ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


2550
האם זה נכון שמי שמתמיד בחומש ורש"י יזכה לצלילות הדעת גם לעת זקנתו, ויהיה בהיכלו של רש"י?
אומרים בשם הרב הקדוש מבעלזא זי"ע שמי שילמד בכל יום חומש עם רש"י יזכה לצלילות הדעת גם לעת זקנתו, וכן שיזכה להיות במחיצתו של רש"י הקדוש. האם הוא אכן אמר זאת?
2549
רבנו אמר: "אם כבר שוחט ומלמד - שיהיו מאנשי". מה כוונת הדברים?
שמעתי שרבנו אמר "אם כבר שוחט - שיהיה מאנשי, ואם כבר מלמד - שיהיה מאנשי". היכן מופיעה השיחה הזו? ומה כוונת הדברים?
2548
כיצד אדם יכול לזכות לתקן את כל הימים שפגם בהם?
רבנו כותב בליקוטי מוהר"ן בתורה קע"ט שעל ידי תעניות זוכים לתקן את כל הימים שעברו בלי מצוות ומעשים טובים, והוא מחיה את כל הימים שפגם בהם. אך מצד שני ידוע שרבנו הקפיד שלא נעשה תעניות, חוץ ממה שנפסק בשולחן ערוך. איך מסבירים את הסתירה הזאת? ואיך זוכים על-פי דעת רבנו לתקן את הימים שפגמנו בהם?
2547
בעלי מתעקש להשאיר את המחשב והאינטרנט בבית. איך עלי לנהוג במקרה כזה?
בעלי אינו מקפיד בשמירת תורה ומצוות, ודורש להשאיר בבית את המחשב והאינטרנט כי הוא משמש לעבודה. הוא מרשה לילדים לצפות במחשב, ובגלל שאני לא מסכימה אני הופכת להיות 'האמא הרעה'. איך עלי לנהוג במקרה כזה?
2546
אנחנו עומדים לפני גירושין, הילדים שלנו מתדרדרים, ואני אובדת עצות. מה עלי לעשות?
אחרי שש עשרה שנות נישואים בעלי רוצה להתגרש. אני אם לשישה ילדים ובעלי לא דואג להביא פרנסה הביתה, הוא טוען שאני יכולה לפרנס הילדים בעצמי, אנו גרים חמש שנים בבית הוריו והוא מאיים עלי שהוא יזרוק אותי מהבית. אנחנו שומרי תורה ומצוות, אך בגלל האלימות מצד האבא, הילדים המתבגרים מתדרדרים והולכים בדרך ההפוכה ממה שהוא רוצה. אני זקוקה לעזרה, מה עלי לעשות?
2545
מאז שהתקרבתי לברסלב קשה לי מאוד ללמוד תורה. מה הסיבה לכך?
מאוד קשה לי ללמוד, ואני מצליח ללמוד רק את הקונטרסים שחיברתם. לפני שהתקרבתי הייתי מתמיד גדול ולמדתי בכל יום כמה שעות ש"ס ופוסקים. החברים אומרים לי שזה 'בירורים' שאני צריך לעבור. האם זה נכון?
2544
האם עלי לעשות חסד ולקחת טרמפיסטים למרות מקרים נוראיים שקרו בעבר?
פעמים רבות תוך כדי נסיעה אני רואה אנשים המסמנים לי לעצור כדי שאקח אותם טרמפ. חלקם עם כיפה כזו או אחרת, אך מחמת מקרים שאירעו בעבר איני סומך על אדם שאיני מכיר ואיני עוצר להם, אך אני חושש לביטול מצות עשה של חסד. מה דעתכם הקדושה?
2543
האם הגאולה השלימה באמת קרובה מאוד כמו שאמרו הרבה מצדיקי הדור?
הרבה מהצדיקים בדורנו אמרו שהגאולה קרובה מאוד. האם גם לפי דעתך היא קרובה מאוד או שהיא עלולה להתעכב עוד זמן רב? ואם היא קרובה, עד כמה?
2542
אנו סובלים במשפחה ייסורים גדולים. האם אנו צריכים לעשות תיקון כלשהו?
אבא שלי חולה בפרקינסון, אחותי אינה בקו הבריאות והיא חולה נפשית בשל כמה ניסיונות התאבדות, אחות נוספת שיש לה שני ילדים התגרשה, אח נוסף שיש לו תאומים בגיל בר-מצווה התגרש גם הוא והתחתן בשנית, ועוד אח שאינו בקו הבריאות ואינו מוצא את זיווגו האמיתי. אמא לוקחת את כל הצרות ללב, ובעבר היו לה בעיות בלב. האם אני, הבת, צריכה לעשות משהו עבורם כגון תיקון או תפילות מסוימות?
2541
איך מסבירים את הסתירה שיש כביכול בדברי רבנו ז"ל בעניין תעניות?
מצד אחד רבנו אמר לא להתענות, ומצד שני כתוב בלקוטי מוהר"ן בתורה נ"ב שמי שצריך להתענות בוודאי צריך להתענות ומצוה הוא. וידוע שצריך לקיים את דברי רבינו בפשיטות ובתמימות ובלי חוכמות. איך מתיישבת הסתירה?
2540
חופשת הלידה שלי עומדת להסתיים, וקשה לי מאוד לחזור למקום העבודה
ועכשיו אני נמצאת בחופשת לידה אחרי שנולד התינוק השני. אני מתלבטת האם לחזור לעבודה, כי נורא קשה לי שם, היצר הרע חוגג שם, כל הזמן מדברים שם לשון הרע, והמנהלות ממש קשות ולא מתחשבות בכלום. אני לא יודעת אם אזכה שם לכבוד ולהערכה והאם תפקידי הקודם יוחזר לי. בנוסף, עדיין לא מצאתי מישהי מתאימה שתשמור לי על הילדים בזמן שאהיה בעבודה. מה דעתו של הרב: האם לחזור לשם או לחפש עבודה אחרת?
2539
איך יתכן שעם ישראל הלך ועבד עבודה זרה ל'פעור', אחרי שראו את כל עשרת המכות והניסים הגדולים?
למדתי בחומש שבתקופת משה רבנו עם ישראל עבדו עבודה זרה שנקראה 'פעור', והיא הייתה עבודה זרה מגונה מאוד, שהיו צריכים לעשות את הצרכים לכבוד הפסל, ואינני מצליח להבין: איך יתכן שבן אדם עם שכל יעבוד עבודה זרה כזו, ובפרט שמדברים כאן מעם ישראל, שיצא ממצרים בניסי ניסים וראה את עשרת המכות, ובלכתו במדבר היה מוקף בענני הכבוד, ומשה רבנו היה ביניהם, ואיך בדרגה שלהם היה שייך בכלל שילכו ויעבדו עבודה זרה כזו?
2538
אני רוצה להיות מרוכז בתפילה ושלא יטרידו אותי מחשבות שלא קשורות. איך זוכים לזה?
יש לי בעיה שאני לא מצליח להתמודד איתה: בכל פעם שאני מתפלל תפילה שמונה-עשרה, אני מתחיל להתפלל בכוונה, אבל מהר מאוד המחשבה עפה רחוק רחוק, ואני מוצא את עצמי חושב מחשבות חולין, על התשלומים שאני צריך לשלם ועל העסקים שלי. בנוסף זה גורם לי שבלי לשים לב אני מדלג על ברכות שלמות, ופתאום אני מתעורר ולא זוכר איפה הייתי בתפילה. איך אפשר לזכות להיות מרוכזים בתפילה, ושלא יטרידו אותי מחשבות שלא קשורות לתפילה?
2537
מאז הגירושין המצב בבית קשה מאוד, ואני לא מצליחה להשתלט על הילדים שלי
לאחר שנות נישואין רבות אני ובעלי התגרשנו כי לא הסתדרנו יחד ואני נשארתי בבית עם ששת ילדינו. לצערי הרב המצב הזה קשה מאוד גם לי וגם לילדים, כי הם מסתובבים כמו יתומים חיים, ואני לא מצליחה להשתלט על הכל ביחד - על הגידול שלהם, ועל צרכי הבית. אשמח לחיזוק מהצדיק, כי אני זקוקה לו כמו אויר לנשימה. תודה רבה.
2536
אשתי רוצה להתגרש ממני ולא מוכנה לשמוע על שלום-בית. מה אפשר לעשות?
בעוד שבועיים יתקיים דיון בנוכחותי ובנוכחות אשתי, כי היא רוצה להתגרש ממני בכל תוקף, ולא מוכנה לשמוע על שלום-בית. אני יודע שלא התנהגתי איתה כמו שצריך ושהייתי בעל אכזרי, אבל עכשיו אני מתחרט מאוד שהגענו קרוב לגירושין, והלוואי שהייתי יכול להחזיר את הגלגל אחורה. אני מוכן להשתנות ולבקש ממנה סליחה אמיתית, אבל היא לא מעוניינת לשמוע שום דבר. האם יש משהו שאני יכול לעשות כדי להניא אותה מלעשות את הצעד הזה ולהתגרש ממני?
2535
אשתי לחוצה מאוד ומפוחדת מההריון ומהלידה. איך אני יכול להרגיע אותה?
אשתי נמצאת בהריון הראשון, וברוך השם אנחנו שמחים מאוד ומודים לקדוש-ברוך-הוא על המתנה הנפלאה שנתן לנו. העניין הוא שאשתי מאוד מאוד לחוצה ומפוחדת, וכמעט שאין יום שהיא לא בוכה לי. יש לה חרדות מהלידה, והיא לא יודעת איך להרגיע את עצמה. איך אני יכול להרגיע אותה? והאם יש סגולות כלשהן כדי שההריון והלידה בקלות, הן לה והן לעובר?
2534
כיצד מיישבים את הסתירה בין דברי רבנו לדברי הרמב"ם בעניין קבלת הביזיונות באהבה?
רבינו ז"ל אומר ש"עיקר התשובה - ישמע בזיונו ידום וישתוק", אך הרמב"ם ז"ל כותב (בהלכות דעות פרק ו'): "כשיחטא איש לאיש לא ישטמנו וישתוק. מה גם שהמציאות מראה שאם אדם שומר הכל בלב ושותק, לבסוף הוא מתפוצץ ועלול לבוא לכעס גדול, ונמצא שבזה ששתק יצא שכרו בהפסדו. אם כן מה ההסבר לדברי רבינו ז"ל הנ"ל?
2533
בכל קהילה של חסידי ברסלב אומרים שהרב שלהם הוא 'צדיק הדור'. מהי האמת?
ברוך השם זכיתי להתקרב לפני כמה שנים לרבי נחמן מברסלב, ויש לי שאלה שמטרידה אותי ומבלבלת אותי מאוד: בכל קהילה וישיבה בברסלב אומרים לי שרק הרב שלהם הוא 'צדיק הדור' ו'הראש בית של הדור', ורק דרכו אפשר להבין את דברי רבי נחמן ולהתקרב לדרכו של רבי נחמן. מהי האמת?
2532
יש לי חברה ואנחנו שוקלים להתחתן. איך אני יכול להיות בטוח שאנחנו זיווג מהשמים?
יש לי חברה כבר תשע שנים, וטוב לנו ביחד. בשנה האחרונה התחלנו לדבר על חתונה והקמת משפחה, אבל אני מבולבל ולא יודע אם היא באמת מיועדת להיות אשתי כל החיים. איך אני יכול להיות בטוח שאנחנו זיווג מהשמים?
2531
אני יתום מאבא ואמא, ואני מרגיש שאין בעולם אף אחד שמבין אותי
אני בחור יתום מאבא ואמא, הגעתי כבר לגיל עשרים וחמש ועדיין לא זכיתי להתחתן. אני מרגיש בודד ושאין לי אף אחד בעולם שמבין אותי... בנוסף, אין לי עבודה מסודרת ולכן מאוד משעמם לי. אני מבקש עצה מהרב וברכה שאזכה להתחתן בקרוב מאוד
2530
בני המשפחה שלי לא מתנהגים אלי יפה, הם פוגעים בי הרבה פעמים ומזלזלים בי
לצערי הרב בני המשפחה שלי לא מתנהגים אלי יפה, הם פוגעים בי הרבה פעמים, ומזלזלים בי. זה גורם לי עגמת נפש ורצון להסתגר בחדר ולא לצאת לשום מקום. אשמח לקבל מהרב חיזוק.
2529
האם טיפול בעופרת נגד עין הרע אכן עוזר, או שהכל אחיזת עיניים?
יש סוג של טיפול נגד עין הרע שנקרא 'טיפול עופרת', ויש בירושלים משפחה יראת שמים שעוסקת בזה כבר שנים רבות. עברנו את הטיפול הזה לפני הרבה שנים, עוד לפני שזכיתי להתקרב לחסידות לברסלב. ברצוני לדעת: האם יש בזה עניין אמיתי, או שהכל אחיזת עיניים?
2528
מה אני יכולה לעשות כדי שהלב של בעלי יפתח והוא יתעורר בתשובה?
אני שומרת שבת, אך בעלי לא, ואני תמיד מתפללת שהשם יתברך יפתח את ליבו ויקרב אותו. מה עוד אפשר לעשות?
2527
האם מותר ללמוד בספר בו המחבר מפרש את דברי רבנו לפי דעתו האישית?
יש ספר שיצא בעילום שם, והוא קובץ של מושגים מספרי רבנו ותלמידיו. העניין הוא שהמחבר מוסיף את דעתו האישית שלפעמים סותרת ומפרשת בצורה אחרת את דברי רבינו, ונחלקנו בזה תלמידי הכולל אם ללמוד בו ואם לאו.
2526
הרופאים אמרו שאם אשתי תמשיך בהריון, היא תהיה בסכנת חיים ממשית. מה עלינו לעשות?
אשתי בהריון, והרופאים אמרו לנו שהיא מוכרחה להפיל את העובר, כי אם היא לא תפיל היא תהיה בסכנת חיים ממשית ויהיו לה סיכויים קלושים לחיות. מה עלינו לעשות?
2525
אני מנסה להיות בשמחה, ולהסתכל על הטוב שבחיים, אבל אין לי כוחות להתגבר על העצבות
אני מרגיש כל הזמן שלא טוב לי, כאילו הדיכאון רודף אחרי ומשתלט עלי. אני מנסה להיות בשמחה, ולהסתכל על הטוב שבחיים, אבל אני מרגיש שאין לי כוחות להתגבר על העצבות. אשמח מאוד לקבל חיזוק מהצדיק.
2524
לא מזמן התארסתי, וההורים שלי מתעקשים שהחתונה תהיה רק בעוד שנה. מה אפשר לעשות?
אני בחורה מבית מאוד מאוד חרדי ואני נמצאת בקשר עם בחור כבר תקופה ארוכה. ההורים שלי הסכימו שנתחתן, וכבר התארסנו, אבל הם מתעקשים מאוד שהחתונה תהיה רק בעוד שנה! קשה לי לחכות כל-כך הרבה זמן - שנה שלמה, אבל ההורים מתעקשים. מה אפשר לעשות?
2523
האם אפשר להפיץ את ספרי 'שאלות ותשובות בחסידות ברסלב' גם לחרדים?
היות ואני זוכה להפיץ את הספרים הנפלאים "שאלות ותשובות בחסידות ברסלב" ברצוני לשאול: האם יש בעיה כלשהי להפיץ את הספרים למשפחות חרדיות, או לבחורי ישיבה שמא הם יחשפו לנושאים צנועים, או שאין מה לחשוש ואפשר להפיץ את הספר לכולם בלי יוצא מן הכלל?
2522
אני מתפלל במקום העבודה, ולכן אין לי אפשרות להתפלל את כל התפילה. על מה אפשר לדלג?
אני מתפלל מדי יום את תפילת שחרית ביחידות במקום עבודתי. אני שם לב שהאנשים בעבודה לא מרוצים מזה ועושים לי פרצופים. איזה חלקים מהתפילה פחות חשובים ואני יכול לדלג עליהם כדי שלא אפריע יותר מדי לאנשים בעבודה שלי?
2521
איך צריכים להתייחס ולענות לילדים כאשר הם שואלים שאלות מהותיות באמונה?
אני חי בסביבה דתית, ואני נוכח לדעת שרוב הילדים, כאשר הם מגיעים לגיל ארבע עשרה - חמש עשרה הם מתחילים לשאול שאלות כמו: "למה להאמין באלוקים?" ו"למה להאמין ביהדות?". אני מכיר מישהו שהוא מגדיר עצמו חסיד ברסלב, ורציתי להתייעץ איתו מה צריכים לענות לילדים כאשר הם שואלים שאלות כאלו, אך הוא פשוט מתחמק, ואומר שאלו שאלות של כופרים. האם הוא צודק?
2520
כבר הרבה פעמים התחלתי לחזור בתשובה, אך לא החזקתי מעמד
הרבה פעמים התעורר בי רצון לחזור בתשובה, והתחלתי, אך לא המשכתי. אשמח לקבל מכבוד הרב קצת דברי חיזוק כדי שאוכל להתחזק ולעשות את הצעד הזה ולחזור בתשובה.
2519
האם כדאי להרגיל את אשתי ואת ילדי לומר קריאת שמע שעל המיטה כפי נוסח האריז"ל?
האם כדאי להרגיל את אשתי וכן את ילדי מקטנותם לומר קריאת שמע שעל המיטה כפי נוסח האריז"ל? ואם כן, האם הם צריכים להגיד את כל הנוסח או רק חלק ממנו?
2518
כל הזמן יש לי תחושה שלא אוהבים אותי ושחושבים שאני לא בסדר
אני בן אדם חרדתי מטבעי, אך לאחרונה אני מוצאת את עצמי כל הזמן בחרדות, ובפרט בעניין בעלי שיהיה בריא. יש לי חרדות גם מהאחים שלי, הם אנשים לא קלים ויש במשפחה הרבה מריבות, ותמיד אני חוששת שהם לא יאהבו אותי ויחשבו שאני לא בסדר וכו'... תמיד אני מפחדת לצאת הלא טובה, וממש קשה לי להיות עשרים וארבע שעות עם הלב תפוס, זה הורס לי את מצב הרוח, וכל הזמן אני חושבת מחשבות שליליות. איך אני יכולה להשתחרר מהחרדות הללו ולחיות בשלוה ובשמחה?
2517
אני מרגישה שמקום העבודה ומקום המגורים שלי גורמים לי בעיות. האם לעבור למקום אחר?
אני גרה בבת-ים ועובדת באותו בית ספר כבר חמש עשרה שנה. אני מרגישה שיש שם הרבה צרות עין וחוסר פרגון, במיוחד ממישהי אחת - שקשה לה מאוד שטוב לי, ובכל פעם שהיא שמעה שעמדתי לפני אירוסין או נישואין, היא לקחה את זה קשה מאוד וניסתה לחבל בכך. אני בת שלושים ושבע, ואני מרגישה שעצם העובדה שאני שם גורמת לי לעיכוב במציאת הזיווג. שלחתי קורות חיים לבתי ספר בירושלים אך עדיין לא נעניתי, והזמן דוחק... האם עלי לפעול כפי שאמרו חז"ל "משנה מקום משנה מזל", ולעבור לגור ולעבוד במקום אחר?
2516
אני מרגישה שמשהו גדול חוסם ומעכב אותי בחיים ובפרט במציאת הזיווג
אני לא מצליחה לצאת לשידוכים ולהגיע להחלטות בחיים, ואני מרגישה מעוכבת בכל תחומי החיים. אני משתדלת מאוד להקפיד על שמירת המצוות ועל הצניעות, והחלום היחיד שלי זה להקים בית נאמן בישראל, אך לצערי הרב החלום הזה לא מתגשם, כי הזמן חולף ואני לא מצליחה להירפא מהצלקות שנשארו בי נפשית ופיזית.
2515
האם זה נכון שרבנו יותר גדול מהבעל שם טוב ומהאריז"ל?
בספר חיי מוהר"ן (בסימן שצ"ג) מובאת שיחה, וזו לשונה: "אמר: אפילו אם היה הבעל שם טוב והאריז"ל וכו' בעולם - לא היה יכול להשתוות עמי". האם הפירוש הוא כפשוטו, שרבנו היה יותר גדול מהם, או שהכוונה היא שהם אורות כל-כך גדולים שהדור הירוד שלנו לא יכול לקבל, ורבנו הקדוש מתוקף קדושתו יכול לצמצם את האור גם לפשוט שבפשוטים שבישראל?
2514
אני חוזרת בתשובה ומשפחתי חילונית. האם אני צריכה לשמור איתם על קשר אחרי שאתחתן?
אני בת שמונה עשרה והחבר שלי בן שבע עשרה וחצי. הוא שאל את הרב אם להתחתן, והרב אמר להתחתן. הבעיה היא שהמשפחה שלי חילונית ואיננה מכבדת כל-כך את הדת ואת הדרך שלי. אני גדלתי מחוץ לבית ולמדתי באולפנה שהיא פנימייה דתית, והחבר שלי בא מבית חרדי. אני לא יודעת אם עלי לשמור על קשר עם המשפחה שלי לאחר החתונה, כי הדרך שלי שונה מאוד מהדרך של המשפחה שלי.
2513
בכל פעם שאני צריכה להתעורר קשה לי להתגבר ולקום. איך אני יכולה להשתפר?
מזה מספר שנים אני מעורבת בקשר מורכב וסבוך שממש קשה לי לצאת ממנו, על אף מאמצים גדולים מצדי, ואני מרגישה שהעניין הזוגי חסום... אציין שאני אדם עם אמונה גדולה, משתדלת במצוות ושומרת שבת, אבל משום מה אני מרגישה שהדבר הזה חזק ממני. אציין כי הייתי אצל רבנו באומן, ויש לי אמונה גדולה שהדברים יסתדרו אך עם זאת עדיין קשה.
2512
מזה מספר שנים אני מעורבת בקשר מורכב וסבוך שקשה לי לצאת ממנו
מזה מספר שנים אני מעורבת בקשר מורכב וסבוך שממש קשה לי לצאת ממנו, על אף מאמצים גדולים מצדי, ואני מרגישה שהעניין הזוגי חסום... אציין שאני אדם עם אמונה גדולה, משתדלת במצוות ושומרת שבת, אבל משום מה אני מרגישה שהדבר הזה חזק ממני. אציין כי הייתי אצל רבנו באומן, ויש לי אמונה גדולה שהדברים יסתדרו אך עם זאת עדיין קשה.
2511
איך ייתכן שיש אדם שקורא בכל יום את המכתבים שלכם ועדיין אינו חוזר בתשובה?
ידוע לי על אחד שהוא רשע מרושע חוטא ומחטיא את הרבים באצטלא דרבנן, שקורא כמעט בכל יום בשו"ת שלכם, וגם מצטט מספריכם 'אשר בנחל' ו'שיחות מוהרא"ש' וכו' כקרדום לחפור בו... איך זה שהוא קורא כל-כך הרבה דבורי התחזקות ויראת שמים, ואינו חוזר בתשובה?
2510
רבנו אמר "לפעמים צריך לבקש רחמים על החולה שימות". באילו מקרים צריכים להתפלל כך?
קראתי שכתבתם שאסור להתפלל על אדם שסובל שימות, אלא שלא יסבול. והנה רבנו ז"ל אומר (ספר המידות, אות צדיק, סימן קט"ז) 'לפעמים צריך לבקש רחמים על החולה שימות', ונפשי לשאול הגיעה: מתי הן אותן הפעמים שכן צריך להתפלל על החולה שימות?
2509
האם זה מקובל שנשים דתיות תצאנה לבלות בערבים עם כמה חברות, לבד בלי בעליהן?
האם זה מקובל שנשים דתיות תצאנה לבלות עם בערבים עם כמה חברות, לבד בלי בעליהן? ומה לגבי יום שלם של כיף עם החברות?
2508
אני סובלת משתי נשים בעבודה שלי, ואין לי כבר כח לעימותים וסכסוכים
במקום העבודה שלי יש מישהי שכל הזמן נכנסת בתחום התפקיד שלי, וכשאני מעירה לה, היא אומרת שאני רודפת כבוד. היא לא מקבלת את הסמכות שלי, רק בעניינים טכניים, ולפעמים היא משפילה אותי וגורמת לי להרגיש רע מאוד. אני לא יודעת איך להתנהג בעימותים האלו - שאני לא טובה בהם. אני רוצה לעזוב את העבודה לגמרי, אבל אין לי כל כך לאן. מה אפשר לעשות?
2507
חזרתי בתשובה ועדיין אני לומדת בבית ספר חילוני. כיצד עלי להתנהג עם החברות?
חזרתי בתשובה לפני שנתיים, אך אני עדיין לומדת בבית ספר חילוני. רציתי לשאול: האם אני צריכה לנסות לחזק את הבנות בכיתה, או שעדיף שאתרחק מהן בכדי לא להתקלקל?
2506
אני נמצא לפני החתונה, ואשמח אם הרב יכתוב לי כיצד זוכים לילדים קדושים
אני נמצא כעת לפני החתונה, ואני מאוד רוצה שהרב יכתוב לי כמה עצות וסגולות כיצד מושכים נשמות קדושות לעולם, מכיוון שבהדרכת החתנים לא מלמדים דברים אלו.
2505
בעלי נפטר לפני שלוש שנים ואני רוצה להתחתן שוב, אך מתקשה למצוא שידוך
רציתי להתייעץ עם הרב ולקבל את ברכתו: אני אלמנה בת שלושים ושש, ללא ילדים. בעלי המנוח נפטר לפני כשלוש שנים, ומאז אני מתקשה בחיי היום יום. אני רוצה להתחתן שוב, אבל יש לי קשיים בשידוכים. ראוי לציין שדבקתי בדרכו של בעלי המנוח, ואני הולכת על-פי דרכו של הרבי מליובאויטש זי"ע.
2504
האם יש צורך להמשיך בכל הדברים שמתקנים את פגם הברית גם אם הייתי כבר באומן?
זכיתי להיות באומן, האם אני צריך להמשיך להקפיד בכל הדברים שנועדו לתיקון הברית, כמו קריאת שמע שעל המיטה כפי נוסח האריז"ל, אמירת תיקון הכללי, התעוררות בימי השובבי"ם וכו', או שמכיוון שהכל כבר תוקן בציון רבנו ז"ל אין צורך להקפיד כל-כך בכל העניינים האלו?
2503
האם כשאדם צריך ללכת לפסיכולוג כדאי ללכת דווקא למישהו ששומר תורה ומצוות?
כאשר אדם נזקק ללכת למטפל רגשי או לפסיכולוג, האם יש עניין להתעקש וללכת לפסיכולוג או מטפל רגשי ירא שמים שומר תורה ומצוות, או שזה כמו כל רופא מקצועי, וצריך ללכת לגורם מומחה ומקצועי ולא להתייחס להשקפותיו ולדעותיו?
2502
בעלי ניסה לעשות שלום בין האחים שלו, אך המצב הסתבך ונהיה חמור יותר
אחים של בעלי מסוכסכים ביניהם בגלל כסף. האחים האלו גדלו בלי אבא, ובעלי, שהוא האח הגדול במשפחה, דאג לפרנס אותם יום יום במשך עשרים וחמש שנה. בעלי ניסה לעשות שלום בין האחים, ולמרות שהוא זה שניסה לעשות שלום ביניהם, הם היו כפויי טובה, התהפכו עליו והתחילו לריב איתו. המצב הסתבך והגיע לקללות ומריבות. יש לציין שבעלי אינו בריא, ועבר בעבר התקף לב. מה עליי לעשות ואיך עליי לנהוג?
2501
מה עדיף: לקנות תפילין דרבנו תם, לתרום להדפסה, או לממן לחבר שלי כרטיס טיסה לאומן?
יש לי כסף ואני מתלבט בין שלושה דברים, מה קודם למה: א. לתרום להדפסת כרך של 'אשר בנחל' או 'שו"ת בחסידות ברסלב', ב. לקנות בשבילי תפילין דרבנו תם, ג. לקנות לחבר כרטיס טיסה לאומן (הוא היה באומן פעמיים והשנה אין לו אפשרות לקנות כרטיס). מה כדאי לי לעשות עם הכסף?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup