ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


2100
הכרתי בחורה עם יראת שמים, אך אין בינינו כל כך משיכה
אני כרגע בפגישות של שידוכים, והנה הכרתי בחורה יראת השם אך פתאום התעוררו בי ספיקות, כי אין כל כך משיכה בינינו. יתכן שחוסר המשיכה נובע מהמראה החיצוני שלה או מזה שהיא מאוד ביישנית
2099
עברתי משבר במקום עבודתי ואיבדתי את כושר העבודה
אני מורה במקצועי, אך בעקבות משבר שעברתי במקום עבודתי איבדתי את כושר העבודה שלי ואינני יכולה לשוב ללמד. חשבתי על הסבה מקצועית לתחום המזכירות הרפואית במטרה שאוכל להשתלב במכון פרטי של בית-חולים, וכך אוכל להיות בבית כשהילדים חוזרים מהתלמוד תורה. מאידך גיסא, יש לי רצון גדול להיות איתם בבית, בפרט שיש לי תינוק קטן בן תשעה חודשים
2098
לבחור שאני יוצאת איתו יש מידות טובות, אבל אין לו רגש לאחרים
אני גרושה עם ילד ואני יוצאת עם מישהו כבר תקופה ארוכה, אך הקשר מתפוצץ שוב ושוב על אותו נושא: הוא מתנגד לכל דבר שיש בו טיפת ריח של חסידות, פנימיות ורוחניות. מדובר על אדם ששומר ומדקדק במצוות ובהלכה, אך כשאנחנו מדברים על עבודת השם באופן של קרבת השם, או כל רגש שהוא בעבודת השם, אני מגיעה למסקנה שכנראה משהו מת בו רוחנית. האם כדאי לי להמשיך איתו בקשר או לא?
2097
מדוע רבי נתן אמר שהוא מוכן לחזור בגלגול אם יזכה להיות עוד פעם אחת בציון של רבנו? 
קראתי שרבי נתן אמר שאם יבטיחו לו שאחרי פטירתו יזכה להיות בציון רבינו עוד פעם אחת, הוא יהיה מוכן לחזור בגלגול, אף-על-פי שלחזור בגלגול זה מסוכן מאוד היות ואפשר לקלקל יותר. ואינני מבין, הרי מי שהיה בציון רבינו וקרא את ה'תיקון הכללי' ונתן פרוטה לצדקה, ולא שב לאיוולתו אז בוודאי שרבי נחמן יקיים את הבטחתו שהבטיח שאפילו אם גבהו ועצמו עוונותיו ופשעיו הוא יוציאו מהשאול תחתית, אז מדוע רבי נתן אמר שהוא מוכן לחזור לעולם הזה עוד פעם, הרי בוודאי כבר זכה לתיקונו הנצחי?
2096
בעלי איים כמה פעמים שהוא יתאבד, ואני חוששת שהוא מתכוון לזה ברצינות
בשנה האחרונה מאז שבעלי פוטר מהעבודה, הוא הסתגר בעצמו. היו בינינו הרבה מריבות לאחרונה וכבר כמה פעמים הוא הוציא מהפה את המילים "בסוף אני אתאבד". בהתחלה חשבתי שהוא אומר את זה כדי להלחיץ אותי והוא בכלל לא מתכוון לזה, אבל אחרי שהוא אמר את זה כמה פעמים התחלתי לחשוש שהוא באמת מסוגל לפגוע בעצמו. מה אני יכולה לעשות כדי שהוא לא יעשה לעצמו שום דבר?
2095
אני ובני משפחתי עוברים דברים חריגים וניסיונות קשים מאוד
אני וכל המשפחה שלי עוברים דברים מאוד חריגים וניסיונות מאוד קשים שקשה להבין אותם בדעת. התאלמנתי לפני כשמונה שנים מאשה צדיקה, הילדים חזרו בתשובה חוץ מבתי. התחתנתי בשנית ואחרי שנתיים התגרשתי. בנוסף יש לי עוד הרבה ניסיונות עם הילדים. אני מבקש מכבודו שיחזק ויעודד אותנו ויתפלל על כל המשפחה שלנו שהשם יפתח לנו שערי ישועה ורחמים.
2094
סבלתי המון בחיי, לא קיבלתי חום אימהי, ואני שבור כחרס הנשבר
עברתי חיים מאוד קשים, אמא הייתה מרביצה לי, ומעולם לא קיבלתי ממנה חום אימהי ואבא שלי נרצח בפיגוע. אני שבור כחרס הנשבר, יש לי המון פחדים ואני הולך אם ראש כפוף. אני רוצה ללמוד באקדמיה ומתוסכל בגלל שהפחדים (בעיקר פחד גבהים) מונעים ממני לתפקד כמו אדם רגיל. אשמח שהרב יחזק אותי ויעזור לי כדי שאוכל להתחיל לחיות כמו אדם רגיל.
2093
בעלי מסתובב עם ערבים ואני חוששת שהוא משתמש בסמים. מה עלי לעשות? 
במוצאי שבת בעלי וגיסי הלכו לשבת אצל חברים שלהם שהם ערבים וחזרו בשעה שתיים לפנות בוקר. גיסתי אמרה שהיא חושדת שבעלה עשה משהו לא טוב, כי זו פעם ראשונה שבעלה מפחד להסתכל לה בעיניים, ושתינו חוששות שהם השתמשו בסמים. אם יתברר לי שזה נכון, אני מתכוונת לשים סוף לשטויות של בעלי ולהתגרש ממנו
2092
האם צריכים להתרחק מצדיק שהבטיח הבטחה שלא התקיימה?  
לפני כמה שנים הייתי קשור לצדיק שגר באזור מגורי, הרב הזה החזיר בתשובה אלפי נפשות בישראל וכן ראיתי בוודאות שהוא פועל ישועות, כי הוא הבטיח כמה הבטחות מופלגות לאנשים והן אכן התקיימו באורח פלא. מצד שני היו עדויות של קרובים שגרמו לי להתרחק מהרב, כי כמה וכמה הבטחות שהוא הבטיח לא התקיימו, ובכמה עניינים שהוא ייעץ לאנשים התקיים ההפך, ואני מאוד נבוך.
2091
הכרתי בחורה טובה אבל נפרדנו בגלל שהיו לנו הרבה בלבולים
אני בחור בשנות השלושים לחיי והכרתי בחורה בסביבות גיל עשרים וחמש. שנינו חזרנו בתשובה ובזמן האחרון זכיתי להתקרב ממש, ולהתקדם בעזרתה בחסידות ברסלב. ההחלטה להיפרד הגיעה ממני, אך שנינו הסכמנו עליה, כיון שבתחילת הקשר הייתי מאוד מוצא חן בעיניה, ועם הזמן היא הרגישה פחות רגשות כלפי, ובגלל כל הבלבולים האלו היא הרגישה מועקה, לא הייתה שלמה עם עצמה, ונלחצה מהתחייבות וחתונה.
2090
קשה לי להאמין בהשם בתמימות ובפשיטות, ותמיד עולים בי ספיקות באמונה
קשה לי מאוד להאמין בהשם בתמימות ובפשיטות, ותמיד עולים בי ספיקות באמונה. זה מצער אותי מאוד ואני לא יודעת למה זה קורה לי. אשמח לקבל עצה מהצדיק
2089
האם תוכלו לבאר את המושג "תפילה בכוח" המובא בדברי רבנו הקדוש? 
שלום למורנו הרב. האם תוכלו לבאר את המושג "תפילה בכוח" המובא בדברי רבנו הקדוש? תודה רבה.
2088
האם כדאי לנו לצאת לשליחות בחוץ לארץ כדי לשפר את מצבנו הכלכלי? 
בעלי ואני שוקלים לצאת לשליחות בחוץ לארץ באחת הקהילות באירופה. אנו חושבים שנוכל לקבל מהשליחות קפיצה כלכלית ושהיא תהיה עבורנו בסיס לכך שנוכל לקנות אחר כך בית עם הכסף שנרוויח, כי בימינו קניית בית זה דבר כל כך יקר, האם מותר וכדאי לנו לצאת מהארץ לצורך זה? ואולי כדאי לנו לנסות להתקבל לשליחות בקהילות אחרות למשל בארצות הברית או בקנדה?
2087
לא הקשבתי בקול הצדיק כשהמליץ לי לתת לבני שם מסויים, ומאז בני חולה. מה עליי לעשות? 
לפני חודשיים ילדתי בן וכתבתי לכם מכתב עם כמה שמות שרציתי לקרוא לו, ואתם שלחתם לי בחזרה תשובה לקרוא לו בשם מרדכי, אך אני לא עשיתי זאת וקראתי לו בשם אחר. כשהייתם בארץ בפעם האחרונה שאלתי אתכם דרך הגבאי האם יש צורך להחליף או להוסיף שם לילד, ואמרתם שזה כבר לא שייך, ומה לעשות שלא מצייתים אתכם, ושהעיקר שיהיה בריא. אני מרגישה רע שלא הקשבתי לכם, וכעת אנחנו מאושפזים עם הילד בבית החולים, לאחר שבילינו כאן גם את ליל הסדר.
2086
הצדיק כותב תמיד שצריכים להיות בשמחה, אבל מה עושים כשזה קשה מאוד וממש בלתי אפשרי? 
אני מטפלת רגשית, עם הרבה ידע מקצועי והצלחות ברוך השם. ומהניסיון שלי למדתי שלפעמים כדי להיות בשמחה, צריך גם טיפול רגשי. טיפול מהסוג שמחלחל לתת מודע, ולעל-מודע, ולא רק לשכל, שבהרבה מקרים מבלבל ומכניס לאדם דמיונות כוזבים ולא מראה לאדם את מקומו האמיתי, אני מבינה מהמכתבים של הצדיק, שהוא לא ממליץ כל כך על זה, ואומר שהכל תלוי רק בשמחה, לכן רציתי לומר שהיום יש דרכים כשרות וטובות עשרת מונים מפסיכולוגיה סתם, שלפעמים מעצימה את הבעיה, בגלל שמדברים עליה כל-כך הרבה במקום לשחרר אותה. ולדעתי כדאי מאוד להמליץ גם על הטיפולים האלו
2085
האם אפשר לחנך את הילדים באמצעות הסברה נכונה ומבלי להכותם כלל? 
קראתי שכתבתם באחת התשובות שזה לא חינוכי לתת לילד סטירה, אך להכות אותו מכה קלה על היד כדי שלא יגע בחשמל וכו' זה בסדר. ורציתי לשאול: יען שאת כל ילדי גידלתי גם בלא זה, וכשהכניסו את היד לחשמל הזזתי את ידם פעמיים שלוש בסבלנות ונחישות עד שהבינו וחדלו. לכן נראה לי שמה שכתבתם בזה מחובר לתחילת תשובתכם שם כתבתם שהורים רבים לא נמלטים מלסתור לילד וזה נובע מעצבים, כן בנוגע לחשמל, שאפשר לתת מכה קלה, אך אין זה הכרח ואפשר גם בהסברה. האם הבנתי נכון?
2084
לאיזו נשמה בעולם העליון מתחברת הנשמה של אישה שהתאלמנה והתחתנה בשנית? 
מופיע בספרים הקדושים שאישה חוזרת לבעלה אחרי מאה ועשרים שנה, כלומר שהנשמות שלהם מתאחדות שוב בעולם העליון. מה לגבי אלמנה שנישאה בשנית, לאיזה בעל היא מצטרפת לאחר מאה ועשרים?
2083
יש לי עסק עצמאי שלא מצליח. מה עלי לעשות כדי שהוא ישגשג ויתפתח?
יש לי עסק עצמאי, אך בתקופה האחרונה הוא לא מצליח כל כך, ורציתי לדעת מה עלי לעשות על מנת שאוכל להתקדם ולהצליח, ושתהיה לי פרנסה טובה יותר?
2082
אני משתדל מאוד לא לפגום בברית, אבל מרגיש שאינני יכול לעמוד יותר בניסיון
אני אדם חילוני שמשתדל לחזור בתשובה ומקפיד להניח תפילין, להתפלל וכל מה שביכולתי. אני לא נשוי ויש לי יצר גדול לפגום בברית. כמובן שאני יודע שזה אסור, ושומר על זה כבר המון זמן, אך אני מרגיש שאני לא יכול לעמוד בזה יותר
2081
האם כדאי להמשיך בטיפולי הפוריות למרות גילי המתקדם וחוסר ההצלחה של הטיפולים האחרונים? 
אני בת ארבעים ושתיים, עשיתי שבע הפריות והיו שני הריונות שנפלו בשלב הראשוני. השם זיכה אותי בילדה אחת ואני מאוד רוצה עוד ילדים. האם אתה ממליץ ללכת לרפואה פרטית ולנסות שוב, או שאין טעם לנסות יותר?
2080
בגלל שאף פעם לא מילאתי את תאוותי, יש לי סקרנות ויצר יותר מאדם רגיל
אני רוצה לחזור בתשובה, אבל הראש שלי מלא במחשבות של ניאוף. בגלל שאף פעם לא עשיתי עבירה, יש לי סקרנות ויצר יותר מאדם שכבר נכשל בעבירה. אני רוצה לחזור בתשובה אבל זה אומר שאצטרך לוותר על התאוות שלי, והיצר הרע אומר לי "לך תנסה, ואחר כך תחזור בתשובה". איך אני יכול להתגבר על המחשבות האלו?
2079
קשה לי לטבול במקווה בכל יום ולכן אני משתדל לקיים את תקנת החיד"א. האם זה נחשב לי כטבילה ממש? 
ביכולתי לטבול במקווה רק בערב שבת, הן מבחינה כספית והן מבחינת הנוחות. בינתיים אני משתדל לנהוג כתקנת החיד"א ולטבול את ידיי במים ארבעים פעם. האם זה נחשב לי כטבילת מקווה?
2078
מדוע בני אדם הם כפויי טובה ומשלמים רעה תחת טובה? 
מאז ומתמיד אני רואה איך שבני אדם הם כפויי טובה, ולכל מי שאני עושה טובה, הוא משלם לי חזרה רעה. מדוע זה צריך להיות ככה?

2077
פתחו ליד ביתנו ישיבה לחוזרים בתשובה, ואנו חוששים שהבחורים יצרו קשר עם בנותינו
לאחרונה ישיבה של בעלי תשובה שכרה דירה ליד ביתנו עבור הבחורים. אנו מודאגים מאוד בפרט מחמת הרקע של אותם בחורים שעד לא מזמן חיו בחטא, ולנו יש בנות בגיל שלוש עשרה וממש מפחיד לשלוח אותן לשפוך זבל או להשאיר אותן לבד בבית, מהחשש שאולי אחד מהבחורים יתחיל לדבר איתן. מה עושים?
2076
הכרתי בחור מצוין ואני מאוד נמשכת אליו. איך אפשר לגרום שגם הוא יימשך אלי בצורה כזו?
אני יוצאת לשידוך עם בחור זהב ואפשר לומר שיש בינינו קשר טוב. יצאנו לשתי פגישות ואני חושבת שאנחנו מתאימים ושאיתו אני רוצה להתחתן. הוא בחור באמת נשמה טובה, הוא יודע להקשיב ולהעניק. מה עליי לעשות כדי שהקשר ילך טוב ושגם הוא ימשך אליי בצורה כזו
2075
יש לי משיכה להפיץ דווקא ב"מקומות המטונפים". האם יש ממה לחשוש?
יש לי משיכה להפיץ דווקא ב"מקומות המטונפים" כדי להוציא יקר מזולל. האם צריך לחשוש מלהפיץ במקומות כאלו? ומה עושים במקרה שאישה נותנת לי כסף בהפצה, האם יש חשש שאתקרר בעבודת השם אם אקח ממנה את הכסף?
2074
אמרו לי שדעתכם לגבי שידוכים היא "רווק לרווקה וגרוש לגרושה". האם זה נכון?
אנשים אומרים בשמכם שאמרתם "גרוש לגרושה ורווק לרווקה". כלומר שרווק צריך להתחתן רק עם רווקה וגרוש צריך להתחתן רק עם גרושה. האם זה נכון?
2073
הציעו לבעלי להיות מוכר בחנות, אך אני חוששת שהוא ירד בקדושה ויכשל בשמירת העיניים
בעלי הוא אברך כולל. לאחרונה הוא מכר את החנות שהיתה מקור פרנסתנו העיקרי ועכשיו הציעו לו להיות מוכר לתקופה קצרה בחנות ברחוב ראשי בעיר חרדית. האם כדאי לו להיענות להצעה, או לסרב בגלל הקדושה, שמירת העיניים וכו'? תזכו למצוות ורפואה שלמה
2072
בעלי עזב את הבית ולא מוכן לחזור. מה עליי לעשות?
בעלי עזב את הבית ואני לא יודעת מה לעשות. זו לא הפעם הראשונה שהוא מסתובב מסביב לבית והוא לא רוצה לעלות הביתה. בזמן האחרון שמו לי ליד הדלת צואה ועוד כמה דברים. האם זה קשור? אני אישה מאמינה ואני מאוד אוהבת את בעלי. מה עליי לעשות?
2071
מאז שאני קטן אין להורים שלי שלום-בית, וכל הזמן יש ביניהם עצבים
מאז שאני קטן אין להורים שלי שלום בית, וכל הזמן יש ביניהם עצבים. אבא שלי מסכן מאוד ויש לו מתחים בגלל הפרנסה. אני משתדל לכבד אותם ואני מאוד רוצה שהם יתקרבו לרבינו. מה אני יכול לעשות?
2070
איזו גמילות חסד אנחנו יכולים לעשות עם הרכב שלנו?
קנינו לפני כשנתיים רכב מליסינג, ואנחנו משלמים עליו מדי חודש סכום גבוה מאוד. אני רוצה שהרכב יעשה גם גמילות חסד ובעזרת ה' בזכות זה יקל מעלינו העול. איזו גמילות חסד הרב מציע לעשות?
2069
קוראים לי 'ענת'. האם כדאי לי להוסיף את האות י' לשמי ולהיקרא 'עינת'?
שמי ענת וכבר במשך הרבה שנים אני רואה שהשם 'ענת' הוא מלשון עינוי ואני מרגישה שחסרה לי שמחה בעבודת ה' ובחיים בכלל. האם כדאי לשנות את שמי או שמספיק להוסיף את האות י' לשמי שאז יקראו לי 'עינת'?
2068
כיצד זוכים לדעת את כל ספרי רבינו בעל-פה?
רצינו לבשר לצדיק שה' זיכה אותנו לפתוח בתל אביב לכבוד ה' יתברך ולכבוד רבינו הקדוש ולכבוד רבי נתן ולכבוד הצדיק "היכל הקודש". התחלנו כבר לארגן שם שיעורים שמטרתם היא לגרום לנו לדעת את כל ספרי רבינו בעל פה. רצינו לבשר את זה לצדיק ולבקש את ברכתו, ולשאול האם יש עצה לזכות לדעת את כל ספרי רבינו בעל פה
2067
יש הרבה סוגי צדקה שאפשר לתת. מה הצדקה הכי חשובה?
יש הרבה סוגי צדקה שאפשר לתת, למשל צדקה למשפחות ברוכות ילדים, לכתיבת ספר תורה, לתמיכה באברכי כולל, לקניית ציוד רפואי וכו' וכו'. מה הצדקה הכי חשובה?
2066
בגלל שיש לי מראה של חסיד ברסלב יש לי מניעה לצאת לשידוכים
אני בחור בן עשרים ושתיים, ויש לי הרבה מניעות לצאת לשידוכים בגלל שיש לי פאות ולבוש של חסיד ברסלב. זה הדבר היחיד שמונע ממני לצאת לשידוכים ולהיפגש וברצוני לדעת מה אפשר לעשות בכדי להתחזק בזמן כזה שכל החברים שלי כבר נשואים ויש להם ילדים, ואני לא יוצא לשום פגישה?
2065
בעלי יוצא להפצה ומזכה את הרבים, אך אני חוששת שהוא יסתכל על נשים אחרות
ברוך השם בעלי יוצא להפצה מדי יום ואני מאד שמחה בזה, אך מצד שני אני מאוד מפחדת כי עכשיו זו תקופה חמה מאד ויש נשים שמתלבשות בפריצות נוראה. איך אני יכולה להיות רגועה ולדעת שבעלי לא יכשל או יהרהר בנשים אחרות
2064
התחתנתי לפני שלושה חודשים, ומאז אני מרגיש שאני חי בשדה קרב
התחתנתי לפני שלושה חודשים ומאז אני חי בשדה קרב, כל דבר קטן הופך למריבה הכי דוחה והכי מגעילה, ויורדת לרמות הכי נמוכות. אני מנסה ככל יכולתי שנסתדר יחד, אך ללא הצלחה.
2063
האם זה חשוב שמלמד תינוקות של בית רבן יטבול במקוה בכל יום?
אני מחנך בתלמוד תורה, ואיני זוכה לטבול במקווה חוץ מימים מיוחדים במהלך השנה. האם זה חשוב שמלמד יטבול שחרית? והאם יש מקורות בחז"ל או בחסידות שמהם רואים שאם מלמד טובל הוא מצליח יותר בחינוך התלמידים לתורה וליראת שמיים? אולי בזכות תשובתו של הרב אתחזק ואשתדל להקפיד על טבילה במקווה
2062
האם גם בדורנו קורים ניסים כמו שקרו בדורות הקודמים?
אני מאוד אוהב לקרוא סיפורי ניסים שקרו לאנשים פרטיים ולעם ישראל במשך הדורות, זה מחזק אותי באמונה בבורא עולם. האם גם בדורנו קורים ניסים כאלו?
2061
האם יש עניין להקפיד ששולחן האוכל יהיה דווקא עם ארבע רגליים?
ברצוננו לקנות שולחן לסלון, וראיתי שמביאים בשם המקובלים שהאריז"ל היה מקפיד לאכול על שולחן שיש לו ארבע רגליים כמו בבית המקדש. העניין הוא שאשתי רוצה לקנות שולחן שעומד על בסיס גדול במרכז השולחן ונראה כמו רגל אחת. האם יש צורך להקפיד ולנהוג כדעת האריז"ל?
2060
מי היה ובאיזו תקופה חי רבי יהודה אלחריזי?
ראיתי באחד המכתבים של כבודו שהוא מזכיר את רבי יהודה אלחריזי, ורציתי בבקשה לדעת: מי הוא היה? ובאיזו תקופה הוא חי? בתודה מראש, דוד.
2059
אני עומד להתחתן בקרוב, ויש לי פחד גדול מזה
בעזרת השם יתברך אני עומד להתחתן בקרוב, ואני מפחד מאוד מכל העניין של החתונה. אני מבקש את עצתו של הרב, מה עלי לעשות כדי שאוכל להתחתן מתוך שמחה ובלי שום פחד?
2058
אני הולך לשיעורי חיזוק של אחד מרבני ברסלב, אך כשאני יוצא מהשיעור אני שוב נעשה מדוכדך
אני הולך באופן קבוע לשיעור של אחד מרבני ברסלב, והוא משתדל לקרב אותי, ותמיד מחזק אותי, אבל כשאני הולך ממנו פתאום כל הדיבורים שהוא דיבר איתי נשכחים ממני, ושוב אני מוצא את עצמי באותו מצב, שבור ומדוכדך. למה הדיבורים האלו לא נשארים אצלי ומחזקים אותי לאורך זמן?
2057
מדוע הקדוש ברוך הוא ברא את העולם בצורה כזו שלכל אחד יש דעה שונה מחברו
מדוע הקדוש ברוך הוא ברא את העולם בצורה כזו שלכל אחד יש דעה שונה מחברו?
2056
בעלי סובל מאוד בגלל מצבי הרוח שלי. איך זוכים לרוגע?
בגלל ההתמודדויות הלא קלות שיש בחיים אני מרגישה שאני פקעת עצבים, והרבה פעמים אני מתפרצת על בעלי ומוציאה עליו את כל התסכולים שיש לי. אני יודעת שזה לא בסדר ושאני הורסת במו ידי את הבית שלי, אבל לפעמים זה בלתי נשלט, והוא המסכן שסובל את כל התסכולים ומצבי הרוח שלי. אשמח לקבל מהרב עצה כיצד להירגע ולהיות אישה טובה בבית, שמכבדת את בעלה ומשמחת אותו.
2055
איך אפשר להינצל מלדבר לשון הרע? ואיך אפשר לתקן אם כבר נכשלתי?
ידוע שלשון הרע זה ניסיון מאוד קשה ובקלות אפשר להיכשל בזה. איך אפשר להינצל שלא לדבר לשון הרע? ואיך אפשר לתקן אם כבר נכשלתי בזה?
2054
אני גרושה כבר עשר שנים ולא יכולה להתחתן בגלל חסימה רגשית
אני גרושה קרוב לעשר שנים ועדיין לא התחתנתי, ברוך השם אני יוצאת לפגישות, אך אני מרגישה שאני חסומה רגשית לקשר. טסתי מספר פעמים לאומן והתפללתי שם שאצליח להסיר את המחסום הרגשי, אך אני לא מצליחה. אני רוצה לבנות בית בקדושה ובטהרה, מה אני יכולה לעשות על מנת לקדם את הזיווג שלי?
2053
ביבנאל אנו נוהגים ללבוש בשבת בגדי לבן. האם לנהוג כך גם ביום טוב?
האם גם ביום טוב צריכים ללבוש בגדי לבן כמו שנוהגים בשבת, או שאפשר ללכת עם חליפת חג (בעקעטשע) שחור? מאחר וכמעט שלא יוצא לנו להשתמש בחליפת שבת השחורה, ביום-טוב הרבה מנצלים את ההזדמנות ללובשה, אך ברצוננו לשמוע מה הנכון והראוי לעשות
2052
איך אפשר לדעת אם כישפו אותי? והאם מותר ללכת למישהי שעוסקת במיסטיקה?
איך אפשר לדעת אם כישפו אותי? והאם מותר ללכת למישהי שעוסקת בקבלה ובמיסטיקה?
2051
אין לי בעל וילדים ואני בודדה מאוד. למה אני סובלת כל כך?
יש לי סבל גדול: אין לי פרנסה, אין לי בעל, אין לי ילדים ואין לי חברים. אני לבד, לבד, לבד. למה אני סובלת כל כך?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'צור קשר' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup