ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


2450
יש לי סכום כסף גדול לתת לצדקה. איזו צדקה היא הצדקה הכי גדולה?
יש לי סכום גדול לתת לצדקה, אך אינני יודע לאיזה ארגון להעביר את הכסף. איזו צדקה היא הצדקה הכי גדולה?
2449
אשתי עקשנית מאוד אפילו בדברים קטנים, ואני לא יכול להמשיך לחיות בצורה כזו
אני נמצא בתסכול גדול ומבולבל מאוד: אני נשוי טרי, עדיין בשנה הראשונה, ואוהב את אשתי מאוד, אך בכל זאת הקשר שלנו נראה הכי גרוע בעולם. אני רוצה שנכבד אחד את השני, נקשיב אחד לשני ונוותר אחד לשני, אבל כל הרצונות האלו באים רק ממני, והיא לא מוכנה לשמוע ולוותר בכלום, גם לא בדברים הכי קטנים. אני משתדל ומתכופף בלי סוף, אבל אני לא יכול לחיות בצורה כזאת לאורך זמן.
2448
במה עלינו להתחזק לרפואתו של מרן הרב עובדיה יוסף שליט"א?
בוודאי כבודו יודע שמרן רבנו עובדיה יוסף שליט"א אינו חש בטוב, ובשבועות האחרונים הוא הובהל כמה פעמים לבית החולים. אשמח אם כבודו יכתוב לנו במה עלינו להתחזק לרפואתו של מרן שליט"א. ויהי רצון שנתבשר בבשורות טובות, אמן
2447
כבר מגיל צעיר יש לי בעיה בעין, וכל הניתוחים שעברתי עד עכשיו לא הועילו
נולדתי בריאה, והייתי בריאה עד לגיל שנתיים שאז שכנראה התפתח משהו בתוך העין שלי. נכון להיום אני בת עשרים ותשע, ועד היום עברתי יותר מעשרים וחמישה ניתוחים ללא הצלחה. אני אמורה לעבור ניתוח נוסף בקרוב, אך עדין אין לי תאריך, ואשמח מאוד אם תענה לי ותחזק אותי, כי אני כל כך זקוקה לישועה והרופאים לא נותנים לי אותה, אבל יש לי אמונה בבורא עולם ואני יודעת שהכל בידיים שלו.
2446
בשנה שעברה בעלי חזר מאומן מאוד שבור ואמר שהוא לא רוצה לנסוע השנה
בשנה שעברה בעלי לא רצה לטוס לרבנו, אך לאחר שכנועים רבים מצידי הוא נסע. הוא חזר משם שבור מאוד, ומיד אמר לי שבשנה הבאה הוא לא נוסע. עכשיו מתקרב ראש השנה, ואני מאוד רוצה שהוא יטוס, אך אני לא רוצה ללחוץ עליו. כיצד עלי לנהוג?
2445
מה הכוונה שכתוב בליקוטי מוהר"ן "ועיין בהשמטות"?
כבר זמן רב קשה לי במה שכתוב בליקוטי מוהר"ן תנינא, בתורה י"ט בסופה: "ועיין בהשמטות מזה", ולא מצאתי למה יכוונו הדברים. אשמח מאוד אם תוכלו לכוון אותי באילו השמטות מדובר.
2444
האם עלי להתפלל ולשאוף להתחתן דווקא עם בחור שילמד בכולל יום שלם?
אני קצת מבולבלת, ולא יודעת מה לבקש כשאני מתפללת על שידוך: האם לבקש מהשם בן תורה שילמד יום שלם בכולל, או מישהו שילמד חצי יום ובחצי השני יעבוד בעבודה תורנית? ואיך אני יכולה לדעת אם אני בכלל מוכנה לחתונה?
2443
איך מסתדר מה שכתוב בספר 'חלוקי הנחל' עם עניין הבחירה החופשית?
השתתפתי במספר שיעורים שסבבו סביב מאמרים שנכתבו בספר של אחד מתלמידי רביז"ל שנקרא בשם 'חלוקי הנחל'. בספר הוא מוכיח לאדם, שאין לו באמת בחירה, ושכל מה שאפשר לעשות זה רק להתפלל ולדעת שהכל מאת השם. איך הדיבורים שנכתבו בספר הנ"ל מתיישבים עם זה שרביז"ל כותב שהבחירה ביד האדם להטותה כרצונו?
2442
רבנו אמר שעבודת השם צריכה להיות בלי חכמות כלל. על איזה חכמות מדבר רבנו?
רבנו אמר שעבודת השם צריכה להיות בתמימות ופשיטות בלי חכמות כלל. על איזה חכמות מדבר רבנו?
2441
אני עומדת על סף גירושין, וכל המאמצים להשכין שלום בית עלו בתוהו
בעלי נמצא אצל אמא שלו כבר חודשיים, וכל המאמצים שנעשו כדי להשכין שלום-בית לא הצליחו. כיום הגעתי למצב של פת לחם, ונודע לי שבעלי הלך להוציא צו בית משפט בכדי להוציא אותי מהבית. מה אני עושה כבוד הרב? אני רוצה שלום בית, אך בעלי לא רוצה!
2440
בעלי קורא לעצמו 'חסיד ברסלב', אך הוא לא מכבד אותי ומזניח אותי לגמרי
אני נשואה כמעט שנה, וברוך השם נמצאת בהריון מתקדם לקראת לידה. מהרגע שהתחתנתי לא הייתה לי דקה של אושר, בעלי ממרר לי את החיים ואומר לכולם שאני משוגעת. מבחינתו אישה היא שפחה, והוא חושב שאנחנו נמצאים בימיי הביניים. הוא מחשיב את עצמו כ'חסיד ברסלב', אבל כשאני חזרתי בתשובה דרך רבנו, לא זה מה שלמדתי, אני למדתי שאישה היא מעל הכל, וכל הברכה היא מהאישה, ורבינו אמר תמיד שצריך לכבד אותה. אני כבר לא יודעת מה לעשות. אשמח לעצה הנכונה.
2439
אני רוצה להתחיל ללכת בדרך של רבנו. איך עושים את זה הלכה למעשה?
אני חוזר בתשובה, וברוך השם זכיתי להתקרב לברסלב, אך עד שהתקרבתי לברסלב הייתי הולך להרבה רבנים מזרמים שונים, והייתי שואל אותם שאלות, ובגלל שלכל אחד יש השקפה שונה, נהיה לי בלבול גדול. החלטתי שאני חסיד ברסלב, ואני רוצה לנקות את המוח מכל מה ששמעתי עד עכשיו, ולהתחיל ללכת רק בדרך של רבנו. איך עושים את זה הלכה למעשה?
2438
אני סובל מכמה אנשים שרודפים אותי ומוסרים אותי לרשויות, למרות שלא עשיתי שום דבר
אני סובל מכמה אנשים שרודפים אותי ומוסרים אותי לרשויות, למרות שלא עשיתי שום דבר, וכל המטרה שלהם היא לצער אותי ולהצר את צעדי. לצערי הרב לא מאמינים לי ומטרטרים אותי. מה אני יכול לעשות?
2437
פנו אלי מארגון צדקה שאוסף תרומות בשם רבני ברסלב ובשמכם. האם אפשר לסמוך עליהם ולתרום להם?
לפני כמה ימים פנו אלי מארגון צדקה בבקשה לתרומה, הם אומרים שהם אוספים צדקה בשם כל רבני ברסלב, והזכירו גם את שמכם, אך בגלל שלאחרונה התפרסמו הרבה פרשיות על ארגונים פיקטיביים, ברצוני לשאול: האם אכן הם אוספים צדקה בשמכם ואפשר לתרום להם?
2436
האם ההבטחה של רבי נחמן לבאים אל ציונו נאמרה גם לנשים?
אני רואה המון קבוצות של נשים שנוסעות לציון של רבי נחמן באומן, ולפני כשבוע חברה קרובה הציעה לי להצטרף לקבוצת נשים שטסות לאומן בחודש אלול הקרוב. לפני שאני מחליטה רציתי לשאול אתכם: האם בכלל יש עניין שנשים תסענה לאומן? והאם ההבטחה של רבי נחמן לבאים אל ציונו נאמרה גם לנשים?
2435
לאחרונה אברכים רבים קונים דירה להשקעה בליקווד שבניו-ג'רזי. האם זה כדאי?
לאחרונה אברכים רבים קונים בסכום נמוך דירה להשקעה בליקווד שבניו-ג'רזי. האם זה כדאי?
2434
לבננו יש ביטחון עצמי מופרז ואין לנו כלים להעמידו על מקומו. מה ניתן לעשות?
הרב תמיד אומר שצריכים להתנהג עם הילדים בסבלנות ולא להרים ידיים. אנחנו משתדלים ללכת בדרך הזו, אבל נוצר מצב שיש לילד ביטחון עצמי מופרז והוא מרגיש שהוא באותה המדרגה שלנו, ואין לנו כלים להעמיד אותו על מקומו. מה ניתן לעשות?
2433
היכן בספרי רבנו מוזכר העניין של 'הפצה' - שצריכים לצאת להפצה ולנסות לקרב אנשים לדעת רבנו?
אני חסיד ברסלב, ומאוד מעניין אותי מהיכן לקחתם את עניין ההפצה, כי כפי שאני רואה זה אחד הדברים הכי חשובים אצלכם, ולא ראיתי בספרי רבנו שום מקור לכך שצריכים לצאת להפצה ברחובות ולנסות לקרב אנשים לדעת רבנו. אקווה שלא תכעסו על שאלתי, כי אני שואל אותה בתמימות, ולא במטרה לקנטר חס וחלילה.
2432
קשה לי לומר סליחות כבר מראש חודש אלול. מה העצה?
אנחנו הספרדים מתחילים לומר סליחות כבר מראש חודש אלול, ואני מרגיש שאם אני מתחיל לומר את הסליחות כבר מאלול, כשמגיע יום כיפור אני כבר חסר סבלנות, אין לי חשק לומר את הסליחות ואת התפילה של יום כיפור, כי אני כבר שחוק מזה. אני מרגיש שבגלל אמירת הסליחות אני מפספס את העיקר – שהוא התעוררות הלב בתפילה ותשובה אמיתית ביום כיפור, אך מצד שני לא שייך שלא לומר סליחות. מה העצה?
2431
ביטלתי את השידוך שהיה לי בגלל חששות ופחדים, וכעת אני מעוניינת לחדש את הקשר
אני בחורה צעירה בת שמונה עשרה. לפני תקופה הרגשתי צורך להתחתן, ובעקבות כך הורי שידכו לי בחור נפלא וטוב לב, שעוסק בהתבודדות. לאחר הפגישה הרגשתי רגשות חרטה עצומים שנפגשתי איתו ופחד גדול מנישואים, ולכן ביטלתי את השידוך וכל החשק והרצון להתחתן נעלמו והפכו לחרדה גדולה, אך כעת אני מעוניינת לחזור אל הבחור. אשמח אם הרב יוכל לעזור לי להתגבר על הבלבולים האלו ויגיד לי מה עלי לעשות.
2430
אמרו לגיסתי שלעובר שבבטנה יש פגם גנטי של 'שפה שסועה'. איך ניתן לעזור לה?
גיסתי מעוברת ואמרו לה שיש לעובר פגם גנטי של שפה שסועה, ובגלל שיש את זה לבעלה זה עבר גם לעובר. היא ובעלה בעצבות נוראה ולא מוכנים לעשות כלום עד שהתינוק יוולד, אך אני זוכרת שאתה ורבנים נוספים כן יעצתם לעשות פעולות ולהשתדל, כי כל עוד העובר בבטן יכולים להיות ניסים. איך ניתן לעזור להם?
2429
שמעתי שיש סגולה להיפקד - לקנות עגלת תינוק ולשים אותה בסלון. האם זה נכון?
שמעתי שיש סגולה טובה להיפקד בזרע של קיימא - לקנות עגלה של תינוק ולשים אותה בסלון. האם זה נכון?
2428
האם להמשיך בחברה בה אני עובדת למרות שהיא על סף קריסה, או להתחיל בעבודה חדשה?
אני עומדת כעת מול פרשת דרכים וחוששת מהחלטה שגויה: חברת התוכנה בה אני עובדת נמצאת בשלבי 'גסיסה', ועומדת לעבור בעלות. המנהל החדש מעוניין לעשות שינוי ולהפיח חיים במערכת ולהצילה. יחד עם זאת, התקבלתי לעבוד בחברת אל-על כדיילת אויר ואני מתלבטת ולא יודעת מה לעשות. מה הבחירה הנכונה עבורי?
2427
בזמן עבודתי כגננת אחת האמהות צעקה עלי והשפילה אותי, ולכן אני חושבת לעזוב את העבודה
בעקבות מקרה שקרה בגן, אחת האמהות צעקה עלי וציערה אותי מאוד. מאוד חשוב לי שהצדיק ידריך אותי ויגיד לי מה לעשות כי אני לא רוצה לקבל את ההחלטה לבד: האם להמשיך בגנים או לעזוב?
2426
פעמים רבות בעלי חוזר הביתה שיכור. כיצד עלי לנהוג במקרה כזה?
פעמים רבות בעלי חוזר הביתה אחרי אירועים שיכור. אני לא מסכימה לזה, אבל אין עם מי לדבר. כיצד עלי לנהוג במקרה כזה?
2425
אני רוצה להיפגש עם בחור מסוים למטרת נישואין, אך אינני יודעת כיצד ליצור איתו קשר
יש בשכונה שלי בחור ברסלבר ונראה לי שאנחנו מתאימים ונוכל להקים יחד בית, אך איננו מכירים, ואני לא יודעת כיצד ליצור איתו קשר. המחשבה על כך מטרידה אותי ואני לא יודעת האם זה בכלל ראוי ליצור איתו קשר ביוזמתי. אני לא יודעת אם זה שייך להתפלל על זה, כי הרי אסור להתפלל שאתחתן דווקא עם בחור מסוים, ואולי הוא בכלל לא הזיווג שלי... מה עלי לעשות?
2424
בגלל שאני מאריך בתפילת שמונה-עשרה, אני לא מספיק לענות לקדושה עם הציבור. האם זה בסדר?
אני מתפלל את תפילת העמידה במשך הרבה זמן. הבעיה היא שבגלל שתפילת העמידה לוקחת לי זמן רב, אני מאחר לקדושה ואני עומד בזמן הקדושה בלי להגיד כלום. האם כדאי לי להמתין לחזרת הש"ץ ולההתפלל את התפילה ביחד עם החזן עד סוף הקדושה ולהמשיך משם לבד, או שיותר טוב להתחיל ביחד עם כולם כמו שאני רגיל, אף שלא אוכל לענות לקדושה?
2423
האם יש עניין שילד בן שלוש יטבול במקווה ביום החלאק'ה שלו?
האם יש עניין שילד בן שלוש יטבול במקווה ביום החלאק'ה שלו? ואם כן, מה עושים כשהתינוק בוכה ומפחד לטבול במקווה?
2422
אני מסתכל בעין רעה על כולם ואני מלא בגאווה. איך אני יכול להינצל מהמידות הרעות האלו?
אני חוזר בתשובה כבר כמה שנים, ויש לי בעיה קשה מאוד שממררת לי את החיים והופכת אותי לבלתי נסבל על הבריות. נהייתי בעל עין הרע כלפי כל דבר, כלפי השם יתברך, כלפי הצדיקים, כלפי בני תורה וכלפי כל הבריות וזה הפך אותי לבלתי נסבל על כולם והרס לי את החיים. אני מרגיש שנהייתי תלמידו של בלעם ממש, נהיו לי דפוסי חשיבה של מקטרג, כל הזמן אני חושב רע, ואני מלא בגאווה
2421
האם התנאים הקדושים שמעיה ואבטליון אכן טבלו במקווה הנקרא על שמם?
במושב ספסופה שנמצא ליד מירון ישנו מקווה שנקרא 'מקווה שמעיה ואבטליון'. האם התנאים הקדושים האלו אכן טבלו שם?
2420
אני נמנע מללכת לשיעורים וללמוד בספרים שאינם ספרי ברסלב. האם אני נוהג כשורה?
לפעמים מזמינים אותי לבוא לשיעור, או שחבר חסיד חב״ד רצה שאשב איתו ללמוד שיחות של הרבי מילובאוויטש זי״ע, ואני פשוט נמנע או מסרב בנימוס מהחשש הזה שזה יבלבל לי את הדרך ואשמע משהו שנוגד את דעת רבנו ז״ל. האם אני נוהג כשורה, או שאני טועה?
2419
מה המנהג בברסלב בשבת חול המועד: האם אומרים 'הודו', 'לכה דודי' ו-'כגוונא'?
מה המנהג בברסלב לגבי שבת חול המועד: א. האם אומרים 'הודו' לפני מנחה? ב. האם אומרים בתפילת ערבית את כל הבתים של 'לכה דודי' או רק חלק מהם כמו המנהג בשאר המקומות? ג. האם אומרים 'כגוונא'?
2418
האם כששומעים שיש חולה שזקוק להשתלת כליה יש חובה לתרום לו?
האם כששומעים שיש חולה מחולי ישראל הנצרך להשתלת כליה יש חובה לתרום לו, או שזה רק ענין של צדקה והדבר תלוי ברצונו של האדם?
2417
בכל פעם שהבת שלי רואה כלב, היא נתקפת בהלה וצורחת בהיסטריה
יש לי ילדה בת שתים עשרה שבכל פעם כשהיא רואה כלב היא נתקפת בהלה, מתחבאת מאחורי האמא וצורחת בהיסטריה. בעבר היא לא פחדה מכלבים, אך כשהייתה בת שנתיים כמעט נדרסה על ידי רכב, ומאז היא נזהרת מאד מרכבים וכבישים. האם יתכן שיש קשר בין אותו אירוע לחרדות הקשות מכלבים?
2416
אני מעדיף להימנע משיחות חולין, ובגלל זה להרבה אנשים אין כח לדבר איתי
אני עוסק בתורה כבר כמה שנים, וכמעט כל היום אני חושב בדברי תורה וזה הדבר שהכי מעניין אותי בחיים. בגלל זה, כשאני מדבר עם הבריות, אני מעדיף לדבר בדברי תורה ולהימנע משיחות חולין. הבעיה היא שלהרבה מאוד אנשים אין כח לדבר איתי בדברי תורה והם מתעייפים מזה מהר, אפילו דתיים ובני תורה מואסים מלדבר איתי בתורה, וחלקם מגיעים לכזה אנטי עד שלא רוצים לשמוע ממני כלום.
2415
ברוך השם אני מתחזק, ואני רוצה לקנות טלית קטן: האם לקנות עם פתיל תכלת או לא?
אני נער בן שלוש עשרה, וברוך השם אני מתחזק ושומר שבת. אני רוצה לקנות טלית קטן, ואני מתלבט: האם לקנות עם פתיל תכלת או לא? ואם כן, איזה תכלת לקנות: של ראדזין או אחר?
2414
האם אני מחויבת להיות בקשר עם אמי, למרות שהיא פוגעת לי קשות בשלום-בית?
יש לי אמא שמגיל קטן מיררה את חיי. היום, תודה לאל אני נשואה ואם לשלושה ילדים חמודים, אך היא עדיין מנסה לחרחר מלחמות, לשלוט בי, ולסכסך בין האחים שלי. בעלי מאוד לא אוהב אותה ואת ההשפעה שלה עליי, וזה גורם לנו הרבה מחלוקות ומריבות וחוסר שלום בית. האם גם במקרה כזה יש עניין של כיבוד הורים, ועלינו להמשיך להיות איתה בקשר, למרות שזה גורם לחוסר שלום-בית?
2413
אני בתהליכי גירושין, אנא ברך אותי בדרכי החדשה
אני ובעלי נמצאים בהליכי גירושין לאחר שמונה חודשי נישואין ואני יודעת ומבינה שזה הדבר הנכון לעשות. אנא ממך הצדיק, תברך אותי בדרכי החדשה, אני זקוקה לחיזוק.
 
2412
אנחנו מנסים למכור את הדירה שלנו כבר כמה שנים – אך לא מצליחים. מה עלינו לעשות?
אנחנו מנסים למכור את הדירה שלנו כבר כמה שנים – אך לא מצליחים. אנו זקוקים לברכה ועצה: מה עלינו לעשות כדי שנצליח למכור אותה?
2411
התחלתי ללמוד להיות משגיח כשרות, ויש לי פחדים שלא אצליח במבחן. מה עליי לעשות?
 
2410
כבר שנתיים אני בקשר עם החברה שלי, ויש לי נקיפות מצפון בגלל שאנחנו נכשלים
כבר שנתיים אני בקשר עם החברה שלי, שהיא בת שמונה עשרה. אני מבית חרדי ואחרי כל מיני ירידות שעברו עלי אני מתחיל להתחזק, היא באה מבית לא כל-כך חזק במצוות, אבל היא דתייה ומתחזקת הרבה בגלל הקשר איתי. לצערי אנחנו נכשלים לפעמים, ואני כבר לא יכול להמשיך ככה מבחינת המצפון שלי כי הנפילות מורידות אותי מאוד. היא מצדה רוצה להתחתן, אך אני מתלבט אם להתחתן איתה או להפסיק את הקשר, כי נראה לי שאני עדיין קטן.
2409
אני רואה את הדברים הלא טובים שבי, ואני מוצפת ברגשות שליליים
אני מרגישה מאוד מבולבלת ולא יודעת מאיפה להתחיל: כל הזמן אני רואה את מה שאני צריכה לתקן ואת הדברים הלא טובים שבי, והרבה פעמים זה מפיל אותי. אני לא מבינה את עצמי, ולא מצליחה לעזור לעצמי, ומסתובבת עם המון מועקות בלב שלעיתים די קרובות חוזרות וצפות תוך כדי החיים ומפגשים עם אנשים.
 
2408
אשתי לא אוהבת לבשל וזה מפריע לי מאוד
יש לי בעיה בבית: אשתי לא אוהבת להכין אוכל, והיא לא מבשלת הרבה, זה ממש מפריע לי, כי אני הולך ללמוד חצי יום בכולל ואחרי זה לעבודה, וקשה לי ככה כשאין לי אוכל חם... מצד אחד אני מתעצבן הרבה בגלל זה, ומצד שני אני מבין שקשה לה כי היא לא רגילה, ואני רואה שלפעמים היא משתדלת. מה עליי לעשות, ואיך עליי להתייחס לזה?
 
2407
בעוונותיי הרבים התייחדתי עם גויה. מה הכפרה שלי? והאם אלוקים יסלח לי?
התייחדתי עם גויה כבר כמה פעמים, הגויה התכוונה לעבור עבירה, אבל אני לא התכוונתי ובאמת לא נכשלתי. הדבר הזה קרה כבר כמה פעמים, וברצוני לשאול: מה כפרתי על החטא הזה שהתייחדתי עם גויה? והאם יש על זה מחילה מאלוקים? אני בא מבית חרדי לחלוטין, אבל זה המצב.
 
2406
אני מאוד רוצה להתחתן, אבל חוששת שאחי הגדול יקפיד שהתחתנתי לפניו
ביום שני הקרוב יחול יום הולדתי העשרים. אני מאוד רוצה להתחתן אבל אני חוששת שאולי אחי שגדול ממני בשנה יקפיד עליי, כי הוא תמיד אמר להורים שלי שהוא לא רוצה שאני אתחתן לפניו, כי הוא רוצה את הכסף, והוא מפחד שאם יתחתנו לפניו, לו לא יישאר. האמת היא שאחי לא כל כך בשל לחתונה, ורואים את זה לפי ההתנהגות שלו כלפי האחים וכלפי ההורים שלי.
 
2405
אני מיואשת, ומרגישה עייפה מהחיים האלה ומהקשיים שהם מציבים בפניי
אני מיואשת, בעיקר מעצמי, מרגישה עייפה מהחיים האלה ומהקשיים שהם מציבים בפניי. שום דבר לא מסתדר לי, והכל כל-כך קשה - הפרנסה, הזוגיות, הבית, הכל. הכל מאוס עלי ושנוא עלי, אני מדוכאת ובוכה המון, יוצאת להליכות ליליות כדי להירגע ולדבר עם השם, אך כבר קשה לי להאמין שאכפת לו ממני
 
2404
ההורים שלי מתנגדים שאסע לאומן. האם עלי לשמוע בקולם בעניין זה?
כבר פעמיים זכיתי להגיע לאומן בראש השנה, אך בשנה האחרונה היו מניעות גדולות מצד ההורים שלי, אני מאוד רוצה לנסוע גם השנה, ומנסה לשכנע אותם, אך הם לא מסכימים. האם אני צריך להתווכח איתם ולנסות להגיע למצב שאני נוסע מתוך הסכמה, או שאסור להסתכל על המניעות ופשוט לקחת את הרגליים ולנסוע בלי לשאול אף אחד?האם אני צריך להתווכח איתם ולנסות להגיע למצב שאני נוסע מתוך הסכמה, או שאסור להסתכל על המניעות ופשוט לקחת את הרגליים ולנסוע בלי לשאול אף אחד?
 
2403
אני לקוי מאוד במידת הכעס, ובכל פעם אני מתפרץ על אשתי וגורם לה לבכות
אני לקוי מאוד במידת הכעס, וכל הזמן אני מוציא את העצבים שלי על אשתי. יש לי יסורי מצפון שאני מצער אותה כל-כך ואני מקבל על עצמי לכבד אותה ולא להתפרץ עליה שוב, אך ברגע האמת אני שוב כועס ומתפרץ, וגורם לה לבכות. אני יודע שאני לא בסדר, ושאני צריך לתקן את המידות המקולקלות שלי, אבל אני לא מצליח להשתנות. מה אני יכול לעשות?
 
2402
מדוע אתם מעוררים ללימוד הדף היומי, הרי הצדיקים והאדמורי"ם מהדור הקודם דיברו בפירוש נגד זה?
אני רואה בהרבה מכתבים שלכם ובדרשות שלכם שאתם מעוררים את אנשי שלומנו ללמוד את הדף היומי בכל יום. אל תכעסו עלי, אך ברצוני לשאול אתכם: הרי אתם יודעים שהצדיקים והאדמורי"ם מהדור הקודם חלקו על זה ודיברו במפורש נגד לימוד הדף היומי, ועד היום ממשיכי דרכם חולקים על זה, ומדוע אתם כן עושים תעמולה שילמדו את הדף היומי בכל יום?
 
2401
מאז שעברנו לדירה החדשה בעלי נהיה עצבני וכעסן. האם זה קשור לדירה?
אני מרגישה שבתקופה האחרונה בעלי נהיה עצבני, וכועס מהר מאוד, הדבר גורם לחוסר נחת בבית, אך אני משתדלת להיות אישה חכמה כמו שהצדיק אומר, ולשתוק עד יעבור זעם. ובכל זאת הדבר מאוד לא נעים, בפרט שעד עכשיו המצב לא היה כזה, אלא להפך היה בינינו הרבה אהבה וכבוד, ואני לא יודעת מה הסיבה לכך שהמצב השתנה. לפני מספר חודשים עברנו לגור בשכירות בדירה שלא היו גרים בה כמה שנים, ואנו חוששים שאולי כל המריבות נובעות מהמעבר לדירה החדשה. האם הדירה היא הסיבה לכל המריבות?
 

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup