתי. איך אפשר לשנות אותה?
אשתי תחיה היא אשה יקרה מאוד, ויש לה עקרונות חשובים ביהדות שעליהם היא מקפידה מאוד, אך הבעיה היא שהיא מאוד כעסנית, ועל כל דבר קטן היא נעשית בכעס ומפסיקה לדבר איתי בלי זמן קצוב. פעם היא כעסה עלי יותר מחודש ימים ולא דיברה איתי שום דבר, וזה מפריע מאוד מאוד לי ולילדים, כי הבית נעשה כמו בית של הפקר כי אין אב ואם שעובדים בשיתוף פעולה, וזה מאוד לא נעים בפרט בשבת קודש. למרות שמצדי אני מנסה לעשות הכל שלא יהיו מריבות וכעסים, אני לא מצליח.
2577
בגלל שהרב שלי אומר לתלמידיו לא לנסוע לאומן, עזבתי את הכולל שלו, ומאז אין לי שמחה
שנים רבות הייתי קשור לרב גדול שדעתו נוטה לחסידות מסוימת. הוא אומר לחסידיו לא לנסוע לאומן בראש השנה, ועוד דברים שנוגדים את דעת רבנו. למרות שאני מכיר לו טובה היה קשה לי לקבל את דבריו, כי אני מאוד נמשך לרבנו ולעצות הנפלאות שלו, ואחרי תפילה להשם יתברך שיכוון אותי לדרך הנכונה, עזבתי במסירות נפש גדולה את הכולל שלו ועברתי לקהילת ברסלב, אך מאז אין לי שמחה ואין לי ישוב הדעת.
2576
אני משתדלת לחייך לכולם למרות שבתוכי אני עצובה וממורמרת. האם זה לא נקרא שקר?
מאז ששמעתי את המשפט "גדול המלבין שיניים לחברו יותר מן המשקהו חלב", ושזו מצווה גדולה לשמח אנשים, אני משתדלת לחייך לכולם ולדבר עם נשים ולחזק אותן. הבעיה היא, שבפנים אני עצובה, רע לי, אני מרגישה ריקנות ולא מעניין אותי כלום. כשאני מחייכת לאנשים, זה כאילו שאני שמה מסיכה על הפנים, אבל בתוך תוכי אני ממורמרת על כך שלא זכיתי להקים בית נאמן וקדוש בישראל עם בחיר ליבי. האם זה לא נקרא שקר?
2575
קבעו לי טסט ביום תשעה באב. האם צריך לדחות אותו ליום אחר?
כבר למעלה משנה שאני מנסה ללמוד נהיגה, עד עכשיו הוצאתי הרבה כספים, עשיתי המון שיעורים ושלושה טסטים, אך בינתיים לא הצלחתי לעבור את הטסט בהצלחה. מקודם המורה לנהיגה הודיע לי שיש אפשרות לגשת לטסט נוסף, אך התאריך שלו נופל בדיוק בתשעה באב, והוסיף שמכמה סיבות זה יהיה מסובך יותר לקבוע תאריך ביום אחר. קראתי שכתוב שמי שעושה מלאכה בתשעה באב - אין רואה סימן ברכה. האם כדאי לי לדחות את הטסט ליום אחר למרות שאני מאוד לחוץ לעבור אותו?
2574
אני סובלת מדימוי עצמי נמוך, ושוקלת להתחיל להשתמש בכדורים נוגדי דיכאון
אני סובלת מדיכאון ומדימוי עצמי נמוך, ובנוסף אני מדכאת את עצמי עם ביקורת עצמית. ומאז קראתי שהקדוש-ברוך-הוא מדקדק איתנו כחוט השערה, התעוררו אצלי פחדים שמא אני נכשלת במצוות כיבוד הורים, ואיענש על כך. אני שוקלת להתחיל להשתמש בכדורים נוגדי דיכאון אותם אפשר לקבל מרופא המשפחה. מה דעתו של הרב?
2573
ברצוני לקבל חיזוק והדרכה כיצד להתקדם בעבודת השם לפי שורש נשמתי
אשמח מאוד לקבל חיזוק והדרכה מעשית איך להתקדם בעבודת השם, ואיך לתקן את ספירת הבינה לפי שורש נשמתי. בנוסף, אשמח שהרב יברך אותי ואת אשתי שנזכה לחזור בתשובה שלימה, ושנזכה לכל הישועות ברוחניות ובגשמיות
2572
האם כדאי להלוות לחבר כסף עבור כרטיס טיסה לאומן, גם אם יש לי חשש שהוא לא יוכל להחזיר לי את הכסף?
השנה זו תהיה השנה השלישית שבה אזכה להיות באומן בראש השנה. בשנתיים הקודמות בן משפחה הלווה לי את הכסף ובכל פעם החזרתי לו קצת, והשנה רכשתי את הכרטיס בעצמי. יש לי חבר שמאוד רוצה לטוס, אך יש לו בעיה כספית. מצד אחד אני מאוד רוצה לעזור לו כמו שעזרו לי, ואני שוקל להציע לו הלוואה עבור הכרטיס ולסכם איתו שהוא יחזיר לי אלף ₪ בכל חודש, הבעיה היא שיש לי חששות שיהיה קשה לו להחזיר את הכסף. מה דעתו של הצדיק בעניין?
2571
לפני שבועיים סיימתי את לימודי התואר, אך עדיין לא מצאתי עבודה
לפני שבועיים סיימתי לימודי תואר ראשון במנהל עסקים, ועכשיו אני יושבת בבית ללא עבודה. מה אני יכולה לעשות על מנת למצוא עבודה? אשמח אם הצדיק יברך אותי לפרנסה טובה וזיווג הגון.
2570
איך זוכים לישוב הדעת ולהחזיק מעמד בעבודת השם?
אני מאוד מבולבל, ועוברות עלי עליות וירידות. מצד אחד לבי בוער מאוד לעבודת השם, אך מצד שני אני נופל ונכשל בעבירות, והבעיה הכי גדולה היא שאני מאוד מבולבל ואני לא יודע מה אני רוצה מעצמי. מרוב התסכול והמרירות שאני מרגיש אין לי שלום-בית, והיחסים עם אשתי לא במיטבם. האם תוכלו לתת לי עצה איך לזכות לישוב הדעת ולהחזיק מעמד בקדושה ובעבודת השם?
2569
אמי הציעה שכדי לחסוך בהוצאות, נעבור לגור ביחידת המגורים הצמודה לביתם. מה דעתכם?
התחתנתי לפני שמונה חודשים, וברוך השם אני בהריון. אמא שלי הציעה לנו שנעבור לגור ביחידת הדיור שלהם כדי לחסוך בהוצאות. מצד אחד אני ובעלי חוששים שלא תהיה לנו פרטיות, אך מצד שני אני מרגישה שאני כן רוצה לגור לידם, כי עכשיו אני רחוקה מהם, והם יוכלו לעזור לנו ולסייע לנו בהוצאות. מה דעתכם?
2568
הסמ"ך-מ"ם תפס אותי ברשתו ולא עוזב אותי. למה לי חיים?
אני חי בבית חילוני, שקוע בתאוות, ועוברת עלי תקופה קשה בחיים. אך מצד שני יש לי כיסופים להשם, ואני מאוד רוצה ללמוד בישיבה, אבל אני לא מצליח לשבת אפילו עשר דקות מול הגמרא, וישנם ימים שאיני יכול להניח תפילין על אף רצוני החזק. הסמ"ך-מ"ם תפס אותי ברשתו, ואני לא מצליח לצאת ממנו כבר עשרים ושבע שנים אפלות. למה לי חיים?
2567
מדוע הצדיק לא מגיע לחוג את החגים במחיצת תלמידיו בארץ ישראל?
מדוע הצדיק אינו מגיע לחג כלשהו בארץ ישראל? אני שואל מפני שאני ועוד מאות ואלפי אנשים כמהים לראות את הצדיק בארץ ישראל בחגים ובמועדים, כי אתם חסרים לנו כאן מאוד. אמנם ידוע לי שגם בארצות הברית יש לכם מאות תלמידים, אך בארץ ישראל לא הייתם לאחרונה אפילו חג אחד וזה נזקק לנו כמו אוויר לנשימה.
2566
האם אני יכול לתרום ולהיות שותף בהדפסת הספרים שלכם?
אני גר בדרום אפריקה, ובחסדי השם יתברך זכיתי בשנתיים האחרונות להתקרב לרבנו הקדוש רבי נחמן. אני מתחזק מאוד מהחוברות והספרים שאתם מחברים, וכהכרת הטוב אני רוצה להשתתף בהוצאות ההדפסה הבאה. האם אוכל להקדיש את התרומה שלי לרפואת מורנו ורבנו עטרת ראשנו הרב עובדיה יוסף, שזכות רבנו הקדוש תעמוד לו ותהיה לו רפואה שלמה? ולמי עלי לפנות כדי למסור את התרומה?
2565
אנחנו מתלבטים וקשה לנו להחליט לאיזה תלמוד-תורה לרשום את בננו
אני דואגת לעתיד הילד ולא יודעת מה לעשות: האם כדאי להשאירו היכן שהוא עכשיו, למרות שהתלמוד תורה הזה לא נחשב כל-כך, או שכדאי לנו לעשות מאמצים ולהילחם להחזיר אותו לתלמוד תורה הקודם למרות ששם לא התנהגו אליו כראוי?
2564
האם זה נכון שבלהה, זילפה, יוכבד, צפורה, אלישבע ואביגיל קבורות ב'קבר האימהות' בטבריה?
בטבריה יש מקום שנקרא 'קבר האימהות' – וטוענים שקבורות שם בלהה, זילפה, יוכבד, צפורה, אלישבע ואביגיל. האם זה נכון שכולן או חלקן קבורות שם?
2563
זכיתי לקרב הרבה אנשים להשם יתברך, אך אני בעצמי עדיין נכשל בעבירות חמורות
אני מנסה לחזור בתשובה כבר כמעט שבע שנים, ברוך השם זכיתי לקרב יהודים אל התורה הקדושה, וחלקם הפכו להיות אברכים יראי השם, ואילו אני נע ונד בארץ לא זרועה, עד שנפלתי כבר בעבירות שיש בהן כרתות, ואינני מוצא את זיווגי. בנוסף, אני מרגיש שיש בי דיבוק שמנסה להרוג אותי פשוטו כמשמעו, ולא מאפשר לי אפילו להניח תפלין. התוכלו לעזור לי?
2562
בתפילת שמונה עשרה אומרים: "ומקיים אמונתו לישני עפר" - על איזו אמונה מדובר?
בתפילת שמונה עשרה אומרים: "ומקיים אמונתו לישני עפר" - על איזו אמונה מדובר?
2561
בהסכמת אשתי אני רוצה להתחתן עם אישה נוספת. מה דעתו של הרב?
אני נשוי, ובהסכמת אשתי אני רוצה לשאת אישה נוספת לשם שמים. מה דעתו של הרב?
2560
שנים רבות הייתי מהופנט אחרי אחד מרבני ברסלב, עד ששמתי לב שאני לא מקבל ממנו כלום
שנים רבות הייתי תלמיד של אחד מרבני ברסלב, הייתי ממש מסור אליו והחזקתי ממנו כמורי ורבי, אבל לבסוף התפכחתי וראיתי שאני לא מקבל ממנו התחזקות אמיתית ולכן עזבתי אותו. מאז אני מקורב אל כלליות ברסלב, אינני קשור לאף רב מרבני ברסלב, ויותר מזה, יש לי ביקורת קשה על הדרך שהם מעבירים להמון העם את דעתו של רבנו הקדוש. אני ממש משתגע מהמחשבה שהייתי מהופנט כל-כך אל אותו רב במשך שנים ולא קיבלתי ממנו כלום. מה דעתו של הרב בעניין?
2559
נעלתי את בעלי מחוץ לבית, ומאז הוא הלך ולא חזר. מה עלי לעשות?
לפני כמה ימים הייתה מריבה גדולה ביני לבין בעלי, ובשיאה הוא יצא מהבית בכעס ובעצבים. אחרי כמה שעות הוא חזר הביתה, אבל אני נעלתי את הדלת ולא נתתי לו להיכנס. הוא התחיל לצעוק ולהשתולל, ואמר שאם לא אפתח לו את הדלת - הוא ילך ולא יחזור. לא עניתי לו, אז הוא שבר את החלון של הבית והלך. מאז עברו כבר שלושה ימים, אך הוא לא חזר הביתה ואפילו לא התקשר, ואני יושבת בבית לבד עם שני הילדים ולא יודעת מה לעשות. אני יודעת שהייתי לא בסדר שלא נתתי לו להיכנס הביתה, ואני מאוד מפחדת שבעלי יחליט להתגרש ממני בגלל מה שקרה. מה עלי לעשות?
2558
אני סובל מ'סכיזופרניה פרנואידית'. האם יש לרבי נחמן עצה בשבילי?
אני סובל מבעיה נפשית המוגדרת כ'סכיזופרניה פרנואידית'. מלווים אותי פחדים עשרים וארבע שעות, וכל הזמן אני שומע קולות מוזרים וצלצולים באזניים. באבחנה אמרו לי שקשה מאוד לצאת מהבעיה הזו, וכמעט שאין לה רפואה, ומאז שעברתי את האבחנה, קשה לי עוד יותר, ונוספו לי עוד פחדים שחס וחלילה אשאר עם הבעיה הזו כל החיים. האם יש לרבי נחמן עצה בשבילי?
2557
אנו מתלבטים מאוד לאיזה גן לשלוח את בתנו, וזקוקים לעצתכם
בתי לומדת בגן פרטי, אצל רבנית מקסימה שמחנכת אותה ליראת שמים וצניעות באופן מופתי. ומכיוון שבשנה הבאה נוכל כבר להכניס את הילדה לגן ללא תשלום במסגרת חוק חינוך חינם, אנו שוקלים לרשום אותה לגן אחר. באותו גן לומדות רק בנות ושמעתי עליו המלצות טובות, אך אנו חוששים משום שרוב הילדות בגן הולכות בלי גרביונים ועם חולצות קצרות. ולכן אנו פונים אליכם לקבלת ייעוץ והדרכה: לאיזה גן כדאי לרשום אותה?
2556
האם מותר לנו לספר להורים שאשתי עומדת ללדת בן, כדי שנוכל להתכונן לברית מבעוד מועד?
ברצוני לשאול שתי שאלות: א. אשתי בהריון בחודש השביעי, וכבר ביררנו את מין העובר ומצאנו שהוא זכר. האם מותר לנו לספר זאת להורים על מנת שיעזרו לנו לתכנן את מסיבת הברית כבר מעכשיו, בכדי שלא יהיה אחר-כך לחץ? ב. האם יש שלב בהריון שבו מותר כבר לספר את מין העובר או שזה אסור לכל אורך ההיריון?
2555
אשתי משתוקקת כבר תקופה ארוכה להיות בציון של רבנו הקדוש. האם ראוי ללוות כסף לשם כך?
אשתי היקרה לא זכתה עדיין להיות באומן אצל רבנו. על אף שהיא מקורבת אל רבנו עוד משנות בחרותה, וכבר אז היא השתוקקה לבוא אל ציונו, ואף חסכה בשביל זה כסף, אך היא לא הספיקה לעשות זאת לפני החתונה, ובינתיים התחתנו. אך דא עקא שאין לנו כסף מזומן בשביל כרטיסים. האם כדאי לנו לקחת הלוואה בשביל זה, כדי שנוכל לנסוע שנינו יחד אפילו ליום אחד בשביל התיקון, או שלא כדאי לדחוק את השעה, ועלינו להמתין לזמן שיתרחב לנו בפרנסה?
2554
במקום שתהיה ביני לבין אשתי אהבה, יש בינינו מרירות גדולה
במקום האהבה הגדולה שאמורה להיות ביני לבין אשתי, כמעט כל הזמן מר לנו, וזה משפיע גם על הילדים. כמו-כן איני מוצא עבודה מסודרת, וגם זה משפיע, כמו שכתוב "השם גבולך שלום חלב חיטים ישביעך". אני מבקש עצה וברכה להסרת המרירות השורה כמעט תמיד ביני ובין אשתי
2553
בקרוב ניכנס לביתנו החדש. מה צריכים לעשות לפני הכניסה לבית?
בסייעתא דשמיא אנו עתידים להיכנס בקרוב לבית חדש, ושמעתי שיש עניין לקרוא בבית את כל התורה כולה לפני שנכנסים לגור בו. האם צריך שדווקא בעלי יקרא לבדו את כל התורה, או שאפשר לחלק את התורה למספר בחורים שיקראו יחד איתו? והאם ישנם עוד דברים שצריכים לעשות לפני הכניסה לבית?
2552
התחתנתי עם בעלי מתוך לחץ ואין בינינו אהבה. האם יש טעם להישאר ביחד?
לפני חודשיים התחתנתי עם אדם טוב ממשפחה טובה, אך מאז שהכרנו לפני כשנה וחצי ועד היום, מלווה אותי תחושה של חוסר שמחה וחוסר אהבה אמיתית כלפיו. מתוך לחץ שהוא הפעיל עלי החלטנו להתחתן, ומאז שקיבלנו את ההחלטה הזו, נכנסתי לתקופה של לחץ נפשי שהתבטאה בירידה בשמחה וברוחניות. האם יש טעם להישאר איתו, ולנסות להמשיך לאהוב ולתת, או שחבל לבזבז את הזמן של שנינו וכדאי להתגרש?
2551
מי היה רבי אהרן מברסלב? ומדוע רבנו הפליג כל-כך במעלתו?
קראתי באחד הספרים שרבנו ז"ל אמר על רבי אהרן מברסלב: "על גבי דגל אשאנו לקראת משיח צדקנו". האם זה נכון שרבנו התבטא כך? וכן אשמח מאוד אם תוכלו לספר לנו קצת מי הוא היה, ומדוע רבנו הפליג כל-כך במעלתו

 

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup