ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


2300
אנחנו מאוד רוצים לחזור לגור ביבנאל, כי מאז שעזבנו אנו נמצאים בחושך גדול
אנחנו גרים כרגע באשדוד ונמצאים בחושך גדול, גם מבחינה כלכלית וגם מבחינה רוחנית, גם התלמודי-תורה של הילדים רחוקים ושונים מאוד ממה שיש ביבנאל. כשהיינו גרים ביבנאל לפני חמש שנים, הרגשנו אור אחר לגמרי. אנחנו גרים בבית ששייך לחמי, ובעלי הצדיק מתפלל ומשתוקק שנעבור ליבנאל, וגם אני והילדים מאוד רוצים לעבור. האם כדאי לדבר עם חמי שימכור את הבית ויקנה לנו ביבנאל?
2299
לאחרונה אשתי מזלזלת בצניעות. מה אני יכול לעשות בנושא?
בתקופה האחרונה אשתי בצניעות בצניעות ולא מקפידה כל-כך למרות שאני מעיר לה בעדינות ובדרך ארץ. מה אני יכול לעשות בנושא?
2298
מצבנו הכלכלי קשה ודחוק. האם בעלי אשם בכך או שזו גזירה משמים?
למי אני צריכה לבוא בטענות אם יש בבית דוחק? אליו, שהוא ממונה על הפרנסה, או לראות את זה כגזירה משמים שצריכים להתפלל כדי שהיא תתבטל והמצב ישתפר? והאם מה שבעלי עובר זה תלוי בו או שגם זו גזירה משמים?
2297
האם גם ספרדי יכול להגיד בברכת המזון "הזן ברחמיו את הכל"?
ראיתי שבברסלב נוהגים להוסיף בברכה הראשונה של ברכת המזון את המילה "ברחמיו", ואומרים "הזן ברחמיו את הכל". האם גם ספרדי יכול לנהוג כך?
2296
איך אפשר ללכת ברחוב בלי להיכשל בראיות אסורות? ואיך אפשר להתגבר בשעת ניסיון?
מאוד קשה לי בשמירת העיניים ובשמירת הברית, ובפרט עכשיו שכמעט ואי אפשר ללכת ברחוב בלי להיכשל בזה. איך אפשר להתגבר בשעת ניסיון? ואיך אפשר להתחזק ולא להתייאש מתפילה על זה?
2295
כיצד זוכים להביא את השמחה אל הלב ולשמוח באמת?
כרגע אני מחפש עבודה כדי שאוכל לסגור את החובות שלי, לשלם את שכר הדירה, ולממן כרטיס טיסה לאומן בראש השנה. ראיתי שהרב מייעץ לאנשים שיש להם קושי בפרנסה להיות בשמחה, אך אינני יודע איך להביא את השמחה ללב. בשכל יש הרבה על מה להודות ולשמוח, ברוך השם יש לי אישה, ילד ואני בריא, ורק בזה עלי לשמוח ולרקוד כל היום, אך הלב רחוק מהשכל...
2294
אני כהן, ולפעמים אני מברך אנשים בלי קשר לברכת כהנים. כיצד עלי לברכם?
מאחר ואני כהן, ולפעמים אני מברך את הקהל או היחיד שלא בזמן ברכת כהנים, האם גם אז יש לברך ולהזכיר את הפסוקים של ברכת כהנים: "יברכך השם וישמרך" וכו' או פסוקי ברכה אחרים המופיעים בתורה, או שעלי לברכו במילים שלי?
2293
אין לנו בבית שקט ושלווה ובכל יום יש בינינו מריבות
רציתי לספר לך שבכל יום יש בביתי מריבות ומחלוקות, דבר שלא היה בעבר, וממש אין יום אחד בלי מריבה בבית. המצב קשה לי גם ככה כי אני חולה, וקשה לי מאוד שאין בבית שקט ושלווה. אני זקוק בדחיפות לעצה כדי להחזיר את השקט והשלווה לביתנו.
2292
יש לי תאריך לחתונה עם בת-זוגתי, אך אין לי כסף כדי לערוך את החתונה
יש לי בעיה רצינית שאינני יודע איך לפתור: יש לי כבר תאריך לחתונה עם בת זוגתי אך אין לי כסף כדי לערוך את החתונה. מה עושים?
2291
השתתפתי במסיבת יום הולדת באווירה חילונית, ואני מאוד מתחרטת
אני אשה חרדית, אבל יש לי כמה חברות קלות דעת. לפני שבועיים עשו מסיבת יום הולדת לאחת מהן וגם אני הוזמנתי אליה. לתומי הלכתי למסיבה, ווכשראיתי מה הלך שם הזדעזעתי. כמה נשים הורידו את הפאה והלכו בגילוי שער וחלקן לבשו בגד ים, היתה שם מוזיקה רועשת ורקדו שם כמו בדיסקוטק. היה קשה לי ללכת משם אחרי שבאתי, ואני מאוד מתחרטת שהשתתפתי במסיבה הזו. איך אני יכולה לתקן את זה?
2290
בעלי הוא עצלן גדול, לא עוזר ולא עובד, ואני שוקלת ברצינות להתגרש ממנו
בעלי הוא עצלן גדול, הוא לא עוזר לי בבית עם הילדים, לא מביא פרנסה, ועוד מבקש ממני שאני אצא לעבוד. בנוסף, הוא שותה בכל יום שתיה חריפה. לאחרונה אני שוקלת ברצינות להתגרש ממנו, כי החיים איתו בלתי נסבלים. מה דעתו של הרב?
2289
אני לומד לפי סדר-דרך-הלימוד של רבנו, אך העובדה שאינני זוכר מה שלמדתי שוברת אותי מאוד
התחלתי ללמוד לפי סדר-דרך-הלימוד של רבנו, ועשיתי לעצמי סדר בכמה וכמה ספרים אותם אני לומד בגירסא. אך למעשה גם אחרי שאני חוזר על הלימוד כמה פעמים, עדיין אינני זוכר את מה שלמדתי, זה שובר אותי וגורם לי לאבד את החשק להמשיך ללמוד. אשמח אם הצדיק יוכל לחזק אותי בנושא.
2288
זכיתי להתנתק מהאייפון, מהאינטרנט ומהפייסבוק. איך זוכים להמשיך להתחזק בקדושה?
לצערי הרב הייתי שקוע באינטרנט ובאייפון וכו' וגם גלשתי המון בפייסבוק, וברוך השם זכיתי בחסדי שמים לזרוק את האייפון לפני כשנה בערך. אתמול ברוך השם זכיתי ברחמיו יתברך לסגור את חשבון הפייסבוק שלי ולהתנתק גם מזה, והכל בזכות מכתבי הצדיק וספרי הצדיק שמחזקים אותי מאוד ואת כל חיותי אני שואב מהם.
2287
אנו מנסים ללמד את בננו הקטן להכיר את האותיות, אך הוא לא משתף פעולה
רצינו להתייעץ לגבי בננו: בחודש תשרי הוא יהיה בן חמש, ומכיוון שבגן לא מלמדים את הילדים אותיות, התחלנו ללמד אותו בעצמנו. בהתחלה הוא שמח ושיתף פעולה, אבל עכשיו הוא מתנגד ואומר שזה מעייף אותו ולפעמים הוא אומר ש'מתפוצץ לו המח'. אנחנו מבינים שזה לא טוב להלחיץ, ולכן אנו שואלים: האם כדאי לנו להרפות ולא לדבר איתו בעניין הזה בכלל?
2286
איך אשה יכולה לבנות את הביטחון העצמי שלה?
אני נשואה כמעט שנתיים, ועושה הכל בשביל להראות טוב ושבעלי יאהב אותי. כמה שאני משתדלת, תמיד אני מרגישה שיש נשים יותר יפות ממני ואין לי ביטחון עצמי. אני כל הזמן מחפשת חיזוקים והוכחות לאהבה שלו אלי, ואני רוצה חיים רגועים שאדע בוודאות שהוא אוהב אותי. איך בונים ביטחון עצמי? ואיך אני יכולה להיות בטוחה שבעלי אוהב אותי?
2285
לאחרונה נפרדתי ממישהי, וקשה לי מאוד להתמודד עם הפרידה
אני חוזר בתשובה, והכרתי בחורה חילונית לפני חמישה חודשים. אני בן שלושים וחמש והבחורה בת עשרים ושמונה, ויצאנו ביחד במשך ארבעה חודשים. ולאחר לבטים רבים החלטתי לסיים את הקשר. כיום, לאחר חודש של פרידה, אני מצטער מאוד וקשה לי להתמודד עם הפרידה
2284
מה ההבדל בין חנופה לבין כבוד הזולת?
ביהדות מעוררים הרבה על המצוות שבין אדם לחבירו ומזהירים לכבד כל אדם, ומצד שני ידוע גודל חומרת החנופה שעלולים להיענש עליה בחומרה. שאלתי היא מה ההבדל בין חנופה לבין כבוד הזולת?
2283
בעלי גולש שעות רבות באינטרנט, וזה הורס לו את כל סדר היום. מה עלי לעשות?
אני ובעלי לא מסתדרים כל-כך, בעלי צועק על כל דבר ואפילו כשאני שותקת זה מרגיז אותו. בעלי יושב שעות רבות בכל יום וגולש באינטרנט, וזה מקשה עליו להתפלל ולהגיע בזמן לעבודה. מה עלי לעשות?
2282
האם היה חטא מסוים שבגללו נגזרה השואה על יהודי אירופה?
ידוע שחלק גדול מאלו שנספו בשואה היו רבנים ואדמורי"ם, חסידים, ונשים צדקניות בעלי חסד וצדקה, ורבים מהם שמרו על היהדות במסירות נפש שאין כמותה גם בימי הזעם, וחיזקו אחד את השני באמונה וביטחון בהשם יתברך, ולכן התעוררה בי השאלה: האם היה איזה חטא מסוים לכל יהודי אירופה שבגללו נגזר עליהם העונש הזה, כמו שבדור המבול קיבלו עונש, כי עשו הרבה מעשים רעים?
2281
למרות שיש ביני לבין החבר שלי אהבה גדולה, אנחנו לא בטוחים לגבי המשך הקשר
אני בחורה מסורתית ויש לי חבר. למרות שיש בינינו אהבה חזקה וגדולה מאוד, אנחנו לא בטוחים לגבי המשך הקשר. האם כדאי לשאול רב בנוגע לקשר ושהוא יקבע האם להמשיך את הקשר או לא?
2280
האם מותר להפחית בלימוד תורה כדי שאוכל ללמוד ולרכוש מקצוע?
ברוך השם אני לומד תורה כמה שעות בכל בוקר בבית מדרש עם חברותא, בנוסף אני לומד מקצועות חול, ובעוד חודשיים יש לי מבחן גמר שישפיע על תחום המקצוע שאלמד. אני יודע שחשוב ללמוד תורה ואני רוצה להצליח גם בלימוד תורה וגם בלימודי חול, אך אינני יודע האם כדאי להמעיט בלימוד תורה כדי שאוכל להצליח בלימודי החול. אבקש את עצתך
2279
האם זה נכון שצריכים להקפיד שלא להניח את הנטלה הפוכה?
שמעתי שמקפידים לא להניח את הנטלה הפוכה, בגלל שרק כשנוטלים ידיים אחרי לוויה לא עלינו, אז נוהגים לשים את הנטלה הפוכה ולא להעבירה מאחד לשני. האם צריכים להקפיד על כך גם בבית ולא להניח את הנטלה הפוכה?
2278
האם אפשר לסמוך על מהימנות השיחות המובאות בספרי 'שיח שרפי קודש'?
שמעתי שיש כל מיני דעות לגבי סדרת הספרים 'שיח שרפי קודש' של הרב בנדר זצ"ל, ורציתי לדעת מה דעתו של כבוד הרב: האם אפשר לסמוך על מהימנות השיחות המובאות שם או להתייחס אליהם בעירבון מוגבל?
2277
מה אנחנו יכולים לעשות לרפואתה של הסבתא שחולה במחלה הידועה?
סבתא שלי הייתה חולה במחלה הידועה וברוך השם היא יצאה מזה, אך לאחרונה המחלה חזרה שוב ביתר שאת וביתר עוז רחמנא לצלן. מה הרב מייעץ לעשות? ובמה אנו יכולים להועיל לרפואתה?
2276
שני העסקים שהקמנו לא מצליחים. האם להמשיך בהם או לסגור אותם ולחפש מקור פרנסה אחר?
אחרי פיטורים לא צודקים הקמתי משפחתון שפועל ברוך השם כבר עשרים שנה. בשנים האחרונות העסק לא מצליח, אני מאוד לא רגועה, ומרגישה באופן כללי ששום דבר לא הולך לי. לפני שנה התחלתי לבשל קייטרינג צנוע בסופי שבוע בנוסף, אך גם הוא לא כל-כך מצליח. מה עלינו לעשות: להמשיך עם המשפחתון ועם הקייטרינג או לעזוב אותם ולחפש מקור פרנסה אחר?
2275
האם הכרתם את הצדיק רבי אשר פריינד זצוק"ל?
אני מאוד מתחזקת מדיבוריו הקדושים של הצדיק רבי אשר פריינד זצוק"ל, ואני מגלה שדבריו מאוד מזכירים את דברי רבינו. רציתי לשאול: האם הכרתם אותו? אם כן אשמח שתכתבו לי אודותיו
2274
האם מותר לאשה לבקר בקברי צדיקים ובציון רבנו ז"ל בזמן ההיריון?
ברוך השם אחרי המון תפילות אני בתחילת הריון ובקרוב אני טסה לרבנו נחמן זי"ע, ובדרך לאומן אבקר בעזרת השם בעוד קברי צדיקים. ברצוני לדעת: האם אין בעיה להיות בקברי צדיקים בזמן ההיריון?
2273
האם זה בסדר לשדך בין בחור בגיל עשרים ושמונה לבין בחורה בת תשע עשרה וחצי?
האם זה בסדר לשדך בין בחור בגיל עשרים ושמונה לבין בחורה בת תשע עשרה וחצי?

2272
שמעתי שמי שאין לו שלום-בית לא יגיד 'צאתכם לשלום' כששר 'שלום עליכם'. האם זה נכון?
שמעתי בשם המקובלים שמי שאין לו שלום-בית שלא יגיד את המילים 'צאתכם לשלום' בזמן ששרים בערב שבת את הזמר 'שלום עליכם'. רציתי לדעת אם זה נכון כי אשתי לא מסכימה שאגיד 'צאתכם לשלום' והיא מפחדת שזה יפגע לנו בשלום בית
2271
יש לי התדרדרות רצינית בשמיעה, ואני מאוד מפחדת שאאבד את השמיעה לגמרי
אני בת שלושים וחמש ויש לי בעיה תורשתית בשמיעה. בשנתיים האחרונות חלה התדרדרות משמעותית בשמיעה שלי, ואני בקושי מסתדרת בלי מכשיר שמיעה, ובכל פעם אני מפחדת יותר ויותר: מה יהיה בעוד שנה? עוד כמה זמן אני אוכל לשמוע את הילדים שלי ואת בעלי? מה אעשה כשלא אוכל לשמוע אף אחד?
2270
הרופאים אומרים שעלי להפסיק את ההיריון כי לעובר יש מום. האם לשמוע בקולם?
אני כרגע בחודש שלישי להריוני, ולצערי הרופאים אומרים שלתינוק אין גולגולת, ואם התינוק יוולד כך, הוא לא יחיה ויש סיכון להמשיך כך את ההיריון. אני רוצה שהצדיק יגיד לי אם זה נכון והאם עלי להמשיך את ההיריון או להקשיב לרופאים ולהפסיק אותו
2269
חברתי הטובה ניתקה איתי את הקשר וזה גורם לי צער גדול מאוד
לאחרונה נוצרה לי בעיה קשה מאוד עם חברה שהייתה מאוד קרובה אליי. כיום המצב הגיע למריבות והתעלמות טוטאלית מצידה, מכיוון שהיה לה מאוד קשה להיות חברה שלי ולראות שאני התחתנתי וכבר יש לי ילד בזמן שהיא עדיין רווקה. יש לי מועקה כבדה בלב אשמח אם תתייחסו למכתבי ותענו לי
2268
באיזה עניין אני צריך להתמקד בהתבודדות ולהקדיש לו את רוב הזמן?
אני משתדל להתבודד בכל יום כשעה, וברצוני לשאול: באיזה עניין אני צריך להתמקד בתפילה ולהקדיש לו את רוב הזמן של ההתבודדות?
2267
האם יודעים את התאריך המדויק של פטירת דוד המלך והבעל-שם-טוב?
רציתי לדעת: מתי נסתלק דוד המלך עליו השלום, ומתי נסתלק הבעל שם טוב הקדוש? האם ביום א' דשבועות או ביום ב' דשבועות? ומדוע יש ספק בימי הסתלקותם של שני הצדיקים האלו?
2266
אני בתהליכי גירושין. האם כל התהליך והסבל הכרוך בתביעת הכתובה שווה את המאמץ?
אני עומדת באמצע תהליך גירושין ותביעה על הכתובה ארוך ומכוער, מלא שקרים מצד בעלי. היינו נשואים רק חצי שנה ונפרדנו, וכבר חצי שנה אנחנו בתהליך הגירושין. השאלה היא האם כל התהליך והסבל הכרוך בתביעת הכתובה שווה את המאמץ ויביא תוצאות, או שזה לחינם? האם כדאי לבטל את התביעה?
2265
האם כדאי לאפשר לתלמידים שלי לקרוא בספר 'שאלות ותשובות בחסידות ברסלב'?
אני מלמד בתלמוד תורה של ברסלב בכיתה ו' ואני מאוד מחזק את הילדים בזכות ספריכם. האם לאפשר להם לקרוא בספר 'שאלות ותשובות בחסידות ברסלב' למרות שיש שם שאלות בנושאים שלא מתאימים לגילם, כמו צניעות ואינטרנט וכו'?
2264
בן דוד שלי התאבד בחוץ לארץ ועדיין לו עשו לא מצבה. האם כדאי להעביר אותו לארץ ישראל?
בן דוד שלי התאבד בשנה שעברה, הקבר נמצא בחוץ לארץ, אך עדיין ללא מצבה והמשפחה רוצה לדעת: האם להביא את הגופה לארץ?
2263
כבר כמה שנים עולות בי מחשבות לעשות עגיל באוזן. מה עושים כדי להיפטר מהמחשבות האלו?
אני לומד בכולל, וכבר כמה שנים עולות בי מחשבות לעשות עגיל באוזן. כמובן שזה לא מתאים לבן-תורה ואף יתכן שזה אסור. מה עלי לעשות כדי שיעזבו אותי המחשבות הללו? בבקשה מהצדיק שיעזור!
2262
המצאתי פטנט, ולמרות כל הסימנים ששולחים לי משמים, אינני מצליח להכניס אותו לשוק
יש לי במשרד הפטנטים המצאה רשומה שהמצאתי, ומנסה אני מזה זמן רב להתפרנס על ידי ההמצאה שלי, אך ללא הצלחה, וזה נראה כאילו הפרנסה בורחת ממני למרות שקיבלתי כמה סימנים משמיים. האם אני אמור להבין מהסימנים האלו שיש להמצאה שלי תכלית שלא מצאתי עדיין, או שכל הסימנים הללו הגיעו אלי ללא תכלית?
2261
האם אפשר לצאת ידי חובת לימוד תורה בכך שגורסים בכל יום פרק משניות ודף גמרא קצרים?
קיבלתי על עצמי לגרוס בכל יום סך מסוים של פרקי משניות ודף גמרא. האם אני יכול לצאת ידי חובתי בכך שאגרוס דף גמרא קצר שאני זוכר בעל פה, וכן פרק משניות קצר שאחזור עליו כמה פעמים, או שאני חייב להתקדם כסדרן?
2260
האם חוקי התנועה הם בגדר 'דינא דמלכותא דינא'?
בעלי נוהג ברכב בחוסר אחריות ובלי דעת, הוא נוסע בלי חגורה ומעל המהירות המותרת, ולמרות שאני מעירה לו שוב ושוב זה לא עוזר. היה לנו ויכוח בעניין המושג "דינא דמלכותא דינא", וברצוני לשאול: מה הכוונה "דינא דמלכותא דינא"? האם גם חוקי התנועה הם בגדר "דינא דמלכותא דינא"? והאם כל חוק במדינה נכנס בגדר זה?
2259
הציעו לי בחור, ומשום שנכוויתי בעבר מבעל רע ואכזרי, אני חוששת מאוד גם הפעם
הציעו לי לאחרונה בחור, הוא נשמע בעל שאיפות ומידות טובות, אך אני חוששת מאוד משום שנכוויתי בעבר מבעל רע, אכזרי ושקרן, ואני חוששת שאולי הבחור שהציעו לי הוא לא באמת בעל מידות וירא שמים כמו שהוא מספר ומציג את עצמו... אנא עזור לי לדעת האם הוא מתאים לי, אני בת שלושים ושש, ועברתי בחיים הרבה צער ואכזבות ואין לי כוח להתאכזב שוב.
2258
בתי מתנהגת לא יפה כלפי המשפחה ובעיקר כלפי. מה עלינו לעשות?
בתי מתנהגת לא יפה כלפי המשפחה ובעיקר כלפיי: יוצאת, נכנסת, לא מדברת, לפעמים מתחצפת, טורקת דלתות, מתעלמת משבתות וחגים עם המשפחה, לא רגועה בכלל ומסתגרת המון עם עצמה. מה עלינו לעשות?
2257
אני רוצה לגור ליד הוריי באשקלון, אך בעלי לא מוכן לעבור למקום רחוק מבית הוריו שבאילת. מה טוב בשבילנו?
לפני שנתיים נישאתי לבעלי, במקור הוא ומשפחתו מאילת, ולכן גם אנחנו גרים שם. ברוך השם לפני כחודש ילדתי בן זכר, וכבר מהחודש השמיני של ההיריון אני גרה באשקלון אצל ההורים שלי, וכעת אחרי הלידה אמא שלי עוזרת לי עם הילד ביום ובלילה. אני מאוד רוצה לקנות דירה באשקלון ולגור ליד המשפחה, אך בעלי לא מוכן לעזוב את הוריו שבאילת מה שקצת מקשה על היחסים בינינו, והמרחק גורם לכך שהוא בא לבקר אותי באשקלון רק פעם בשתי שבתות. בבקשה תעזור לי להחליט מה לעשות ומה טוב בשבילנו.
2256
האם בהתבודדות צריכים להוציא את הדיבורים בפה דווקא או שמספיק שהם במחשבה?
האם אדם שחושב על הטובות שהשם עשה איתו, ובמקום להוציא בפיו את כל הבקשות שהוא צריך, הוא רק מהרהר בהן, האם גם זה נחשב להתבודדות, או שהתבודדות היא רק כאשר מוציא את הדיבורים בפיו?
2255
האם כדאי להכניס את ספרי רבנו לתוך האייפון כדי שאוכל ללמוד גם בדרך?
יש אפשרות להכניס ספרי קודש לאייפון וכך אפשר ללמוד תורה גם בדרך כשאין ספרי קודש בהישג יד. האם כדאי להכניס את ספרי רבנו הקדוש אל תוך האייפון למרות שיש איסור הלכתי להשתמש בו?
2254
האם כשאני מתפללת על מציאת הזיווג אני עלולה 'לגזול' זיווג של מישהי אחרת?
כשאני מתפללת על הזיווג, אני מבקשת מהקדוש-ברוך-הוא שישלח לי את הזיווג בקרוב, אך שמעתי שזה לא טוב להתפלל שהזיווג יגיע בקרוב, כי אני עלולה לגזול את הזיווג של מישהו אחר. האם זה נכון? ומהי הדרך הנכונה להתפלל על הזיווג?
2253
האם יש הבדל בין סדרת 'אשר בנחל' לסדרה החדשה 'שאלות ותשובות בחסידות ברסלב'?
אני ברצוני לדעת האם יש בכלל הבדל בין סדרת 'שאלות ותשובות אשר בנחל' לסדרה החדשה 'שאלות ותשובות בחסידות ברסלב'? והאם ההבטחה שלכם נאמרה גם לגבי ספרי 'שאלות ותשובות בחסידות ברסלב'?
2252
אני אשכנזי במקור אך מאז שחזרתי בתשובה אני מתפלל ונוהג כעדות המזרח. האם זה בסדר?
אני אשכנזי במקור, אך כשחזרתי בתשובה חזרתי עם חברים ספרדיים, ולכן קיבלתי על עצמי את נוסח התפילה של עדות המזרח, ואת הנהגת מרן הרב עובדיה יוסף שליט"א. להוריי לא היה מנהג כלשהו, מפני שהם לא הלכו להתפלל בכלל פרט ליום כיפור. הבנתי שרבנו ז"ל הקפיד שלא לשנות את נוסח התפילה שאדם קיבל מאבותיו ורציתי לדעת מה הרב מציע לי לעשות: באיזה נוסח תפילה להתפלל? ועל פי איזה מנהיג הלכתי עליי לנהוג?
2251
העובר שבבטני עדיין לא התהפך, ואני חוששת שאצטרך לעבור ניתוח. מה אפשר לעשות?
אני בהריון בשבוע השלושים ושתיים, ובשבוע הזה בדרך כלל העובר כבר אמור להתהפך, אך בבדיקה ראו שהוא עדיין לא התהפך. אני חוששת שהוא יישאר כך ובזמן הלידה אצטרך לעבור ניתוח. בבקשה תברך אותנו ותגיד לנו האם יש משהו שאפשר לעשות כדי שהוא יתהפך?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup