ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


2150
מדוע לפעמים רבנים גדולים יראי השם מדברים בצורה חריפה מאוד נגד רבנים אחרים?
מדוע לפעמים רבנים גדולים יראי השם מדברים בצורה חריפה מאוד נגד רבנים אחרים?
2149
אני יוצא להפצה ומזכה את הרבים, אבל זה בא על חשבון דברים אחרים. האם זה בסדר?
אני אברך שמפיץ עד מאוחר בלילה, ומרוב התלהבות ההפצה הרבה פעמים אני לא מתפלל ערבית במניין, אלא בבית אחרי שאני חוזר מההפצה. ולפעמים גם קורה שאחרי ההפצה אני מאוד עייף, ועד שאני מתפלל, אוכל ולומד נהיה מאוד מאוחר ונופלת עלי עייפות גדולה, ואז האישה נפגעת שכל היום היא הייתה לבד, בנוסף לכל זה, בגלל שאני הולך לישון מאוחר מאוד, לפעמים אני קם מאוחר ומפסיד תפילה בזמן ובמניין. האם זה בסדר להפיץ על חשבון כל הדברים האלו
2148
מתפללי בית הכנסת מעירים לי שאני מאריך יותר מדי בתפילה כשאני חזן
לפעמים אני חזן בבית הכנסת, ומספר מתפללים העירו לי שאני מאריך בתפילת שמונה עשרה יותר מדי. יש לציין שאני לא מאריך מעבר למה שראיתי בספרו של הרב בן ציון אבא שאול זצוק"ל 'זכרון הדסה', שם הוא כותב שאדם חייב להתפלל לפחות את תפילת העמידה במשך שבע דקות לפחות, אני מעדיף שמישהו אחר יעלה במקומי, וכך גם אמרתי לגבאי בית הכנסת, אך הוא מפציר בי שאמשיך לעלות וביקש שאקצר בתפילה, אך אני מפחד שאם אתפלל מהר יבלעו לי מילים. מה כבוד הרב חושב שעלי לעשות?
2147
רבנו אמר שלא להעמיק בלימוד דיני אבלות. האם זה נאמר גם לגבי מי שלומד לרבנות?
ידוע שרבנו אמר שכשלומדים דיני אבלות ומילי דפורענותא צריכים ללמוד מהר ולא להתעכב הרבה, כי יש בזה סכנה. אני לומד לתעודת יורה-יורה וכבר עברתי שלושה מבחנים, וכעת אני רוצה ללמוד למבחן בהלכות אבלות. איך אפשר לקיים את דברי רבנו שלא להעמיק את המחשבה בעניינים אלו, ועדיין להיות בקי בהלכות האלו?
2146
מה החידוש בדברי מוהרנ"ת שאמר שלימוד ליקוטי מוהר"ן מציל מצער התולעים בקבר?
רבי נתן ז"ל אמר לאחד שילמד ליקוטי מוהר"ן וזה יציל אותו מהתולעים בקבר. וברצוני להבין מה רבי נתן חידש בזה, הרי כבר מובא בזוהר (וישלח קעה:) שמי שעוסק בתורה היא תציל אותו בשכבו בקבר, וזה נאמר על כל חלקי התורה ובוודאי גם על הליקוטי מוהר"ן בכלל. אם כן מה החידוש בדבריו של רבי נתן? ואגב, שמעתי בשמכם שמה שאמר רבי נתן ז"ל, מדובר אפילו במי שסיים רק פעם אחת את הליקוטי מוהר"ן. האם זה נכון?
2145
איזה פירוש על הזוהר עדיף ללמוד: 'מתוק מדבש' או 'הסולם'?
איזה פירוש על הזוהר עדיף ללמוד: 'מתוק מדבש' או 'הסולם'?
2144
הייתי אצל מישהו שקורא בכף היד, ואני מאוד מוטרדת ממה שהוא אמר לי
לפני מספר שנים פגשתי אדם שקרא בכף ידי ואמר לי שלכל היהודים מצויר על כף היד סימן מיוחד, ואצלי הוא לא רואה את הסימן הזה, ועל כן הוא אמר שיש בעיה ביהדות שלי, למרות שמשני הצדדים שלי כולם יהודים גם דורות אחורה. מאז אני מוטרדת ממה שהוא אמר לי, וחשבתי לעצמי שאולי לפני שחזרתי בתשובה עשיתי משהו שקלקל את היהדות שלי ולכן הוא לא רואה את הסימן על כף היד שלי
2143
מדוע אתם מכבדים ומקרבים כל-כך את החסידים שלכם מאמריקה?
ברצוני לשאול שאלה ואבקש שלא תקפידו עלי: יום אחד ראיתי שהגיע ליבנאל בחור מארצות הברית, ולמרות שהוא היה בחור 'רגיל' כיבדתם אותו מאוד יותר מאדם רגיל, וכבר ראיתי זאת כמה פעמים שאתם מכבדים מאוד את החסידים והתלמידים שלכם מאמריקה. מה הסיבה לכך?
2142
הייתי מקורב לרב מקובל הרבה שנים, אך במבט לאחור אני רואה שלא קיבלתי ממנו שום דבר
הייתי מקורב קרוב לעשר שנים לרב מקובל והייתי מסור אליו בלב ונפש. סברתי שהוא צדיק גדול והרגשתי זכות להיות קרוב אליו. אך לאחרונה איבדתי את הטעם ואני כבר לא מרגיש קשור אליו, בפרט שאני רואה שכל הזמן הלכתי אחריו בעיניים עצומות, ומרוב התלהבות שהייתה לי לא שמתי לב שאני לא מקבל ממנו שום דבר ברוחניות או בגשמיות. אני מרגיש שאין לי שום חיות, לא מהתורה ולא מהתפילה, ושכל מה שאני עושה בעבודת השם זה רק מהשפה ולחוץ. איך אני יכול להתחזק ולהרגיש חיות בעבודת השם?
2141
אני נשוי בפעם השלישית, אך גם הפעם חיי הנישואים מלאים מריבות ומלחמות
תמיד חיי הנישואים שלי היו בעיתיים, וברוב הבעיות אני אשם, כי אני כועס מהר מאוד, וכשמעצבנים אותי אני תוקף בלי לעשות חשבון, פוגע ומשפיל. אחרי שאני נרגע אני מתחרט ומבקש סליחה, אבל זה כבר מאוחר מדי, כי פגעתי מאוד קשה. לפני עשר שנים התחתנתי בפעם השלישית ונולדו לנו ארבעה ילדים, אך גם הנישואים האלו מלאים במריבות ובמלחמות. לאחרונה אשתי הרחיקה אותי מהבית בצו בית משפט, ועכשיו אני מסתובב נע ונד.
 2140
בעלי ובתי מאוד רוצים להביא כלב הביתה. מה דעתו של הרב?
הייתה לנו כלבה במשך חמש-עשרה שנה, ולאחרונה היא הלכה לעולמה. הבעל והילדה לוחצים עליי מאוד להביא שוב כלב קטן לבית, לא מהמסוכנים אלא כלב משפחתי, אך אני חוששת להביא שוב כלב הביתה כי אומרים שזאת חיה טמאה וכו'. מה דעתו שלה הרב בעניין?
2139
הכרתי בחור טוב מאוד שמבוגר ממני באחת עשרה שנה. מה דעתו של הצדיק לגבי השידוך הזה?
הכרתי בחור רווק בן שלושים ושלוש, חוזר בתשובה, אוהב ישראל, בעל עדינות וחן יהודי שמקורב לרבי מלובביץ' ולרבינו הקדוש, ואילו אני בת עשרים ושתיים, חוזרת בתשובה גם כן. אני יודעת שזה קצת מגוחך ונשמע 'גשמי' למדי, אך קצת מפריע לי שהוא יותר נמוך ממני.
2138
האם כדאי לנו לטוס לסין כדי להביא משם סחורה לעסק שלנו?
אני ואשתי פתחנו עסק בעצת הצדיק לפני עשרה חודשים בערך, והיות וכמעט כל מה שאנחנו מוכרים בחנות מיובא מסין, ברצוננו לשאול האם כדאי לנו או לאחד מאתנו לטוס פעם או פעמיים בשנה לסין לתקופה של שבועיים ולייבא בעצמנו את הסחורה? יש לציין שקרובי משפחה חרדיים של אשתי, שהצדיק החזיר בתשובה, גרים שם בסין ומוכנים לעזור לנו ולארח אותנו בזמן שנהיה שם.
2137
מה דעתו של הצדיק לגבי שערוריית הכשרות שהתגלתה לאחרונה בלוס-אנג'לס?
אני רוצה לשאול מה דעתו של הצדיק לגבי השערורייה שהתגלתה לאחרונה, שגילו שבסופר-מרקט מפורסם בעיר לוס-אנג'לס עם הכשר למהדרין, היה עובד שהכניס לסופר בשר מהשוק בלי ידיעתו של המשגיח והכשיל הרבה יהודים יראים ושלמים באכילת טרפות ונבלות. הרי היה למקום הכשר טוב ומשגיח צמוד, וכל החרדים היו קונים שם, ובכל זאת נכשלו. איך אפשר לאכול בשר מבלי לחשוש אחרי שהתפרסם מקרה כזה?
2136
אני מרגיש כאילו מלאך המוות כרוך על צווארי ומנסה להרגני
כבר שלוש שנים עוברת עלי תקופה קשה מאוד ברוחניות ובגשמיות, איני מוצא את זיווגי ומעוגמת הנפש שעוברת עלי, איני יכול להתפלל את התפלה בשלמות. בנוסף לזה, אני מרגיש כאלו מלאך המוות כרוך על צווארי ומנסה להרגני פשוטו כמשמעו על-ידי שמתלבש באנשים הכי קרובים אליי, ואני מרגיש כאלו אבדתי את העולם הזה והבא. מה עליי לעשות?
2135
האם צריכים להקדיש זמן ביום השואה כדי לספר לילדים על מאורעות השואה?
אני זוכה ללמד בתלמוד תורה בתל אביב, וברצוני לדעת כיצד עלינו לנהוג ביום השואה: האם כדאי להקדיש זמן ללמד את הילדים על השואה, כיצד נהגו הצדיקים בזמן ימי האימה ומסרו את נפשם לקיים את המצוות גם במצור ובמצוק, או שעלינו להתעלם מכל נושא השואה וללמד כרגיל
2134
האם כשלומדים את ה'טור' בפעם הראשונה, צריכים ללמוד אותו עם המפרשים?
רציתי לשאול לגבי החמש-עשרה לימודים שנהוגים אצל תלמידי 'היכל הקודש': אחד מהלימודים הוא בספר ה'טור', ורציתי לשאול האם כדאי היא ללמוד את ה'טור' עם ה'בית יוסף' כבר בפעם הראשונה, או כדאי יותר ללמוד ולסיים את ה'טור' בנפרד, ורק אחר כך להתחיל ללמוד אותו מההתחלה יחד עם 'הבית יוסף'?
2133
מה העניין להגיד שתים עשרה פעמים בקריאת שמע שעל המיטה את המשפט 'דוד מלך ישראל חי וקיים'?
מה העניין והסוד באמירת המשפט "דוד מלך ישראל חי וקיים" שתים עשרה פעמים בקריאת שמע שעל המיטה?
2132
אני רוצה לשמח את הרב ולעשות לו נחת רוח. מה אני יכול לעשות?
ברצוני להגיד לך תודה על זה שאתה מקרב אותי לבורא עולם, ולמרות שאני נופל לפעמים, למדתי ממך שצריכים לבקש את סליחת הקדוש-ברוך-הוא ולקבל על עצמי לא לעשות את זה שוב, ולהמשיך הלאה. אני אוהב אותך עד מאוד ורוצה מאוד לעשות לך נחת רוח. מה אני יכול לעשות כדי לשמח אותך?
2131
כבר הרבה זמן יש לי דחף פנימי להוסיף לעצמי שם נוסף. מה דעתו של הרב?
כבר הרבה זמן יש לי רצון עז להוסיף לעצמי שם נוסף. אני לא יודע מאיפה בא לי החשק והדחף הזה, אולי מתוך רצון לשינוי טוב בחיים, ושיהיה לי יותר קל להתפתח ולצמוח מכל הבחינות. חשבתי להוסיף את השם 'בצלאל', משום שהייתה לו חכמת לב, וגם משום שהשם הזה נותן לי הרגשה חיובית
2130
כיצד מקיימים בדורנו את העניין של "וידוי דברים לפני תלמיד חכם"?
רבנו כותב שצריכים לעשות "וידוי דברים לפני תלמיד חכם". האם גם כשמדליקים נר לכבוד נשמת רבנו בכל מקום שהוא ועושים וידוי זה נחשב ל"וידוי דברים לפני תלמיד חכם", או שמקיימים את זה רק אם מתוודים בציון של רבנו ממש? ואולי הפירוש הוא שצריכים ללכת ולהתוודות לפני תלמיד חכם מפורסם?
2129
האם כדאי לבחוּר שלא מסוגל ללמוד כל היום ללמוד מקצוע שישמש אותו בעתיד?
פעמים רבות ראיתי שכבודו כתב שכל אדם צריך שיהיה לו מקור פרנסה כדי שיתפרנס בכבוד, ורציתי לשאול: האם הדברים נאמרו רק לגבי אברכים נשואים שמוטל עליהם עול הפרנסה, או שגם לבחורים רווקים כדאי ללמוד מקצוע מסוים, כדי שיוכלו להתפרנס בכבוד לאחר נישואיהם?
2128
בננו בן השנתיים מורד ברמות קשות, משתולל ומכה אותנו
רצינו לבקש יעוץ בנושא חינוך הילדים: אנחנו הורים צעירים לשני ילדים ברוך השם, בננו הגדול בן שנתיים, ומורד ברמות קשות עד שהתחיל להרביץ לנו. הוא מקבל עונש להיכנס ללול, ואחרי זמן מה של צרחות הוא מבקש חיבוק ונשיקה ומתכוון להראות לנו שהוא מבקש סליחה. אך אחרי זמן קצר הוא שוב פעם חוזר ועושה מעשה קונדס, ושוב מקבל עונש, כך שרוב היום אני עסוקה בלתת לו עונשים ולחנך אותו.
2127
אני רוצה לקבל הדרכה מפורטת כיצד לעבוד את השם באמת ולקיים את שליחותי בעולם
אני עוסק בתיווך מקרקעין וברוך השם משתדל מאוד ללמוד את 'הדף היומי' ולהתפלל שלוש תפילות במניין, אך ליבי נוקף עלי שאיני עושה יותר מזה כדי לתקן עולם במלכות ש-ד-י. אבקש מהרבי שידריכני בהדרכה מפורטת כיצד להתקרב ולעבוד את השם באמת, לקיים את שליחותי בעולם בדרך התורה והחסידות, ולעשות נחת רוח לו יתברך.
2126
האם אפשר לעשות 'פדיון נפש' דרך הוראת קבע למוסדות של הצדיק?
בני נפל ושבר את היד, בתי נפלה גם היא, ומור אבי חש בכאבים עזים בגב. אני מאוד רוצה שכבודו יעשה לנו 'פדיון נפש' אך אינני יודע כיצד להעביר את הכסף. יש לי הוראת קבע למוסדות שלכם, האם אני יכול להעביר את הכסף דרך הוראת הקבע וזה יחשב לי כ'פדיון נפש' או שאני צריך להביא את הכסף לידיו של הרב ממש?
2125
האם זה נכון שאסור להניח את רגל שמאל על רגל ימין?
הבנתי שימין זה רחמים ושמאל זה דין ואסור לערבב בין רחמים לדין, ולכן אני שואלת: האם זה נכון שאסור להניח את רגל שמאל על רגל ימין
2124
מדוע רוב הנשים במגזר החרדי יוצאות לעבוד, הרי עול הפרנסה מוטל על הבעל?
ידוע שהאישה התקללה "בצער תלדי בנים" ואילו הגבר התקלל "בזעת אפך תאכל לחם". אני אישה חרדית ואני לא מבינה מדוע כל הנשים במגזר שלנו עובדות ומתמודדות עם עול הפרנסה, בשעה שקללת הפרנסה הוטלה על הגבר ולא על האישה. האם קללה אחת לא מספיקה לאישה?
2123
אשתי רוצה להתגרש ממני כי היא לא יכולה לסבול את אמא שלי
ברצוני לספר לרב בכאב רב שאשתי רוצה להתגרש ממני. יש בינינו אהבה גדולה, אבל היא לא יכולה לסבול את אמא שלי, ואני לא יודע מה לעשות. אמא שלי עקצה אותה כמה פעמים, ומאז פשוט הכל נהרס.
2122
מה המעלה של סיפורי מעשיות מצדיקים?
מה המעלה של סיפורי מעשיות מצדיקים?
2121
מאז שעזבתי את הישיבה, נפלתי והתדרדרתי מאוד ברוחניות
אני בחור צעיר ונמצא בבית כבר זמן רב, איני לומד, איני עובד ואיני עוסק בשום דבר. מאז שעזבתי את הישיבה אני נמצא בבית של ההורים וכמובן שיש בינינו מריבות, שנאה וכעסים וכו'... הבטלה הורגת אותי לגמרי והיצר הרע שולט בי ומדיח אותי לדברים לא טובים, אני מבולבל וטועה ומרגיש כמו חסיד נפול. פעם היו לי תפילות בהתלהבות ועכשיו אני מדלג על הרבה חלקים בתפילה, אני מרגיש נרדף פה בעולם ואין לי שום עצה, רק הרבה בעיות והידרדרות מדחי לדחי.
2121
עברתי התעללות מינית על-ידי אחד מקרובי המשפחה. האם עלי להתלונן במשטרה?
2119
אני בקשר עם מישהו כבר עשר שנים, אך הקשר לא מתקדם לכיוון חתונה. האם להמשיך?
אני בת שלושים ושש וגרושה כבר עשר שנים. יש אדם שאני מכירה כבר עשר שנים ובמשך השנים האלו היו תקופות שהיינו יחד, וגם תקופות ארוכות שלא היה בינינו שום קשר. אני מרגישה שיש בינינו אהבה הדדית וכיף לנו ביחד, אך יש עניין שמציק לי מאוד, והעניין הוא שהוא אומר לי שאינו יכול להבטיח לי מחויבות
2118
יש לי פיצול אישיות ובגלל זה אני לא מסתדר בשום מקום
נראה שלאחר כמה שנים של ניסיון להתקרב ליהדות ולכתות משיחיות כאלו ואחרות איבדתי אמון במשיחי השם שבדורותינו אלה. ועתה אני מוצא עצמי עובר עברות של חילול השם על בסיס יומי ואין לי דרך לצאת מזה, כנראה בגלל שלא מצאתי אישה כשרה. כל כך הורגלתי בעברות עד שאני כבר מכור לזה, ואיני חושב שאורח החיים דתי מתאים לי יותר
2117
מי נקרא "מפורסם של שקר"?  
רבנו מביא כמה פעמים בכתביו את המושג "מפורסמים של שקר". האם הצדיק יכול להסביר מי נקרא "מפורסם של שקר"?
2116
האם האיומים של צפון קוריאה הם סימן לתחילתה של מלחמת עולם שלישית? 
שמעתי לאחרונה שיש איומים מצד קוריאה הצפונית לתקוף את ארצות הברית בנשק גרעיני. גם בחדשות מדברים מזה ומלחיצים את כולם שיכולה לפרוץ מלחמת עולם שלישית. האם אכן הולכת לפרוץ מלחמה?
2115
איך אני יכול להיגמל מהסמים ולצאת מהמצב הקשה בו אני נמצא? 
אני מתמודד עם בעיית סמים קשה שמפריעה לי לעבוד את השם ובגללה הייתי כבר הרבה פעמים בבית הסוהר. הסמים גורמים לי להתייחס לא יפה לאנשים הקרובים אלי ולעשות טעויות. איך אני יכול לצאת מהמצב הקשה שאני נמצא בו? והאם יש לי בכלל סיכוי להיגמל מהסמים?
2114
אשתי אומרת שהיא מאוכזבת ממני, מטיחה בי מילים קשות ואף מכה אותי
מדי פעם אשתי מביעה את אכזבתה העמוקה מכך שאני לא מתפקד בכל תחומי האחריות המשפחתית והזוגית, היא מטיחה בי מילים קשות וחושפת לנגד עיני את כל חסרונותיי, גם את אלו שאיני מודע להם ושקשה לי לקבלם. לעיתים היא גם מכה אותי בטענה שזו הדרך היחידה להזיז אותי. מה עלי לעשות כדי שהחבילה והחיבור הקדוש הזה לא יפרד חס וחלילה?
2113
אני שומע דיבורים על חלוקת ארץ ישראל וירושלים וזה כואב לי מאוד 
אני אוהב את עם ישראל בכול לב ונפש וכל-כך כואב לי על מה שהישמעאלים עושים בארץ ועוד יותר כשאני שומע דיבורים על חלוקת ירושלים וארץ ישראל. מתי נצא כבר מהגלות הזאת?
2112
סיפרתי לאחרים מה אני עומדת ללדת. האם הכנסתי את העובר לסכנה? 
קראתי באחת מתשובותיו של הרב שאסור לגלות לאחרים את מין העובר. אני ובעלי חוזרים בתשובה, ויש לי צער גדול שלא ידענו את זה לפני כן, כי כשהגעתי לחודש שמיני סיפרנו לילדים שלנו ולחמותי מה עומד להיוולד לנו. האם בגלל זה העובר שלנו יכול להגיע לידי סכנה?
2111
הבן שלי התדרדר לפשיעה וסמים, וכעת הכניסו אותו למוסד סגור לנוער בעייתי 
הבן שלי התדרדר מאוד לפשיעה ומעשים רעים, ובעקבות זאת הכניסו אותו להוסטל. גם שם הוא עשה בעיות, עד שנעלם וברח בלי להודיע לאף אחד. המשטרה מצאה אותו בדירה ביחד עם כמה חברים וחברות, משתמשים בסמים ושותים אלכוהול. עכשיו הוא נמצא במוסד סגור לנוער בעייתי. מה יהיה עם הילד שלי? הוא מתדרדר לתהום ואני לא יכולה לישון בלילה בגללו
2110
יש לנו שכנה רעה שמקללת אותנו כל הזמן, ואנחנו מפחדים שהקללות שלה יפגעו בנו 
יש לנו שכנה רעה שמקללת אותנו כל הזמן על לא דבר, ואנחנו מפחדים שהקללות שלה יפגעו בנו ובילדינו. האם יש ממה לחשוש?
2109
יש לי חלישות הדעת גדולה בגלל שאלה ששאלתי את מגיד השיעור שלי  
יש לי חלישות הדעת גדולה: אני לומד בישיבה קטנה ומגיד השיעור שלנו ידוע כתלמיד חכם גדול וחריף. אנחנו לומדים כרגע את מסכת קידושין, אך כשהייתה לי שאלה במסכת בבא בתרא, ושאלתי את המגיד שיעור, הוא לא ידע לענות לי עליה. יש לי חלישות הדעת מזה שאולי ביישתי אותו, ואני לא מבין איך זה יכול להיות שהוא לא ידע לענות לי על שאלה פשוטה.
2108
האם העצה של "אחד היה אברהם" שייכת לכולם או רק לצדיקים גדולים? 
האם העצה של "אחד היה אברהם" שגילה לנו רבנו - שאדם צריך לעבוד את השם יתברך כאילו רק הוא נמצא בעולם ולא להתפעל מאף אחד שייכת לכולם או רק לצדיקים גדולים?
2107
מדוע התחלתם להדפיס את סדרת 'שו"ת ברסלב', הרי יש את סדרת 'אשר בנחל'? 
האם זה נכון שהבטחתם שתהיה ישועה למי שיעזור בהדפסת הספרים 'אשר בנחל' ו'שאלות ותשובות בחסידות ברסלב'? בנוסף רציתי לדעת למה התחלתם להדפיס את סדרת 'שו"ת ברסלב' בנפרד, הרי כל המכתבים שלכם מודפסים בספר 'אשר בנחל'?
2106
התייאשתי כבר מלחזור בתשובה, כי זה נראה לי בלתי אפשרי 
לצערי הרב אני נכשל בפגם הברית מאז שאני נער, ובכל פעם שאני מנסה לחזור בתשובה ולעשות התחלה חדשה אני נופל שוב. האמת היא שהתייאשתי כבר מלחזור בתשובה, כי זה נראה לי בלתי אפשרי. מדוע הנסיון הזה כל-כך קשה לי?
2105
מדוע כל-כך חשוב שאדם ימצא בעצמו נקודה טובה?
לכבוד קדושת האדמו"ר, שלום וברכה. למדתי בלקוטי מוהר"ן בתורה רפ"ב שאדם צריך לחפש ולמצוא בעצמו נקודה טובה, וראיתי שרבי נתן האריך בזה מאוד וכתב כמה פעמים שהעצה הזו היא יסוד גדול מאוד בדרכי רבנו. מדוע העניין הזה כל כך חשוב ועיקרי?
2104
אני סובלת מחרדות ופחדים בלתי מוסברים, ואין לי שלווה פנימית
אני סובלת מחרדות ופחדים בלתי מוסברים, ואין לי שלווה פנימית. מה אני יכולה לעשות כדי להשתחרר מזה?
2103
האם יש סגולה להצלחה בלימודים ובמבחנים?
האם יש סגולות מיוחדות להצלחה בלימודים ובמבחנים?
2102
הרבה מתלמידי מזמינים אותי לחתונתם, אך אין באפשרותי לתת לכל אחד מתנה כספית
אני מלמד בחורים גדולים, שהרבה מהם התארסו והזמינו אותי לחתונות. המשכורת שלי אינה גדולה וקשה לי לשים מעטפה עם כסף בזמן שיש כמה חתונות באותו חודש. מצד אחד התלמידים מאוד רוצים שאבוא, ומצד שני ברור לי שהוריהם מצפים שאתן מתנה.
2101
הילדים שלי לא רוצים לבקר את הורי, כי כשהם שם מותחים עליהם ביקורת
הורי מאוד רוצים שנגיע אליהם לשבתות עם שלושת ילדינו, אך מכיוון שהורי מעבירים ביקורת שלילית על הילדים במשך כל השבת, אין לילדים חשק להגיע לשם, ואנחנו לא יודעים מה לעשות

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'צור קשר' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup