ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


2200
כיצד מיישבים את הסתירה בדברי רבנו בעניין תעניות?
מצד אחד רבנו לא רצה שנתענה יותר ממה שמובא בשולחן ערוך, אך מצד שני כתוב בתורה נ' "אבל מי שצריך להתענות בוודאי צריך להתענות, ומצוה הוא". ומכיוון שמוהרא"ש מעורר אותנו תמיד לקיים את דברי רבינו כפשוטם, האם אפשר להסיק מהתורה הנ"ל שצריכים להתענות? ואיך מתיישבת הסתירה בדברי רבנו?
2199
עברתי חמש הפריות שלא הצליחו. האם להמשיך בטיפולים?
ברוך השם יש לנו ילד מיוחד ומקסים בן חמש, והוא מאוד רוצה אח. אני כמעט בגיל ארבעים וארבע ובעלי בן שלושים ושמונה, ניסינו כבר לעשות חמש הפריות, אך לצערי ללא הצלחה. אני מבינה שהסיכוי קלוש, אבל אני חוששת שאם אפסיק לנסות לא אוכל לסלוח לעצמי בעתיד וזאת למרות הקושי שבדבר. האם להמשיך בטיפולים?
2198
אני ובעלי הוספנו לעצמנו שמות, ומאז בעלי סובל מבעיות בריאותיות
בעבר אני ובעלי הוספנו לעצמנו שמות על דעת עצמנו. לי קוראים 'יהודית' והוספתי לי את השם 'אמונה', לבעלי קוראים 'משה' והוספתי לו את השם 'נתן'. אני מרגישה שכל בעיות הבריאות של בעלי נובעות בגלל השמות האלו שהוספתי, ואני שואלת: האם אפשר לבטל את השמות האלו מהכתובה של הבן ומתעודת הזהות שלנו?
2197
הרב בירך אותי שיהיה לי בית ואגור ביבנאל, אך למרות כל התפילות שלי זה עדיין לא קורה
התגיירתי לפני חמש עשרה שנה, כעת אני גר באשדוד, אך לפני חמש שנים הייתי גר ביבנאל ואני מאוד רוצה לחזור. הרב בירך אותי שיהיה לי בית ביבנאל בלי משכנתא, אבל הזמן עובר ואני עדיין באשדוד. האם להמשיך להתפלל או שאין טעם להתפלל כי זה רצון השם שאשאר כאן?
2196
אני יוצא עם בחורה מבית מסורתי שלא שומרת מצוות. האם להתחתן איתה?
אני יוצא עם בחורה שבאה מבית מסורתי, היא לא שומרת מצוות בכלל, רק לפעמים, עושה ברכה פה ברכה שם, ואנחנו נכשלים בעוון החמור. אני מתלבט: האם להתחתן איתה או להיפרד ממנה?
2195
הרב ייעץ לי להוסיף שם נוסף. איזה שם כדאי לי להוסיף?
הרב ייעץ לי להוסיף שם נוסף על שמי, וברצוני לשאול איזה שם עליי להוסיף? והאם עליי להקראות בשני השמות? תודה וסליחה שגזלתי מזמנו של כבוד קדושתו.
2194
עד עכשיו הייתי משחק בקבוצת כדורגל, ואינני יודע אם להמשיך גם בעונה הבאה
אני משחק כדורגל ועד עכשיו הייתי מתאמן בערב ארבע פעמים בשבוע, ובימי שישי משחק בליגה נמוכה. בעקבות העבודה והאימונים היה עליי עומס, וגם לא הייתי עם אשתי מספיק. לפני כמה חודשים שאלתי אותך האם להמשיך לשחק, וענית לי שעלי להתייעץ אם אשתי. החלטנו שאמשיך עד הקיץ ואחר כך נחליט לגבי ההמשך. עכשיו סיימתי את העונה ויש לי כמה חודשים של חופש וזמן להחליט מה לעשות
2193
מאוד כואב לי לראות אנשים תמימים הולכים שולל אחרי 'מקובלים' ו'עושי תיקונים'
מאוד כואב לי שבזמן האחרון אני רואה יותר ויותר אנשים שקוראים את עצמם 'מקובלים', 'עושי תיקונים' ו'אוספי ניצוצות' שגובים כסף מאנשים על לא דבר ומבטיחים להם עזרה, ולבסוף כלום לא נשאר בידם.
2192
מציעים לי להשכיר ולהפעיל דוכן מכירות בבית-חולים. האם כדאי לי לקבל את ההצעה?
עבדתי כשכיר בדוכן בבית חולים, וכרגע מציעים לי להשכיר את הדוכן ולעבוד בו כעצמאי. חוץ מהמוצרים של הדוכן תהיה לי אפשרות להפיץ בדוכן גם את הקונטרסים של הצדיק. האם כדאי לקבל את ההצעה ולהשכיר את הדוכן, או לא?
2191
אני מורה עם ותק של עשרים ושש שנה, ולאחרונה אני סובלת העלבות הן מהמנהלת והן מהתלמידים
אני מורה ותיקה עם ותק של עשרים ושש שנה. לאחרונה אני סובלת העלבות ופגיעות הן מהמנהלת והן מחלק מהתלמידים ויש לי בעיות משמעת קשות בכיתה. אני לא יודעת מה לעשות. האם כדאי לי לחפש עבודה במקום אחר?
2190
בננו לא רוצה ללכת לבית הכנסת. כיצד עלינו לנהוג?
כשבננו נרו יאיר היה בגיל שנתיים הוא היה הולך לבית הכנסת כמעט בקביעות, אך עכשיו כשהוא בגיל חמש וחצי הוא מתנגד בתוקף ללכת לבית הכנסת. כל השכנועים לא עוזרים, ואנו לא יודעים כיצד עלינו לנהוג איתו
2189
השם יתברך זימן לי כרטיס טיסה לאומן. מתי כדאי לי לטוס?
השם יתברך זימן לי כרטיס טיסה לאומן, אך אינני יודעת מתי כדאי לנסוע. האם יש תאריך מומלץ לנסיעה בתקופה הקרובה, למשל בשבועות או בט"ו באב, או שהתאריך לא משנה כלל?
2188
עד עכשיו הייתי מפיץ, אך בגלל דוחק הפרנסה אני רוצה להתחיל לעבוד. מה דעתכם?
ברוך השם זכיתי להפיץ תקופה ארוכה, אך בזמן האחרון אני מרגיש שקשה לי להמשיך בזה, ואני חושב להתחיל לעבוד כי אני צריך להביא פרנסה הביתה. מה דעתו של הצדיק בעניין?
2187
התקרבתי לרבנו לפני עשר שנים, אך בשנתיים האחרונות נפלתי מאוד
אני מקורב אל רבנו כבר עשר שנים, בשנים הראשונות זכיתי להתבודד וללמוד הרבה תורה, אבל כבר שנתיים שאני נופל בנפילה אחר נפילה ונכשל בעבירות חמורות. הגעתי לדכדוך עמוק עד שנמאס לי לחיות וכבר חשבתי כמה פעמים על התאבדות. אולי תוכלו לעזור לי?
2186
איך זה יכול להיות שאדם קורא בכל יום בספרים שלכם, אך עדיין נשאר ברשעותו?
כולם יודעים שהרשע המרושע שרודף את אנשי שלומנו ביבנאל, תמיד מסתכל באתר שלכם ובכל הספרים שלכם כדי לחפש דברים שכתבתם ולהעליל עלילות שרודפים אותו, כמו שכבר עשה הרבה פעמים, ואני לא מצליח להבין: איך יכול להיות שאדם יקרא בספרים הקדושים שלכם, ואף על פי כן זה לא מזיז אותו והוא לא חוזר בתשובה, אלא הוא מוסיף רשעות על רשעותו. איך זה יכול להיות?
2185
בננו בן השלוש משתולל בפעוטון. האם יש צורך לפנות לייעוץ או שזה יסתדר לבד?
המטפלות מספרות לנו שהוא זורק ומשליך חפצים וצועק בקול, והילדים האחרים מצטרפים אליו. זה לא משהו חריג, ובגדול הוא ילד טוב ומאוד עדין, וצריך ללכת איתו ביד רכה, אבל הוא צריך גבולות ואני מתלבטת: האם לפנות לייעוץ או שעם חום ואהבה בעזרת השם זה יסתדר?
2184
אני מתלבט האם ללמוד בישיבה יום שלם, או לשלב לימוד בכולל עם לימוד מקצוע
אני בחור רווק שגר עם ההורים, ואני מתלבט האם ללכת לישיבה ספרדית במקום מגורי או ללכת לישיבה של ברסלב של רב מפורסם. עיקר ההתלבטות שלי היא משום שבעבר הייתי בכמה ישיבות ולא הצלחתי להחזיק מעמד, ואינני יודע האם עדיף לי ללמוד יום שלם בישיבה, או להצטרף לכולל
2183
בגלל שאינני יכול לקיים את ההלכה עם כל הדקדוקים, אני נופל לעצבות ובלבולים
כשאני לומד תורה מספרים שונים כגון משניות, גמרא, חסידות, מוסר וכו' אני מאד מתחזק, אך כשאני לומד הלכה למעשה אני נכנס לסוג של עצבות, בלבולים וספקות, ואחרי זה מאוד קשה לי לעבוד את השם בשמחה, כי אני יודע שקשה לקיים את ההלכה כמו שצריך עם כל הדקדוקים. מה עצתו של הרב עבורי?
2182
בן-הזוג שלי מעכב את החתונה בטענה שאנחנו צריכים לייצב קודם את הקשר שלנו
אני בת שלושים, ואני יוצאת כבר שנה וחצי עם בחור בן עשרים ושמונה. שנינו בעלי תשובה למעלה מחמש שנים, ובמהלך הקשר היו לנו שתי פרידות של חודשיים כל אחת והצעת נישואין אחרי שבעה חודשי חברות. אני מאוד רוצה להתקדם, להתחתן ולהקים בית, אבל הוא מעכב את העניין בטענה שאנחנו צריכים לייצב את הקשר שלנו קודם.
2181
בקרוב אני טסה לאומן. איך אני יכולה לנצל את הנסיעה הקדושה הזו בצורה המרבית?
אנו קבוצה גדולה של חמישים נשים שנוסעות אחר חג השבועות אל ציון רבנו באומן, ועבורי זו הפעם הראשונה שאהיה שם. איך אני יכולה לנצל את הנסיעה הקדושה הזו בצורה המרבית? זו תהיה זכות גדולה עבורי אם הצדיק יכתוב לי דברי חיזוק ואני אקריא אותם לכל הקבוצה.
2180
למרות שהחלטתי לעזוב את הבית וללמוד בישיבה, היצר הרע רודף אותי ומכשיל אותי בעבירות
ברוך השם החלטתי לעזוב את הבית ולהתחיל ללמוד בישיבה, אחרי תקופה ארוכה ומייגעת של התדרדרות מצערת מאוד ברוחניות, אך למרות ההחלטה אני מרגיש שהיצר הרע רודף אותי מאוד ומכשיל אותי בעברות חמורות. מה עלי לעשות?
2179
אני נמצאת בשידוך עם בחור טוב ורוצה להתקדם לחתונה, אך הוא טוען שאין סיבה להזדרז כל-כך
הכרתי מישהו בשידוך, ואנחנו מדברים כבר שלושה חודשים, נפגשנו כמה פעמים ואנחנו שומרים נגיעה. במהלך הזמן הכרנו די טוב, וראיתי שהוא בן אדם טוב וכשר, שומר מצוות, אוהב את השם יתברך, את רבנו ואת חסידות ברסלב. הוא אומר שאנחנו צריכים לקחת את זה לאט לאט ואין סיבה להזדרז כל כך, אך אני חושבת שהוא לוקח את יותר מדי לאט, וצריכים להזדרז כי פשוט חבל על הזמן
2178
למה רבנו ז"ל התכוון באומרו "השם יתברך אוהב חסיד מטוגן"?
רבי נחמן מברסלב שאמר ש"השם יתברך אוהב חסיד מטוגן", ו"שהשם אוהב את מי שמתגלגל בטיט ברפש"? רציתי לדעת למה הוא התכוון, כי לי זה נשמע מופרך
2177
הרופאים אומרים שבתנו צריכה לעבור ניתוח שיש בו סכנה. האם לעשות את הניתוח?
מזה שלושה-ארבעה חודשים בתי סובלת מכאבי בטן עזים, הלכנו לבדוק את זה ולהתייעץ עם שלושה רופאים ונמצא שיש ברחם שלה חתיכת בשר שלא אמורה להיות שם, והיא גדלה מיום ליום. הדבר גורם לה לכאבים חזקים, הקאות וכו'. שלושת הרופאים המליצו על ניתוח, אך יש חשש עם סבירות כלשהי שחס ושלום תהיה פגיעה ברחם, ולכן אנו מבקשים את עצתו של הצדיק: האם עלינו לעשות את הניתוח?
2176
מה המטרה והתכלית בקיום התורה והמצוות?
רציתי לשאול דבר שמאוד מעניין אותי: מהי התכלית שירדנו לעולם? מה תכלית לימוד התורה והתפילה? כלומר אחרי התורה, התפילה והמצוות, ושבירת המידות והתאוות הרעות וכו' מה יוצא מזה? חקרתי קצת והבנתי שהתכלית היא דבקות בהשם שזה התענוג הכי גדול, ואשמח שהרב יסביר לי בהרחבה מה המושגים האלו אומרים
2175
איך אפשר לנצל כל יום ויום למרות הבילבולים של העולם הזה?
יש לי הרבה תכנונים ורצונות בקדושה, אך למעשה אני עושה מעט, כלומר אני מרגיש שעבר היום ובפועל ניצלתי אותו מעט מאוד. אשמח לקבל עצה איך זוכים להתעקש ולנצל כל יום להתבודדות, שמאוד קשה לי להתמיד בה, ולניצול מקסימלי של הזמן
2174
הילדה שלי מכה את כל הילדים שהיא פוגשת. איך אפשר למגר את התופעה הזו?
ברוך השם יש לי ילדה נפלאה כבת שנתיים ובזמן האחרון היא אימצה תופעה מרגיזה - כמעט את כל הילדים שהיא רואה אפילו גדולים ממנה היא מכה... וכמה שאני מסבירה לה בנועם ובתקיפות זה פשוט לא עוזר. אני מתפללת לאלוקים שתהיה עדינה וטובה לכולם, ואני לא יודעת מאיפה היא למדה את זה, וזה ממש כואב לי, כי אני רוצה ילדים מנומסים וטובים וצדיקים ועדינים. אני לא יודעת באיזו דרך לנהוג איתה, כי בכל אופן היא ממש תינוקת עדיין
2173
כשאני מתבודד אני משתמש בניגון שמאוד מעורר אותי. האם יש בעיה בזה שהמלחין של הניגון הזה הוא גוי?
ישנה מנגינה שאני משתמש בה בהתבודדות והיא מאוד מרוממת אותי, לפעמים אני רק מפזם אותה ולפעמים אני מלביש עליה מילים של קודש. אני שואל מכיוון שהמנגינה היא מנגינה שהולחנה על-ידי גוי, ורציתי לדעת האם יש בעיה להשתמש במנגינה הזו בהתבודדות, או שזה בסדר?
2172
ידוע שלא מומלץ להיות ערב, אך מה עושים כשמדובר באחי?
ידוע שלהיות ערב לרעהו, אין זה דבר מומלץ כמו שכתוב בדברי חז"ל וכו', אך מה עושים כשמדובר באחי, שלקח הלוואה לא גדולה (75,000 ש"ח), וביקש ממני להיות אחד מן הערבים, ואמר שככל הנראה יש לו איך להחזיר את זה, מה גם שאני לא הערב היחיד, וגם הודעתי לו שאין לי כסף בשביל לשלם באם חס וחלילה יצטרך, ועל הכל שמדובר באח.
2171
מנהל העבודה שלי צועק עלי ולא מתייחס אלי יפה. האם להמשיך בעבודה או לעזוב?
אני מהנדסת במקצועי, ולאחרונה התחלתי לעבוד בפרויקט עם מנהל ערבי. הוא לא מתנהג אלי בכבוד, צועק עלי ולא עונה יפה לשאלות שלי, ובגללו אני עצובה ולא מסוגלת לעשות את עבודתי. האם להישאר בעבודה או לעזוב? אם אשאר - האם יהיה לי טוב בעבודה הזו?
2170
האם יש צדק בחשש להשתדך עם משפחת כהנים?
ברצוני לשאול את הצדיק: יש אשר נמנעים להיפגש עם כהן או בת כהן, כי הם לא רוצים להתחתן איתם בגלל שידוע שהכהנים הם כעסנים ובגלל שצריכים לכבדם ולהיזהר בכבודם מאוד, ובשל כך אינם שומעים הצעות שידוך מכהן או בת כהן. מה דעתו של הצדיק בעניין?
2169
האם אפשר להפוך מוזיקה שמקורה בגויים לכלי עזר בעבודת השם יתברך?
אני נמשך להרבה סגנונות של מוזיקה סינית, אירית וקלאסית ואני מכור לזה. השאלה שלי היא האם אפשר להפוך את המוזיקה הזו לכלי עזר בעבודת השם יתברך?
2168
למה יש מעלה יותר גדולה: לאמונה או לידיעה?
כבר הרבה זמן שאני מסתפק מה יותר גדול: אמונה או ידיעה. מצד אחד נאמר "וידעת היום והשבות אל לבבך", ומצד שני כתוב "ויאמינו בהשם ובמשה עבדו".
2167
נכשלתי בהמון עבירות. איך זוכים לתקן את כל מה שפגמתי?
אני מאוד רוצה לחזור בתשובה, אך תמיד היצר הרע מתגבר עלי ואני נכשל בעבירות. איך זוכים לתקן את כל מה שפגמתי?
2166
השכנה שלנו מקנאת בנו ומקללת אותנו. האם אנו צריכים לחשוש מהקללות שלה? ומה עושים כדי שהן לא יתקיימו?
יש לנו שכנה בבניין שלא מפסיקה לקלל אותי ואת משפחתי. שמתי לב שהיא מקנאה בנו, ושיש לה עין צרה, ולכן אני מאד מאד מפחדת מהקללות שלה שהן לא יתקיימו ויפגעו בנו. האם יש לנו ממה לחשוש? ואם כן, מה עושים כדי שהקללות שלה לא יתקיימו חס וחלילה?
2165
אף פעם עוד לא הייתי באומן. האם כדאי לי לטוס לשם לחג השבועות?
עדיין לא הייתי באומן אף פעם, ועכשיו הציעו לי כמה חברים להצטרף אליהם ולטוס לאומן לחג השבועות. האם יש עניין להיות בחג השבועות בציון רבנו באומן? והאם כדאי לי לנסוע לשם עכשיו או בראש השנה?
2164
אנו מאוד רוצים שהצדיק יעשה חלאק'ה לבננו בל"ג בעומר, אבל עדיין לא מלאו לו שלוש שנים
יש לנו בן בגיל שנתיים וחצי, שימלאו לו שלוש בסוף אלול. כמובן שאנו רוצים לזכות שהצדיק יעשה לו את החלאק'ה. האם לחכות לפעם הבאה שהצדיק יגיע ארצה או שיש עניין לעשות את זה דווקא בל"ג בעומר, למרות שעדיין לא ימלאו לו שלוש שנים?
2163
כבר חודש החבר שלי מלא בפחדים והוא מדמיין שרוצים להרוג אותו. מה ניתן לעשות?
יש לנו חבר מאוד קרוב שמקורב לרבינו הקדוש, ופתאום לפני כחודש הוא נתקף בפחד וכל הזמן הוא מדמיין שרוצים להרוג אותו חס ושלום, עד כדי כך שהוא כבר לא יוצא מהבית, לא ישן ולא אוכל וכו'. מה הרב מציע לעשות?
2162
האם כשאדם מתפלל שוב ושוב שיקרה משהו מסויים זה נקרא "לדחוק את השעה"?
יש ביני לבין בן-זוגי אהבה גדולה, אבל המון אנשים אומרים לי שהוא לא המזל שלי. זה גורם לי הרבה צער, ואני נורא מתוסכלת מהנושא אשמח אם תוכל לענות לשאלתי: האם יש טעם להמשיך או להיפרד ולהמשיך האלה?
2161
אני אוהבת מאוד את בן-זוגי, אבל אנשים אומרים שהוא לא המזל שלי
יש ביני לבין בן-זוגי אהבה גדולה, אבל המון אנשים אומרים לי שהוא לא המזל שלי. זה גורם לי הרבה צער, ואני נורא מתוסכלת מהנושא אשמח אם תוכל לענות לשאלתי: האם יש טעם להמשיך או להיפרד ולהמשיך האלה?
2160
מאז שחזרתי בתשובה אני מתפלל בנוסח חב"ד. האם מותר לי להחליף את הנוסח לנוסח 'ספרד'?
האם יהודי בעל תשובה שחזר בתשובה דרך חסידי חב"ד, והתחיל להתפלל בנוסח שתיקן האדמו"ר הזקן מחב"ד, רשאי להחליף את נוסח התפילה לנוסח 'ספרד' של ברסלב לאחר שהתקרב לרבי נחמן?
2159
לאחותי יש משקעים מהנישואין הקודמים, והיא לא מסוגלת להתחתן שוב
היא גרושה כבר המון שנים ומאז הגירושים אין לה שמחת חיים והיא לא מעוניינת להתחתן שוב, כי היא חוותה סבל רב עם בעלה הקודם. מה אפשר לעשות כדי שהיא תוכל להגבר על המשקעים מהעבר ולהתחתן שוב?
2158
אני עומדת ללדת בקרוב, ואינני יודעת מה להחליט לגבי העבודה אחרי חופשת הלידה
בעזרת השם אני צריכה ללדת בחודש תמוז הקרוב, ורק המחשבה שאצטרך לשים את התינוק בגיל שלושה חודשים בפעוטון בשביל לחזור לעבודה עושה לי רע מאוד ופחדים בלב. יש לפני מספר אפשרויות ואשמח אם הצדיק ינחה אותי מה לעשות ובמה לבחור
2157
האם בפסח צריכים לקלף את הפירות והירקות לפני האכילה?
שמעתי שיש כאלו שנוהגים בפסח לא לאכול פירות וירקות עם הקליפה, מאחר ומרססים עליהם חומר שיש בתוכו חמץ, ולכן מחויבים לקלף את הקליפה ורק אז לאכול. ולעומת זאת יש הרבה חרדים וקהילות קדושות שלא נוהגים לקלף את הפירות והירקות אלא מסתפקים בשטיפת הפרי או הירק. האם אפשר לנהוג כמנהג אלו שרק שוטפים את הפירות והירקות?
2156
האם יש איסור להישען או לשבת על שולחן?
העולם רגילים לומר שאסור לשבת או לעמוד על שולחן כי הוא כמו מזבח, אך לא מצאתי מקור לזה, פרט למאמרם ז"ל ששולחן דומה למזבח, אך זה נאמר לגבי שהוא מכפר כמזבח על ידי צדקה, דברי תורה וכו'. ולמעשה גם על המזבח עצמו היו הכהנים מהלכים. ולכן ברצוני לשאול: האם אכן יש איסור להישען או לשבת בעת הצורך על שולחן?
2155
הכרתי בחור ואני מרגישה שהוא שייך לי, אך בגלל העבר שלו אני מבולבלת
לפני כחצי שנה פגשתי בשכונה בחור, ואני לא יודעת למה, אבל הרגשתי שהוא שלי. משהו גרם לי לחפש אותו וככה התחלנו לדבר ולהיות בקשר. הוא לא דתי ויש לו עבר לא כל-כך טוב, הוא היה מעשן סמים ועושה שטויות, אבל עכשיו הוא מפסיק עם זה ולוקח את עצמו בידיים, הוא עובד והוא בחור ממש נשמה, אבל אני לא יודעת מה לעשות והאם אני צריכה להילחם בשבילו או לא?
2154
מאז שסבתי נפטרה אני חולמת עליה חלומות מפחידים. האם זה מסר ממנה?
מאז שסבתא שלי נפטרה לפני כחצי שנה אני לא מפסיקה לחלום עליה חלומות מאוד קשים, ובחלומות אני רואה שהיא מאוד רזה וחולה. בחלום האחרון היא הופיעה בחדר השינה שלי והיא הייתה מאוד חולה, הנחתי אותה על המיטה שלי ושאלתי אותה האם היא בגן עדן, והיא אמרה לי שלא. שאלתי אותה האם היא בגיהנום והיא לא ענתה לי...האם החלומות האלו הם מסר מסבתא שלי?
2153
שמעתי שהיו כמה אדמורי"ם שבזמן השואה עזבו את קהילתם והצילו את עצמם. איך מסבירים את זה?
שמעתי שמספרים שהיו שני אדמורי"ם משני חסידויות שונות שעזבו את אירופה כחודש לפני פלישת הנאצים, אך חסידיהם נשארו ונכחדו בשואה. על אחד מהאדמורי"ם מסופר כי אחיו של האדמו"ר אמר לחסידים שחששו למצב באירופה, שהרבי עוזב רק בגלל תשוקתו לארץ ישראל ושהוא רואה שיהיה טוב מאוד לחסידים איפה שהם עכשיו, והכל יהיה בסדר. אך כאמור חודש אחר כך הגיעו הגרמנים והרגו את כולם. האם הדברים נכונים? ואם כן, כיצד מסבירים אותם?
2152
במה עוזרים לנו המלאכים שאנו בוראים על-ידי קיום המצוות והתפילה?
אתם חוזרים הרבה על כך שמכל דיבור שמדברים אל השם יתברך נבראים מלאכים, ובוודאי שכך הוא. אך כאן הבן שואל מאביו: מה יש לי איתם? וכי הם מבינים מה שעובר עלי? וכי להם אני צריך? את הקב"ה אני מבקש! אך מה המעלה בכך שאנו בוראים בתפילתנו מלאכים? אשמח לתשובה.
2151
מה פירוש הביטוי "הרהורי עבודה זרה" המופיע פעמים רבות בספרי רבנו?
מה פירוש הביטוי "הרהורי עבודה זרה" המובא פעמים רבות בספרי רביו ובפרט בספר המידות? האם הכוונה היא לקושיות באמונה?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'צור קשר' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup