ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


2350
בעלי נוסע בכל שנה לראש השנה באומן, אך השנה אני אמורה ללדת בדיוק בימי ראש השנה
ברוך השם אני בהריון, והתאריך שאני אמורה ללדת יוצא בימי ראש השנה. אנחנו משפחה חרדית ובעלי נוסע בכל שנה לאומן, אך השנה, כשזה יוצא בדיוק בימים שאני אמורה ללדת, הייתי מעדיפה שהוא לא יסע, כי אני מפחדת להישאר לבד וקשה לי לחשוב שאצטרך ללדת בזמן שבעלי לא נמצא בסביבה. האם מותר לי לבקש ממנו לא לנסוע לאומן רק השנה?
2349
האם יש מקור כלשהו למנהג שהולכים לקברו של רבי יונתן בן עוזיאל בעמוקה כדי למצוא שידוך?
האם יש מקור כלשהו למנהג שהולכים לקברו של רבי יונתן בן עוזיאל בעמוקה כדי למצוא שידוך? והאם יש עניין לעשות הקפות סביב ציונו שבע פעמים?
2348
בכל פעם שאני חוזר הביתה, היצר הרע מסית אותי להישאר ולא לחזור לישיבה
בעבר הייתי לומד בישיבה, אבל בשנה שעברה הוצרכתי לעזוב את הישיבה כי הנהלת הישיבה לא הסכימה שאסע לאומן. אחרי שחזרתי מאומן ניסיתי שוב פעם להתקבל לישיבות, ואחת מהן היא הישיבה של כבודו ביבנאל. הבעיה היא שתמיד כשחזרתי הביתה, היה לי יצר הרע גדול לא לחזור לישיבה. אני בן עשרים ושלוש, ואני רוצה להתחתן ולהתחזק בעבודת השם.
2347
העבודה שלי מתישה אותי מאוד ואני שוקלת לעבור לעבודה אחרת, אך איני יודעת באיזה תחום
אני בעלת תואר ראשון במדעי החברה וכיום אני עובדת בתור מטפלת במעון. העבודה מאוד קשה לי, ומתישה אותי פיזית ונפשית. אני מאוד רוצה להחליף עבודה אבל אני לא יודעת לאן לפנות ובאיזה תחום הכי כדאי לי להתעסק. אשמח אם הצדיק יוכל לתת לי עצה.
2346
אני מבקש מהרב היתר להתחתן עם האישה שאני אוהב, למרות שהיינו בקשר עוד כשהיא הייתה נשואה
לפני כשלוש שנים יצרתי קשר עם אישה נשואה במסגרת עבודתי עם בני נוער. באותה עת האישה הייתה פרודה מבעלה והייתה מצויה בעיצומם של תהליכי גירושין. ככל שהזמן עבר התקרבנו אחד לשני ואף היינו ביחד וכו'. כל יום שעובר שאנו לא באים בברית הנישואין, נגרם לנו צער אמיתי, ולכן אנו מבקשים את עזרת הרב שליט"א שיתיר לנו את נשואינו העתידיים.
2345
אני לומד בישיבה חסידית, והציעו לי בחורה מודרנית מאוד. מה דעתכם בעניין?
לפני כמה ימים הציעו לי לצאת לשידוך עם בחורה. כשביררנו עליה, אמרו לנו שהלבוש שלה בכלל לא מתאים לבחור ישיבה, והיא מתאפרת בצורה מודרנית, צובעת את העיניים ואת הציפורניים, וגם ראו אותה מעשנת ברבים. אני יודע שעניין הזיווגים הוא עניין רגיש מאוד, ושאדם יכול לדחות את הזיווג שלו במו ידיו, ולכן נפשי בשאלתי: אם היא הזיווג שלי וכדאי לי להמשיך איתה, או לא?
2344
יש לי הרבה קושיות על הנהגתכם, וגם בלבולים באמונה ובמציאות השם
את חטאי אני מזכיר לפניכם בבושה גדולה: יש לי הרבה קושיות על הנהגתכם, ויותר מזה, יש לי הרבה בלבולים באמונה ובמציאות השם. לצערי הרב נכשלתי בעוון גזל, כי הרבה פעמים אספתי צדקה ואמרתי שזה עבור אנשים נזקקים וחולים, אבל לקחתי את הכסף לעצמי. אני יודע שאני לא בסדר, אבל אני לא יודע איך לתקן את זה.
2343
רבנו רצה שנתבודד שעה שלימה, אך אפילו רבע שעה זה קשה לי מאוד
רבינו זצ"ל הנהיג שנתבודד שעה ביום, וכמה שאני מנסה ומשתדל להתבודד אפילו רבע שעה - זה ממש קשה לי. מה עלי לעשות כדי שאוכל להתבודד? ומה בכלל אמורים לדבר במשך שעה שלמה?
2342
למרות שאני מעניק המון לילדים שלי, אין להם הכרת הטוב, ואף אחד מהם לא מתקשר להתעניין בשלומי
אני מאוד אוהב את הילדים שלי, ומשתדל לעזור להם בכל התחומים, בפרט מבחינה כספית. יש לציין שאני לא מצפה לקבל מהם שום דבר בחזרה, כי אני עושה הכל מאהבה, אבל דבר אחד מאוד מפריע לי: אף אחד מהם לא מצלצל אלי ומתעניין בי, איך אני מרגיש ומה שלומי, ואם אני לא מתקשר אליהם, יכולים לעבור כמה שבועות עד שנדבר... רבונו של עולם, איפה הכרת הטוב שלהם?
2341
שמעתי סיפור מזעזע שקרה לאישה שהלכה עם פאה. האם ניתן להסיק מכאן שפאה אסורה?
שמעתי סיפור מפחיד על אישה אחת, שלאחר שהיא התחילה ללבוש פאה שהייתה צנועה ולפי ההלכה וגדריה, היא חלמה חלום שמלאך המוות רודף אחריה, והיא התעוררה מהפחד, אבל לא הבינה על מה זה... לאחר זמן מה היא עברה תאונה שבה היא איבדה את בעלה ואת העובר שבבטנה, ובתוך כך נשמתה עלתה לשמים ושם רדפו אחריה משחיתים שאמרו לה: "את בראת אותנו בגלל שחבשת פאה וגרמת לאנשים להסתכל עלייך!" ואינני מבין: הרי היא הלכה עם פאה צנועה על פי הדין, ולמה החמירו איתה כל-כך
2340
האם אחותי צריכה לגלות לארוס שלה שבעבר היא עברה הפלה?
בחסדי השם אחותי עומדת להתחתן בעוד מספר חודשים, ולאחרונה היא גילתה לי בצער רב שבעבר היא עברה הפלה, כי היא נכנסה להריון מבחור שיצא איתה מספר שנים. הארוס שלה אינו יודע מזה דבר, והיא לא מתכוונת לספר לו על כך, ובגלל שהיא מתביישת היא סיפרה את זה רק לי. אני מוטרדת וחוששת שהעניין הזה לא ישפיע על עתידם המשותף. האם עלי לייעץ לה לספר לו, או להשאיר את זה ככה ולא להתערב, כי אם היא תגיד לו יש סיכוי שיבוטל השידוך?
2339
כבר שנים בעלי לא מתקדם בשום דבר, ואני מרגישה שהוא 'תקוע' במקום
לבעלי קשה מאוד, וכבר שנים הוא תקוע, הן מבחינת פרנסה, והן מבחינת לימוד תורה. הוא יושב רוב היום בבית, והרבה פעמים כבר אין לי סבלנות ואני מאיצה בו לעשות שינוי. אני רוצה מאוד לכבד אותו אבל קשה לי לראות אותו מבזבז את החיים שלו. ברוך השם יש בינינו אהבה ויש לנו וילדים נפלאים, אך האווירה בבית לא נעימה ויש לנו חובות ומתחים.
2338
במשך ששת שנות הנישואים עברנו כבר חמש דירות ואנחנו מותשים מאוד
אני ואשתי נשואים שש שנים והיום אנחנו גרים בקצרין. אנחנו לא מסתדרים כאן, ובמשך שנות הנישואים עברנו כבר חמש דירות. אנחנו מותשים ולא נותר לנו כוח, כי כל מה שאנחנו מנסים לעשות - לא הולך לנו. אנחנו מבקשים עצה.
2337
האם התבודדות במחשבה גם נחשבת לתפילה? והאם היא נשמעת בשמים?
האם בזמן שאני במקום שיש בו אנשים ואני מתבודדת במחשבה, זו נקראת תפילה? והאם היא מתקבלת למרות שאינני מוציאה את המילים מהפה?
2336
האם זה ראוי להיות כתב באתר אינטרנט חרדי?
אני כתב באתר אינטרנט חרדי ידוע, ואת הכתבות שלי רואים אלפי גולשים. הכתבות שלי הן בעיקר טורי דעה, ואני מנסה להכניס דיבורי אמונה קצרים אבל לא תמיד זה אפשרי. ברצוני לשאול את הרב שתי שאלות בעניין: א. האם זה ראוי להיות כתב באתר אינטרנט? ב. האם מותר לכתוב נגד שרים בממשלה (וביניהם חובשי כיפה) הידועים בשנאתם לחרדים וללימוד התורה?
2335
אני רווקה ויצאתי לשידוך עם גבר גרוש, ואני מבולבלת ולא יודעת אם להמשיך
אני בחורה חרדית רווקה, והציעו לי בחור גרוש שהוא כהן. נפגשנו מספר פגישות ומבחינת מידות ויראת שמים הכל בסדר, אך המראה החיצוני שלו מעט הפריע לי. קשה לי גם שהבחור גרוש, ואני לא כל כך שלימה עם זה, אך מצד שני אני חושבת שאולי זה רצון השם שאתחתן איתו. מה עלי לעשות, האם להמשיך?
2334
התחלתי לגדל זקן, אך המשפחה והחברים מבלבלים אותי ואומרים שזה לא הזמן
לפני מספר חודשים ביקשתי מהרב חיזוק לעניין גידול פאות, וברוך השם מאז שקיבלתי את תשובתכם התחלתי לגדל פאות. יחד עם זה התחלתי לגדל זקן - מה שעורר את משפחתי עליי. הם טוענים שזה לא הזמן ולכל הפחות לחכות אחרי החתונה. גם החברים שלי, שאף הם חוזרים בתשובה, אמרו לי שזה לא שייך לגדל זקן עכשיו, ואני מוצא את עצמי כבר מספר שבועות מאוד לחוץ ומבולבל, כי אולי באמת הם צודקים ואולי זה לא מומלץ שבחור יגדל זקן לפני החתונה, ופתאום אני ממש חושש לצאת לשידוכים.
2333
השנה אינני יכול לקחת את הילדים לאומן בראש השנה. האם לנסוע לבד או להישאר איתם בארץ?
כבר שנתיים שאני זוכה לנסוע לרבנו בראש השנה יחד עם שני בניי הצעירים, אך השנה לא אוכל לקחת אותם איתי בגלל חוסר תקציב. רציתי לשאול: האם כדאי לי לטוס לאומן בראש השנה בלעדיהם, או שמבחינה חינוכית עדיף להישאר בארץ יחד איתם?
2332
אבא שלי כועס מאוד על אחי משום שהוא לא בא לבקר אותו בתדירות גבוהה
לאחרונה, אבי שיחיה דיבר איתי בנוגע לאחי, ואמר לי שזה מאוד מצער אותו שאחי לא בא מספיק לבקר אותו ולעזור לו. האמת היא שקשה לאחי מאוד לבוא אליו בגלל הילדים ובגלל שאין לו רכב ואפשרות כלכלית, אך אבא אומר שבגלל שהוא הבן הגדול הוא היה צריך להיות משענת ולעזור לו, ואבא חושב שהוא ברח מהעול מאחר שהוא התחתן והלך בדרך הצדיק, ולכן הוא מאוד מקפיד עליו. אני חושש לדבר עם אחי על כך, שלא אשבור אותו חס ושלום ושלא יפסיק ללכת בדרך הטובה שהתחיל
2331
איך צריכים להתנהג כששומעים מישהו מדבר ברבים נגד סדר-דרך-הלימוד?
יש מישהו שמדבר ברבים נגד סדר-דרך-הלימוד של רבנו ונגד הלימוד בגירסא, ואומר שזה ביטול תורה וכו' וכו'. כששמעתי אותו מדבר מחיתי על דבריו, ואף אמרתי שבגלל שהוא מתבייש לדבר בפירוש עליכם אז מדבר נגד סדר-דרך-הלימוד. מצד אחד אני יודע שלא כדאי להיכנס בוויכוחים, אך מצד שני אני יודע מי שאוהב את הצדיק צריך לשמור שלא יצא עליו שם רע, וגם רבי נתן ורבי נפתלי כשהיו אצל הרבי מבארדטישוב ושמעו אדמו"ר מפורסם שדיבר נגד רבנו – לא שתקו ומחו בתוקף. האם עשיתי טוב שמחיתי?
2330
אני כהן, אך אינני עולה לדוכן לברך את הקהל משום שאני מרגיש שאיני ראוי לזה
אני כהן, ואני יודע את המעלה הגדולה של ברכת הכהנים, אך אינני עולה לדוכן לברך את הקהל אף פעם כי אני מרגיש שבגלל המעשים שלי איני ראוי לזה. מה דעת הצדיק בעניין?
2329
אני מצליח בעבודת המלמדות, אך אני מבולבל משום שרבנו לא רצה שאנשיו יהיו מלמדים
כבר כמעט שנתיים אני מלמד תינוקות של בית רבן, וברוך השם הכל כשורה מבחינתי, ואני מקווה שגם מבחינת שמיים. מה שמפריע לי הוא שיש שיחה מפורשת מרבנו, שרצונו היה שאנשיו לא יעסקו בעסק זה של מלמד תינוקות של בית רבן. רציתי לדעת: מה דעת הרב בעניין?
2328
נולדתי למשפחה חסידית, ולאחרונה זכיתי להתקרב לברסלב. האם עלי לנטוש לגמרי את החסידות הקודמת?
נולדתי למשפחה ששייכת לאחת החצרות החסידיות, ובשנים האחרונות זכיתי בזכויות חנם להתוודע ולהתקרב לאור הנפלא של רבנו הקדוש זצ"ל, אך עדיין אני מרגיש את עצמי רחוק. לאחרונה דברתי עם אחד המשפיעים בברסלב, והוא טען שאני צריך לנטוש לגמרי את החסידות הקודמת ו'לטבול כולי בתוך המעיין של רבינו מבלי להשאיר שערה אחת בחוץ', ובאתי בזה לבקש את הוד מעלתו שיורה לי את דרך האמת.
2327
בננו מתעקש להכין את שיעורי-הבית בעמידה. מה הסיבה לתופעה הזו?
בננו בן השבע לומד בתלמוד תורה, וכאשר הוא עושה את שיעורי הבית הוא לא מסוגל לשבת ועושה אותם בעמידה. מה הסיבה לתופעה הזו? ומה אפשר לעשות כדי לשנות את זה?
2326
העובדה שאני נמצאת כל הזמן בעצבות ובמצב רוח לא טוב, פוגעת בזוגיות שלי
אני מרגישה שאני נמצאת כל הזמן בדיכאון ובעצבות, ואינני מצליחה להתשחרר מזה למרות שאני משתדלת להיות בשמחה ולהאמין שהכל לטובה, ואני מרגישה שזה פוגע בזוגיות שלי, כי כל הזמן בעלי רואה אותי עצובה ולא מאירת פנים, וזה מתסכל אותו שאני כל הזמן במצב רוח רע
2325
ידוע שבעבודת השם יש הרבה סוגי 'עבודות'. מה הדבר הכי חשוב?
ידוע שבעבודת השם יתברך יש הרבה שיטות, הרבה דרכים והרבה 'עבודות', וכמובן שכולן מכוונות אותנו למקום אחד – אל הקדוש ברוך הוא, אך לפעמים מריבוי השיטות והעניינים שצריכים לעשות בעבודת השם, האדם מתבלבל, ולא יודע מה לעשות בבחינת "תפסת מרובה לא תפסת". אשמח אם הצדיק ינווט אותי ויגיד לי: מה הדבר הכי חשוב בעבודת השם?
2324
אני מתגעגע אליכם מאוד, וקשה לי כשאתם נוסעים לארץ ישראל
אני גר בארצות הברית, ואני מאוד מתגעגע אליכם, משום שקשה לי בעת שהצדיק נוסע לארץ ישראל ואינו בקרבתנו. מאז שמורנו ורבנו לקה בליבו, הוא הפסיק לערוך את השולחן 'טיש' בליל שבת קודש כמנהגו בכל השנים, ואני מאוד מתגעגע ל'טיש' בליל שבת קודש שהיה נותן לי חיזוק לכל השבוע, ובפרט בעת שהייתם שרים את הניגון 'ממלא כל עלמין'. האם נזכה שוב לעריכת שולחנו הטהור?
2323
לאחרונה התחלתי לעסוק בשדכנות. האם כדאי לגבות תשלום על שידוך מוצלח?
לאחרונה התחלתי לעסוק בשדכנות. האם זה שייך שאדבר עם גברים לצורך שידוכים? ומה לגבי התשלום עבור שידוך מוצלח, האם כדאי לגבות?
2322
יזמנו פרויקט שנקרא 'לחטוף טוב' - לימוד יומי בספרי רבנו, ונשמח לקבל חיזוק מהרב
לפני כשנה, השם יתברך זיכה אותנו - שתי נשים בעלות תשובה, ליזום פרוייקט במסגרתו אנו שולחות הודעת מייל יומית בשם "לחטוף טוב מרבנו", ובו תוכן לקריאה יומית בהמשכים מספרי רבנו. ההודעה שאנו שולחות מגיעה לאנשים רבים ברחבי העולם. נשמח מאוד לקבל מהרב חיזוק לעניין
2321
הציעו לי כמה שידוכים שלא יצאו לפועל ולכן פניתי לשדכנית. האם זה מקובל שהיא דורשת תשלום עבור עבודתה?
לאחרונה פניתי לשדכנית דרך אמי. השדכנית לקחה דמי רישום מאה ש"ח, ואמרה, שאם היא תמצא בחור שמתאים לי ותהיה חתונה, כל צד צריך לשלם לה חמש מאות דולר - כאלפיים ש"ח בערך. היא עדיין לא מצאה לי בחור מתאים, כי אני רוצה מישהו שגר באזור שלי. רציתי לשאול האם זה מקובל לגבות תשלום עבור השידוך? ומה עלי לעשות כדי למצוא את זיווגי האמיתי בקרוב?

2320
מדוע קוראים לרבי נחמן "צדיק יסוד עולם", הרי הוא לא צדיק שחי בדורנו?
ראיתי שבחסידות ברסלב קוראים לרבי נחמן "צדיק יסוד עולם", ואינני מבין, כי הרי "צדיק יסוד עולם" הכוונה היא לצדיק שחי בדורנו והוא היסוד של העולם, והרי רבי נחמן נפטר כבר לפני מאתיים שנה? ועוד שאלה: היות ובכל דור מוכרח להיות צדיק שכזה: איך מוצאים אותו ויודעים בבירור שזה הצדיק?

2319
הבנתי שמפאת נוחות, במניין שלכם באומן לא מתפללים לכיוון ירושלים. מה המקור להיתר זה?
הבנתי שמפאת נוחות במניין שלכם לא מתפללים לכיוון ירושלים. מה המקור להיתר זה? ושאלתי השניה: ראיתי בהלכה שיש פוסקים האומרים שבבית כנסת שלא מתפללים לכיוון ירושלים, יכול אדם להתפלל לכיוון ירושלים ואינו נחשב ל"לא תתגודדו". ומכיוון שאתם הוא המרא דאתרא במניין שלכם אני שואל: האם יהיה מותר לי לנהוג כן אם ארצה?
2318
מרוב העומס שיש לי בעבודה, כשמגיע זמן מנחה וערבית אני עייף מאוד ומפספס את התפילות
אני מקפיד להתפלל בכל יום את תפילת שחרית במניין הותיקין, ואחר כך אני לומד דף גמרא בסדר הדף היומי. אחר כך אני יוצא לעבודה, ומרוב הטרדות והעומס שיש לי כל היום, כשמגיע הערב וצריכים להתפלל מנחה וערבית אני כל כך עייף ומותש, שאין לי כח לעשות כלום, ואני מפספס את התפילות
2317
אני שוכח את התורה שאני לומד. איך אפשר לזכות לזיכרון טוב?
פעם היה לי זיכרון מצוין, אבל עכשיו, עקב הלחצים הנפשיים שיש לי, כח הזיכרון שלי נחלש מאוד. איך אפשר לזכות לזיכרון טוב בתורה?
2316
למרות שאני מתקדמת בעבודת השם, אני עדיין מבולבלת מאוד ולא מוצאת את מקומי
זכיתי לחזור בתשובה לפני חמש שנים, אני בת עשרים ושתיים ועדיין רווקה. למרות שאני מתקדמת בעבודת השם, אני מרגישה מבולבלת מאוד כי אני לא מוצאת את מקומי ואני מרגישה שאין לי שום דבר ברור בעולם הזה. אודה מאוד לצדיק אם יוכל לכוון אותי ולהאיר לי את הדרך בה אני צריכה ללכת.
2315
יש לי מחשבות רעות על כל הצדיקים. איך אנצל מזה?
לצדיק מיבנאל שלום. יש לי מחשבות רעות על כל הצדיקים. תנו לי בבקשה עצה כדי להינצל מזה ותתפללו עלי
2314
על איזו מידה או הנהגה אדם צריך להקפיד ביותר כדי לזכות להיות צדיק?
2313
פתחנו חנות לחומרי יצירה. מה אנו יכולים לעשות כדי שתהיה לנו ברכה בעסק?
לפני כחודש בעלי ואני פתחנו חנות לחומרי יצירה ואומנות לילדים ולגנים ובינתיים נתקלנו בהמון קשיים. פתחנו את העסק כדי שבעלי לא יצטרך לעבוד וילך ללמוד תורה, וכמובן כדי שתהיה לנו פרנסה. אני משתדלת לא לדרוש ממנו יותר מדי, ובסך הכל אני רוצה שיהיה לנו די צרכנו. כרגע אנחנו גרים אצל ההורים עם שתי בנותינו וזה גם לא פשוט בכלל. מה אנחנו יכולים לעשות כדי שתהיה לנו ברכה בעסק?
2312
אני הברסלבר היחיד בכיתתי, ורוב ילדי הכיתה צוחקים עלי בגלל שאני ברסלבר
אני ילד בכיתה ג', אני הברסלבר היחיד בכיתתי ורוב ילדי הכיתה צוחקים עלי בגלל שאני ברסלבר. האם זה נובע מדבר שאני צריך לתקן? אם כן, מהו הדבר הזה?
2311
שמענו על הקהילה הקדושה שלכם ביבנאל ואנו שוקלים לעבור אליה. האם נקבל את ברכת הרב לכך?
בעלי ואני בעלי תשובה, בשנים האחרונות אנו גרים במושב כפר יעבץ, ועד היום הסענו את ילדינו להוד השרון כדי שילמדו במוסדות ברסלב. שמענו על הקהילה הקדושה שלכם ביבנאל, על אף שמעולם עוד לא ביקרנו בה, וזה נשמע כמו חלום ממש. אני לפני לידה שישית בעזרת השם ואם נקבל את ברכתו של הרב נשמח להצטרף לקהילה לקראת שנת הלימודים הקרבה.
2310
כשהייתי בגיל חמש-עשרה אבי נפטר מהתקף לב באמצע נסיעה, ומאז יש לי פחדים מנסיעות
כשהייתי בגיל חמש-עשרה אבי קיבל התקף לב באמצע נסיעה ונפטר. כיום אני כבר בגיל ארבעים ואחת וברוך השם יש לי משפחה, אך עם כל זאת עדיין יש לי פחד לפני כל נסיעה, ואני מפחד ממקומות סגורים. בתור בחור היו לי מחשבות לא טובות, ולמרות שברוך השם היום המצב יותר טוב, לפעמים עדיין המחשבות האלו מטרידות אותי, וכמה שאני נלחם עם המחשבות זה נהיה יותר גרוע
2309
מתי יגיע הסוף ונזכה לצאת מכל החובות, ונוכל לעזור לאנשים אחרים?
רובצים עלי ועל אשתי חובות גדולים. מתי יגיע הסוף ונזכה לצאת מכל החובות, ונוכל לעזור לאנשים אחרים במקום שתמיד יעזרו לנו?
2308
לפני שבועיים הודיע בעל הבית להורים שלי שהם צריכים לפנות את הדירה. האם זה טוב עבורנו?
אנחנו גרים כבר שלוש-עשרה שנה בשכירות, ופתאום לפני כשבועיים הודיע בעל הבית לאבא שלי שהוא מוכר את הבית. השאלה שלי היא האם צריך להתפלל להשם יתברך שיבטל את זה, או שזה ממנו יתברך והמעבר יהיה טוב בשבילנו?
2307
אשתי רוצה להכניס הביתה טלוויזיה. האם עליי לוותר לה ולאפשר לה לעשות זאת?
ברוך השם עד היום לא הייתה לנו טלוויזיה בבית, אך עכשיו אשתי החליטה להכניס הביתה טלוויזיה, וזו הסיבה לרוב המריבות שלנו. רציתי לדעת האם כשהצדיק אמר לי לוותר ולהיות סבלן הוא התכוון שאוותר לאשתי ואכניס את הטלוויזיה הביתה?
2306
ההורים שלי מתנגדים לשידוך שלי וגם לי יש חששות. מה עלי לעשות?
אני בת שלושים ואחת, נפגשת עם בחור בן שלושים ושש, ובחסדי השם שנינו באים מבתים דתיים. ההורים שלי מתנגדים לשידוך כיוון שהוא אינו עובד, כי הוא עובד מעט ובעיקר לומד תורה, וכן משום שהם טוענים שאינו בריא. לי יש חששות מצד עצמי, וביניהם חששות בנוגע למשפחתו, הן משום שיש לו שני אחים גרושים, הן משום שאומרים שאמא שלו שתלטנית, ויש עוד עניינים שהשפיעו עליי ועל הוריי אך קשה לי לפרט אותם כעת. מה עלי לעשות?
2305
אני רוצה לכבד את אבי בסנדקאות, אך חוששת שזה יפגע בחמי. מה דעתו של הצדיק?
אני יודעת שנהוג שבברית של הבן הראשון אביו של הבעל יהיה הסנדק, אבל בגלל שחמי כבר זכה להיות סנדק בנכד אחר מהמשפחה, ואבא שלי עוד לא, כי זה הנכד הראשון מצד המשפחה שלי, ברצוני לכבד את אבא שלי.
2304
אני משתדל לפרגן לאשתי ולתת לה חום ואהבה, אבל היא לא מעריכה ולא מכבדת אותי
אני משתדל להתנהג עם אשתי ברכות ובעדינות, לפרגן לה ולתת לה הרבה חום ואהבה כפי שאתם מלמדים אותנו, אבל בכל זאת היא לא משתנה, ואני מרגיש שהיא שולטת עלי ולא מעריכה ומכבדת אותי. מדוע זה ככה?
2303
יש בדורנו הרבה רבנים, אדמורי"ם ומנהיגי קהילות. איך יכולים לדעת מי הוא 'צדיק אמיתי'?
2302
שום דבר לא הולך לי, אני סובל מכל הבחינות, ונראה לי שאין לי פתרון חוץ מלהתאבד
לא הולך לי בחיים בשום דבר, אני לבד ואין לי חברים או בת זוג. בנוסף אין לי תעסוקה, אני סובל מחרדות קשות והשם לא עונה לתפילותיי, אני מרגיש שאין לי תקנה לא בעולם הזה ולא בעולם הבא. נמאס לי כבר מהמצב הזה ואני רוצה כבר להיגאל מייסוריי ונראה לי שאין לי שום פתרון חוץ מלהתאבד. האם יש לי תקווה?
2301
כיצד צריכים להתנהג עם תלמיד שמאחר באופן שיטתי לכיתה?
אני מלמד בחורים שמגיעים מבתים שלא כל כך מדקדקים בהלכה, אך משתדלים ורוצים להתעלות. יש אצלי בחור שבאופן שיטתי מגיע באיחור נוראי, כגון בשעה אחת עשרה בבוקר, ויש ימים שהוא בכלל לא מגיע. זו תופעה שמלווה אותו מקטנות וההורים לא משתפים פעולה עם המוסד. כיצד אנחנו צריכים להתנהג איתו?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup