ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


2400
לפני שנים קיבלתי עצה מצדיק גדול לייבא דברים מסין, אך לא עשיתי זאת. האם כדאי לי לעשות זאת עכשיו?
לפני כשמונה שנים קיבלתי עצה מצדיק גדול לעשות עסקת ייבוא מסין, אך היו לי אז מניעות ולא עשיתי את העסקה. מאז, אותו צדיק נפטר ואני מבקש עצה: האם כדאי לי לעשות את העסקה עכשיו?
 
2399
מהו העניין של "וידוי דברים לפני תלמיד חכם"? וכיצד מקיימים אותו בפועל?
רבנו כתב שצריכים לעשות וידוי לפני תלמיד חכם, ועל ידי זה זוכה לדעת שכל מאורעותיו הם לטובתו, ובהמשך כתב שכל תלמיד חכם הוא בחינת משה, והעיקר שהוא צריך להיות עניו. ואני שואל: האם אפשר להתוודות לפני כל תלמיד חכם? ואיך אפשר לדעת מי עניו ומי לא? או שמא אין בדורנו תלמידי חכמים ענווים אליהם התכוון רבנו?
 
2398
האם בכל פעם שיש התגברות של בלבולים ודמיונות על האדם זה אומר שהוא עלה בדרגה?
רבנו הקדוש כותב שבכל פעם שעולים מדרגה לדרגה עליונה יותר, אזי מנסים את האדם בתאווה הידועה וצריכים להכניע את הקליפות של אותה דרגה. האם בכל פעם שיש התגברות של בלבולים ודמיונות על האדם זה אומר שהוא עלה בדרגה?
 
2397
האם כשאדם חוזר בתשובה ומתוודה העוונות שלו באמת נמחקים לגמרי?
אני בת להורים יראי שמים גדולים, וראיתי שהאדמו"ר כתב באחת מתשובותיו שאם אדם עושה תשובה, הוא לא מקבל עונש, כי ברגע שהוא מתוודה על העבירות שעשה - הכל נמחל לו. ויש לי שאלה: האם באמת זה כך, שכשאדם מתוודה הוא כבר לא מקבל שום עונש על מעשיו, הרי כתוב שעל כל דבר יבוא האדם במשפט? ואיך אני יכולה להיות בטוחה שנמחלו לי העבירות אחרי שעשיתי וידוי?
 
2396
החתונה שלי תתקיים כשבועיים לפני ראש השנה. האם עלי לטוס לאומן או להישאר עם אשתי הטרייה?
בסיעתא דשמייא התארסתי, והחתונה יוצאת בדיוק שבועיים לפני ראש השנה. רציתי לשאול את כבודו כיצד עלי לנהוג בעניין הנסיעה אל רבנו הקדוש בראש השנה: האם לנסוע ולהשאיר לבד את אשתי הטרייה, או שעלי להישאר איתה כמו-כן רציתי לדעת: האם יש מנהג בחסידות ברסלב לקרוא בימי השבע ברכות את הסיפור של שבעת קבצנים המופיע בספר 'סיפורי מעשיות'?
 
2395
פיטרו אותי מהעבודה, אני שבורה לגמרי ומרגישה שעולמי נחרב
הייתה לי עבודה טובה בחברה גדולה, מאוד אהבתי את העבודה והיא הייתה מקור הפרנסה שלי, אך עכשיו פיטרו אותי. אני שבורה לגמרי, מרגישה שעולמי נחרב, וחוששת מאוד מהבאות. אבקש חיזוק ועצה מהצדיק.
 
2394
מאז שהתקרבתי אליכם הצלחתי מאוד ברוחניות, אך בגשמיות שום דבר לא זז
זכיתי להתקרב אליכם לפני שש שנים, והרבה טוב זכיתי לחטוף במשך השנים האלו: סיימתי חמש פעמים ששה סדרי משנה, פעם אחת את כל הש"ס, וכן חלק גדול מהשולחן ערוך, ואף זכיתי להיות חמש פעמים בציון רבנו. הבעיה היא שעדיין אני רווק ואני לא מצליח למצוא שידוך, וגם מצב הפרנסה קשה ואין לי עבודה מסודרת. מה אני אמור לעשות כדי להצליח בשני הדברים האלו?
 
2393
איך אני יכולה לשכנע את בעלי להוציא את המחשב מהבית?
אני מנסה לפעול אצל בעלי שיוציא את המחשב מהבית, אך אין לי שליטה על מעשיו, וכמה שאני מנסה לדבר יפה זה לא עוזר, כי בעלי חושב אחרת ממני. מה אני יכולה לעשות כדי שהוא ישמע לי ויוציא את המחשב מהבית?
2392
יש לנו חובות בבנקים ובשוק האפור. האם להמשיך לתת צדקה למרות זאת?
2391
האם זה בסדר שאברך ישחק כדורגל כמה שעות במוצאי שבת כדי להשתחרר ולהתרענן?
אני גר בקהילת ברסלב במרכז הארץ, ויש קבוצה מאנשי שלומנו, רובם בעלי תשובה, שנפגשים בכל מוצאי שבת במגרש הכדורגל ומשחקים כמה שעות. מה דעתו של הצדיק בעניין: האם זה בסדר שאברך ישחק כמה שעות בשבוע כדי להשתחרר ולהתרענן מכל השבוע ולחלץ מעט את העצמות?
2390
התגרשתי למרות שאמרתם לי לא לעשות זאת, ועכשיו אני מצטער מאוד שלא הקשבתי לכם
סיפרתי לכם שאני רוצה להתגרש מאשתי, כי אני לא יכול להמשיך את החיים שלי איתה, ואתם אמרתם לי לא להתגרש בשום פנים ואופן, אך לא הקשבתי בקולכם והתגרשתי. עכשיו אני רואה שצדקתם ואני מצטער מאוד שלא צייתתי למה שאמרתם לי, ואני רוצה לבקש סליחה ומחילה.
2389
רבנו אמר: "זה כבר עבירה כשאתם עושים עבירה". מה הכוונה?
מובאת בספר חיי מוהר"ן שיחה כזו: אמר "עס איז שוין איין עברה אז איר טיט איין עברה" [זה כבר עבירה כשאתם עושים עבירה] רצונו לומר מעתה. לא הבנתי מה הכוונה, ואודה לכם מאוד אם תוכלו להסביר לי את השיחה הזו. תזכו לבריאות טובה ואריכות ימים.
2388
שמתי לב שאתם מניחים את התפילין של ראש קצת למטה. האם יש בזה כוונה?
כשהייתי במחנכם, שמתי לב שאתם נוהגים להניח את התפילין של ראש קצת למטה, כך שזה מונח קצת על המצח למטה משורת השערות, ורציתי לדעת: האם זה מנהג שנוהגים בחסידות ברסלב, או שלא היה בזה כוונה כלשהיא, ואולי התפילין נשמטו קצת ממקומן?
2387
שמעתי שרבנו אמר שאדם שפאותיו מקדימה או מאחורה זה לא אותו יהודי. האם זה נכון?
שמעתי שרבנו אמר שאדם שפאותיו מקדימה או מאחורה זה לא אותו יהודי. האם זה נכון? ואם כן, מדוע?
2386
האפשרות היחידה שלי לממן את הטיסה לאומן היא מכספי מלגת הלימודים שקיבלתי. האם כדאי לי להשתמש בכסף הזה?
בסייעתא דשמיא גדולה קיבלתי מלגת לימודים בסך ארבעת אלפים ש"ח עבור לימודים אקדמאיים. בד בבד גיליתי שיש טיסה מאורגנת לציון הקדוש של רבינו ושל עוד צדיקים גדולים באוקראינה. אני מרגישה כיסופים רבים לנסוע לרבנו, אך אין לי אפשרות כספית לממן את הנסיעה חוץ מהכסף הזה של המלגה
2385
האם כשרבנו אמר להתרחק מרופאים, הוא התכוון גם לרופאים שמרפאים ברפואה אלטרנטיבית?
ידוע שרבנו הזהיר פעמים רבות בספריו להתרחק מאוד מרופאים. האם כוונתו הייתה גם על רופאים שמרפאים ברפואה אלטרנטיבית?
2384
המשודך שלי חתך את הקשר בצורה פוגעת מאוד ואני שבורה לרסיסים
הייתי משודכת עם בחור ועשינו כבר ווארט והרגשתי שהנה הגיעה הישועה האמיתית, ואנו עומדים להתחתן, אך לבסוף התברר שהכל אשליה, והבחור סיים את הקשר בצורה לא יפה ופוגעת מאוד. אני שמחה שזה לא יצא לפועל, ואני מבינה שהכל לטובה, אך נגרמה לי עוגמת נפש גדולה וביזיונות רבים כי כבר התפרסם שהשתדכנו. אני מרגישה שבר כלי, אין לי יותר כוח, ואני קרובה לייאוש מכל עניין השידוכים.
2383
שמי 'אֵלַה'. האם השם הזה הוא טוב עבורי או שאני צריכה להחליף אותו?
2382
בן זוגי כועס על השם יתברך בגלל המחלה שעברתי, והוא שואל שאלות קשות
בכל התקופה שהייתי חולה, בן זוגי כעס על השם יתברך ושאל שאלות קשות. איך אסביר לו על כל ההרחבות הנפלאות שהיו לי בתוך הצרה? ואיך אסביר לו שאני יודעת שהשם יתברך איתי ועושה הכל לטובתי? אני כל-כך רוצה להבעיר לו את האש הפנימית הזאת, האש הקדושה והנפלאה של חסידות ברסלב. איך עושים זאת?
2381
מה צריכים לכוון כשאומרים "ברוך אתה השם" בזמן שמברכים ומתפללים?
האם כשמברכים "ברוך אתה השם" וכו' הכוונה היא להכיר בגדולת הבורא, כלומר שהשם יתברך הוא מקור הברכה והשפע, ואנו מתכוונים להגיד שהוא "ברוך" כמו שאנו אומרים שהוא רחום וחנון, או שהכוונה היא בפשיטות - שאנחנו מברכים את השם יתברך ממש כמו שמברכים איש את רעהו?
2380
יש לנו קשיים בעניינים שבינו לבינה, וזה גורם לנו מתח גדול וקושי ממשי לחיי הנישואין
מה עושים כשיש אהבה ורעות בין הבעל והאישה, אך יש קשיים בעניינים שבינו לבינה שגורמים למתח גדול ולקושי ממשי לחיי הנישואין? האם כדאי להתייעץ עם מומחים או עם רבנים?
2379
האם זה נכון שמי שלומד קבלה צריך להקפיד מאוד על טבילת מקווה?
יש לי רצון חזק ללמוד בספרי קבלה. מה דעת הצדיק בנושא? והאם זה נכון שמי שלומד את חכמת הקבלה צריך להקפיד מאוד על טבילת מקווה?
2378
מהי הדרך הנכונה בלימוד הקבלה?
ראיתי שיש מחלוקות ושיטות שונות בעניין לימוד הקבלה: יש הסוברים שצריך ללמוד את הדברים כפשוטן, ויש אומרים שצריך להתבונן וללמוד יותר לעומק. מה הדרך הנכונה?
2377
חשבתי שכשאחזור מאומן הכל יתחיל להסתדר, אך להפך, הכל משתבש
לפני כחודש הייתי בציון של רבנו באומן, והתפללתי המון על זיווג ופרנסה. אני מרגישה שמאז שחזרתי הכל משתבש לי: אני רוצה מאוד להקים בית, אך אני לא מוצאת את הזיווג שלי, ולמרות שמצאתי עבודה, אני עדיין בחובות שגורמים לי לעצבות. הציעו לי לבוא אליכם ליבנאל, ואכן באתי ולמדתי תקופה מסוימת במדרשה לבעלות תשובה ביבנאל, אך כל הבנות התחתנו ורק אני לא. אני לא יודעת במה אני טועה. בבקשה תייעצו לי: מה אני צריכה לעשות?
2376
הבן שלנו מסרב להתפנות בשירותים, אנחנו מאוד מתוסכלים ומבקשים את עצתכם
בני בן השש הוא תלמיד חיידר, מוכשר, חכם ונבון. הילד מסרב להתפנות גדולים בשירותים, והדבר מפריע לו מאוד, כי הוא מתאפק ומתאפק וממש מתאמץ כדי שלא יצא לו. הוא סובל מעגמת נפש ואי נעימות, כי מדי יום הוא לא מצליח להתאפק ו'מפספס'.
2375
האם אפשר לקיים את העניין של 'שיחת חברים' יחד עם חברה, באמצעות לימוד משותף?
יש בי צורך רוחני ללמידה, כי כחוזרים בתשובה לא קיבלנו רקע תורני בבית ההורים וזה חסר לנו, אך אני לא כל-כך מצליחה למלא אותו. האם לאשה יש אפשרות לקיים את העניין של 'שיחת חברים' יחד עם חברה, באמצעות לימוד משותף של חומש, השקפה, אמונה וחסידות שמחזקים אותנו ואת תפקידינו כנשים המחנכות את הדור הבא?
2374
יש לאשתי סיבוך בהריון, ואנו לא יודעים אם להמשיך את ההריון או לא
אשתי בת ארבעים, ונמצאת בשבוע השמונה עשרה להריון מהפריה חוץ גופית שהצליחה לאחר טיפולים של שנה. היא מאושפזת בבית החולים רמב"ם כבר שלושה שבועות עקב דימומים ללא הפסקה, צירים חזקים וצוואר רחם מתקצר. אשתי סובלת נורא מכאבים בגלל הצירים, הרופאים אומרים שלידה מוקדמת יכולה לגרום לעובר להיות פג עם בעיות קשות מאוד, ומבקשים שנחליט בימים הקרובים אם להפסיק את ההיריון או לא. אנחנו אובדי עצות. מה לעשות?
2373
אני שוקלת להתחיל לימודי אחות-מיילדת, אך חוששת משום שרבנו דיבר נגד הרופאים
אני שוקלת להתחיל ללמוד לימודי אחות-מיילדת, והלימודים דורשים ארבע שנות לימוד סיעוד, אך אני חוששת משום שרבנו כתב על רופאים ודוקטורים שצריכים להיזהר ולהתרחק מהם וכו'. האם אכן יש בעיה ללמוד לימודי אחות או מיילדת לפי דבריו של רבנו? והאם עדיף לכתחילה לבחור מקצוע אחר, ולהתרחק ממקצועות הקשורים לרפואה?ל להסביר לאשתי את החשיבות של הנסיעה הזאת, כדי שהיא תסכים בלב שלם שאסע לאומן?
 
2372
למשפחה של בעלי קשה לקבל שאסור לאישה ולגבר זרים לגעת אחד בשני
למשפחה של בעלי קשה מאוד לקבל את העניין של שמירת נגיעה, והם לא מקבלים את זה שלפי ההלכה אסור לגבר ואישה זרים לגעת אחד בשני, אצלם זה כבר הפך להיות משהו רגיל ומותר, וכל דודה ובת דודה של בעלי שנפגשת איתו מחבקת אותו. אני יודעת שזה אסור וזה לא לעניין, ובטח כשאני איתו ואני עם כיסוי ראש... מה אני יכולה לעשות?
2371
הבן שלנו רכב על אופניים, היה מעורב בתאונה, וניצל בנס. מה עלינו לעשות?
הבן שלנו בן השתים-עשרה הלך לתקן את האופניים של אחיו הקטן, ובדרך חזרה הביתה קרתה לו תאונה עם רכב שיצא מהחנייה ולא ראה אותו. הילד עף מהאופניים והראש שלו נחבט בכביש, הזמינו אמבולנס ומשטרה ופינו אותו לבית החולים. לשמחתנו הרבה, בבדיקות הרפואיות נמצא שהכל תקין, וחוץ משפשוף קטן ברגל שמאל ונפיחות קלה בראש - הכל בסדר. מה עלינו לעשות לאחר הנס שקרה לנו?
 
2370
בכל פעם שבעלי יוצא מהבית תוקפים אותי פחדים ואני נכנסת ללחץ
בכל יום בשעות הערב בעלי יוצא מהבית לתפילת ערבית ולימוד בכולל, וכמובן שאני שמחה שהוא הולך להתפלל וללמוד תורה. העניין הוא שמיד כשהוא הולך אני נכנסת ללחץ ומתעוררים אצלי פחדים, אני שומעת רעשים מוזרים ועד שהוא חוזר אני נשארת בחדר. מה אני יכולה לעשות?
2369
בכל פעם שאני מתפללת על מציאת הזיווג אני רואה מול העיניים שם של בחור מסוים. האם זה רמז מהשמים?
אני בחורה בת שמונה עשרה ואני רוצה להתחתן, ובכל פעם שאני מתבודדת או חושבת על חתונה אני רואה מול העיניים שם של בחור מסוים. האם זה אומר משהו? האם זה מסר או רמז מבורא עולם?
2368
לאחרונה נתקלתי בספר שנקרא 'איך להתקרב אל הצדיק', והזדעזעתי לראות שרובו מדבר נגדכם
לאחרונה הגיע לידי ספר בשם 'איך להתקרב אל הצדיק', וכשקראתי אותו הבנתי מבין השורות שכל הספר מדבר נגדכם. כמובן שהזדעזעתי מאוד, כי אני בעצמי יכול להעיד כמה התחזקות קיבלתי בזכותכם, וכמה תורה למדתי בזכות הקונטרס 'סדר-דרך-הלימוד' שחיברתם, ואינני מבין: איך זה שיש אנשים רשעים שלא מתביישים לכתוב נגדכם?
 
2367
כתוב: "רק אין יראת אלוקים במקום הזה והרגוני". האם מי שאין לו יראת שמים כבר חשוד על רציחה?
מצינו בתורה שאברהם אבינו אמר: "רק אין יראת אלוקים במקום הזה והרגוני על דבר אשתי". ואינני מבין: האם אדם שאין לו יראת שמים כבר מוגדר כאחד שמסוגל להרוג? הרי העולם מלא עם אנשים בלי יראת שמים, האם כולם הם בחזקת רוצחים?
 

2366
יש לי רצון חזק לחזור בתשובה, אך אני מרגיש שמהשמים לא נותנים לי להחזיק מעמד
יש לי רצון חזק לחזור בתשובה שלימה ולהיות חזק בעבודת השם, להתפלל וללמוד תורה, ולזכות למדריגות כמו הצדיקים הגדולים, אך בכל פעם אני נופל מהתשובה ונכשל. זה גורם לי ייאוש וחלישות הדעת, כי אני מרגיש שמהשמים לא נותנים לי להחזיק מעמד.
2365
כבר כמה שנים יש לי רצון חזק לטוס לאומן, אך בכל פעם יש לי מניעות ובלבולים אחרים
כבר כמה שנים יש לי רצון חזק לטוס לאומן ולהיות שם בראש השנה עם כל החסידים, אך בכל פעם יש לי מניעות ובלבולים אחרים, אשמח מאוד לקבל מהצדיק חיזוק בעניין. וכן איך אני יכול להסביר לאשתי את החשיבות של הנסיעה הזאת, כדי שהיא תסכים בלב שלם שאסע לאומן?
2364
הייתי בציון של רבנו, אך כשחזרתי נכשלתי שוב בפגם הברית. האם ההבטחה של רבנו עדיין בתוקף?
הייתי באומן אצל רבנו, אך אחרי שחזרתי נכשלתי כמה פעמים בפגם הברית. כעת ברוך השם אני נזהר מלפגום שוב, אך אני מבולבל מאוד: האם ההבטחה שנתן רבנו למי שיבקר בקברו עדיין בתוקף? 
2363
האם ראוי להקפיד לקרוא קריאת שמע שעל המיטה לפני השינה ממש?
לפעמים קורה שאני קוראת קריאת שמע שעל המיטה אבל לא הולכת לישון מיד אחר כך. האם זה בסדר, או שאני צריכה להקפיד לקרוא את הקריאת שמע ממש לפני השינה? 
2362
בעלי פוגע בי מילולית וגורם לי לחיות במתח ובפחד
בעלי מבזה אותי בדיבורים פוגעים, ומבקש שלא אלך למקווה. הוא כועס עלי מאוד שאיני עובדת, למרות שהוא זה שהתחייב לפרנס לפני שהתחתנו. הוא מגביל אותי מאוד בכל דבר, וזה הגיע למצב שהוא כבר בלתי נסבל עבורי, אני חיה בגללו במתח ובפחד, וצריכה להסתיר ממנו דברים כי אני יודעת שהוא יכעס עלי כשיגלה אותם. אשמח לקבל את עצת הרב בנושא ולקבל ברכה להתחזקות בשמחה ובאמונה
2361
כבר זמן רב אני חוששת ומפחדת שאני חולה בסרטן. האם עלי לעשות בדיקות?
אני בת עשרים וארבע, וכבר זמן רב אני חוששת שיש לי סרטן. אני בדאגות נוראיות ופחדים, ולא יודעת מה לעשות עם עצמי, כי בנוסף לפחדים האלו אני גם סובלת מקשיים נפשיים. האם עלי ללכת לעשות בדיקות?
2360
האם יש מקור לאכילת שום במוצאי שבת?  
2359
בננו הקטן נופל כל הזמן, ובבדיקת המזוזות נמצא שהן כשרות. מה עלינו לעשות?
התייעצנו איתך בעבר בעניין התינוק שלנו בן השנה, שנופל כל הזמן, ואמרת לנו לבדוק את המזוזות. שלחנו אותן לבדיקה אצל סופר בקרית ספר והוא אמר שהמזוזות מצוינות. ברור לנו שאם הצדיק אמר לבדוק, משהו בהן לא תקין אך כבר פעמיים בדקנו ולא מצאו כלום. מה עלינו לעשות? האם יש צורך לשלוח אותן לעוד מומחה?  
2358
עוד מעט בננו יגיע לגיל בר-מצוה. כיצד ראוי לנהוג בעניין תפילין דרבנו תם?
האם על-פי דעת רבנו מתחילים להניח תפילין רק ביום הבר-מצוה או שאפשר להתחיל מעט קודם כפי המנהג? האם יש להניח תפילין דרבנו תם כבר מיום הבר-מצוה? ומה יעשה בחור שלומד בישיבה ליטאית?  
2357
איך זוכים לעבוד את השם גם מתוך השכל ולא רק מתוך הרגש?
ברוך השם התחלתי לחזור בתשובה, ואני כל כך רוצה להתחזק בהלכה, לא רק לדעת, אלא גם לחיות ככה. איך אזכה להתחזק? ואיך זוכים לעבוד את השם גם מתוך השכל ולא רק מתוך הרגש?
2356
העבירות שעשיתי בעבר מייסרות אותי מאוד, אין לי חשק לחיות ואני רוצה למות
בעוונותיי הרבים בעברי עשיתי המון עבירות, ועברתי על כל הלאוין שבתורה, ויש עבירה או שתיים שהותירו אצלי צלקת נוראית שעוד לפני חזרתי בתשובה הציקה לי נורא, ואני לא מסוגלת לחיות. אני כל-כך מתביישת במעשיי עד שאני רוצה להימחק מן העולם הזה, כי אני לא רוצה לקחת חלק בעולם שכולו טובת בידיעה שעשיתי את זה.
2355
יש לי עסק ביתי להכנת יין. האם כדאי לי להפוך אותו לעסק מסחרי?
אני מכין יין ביתי מענבים, נהנה מאוד מהעיסוק בזה, ואף יצא לי יין משובח, בלי חומרים ותוספות וכשר למהדרין לכולי עלמא. אני מעוניין בעתיד להפוך את העסק לעסק מסחרי. מה דעתו של הרב בעניין?  
2354
הציעו לי עבודה, אך עובדים בה גברים ונשים יחד. מה עלי לעשות?
כבר חודש אני בחיפושים אחר מקום עבודה, אך עדיין לא מצאתי. והנה קיבלתי הצעה מצוינת לעבוד במוקד טלפוני, אך חורה לי שהמקום אינו נפרד ועובדים בו גברים ונשים יחד. אני חוששת מאוד מפני שרצוני הוא לשמור על כללי הצניעות של בת ישראל, אך כל מאמצי למצוא מקום נפרד עלו בתוהו. ברצוני לדעת: מה עלי לעשות? 
2353
סיימתי את מסכת ברכות. האם לעשות סעודת מצווה גדולה בהשתתפות המשפחה?
ברוך השם אני לומד בכל בוקר חברותא עם חבר שלי, ואני עומד לסיים את מסכת ברכות. האם לעשות סיום מסכת עם סעודה ולקרוא לכל המשפחה ולעשות מזה עסק, או שיותר טוב לא לעשות שום סעודה, רק להתחיל מיד מסכת אחרת?
2352
נוצר קצר בין שני חברים שמגיעים לשיעור התורה הקבוע שלנו. מה עושים?
יש לנו בשבת שיעור קבוע ב'ליקוטי מוהר"ן' וב'סיפורי מעשיות' ובעוד ספרים, וברוך השם אנחנו מתחזקים בעצות רבנו. אך לפתע קרה שבאחת השבתות אחד החברים לא הגיע לשיעור, וכשניסיתי לברר מדוע, נודע לי שהוא הסתכסך עם אחד מהחברים האחרים שמגיעים לשיעור והוא אמר שאם אותו אחד ימשיך להגיע – הוא לא יבוא יותר. אני לא יודע מה עלי לעשות במקרה כזה, כי אם זה יבוא – השני לא יבוא, וכן להפך.
2351
השם עשה איתי המון ניסים במשך חיי, ואני מבקשת רק עוד נס אחד: ילד!
אמת אין לי מה להתלונן, כי הרבה מתנות קיבלתי מהשם הטוב, אך מתנה אחת הייתי רוצה: להוליד מבעלי, להרגיש את הנס הזה שעובר קטן גדל בתוכי, ושהכל יגיע בסימן טוב ובמזל טוב. עשינו הרבה השתדלות רוחנית, אנו גם נותנים צדקה, ואף רכשנו מטר אחד בבית הכנסת, אך עדיין לא נושענו. כואב לנו מאוד, אך אנחנו גם שמחים מאוד ולא מתייאשים. מה עלינו לעשות?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup