ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


2250
קרובת משפחה שלנו הלכה למגדת עתידות ואני חוששת שהיא עשתה לנו כישוף
דודה של בעלי היא אישה לא דתיה, והיא סיפרה לנו שלאחרונה היא הלכה למגדת עתידות ששאלה אותה האם יש לה במשפחה מישהו בשם של בעלי, והיא ענתה לה שכן. אז היא אמרה לה שאשתו, כלומר אני, בהריון ושתהיה לנו בת. אני נורא נלחצתי מכל הסיפור, כי באמת אני בהריון, והדודה לא אמרה לה כלום עלינו והיא ידעה הכל לבד. האם זה כישוף שיכול להזיק לנו?
2249
אני נמשכת לחב"ד ובעלי נמשך לברסלב. באיזו דרך אנו צריכים ללכת?
אני קשורה לחסידות חב"ד ובעלי יותר מחובר לרבי נחמן. אני מרגישה כמו נע ונד ואיני יודעת איפה אני צריכה להיות, ואשמח שתדריך אותי ואת כל בני ביתי ותגיד לנו באיזו דרך אנו צריכים ללכת כדי שהבית שלנו יבנה ויהיה שלם.
2248
אני חושש שדחיתי במו ידי את הזיווג האמיתי שלי. מה עלי לעשות?
לפני כשנתיים זכיתי להיות בציון רבינו באומן והתפללתי שם המון שאמצא את הזיווג שלי. ובאמת, אחרי חודשיים בערך היה לי שידוך עם בחורה מאוד נבונה ובעלת יראת שמים, אך דחיתי אותה כי היא לא מצאה חן בעיני בגלל המראה החיצוני. אני מאוד חושש שמא פספסתי את זיווגי האמיתי, ומרגיש שבור כי אני יודע שרבנו הוא השדכן הגדול, וכנראה בזכות התפילות שהתפללתי שם השם שלח לי את הבחורה הזו, אך אני דחיתי אותה. מה דעתו של הצדיק בעניין? מה עלי לעשות?
2247
הכרתי גבר שמבין אותי ואוהב אותי מאוד, אבל אנשים סכסכו בינינו
לפני שלושה חודשים בדיוק הכרתי גבר. בהתחלה הכל היה מושלם, אבל היו אנשים שהתערבו וסכסכו בינינו, והקשר נחלש. יש לציין שאני בת שלושים והוא בן שלושים ושתים, ולמרות שיצאתי כבר עם הרבה גברים , אף אחד לא התאים לי והבין אותי כמוהו, ואף אחד לא אהב אותי כל-כך. מה עלי לעשות כדי ששנינו נזכה להתחזק, ולהיכנס לחופה יחד?
2246
קשה לי להאמין שגם בדור הזה יש צדיקים אמיתיים
קראתי בספרים שיש בכל דור ודור צדיקים אמיתיים שזוכים לגילוי השכינה, אך האמת היא שקשה לי מאוד להאמין שגם בדור הזה יש צדיקים כאלו. אשמח לקבל את תשובתו של הרב.
2245
האם זה נכון ששתיית יין בזמן ההריון היא טובה ומועילה לעובר?
חברתי בהריון והיא אמרה לי שהיא שותה יין בזמן ההיריון כי אביה אמר לה שבגמרא כתוב שזה מיטיב עם העובר. האם זה נכון?
2244
אני לומדת עבודה סוציאלית, וממש לא מתחברת לתחום הזה. האם כדאי לי ללמוד תואר אחר?
ברצוני להתייעץ בקשר לשילוב משפחה ולימודים: אני לומדת כרגע עבודה סוציאלית במכללה חרדית, אך אני לא מתחברת ולא מרגישה שייכת למקצוע הזה, מה שגורם לי להרגיש תסכול בלימודים, אך מצד שני אלו לימודים קלים יחסית ומערכת השעות מתאימה לאמא ולאישה שמטפלת בבית. ברוך השם אני כעת בהריון שני, ואני אמורה ללדת במהלך הלימודים. השאלה שלי היא האם כדאי לעבור למסלול של תואר אחר, שאני יותר אוהבת ויותר מתחברת אליו 
2243
האם כשנמצאים בארץ שיש בה אנטישמיות כדאי להסתיר את המראה היהודי?
לבעלי יש ברוך השם זקן ופאות, וכשאנחנו טסים לחוץ לארץ לבקר את המשפחה או לטיול, לפעמים אנחנו נמצאים במקום שיש אנטישמיות, ואני מאוד מפחדת משום שאנחנו מושכים תשומת לב בחזות השונה. האם כדאי לבקש מבעלי שיגלגל את הפאות מאחורי אוזניו ושישים כובע שמש כדי למשוך פחות תשומת לב
2242
האם הסגולה של 'מקווה מלכה' פועלת מיד, או שיתכן שהיא תפעל רק לאחר זמן?
קראתי את מה שכתבתם לגבי 'מקווה מלכה' ביבנאל, שכל אשה שתטבול בו תזכה להיפקד בזרע של קיימא, קיימתי את הסגולה הזו באמונה שלימה ובביטחון של מאה אחוז שמה שאמרתם יתקיים, אך אנשים אמרו לי שאסור לי לצפות שזה יקרה מיד, וזה מחליש לי את האמונה... וברצוני לשאול: האם אשה שטבלה שם תזכה לראות את הישועה באופן מיידי, או שהישועה יכולה להגיע גם לאחר הרבה זמן?
2241
מדוע אתם כל כך מקפידים על אלו שנותנים שמות מודרניים לילדים, הרי היום זה דבר מקובל מאוד?
אני מקווה שלא תכעסו על שאלתי, אבל אינני מבינה מדוע אתם כל כך מקפידים על אלו שנותנים שמות מודרניים לילדים, הרי היום זה דבר מקובל מאוד?
2240
מדוע הרבה פעמים רבנו ז"ל היה בלב נשבר למרות שכולם היו בשמחה?
מעניין אותי לדעת מיהו האדם שנסע עם רבנו לארץ ישראל? ומדוע מסופר על רבנו שכמה פעמים היה בלב נשבר בזמן שאחרים היו בשמחה, הרי עיקר גדול בחסידות זה להיות בשמחה תמיד?!
2239
איך אנחנו אמורים לדבר עם הילדים ולהזהיר אותם מפני התעללות מינית?
לצערנו שומעים סיפורים רבים על קטינים וקטינות שעוברים בילדותם התעללות מינית, ובהרבה מקרים ההתעללות נגרמת דווקא על-ידי קרובי המשפחה רחמנא לצלן, ולכן הורים וגם מחנכים צריכים לדבר עם הילדים ולהזהירם על כך ולא להתבייש, כי למרות שאלו עניינים רגישים מאוד וקשה לדבר עם הילדים בנושא, ההרס שיכול להיגרם חלילה הוא גדול הרבה יותר וילווה אותם בכל חייהם. השאלה היא איך ובאיזה אופן לדבר עם הילדים על הנושא?
2238
חזרתי בתשובה. איך אוכל לגרום שגם הוריי יחזרו בתשובה?
אני בחורה חוזרת בתשובה ומצער אותי מאוד שהוריי ממש לא בכיוון הזה, ואני מאוד רוצה לעזור להם. האם התפילות שאני מתפללת עבורם שיזכו לחזור בתשובה יכולות להועיל ולגרום שזה באמת יקרה?
2237
החברה שלי נכנסה להריון ורוצה לעשות הפלה. אנא עזור לי כי איני יודע מה לעשות!
אני וחברה שלי כבר תשעה חודשים ביחד, אני בן תשע עשרה והיא בת שמונה עשרה, ויצא מצב שהיא נכנסה להריון. אני רוצה מאוד את הילד ולהתחתן איתה, אך היא רוצה לעשות הפלה. אנא עזור לי, כי איני יודע מה עליי לעשות 
2236
האם אני זוכה לתיקון שרבנו ז"ל הבטיח גם אם אינני מצליח לבכות בקריאת ה'תיקון הכללי'?
אני אומר את ה'תיקון הכללי' בכל יום, אך קשה לי לבכות בעת שאני אומר אותו. האם אני זוכה לתיקון שרבנו ז"ל הבטיח גם אם אינני מצליח לבכות?
2235
חזרנו בתשובה, ואיננו יודעים מה לעשות עם הכלבה שנמצאת אצלנו כבר שמונה שנים
חזרנו בתשובה לפני כשנתיים וחצי. לפני כן גידלנו בביתנו כלבה שחיה אצלנו בערך שמונה שנים, כך שהיא מאוד מאוד קשורה אלינו ואנחנו אליה. אנו מודעים לגודל הבעיה שבגידול כלבה, אם נוציא אותה מביתנו ונמסור אותה למישהו אחר, יש סיכוי גדול שהיא תמות מצער. מה עלינו לעשות?
2234
אני מעביר שיעור תורה מדי יום, אך הקהל אינו מוצא עניין במה שאני מלמד
כבר למעלה משנה אני מעביר שיעורי תורה בבית הכנסת בעירנו כעשרים דקות בין מנחה לערבית. אני משלב בשיעור עשר דקות של לימוד הלכה ועשר דקות של דברי מוסר. בדברי המוסר אני משתדל לשלב אמרות של צדיקים. העניין הוא ששמתי לב שהציבור לא מתעניין בתולדות של הצדיקים, והיו אנשים שאף אמרו לי במפורש שההיסטוריה שלהם לא כל-כך מעניינת אותם.
2233
בזמן האחרון אני מרגישה בלבול בכל התחומים וירידה רוחנית גדולה
בזמן האחרון אני מרגישה בלבול בכל התחומים: הן מבחינת החברה שאני מסתובבת איתה, והן בגלל שאני מתכננת לעזוב את העבודה ואני לא יודעת מה יהיה בהמשך. אני מרגישה ירידה גדולה מבחינה רוחנית, קשה לי להתחבר לתפילות, ואני מרגישה פחד וצער. אשמח לקבל עצה שתעזור לי להתקדם.
2232
האם הצדיקים מייחדים ייחודים בזמן התפילה או שהם מתפללים בתמימות ובפשיטות?
ראיתי שכתבתם בכמה מקומות שהאדם צריך להתפלל בפשיטות גמורה, וכך היו נוהגים הבעל-שם-טוב ורבי נחמן ועוד צדיקים, אך מצד שני אמרתם באחד מהשיעורים שלכם שלייחד ייחודים זוהי מעלה גדולה, וגם כתוב שכאשר שהבעל-שם-טוב היה מגיע לברכת מחיה המתים, הוא היה מייחד ייחודים ומתקן נשמות באותה העת. איך זה מסתדר יחד?
2231
אני מתוסכל מאוד מזה שכשהייתי באומן לא הייתה לי שום התעוררות והלב שלי נשאר לב אבן
לפני שבועיים זכיתי לטוס לציון רביז"ל באומן, והייתי שם שבת אחת ועוד כמה ימים. למרות שהתפללתי והתבודדתי שם רבות, ואמרתי את התיקון הכללי עשרות פעמים, הלב שלי נשאר לב אבן, לא הרגשתי שום רגש ולא הצלחתי להוריד אפילו דמעה אחת. אני מאוד מאוד מתוסכל מזה ולא מבין למה לא נפתח לי הלב כמו שראיתי אצל אנשים אחרים, שקיבלו שם התעוררות גדולה, ובכו כמו ילדים קטנים?
2230
מה דעתכם לגבי חתונת הענק שנערכה בחצר חסידות בעלזא?
בוודאי שמעתם על החתונה הגדולה שהיתה אתמול בחסידות בעלזא. גם אני השתתפתי בחתונה והתפעלתי מאוד מהקדושה והשמחה שהיו שם. אך רציתי לשאול את דעתכם: האם אתם לא חושבים שזה היה בזבוז של כסף וביטול זמן? ובכלל רציתי לדעת, האם רביז"ל התייחס בדבריו לגבי חתונות ואירועים אחרים של אדמורי"ם?
2229
האם אנו צריכים לדחות את השידוך שהציעו לבתנו משום שהבחור מעשן ומקצץ את הזקן?
בתנו הגיעה לגיל שמונה עשרה ואנחנו מחפשים עבורה שידוך. חשבנו על מישהו, אבל ידוע לנו שהוא מגלח את הזקן ומעשן. האם זו סיבה מוצדקת לדחות את השידוך?
2228
אני מאוד רוצה להקפיד שלא יראו את שערות ראשי, אך זה קשה מאוד
אני מאוד רוצה ומנסה להקפיד ששערות ראשי לא תראינה, ונוכחתי לראות שבאמת זה מאד קשה, והדרך היחידה לכך היא לעשות תגלחת. העניין הוא שזה מאוד מאוד קשה וכבד עליי, מה גם שאם אעשה זאת, אראה מאוד חריגה בסביבה שאני גרה, וללבוש פאה זה בעייתי גם מצידי וגם מצד בעלי, ויש לי חלישות הדעת גדולה מכך.
2227
איך אפשר להמשיך הלאה אחרי שנופלים, חוטאים ונכשלים? ואיך לא נופלים לייאוש ולחרדות?
איך אפשר להמשיך הלאה אחרי שנופלים, חוטאים ונכשלים? איך לא רודפים את עצמנו? איך לא נופלים לייאוש ולחרדות?
2226
עד עכשיו היינו מאושרים, אך מאז שילדתי אני ובעלי רבים כל הזמן
אני ובעלי זכינו ששידכתם אותנו, וברוך השם התחתנו, תודה רבה לכם. בשנה הראשונה הכל היה בסדר והיינו מאושרים, אך מאז שילדתי אני ובעלי רבים כל הזמן, עד שאנו מגיעים למחשבות של גירושים. אני מאוד אוהבת את בעלי אבל בזמן האחרון אנחנו פשוט לא מסתדרים ואני לא יודעת מה לעשות. תעזרו לי בבקשה כי אי אפשר להמשיך ככה
2225
קשה לי מאוד להתבודד ואני לא מצליח לדבר שום דיבור עם השם יתברך
זכיתי להתקרב לרבי נחמן מברסלב וללמוד בספריו הקדושים, אבל עניין ההתבודדות בא לי מאד מאד קשה, ואני לא מצליח לדבר שום דיבור עם השם יתברך. למה זה כל כך קשה לי? ואיך אני יכול להתגבר על הקושי בהתבודדות?
2224
אני לא מסוגל לפתוח ספר אפילו ללימוד קצר, ואני לא עושה כמעט שום דבר בעבודת השם
אני בחור מבית חרדי מאוד וכבר כמה שנים עוברים עלי משברים ובלבולים שאני לא יכול להיפטר מהם. אני לא מסוגל לפתוח ספר אפילו ללימוד קצר וקשה לי להגיע לשמחה, ואני מרגיש שאני לא עושה כמעט שום דבר בעבודת השם. אני רוצה להתחזק ולעשות התחלה חדשה. איך עושים את זה?
2223
האם התשובות שהרב כותב הן תשובות כלליות שמיועדות לכולם, או שהן מיועדות רק לשואל עצמו?
האם כל מה שהרב כותב זו תשובה כללית לכולם או דווקא לשואל עצמו? מאוד חשוב לי לדעת את זה, כי הרבה אנשים אומרים שמה שהרב כותב זה אך ורק לשואל, ולא ניתן ללמוד מזה לגבי עצמי. אשמח אם תענו לשאלתי, כי הרבה אנשים מבולבלים בעניין. 
2222
האם מותר לאישה להיכנס לציון רבנו באומן כאשר היא איננה טהורה?
האם מותר לאישה להיכנס לציון רבנו באומן כאשר היא איננה טהורה? תודה רבה לצדיק על הכל.
2221
האם כדאי לנו לקרוא לבננו 'איתי'? ומתי בדיוק צריכים לעשות 'ברית יצחק'?
בסייעתא דשמיא נולדו לנו תאומים אחרי כתשע שנים של ציפייה. לבת קראנו 'טל-יה', והברית של הבן תהיה בעזרת השם בעוד כשבועיים, כי גם הוא וגם אחותו נולדו פגים. אנו מעוניינים לקרוא לו 'איתי', האם זה שם טוב? בנוסף ברצוני לשאול: האם צריכים לקרוא את הזוהר דווקא בלילה שלפני הברית, או שאפשר לעשות זאת כמה ימים קודם לכן בהתחשב בכך שגם כך הברית נדחתה?
2220
קשה לי להניח תפילין לפני שאני הולך לבית הספר ולכן אני מניח אותן רק בצהריים
אני לומד בבית ספר ממלכתי בכיתה ח' ובקרוב אגיע לגיל ארבע עשרה. בזמן האחרון יש לי עומס בלימודים וקשה לי להתעורר מוקדם בבוקר, להניח תפילין ולהגיע בזמן לבית הספר, ולכן בזמן האחרון התחלתי להניח תפילין לאחר שאני חוזר מבית הספר בערך בשעה שתיים או שלוש בצהריים. מה אתה ממליץ לי לעשות?
2219
אני יוצאת לשידוך עם בחור מקסים, בעל מידות, עדין וחכם, אך המראה החיצוני שלו ממש לא מדבר אליי
אני יוצאת לשידוך עם בחור מקסים, בעל מידות, עדין וחכם מאוד, מלא בתוכן רוחני ובעיניי הוא עתיד להיות רב גדול, אך מראהו החיצוני לא מדבר אלי כלל ואני לא נמשכת אליו. האם להמשיך בפגישות ולחכות למשיכה או לבטל את השידוך? ואם לא תהיה משיכה גם בהמשך, מה עלי לעשות
2218
האם זה נכון שאדם שעבר את השואה אינו רואה פני גיהנום אף שהוא אינו שומר תורה ומצוות?
שמעתי בשמכם שכל אדם שעבר את מאורעות השואה האיומה אינו רואה פני גיהנום אף שעתה הוא רחוק מקיום תורה ומצוות. האם זה נכון?
2217
אני מרגיש שחיקה בקיום התורה, ואני נמשך מאוד לצפייה בסדרות טלויזיה
אני מרגיש שחיקה מהיהדות, אני יודע שהתורה היא אמת, אך מאז שחזרתי מאומן קשה לי מאוד בקיום התורה, בנוסף אני מאוד נמשך לסדרות דרמה המשודרות בטלוויזיה. אני יודע שזה אסור בתכלית, אבל זה מושך לי את הלב ומאוד מרגש אותי. אבקש את עצתו של הצדיק.
 2216
מה המקור לכך שנוהגים לומר את ה'תיקון הכללי' בכל יום?
אני יודע שאת 'התיקון הכללי' גילה רבנו לכל עם ישראל, והוא תיקון גמור לפגם הברית, אך לא מצאתי את המקור לכך שצריכים להגיד אותו בכל יום. האם כך ציווה רבנו, או שזה מנהג שנוצר בתקופה מאוחרת יותר?
 2215
למה התכוונתם כשאמרתם "אסור לדחוק ילד שיבוא לבית הכנסת"?
ראיתי שכתבתם שאין לדחוק ילד לבוא לבית הכנסת, והנה תורה היא וללמוד אני צריך, כי מובא בירושלמי (במסכת חלה פרק א' הלכה א') על אותן נשים שאומרות שאין לדחוק את הילד לבוא לבית הכנסת, ואם הוא ראוי, הוא כבר יבוא לבד כשיגדל, ואומר הירושלמי שלא טוב עושות, אלא יש לקחתו כדי שיתרגל. וכן שמענו מאתכם כמה פעמים שהילדים צריכים לשבת ליד האבא בבית הכנסת, ואין תירוץ שהאבא לא משתלט עליו וכו'. לכן נראה מובן מדבריכם שעיקר הכוונה שלא לדחוק בכעס וביזיונות, אך יש לגרום לילד להגיע בדרכי נועם לבית הכנסת. האם הבנתי נכון את דבריכם?
2214
עד כמה אני מחויבת להעיר לסבי וסבתי ולעורר אותם לשמירת שבת?
סבא וסבתא שלי גרים בחוץ לארץ, הם מאוד טובים אלינו ודואגים לנו, שולחים כסף ומתנות, מתקשרים, ויש לנו קשר מאוד חזק. העניין הוא שהם לא שומרים שבת וזה כואב לי מאוד. פעם כשהייתי ילדה, דיברתי איתם על זה, אבל לא נראה לי שזה עזר הרבה, ומאז עד עכשיו הבנתי שאולי עדיף לא להגיד להם כלום, כי ממילא הם לא שומעים, אך אני מרגישה אשמה שאני לא מעוררת אותם לשמירת שבת, ויש לי צער גדול מזה. חשבתי לכתוב להם מכתב ולהסביר להם כמה חשוב לשמור שבת
2213
מציעים לי להשתדך עם בחורים חסידי ברסלב שאין להם זקן ופאות. האם לדחות את השידוכים בגלל זה?
אני בחורה צעירה שנמצאת כרגע בתקופת שידוכים. מציעים לי הרבה בחורים חסידי ברסלב שהולכים ללא זקן ופאות, ללא חליפה חסידית וללא שטריימל, אך חשוב לי מאוד שלבחור יהיה מראה חסידי! האם להתעקש ולדחות שידוכים בגלל זה? והאם אפשר להסתפק בפאות קצרות או להתעקש דווקא על בחור שיש לו עזות דקדושה והוא הולך בגאווה עם פאות ארוכות?
2212
בני בן השבע מלא פחדים ואיננו מסוגל להיות לבד, גם לא בשירותים
בני הבכור מאוד קשור לבית, והוא מלא בחששות ופחדים. הוא כמעט בן שבע, ועדיין מפחד להיכנס לחדרי הבית לבדו, וכן ללכת להתפנות ולהתקלח לבד. אמרו לנו שכדאי לנו להגיד איתו קריאת שמע עם שלושת פרשיותיה – אך זה לא הועיל. מדי פעם כשנחה עליו הרוח הוא מצליח להתגבר, אך זה רק לזמן קצר, ושוב הפחדים חוזרים אליו. אני אובדת עצות ממש וזה משפיע על כל עניין בחיינו.
2211
אין לי עבודה, אין לי בית ואין לי בן-זוג, ואני מרגישה שעשו לי עין-הרע
אני גרושה ויש לי שלושה ילדים. לצערי הם לא בחזקתי והם גרים אצל הגרוש ואמו. הבנות לא מדברות איתי בהשפעתה של אמו. הילד הקטן מאוד זקוק לי ונורא מתגעגע אליי, אך אני רואה אותו רק במעון. אני מרגישה שעשו לי עין-הרע, אין לי עבודה קבועה, אין לי בית ואין לי בן זוג. אנא עזור לי
2210
בגלל ניהול לא נכון של אבא שלי, העסק קרס והגענו לחובות בסך מיליון שקל
המשפחה שלנו נקלעה לחובות לא פשוטים בכלל. עד לפני כמה חודשים אבא שלי היה עצמאי, ובגלל ניהול לא נכון, קרה שהגענו לחובות אדירים בסך מיליון ש"ח, הכוללים חובות למשכנתא, הוצאות לפעול, בעלי חנויות, מוסדות, מע"מ, מס הכנסה, ביטוח לאומי ועוד. אני פונה לרב כדי לקבל עצות וכיוון לפתרון בעיית החובות.
2209
כבר זמן רב שאני חושד שאשתי בגדה בי, אך לפני שאתחיל בהליכי גירושין ברצוני לשמוע את דעתו של הרב
לפני כשנה אשתי הביאה הביתה ללא ידיעתי מישהו מהעבודה כדי שיעשה לה טיפול טבעוני. כשזה נודע לי התחלתי לחשוד שהיא בגדה בי, אך כששאלתי אותה היא הכחישה. לפני ארבעה חודשים היא אמרה לי שהיא כבר לא אוהבת אותי יותר, אלא את הבחור מעבודתה. למרות שאני בספק אני מתכוון להתחיל בהליכי גירושין, אך לפני כן ברצוני להתייעץ עם הרב ולשמוע את דעתו בעניין
2208
אני לא מסוגלת לחיות יותר עם בעלי, ומרגישה שהחיים איתו הם בזבוז זמן
אני נשואה כבר שש עשרה שנה, וכבר מההתחלה הקשר ביני לבין בעלי היה בעליות וירידות כל הזמן, עד שהגעתי למצב שאני לא מסוגלת לחיות איתו. כבר כמה שנים אין בינינו חיים משותפים, יש ביננו המון חילוקי דעות ואני מרגישה שככל שעובר הזמן אנחנו מתרחקים יותר ויותר.
2207
האם דווקא אני צריך להכין את הנטלה ליד המיטה? והאם צריכים לכסות את המים במשך הלילה?
ברוך השם מאז שהתחתנתי אשתי מכינה לי דלי עם נטלה ליד המיטה וזה אצלנו חוק קבוע. האם יש עניין שדווקא אני יכין לעצמי את הנטלה? והאם הנטלה צריכה להיות מכוסה בלילה בבד וכדומה מפני רוח רעה?
2206
איך זוכים להרגיש תמיד התעלות וחשק להשם יתברך?
אני אברך פשוט שעוברים עלי כל מיני משברים, אבל הרבה פעמים אני מרגיש פתאום שמגיעים אלי אורות רוחניים ואני מרגיש התעלות בלי שעשיתי שום דבר עבור זה. האם זה בא מצד הקדושה? האם יש לייחס לזה חשיבות? ואיך זוכים להרגיש תמיד התעלות וחשק להשם יתברך?
2205
הכרתי בחור נפלא, אך אנו באים ממגזר אחר והשקפה שונה. האם כדאי להמשיך בקשר?
לפני מספר חודשים יצאתי עם בחור בגיל עשרים ושלוש מהמגזר הדתי-לאומי, אותו בחור מחפש את דרכו בעבודת השם, הוא לומד זוהר וחסידות וכו', ולעומת זאת, אני בעלת תשובה כשנתיים וחצי ומקורבת לרבינו הקדוש. שאלתי היא: האם אני, שלא מתחברת כל-כך עם הדרך שלו, יכולה להמשיך איתו בקשר ולהסתמך על מציאת החן שהייתה בינינו ועל מידותיו?
2204
ציערתי מאוד את הרבי שלי. איך אני יכול לפייס אותו?
חטאתי נגד רבי וציערתי אותו בלי כוונה, והוא הצטער ממני צער נורא ואיום. אני מרגיש שפל ובזוי שעשיתי כך לרבי וציערתי אותו. אני מדגיש שלא ציערתי אותו בכוונה, אבל כך קרה. רבי הוא איש מורם מעם ולא יגיד לי שום דבר, אבל אני מעצמי רוצה לבקש ממנו סליחה, אך יש לי פחד שיקפיד עלי שוב פעם על מה שעשיתי לו, וכן שלא ימחל לי, כי גרמתי לו נזק וצער בל יכופר. איך אני יוצא מהמצב המביך הזה, ואיך אני יכול לפייס את הרבי שלי?
2203
האם באמת רבי נחמן מתקן את כל החטאים והעוונות שלנו? והאם הכוונה היא לכל יהודי או רק לתלמידיו?
מובא ב'חיי מוהר"ן': "אמר לעניין מי שזכה להיות אצלו, שבכל פעם ופעם שזכה האדם להיות בביתו וכל הסתכלות והסתכלות שזכו להסתכל עליו הכל אינו נאבד לעולם. וכן 'שמעתי בליפויץ שהיה מדבר עם אנשי שלומנו דשם, ואמר מה אתם יכולים לעשות תשובה. וכי מספיקים ימיכם וכחכם כולכם לתקן פגם אחד ממה שקלקלתם? רק אני עושה תשובה בשבילכם, ויש לאל ידי לתקן הכל, כל מה שקלקלתם עד הנה, רק העקר מעתה לא תעשו עוד...". האם באמת הרבי מתקן את כל החטאים והעוונות שלנו? והאם הכוונה היא לכל יהודי או רק לתלמידיו?
2202
הילדים שלנו סובלים בגלל שאנחנו לא מסתדרים. האם לא עדיף שנתגרש?
תמיד מוהרא"ש מחזק אותנו ואומר שלהתגרש זה לא פתרון, וזה גם מזיק לילדים וכו'. אבל לדעתי יש מצבים בהם הנזק שנוצר כשנשארים יחד עם בן-זוג שלא שלא רוצה ולא שמח בחיי הנישואים, הוא יותר גדול מגירושין, כמו במקרה שלי.
2201
האם עלי לתקן את הכתובה שלי, ולכתוב את שמי 'פנחס' עם האות י' כמו שכתוב בתורה?
שמי פנחס, בכתובה כתוב שמי 'פנחס' בלי י', אך שמתי לב שבתורה כתוב פינחס עם י'. והיות שיש לי הרבה בעיות בחיים רציתי לשאול: האם יכול להיות שזה מה שגורם לי את כל הבעיות ועלי לתקן את שמי בכתובה? וכן האם יש לי אור בקצה המנהרה ויהיה לי פעם טוב בחיים?

 « לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup