ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


2500
האם בעלי יכול להיות איתי בחדר הלידה בזמן הלידה?
אני רוצה שבעלי יכנס איתי לחדר הלידה כדי ללוות אותי ולתמוך בי, וכמובן שהוא יעמוד מאחורי הווילון. האם זה ראוי ונהוג או שעדיף שלא?
2499
אני רוצה ללמוד במדרשה, אך קשה לי להחליט לאיזו מדרשה ללכת
סיימתי כעת את כיתה י"ב, וברצוני להתחיל ללמוד במדרשה. במקור אני מהמגזר הדתי-לאומי ואני מרגישה זיקה לחסידות ברסלב, אך מאידך, אני מרגישה מחוברת יותר לעולם החרדי. אינני יודעת לאן לפנות, הרי במדרשה שבה אלמד - שם אעצב את השקפת עולמי ובעזרת השם אקים בית שמושתת על השקפה זו. אני לא רוצה להיות מבולבלת, כי עברתי כבר מסכת חיפושים ארוכה ודילמות רבות. האם אתה מייעץ לי לבוא ולהתרשם ממדרשת 'בית שפרה'?
2498
מאז שהתקרבתי לחסידות ברסלב יש לי הרבה צרות. למה?
אני מקורב לרבנו הקדוש כבר שלוש שנים, אך מאז שהתקרבתי לחסידות ברסלב יש לי הרבה צרות, התעוררה עליי מחלוקת גדולה ומציקים לי מאוד. ברוך השם אני חזק בדעתי שאת רבנו הקדוש לא אעזוב לעולם, יהיה מה שיהיה, כי אני מרגיש שהוא הצדיק היחיד שמבין אותי ומעודד אותי, אבל בכל זאת יש לי עגמת נפש גדולה וחלישות הדעת מכל הצרות והמחלוקות שהתחילו מאז שהתקרבתי לרבנו. למה זה צריך להיות ככה, הרי כתוב "הבא ליטהר - מסייעין בידו", ואצלי קורה ההפך בדיוק?
2497
אומרים שביום שישי של השבוע בו קוראים את פרשת חוקת לא כדאי לנסוע לשום מקום. האם זה נכון?
אומרים שביום שישי בשבוע של פרשת חוקת יש סכנה גדולה לנסוע נסיעות. האם זה נכון?
2496
האם השתדלות למציאת שידוך איננה בגדר 'אסור לדחוק את השעה'?
אני רווק בן עשרים ושבע, ובחסדי השם לפני מספר שנים התקרבתי להשם יתברך. אני מאוד רוצה להקים בית קדוש וטהור, ואני משתדל לחפש שידוך, אבל לא הולך לי כל כך. השאלה שלי: האם אני צריך פשוט לחכות ולקבל את זה שהכל בהשגחה מהשם יתברך וכשהוא ירצה זה יקרה, או שעלי להשתדל לחפש יותר ויותר? והאם זה לא נקרא 'לדחוק את השעה'?
2495
בננו בן העשר רוצה שנקנה לו אופניים ליום ההולדת. מה דעתכם בעניין?
בננו בן העשר מאוד מאוד רוצה אופניים למתנת יום הולדת. הסברנו לו שאתם לא מסכימים לילדי אנ"ש ביבנאל לרכב על אופניים בגלל הסכנה הגדולה, אך הוא ממש רוצה, וסיכמנו איתו שנשאל אתכם, ומה שתאמרו הוא יקבל בהבנה. מה דעתכם בעניין?
2494
אני מאוד רוצה ללמוד בספרי הצדיק ולהתחזק, אך היצר הרע לא נותן לי לעשות זאת
בתקופה האחרונה אני מאוד רוצה לפתוח את ספרי הצדיק, ועוד ספרים שיחזקו אותי, ללמוד בהם ולספוג מהם קדושה ורוחניות, אבל נורא קשה לי לפתוח ספר והיצר הרע לא מאפשר לי זאת. מיד כשאני רואה את הכתב נהיה לי חושך בעיניים, הכתב מבלבל לי את המחשבה, ואני נכנסת לייאוש ומיד סוגרת את הספר. מה עלי לעשות בנוגע לזה? כמו-כן רציתי לדעת האם שמי הוא טוב או שעלי להוסיף או לשנות שם?
2493
פתחתי מכתב אישי שהיה מיועד למישהו אחר, וזה מייסר אותי מאוד
מישהו מהמשפחה העביר לי מכתב אישי מאוד כדי שאמסור אותו לבן משפחה אחר, אך לא עמדתי בניסיון, ומרוב סקרנות פתחתי את המכתב וקראתי אותו. איך אני יכולה לתקן את מה שעשיתי? זה מייסר אותי מאוד!
2492
איך זוכים להיות עקביים בגשמיות וברוחניות?
איך אפשר לקחת עסק או מקצוע ולהתמיד בו הרבה זמן, בלי להחליף אותו בכל יום למשהו חדש שצץ, כמו שהרב במשך שנים לא זז בהתמדתו בעניין של רבנו? איך גם אני יכול לזכות להתמדה?
2491
אינני מספיק ללמוד 'שניים מקרא ואחד תרגום' במשך היום. האם אני יכול לעשות את זה בערב?
אני עובד בכל יום עד לפנות ערב, ולכן אינני מספיק לקרוא שניים מקרא ואחד תרגום בשעות היום. האם אפשר להשלים את זה בערב?
2490
רב אחד אמר לי שאני חוסמת לעצמי את המזל. מה דעתך בנושא?
אני בת עשרים ואחת, ורוצה למצוא זיווג, אך אף פעם לא היה לי בן זוג רציני. הייתי אצל רב מאוֹפַקים, והוא אמר שיש לי בעיה - שאני חוסמת לעצמי את המזל, ולכן אנשים לא יכולים לראות מי אני באמת, כי יש משהו שמפריע להם. הייתי רוצה לשמוע את דעתך ועצתך בנושא.
2489
מאז שאבי הקפיד עלינו, אשתי לא נפקדת. האם ייתכן שבשמיים מקפידים עלינו?
ברוך השם יש לנו ילד אחד בן שלוש וחצי. כשהוא נולד, אבא שלי רצה להיות הסנדק, אך אני ויתרתי לאשתי שהסנדק יהיה סבא שלה. באותו יום אבא שלי הקפיד עלינו ועזב את הברית, ומאז אשתי לא נפקדת. היום אני ביחסים טובים עם אבי, אבל לא ביקשתי ממנו סליחה על הטעות. האם בשמיים מקפידים עלי ואני בכל זאת צריך לבקש סליחה?
2488
שמעתי שיש אנשים שאסור לדון אותם לכף זכות. על אילו אנשים מדובר?
שמעתי ממגיד שיעור אחד, שיש אנשים שרביז"ל אמר שאסור לדון אותם לכף זכות, ורציתי לשאול: על אילו אנשים מדובר? ומה המקור לכך? ומדוע לא לדון אותם לכף זכות?
2487
מרוב העומס והלחץ שרובצים עליי, אני פוגעת בהורי ולא מתייחסת אליהם כמו שצריך
לאחרונה מאוד קשה לי בעניין השמחה. אני מאוד לא רגועה, וזה מתבטא ביחס לא מתאים להוריי. אני מעריכה אותם מאוד, ומודה על הזכות שנתנה לי - שזכיתי להורים כאלה, ואני יודעת שהיחס הלא טוב שאני נותנת להם לא מגיע להם, ובכל זאת נורא קשה לי. פעם לא הייתי ככה, אך מרוב כל העומס אני מרגישה שאני לא אני, ויש בי חולשה לא מוסברת... מה עליי לעשות?
2486
חברתי הטובה לא זכתה לפרי בטן, ובגלל זה היא 'כועסת' על השם יתברך ועל רבנו
מש לי חברה שלא מצליחה להיפקד מזה שלוש עשרה שנה. אין קבר של צדיק שהיא לא פקדה, וגם אצל רבנו היא הייתה שבע פעמים, היא ניסתה את כל הסגולות שיכולות להיות, והשתתפה בערבי תפילה וכו' וכו'. היום היא בישרה לי שהיא כועסת ועצבנית, ולא רוצה לנסוע לאומן יותר, כי ממש נמאס לה שעדיין היא לא קיבלה ישועה, ומה גם שהיא עשתה בשנה שעברה 'הסכם' עם רבנו, והוא 'לא עמד בו'...
2485
אחותי לא מדברת איתי ועם אמי. מה אני יכולה לעשות בעניין?
אחותי ואני לא מדברות כבר מספר חודשים, דבר שמפריע לי מאוד. אני יודעת שזמן זה הוא זמן לסליחה, אחדות, וקרבה בין איש לרעהו. אחי ניסה לדבר איתה, אך היא מסרבת לדבר כעת, ולטענתה היא צריכה זמן עם עצמה. אני לא מקפידה עליה, מנסה להוריד מעצמי, ובטח למחול על כבודי. לצערי, גם עם אמי היא איננה מדברת ואני מרגישה את צער אמי על כך. מה אתה מציע לי לעשות?
2484
אני מורה לחינוך מיוחד. האם כדאי לי לגדל בכיתה תוכים כדי לשמח את הילדים?
אני מלמד בכיתה של תלמידים המוגדרים כילדי חינוך מיוחד. האם מותר לי לגדל בכיתה תוּכּי או אוגרים בשביל לשמח את הילדים ולתת להם אוירה חיובית, או שיש להימנע מכך מפני שבעלי החיים האלו טמאים, וזה לא מתאים לגדל אותם במקום שמתפללים ולומדים תורה?
2483
אני מרגישה שבעלי אדיש מאוד כלפי, ובכלל לא אכפת לו ממני
יש לי מריבות רבות עם בעלי, וניסינו פעמים רבות לעשות שלום-בית והתחלה חדשה. הצדיק כתב לנו ודיבר אתנו, ובכל זאת המצב לא משתפר אלא רק מחמיר. חשבתי לא מעט והגעתי למסקנה שהשינוי חייב להיות ממני. קשה לי כי אני מרגישה מנוצלת.
2482
יש לי פחד מוות מנישואין, אך ההורים שלי לא מבינים אותי
אני בגיל שלושים, ועדיין אני מפחד פחד מוות ואיני מסוגל להינשא לאשה, פחד פנימי שקשה להסביר. ההורים שלי בצער גדול שעדיין אינני משתדך, אבל הם לא מבינים שקשה לי מאוד, וקשה לי להסביר להם שהפחד הפנימי הוא העיכוב.
2481
האם גם אדם שקשה לו ללמוד יכול להרגיש הרגשות רוחניות ודביקות בהשם יתברך?
האם איש כשר ויהודי פשוט, שאין לו את הכח ללמוד ולהבין בהרבה ספרים מחמת חלישות או בעיית ריכוז והוא לא יכול להגיע למדרגת צדיק, האם הוא יכול לפחות לזכות לחיים טובים בזה העולם, לחיות כבגן עדן ולהרגיש את העולם הבא פה בעולם שבו אנו חיים, להרגיש את מתיקות ונועם וזיו וחיות ודבקות הבורא יתברך, ולראות שהכל טוב והכל טהור והכל קודש, או שכל זה שייך רק לחכמים וגאונים וצדיקים גדולים ויודעי נסתר, והאיש הפשוט יכול רק לחלום על דבקות בהשם?
2480
קיבלנו את ברכתכם ליישוב טוב ביבנאל, אך בעלי משנה את דעתו בכל פעם
בט"ו בשבט זכינו להתברך מפי הצדיק לישוב טוב ביבנאל במהרה, אך מאז התרבו המניעות ואנו לא מוצאים דירה. בעלי משנה את דעתו בכל פעם, ומפחד וחושש מהמעבר מכיוון שהוא עובד בירושלים, והדבר גורם לבלבול רב וחלישות הדעת. יש לי כיסופים לעבור עם משפחתי ליבנאל, כי לדעתי זה המקום המתאים לגדל ילדים מתוך שמחה ואמונה. אבקש עצה דחופה איך לממש את הרצון, ולזכות לעבור ליבנאל מתוך ישוב טוב ושלום בית.
2479
אשתי החליטה לפתע שהיא רוצה להתגרש ממני, ואני אובד עצות לגמרי
בסייעתא דשמיא התחתנתי לפני חמישה חודשים עם בת סמינר. בשלושת החודשים הראשונים חיינו ביחד בשלום ואחווה, וברוך השם יצרנו ביחד קשר שמבוסס על הערכה וכבוד הדדי אחד כלפי השני. לפני כחודש וחצי, פתאום אשתי החליטה שהיא רוצה להתגרש, ושהיא לא רוצה לחיות איתי יותר. אבקש את הרב שליט"א שיעתיר בתפלה עבור אשתי שיתהפך לבבה, ושייתן לי עצות והנהגות שיעזרו לי במצב בו אני נתון.
2478
אני חוששת שזיווגי מתעכב בגלל שפגעתי במישהו, אך אינני זוכרת במי פגעתי
בקרוב אהיה בת שלושים ותשע, ועדיין אני רווקה. בעבר הייתי מאוד בררנית אבל עכשיו אני מבינה את המצב שלי, ומאוד מפחדת להישאר לבד וללא זרע בר קיימא, ואני מנסה להתפשר. שמעתי שיש עניין של קפידה שמעכבת זיווג, כלומר שהזיווג של מישהו מתעכב בגלל שהוא ציער או פגע במישהו, אך מה אפשר לעשות אם אני לא זוכרת במי פגעתי?
2477
כיצד הצדיקים עושים ניסים, הרי הם מתערבים בהשגחה העליונה?
מהרבה סיפורי צדיקים משמע, שאם אותו אדם לא היה הולך לצדיק, היה קורה אסון חס וחלילה, ויש כאן ממש שינוי המציאות. אם כן, איך זה מסתדר עם האמונה בהשגחה פרטית ושכל מה שעושה השם, לטובה הוא עושה? האם הצדיק מחליט מה טוב לאדם או השם? האם הצדיק מתערב בדרכי ההשגחה?
2476
איך צריכים להתנהג עם תלמידים שהזיקו ושברו דברים בתלמוד תורה?
אני מחנך כיתה ורציתי לדעת מה לעשות עם תלמידים שהזיקו ושברו דברים בתלמוד תורה: מצד אחד הגמרא אומרת: "קטן פגיעתן רעה" כלומר שילד קטן פטור בנזקים שהזיק, אך מצד שני צריך לחנך את התלמיד על שמירת רכוש התלמוד תורה שהוא ממו הקדש, וכן על שמירת רכוש הזולת. האם צריכים לבקש מהוריו שיישלמו את הנזק על חשבון דמי הכיס או הממתקים שהם נותנים לו?
2475
מה אני יכולה לעשות כדי למצוא חן בעיני בעלי ולגרום לו לאהוב אותי?
אני מרגישה שבעלי לא אוהב אותי, ואני חושדת שהוא בוגד בי, אך אין לי שום הוכחה לכך וזו רק תחושה. מה אני יכולה לעשות כדי למצוא חן בעיני בעלי ולגרום לו לאהוב אותי?
2474
האם כשמרגישים עצבות בימי ספירת העומר ובימי בין המצרים מותר לשמוע ניגונים?
האם כשמרגישים עצבות בימי ספירת העומר ובימי בין המצרים מותר לשמוע ניגונים או לנגן בגיטרה כדי להיות שמח?
2473
כל הזמן אני מסתבך במריבות עם החברים ועם השכנים, אבל קשה לי להשתנות
יש לי בעיה: כל הזמן אני מסתבך במריבות עם החברים ועם השכנים, כל פעם בגלל דבר אחר. אני יודע שאני אשם בזה, כי אני לא מתנהג כמו שצריך, אבל קשה לי להשתנות. מה העצה?
2472
הזמנתי לבעלי משטרה למרות שהוא לא עשה לי שום דבר. איך אני יכולה לתקן את מה שעשיתי?
היה לי ויכוח קטן עם בעלי שגרם לנו להתחיל לריב, עד שהתפתחה מזה מריבה גדולה שבשיאה צלצלתי למשטרה שהגיעה ונתנה לבעלי צו הרחקה זמני מהבית. אני מאוד מתחרטת על מה שעשיתי, כי אני אוהבת מאוד את בעלי, והוא נשמה טובה. באמת הוא לא עשה לי שום דבר, ורק בגלל הכעס והעצבים קראתי למשטרה. איך אני יכולה לתקן את הטעות שעשיתי?
2471
האם כדאי ללמוד בכמה ספרים במקביל, או להתרכז בספר אחד בלבד עד שאסיים אותו?
האם יותר טוב ללמוד מכל שיעור קצת, זאת אומרת קצת מקרא, קצת משנה, קצת הלכה, גמרא זוהר וכו', או שיותר טוב לגמור קודם את כל התנ"ך על הסדר, ואחר כך ששה סדרי משנה, ואחר כך ש"ס וכו'?
2470
נפלתי בייאוש טוטאלי, ואני מתרסקת גם ברוחניות וגם בגשמיות!
כבוד הרב, בבקשה עשה מסירות נפש עבורי, כי אתה פשוט מחיה מתים. אני זקוקה לעצתך: נפלתי בייאוש טוטאלי, ואני מתרסקת גם ברוחניות וגם בגשמיות!
2469
האם אפשר לקרוא את ה'שניים מקרא' של הפרשה הבאה כבר אחרי מנחה של שבת?
ממתי ניתן להתחיל לקרוא את ה'שניים מקרא ואחד תרגום', האם אפשר כבר מסעודה שלישית, או אך ורק מיום ראשון בבוקר?
2468
נקשרתי רגשית למישהו, אך מאז הוא התדרדר מאוד, ולא שייך שאתחתן איתו
אני אישה חרדית גרושה, וכבר שנתיים אני בתהליכי שידוכים. במקביל יש לי קשר עם מישהו שמאוד נקשרתי אליו רגשית, אבל זה בלתי אפשרי להביא את הקשר לנישואים, כי הוא התדרדר מאוד רוחנית והמצב שלו חמור מאוד. איך מתמודדים עם דבר כזה? איך מנתקים את הלב ממנו? ומה השם רוצה ממני בכל הסיפור הזה?
2467
מאוד קשה לי ולאשתי בתקופת ההרחקות. מה אפשר לעשות?
מאוד קשה לי ולאשתי בתקופת ההרחקות. מה עלינו לעשות כדי לקרר את היצר, ולא להיכשל חס וחלילה?
2466
אני רוצה לבקש העלאה במשכורת, אך חוששת מכמה סיבות
ידוע שיהודי צריך להתחזק בביטחון יותר מהשתדלות, האם לבקש תוספת במשכורת זה נקרא לבקש מתנות בשר ודם? האם בכלל השם יתברך רוצה שאפנה למעסיק שלי לבקש ממנו העלאה בשכר, או שעלי רק להתפלל על זה? אני מתביישת לעשות את זה, כי יתכן שהמעסיק שלי יסתכל על זה בעין לא יפה.

2465
אני עובדת כבייביסיטר, וחוששת ממכשול בענייני צניעות
הרבה פעמים משפחות שונות מבקשות ממני לעשות בייביסיטר לילדיהם כשהם לא בבית, הן בבוקר והן בערב, ולעיתים גם בשעות מאוחרות בלילה. לפעמים יש מרחק גדול בין הבית שלהם לבית שלי, ואני נאלצת לקחת מונית או לחזור עם אחד מההורים. אני מרגישה שיש בזה בעיית צניעות, אינני יודעת כיצד להתנהג, ומפחדת שיהיה מכשול חס וחלילה. מה עליי לעשות?
2464
כשהייתי בחורה בסמינר הייתה מורה שהתעללה בי נפשית, ועד היום אינני מסוגלת לסלוח לה
כשהייתי תלמידה בסמינר הייתה לי מורה שהייתה דורסת ומשפילה אותנו, ואף עשתה ממני פושעת על לא עוול בכפי... היא הייתה נוהגת לרדת לחייהם של הרבה תלמידות, וכולן היו ממורמרות. לפני כמה ימים שמעתי שאותה מורה עברה תאונה מחרידה יחד עם בעלה, ויש לי חשש שזה קרה בגלל ההקפדה שהייתה לי ולכל בנות הסמינר שעברו דרכה. האם ייתכן שבגלל המצב בסמינר קרה לה כדבר הזה? ומה עליי לעשות כדי לסלוח לה, ולשים את מה שהיא עשתה מאחורי?
2463
אשתי עדיין מדברת עם הגרוש שלה, ואומרת שהיא לא יכולה להפסיק לחשוב עליו
אין לנו שלום-בית, וכרגע אני מורחק מהבית בהוראת המשטרה עקב ריב שהיה לי ולאשתי. אני אוהב את אשתי, ורוצה שלום בית, אך הבעיה היא שאשתי עדיין מדברת עם הגרוש שלה, ואומרת שהוא לא יוצא לה מהראש. מה אני אמור לעשות כדי שהעניינים יסתדרו?
2462
אני בחור ממשפחה חסידית אדוקה, והציעו לי שידוך עם בחורה מודרנית. האם כדאי לי לצאת לשידוך כזה?
אני בחור רווק בן עשרים ואחת, ואני בא ממשפחה חסידית אדוקה. היום הציעו לי שידוך ממשפחה שגם היא כמונו, וההורים יראים ושלמים. אמנם המשודכת למדה באותן המוסדות שאני למדתי, אבל היא למדה כשנתיים בסמינר בארץ ישראל, ושם היא השתנתה, גם בלבוש שהפך לקצת יותר מודרני, וגם בהשקפה שלה.
2461
בכל יום אני מחליט שמחר בבוקר אקום מוקדם, אך שוב מתרשל וקם מאוחר
אני לא מצליח לקום להתפלל שחרית, אף שבלילה לפני שאני הולך לישון אני אומר לעצמי: "זהו, מחר אני קם!", אבל כשמגיע הבוקר אני פשוט לא קם... אני יודע שהעצה לקום מוקדם היא לישון מוקדם, אך אני לא מצליח להירדם מוקדם. זה מייאש אותי ואני מרגיש רע מאוד, כי תפילת שחרית זה דבר בסיסי ביהדות ואני מאוד מתרשל בזה.
2460
מדוע נוהגים בישיבות ליטאיות לומר בימי בין המצרים תיקון חצות בחצות היום?
ראיתי שיש מנהג בישיבות ליטאיות, שבימי בין המצרים דהיינו בין י"ז בתמוז לתשעה באב, אומרים בכל יום אחר חצות היום את סדר תיקון חצות. מה המקור לזה?
2459
אני רוצה להתחתן עם החבר שלי, אך ההורים שלי לא מסכימים שאתחתן איתו
אני בחורה בת שבע עשרה, ויש לי קשר עם בחור כבר שלוש שנים. אני רוצה להתחתן איתו עכשיו, כי יש בינינו מגע ואנחנו לא רוצים לעשות דברים חמורים באיסור, אבל יש בעיה - ההורים שלי לא רוצים אותו, והם אמרו לי שאם אני אתחתן איתו הם לא יעזרו לי בחתונה וינתקו איתי את הקשר, וגם כל המשפחה ינתקו איתי את הקשר. ההורים שלו כן מסכימים לקבל אותי, ואני רוצה להתחתן איתו באש ובמים. מה הרב ממליץ לי לעשות?
2458
האם זה בסדר שאנשים ישנים באוהלים בתוך בית העלמין הישן הסמוך לציון?
בשנים האחרונות נוצר מצב שמחמת הקושי למצוא דירות באומן בימי ראש השנה, אנשים החלו להקים אוהלים בשטח בית העלמין שמתחת לציון רבנו ז"ל באומן והם ישנים שם. האם זה בסדר לפי ההלכה לישון בבית קברות, בפרט שיכול להיות שהם ישנים על קברים ממש?
2457
אני בשבוע השלושים ושמונה להריון, והעובר עדיין במצב עכוז. האם לקבוע תור לניתוח קיסרי?
אני בשבוע השלושים ושמונה להריון, והעובר עדיין במצב עכוז. התפללתי כמו שאמרתם והזכרתי הרבה שמות של צדיקים. בבית החולים ניסו לעשות היפוך עובר, אך זה לא עזר. אני ממש מפחדת מלידת עכוז ולא יודעת האם לנסות ללדת לידת עכוז או לקבוע תור לניתוח קיסרי לשבוע הבא?
2456
בעלי חושב שאני לא יודעת לאן הוא גולש באינטרנט, אבל לצערי אני יודעת הכל
לאחרונה בעלי יושב כל הזמן מול המחשב והאינטרנט, ואני יודעת שהוא נכנס לאתרים ורואה כל מיני תמונות. הוא מנסה להסתיר זאת ממני ועושה את זה כשאני ישנה, אבל אני יודעת את האמת, וכנראה שהוא לא מוצא בי כל-כך עניין, כי הוא בא על סיפוקו דרך האינטרנט... אני שבורה לרסיסים ויש לי צער גדול.
2455
האם זה נכון שכדי לקיים את המצווה בשלמות, הסנדק צריך להחזיק את התינוק בזמן הברכות ולשתות את היין?
קראתי שלפי דעתו של רבי עקיבא איגר מצות הסנדקאות היא לא רק שהסנדק יושב על הכסא ואוחז את התינוק, אלא גם מחזיק אותו בעמידה דברכות, וגם מברך את הברכות ושותה מן היין, ואם לא עשה את כל זה - לא קיים את המצווה בשלימות. האם זה נכון? ואם כן, מדוע כבודו לא נוהג להחזיק את התינוק בעמידה דברכות?
2454
האם ישנה דרך כלשהי לעזור לאנשים שרוצים להגיע לציון רבנו, אך אין להם אפשרות כספית לעשות זאת?
ישנם הרבה אנשים שמאוד רוצים להגיע לאומן, אבל אין להם יכולת כספית לממש את זה, כי המצב הכלכלי היום הוא נורא קשה. האם ישנה דרך כלשהי לעזור לאנשים האלו, שמאוד רוצים להגיע לציון רבנו, אך אין להם אפשרות כספית לעשות זאת?
2453
למרות שהבטחתי לעצמי שהבית שלי יהיה בית רגוע, אני מוצאת את עצמי צועקת ומכה את הילדים
בילדותי גדלתי בבית מאוד אלים, מילולית ופיזית. חזרנו בתשובה כשהייתי בת שתים-עשרה, ותמיד הבטחתי לעצמי שההתנהגות של ההורים שלי לא תחזור אצלי בבית, ושבשום פנים ואופן לא אתנהג ככה לילדים שלי. הבעיה היא שאני מוצאת את עצמי יום אחר יום מתנהגת כמו אבא שלי, מרימה ידיים וצורחת, ולפעמים אני מרגישה שאני מרביצה כדי "לנקום" על הילדות שלי. אני מאוד מיואשת מזה, ומרגישה שאני מחריבה את הבית.
2452
מה העצות שהרב יכול לתת לי כדי שאתחזק בשמירת העיניים וביתר העניינים הנוגעים לקדושה?
לצערי הרב, כשהייתי חילוני נכשלתי המון בחטא של הוצאת זרע לבטלה. כיום ברוך השם התחזקתי, אני נשוי, לומד ועובד. איך אני יכול לדעת שתיקנתי את כל מה שחטאתי בחטא הזה?
2451
קראנו לבתנו 'פייגא', ואבא שלי פגוע שלא הוספנו לה את השם 'הילה' כמו שהוא ביקש מאיתנו
ברוך השם לפני כחודשיים נולדה לנו בת. החלטנו לקרוא לה 'פייגא', אך אבא שלי ביקש שנוסיף לה את השם 'הילה' כי היא נולדה בהילולה של רבי שמעון בר יוחאי. לבסוף קראנו לה רק 'פייגא', ואבא שלי אמר לאחותי שהוא פגוע מזה שלא הקשבתי לו.

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup